Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-03-11, 11:09
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή Βιολογικά Υλικά.

Καλημέρα.

Σε ένα φυτεμένο 120άρι με ζωοτόκα και με προοπτική σχετικά βαριάς ιχθυοφόρτισης έχω βάλει πλέον ένα EHEIM EccoPro 300 και στα καλαθάκια του (3 έχει)έχω βάλει κατά σειρά, κάτω μισό λίτρο Serra Siporax (αυτό είχε και την βιολογία από το παλιό φίλτρο), στην μέση μισό λίτρο EHEIM bioMECH και επάνω έχω βάλει μισό λίτρο EHEIM substrat pro. Μετά φυσικά έχει το χοντρό σφουγγάρι και τέλος έχει τον υαλοβάμβακα.
Θα μου προτείνατε κάποιο άλλο setup, κυρίως στα βιολογικα? Ή και γενικότερα?
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-03-11, 12:19
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Μόνο substrat pro
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-03-11, 13:12
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Νομιζω το bioMECH ειναι καλητερο απο το substrat pro!
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-03-11, 13:47
anastapalios Ο χρήστης anastapalios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2010
Περιοχή: Πτολεμαίδα, Ιωάννινα(φοιτητής)
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Και γω νομίζω το biomech είναι καλύτερο και να το προτιμήσεις σε μεγαλύτερο ποσοστό μέσα στο φίλτρο.
__________________
Όσο ζεις, μαθαίνεις...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-03-11, 13:48
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Εγώ θα έβαζα κάτω το χοντρό σφουγγάρι και ανεβαίνοντας, κατα σειρά το bioMECH, μετά το Siporax, μετά το substrat pro και πάνω τον υαλοβάμβακα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-03-11, 17:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ARIS1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζω το bioMECH ειναι καλητερο απο το substrat pro!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anastapalios Εμφάνιση μηνυμάτων
Και γω νομίζω το biomech είναι καλύτερο και να το προτιμήσεις σε μεγαλύτερο ποσοστό μέσα στο φίλτρο.
1. Γιατι?
2. Τι ειδους υλικο ειναι? (μηχανικο?βιολογικο?)
3. Εχει την ιδια διαρκειa ζωης με το substrat pro?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-03-11, 18:22
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Eheim bioMech represents a new concept in filter material for efficient and effective water purification. Both mechanical and biological characteristics are combined into one medium.
Eheim bioMech is recommended as a premium alternative to Eheim Mech in the lower filter container. In this manner, the mechanical filter area can simultaneously have a biological effect.

Overview of important information:
  • Special dirt-trapping pockets keep large and small particles out of the water.
  • The porous structure of the material has a surface area of 400qm/liter to promote the break down of particles as well as mechanical filtering.
  • As with other materials, bioMech can be washed out and re-used.
  • Contains no water hardening minerals , pH neutral.
  • Intended for salt- and freshwater.
Εγώ πάντως δεν θα το έβαζα μόνο του, χωρίς καθαρά βιολογικό υλικό (substrat ή siporax) και δε νομίζω να είναι καλύτερο απ' αυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-03-11, 20:01
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Στο κουτι αλλα λεει....
http://www.aquaristikshop.com/pictures_xxl/250805.jpg
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-03-11, 20:17
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Ανάλογα το κουτί: http://www.amazonios.gr/popup_image.php?pID=2852

http://www.charterhouse-aquatics.co....on-p-2696.html

http://www.petplanet.co.uk/product_i...10_BioMECH.jpg

Όταν λέω μη πιστεύετε τις εταιρίες (ειδικά τις Γερμανικές), αυτό εννοώ, ο καθένας γράφει ότι του καπνίσει,
ακόμη και διαφορετικές προδιαγραφές στο ίδιο υλικό, έλεγχος δεν υπάρχει κι εμείς το καταπίνουμε αμάσητο.

