Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-06-11, 19:52
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή Sos, προβλημα με τα zebra danio μου..

Παιδια καλησπερα. Ηρθα μολις σπιτι και το ενα απο τα 7 danio ειχε πηδηξει εξω και το βρηκαμε στο πατωμα. Εχω στεναχωρηθει παρα μα παρα πολυ. Εχω βαλει κανονικα πλεξιγκλας απο πανω για να μην πηδανε και περιμετρικα που εμενε ενα εκατοστο ανοιγμα το εκλεινα με ζελοφαν. Εχθες ανοιξα το ζελοφαν για να τα ταισω και ξεχασα μετα να βαλω παλι καινουριο ζελοφαν μιας και σκιστηκε και να που αποβηκε μοιραιο. Λαθος μου. Απο εχθες τα ψαρακια ειναι κατω και δεν πολυ βγαινουν. Κρυβονται πισω απο τα φυτα. Και τωρα τους εριξα 1-2 φυλλαρακια αλλα ουτε καν ανεβηκαν να φανε. Το πρωι εφαγαν κανονικα. Τι επαθαν? Αμμωνια-νο2 ειναι 0 και νο3 ειναι 10. Αλλαγη νερου εκανα το Σαββατο το βραδυ. Εχθες ηταν παλι κρυμμενα το απογευμα αλλα μετα βγηκαν κανονικα επανω και κολυμπαγαν κλπ. Τι να εχει γινει? Φωτισμο εχω 8 ωρες απο τις 4-12 το βραδυ. Να τα ενοχλει το φως? Δεν εδιχναν κατι τετοιο ολες αυτες τις μερες που τα εχω.

edit: Και το ειδα το ονειρο χθες βραδυ οτι ενας φιλος μου ηρθε και πεταξε κατι ψαρια μεσα και τρωγανε τα δικα μου....δεν κανω πλακα.

Μηπως καποιο γενναει εκει κατω και ολα ειναι εκει γυρω? Τι να πω, δεν ξερω. Tους εσβησα το φως και ανοιξα 2 λαμπες του σαλονιου. Νομιζω καλυτερα πανε. Αλλα τοσο καιρο δεν ειχαν κατι....

Eτσι ειναι το πλεξιγκλας για να καταλαβετε και το κενο περιμετρικα το κλεινω με ζελοφαν οπως λεω πιο πανω, μεχρι να φτιαξω τζαμι που να ειναι ακριβως χωρις να αφηνει κενα.

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-06-11, 20:18
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

φιλε δεν ξερω αν ειναι αυτο αλλα σκεψου τα ψαρακια απο το πρωι μεχρι τις 4 που λες λογικα εχουν φως ημερας και μετα αναβεις και εσυ αλλεσ 8 ωρες το φως...ξερω ότι καλυτερα να το ανεβεις το πρωι και οταν γυρνας να το κλεινεις..θελουν και αυτα να ξεκουραστουν...εικασιες κανω δεν ειμαι εμπειρος..απλα και εγω αυτο κανω στα ψαρακια μου και με το που κλεινω το φως μετα απο καμια ωρα τα βλεπεις ολα και πανε και κοιμουνται
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-06-11, 20:31
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

οταν ειχα ζεβρακια επεφτε πολυ κυνηγητο και ξυλο.... ισως αυτος να ειναι ο λογος.....

ασχετο αλλα με το καπακι τι θερμοκρασια εχεις???? οταν ανεβει η θερμοκρασια τι θα κανεις????
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-06-11, 20:35
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

ναι συμφωνω και εγω σε αυτο που λεει ο douran αν θες βαλε κανα φυτο καμια πετρουλα να έχουν τα φοβιτσιάρικα να κρυβονται και να νιωθουν ασφαλεια..μην ειναι συνεχως εκτεθειμενα..κανε και αυτο με το φως που σου λεω σιγουρα θα στρεσαρονται πολυ και δεν θα ξεκουραζονται...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-06-11, 22:25
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Είναι πολύ φοβιτσιάρικα ψαράκια και όταν τρομάζουν αντιδρούν πάρα πολύ νευρικά. Τα φυτά βοηθάνε, τους αρέσει να κόβουν βόλτες ανάμεσα. Γυρίζουν όλο το ενυδρείο, άλλες ώρες είναι τόσο κοντά στο βυθό σε βαθμό που δεν μπορείς να τα δεις κι άλλες κοντά στην επιφάνεια. Και μια συμβουλή από τον παθών: Όταν κλαδεύετε να μετράτε που και που τα ζεβράκια!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-06-11, 22:46
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Θα'βαλαν στοιχημα με αυτον που πήδηξε εξω οτι δεν μπορουσε να το κανει, και κρυβονταν για να μην τους βρει και τους ζητησει τα $$ :P Οταν καταλαβαν οτι δεν θα ερθει, ανακουφιστηκαν και συνεχισαν τις ζωες τους κανονικα. :P

