Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 21-02-13, 23:30
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή Απ: Fluval ceramic CO2 diffuser

Ζημια, που? Σε τι? Εχεις κατι σχετικα?

Βασικα εγω προβληματιζομαι εκτος απο το pH που επισημενεις και για το βραδυ που τα φυτα σταματουν να φωτοσυνθετουν. Μηπως υπαρχει κυνδινος να ανεβαινει πολυ το co2 στο νερο λογο της συνεχους παροχης, με οτι αυτο συνεπαγεται για τα ψαρια.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 22-02-13, 10:09
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Η λυση του να ανοιγεις και να κλεινεις το CO2 πριν και μετα τη φωτοπεριοδο, να ξερεις οτι μερικες φορες δεν θα μπορει να ειναι εφικτη. Καποιες φορες θα λειπεις και δεν θα μπορεις. Ασε που θα τρελαθεις στο τελος με τα ξυπνητηρια που θα βαζεις

Θεωρω για τη σωστη λειτουργια του συστηματος με μπουκαλα, ωστε να μην υπαρχουν διακυμανσεις ουτε στην παροχη CO2, που μονο καλο δεν κανει στο συστημα, αλλα ουτε και στο Ph, που μονο καλο δεν κανει στα ψαρια, ο ph controller ειναι μονοδρομος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 22-02-13, 12:44
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους!

Κατ' αρχήν να πω πάλι, ότι στο κομμάτι αυτό είμαι εντελώς noobάς! Δεν ξέρω που μου πάνε τα 4, γι' αυτό και ζητάω συμβουλές από τους έμπειρους (ώστε να μην κάνω τα λάθη τους!! )

Βασικά θέλω να ξεφύγω από τα ζουμιά, είτε ζαχαρόζουμα είναι αυτά είτε άλλα θαυματουργά τύπου excel που τελικά και σε βάθος χρόνου δεν συμφέρουν. Γι' αυτό ξεκίνησα να δουλεύω σιγά σιγά την ιδέα του να πάω σε κάποιο ολοκληρομένο co2 σύστημα.

Αυτή την στιγμή είμαι με ζαχαρόζουμα και στα δύο ενυδρεία και δεν την παλεύω. Οπότε είπα πιλοτικά να το βάλω στο 180άρι μου και να δω πως θα πάει.

Το σκεπτικό μου είναι να κρατήσω την χαμιλή παροχή. Μέσω της βελονοειδούς βαλβίδας να το ρυθμίσω και αυτό για 1-2 φυσαλίδες/sec. Ούτως ή άλλως είμαι με μέσο-χαμηλό φωτισμό και σχετικά εύκολα φυτά.

Είχα λοιπόν σκεφτεί την λύση του άνοιξε - κλείσε το co2 με ένα χρονοδιακόπτη (υπάρχει διαθέσιμος), ο οποίος θα άνοιγε την παροχή 1 -1.5 ώρα πριν το άναμα των φώτων και θα την έκοβε 0.5 ώρα πριν το σβήσιμο.

Με αυτά τα δεδομένα, δηλαδή την χαμιλή παροχή και το άνοιξε-κλεισε με χρονοδιακόπτη, πιστεύετε ότι μπορεί να υπάρξει πρόβλημα στο νερό? Υπάρχει πιθανότητα σε νερό βρύσης να προκαλέσει διακύμανση του pH, (η συγκεκριμένη παροχή πάντα).
Εάν υπάρχει τέτοιο θέμα, τι να κάνω θα προσπαθήσω να πάρω έναν controler πηγαίνοντας πιο πίσω βέβαια άλλες αλλαγές που είχα προγραμματισμένες (πχ αλλαγή φωτισμού), αφού αυτό θα ήταν φυσικά πολύ πιο επείγον.

