Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-08-10, 21:16
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννο, όσον αφορά την διατήρηση φυτών στην κυρίως λίμνη με τα κοι και έχοντας ένα μεγάλο κοι >40 εκατοστών. Είμαι σε θέση να πω ότι κανένα φυτό δεν επιβιώνει, γιατί πολύ απλά δεν τα τσιμπάνε μόνο, αλλά τα ξεριζώνουν. Ένας δεύτερος λόγος είνια ότι τα περισσότερα φυτά που έχουμε στα συστήματα μας δεν έχουν καλή γεύση, οπότε τα δαγκώνουν, δεν τα τρώνε και γεμίζουν τη λίμνη με απομεινάρια. Ρώτησε τον ¶ντρο που ήρθε σπίτι μου αν θες που είδε την κατάσταση, ιδιαίτερα με τις νυμφαίες. Για σκεφτείτε λοιπόν ψάρια μεγαλύτερου μεγέθους και βάρους να τσιμπολιγάνε οποιονδήποτε φυτό με τόση δύναμη.

¶λλωστε,οι ξένοι όταν μιλάνε και λένε όχι φυτά σε μικρά συστήματα με nishikigoi κάτι γνωρίζουν παραπάνω.

Αρχικά, μέχρι και τον περασμένο χρόνο, είχα ακριβώς την ίδια φιλοσοφία με εσένα. Εφέτος όμως όλα άλλαξαν γιατί βλέπω με τα μάτια μου την καταστροφή.

Υπόψην, έχω μόλις ένα μεγάλο κοι. Γιά σκεφτείτε 8 και 10 μεγαλύτερα ψάρια.

Η ρίζα των φυτών δεν είναι σε προσβάσημος από τα ψάρια. Το φυτό όμως αναπτύσσετε και καλύπτει όλες της μεριές. Αν φάνε την μεριά που πέφτει στην λίμνη δεν σημαίνει ότι το φυτό εξαφανίζετε με εξαίρεση τα νούφαρα.



Όσο για την γεύση ένα από τα φυτά μου τρώγετε από τον άνθρωπο! Είναι αυτό που έχω στον καταρράκτη. Μου το είπε ο Αντρέας που ασχολείται με τα νούφαρα και γενικά με φυτά εδώ και 30 χρόνια.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων

Προσωπικά η συνείδηση μου δεν με αφήνει να ρίξω μικρά κόι σε φράκτες.

Αν το κάνεις να είσαι σίγουρος ότι τα ψάρια που θα ελευθερώσεις θα περνάνε καλύτερα από ότι στην λίμνη σου. Ας ήμαστε ρεαλιστές. Ότι και να κάνουμε με τις λίμνες μας στερούμε το τέλειο για τα ψάρια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yiannossavva : 29-08-10 στις 21:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-08-10, 22:00
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το κάνεις να είσαι σίγουρος ότι τα ψάρια που θα ελευθερώσεις θα περνάνε καλύτερα από ότι στην λίμνη σου. Ας ήμαστε ρεαλιστές. Ότι και να κάνουμε με τις λίμνες μας στερούμε το τέλειο για τα ψάρια.
Γιάννο, οι περισσότεροι υδατοφράκτες, είναι ελεγχόμενοι από το κράτος, οπότε γνωρίζουν πολύ καλά τι συνδιασμό ψαριών βάζουν στον καθένα. Ο κυπρίνος, κανονικός ή χρωματιστός, μπορεί να αλλάξει τις ισορροπίες, γιατί μιλούμε πια για μεγάλα συστήματα, με τεράστιο όγκο νερού που παραμένει ολόκληρο το χρόνο.

Και βέβαια γνωρίζω ότι εκεί τα κοι θα έχουν καλύτερη ζωή, αλλά μπορείς ταυτόχρονα να αλλάξεις τα πάντα. Ένα βιβλίο που διάβαζα στο παρελθόν που ασχολείτω με τους κυπρίνους, έλεγε ότι από την στιημή που μπουν κυπρίνοι σε ένα φυσικό ή τεχνητό βιότοπο, ο μόνος τρόπος να τους ξεφορτωθείς είναι να τον αποξηράνεις εντελώς.

