Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-10-12, 19:19
vlaxos80 Ο χρήστης vlaxos80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2012
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή Το ενυδρειο μου..

Καταρχην καλως σας βρηκα..ειμαι ο Δημητρης και ειμαι φυσικα αρχαριος στο θεμα ενυδρειων..σας παρουσιαζω κι εγω με την σειρα μου το ενυδρειο μου:

Πληροφορίες


Διαστάσεις:100χ30χ40
Όγκος:120 λιτρα
Κατηγορία:κοινωνικο φυτεμενο
Φυτά:anubias barteri var. angustifolia,Ceratophyllum demersum
Ψάρια / ¶λλα είδη:2 platy,1 guppies
Διακοσμητικά υλικά:ξυλο-πετρα
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:
Φωτισμός:1χ25w
Διάρκεια φωτισμού:8 ωρες
Φιλτράρισμα:Aquael fan 3 plus
Θερμοστάτης:Aquael comfortzone AQn 150
Παροχή CO2:

Παράμετροι:

pH:7,2-7,4
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Αλλαγές νερού:
Θερμοκρασία:26
¶λλες πληροφορίες:ειναι σε εξελιξη κατασκευη για καινουριο καπακι με φωτιστικο..2 λαμπες Τ5 25W η καθε μια...
Φωτογραφία:

το ενυδρειο ειναι ακομα στο στρωσιμο εχει 1 εβδομαδα και κατι που ξεκινησε να λειτουργει..εβαλα αντιχλωριο, βακτηρια και μπολι απο ενα αλλο ενυδρειο..απλα αντι να να στραγγιξω το σφουγγαρι στο δικο μου φιλτρο το εβαλα μεσα στο ενυδρειο και το αφησα στην γωνια ακριβως κατω απο το φιλτρο..tests ακομα δεν εχω κανει για να δω σε πιο σημειο βρισκομαι..εκανα μονο για το PH..αλλα θα αγορασω και θα το κανω συντομα..
επισης το ξυλο ακομα δεν εχει κατσει κατω.αν το αφησω επιπλεει..τωρα πιανει κοντρα επανω στο καπακι και δεν το αφηνει να σηκωθει..σε ποσο καιρο θα σηκωθει???
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-10-12, 19:35
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

λες οτι το ενυδρειο ειναι ακομα στο στρωσιμο!
αλλα λες οτι εβαλες και ηδη στρωμενο φιλτρο!


μηπως ειναι στρωμενο;



κατα τ'αλλα,το μεγεθος ειναι πολυ καλο,αλλα οπως πιθανον γνωριζεις,θα χρειαστει να αυξησεις τον αριθμο των ψαριων σταδιακα,καθως ζουν σε κοπαδακια/χαρεμακια!

και πρεπει να κανεις μετρησεις.ειδικα τωρα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-10-12, 20:05
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Ολοι μας καποτε ειμασταν αρχάριοι,ωραιο το ενυδρειο σου ,βαλε καποια φυτα ακομα ταχειας αναπτυξεις να σε βοηθήσουν στο στρώσιμο.
Το ξυλο θα πεση μονο του ,ειναι θεμα εβδομαδας ,αναλογα το μεγεθος του.
Θα ελεγα να βαλεις και ανθρακα για 1 ,2 εβδομαδες αφου ειναι καινουργιο το ενυδρειο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-10-12, 22:55
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Γεια σου Δημητρη.
Αν εχεις βαλει μπολι τοτε δεν εισαι στο στρωσιμο.
Το σφουγγαρι στραγγιξε το μεσα στο φιλτρο σου.Τοτε ουσιαστικα θα εχεις βαλει το μπολι.Κανε μετρησεις για αμμωνια νιτρικα και αναλογα προχωρησε σε αυξηση των ψαριων σου.
Βαλε 1 χαρεμι απο καθε ειδος.
3 θηλυκα - 1 αρσενικο.
Πολυ ομορφο ξυλο.Θα κατσει σε λιγο καιρο μονο του.
Βαλε μερικα φυτακια ακομα και εισαι σουπερ....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-10-12, 01:24
vlaxos80 Ο χρήστης vlaxos80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2012
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