Τι λέτε?
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 22-02-13, 12:58
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ως προσωρινη λυση νομιζω οτι μπορεις να το δοκιμασεις, αλλα παντα κανοντας τις πρωτες μερες μετρησεις ph σε διαφορες στιγμες της ημερας και παρατηροντας στενα τα ψαρια. Για να εισαι εντελως ησυχος, παντως, καλο θα ειναι να πας σε controller καποια στιγμη.

Να ξερεις οτι η ιστορια με μαγια-ζαχαρη και δε συμμαζευεται, με εκνευρισε και εμενα τοσο πολυ, ωστε ξεστησα το 60αρι φυτεμενο και τωρα το ετοιμαζω για Tanganyika. Οποτε καλα λες οτι πρεπει να μαθαινεις απο τα λαθη των αλλων, γιατι αν δεν αποφασισεις να κανεις αυτο ακριβως που πρεπει, με τον σωστο τροπο και οχι με πατεντες, στην περιπτωση σου μπουκαλα και controller, στο τελος δεν θα ανταμειφθεις απολαμβανοντας ηρεμα το ενυδρειο σου και πιστεψε με, θα κουραστεις πολυ να εισαι ολη την ωρα απο επανω γιατι πρεπει να συμμαζεψεις τα ασυμμαζευτα και οχι γιατι απλα θελεις.

Ολα μαζι τα βηματα, παντως, ειναι δυσκολο να γινουν. Σιγα-σιγα και μεθοδικα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 22-02-13, 16:27
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ως προσωρινη λυση νομιζω οτι μπορεις να το δοκιμασεις, αλλα παντα κανοντας τις πρωτες μερες μετρησεις ph σε διαφορες στιγμες της ημερας και παρατηροντας στενα τα ψαρια. Για να εισαι εντελως ησυχος, παντως, καλο θα ειναι να πας σε controller καποια στιγμη.

Άρα παίρνω υγρά τεστ για pH και προχωράμε με προσοχή. Να σου πω την αλήθεια, αυτό είχα αποφασίσει και εγώ με το που έμαθα για το θέμα "pH".


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ξερεις οτι η ιστορια με μαγια-ζαχαρη και δε συμμαζευεται, με εκνευρισε και εμενα τοσο πολυ, ωστε ξεστησα το 60αρι φυτεμενο και τωρα το ετοιμαζω για Tanganyika. Οποτε καλα λες οτι πρεπει να μαθαινεις απο τα λαθη των αλλων, γιατι αν δεν αποφασισεις να κανεις αυτο ακριβως που πρεπει, με τον σωστο τροπο και οχι με πατεντες, στην περιπτωση σου μπουκαλα και controller, στο τελος δεν θα ανταμειφθεις απολαμβανοντας ηρεμα το ενυδρειο σου και πιστεψε με, θα κουραστεις πολυ να εισαι ολη την ωρα απο επανω γιατι πρεπει να συμμαζεψεις τα ασυμμαζευτα και οχι γιατι απλα θελεις.

Φαντάσου αυτό επί δύο. Ενα ζουμί για το 180άρι και ένα για το 220άρι! Μιλάμε δεν την παλεύω άλλο, με τίποτα!!! ΒΑΡΕΘΗΚΑ!!!!!
Τουλάχιστον τώρα θα έχω το ένα μόνο. Και αν πάνε καλά τα πράγματα θα βάλω σιγά-σιγά και στο άλλο.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολα μαζι τα βηματα, παντως, ειναι δυσκολο να γινουν. Σιγα-σιγα και μεθοδικα.
Αυτό ξαναπές το. Που να βρεθούν τα λ7.... Με 3000 διαφορετικούς φόρους, ισφορές και χαράτσια δεν μένει φράγκο. Και θεωρώ τον εαυτό μου από τους τυχερούς που ακόμα μπορώ να κάνω και την λόξα μου.

Το έτερον ήμησι βέβαια ψιλογκρινιάζει για τα δύο ενυδρεία αλλά μέχρι στιγμής υπερισχύω!