Περιεργο μου φαίνεται που λετε οτι ειναι φοβητσιαρικα, γιατι χρησιμοποιουνται και ως dither fish, δηλαδή πολύ κινητικά ψαρια τα οποια βλεπουν τα αλλα τα ποιο φοβητσιαρικα και βγαινουν και αυτα. Εγω δεν ειχα ποτε φοβητσιαρικα ζεβράκια...

Εγω σε ενα ενυδρείο εχω μεχρι τις 1.30 το βραδυ φως, αλλα μεχρι να αναψει εχει σκοταδι καθως ειναι κλειστο το πατζουρι.

Τωρα γιατι μπορεί να πηδηξε... Μπορει να ξαφνιαστηκε απο κατι. Και εγώ βρηκα ενα lemon tetra εκτος ενυδρείου ενω εχω πολλα φυτα επιφανειας.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-06-11, 23:44
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Φοβητσιάρικα με την έννοια ότι ξαφνιάζονται εύκολα και αντιδρούν τρελά στο ξάφνιασμά τους, αλλιώς μια χαρά ζωντανότατα και ευπροσάρμοστα ψαράκια είναι. Π.χ. αν πλησιάσεις απότομα το ενυδρείο ή ακούσουν κάποιο απότομο κοντινό θόρυβο. Από κει και μετά δεν θέλει και πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-06-11, 23:44
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παιδια, να ειστε καλα για τις απαντησεις. Λοιπον το ενυδρειο ειναι ετσι: http://www.youtube.com/user/Straties.../0/skFO9y9iVSc και νομιζω οτι απο κρυψωνες μια χαρα εχουν, ετσι δεν ειναι? Τωρα απο θεμα του οτι ειναι φοβισμενα, δεν θα το ελεγα. Περα απο την πρωτη και δευτερη μερα που οντως ηταν παρα πολυ φοβισμενα, μετα ηταν μια χαρα. Βαζεις χερι μεσα και ερχονται, φυτευεις και δεν εχουν κανενα προβλημα. Μονο στην αλλαγη νερου που εκανα το σαββατο φοβηθηκαν και κρυφτηκαν μεχρι να ξαναγεμισω το ενυδρειο με το καινουριο νερο. Τωρα που γυρισα στο σπιτι τους ανοιξα το φως που το ειχα κλειστο απο πριν οπως λεω και στο προηγουμενο ποστ και ολα ηρθαν και κολυμπαγαν κανονικα στην επιφανεια. Γιατι μπορει να ηταν κρυμμενα πριν? Λετε οντως να ειναι το φως? Τι θα μπορουσα να κανω για αυτο περαν απο το να εχει φως το πρωι ανοιχτο, γιατι πιστευω κριμα ειναι να ειναι το φως ανοιχτο το πρωι που λειπω και εγω και η κοπελα μου και το βραδυ που ειμαστε σπιτι να ειναι σβηστο και στην ουσια να μη χαιρομαστε το ενυδρειο. Παντως εδω και 2 βδομαδες περιπου που εχω τα ψαρακια, η φωτοπεριοδος ειναι η ιδια και δεν ειχαν προβλημα.

Περιμενω να μου πειτε να δουμε τι να κανουμε....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-06-11, 00:23
filebox Ο χρήστης filebox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2010
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Φίλε μου μην αγχώνεσαι, απλά τα έχεις λίγο καιρό και δεν τα έχεις μάθει. ¶λλες φορές θα αναρωτιέσαι τι έχουν και δεν κατεβαίνουν βυθό άλλες τι έχουν και δεν ανεβαίνουν πάνω. Μπορεί να είχαν βρει κάτι να φάνε (πχ αυγά) και είχαν κάτσει στο βυθό ψάχνοντας. ¶λλες φορές θα σου φαίνονται επιθετικά (συνήθως για λίγες μέρες ένα ή δύο θα είναι οι μπούληδες που θα κυνηγάνε τα άλλα) άλλες παιχνιδιάρικα και άλλες χαζεμένα. Όταν αναπαράγονται πάλι συμπεριφέρονται περίεργα (και αναπαράγονται κάθε μέρα - συνήθως στο πρώτο φως ή αν αλλάξει η θερμοκρασία του νερού μέσα στη μέρα).