το μπολι το εβαλα,αλλα αυτος που μου το εδωσε δεν μου ειπε να το βαλω μεσα στο φιλτρο..μου ειπε αστο σε μια γωνια του ενυδρειου σου για 1 εβδομαδα και θα κανει δουλεια..το κρατησα 5 μερες ετσι το σφουγγαρι του και το ειχα σφηνωσει ακριβως κατω απο το φιλτρο και μετα αφου εμαθα οτι επρεπε να το βαλω στο φιλτρο ανοιξα το φιλτρο μου και στραγγιξα το σφουγγαρι μεσα..αλλα περασανε 5 μερες απο την στιγμη που το εβαλα το σφουγγαρι..ειναι το ιδιο αυτο που εκανα με το να το εβαζα απευθειας μεσα στο φιλτρο???δηλαδη τωρα εχει γινει βιολογια η θελει ακομα???επισης ειχα ριξει και βακτηρια στην αρχη..αυριο θα παρω τεστ να δω σε που βρισκομαι ωστε να αρχισω να βαζω κι αλλα ψαρακια..και σιγα σιγα θα προσθετω και αλλα φυτα..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-10-12, 01:39
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

τα σπαει η ριζα σου!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-10-12, 01:39
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vlaxos80 Εμφάνιση μηνυμάτων
το μπολι το εβαλα,αλλα αυτος που μου το εδωσε δεν μου ειπε να το βαλω μεσα στο φιλτρο..μου ειπε αστο σε μια γωνια του ενυδρειου σου για 1 εβδομαδα και θα κανει δουλεια..το κρατησα 5 μερες ετσι το σφουγγαρι του και το ειχα σφηνωσει ακριβως κατω απο το φιλτρο και μετα αφου εμαθα οτι επρεπε να το βαλω στο φιλτρο ανοιξα το φιλτρο μου και στραγγιξα το σφουγγαρι μεσα..αλλα περασανε 5 μερες απο την στιγμη που το εβαλα το σφουγγαρι..ειναι το ιδιο αυτο που εκανα με το να το εβαζα απευθειας μεσα στο φιλτρο???δηλαδη τωρα εχει γινει βιολογια η θελει ακομα???επισης ειχα ριξει και βακτηρια στην αρχη..αυριο θα παρω τεστ να δω σε που βρισκομαι ωστε να αρχισω να βαζω κι αλλα ψαρακια..και σιγα σιγα θα προσθετω και αλλα φυτα..
Αν δεν κάνεις μετρήσεις μόνο υποθέσεις θα κάνεις. Κάνε τα τέστ και αν πάρεις μηδενικές μετρήσεις σε Αμμωνία και Νιτρώδη και έχεις έστω και ελάχιστα Νιτρικά, τότε μάλλον κάτι έχεις κάνει . Το θέμα είναι του να τα βρεις όλα 0 . Στην περίπτωση αυτή τώρα. Αν η αμμωνία σου είναι όντως 0, τάισε λίγο παραπάνω και μετά από κάποιες ώρες ξαναμέτρα. Αν μετρήσεις ένα μικρό ποσοστό, ξαναμέτρα την επόμενη ημέρα. Αν είσαι στρωμένος, δεν πρέπει να μετρήσεις ούτε Αμμωνία αλλά ούτε και Νιτρώδη έστω και αν τα νιτρικά σου παραμένουν μηδενικά (λίγο δύσκολο αλλά μπορεί να συμβεί).
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-10-12, 16:58
vlaxos80 Ο χρήστης vlaxos80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2012
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

