Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-04-13, 11:34
anttheo Ο χρήστης anttheo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-05-2012
Περιοχή: Ελληνικό
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή Ερωτηση για DIY CO2

Καλησπερα σε ολους!εχω να κανω μια ερωτηση, ισως χαζη.εχω φτιαξει τη γνωστη κατασκευη co2 με μπουκαλη 1,5λ. η ερωτηση μου ειναι η εξης. το σωληνακι που βγαζει το co2 καταληγει στο ενυδρειο και ειναι σε θεση κοντα στα μισα του υψους του.δεν το εχω βαλει να καταληγει στο φιλτρο.αυτο που βλεπω ειναι καθε 1-2 δευτερολεπτα μια μελαλη φυσσαλιδα βγαινει στο σωληνακι και καταληγει στην επιφανεια οπου παραμενει για λιγο και μετα σπαει.κανει δουλεια αυτο, ή πρεπει με καποιο τροπο η φυσσαλιδα αυτη να σπαει εντος του νερου του ενυδρειου?το αποτελεσμα ειναι το ιδιο??
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-04-13, 11:43
Το avatar του χρήστη golf20
golf20 Ο χρήστης golf20 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2012
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

Δεν κάνεις τίποτα έτσι, πηγαίνει χαμένο το co2. Πρέπει να διασπάται με κάποιο διαχυτήρα ή κυκλοφορητή, το ιδανικό είναι να μην φτάνουν καθόλου φυσαλίδες στην επιφάνεια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-04-13, 11:45
anttheo Ο χρήστης anttheo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-05-2012
Περιοχή: Ελληνικό
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

μπορεις να μου δωσεις ενα λινκ απο ebay γιατι δεν εχω ιδεα απο διαχυτηρες??
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-04-13, 12:01
Το avatar του χρήστη golf20
golf20 Ο χρήστης golf20 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2012
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

http://www.ebay.com/itm/CO2-Nano-Gla...item5d3d50a94e
http://www.ebay.com/itm/Ceramic-Spir...item48525cf6ea
έχω χρησιμοποιήσει τέτοιους διαχυτήρες με diy co2, να ξέρεις ότι μπουκώνουν συχνά από άλγη και θέλουν καθάρισμα.
ρίξε μία ματιά και σε αυτό το θέμα.
Εγώ έχω φτιάξει και έχω ξενοιάσει
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-04-13, 12:12
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Αντώνη άκου τι έχω κάνει εγώ κι έχω καταφέρει αρκετά καλή διάχυση.Το σωληνάκι μέσα στο ενυδρείο το έχω βάλει να καταλήγει σε μια ξύλινη αερόπετρα όπως αυτή
http://www.ebay.co.uk/itm/2504751083...323%26_rdc%3D1

στο κατω μέρος του ενυδρείου.Απο εκέι βγαίνουν μικρές φυσαλίδες.Ακριβώς απο πάνω απο εκέι που βγαίνουν οι φυσαλίδες έχω βάλει μια μικρή αεραντλία όπως αυτή
http://www.ebay.co.uk/itm/2606758464...424%26_rdc%3D1

η οπόια τσιμπάει τις φυσαλίδες που βγαίνουν απο την αερόπετρα,τις διασπάει ακόμα περισσότερο και τις μεταφέρει με τη δύναμη της αντλίας στο μέσω του ενυδρείου για καλύτερο αποτέλεσμα.
Κάποιοι έχουν παραβλέψει το στάδιο με την αερόπετρα και βάζουν κατευθείαν το σωληνάκι μέσα στην αεραντλία.αλλά έχω ακούσει οτι κάνει κάποιο θόρυβο η διαδικάσία έτσι και ίσως σου χαλάσει η αεραντλία πιο γρήγορα.
Συμπερασματικά εγώ έτσι είμαι πολύ ευχαριστημένος,βλέπω άπειροελάχιστες πάρα πολλές φυσαλίδες διοξειδίου να ανεβαίνουν προς τα πάνω και καταλαβαίνω οτι γίνεται δουλειά γιατί βλέπω τα φυτά να φωτοσυνθέτουν(το γνωστό pearling) όπως εδώ
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20130424_184321.jpg
Εμφανίσεις:  154
Μέγεθος:  45,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-04-13, 12:14
anttheo Ο χρήστης anttheo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-05-2012
Περιοχή: Ελληνικό
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