Αξιοπιστία όμως η eheim !!! Tύφλα νάχει η sun sun.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-03-11, 20:51
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Αυτό που βλέπω μετά από λίγο ψάξιμο, είναι ότι το substrat pro το δίνει σαν 450τμ ανά λίτρο, ενώ το biomech σαν 600τμ ανα λίτρο. Το siporax βέβαια είναι ακόμα πιο χαμηλά, στα 270τμ ανά λίτρο. Όμως επί του παρόντoς δεν μπορώ να το βγάλω αφού αυτό ουσιαστικά έχει την βιολογία (το μετέφερα από το παλιό μου φίλτρο, ένα sera 130).
Αν πάμε με τα τμ./λίτρο τότε σίγουρα θα πρέπει να πάμε σε biomech βασικά, για βιολογική και μηχανική φίλτρανση και σε substrat pro σαν καθαρά βιολογική αφού λόγω σχήματος χωράει περισσότερα λίτρα στον δεδομένο όγκο του φίτρου. Όμως το biomech είναι όντως εξίσου καλό στην μηχανική φίλτρανση όσο και το siporax?
Μήπως δλδ στον πρώτο καθαρισμό του φίλτρου αφαιρέσω το siporax (θα έχει μεταδωθεί η βιολογία στα καινούργια υλικά) και κρατόντας το biomech προσθέσω και άλλο substrat pro? Τι λέτε? Μήπως όμως τα περισσότερα τμ/λίτρο βιολογικού υλικού δεν είναι το απόλυτο ζητούμενο?

Και κάτι άλλο. Η ροή του νερού στο φίλτρο πως είναι, σε αυτά που έχουν και τα δυο βανάκια από πάνω? Είναι και σ' αυτά από κάτω προς τα επάνω? Και αν είναι έτσι τότε γιατί όλα τα φίλτρα βάζουν τα σφουγγάρια στο επάνω μέρος? Δεν θα έπρεπε να είναι στο κάτω όπως λέει και ο @bokostas? Και πρακτικά ακόμα, δεν ξέρω αν μπορεί το χοντρό σφουγάρι να μετακομήσει κάτω, αφού ο σχεδιασμός στα καλαθάκια είναι για να μπει στην κορυφή. Και σχεδιαστικά, παντού φαίνεται να είναι επάνω. Αν κάνετε κλικ στο link και στην συνέχεια κάνετε κλικ στην δομή του φίλτρου τότε θα δείτε τι λέω. Πάντως εμένα μου δίνει την έσθηση έτσι όπως το βλέπω ότι η ροή είναι από πάνω προς τα κάτω. Τι λέτε?