θα μετρησω μολις παρω τα τεστ.παρηγγειλα υγρο τεστ της sera εκτος κι αν βρει της tetra.δυστηχως δεν ειμαι για πιο ακριβα τεστ..τυχαινει να δουλευω και βραδυ αυτην την εβδομαδα και δεν μπορω να φερω ενα μπουκαλακι νερο απο το ενυδρειο να το μετρησουν στο χημειο της δουλειας μου..ισως αλλη φορα το κανω για να δω και τι αποκλιση θα εχει με το τεστ που θα παρω..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bloskas Εμφάνιση μηνυμάτων
τα σπαει η ριζα σου!!!!
ναι οντως ειναι πολυ ωραια..και να φανταστεις δεν την διαλεξα εγω αλλα ο πετσοπας που μου την εφερε..καλη επιλογη εκανε παντως δεν μπορω να πω..
-------------------------
για αρχη λεω να συνεχισω με τα platy και τα guppies και να βαλω και αλλα τετοια ψαρια μεσα για να εχουν κι αυτα παρεα..επισης σκεφτομαι να βαλω ξιφοφορους-ινδιανακια-τιγρακια-γλυφτη-γατοψαρο..
αυτα ολα θα ταιριαξουν μεταξυ τους???και αν οχι τι να μη βαλω απο αυτα??επισης αν ριξω και τον μονομαχο μεσα πειραζει???
η αν εχετε κατι αλλο να μου προτεινεται δεκτο..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vlaxos80 : 23-10-12 στις 16:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-10-12, 17:18
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vlaxos80 Εμφάνιση μηνυμάτων
για αρχη λεω να συνεχισω με τα platy και τα guppies και να βαλω και αλλα τετοια ψαρια μεσα για να εχουν κι αυτα παρεα..επισης σκεφτομαι να βαλω ξιφοφορους-ινδιανακια-τιγρακια-γλυφτη-γατοψαρο..
αυτα ολα θα ταιριαξουν μεταξυ τους???και αν οχι τι να μη βαλω απο αυτα??επισης αν ριξω και τον μονομαχο μεσα πειραζει???
η αν εχετε κατι αλλο να μου προτεινεται δεκτο..
Όπα όπα, φρένο. Τουρλουμπούκι τα έκανες . Για να μην μπλέκεσαι με πολλά και τα κάνεις σούπα και όχι θάλασσα... καλύτερα να τα πιάσεις ένα ένα. Κάνε πρώτα τα τέστ να δούμε τι παίζει με το νερό και μετά θα αρχίσεις να ψάχνεις για την ψαροσύνθεσή σου!
Φιλικά πάντα, Skydiver!
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-10-12, 17:28
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vlaxos80 Εμφάνιση μηνυμάτων
για αρχη λεω να συνεχισω με τα platy και τα guppies και να βαλω και αλλα τετοια ψαρια μεσα για να εχουν κι αυτα παρεα..επισης σκεφτομαι να βαλω ξιφοφορους-ινδιανακια-τιγρακια-γλυφτη-γατοψαρο..
αυτα ολα θα ταιριαξουν μεταξυ τους???και αν οχι τι να μη βαλω απο αυτα??επισης αν ριξω και τον μονομαχο μεσα πειραζει???
η αν εχετε κατι αλλο να μου προτεινεται δεκτο..

λαδι, λεμονι, αλατι πιπερι και λιγο ματζι και με δυο ωριτσες βρασιμο εχεις μια τελεια μπουγιαμπεσα


Σορρυ απλα το καλαμπουρισα χωρις ειρωνικη διαθεση (το πρωτο μου "ενυδρειο" καπως ετσι ηταν εξ αλλου και χειροτερο )
Οχι φιλε μου, αυτα που ειπες δεν μπαινουν ουτε ταιριαζουν. Προερχονται απο εντελως διαφορετικους κοσμους.
Ξεκινα με ενα ειδος, το πολυ δυο (βασικα δε βρισκω και λογο γιατι ενα ενυδρειο να εχει παραπανω απο 2 το πολυ 3 ειδη ψαριων ...τεσπα)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-10-12, 17:39
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
λαδι, λεμονι, αλατι πιπερι και λιγο ματζι και με δυο ωριτσες βρασιμο εχεις μια τελεια μπουγιαμπεσα


Σορρυ απλα το καλαμπουρισα χωρις ειρωνικη διαθεση (το πρωτο μου "ενυδρειο" καπως ετσι ηταν εξ αλλου και χειροτερο )
Οχι φιλε μου, αυτα που ειπες δεν μπαινουν ουτε ταιριαζουν. Προερχονται απο εντελως διαφορετικους κοσμους.
Ξεκινα με ενα ειδος, το πολυ δυο (βασικα δε βρισκω και λογο γιατι ενα ενυδρειο να εχει παραπανω απο 2 το πολυ 3 ειδη ψαριων ...τεσπα)