Για το πόσο ακόμα δεν ξέρω βέβαια ....
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 22-02-13, 17:25
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Για πιο σωστές μετρήσεις πάρε κάτι τέτοιο. Θα δεις όμως πως υπάρχει αρκετή διαφορά λίγο πριν ανάψουν τα φώτα και λίγο πριν σβήσουν.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 22-02-13, 17:52
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ναι, με τα υγρα τεστ μην περιμενεις να δεις και καμια τρελη ακριβεια. Το κακο με αυτου του ειδους τα ph-μετρα, βεβαι, ειναι οτι θελουν συνεχως καλιμπραρισμα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 22-02-13, 20:17
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή Απ: Fluval ceramic CO2 diffuser

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Για πιο σωστές μετρήσεις πάρε κάτι τέτοιο. Θα δεις όμως πως υπάρχει αρκετή διαφορά λίγο πριν ανάψουν τα φώτα και λίγο πριν σβήσουν.
Ναι το εχω διαβασει αυτο (για την διαφορα του pH). Ωραιο αυτο το τεστερ. Μικρο και μανιτζεβελο φαινεται. Το εχεις παρει? Το καλιμπραρισμα πως το κανει? Δεν βλεπω να δινει τιποτα μαζι. Μονο για μια βιδα και ενα κατσαβιδακι λεει.





Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, με τα υγρα τεστ μην περιμενεις να δεις και καμια τρελη ακριβεια. Το κακο με αυτου του ειδους τα ph-μετρα, βεβαι, ειναι οτι θελουν συνεχως καλιμπραρισμα.
Υπαρχει καποια αλλη λυση περα απο τα υγρα? Ωραιο φαινεται και αυτο που προτεινει ο @skydiver. Και εχει και καλη τιμη. Δεν βλεπω ομως να δινει κατι για το καλιμπραρισμα του, πιθανων να το δινει ξεχωριστα.

Εχεις καποια αλλη προταση?
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 23-02-13, 02:50
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kesanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι το εχω διαβασει αυτο (για την διαφορα του pH). Ωραιο αυτο το τεστερ. Μικρο και μανιτζεβελο φαινεται. Το εχεις παρει? Το καλιμπραρισμα πως το κανει? Δεν βλεπω να δινει τιποτα μαζι. Μονο για μια βιδα και ενα κατσαβιδακι λεει.
Ναι το έχω εδώ από το καλοκαίρι. Είναι πολύ καλό. Σε αυτό για το συχνό καλιμπράρισμα θα διαφωνήσω. Εγώ το καλιμπράρισα στην αρχή και δεν χρειάστηκε ξανά. Του κάνω καμιά δοκιμή κάθε 1-2 μήνες και δείχνει σωστά. Μαζί του έχει 3 φακελάκια για να φτιάξεις υγρά καλιμπραρίσματος. Φτιάχνεις τα υγρά, κάνεις το πρώτο καλιμπράρισμα και μετά τα βάζεις σε τρία μπουκαλάκια και ψυγείο. Δεν χαλάνε. Το μόνο που κάνω σαν συντήρηση είναι μετά από την μέτρηση (εβδομαδιαία) να ξεπλένω τον αισθητήρα του (ματάκι - ηλεκτρόδιο) με νερό βρύσης και μετά γεμίζω το καπάκι του με απιονισμένο νερό και το κλείνω. Αυτό για να μην μου στεγνώνει το ηλεκτρόδιο και πιάνει άλατα. Για εμένα τα αξίζει τα λεφτά του. Έχω πάρει και έξτρα υγρά καλιμπραρίσματος αλλά δεν έχουν χρειαστεί ακόμη. Θα τα χρησιμοποιήσω τώρα που θα καλιμπράρω τον PHcontroller.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 25-02-13, 14:15
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Ρε παιδιά να παρέμβω κι εγώ ως πανάσχετος... Η μαγνητική τι κάνει???
Κλείνει την παροχή με βάση κάτι ? Αν παίρνει ή δεν παίρνει ρεύμα ας πούμε ή είναι κάτι διαφορετικό? Πρέπει ας πούμε να τη συνδέσουμε με PH Controller...
Εξηγείστε μου σας παρακαλώ γιατί έχω ψηθεί να πάρω μια εξάκιλη για το μεγάλο αλλά δε θέλω να σκάσω χρήμα χωρίς να ξέρω τι αγοράζω....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 25-02-13, 17:19
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Immortal Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδιά να παρέμβω κι εγώ ως πανάσχετος... Η μαγνητική τι κάνει???
Κλείνει την παροχή με βάση κάτι ? Αν παίρνει ή δεν παίρνει ρεύμα ας πούμε ή είναι κάτι διαφορετικό? Πρέπει ας πούμε να τη συνδέσουμε με PH Controller...
Εξηγείστε μου σας παρακαλώ γιατί έχω ψηθεί να πάρω μια εξάκιλη για το μεγάλο αλλά δε θέλω να σκάσω χρήμα χωρίς να ξέρω τι αγοράζω....
Όταν της δίνεις ρεύμα ανοίγει την παροχή του CO2. Αντίστοιχα όταν της κόβεις το ρεύμα κλείνει την παροχή. Το ρεύμα της το ανοιγοκλείνεις μέσω του PHcontroller.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 25-02-13, 17:31
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή Απ: Fluval ceramic CO2 diffuser