Σε γενικές γραμμές επειδή είναι πολύ περίεργα (με την έννοια της περιέργειας) και δραστήρια θα έχεις συνεχώς κίνηση στο ενυδρείο σου αλλά και κάποιες απώλειες από αστάθμητους παράγοντες.

Εγώ έχω χάσει ένα γιατί πήγε και στριμώχτηκε πίσω από το φίλτρο και ένα γιατί σκάλωσε ανάμεσα στο θερμόμετρο και τραυματίστηκε χωρίς να το δω έγκαιρα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-06-11, 00:27
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filebox Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου μην αγχώνεσαι, απλά τα έχεις λίγο καιρό και δεν τα έχεις μάθει. ¶λλες φορές θα αναρωτιέσαι τι έχουν και δεν κατεβαίνουν βυθό άλλες τι έχουν και δεν ανεβαίνουν πάνω. Μπορεί να είχαν βρει κάτι να φάνε (πχ αυγά) και είχαν κάτσει στο βυθό ψάχνοντας. ¶λλες φορές θα σου φαίνονται επιθετικά (συνήθως για λίγες μέρες ένα ή δύο θα είναι οι μπούληδες που θα κυνηγάνε τα άλλα) άλλες παιχνιδιάρικα και άλλες χαζεμένα. Όταν αναπαράγονται πάλι συμπεριφέρονται περίεργα (και αναπαράγονται κάθε μέρα - συνήθως στο πρώτο φως ή αν αλλάξει η θερμοκρασία του νερού μέσα στη μέρα).

Σε γενικές γραμμές επειδή είναι πολύ περίεργα (με την έννοια της περιέργειας) και δραστήρια θα έχεις συνεχώς κίνηση στο ενυδρείο σου αλλά και κάποιες απώλειες από αστάθμητους παράγοντες.

Εγώ έχω χάσει ένα γιατί πήγε και στριμώχτηκε πίσω από το φίλτρο και ένα γιατί σκάλωσε ανάμεσα στο θερμόμετρο και τραυματίστηκε χωρίς να το δω έγκαιρα.
Βασικα καμια μερα απο ολες δεν ηταν κατω ετσι κρυμμενα και φοβισμενα οπως ηταν σημερα γιαυτο και μου εκανε εντυπωση. Αλλες φορες εχει τυχει 2-3 να ειναι στο βυθο για λιγο και να ψαχνουν αλλα οχι σαν σημερα. Σημερα ηταν κατω απο την μπακοπα κρυμμενα και δεν εβγαιναν εξω. Και 1-2 που βγηκαν για ελαχιστα δευτερολεπτα κολυμπαγαν σαν τρελα και ταχυτατα, δεν προλαβαινες να τα δεις και ,μετα παλι εκει κρυμμενα με τα αλλα.
Το ενυδρειο ηταν πραγματικα λες και δεν ειχε ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-06-11, 00:28
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Α ρε στρατηγε.. και το ειχαμε συζητησει και σε πμ οτι ο κινδυνος ειναι να πηδηξουν εξω οταν δεν θα εισαι εκει. κριμα το ζεβρακι..

Αν θες εχω πολλα φυτα επιφανειας να σου δωσω. Βοηθανε στο να νοιωθουν ασφαλεια τα ψαρακια σου και να μην επιχειρουν πολλα αλματα. Αν και πιστευω οτι οταν συνηθισουν το ενυδρειο τους και προσαρμοστουν για τα καλα, θα μειωθει το φαινομενο των αλματων.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-06-11, 00:45
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Α ρε στρατηγε.. και το ειχαμε συζητησει και σε πμ οτι ο κινδυνος ειναι να πηδηξουν εξω οταν δεν θα εισαι εκει. κριμα το ζεβρακι..

Αν θες εχω πολλα φυτα επιφανειας να σου δωσω. Βοηθανε στο να νοιωθουν ασφαλεια τα ψαρακια σου και να μην επιχειρουν πολλα αλματα. Αν και πιστευω οτι οταν συνηθισουν το ενυδρειο τους και προσαρμοστουν για τα καλα, θα μειωθει το φαινομενο των αλματων.
Εχεις δικιο, μου τα ειχες πει και στα πμ και εκεινη κιολας τη μερα ειχα κλεισει τα κενα με ζελοφαν για να μην εχω κανενα απροοπτο. Ταισα εχθες και οπως σηκωσα το ζελοφαν της μιας πλευρας για να ριξω την τροφη, σκιστηκε και δεν μπορουσε να ξαναμπει και το εβγαλα τελειως ωστε να βαλω αλλο. Για καποιο λογο ομως ξεχαστηκα και να τα αποτελεσματα...κριμα οντως το ζεβρακι...