αυτο ειναι ποτιστρα για πουλια ή κανω λαθος??
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-04-13, 12:16
Το avatar του χρήστη golf20
golf20 Ο χρήστης golf20 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2012
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

ναι, ποτίστρα για πουλιά είναι
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-04-13, 12:19
anttheo Ο χρήστης anttheo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-05-2012
Περιοχή: Ελληνικό
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Χρησταρα μπριζες με εβαλες χθες και σηκωθηκα πρωι-πρωι να το φτιαξω!σας ευχαριστω και τους δυο για την αμεση βοηθεια!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-04-13, 12:19
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

ναι ποτιστρα ειναι απλως χρεια ζεται δυνατο φιλτρακι για να το σπαει καλα,μπορεις να δοκιμασεις και αυτο http://www.petsupermarket.gr/2826/πρ...18;-10-cm.html το εχω και δουλευει μια χαρα εχει πολυ ψιλες τρυπιτσες!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-04-13, 12:27
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf20 Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.ebay.com/itm/CO2-Nano-Gla...item5d3d50a94e
http://www.ebay.com/itm/Ceramic-Spir...item48525cf6ea
έχω χρησιμοποιήσει τέτοιους διαχυτήρες με diy co2, να ξέρεις ότι μπουκώνουν συχνά από άλγη και θέλουν καθάρισμα.
ρίξε μία ματιά και σε αυτό το θέμα.
Εγώ έχω φτιάξει και έχω ξενοιάσει
Φίλε μου αυτού του τύπου οι διαχυτήρες δουλεύουν σωστά μόνο με μπουκάλες που έχουν συγκεκριμένες υψηλές πιέσεις.Με diy co2 δεν νομίζω να κάνουν δουλειά.Δεν το έχω δοκιμάσει βέβαια για να πω με σιγουριά αλλά όταν ψαχνόμουν κι εγώ όλοι μου γράφανε οτι δε θα έχω αποτέλεσμα οπότε δεν μπήκα καν στον κόπο.Όταν ανοίξουν τα φώτα του ενύδρείου,αν τα καταφέρω,θα τραβήξω ένα βιντεάκι με το πως δουλεύει το σύστημα και θα το ανεβάσω.
Και το δικό σου σύστημα φαίνεται οτι κάνει πολύ καλή διάχυση πάντως.Απλά με την αεραντλία που έχω οι μικρές αυτές φυσαλίδες που βγαίνουν,δεν πάνε κατευθείαν κατακόρυφα προς τα πάνω αλλά μετάφέρονται στο κέντρο του ενυδρείου με αποτέλεσμα μεγαλύτερη παραμονή τους στο νερό κι άρα ακόμα καλύτερη διάχυση.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-04-13, 12:39
anttheo Ο χρήστης anttheo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-05-2012
Περιοχή: Ελληνικό
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Χρηστο η απορια μου ειναι η εξης. ειναι η πιεση που δημιουργειται στο μπουκαλη αρκετη ωστε να φτανει η φυσσαλιφα στο diffuser που μου λες και να καταφερνει να διασπαται χωρις καποια αντλια?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-04-13, 12:42
Το avatar του χρήστη golf20
golf20 Ο χρήστης golf20 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2012
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisvari Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου αυτού του τύπου οι διαχυτήρες δουλεύουν σωστά μόνο με μπουκάλες που έχουν συγκεκριμένες υψηλές πιέσεις.Με diy co2 δεν νομίζω να κάνουν δουλειά.Δεν το έχω δοκιμάσει βέβαια για να πω με σιγουριά αλλά όταν ψαχνόμουν κι εγώ όλοι μου γράφανε οτι δε θα έχω αποτέλεσμα οπότε δεν μπήκα καν στον κόπο.Όταν ανοίξουν τα φώτα του ενύδρείου,αν τα καταφέρω,θα τραβήξω ένα βιντεάκι με το πως δουλεύει το σύστημα και θα το ανεβάσω.
Και το δικό σου σύστημα φαίνεται οτι κάνει πολύ καλή διάχυση πάντως.Απλά με την αεραντλία που έχω οι μικρές αυτές φυσαλίδες που βγαίνουν,δεν πάνε κατευθείαν κατακόρυφα προς τα πάνω αλλά μετάφέρονται στο κέντρο του ενυδρείου με αποτέλεσμα μεγαλύτερη παραμονή τους στο νερό κι άρα ακόμα καλύτερη διάχυση.
χρησιμοποιούσα 3-4 μήνες γυάλινο διαχυτήρα με diy co2, δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα με την πίεση αλλά έπρεπε να τον καθαρίζω κάθε μήνα το πολύ γιατί μπούκωνε, με τη μπουκάλα δεν τον έχω δοκιμάσει, ίσως λόγω μεγαλύτερης πίεσης να μην μπουκώνει τόσο συχνά.
στο video πρέπει να δίνει πολύ co2, σε εμένα με 150 φυσαλίδες το λεπτό (περίπου) και κυκλοφορητή 400L/H δεν βλέπω καθόλου φυσαλίδες να βγαίνουν, έχω βάλει και ένα κομμάτι σφουγγάρι βέβαια στον πάτο του μπουκαλιού.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-04-13, 12:56
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anttheo Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρηστο η απορια μου ειναι η εξης. ειναι η πιεση που δημιουργειται στο μπουκαλη αρκετη ωστε να φτανει η φυσσαλιφα στο diffuser που μου λες και να καταφερνει να διασπαται χωρις καποια αντλια?
Κι εγώ μπουκάλια έχω.Η πίεση που δημιουργείται είναι αρκετή για να φτάνουν οι φυσαλίδες στην ξύλινη αυτή αερόπετρα και να διασπούνται.Μη μπερδεύεσαι με την αεραντλία.Η αντλία απλά βοηθάει ακόμα πιο πολύ στη διάσπαση.Δεν είναι απαραίτητη για τη διάχυση.Απλά με αυτή θα έχεις το σωστό αποτέλεσμα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-04-13, 12:59
anttheo Ο χρήστης anttheo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-05-2012
Περιοχή: Ελληνικό
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

