Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-05-11, 16:02
sefis Ο χρήστης sefis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2010
Περιοχή: Marousi,Athens
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή Μια βοηθεια με τις μετρησεις σε διαδικασια στρωσιματος

νερο ενυδρειου
No3 10
No2 5
NH3 4
Ph 6
Kh 5?

νερο βρυσης
Ph 8
Kh 5

Το ενυδρειο βρισκεται ακριβως πανω στο μηνα στρωσιματος απλα εχω μερικες αποριες. A)Τις τελευταιες 5 μερες και ενω η αμμωνια ητανε στο 3 καθε μερα μηδενιζοτανε και την επομενη ξαναεβαζα παλι αμμωνια ωστε να την διατηρω σταθερη.Εδω και 2 μερες ομως ειναι στο 3 και δεν μηδενιζεται.Γιατι? B)Χωρις να εχω Α/Ο αλλα μονο με ετοιμη τυρφη σκευασματος την οποια την εχω σε καλτσα στο πανω μερος του φιλτρου πως γινεται να εχω τετοιο Ph?Εννοω πως γινεται αυτη η διαφορα με το νερο της βρυσης που στην ουσια λενε πως δεν κανει δουλεια η συγκεκριμενη τυρφη αλλα μονο προετοιμασια σε βαρελακι? Γ)Το Kh μου ειναι λιγο απροσδιοριστο γιατι με την τριτη σταγονα που ριχνω το χρωμα γινεται κατευθειαν κιτρινο,δηλαδη εχω κατω απο 4?(μετραω με sera το Kh).Αυτες ειναι οι αποριες μου.Sorry εαν σας κουρασα διαβαζοντας το......
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-05-11, 17:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κατι δεν παει καθολου καλα.
Η αμμωνια επρεπε να ειχε μηδενισει στις 7-10 μερες.
Ισως φταιει το φιλτρο (τα υλικα δεν ειναι επαρκη), ισως η παροχη ρυπων ειναι μεγαλη για το φιλτρο κλπ, ισως κατι πειραζει τη βιολογια σου

Λογικα με τη kH που εχεις επρεπε να ειχες μικροτερο πεχα.
Τσεκαρε και με αλλα τεστ πχ δανεικα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-05-11, 18:10
sefis Ο χρήστης sefis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2010
Περιοχή: Marousi,Athens
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Επειδη εχω φυτα στο ενυδρειο και εριξα λιπασμα(flourish) μηπως επηρεασε το νερο?Επισης γραφει οτι μετα το ανοιγμα διατηρειται στο ψυγειο ενω εγω το ειχα εκτος.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-05-11, 18:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οχι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-06-11, 15:14
sefis Ο χρήστης sefis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2010
Περιοχή: Marousi,Athens
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Σημερα ειχα κατι αλλαγες σχετικα με τη βιολογια.Εχει ελαττωθει η αμμωνια ενω εκει που ειναι η μεγαλη διαφορα ειναι στα NO2 τα οποια εχουν σχεδον μηδενισει.Ολα τα αλλα οπως ειναι.Βασικα ξεχασα να πω πως εκανα αλλαγη στην τυρφη του φιλτρου πριν 2 μερες και εβαλα καινουρια.Μηπως αυτο εχει να κανει με τις μεταβολες?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-06-11, 15:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η τυρφη εχει αναφερθει οτι παραγει αμμωνια αλλα σε μικρες ποσοτητες και γινεται αντιληπτη μονο σε δοχεια προετοιμασιας νερου οπου δεν υπαρχει βιολογικο φιλτρο.
Στο ενυδρειο και σε τοσο μεγαλη μετρηση η αμμωνια (4) εστω και απο τυρφη, σημαινει οτι κατι δεν παει καλα με τη βιολογια.
Θα πρεπει να περιμενεις κι αλλο και να τσεκαρεις τι δεν αφηνει το φιλτρο να στρωσει
-------------------------
Περιεργο ειναι επισης να χρησιμοποιεις τυρφη και αν εχεις 8 πεχα.

Κατι αλλο ειναι οτι στο στρωσιμο δεν χρειαζεται να βαζεις τυρφες κλπ γιατι η βιολογια αναπαραγεται πιο γρηγορα σε αλκαλικο νερο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 01-06-11 στις 15:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-06-11, 18:31
sefis Ο χρήστης sefis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2010
Περιοχή: Marousi,Athens
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Συμφωνω με ολα.Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν μηδενιζεται οπως γινοταν ολες τις μερες.Δεν εκανα κατι το τρομερο στο νερο ουτε τιποτα που να επηρεασει.Ετσι ξαφνικα σταματησε να μηδενιζει.Κατι αλλο παλι ηταν οτι ειχα βαλει για 5 μερες ανθρακα και μετα τον εβγαλα.Τιποτα αλλο.Δεν ξερω πραγματικα τι συμβαινει.Απλα επειδη εχω τωρα ΝΟ2=Ο και ΝΟ3=20 μολις μηδενισει και η αμμωνια,ειμαι ετοιμος?Για να ξερω τι να κανω.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-06-11, 19:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ο ανθρακας δεν πειραζει.