Τα φυτα επιφανειας δεν θα κοβουν το φως ομως προς τα φυτα?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από douran_p Εμφάνιση μηνυμάτων

ασχετο αλλα με το καπακι τι θερμοκρασια εχεις???? οταν ανεβει η θερμοκρασια τι θα κανεις????
Ξεχασα να πω για τη θερμοκρασια. Το σπιτι ειναι πολυ δροσερο και το καλοκαιρι και ετσι τωρα με τις ζεστες δεν εχει ξεπερασει τους 25,2 βαθμους, ακομα και πριν μερες που εκανε τους πρωτους καφσωνες με 35 βαθμους εξω. Σημερα ειναι στους 24,8. Τον θερμοστατη τον εχω βγαλει απο την μπριζα μιας και τον εχω ρυθμισει στους 24 και δεν αναβε ποτε εδω και 2 βδομαδες, κακος? Εχω κανει και τρυπες στο καπακι οπως φαινεται και στη φωτογραφια και οταν βαλω τζαμι απο πανω και βγαλω το πλεξιγκλας, παλι θα πω στον τζαμα να κανει πολλες μικρες τρυπες ωστε να αεριζεται.

Aν δω καποια στιγμη οτι εχω θεμα με τη θερμοκρασια σκεφτομαι να βαλω ανεμιστηρακια υπολογιστη 2-3 απο πανω, το ενα να βγαζει προς τα εξω και τα αλλα 2 να φυσανε προς τα κατω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 16-06-11 στις 00:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-06-11, 02:26
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Στο τζαμι δεν ξερω κατα ποσο θα μπορει να σου κανει τοσες τρύπες οσες σκεφτεσαι, πρωτων γιατι δεν ειναι ευκολο, και δευτερον γιατι μειωνεται πολυ η δύναμή του και μπορει με μικρη πιεση να σπασει κατα λαθος...
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-06-11, 09:59
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

εγω θα επιμεινω στο θεμα φωτοπεριοδου και γενικα στο ποσες ωρες ειναι εκτεθειμενα στο φως και δεν εχει καμια σχεση με το ότι πηδηξε εξω το ψαρι πιστευω ότι ετυχε..αν θες να το εχεις σαν διακομητικο το ενυδρειο βαλε μεσα ψευτικα ψαρια και βαλε και black light και εγω θελω να τα βλεπω ολη μερα που ειμαι σπιτι αλλα εχουν και αυτα ανγκη ξεκουρασης..για μενα κλεινε τα παντζουρια οσο δεν εισαι σπιτι και μετα αναβε τα φωτα !!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-06-11, 10:37
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων

Τα φυτα επιφανειας δεν θα κοβουν το φως ομως προς τα φυτα?
-------------------------




Aν δω καποια στιγμη οτι εχω θεμα με τη θερμοκρασια σκεφτομαι να βαλω ανεμιστηρακια υπολογιστη 2-3 απο πανω, το ενα να βγαζει προς τα εξω και τα αλλα 2 να φυσανε προς τα κατω.
Ναι κοβουν καποιο φως. αλλα δεν μιλαω να καλυψεις ολη την επιφανεια αλλα μια γωνια οπου θα υπαρχουν ευκολα φυτα απο κατω οπως ανουμπιες ή φτερες. Μια σκοτεινη περιοχη ειναι αρκετη για να νοιωθουν ασφαλεια τα ψαρια. Αν και τα ζεβρακια δεν εχουν τετοιο θεμα απαξ και προσαρμοστουν και σε μαθουν. Γινονται αφοβα συνηθως.

Με τα ανεμιστηρακια προχωρα το τωρα, πριν να εχεις προβλημα. Ξερεις την παροιμια με των φρονιμων τα παιδια ;
Το θερμαντικο καλα εκανες και το εβγαλες.


Παράθεση:
faceck εγω θα επιμεινω στο θεμα φωτοπεριοδου και γενικα στο ποσες ωρες ειναι εκτεθειμενα στο φως και δεν εχει καμια σχεση με το ότι πηδηξε εξω το ψαρι πιστευω ότι ετυχε..αν θες να το εχεις σαν διακομητικο το ενυδρειο βαλε μεσα ψευτικα ψαρια και βαλε και black light και εγω θελω να τα βλεπω ολη μερα που ειμαι σπιτι αλλα εχουν και αυτα ανγκη ξεκουρασης..για μενα κλεινε τα παντζουρια οσο δεν εισαι σπιτι και μετα αναβε τα φωτα !!
Μην εισαι απολυτος ! και φυσικα το ενυδρειο δεν εχει αλλη χρηστικοτητα εκτος απο το να το χαζευουμε και να προσφερει τα συναισθηματα που ολοι ξερουμε.
Γιατι λοιπον να βαλει ψευτικα ψαρια ? ο φιλος θελει να βλεπει τα ψαρια του τις ωρες που ειναι σπιτι...ολοι το ιδιο δεν κανουμε;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-06-11, 11:08
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