-------------------------
Φίλε μου μόλις πάρεις τα τεστ κάνε σε πρώτη φάση μια μέτρηση του ενυδρείου να δεις σε τι κατάσταση είναι η βιολογία σου. Σε δεύτερη φάση κάνε μια μέτρηση του νερού της βρύσης σου για να μπορέσεις να καταλήξεις σε τι ψάρια μπορείς να βάλεις. Από εκεί και μετά διαλέγεις αυτά που σου αρέσουν περισσότερο και επιλέγεις (σε συνάρτηση βέβαια πάντα με τα δεδομένα το ενυδρείου σου - Όγκος, ύψος, υπόστρωμα κτλ) όπως σου είπε και ο φίλος " το πολύ σε τρία (3) είδη". Υπάρχει βέβαια και η δυνατότητα να βάλεις ψαράκια που δεν ταιριάζουν στο νερό της βρύσης σου αλλά θα πρέπει να μπλέξεις με επεξεργασία του νερού σου όπου πάει μετά μακριά η βαλίτσα με το ανάλογο κόστος και στην τσέπη σου φυσικά.....
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 23-10-12 στις 17:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-10-12, 01:37
vlaxos80 Ο χρήστης vlaxos80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2012
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

ενας φιλος μου εδωσε μερικα τεστ χαρτακια της τετρα..αυτα που ειναι 5 σε 1..το θεμα ειναι οτι δεν βλεπω να μετραει την αμωνια το τεστ αυτο.η μηπως κανω λαθος;;κανει για την μετρηση που θελω η χρειαζεται να παρω αλλο τεστ;; τα τεστ ειναι αυτα: http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=1037
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-10-12, 08:30
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Οχι, αμμωνια δεν εχει. Το θεμα ομως ειναι οτι αυτα τα στικς δεν ειναι καθολου αξιοπιστα. Μονο με υγρα τεστ θα δεις τι ακριβως γινεται στο ενυδρειο σου. Εστω για πρωτη φαση, μιας και δεν ειναι και πολυ φθηνα για να παρεις ολη τη σειρα, αν δεν μπορεις να παρεις εστω καποιο και σιγα-σιγα να συμπληρωνεις τι χρειαζεσαι, μπορεις να πας λιγο νερο σε ενα πετσοπ να σου κανει τις μετρησεις, αν υπαρχει δυνατοτητα. Οι μετρησεις που σιγουρα χρειαζεσαι στην παρουσα φαση ειναι Αμμωνια (NH3/NH4), Νιτρωδη (NO2) και Νιτρικα (NO3).

Για αρχη εστω για να δεις σε τι φαση στρωσιματος ειναι το φιλτρο σου.

Αν σε παιρνει οικονομικα απο την αλλη, αυτη ειναι καλη περιπτωση να παρεις τα παντα:
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2086
και αυτο που λειπει:
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2021

Και δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-10-12, 12:46
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
λαδι, λεμονι, αλατι πιπερι και λιγο ματζι και με δυο ωριτσες βρασιμο εχεις μια τελεια μπουγιαμπεσα

ψαροσουπα χωρις σελινο,καροτο,κρεμυδι δεν γινεται......
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-10-12, 03:08
vlaxos80 Ο χρήστης vlaxos80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2012
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