Το link είναι http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1260


EDIT: Τώρα είδα και τα λινκ του @bokosta!! Μα καλά κοροϊδευόμαστε τώρα? Ότι γουστάρουν γράφουν πάνω? Αν είναι δυνατόν!!!
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-03-11, 21:20
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kesanis Εμφάνιση μηνυμάτων
EDIT: Τώρα είδα και τα λινκ του @bokosta!! Μα καλά κοροϊδευόμαστε τώρα? Ότι γουστάρουν γράφουν πάνω? Αν είναι δυνατόν!!!
Γι' αυτο σου λέω, πάρε το φθηνότερο, αν τα βρεις στην ίδια τιμή, τότε ναι, να προτιμήσεις αυτό με τις καλύτερες "προδιαγραφές", αλλιώς μη ξοδεύεσαι,
όλα την ίδια δουλειά κάνουν, εγώ τουλάχιστον εκεί έχω καταλήξει και μια χαρά βολεύομαι με το σιποράξ χύμα των 5 ευρώ και κάτι/λίτρο.
Τουλάχιστον μέχρι κάποιος να μου αποδείξει με εργαστηριακά δεδομένα ότι τα υλικά με την τριπλή τιμή, κάνουν και την τριπλή δουλειά.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-03-11, 18:08
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Γι' αυτο σου λέω, πάρε το φθηνότερο, αν τα βρεις στην ίδια τιμή, τότε ναι, να προτιμήσεις αυτό με τις καλύτερες "προδιαγραφές", αλλιώς μη ξοδεύεσαι,
όλα την ίδια δουλειά κάνουν, εγώ τουλάχιστον εκεί έχω καταλήξει και μια χαρά βολεύομαι με το σιποράξ χύμα των 5 ευρώ και κάτι/λίτρο.
Τουλάχιστον μέχρι κάποιος να μου αποδείξει με εργαστηριακά δεδομένα ότι τα υλικά με την τριπλή τιμή, κάνουν και την τριπλή δουλειά.
Νομίζω ότι είσαι απόλυτα κατανοητός. Δεν πειράζω τίποτα λοιπόν, το αφήνω ως έχει, αφού ουσιαστικά δεν θα καταφέρω και τίποτα αξιο λόγου αλλάζοντας τα υλικά.
Σχετικά με την ροή όμως τι παίζει?
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-03-11, 18:24
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Δες εδώ στο 0:25 για την ροή: http://www.youtube.com/watch?v=gsAJCRElZtU
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-03-11, 18:43
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Τουλάχιστον μέχρι κάποιος να μου αποδείξει με εργαστηριακά δεδομένα ότι τα υλικά με την τριπλή τιμή, κάνουν και την τριπλή δουλειά.
Εργαστηριακα δεν μπορω να σου το αποδειξω αλλα οταν αδειασα ενα 2217 απο siporax και εβαλα στη θεση του δυο λιτρα matrix και αλλα δυο micromec ειδα βελτιωση στις τιμες των νιτρικων!!
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-03-11, 18:50
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chris82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εργαστηριακα δεν μπορω να σου το αποδειξω αλλα οταν αδειασα ενα 2217 απο siporax και εβαλα στη θεση του δυο λιτρα matrix και αλλα δυο micromec ειδα βελτιωση στις τιμες των νιτρικων!!
δηλαδη τι εννοεις με αυτο ?
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-03-11, 18:55
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδη τι εννοεις με αυτο ?
Με τις ιδιες ρουτινες ακριβως μετραγα πριν την αλλαγη νιτρικα 10-15 και μετα ποτε δεν ανεβηκαν πανω απο δεκα!!
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-03-11, 19:13
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chris82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τις ιδιες ρουτινες ακριβως μετραγα πριν την αλλαγη νιτρικα 10-15 και μετα ποτε δεν ανεβηκαν πανω απο δεκα!!
και που οφειλεται αυτο δηλαδη?
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-03-11, 19:21
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
και που οφειλεται αυτο δηλαδη?
Το μυαλο μου παει περισσοτερο στο micromec που αναφερει οτι μειωνει και νιτρικα αλλα δεν μπορω να ειμαι σιγουρος γιατι οπως ειπα στο φιλτρο υπαρχει και αλλο βιολογικο υλικο!!
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-03-11, 19:31
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chris82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εργαστηριακα δεν μπορω να σου το αποδειξω αλλα οταν αδειασα ενα 2217 απο siporax και εβαλα στη θεση του δυο λιτρα matrix και αλλα δυο micromec ειδα βελτιωση στις τιμες των νιτρικων!!
Γι' αυτό είπα εργαστηριακά, γιατί 1 ψάρι λιγότερο, ή μερικά φυτά παραπάνω, ή λιγότερο τάϊσμα, θα έδιναν το ίδιο αποτέλεσμα, μειωμένα νιτρικά.
Πάντως αν το έχεις ακόμη το σιποράξ που έβγαλες, το αγοράζω, αφού σύμφωνα με τις παρατηρήσεις σου, μπορεί να έκανε και καλύτερη δουλειά από
το matrix και το micromec, δηλαδή να φιλοξενούσε μεγαλύτερες αποικίες Nitrobacter, των βακτηριδίων που διασπούν τα νιτρώδη άλατα σε νιτρικά (ΝΟ3).
Ή ακόμη και μεγαλύτερες αποκίες Nitrosomonas, δηλαδή των αντίστοιχων βακτηριδίων που μετατρέπουν την ΝΗ3/ΝΗ4 σε νιτρώδη άλατα (ΝΟ2).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chris82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μυαλο μου παει περισσοτερο στο micromec που αναφερει οτι μειωνει και νιτρικα αλλα δεν μπορω να ειμαι σιγουρος γιατι οπως ειπα στο φιλτρο υπαρχει και αλλο βιολογικο υλικο!!
Πράγματι, μπορεί να συμβαίνει κι αυτό. Απλά οι τιμές των νιτρικών από μόνες τους, δεν μπορούν να αποτελέσουν δείκτη απόδοσης του βιολογικού υλικού.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-03-11, 19:46
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Γι' αυτό είπα εργαστηριακά, γιατί 1 ψάρι λιγότερο, ή μερικά φυτά παραπάνω, ή λιγότερο τάϊσμα, θα έδιναν το ίδιο αποτέλεσμα, μειωμένα νιτρικά.
Πάντως αν το έχεις ακόμη το σιποράξ που έβγαλες, το αγοράζω, αφού σύμφωνα με τις παρατηρήσεις σου, μπορεί να έκανε και καλύτερη δουλειά από
το matrix και το micromec, δηλαδή να φιλοξενούσε μεγαλύτερες αποικίες Nitrobacter, των βακτηριδίων που διασπούν τα νιτρώδη άλατα σε νιτρικά (ΝΟ3).
Ή ακόμη και μεγαλύτερες αποκίες Nitrosomonas, δηλαδή των αντίστοιχων βακτηριδίων που μετατρέπουν την ΝΗ3/ΝΗ4 σε νιτρώδη άλατα (ΝΟ2).