RAVEN εγω προσωπικα οχι δεν το κανω..πρωτα θελω να ειναι καλα τα ψαρια και μετα θελω να τα χαζευω αν ηθελα να χαζεψω θα εβλεπα στο youtube ολη την ωρα και δεν θα επερνα ενυδρειο..στην αρχη εγω ειχα πει να το αφηνω 24 ωρες ανοιχτο το φως για να τα βλεπω καθαρα ακομα και όταν ειμαι ξαπλωμενος στο κρεβατι..αλλα μετα καταλαβα το προφανες..ότι και αυτα εχουν αναγκη απο ηρεμια και ξεκουραση και ότι δεν ειναι απλα αξιοθεατα..αυτα εσενα που μπορει να θελεις το ενυδρειο απλα για διακοσμητικο μπορει να σου ακουγονται γελοια αλλα για εμενα που θελω να παρατηρω την βιολογια και τις συμπεριφορες τους το θεωρω λογικο και ισα ισα μαρεσει που τα βλεπω το βραδυ και πανε και ξεκουραζονται γιατι θεωρω ότι προσπαθω για τις καλυτερες συνθηκες
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-06-11, 11:14
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Μπορω να βαλω καποιο φυτο επιφανειας πανω απο τη ριζα που εχει δεν εχει φυτα παρα μονο μια ανουμπια πανω στην ριζα. Θα κοιταξω μηπως κανω τιποτα για τους ανεμιστηρες, αλλα πρωτα θα φτιαξω το τζαμι. Σιγουρα δεν γινονται τοσες πολλες τρυπες στο τζαμι αλλα μπορουν να γινουν πιστευω μερικες λιγο μεγαλυτερες απο αυτες που εχω στο πλεξι. Φυσικα απο μεσα τους δεν θα χωρανε τα ζεβρακια... Οσο για το διακοσμητικο που μου λες φιλε faceck, το καταλαβαινω οτι δεν το λες απο κακια ή με καποιο υφακι, απλα και εμενα οι αποψη μου ειναι να εχουμε καλα τα ψαρια και να τα προσεχουμε, αλλα να βλεπουμε και τους κοπους μας και να χαιρομαστε. Για να μη λες μεγαλα λογια παντως, αμα ηθελες πρωτα απο ολα τα ψαρακια σου καλα και οχι εσενα στο να το χαζευεις στο ενυδρειο, δεν θα εβαζες σε 60 λιτρα: 4 fancy guppies (1m3fm), 4 platys m (2 mickey mouse,2 painted gold),2 tetras black phantom,2 tetras (white-blue skirt),3 corydoras aeneus (bronze), 3 anentome helena (assasin snails). Αφου σαρεσει να βλεπεις βιολογια οπως λες και συμπεριφορες, ε δεν προκειται να τις δεις με 2 ψαρια τετρα απο καθε ειδος ας πουμε. Δεν ειναι σωστη αναλογια.

Αυτο στο λεω για να μην κρινεις ευκολα και λες...κανενα προβλημα δεν εχω μαζι σου και μην το παρεις αρνητικα, ολοι κανουμε λαθη και πρεπει να αναλαμβανουμε τις ευθυνες μας και συνεχως να μαθαινουμε.

Βλεπω ουτος ή αλλως και στο θεμα που παρουσιαζεις το ενυδρειο οτι εχεις σκοπο να φτιαξεις τα παραπανω που λεω

Μπορει να ειναι και η φωτοπεριοδο που λες. Σημερα το πρωι που ειχε μονο λιγο φως περιβαλλοντος ολα κανονικα ηρθαν στην επιφανεια. Θα τα παρατηρησω παλι να δουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-06-11, 11:25
Το avatar του χρήστη redman88
redman88 Ο χρήστης redman88 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 413
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να μη λες μεγαλα λογια παντως, αμα ηθελες πρωτα απο ολα τα ψαρακια σου καλα και οχι εσενα στο να το χαζευεις στο ενυδρειο, δεν θα εβαζες σε 60 λιτρα: 4 fancy guppies (1m3fm), 4 platys m (2 mickey mouse,2 painted gold),2 tetras black phantom,2 tetras (white-blue skirt),3 corydoras aeneus (bronze), 3 anentome helena (assasin snails). Αφου σαρεσει να βλεπεις βιολογια οπως λες και συμπεριφορες, ε δεν προκειται να τις δεις με 2 ψαρια τετρα απο καθε ειδος ας πουμε. Δεν ειναι σωστη αναλογια.