Πριν κάνεις μια τέτοια κίνηση, ειδοποίησε τις υπηρεσίες του κράτους αν μπορείς να το κάνεις αυτό, γιατί νομίζω ότι είναι παράνομο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-08-10, 22:44
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννο, οι περισσότεροι υδατοφράκτες, είναι ελεγχόμενοι από το κράτος, οπότε γνωρίζουν πολύ καλά τι συνδιασμό ψαριών βάζουν στον καθένα. Ο κυπρίνος, κανονικός ή χρωματιστός, μπορεί να αλλάξει τις ισορροπίες, γιατί μιλούμε πια για μεγάλα συστήματα, με τεράστιο όγκο νερού που παραμένει ολόκληρο το χρόνο.

Και βέβαια γνωρίζω ότι εκεί τα κοι θα έχουν καλύτερη ζωή, αλλά μπορείς ταυτόχρονα να αλλάξεις τα πάντα. Ένα βιβλίο που διάβαζα στο παρελθόν που ασχολείτω με τους κυπρίνους, έλεγε ότι από την στιημή που μπουν κυπρίνοι σε ένα φυσικό ή τεχνητό βιότοπο, ο μόνος τρόπος να τους ξεφορτωθείς είναι να τον αποξηράνεις εντελώς.

Πριν κάνεις μια τέτοια κίνηση, ειδοποίησε τις υπηρεσίες του κράτους αν μπορείς να το κάνεις αυτό, γιατί νομίζω ότι είναι παράνομο.
Αν είναι παράνομο δεν ξέρω. Για αυτό που είμαι σίγουρος είναι ότι σε όλους τους υδατοφράκτες υπάρχουν κυπρίνοι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-08-10, 22:50
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν είναι παράνομο δεν ξέρω. Για αυτό που είμαι σίγουρος είναι ότι σε όλους τους υδατοφράκτες υπάρχουν κυπρίνοι.
Όχι, δεν υπάρχουν παντού cyprinus carpio από ότι γνωρίζω. ¶λλωστε κυπρινοειδή υπάρχουν και άλλα...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-08-10, 23:29
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι, δεν υπάρχουν παντού cyprinus carpio από ότι γνωρίζω. ¶λλωστε κυπρινοειδή υπάρχουν και άλλα...

Δεν ξέρω αν είναι συγκεκριμένα cyprinus carpio
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-08-10, 23:33
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Χωρις να γνωριζω το συγκεκριμενο μερος που θες να αφησεις μικρα κοι, αν δεν εχει ηδη χρωματιστα κοι μεσα, μην το κανεις - μπορει να διαταραχθει κατα πολυ η ισοροπια.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-08-10, 04:53
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρις να γνωριζω το συγκεκριμενο μερος που θες να αφησεις μικρα κοι, αν δεν εχει ηδη χρωματιστα κοι μεσα, μην το κανεις - μπορει να διαταραχθει κατα πολυ η ισοροπια.

Στην συγκεκριμένη λίμνη υπάρχουν χρωματιστά ΚΟΙ, τελάπιες, χρυσόψαρα, και αχρωμάτιστα ΚΟΙ.

Αν δεν υπήρχαν τα χρωματιστά ΚΟΙ ποιο πρόβλημα θα προέκυπτε με τις ισορροπίες?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεος με πολλα θέματα.... pavlos_k Αρχάριοι γλυκού νερού 32 31-01-09 13:56
Γενικά για κιχλίδες KOKOBAS Malawi 106 29-05-08 11:28
Θέματα Topic Iann_is Greek Aquarist's Boards 2 25-03-08 09:43
Παλεύοντας με τα κύματα chemical mac Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 18 27-01-08 16:40
N. Leleupi: γενικά... John T Tanganyika 3 27-11-06 11:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05179 seconds with 14 queries