Οταν μηδενισουν ΝΗ3 ΝΟ2 και εχεις μονο ΝΟ3 εισαι ετοιμος.
Κανεις αναλογη αλλαγη για να πεσουν τα ΝΟ3 κατω απο το οριο ασφαλειας και βαζεις αμεσως ψαρι ή συνεχιζεις να παρεχεις τεχνητα ρυπους για τη βιολογια μεχρι να βαλεις ψαρι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-06-11, 10:46
sefis Ο χρήστης sefis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2010
Περιοχή: Marousi,Athens
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Μετρησα το νερο της βρυσης μου για αμμωνια και μου δειχνει 3ml/l οσο δηλαδη και το νερο του ενυδρειου.Τι συμβαινει?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-06-11, 10:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sefis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετρησα το νερο της βρυσης μου για αμμωνια και μου δειχνει 3ml/l οσο δηλαδη και το νερο του ενυδρειου.Τι συμβαινει?
ή οτι εχεις προβλματικα τεστ ή οτι εχεις σοβαρο προβλημα στην υδρευση.
Διασταυρωσε τις μετρησεις με αλλα τεστ (ισως και δανεικα).
Αν ειναι λαθος οι μετρησεις, αλλαζεις τεστακια. Αν ειναι σωστες, διορθωνεις το προβλημα στην υδρευση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-06-11, 12:20
sefis Ο χρήστης sefis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2010
Περιοχή: Marousi,Athens
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Με τα τεστ οκ μπορω να παρω αλλα.Με την υδρευση τι μπορω να κανω?Με το ph υπαρχει διαφορα,δηλαδη στη βρυση εχω 8 και στο ενυδρειο 5.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-06-11, 16:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sefis Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τα τεστ οκ μπορω να παρω αλλα.Με την υδρευση τι μπορω να κανω?Με το ph υπαρχει διαφορα,δηλαδη στη βρυση εχω 8 και στο ενυδρειο 5.
Με την υδρευση ειναι δυσκολο το θεμα.
Οι σωληνωσεις του σπιτιου ειναι παλιες?
Η Αθηνα εχει καλο νερο, οποτε το προβλημα σε τυχων προβληματικο νερο στη βρυση μας ειναι κατα 99% απο τον κεντρικο αγωγο και μετα. Μαλλον θα θελουν επισκευη οι σωληνωσεις.
Ενας υπεύθυνος υδραυλικος θα σου πει τι να κανεις.
Προκειται για θεμα υγειας δλδ δικο σου και οχι των ψαριων μονο.

Με το πεχα τωρα εχεις ενα αλλο θεμα.
Ωραια και κατεβασες το πεχα σε πολυ χαμηλη τιμη 5 για τυχων απαιτησεις δυσκολων ψαριων που θελεις να διατηρησεις (αν και μονο με τυρφη δεν νομιζω να κατεβαινει τοσο ιδιως σε νεο ενυδρειο).
Οταν κανεις αλλαγη με νερο 8 πεχα τι θα γινεται? Αποτομη αλλαγη της παραμετρου.
Αυτο μπορει μεχρι να σκοτωσει και επιτοπου τα ψαρια.
Για τοσο μεγαλες μεταβολες και επεξεργασια του νερου, πρεπει το νερο να προετοιμαζεται με τρυφη σε δοχειο και μετα να μπαινει στο ενυδρειο.

Κατι ωστοσο μου λεει οτι τα τεστακια δεν μετρανε σωστα ή κατι δεν κανεις σωστα στη διαδικασια μετρησης
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-06-11, 10:31
sefis Ο χρήστης sefis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2010
Περιοχή: Marousi,Athens
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Μετα απο πολλα <πειραματα>και δοκιμες τα συμπερασματα ειναι:τα τεστακια μετρανε καλα,ολα τα αλλα τεσt που εκανα ειναι φυσιολογικα δηλαδη με τον καιρο του στρωσιματος εχει μηδενιστει NO2 ενω τα NO3 πιο πανω δεν πανε,ειναι φουλ ανεβασμενα.Στην συγκεκριμενη περιπτωση εαν και η αμμωνια ηταν και αυτη μηδεν θα ημουν ετοιμος.Απλα καπου εχει κολλησει η βιολογια μαλλον ή κατι εχει χαλασει στη βιολογια και εκει κολλαει η αμμωνια και δεν κατεβαινει με τιποτα.Επισης αυτος ειναι ο λογος που εχω και Ph=5(λογω της αμμωνιας!) ενω σε φυσιολογικη περιπτωση θα ειχα 7.Αυτο που μου μενει να κανω ειναι να βαλω ενεργο ανθρακα μηπως και εχει κατι για να το τραβηξει.Αλλο που μπορω να κανω δεν ξερω.Εσεις καμια βοηθεια?Ο Delta66?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοηθεια με μετρησεις, Δοκιμη προιοντος για πτωση ph+black water Churu Γλυκό νερό - Γενικά 12 14-12-10 00:17
βοηθεια με μετρησεις για δισκους!!!! thanasis76 Δίσκοι 12 05-02-10 15:07
διαδικασια επεξεργασιας ξυλου απο πετ σοπ Δημητρης89 Γλυκό νερό - Γενικά 3 08-12-09 21:01
Βοηθεια με τις μετρησεις thgparas Αρχάριοι γλυκού νερού 4 01-03-09 21:35
προοδος στρωσιματος steady Γλυκό νερό - Γενικά 4 31-01-07 09:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05363 seconds with 13 queries