Αυτο στο λεω για να μην κρινεις ευκολα και λες...
+1000000000
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-06-11, 11:32
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

κοιτα ουτε εγω εχω καποιο προβλημα μαζι σου και σου ξεκαθαρισα ότι ειμαι αρχαριος και εγω..αλλα διαβαζοντας έμαθα ότι και τα ψαρια χρειαζονται καποια ξεκουραση! αλλα και ότι να κάνουμε τις συνθηκες που ζουν όσο το δυνατον καλυτερες..στην φυση ουτε 18 ωρες την ημερα έχει φως ουτε κάποιος αναβει τον ήλιο..εγω απο αυτα που εγραψες καταλαβα ότι περισοτερο τα θελεις για διακοσμητικο παρα για να εχεις μια βιολογια μεσα στο σπιτι σου γεματη ζωη..και αυτα περι πλαστικων ψαριων εννοειτε ότι δεν τα ειπα ουτε με υφακι ουτε με καποια κακια ισα ισα το ειπα για να καταλαβεις την αντιληψη μου στο θεμα!!

και όσο για την ψαροσυνθεση που μου αντεγραψες εδω μαλλον δεν ειδες τι γραφω παρακατω ότι θελω να κάνω..ολοι εχουμε κανει λα8η ειτε μικρα ειτε μεγαλα αλλα τουλαχιστον μαθαινουμε απο αυτα !! οποτε σε παρακαλω ξανακοιτα ότι θελω να κανω και μετα απαντησε μου!

Υ.Γ τωρα ειδα το blog του Raven και πραγματικα εμεινα αφωνος ειναι απιστευτα ολα τα ενυδρεια σου και θα μπορουσα να ειχα 28 ωρες το 24ωρο ανοιχτα ολα τα φωτα να τα χαζευω !!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-06-11, 11:37
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιτα ουτε εγω εχω καποιο προβλημα μαζι σου και σου ξεκαθαρισα ότι ειμαι αρχαριος και εγω..αλλα διαβαζοντας έμαθα ότι και τα ψαρια χρειαζονται καποια ξεκουραση! αλλα και ότι να κάνουμε τις συνθηκες που ζουν όσο το δυνατον καλυτερες..στην φυση ουτε 18 ωρες την ημερα έχει φως ουτε κάποιος αναβει τον ήλιο..εγω απο αυτα που εγραψες καταλαβα ότι περισοτερο τα θελεις για διακοσμητικο παρα για να εχεις μια βιολογια μεσα στο σπιτι σου γεματη ζωη..και αυτα περι πλαστικων ψαριων εννοειτε ότι δεν τα ειπα ουτε με υφακι ουτε με καποια κακια ισα ισα το ειπα για να καταλαβεις την αντιληψη μου στο θεμα!!

και όσο για την ψαροσυνθεση που μου αντεγραψες εδω μαλλον δεν ειδες τι γραφω παρακατω ότι θελω να κάνω..ολοι εχουμε κανει λα8η ειτε μικρα ειτε μεγαλα αλλα τουλαχιστον μαθαινουμε απο αυτα !! οποτε σε παρακαλω ξανακοιτα ότι θελω να κανω και μετα απαντησε μου!

Υ.Γ τωρα ειδα το blog του Raven και πραγματικα εμεινα αφωνος ειναι απιστευτα ολα τα ενυδρεια σου και θα μπορουσα να ειχα 28 ωρες το 24ωρο να τα χαζευω !!!
Το ειδα κανονικα το τελευταιο σου ποστ που λες οτι θες να διορθωσεις τα λαθακια στην ψαροσυνθεση σου και το αναφερω πιο πανω . Ναι, δεν το ειπες με κακια για τα πλαστικα ψαρακια, το καταλαβαινω. Οσον αφορα τωρα τη φωτοπεριοδο θα δω αν φταιει αυτο και το τι μπορω να κανω μετα. Ισως να κανω το 8α ωρο μου απο 14:00-10:00 ωστε να εχουν πιο πολυ χρονο για ξεκουραση. Παντως 2 βδομαδες που τα εχω, ιδια ηταν η φωτοπεριοδος και δεν ειχαν αυτη τη συμπεριφορα, ολη μερα κολυμπαγαν στο επανω 1/3 του ενυδρειου.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-06-11, 11:45
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

ναι και εγω απο την αρχη δεν στο ειπα γιατι καταλαβα ότι φταιει αυτο που πηδηξε το ψαρακι σου απεξω απλα ότι είδα κάτι λα8ος για μενα και ειπα να στο πω μηπως μπορουσες να το αλλαξεις! και ισα ισα μαρεσει να ακουω διαφορετικες αποψεις απο διαφορετικα ατομα οποτε και συ θα μπορουσες να μου πεις κατι πανω στα θεματα μου και ασ εισαι αρχαριος σαν και εμενα !