σε ευχαριστω! μολις παρηγγειλα απο ebay αυτα που μου ειπες.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-04-13, 13:05
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf20 Εμφάνιση μηνυμάτων
χρησιμοποιούσα 3-4 μήνες γυάλινο διαχυτήρα με diy co2, δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα με την πίεση αλλά έπρεπε να τον καθαρίζω κάθε μήνα το πολύ γιατί μπούκωνε, με τη μπουκάλα δεν τον έχω δοκιμάσει, ίσως λόγω μεγαλύτερης πίεσης να μην μπουκώνει τόσο συχνά.
στο video πρέπει να δίνει πολύ co2, σε εμένα με 150 φυσαλίδες το λεπτό (περίπου) και κυκλοφορητή 400L/H δεν βλέπω καθόλου φυσαλίδες να βγαίνουν, έχω βάλει και ένα κομμάτι σφουγγάρι βέβαια στον πάτο του μπουκαλιού.
Τώρα που το είδα πιο αναλυτικά,όντως είναι πολύ καλή δουλειά.Απλά επιβεβαίωσε μου τι κάνεις.Περνάς τις φυσαλίδες μέσω αερανλίας,αυτές διασπώνται σε πιο μικρές,καταλήγουν στι ποτίστρα και απο εκέι μένουν αρκετή ώρα στο νερό,τόση όση χρειάζονται για να διασπαστούν πλήρως ετσι?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anttheo Εμφάνιση μηνυμάτων
σε ευχαριστω! μολις παρηγγειλα απο ebay αυτα που μου ειπες.
Θα ανεβάσω video το απόγευμα μπας και σε βοηθήσω ακόμα περισσότερο και όταν έρθουν μπορείς να περάσεις απο το σπίτι να το δεις πως το έχω κάνει εγώ ή στείλε μου μην.¨Οτι θες