μπορει να μου πει καποιος ρε παιδια η ριζα που εχω τι ξυλο ειναι???εχει περασει 1 εβδομαδα και δεν λεει να βυθιστει..τωρα την κραταει το καπακι κατω στον βυθο..και εχω φτιαξει ενα καινουριο καπακι με εξωτερικο φωτισμο και 2 Τ5 λαμπες και δεν το βαζω λογο του οτι επιπλεει ακομα η ριζα και θα ενεβει ψηλα..δεν εχω και καμια πετρα να της βαλω να κατσει η ρημαδα κατω.αν παρω καμια ποταμισια απο τον Αξιό ας πουμε η απο κανενα ριακι του ορους Πα'ι'κου πειραζει???να μην ειναι ασβεστολιθηκες ομως εεε???
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-10-12, 07:33
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vlaxos80 Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορει να μου πει καποιος ρε παιδια η ριζα που εχω τι ξυλο ειναι???εχει περασει 1 εβδομαδα και δεν λεει να βυθιστει..τωρα την κραταει το καπακι κατω στον βυθο..και εχω φτιαξει ενα καινουριο καπακι με εξωτερικο φωτισμο και 2 Τ5 λαμπες και δεν το βαζω λογο του οτι επιπλεει ακομα η ριζα και θα ενεβει ψηλα..δεν εχω και καμια πετρα να της βαλω να κατσει η ρημαδα κατω.αν παρω καμια ποταμισια απο τον Αξιό ας πουμε η απο κανενα ριακι του ορους Πα'ι'κου πειραζει???να μην ειναι ασβεστολιθηκες ομως εεε???
Βάλε δυο πέτρες, μη ασβεστολιθικές σε τέτοια σημεία ώστε να μην έχουν φόβο να κουνηθούν και άστες να σου "κρατάνε" τη ρίζα...για όσο καιρό χρειαστεί

Ανά 3 μέρες περίπου δοκίμαζε να τις σηκώνεις, για να δεις τι γίνεται με τη ρίζα
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-10-12, 07:45
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vlaxos80 Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορει να μου πει καποιος ρε παιδια η ριζα που εχω τι ξυλο ειναι???εχει περασει 1 εβδομαδα και δεν λεει να βυθιστει..τωρα την κραταει το καπακι κατω στον βυθο..και εχω φτιαξει ενα καινουριο καπακι με εξωτερικο φωτισμο και 2 Τ5 λαμπες και δεν το βαζω λογο του οτι επιπλεει ακομα η ριζα και θα ενεβει ψηλα..δεν εχω και καμια πετρα να της βαλω να κατσει η ρημαδα κατω.αν παρω καμια ποταμισια απο τον Αξιό ας πουμε η απο κανενα ριακι του ορους Πα'ι'κου πειραζει???να μην ειναι ασβεστολιθηκες ομως εεε???

η ριζα ειναι μεγαλη μπορει να κανει απο 15 μερες μεχρι και μηνα για να κατσει υπομονη.αν δεν βρισκεις μη ασβεστολιθικες πετρες μπορεις να την πιασεις με πετονια και βεντουζες...........
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-10-12, 13:41
vlaxos80 Ο χρήστης vlaxos80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2012
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Καλη μαγκιά αυτο με τις βεντουζες.τελικα η ρίζα τι ξύλο είναι ξέρετε;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-10-12, 14:52
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

λαθος ειναι αυτο με τις βεντουζες γιατι αν ξεκολησουν μπορει για πλακα να γινει χοντρη ζημια.
Οσο για τις ριζες μπορει να παρει και τριμηνο (εμενα η μεγαλη πανω απο δυο μηνες ηταν δεμενη με ενα κομματι μοπανι)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-10-12, 09:10
Το avatar του χρήστη Λιβέρης Σταύρος
Λιβέρης Σταύρος Ο χρήστης Λιβέρης Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μηνύματα: 616
Προεπιλογή

Απίστευτη ρίζα!!! Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου. Λίγα ψαράκια πρόσθεσε να ξεκινήσουν οι γέννες, εφόσον στρωθεί το φίλτρο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-10-12, 12:36
Το avatar του χρήστη brillo
brillo Ο χρήστης brillo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-05-2006
Περιοχή: Ν. Σμύρνη
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vlaxos80 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλη μαγκιά αυτο με τις βεντουζες.τελικα η ρίζα τι ξύλο είναι ξέρετε;
Driftwood ίσως, αλλά τι σημασία έχει;
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-10-12, 16:28
vlaxos80 Ο χρήστης vlaxos80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2012
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από brillo Εμφάνιση μηνυμάτων
Driftwood ίσως, αλλά τι σημασία έχει;
γιατι καπου ειχα διαβασει οτι μερικα ξυλα ισως και να μη βυθιζονται..αλλα πιο πολυ θελω να δω την διαφορα βυθισης σε σχεση με το μοπανι..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07431 seconds with 12 queries