Υ.Γ εγω δεν ακουω παντα τις αποψεις των αλλων ! αυτο μπορει να αποδειχθει και καλο και αλλο λαθος..π.χ ενας φίλος μου έχει 2 χρονια ενυδρειο και εβαλε τα ψάρια του απο την πρωτη μερα μεσα και ζουν ακομα ολα..εγω δεν εκανα το ιδιο αλλα θα ακουσεις ότι απαγορευεται αυτο και ότι θελει κανα 2μηνο να στρωσει το ενυδρειο και τετοια! αλλα ειναι υπερβολες και αλλα πολυ σωστα !
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-06-11, 11:48
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι και εγω απο την αρχη δεν στο ειπα γιατι καταλαβα ότι φταιει αυτο που πηδηξε το ψαρακι σου απεξω απλα ότι είδα κάτι λα8ος για μενα και ειπα να στο πω μηπως μπορουσες να το αλλαξεις! και ισα ισα μαρεσει να ακουω διαφορετικες αποψεις απο διαφορετικα ατομα οποτε και συ θα μπορουσες να μου πεις κατι πανω στα θεματα μου και ασ εισαι αρχαριος σαν και εμενα !

Υ.Γ εγω δεν ακουω παντα τις αποψεις των αλλων ! αυτο μπορει να αποδειχθει και καλο και αλλο λαθος..π.χ ενας φίλος μου έχει 2 χρονια ενυδρειο και εβαλε τα ψάρια του απο την πρωτη μερα μεσα και ζουν ακομα ολα..εγω δεν εκανα το ιδιο αλλα θα ακουσεις ότι απαγορευεται αυτο και ότι θελει κανα 2μηνο να στρωσει το ενυδρειο και τετοια! αλλα ειναι υπερβολες και αλλα πολυ σωστα !
Ναι, το ξεκαθαρισες και πιο πανω το οτι μπορει να μην ειναι λογος που πηδηξε το ψαρι. Γενικα τα ζεβρακια θεωρουνται αλτες, γιαυτο και εβαλα και το πλεξιγκλας, μπορει να μην υπηρχε και συγκεκριμμενος λογος. Καλα εκανες και το εστρωσες σωστα χωρις ψαρια και εγω το ιδιο εκανα και ας ειχα και εγω φιλο που εχει ενυδρειο 2-3 χρονια και αυτος, με ψαρια απο την πρωτη μερα χωρις απωλειες και αλλαγες νερου καθε πασχα και χριστουγεννα με νο3 250 που του ειχα μετρησει μια φορα....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-06-11, 11:59
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

χαχαχαχα και εμενα ο φιλος μου ακριβως τα ιδια εχει κανει..ειδικα στισ αλλαγεσ μου λεει το χει παρατησει τελειως..λες ναγινουμε και εμεις σαν τους φιλους μας όταν έχουμε 2 χρονια ενυδρειο? αλλα εγω εχω πορωθει τοσο που θα παρω στανταρ και ενα μεγαλυτερο απο 240 μεχρι 400
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 16-06-11, 12:01
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Λες να εχουμε τον ιδιο φιλο????

Και εγω σκεφτομαι για μεγαλυτερο καποια στιγμη. Αυτο που θα ηθελα ειναι ενα ενυδρειο με 80-100 εκατοστα μηκος για καποιο κοπαδοψαρο οπως ειναι και τα ζεβρακια μου, ωστε να κολυμπανε ανετα.

Σου στελνω πμ για να μην κανουμε κι αλλο offtopic.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-06-11, 15:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
.. Μονο στην αλλαγη νερου που εκανα το σαββατο φοβηθηκαν και κρυφτηκαν μεχρι να ξαναγεμισω το ενυδρειο με το καινουριο νερο.
Κρυφτηκαν αφου εβαλες το νερο της αλλαγης ή απο πριν?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 16-06-11, 16:00
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κρυφτηκαν αφου εβαλες το νερο της αλλαγης ή απο πριν?
Κρυφτηκαν οταν εκανα αλλαγη νερου οχι πριν. Και υστερα μολις ξαναγεμισε το ενυδρειο και ηρεμισαν παλι μετα απο 5 λεπτα ολα ηταν πανω στην επιφανεια οπως πριν.