Ευχαριστώ! Άρα μπορείς και να την έχεις για κλειστό διοξείδιο το βράδυ με ένα χρονοδιακόπτη
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 25-02-13, 17:39
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή Re: Fluval ceramic CO2 diffuser

Σωστα. Αυτο σκοπευω αρχικα να κανω και εγω, παρακολουθωντας στενα βεβαια το pH.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 25-02-13, 18:42
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Αν θέλετε τη γνώμη μην το κάνετε αυτό. Ποτέ μην ανοιγοκλείνετε το CO2 ανεξέλεγκτα. Το CO2 όσο φίλος είναι για τα φυτά τόσο εχθρός (και θανατηφόρος μάλιστα) είναι για τα ψαράκια μας . Βάλτε το να δουλεύει χαμηλά (1 το πολύ 2 φυσαλίδες / δευτερόλεπτο) και αφήστε το όλη την ημέρα. Μην το κλείνεται καθόλου.
Ή PHcontroller Ή ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ (με χαμηλή ρύθμιση - ροή)


Προσωπική άποψη - Φιλική συμβουλή
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 25-02-13, 20:49
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή Απ: Fluval ceramic CO2 diffuser

Για χαμηλή ροή το πάω κι εγώ, το πολύ 2 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο, αλλά έλεγα να το κλείνω τη νύχτα για να μη ζορίζονται τα ψάρια. Κρίνεις ότι θα υπάρχει μεγάλη αυξομείωση ph με αυτό τον τρόπο?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 25-02-13, 22:56
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή Re: Fluval ceramic CO2 diffuser

Αυτο ειναι που με προβληματιζει και μενα και ανοιξα αυτο το νημα εδω:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69337

Το βραδυ που τα φυτα ουτως ή αλλως σταματουν να φωτοσυνθετουν επομενως να καταναλωνουν co2 μηπως το να δεινουμε και εμεις co2 επιβαρυνει την κατασταση?

Εχω την αισθηση οτι κανεις δεν ξερει με σιγουρια τι γινεται.

Οποτε, πηρα οπως με συμβουλεψατε αυτο:

http://item.mobileweb.ebay.co.uk/vie...id=45886001718

Και σκοπευω να το τσεκαρω διεξοδικά το τι γινεται και τι διακυμανσεις θα εχει το ph μεσα σ' ενα πληρες 24ωρο και με τους δυο τροπους. Δηλαδη με κλειστο το co2 το βραδυ και σε λειτουργεια ολο το 24ωρο. Βεβαια μιλαμε για παροχη παντα 1 max 2 φυσαλιδες /sec.
Πιστευω οτι σε τετοια επιπεδα και με τον δεδομενο ογκο του δικου μου (180 λιτρα) δεν θα δω τιποτα σοβαρο. Αυτο βεβαια μενει να διαπιστωθει κιολας, στην πραξη.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 26-02-13, 00:31
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kesanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο ειναι που με προβληματιζει και μενα και ανοιξα αυτο το νημα εδω:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69337