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chrisvari : 28-04-13 στις 13:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-04-13, 13:28
Το avatar του χρήστη golf20
golf20 Ο χρήστης golf20 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2012
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

[QUOTE=chrisvari;759414]Τώρα που το είδα πιο αναλυτικά,όντως είναι πολύ καλή δουλειά.Απλά επιβεβαίωσε μου τι κάνεις.Περνάς τις φυσαλίδες μέσω αερανλίας,αυτές διασπώνται σε πιο μικρές,καταλήγουν στι ποτίστρα και απο εκέι μένουν αρκετή ώρα στο νερό,τόση όση χρειάζονται για να διασπαστούν πλήρως ετσι?

ναι, το θέμα είναι να "παγιδευτούν" οι φυσαλίδες στη ποτίστρα και ο κυκλοφορητής με το νερό που ρίχνει τις διασπάει γρήγορα μέχρι να εξαφανιστούν. Όσο πιο δυνατός ο κυκλοφορητής τόσο καλύτερα, είχα στην αρχή έναν 200l/h και επειδή αργούσε να τις σπάσει έκανε λίγο θόρυβο.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-04-13, 19:13
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Έβγαλα κι ενα βιντεάκι για το πως λειτουργεί το δικό μου σύστημα.Στο τέλος παρατηρήστε τα πάρα πολύ μικρά φυσαλίδια που ανεβαίνουν πάνω.Εκεί που κάνω zoom φαίνονται καλύτερα

http://db.tt/Ct4swVOS
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-04-13, 19:41
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Chris εχω την ενυπωση οτι χανεις πολυ co2 ετσι κι αυτο ειναι εμφανες απο τις απειρες φυσαλιδες που φαινονται στο νερο σου. Προσωπικα μετα απο δοκιμες εχω καταληξει σε χρηση μικρου φιλτρου με σφουγγαρι στην εξοδο ωστε να παγιδευει τις φυσαλιδες μεσα του και να τις σπαει. Το οτι πλεον δε βλεπω φυσαλιδες στο νερο μου δειχνει οτι γινεται σωστη διασπαση. Την πατεντα την ειδα σε ξενο φορουμ. http://www.youtube.com/watch?v=liuXWQcJCcU
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-04-13, 22:34
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Chris εχω την ενυπωση οτι χανεις πολυ co2 ετσι κι αυτο ειναι εμφανες απο τις απειρες φυσαλιδες που φαινονται στο νερο σου. Προσωπικα μετα απο δοκιμες εχω καταληξει σε χρηση μικρου φιλτρου με σφουγγαρι στην εξοδο ωστε να παγιδευει τις φυσαλιδες μεσα του και να τις σπαει. Το οτι πλεον δε βλεπω φυσαλιδες στο νερο μου δειχνει οτι γινεται σωστη διασπαση. Την πατεντα την ειδα σε ξενο φορουμ. http://www.youtube.com/watch?v=liuXWQcJCcU
H αλήθεια είναι οτι στο video έχει πετύχει τη τέλεια διάχυση,αλλά κι εγώ είμαι πολύ ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερωτηση rastafarian Γλυκό νερό - Γενικά 15 21-12-10 00:16
Ερωτηση Savou Bettas 14 15-12-10 02:37
ερωτηση για diy co2 ilias510 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 13-12-10 18:17
ερωτηση alex_mar Γλυκό νερό - Γενικά 1 12-12-10 04:27
ερωτηση για CO2.... aristomenis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 01-09-07 16:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06769 seconds with 14 queries