Γενικα δεν φοβουνται, μονο εχθες ηταν κατω απο τα φυτα και εκλεισα το φως και μετα απο λιγο τσουπ, να τα παλι πανω.

Edit: Τα εβαλα μολις αγγελια να τα δωσω τα ψαρακια μονο σε εμπειρο χομπιστα με ενυδρειο απο 70-80 εκατοστων μηκος και ανω γιατι ισως στο δικο μου να μην κολυμπανε οσο θελουν. Οποιος θελει ας μου στειλει.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 16-06-11, 16:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κρυφτηκαν οταν εκανα αλλαγη νερου οχι πριν. Και υστερα μολις ξαναγεμισε το ενυδρειο και ηρεμισαν παλι μετα απο 5 λεπτα ολα ηταν πανω στην επιφανεια οπως πριν.
Τοτε καποιο λαθος εκανες στην αλλαγη νερου.
Λαθος θερμοκρασια ... λαθος πεχα .... δοσολογια αντιχλωριου ... κατι ειχε το νερο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 16-06-11, 16:09
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τοτε καποιο λαθος εκανες στην αλλαγη νερου.
Λαθος θερμοκρασια, λαθος πεχα, δοσολογια αντιχλωριου, κατι ειχε το νερο
Λες? Θερμοκρασια ειχα βαλει με θερμοστατη στο βαρελακι και ηταν περιπου ιδια με του ενυδρειου. Ph εχω οσο και η βρυση στο ενυδρειο και αντιχλωριο λεει στα 38 λιτρα 5ml και εγω στα 20 της αλλαγης εβαλα 2,5-3 ml. Μπορει να τρομαξαν που αδιαζε το ενυδρειο και ηταν το μεσα λαστιχο που ρουφαγε το νερο. Δεν εχω ξανακανει αλλαγη και ισως να μην εχουν συνηθισει. Και το προβλημα οτι εχθες ηταν κρυμενα κατω απο το φυτο δεν εχει να κανει πιστευω με την αλλαγη που εγινε το σαββατο. Απο το Σαββατο μετα την αλλαγη μεχρι και εχθες ολα ηταν μια χαρα και κολυμπαγαν πανω στο 1/3 του ενυδρειου ως συνηθως. Και τωρα που πηγε η κοπελα μου σπιτι, κανονικα ειναι ολα ψηλα και κολυμπανε οπως παντα και ειναι και το φως τους ανοιχτο.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 16-06-11, 16:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Να δουμε και στην επομενη αλλαγη αν πανε καλα θα ηταν τυχαιο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 16-06-11, 19:00
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Αν δεν τα εχω δωσει μεχρι τοτε λογω του οτι μπορει να το μετανιωσω ή δεν εχει βρεθει ο καταλληλος χομπιστας βλεπουμε..

Βασικα στην αλλαγη νερου κρυφτηκαν απο την ωρα που εβγαινε το νερο και οχι απο την ωρα που εμπαινε το καινουριο.
-------------------------
Moλις γυρισα σπιτι. Τα ζεβρακια κανονικα κολυμπαγαν μια χαρα μεχρι που πηγα να φυτεψω. Εχουν αρχισει να φοβουνται και δεν ξερω το γιατι. Δεν ηταν ετσι. Τωρα εβαλα μεσα την τσιμπιδα να φυτεψω μια καμπομπα που ξεριζωθηκε και παλι πηγαν και κρυφτηκαν στα φυτα, ενω τις προηγουμενες μερες δεν φοβοντουσαν οταν ειχα βαλει ενα φυτο. Τι να πω...Καναν σαν τρελα, κρυφτηκαν και εκαναν τρελες κινησεις στο βυθο, ταχυτατες και αγχωμενες νομιζω, τοσο που παρατησα το φυτεμα και εκλεισα παλι το καπακι μην κανει κανενα καμια τρελα και πηδηξει εξω πανω στον πανικο του.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 16-06-11 στις 19:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
zebra danio linos21 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 02-09-10 22:59
¶ρρωστο Zebra Danio gmanes Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 28-05-09 11:34
glofish?zebra danio τονυ Γλυκό νερό - Γενικά 1 17-08-07 13:43
Γέννα zebra danio gwgw Αρχάριοι γλυκού νερού 16 20-09-06 11:21
Μονομάχος με Zebra Danio Cristos Bettas 4 08-11-04 15:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,19552 seconds with 15 queries