Το βραδυ που τα φυτα ουτως ή αλλως σταματουν να φωτοσυνθετουν επομενως να καταναλωνουν co2 μηπως το να δεινουμε και εμεις co2 επιβαρυνει την κατασταση?

Εχω την αισθηση οτι κανεις δεν ξερει με σιγουρια τι γινεται.

Οποτε, πηρα οπως με συμβουλεψατε αυτο:

http://item.mobileweb.ebay.co.uk/vie...id=45886001718

Και σκοπευω να το τσεκαρω διεξοδικά το τι γινεται και τι διακυμανσεις θα εχει το ph μεσα σ' ενα πληρες 24ωρο και με τους δυο τροπους. Δηλαδη με κλειστο το co2 το βραδυ και σε λειτουργεια ολο το 24ωρο. Βεβαια μιλαμε για παροχη παντα 1 max 2 φυσαλιδες /sec.
Πιστευω οτι σε τετοια επιπεδα και με τον δεδομενο ογκο του δικου μου (180 λιτρα) δεν θα δω τιποτα σοβαρο. Αυτο βεβαια μενει να διαπιστωθει κιολας, στην πραξη.
Ότι θα δεις διακυμάνσεις θα δεις και είναι φυσικό. Όπως είπες και εσύ τα φυτά μετά το τέλος της φωτοπεριόδου σταματάνε να απορροφούν CO2, οπότε αυξάνονται τα επίπεδά του στο νερό. Με το να το ανοιγοκλείνεις όμως εσύ η κατάσταση χειροτερεύει. Αν δεν θες να ταλαιπωρείς τα ψαράκια σου με τα σκαμπανεβάσματα του PH και του CO2, η λύση του PHcontroller είναι μονόδρομος. Πληροφοριακά υπάρχουν πολλά περιστατικά που βρήκαν φίλοι τα ψάρια τους στον αφρό λόγο λανθασμένης παροχής CO2.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 27-02-13, 22:50
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή Re: Fluval ceramic CO2 diffuser

Λοιπον σημερα ηρθε ο ρυθμιστης πιεσης.
Μιας και ηταν το μονο που έλειπε (την φιαλη την ειχα ηδη παρει), με το που γυρησα απο την δουλεια επιασα ....άλλη δουλειά!

Συναρμολογηθηκαν ολα, και μπήκε σε λειτουργία οπως ειπα, αρχικα με χρονοδιακοπτη που ανοιγει την σωληνοειδή 45 λεπτα πριν τα φωτα και την κλεινει 30 λεπτα πριν σβησουν.

Περιμένω τωρα το ph τεστερ και το drop checker για να εχουμε μια πιο πληρη εικονα του τι γινεται τελικα. Η παροχη, οπως και με το ντουικο co2, ρυθμιστηκε στην περιπου 1 φυσαλιδα /sec.

Diffuser μπηκε αυτο:

http://www.homesalive.ca/Fluval-Cera...r-_p_2493.html

Ειναι μικρουλι και πολυ διακριτικο.

Περίπου ποσο κρατάει η 2κιλη μπουκαλα μ' ενα τετοιο ρυθμο? (1 φυσαλιδα το δευτερολεπτο). Στο περίπου!
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Diffuser CO2... Blokatos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 11-09-12 20:33
Diffuser CO2 sun sun kostaskich Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 21 14-11-10 21:46
DIY diffuser prospathw DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 28-01-10 15:36
co2 diffuser dinos99 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 26-05-08 06:31
Syporax - Ceramic rings Pan Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 21-02-05 13:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07227 seconds with 15 queries