Πράγματι, μπορεί να συμβαίνει κι αυτό. Απλά οι τιμές των νιτρικών από μόνες τους, δεν μπορούν να αποτελέσουν δείκτη απόδοσης του βιολογικού υλικού.
Ο αριθμος των ψαριων δεν εχει αυξηθει ουτε μειωθει, φυτα δεν υπαρχουν στο ενυδρειο και το ταισμα,4 φορες, γινετε απο ταιστρα!!Οπως ειπα οι ρουτινες ειναι ιδιες ακριβως με πριν!!
Αμμωνια και νιτρωδη ειναι σταθερα στο μηδεν!!
Το σιποραξ το εδωσα για μπολι σε εναν φιλο.
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 02-03-11, 21:05
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Γι' αυτό είπα εργαστηριακά, γιατί 1 ψάρι λιγότερο, ή μερικά φυτά παραπάνω, ή λιγότερο τάϊσμα, θα έδιναν το ίδιο αποτέλεσμα, μειωμένα νιτρικά.
Πάντως αν το έχεις ακόμη το σιποράξ που έβγαλες, το αγοράζω, αφού σύμφωνα με τις παρατηρήσεις σου, μπορεί να έκανε και καλύτερη δουλειά από
το matrix και το micromec, δηλαδή να φιλοξενούσε μεγαλύτερες αποικίες Nitrobacter, των βακτηριδίων που διασπούν τα νιτρώδη άλατα σε νιτρικά (ΝΟ3).
Ή ακόμη και μεγαλύτερες αποκίες Nitrosomonas, δηλαδή των αντίστοιχων βακτηριδίων που μετατρέπουν την ΝΗ3/ΝΗ4 σε νιτρώδη άλατα (ΝΟ2).


Πράγματι, μπορεί να συμβαίνει κι αυτό. Απλά οι τιμές των νιτρικών από μόνες τους, δεν μπορούν να αποτελέσουν δείκτη απόδοσης του βιολογικού υλικού.


Με την μηδαμινή μου εμπειρία αλλά με την λογική και εγώ αυτό καταλαβαίνω. Τα νιτρικά πως να δεσμεύονται στο φίλτρο? Αφού παράγονται σ' αυτό, από τα νιτροβακτήρια. Εφόσον παράγονται λιγότερα τότε λογικά ή λιγότερα βακτήρια υπάρχουν ή τα νιτρώδη είναι λιγότερα. Και πάει έτσι η αλυσίδα (να μην το πλατιάζω). Κάνω λάθος?



EDIT:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες εδώ στο 0:25 για την ροή: http://www.youtube.com/watch?v=gsAJCRElZtU
¶ρα καλά το έλεγα. Η ροή σ' αυτά είναι ανάποδα. Είναι από πάνω προς τα κάτω. Επομένως σωστά το σφουγγάρι και ο υαλοβάμβακας είναι επάνω, για την μηχανική φίλτρανση. Μόνον που τελικά νομίζω ότι έχω βάλει λάθος το siporax. Μάλλον αυτό έπρεπε να πάει επάνω ώστε να "σπάει" την ροή και μετά τα υπόλυπα. Τι λες?
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 02-03-11, 21:15
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kesanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Με την μηδαμινή μου εμπειρία αλλά με την λογική και εγώ αυτό καταλαβαίνω. Τα νιτρικά πως να δεσμεύονται στο φίλτρο? Αφού παράγονται σ' αυτό, από τα νιτροβακτήρια. Εφόσον παράγονται λιγότερα τότε λογικά ή λιγότερα βακτήρια υπάρχουν ή τα νιτρώδη είναι λιγότερα. Και πάει έτσι η αλυσίδα (να μην το πλατιάζω). Κάνω λάθος?
Μαλλον στο micromec υπαρχει περιπτωση να αναπτυσονται και αναεροβια βακτηρια τα οποια με τη σειρα τους 'τρωνε' τα νιτρικα!!
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βιολογικό υλικό george1995 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 01-12-10 15:46
Ιδέες για βιολογικό υλικό! gregoryn Γλυκό νερό - Γενικά 12 30-12-08 23:32
Βιολογικό υλικό panagiotis265 Γλυκό νερό - Γενικά 0 12-05-08 17:49
Λάβα ως βιολογικό υλικό. liquid Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 09-06-07 00:02
Υπόστρωμα - Βιολογικό υλικό lasal Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 24-02-05 15:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07687 seconds with 13 queries