Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-02-09, 23:12
Το avatar του χρήστη Τσιακιτζης Θεοδωρος
Τσιακιτζης Θεοδωρος Ο χρήστης Τσιακιτζης Θεοδωρος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2008
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή hobby ektozon

γειας παιδια μηπως γνωρισει κανεις σας αυτο το προιον; δηλαδη σε τι ακριβως χρησιμευει, αν ειναι καλο, δοσολογια και τροπος χρησης;
Το βρικα σε ενα πετ σοπ και μου ειπαν πως ειναι πολυ καλο για fugus και οτι κατα καποιον τροπο κανει παρομοια δουλεια με την UV λαμπα.Τ ι λετε, μπορω να το χρησημοποιω προλυπτηκα;
__________________
ενα ενυδρειο ποτε δεν ειναι αρκετο
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-02-09, 00:11
saerdna Ο χρήστης saerdna δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Ναι, είναι καλό για το fungus αλλά δε νομίζω πως πρέπει να χρησιμοποιείται προληπτικά, όπως και κανένα άλλο φάρμακο. Είναι σαν να ξυπνάς κάθε πρωί και να πίνεις ένα DEPON για να μην αρρωστήσεις! Και όταν το χρειαστείς πραγματικά δεν θα κάνει δουλειά! Η καλύτερη πρόληψη είναι οι σωστές συνθήκες του ενυδρείου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-02-09, 10:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

"For prevention and treatment of mycoses (saprolegnia, achlya) on freshwater and saltwater fish, ciliata infection (chilodonella) and protozoan ectoparasites. Exceptionally well proven for injuries of all kinds"

http://www.dohse-aquaristik.com/EN/product/51391
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-02-09, 14:07
Το avatar του χρήστη Τσιακιτζης Θεοδωρος
Τσιακιτζης Θεοδωρος Ο χρήστης Τσιακιτζης Θεοδωρος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2008
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

ευχαριστω για ις απαντησεις σας, αλλα διστυχως δεν ξερω ουτε γερμανικα αλλα ουτε ισπανικα. Αν ξερει κανεις εστω καποιο εγχειριδειο στα αγγλικα θα του ημουν ευγνωμον.
__________________
ενα ενυδρειο ποτε δεν ειναι αρκετο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-02-09, 14:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για δες εδω απο ενα παλιο λινκ
http://www.aquaristic.net/hobby-prev...on.html?lang=1
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-12-13, 22:07
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Καλησπέρα,

επαναφέρω το θέμα γιατί έχω την εξής απορία. Το ektozon είναι φάρμακο και όχι αλάτι, αλλά περιέχει σε αρκετή ποσότητα χλωριούχο νάτριο (Sodium chloride), δηλαδή κοινό αλάτι, όπως αναφέρεται στο εγχειρίδιο χρήσης του που υπάρχει εδώ.
Όπως ξέρουμε, το αλάτι δεν απομακρύνεται από το νερό του ενυδρείου παρά μόνο με τις αλλαγές του νερού.
Πώς είναι δυνατόν, λοιπόν, το εγχειρίδιο χρήσης να αναφέρει:

"The disinfection procedure may be repeated at 24-hour intervals, using a freshly prepared EKTOZON N solution (unchanged water)."

Χορηγώντας κατ' επανάληψη ektozon, χωρίς κάποια αλλαγή νερού, δεν θα αυξηθεί σημαντικά η αλατότητα, σε πιθανά επικίνδυνα επίπεδα για τα φυτά και τα ασπόνδυλα;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-12-13, 00:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν ειναι φαρμακο. Κατι σαν αντισηπτικο πιο πολυ.
Δεν θα ελεγες πχ το οξυζενε φαρμακο.
Αν δουμε την περιεκτικοτητα σε υλικα του ektozon, το περισσοτερο ειναι αλατι.
Ας πουμε εμεις οτι ειναι ολο σκετο αλατι.
Η δοσολογια του ektozon που δινεται για μονιμη χρηση ειναι max 20 γρ ektozon ανα 100 λιτρα νερο.
Σαν να λεμε 20 γρ αλατι σε 100 λιτρα νερο.
Δλδ 0.02% διαλυση.
Για να φτασεις στο 0.1% που ειναι η μικροτερη δοσολογια για προληπτικους λογους με αλατι, θελεις 5 μερες απανωτες δοσεις ektozon
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-12-13, 12:16
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι φαρμακο. Κατι σαν αντισηπτικο πιο πολυ.
Δεν θα ελεγες πχ το οξυζενε φαρμακο.
Αν δουμε την περιεκτικοτητα σε υλικα του ektozon, το περισσοτερο ειναι αλατι.
Ας πουμε εμεις οτι ειναι ολο σκετο αλατι.
Η δοσολογια του ektozon που δινεται για μονιμη χρηση ειναι max 20 γρ ektozon ανα 100 λιτρα νερο.
Σαν να λεμε 20 γρ αλατι σε 100 λιτρα νερο.
Δλδ 0.02% διαλυση.
Για να φτασεις στο 0.1% που ειναι η μικροτερη δοσολογια για προληπτικους λογους με αλατι, θελεις 5 μερες απανωτες δοσεις ektozon
Ευχαριστώ Σπύρο. Παρ' όλα αυτά ακόμα και 0,1% αλάτι είναι απαγορευτικό για φυτεμένο και σαλιγκάρια. Δυστυχώς, πουθενά δεν αναφέρει το manual του προϊόντος αυτή την παράμετρο. Αυτή η γενική οδηγία για προσθήκη μίας δόσης ανά 24h υποδηλώνει προϊόν που αποδομείται στο ενυδρείο και δεν αυξάνεται η συγκέντρωσή του στο νερό, κάτι που μάλλον δεν συμβαίνει. Συνεπώς, μπορεί να οδηγήσει σε υπερβολικά υψηλές συγκεντρώσεις αλατιού.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-12-13, 14:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Με 0.1% δεν εχω ακουσει ποτε για προβληματα σε φυτα και ζωα.
Το εχω εξακριβωσει και ο ιδιος.
Ειχες διαφορετικη εμπειρια (ασχημη) με 0.1%?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-12-13, 15:26
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Έχω διαβάσει μόνο αυτό που αναφέρει, πράγματι, σαν μέγιστο το 0,1% για φυτά. Για σαλιγκάρια έχω διαβάσει μόνο ένα δικό σου post (εδώ στο GAP) που ανάφερες ότι μόλις που πρόλαβες τα σαλιγκάρια σου όταν είχες ρίξει αλάτι. Οπότε, προφανώς, μιλούσες για συγκεντρώσεις πολύ περσσότερο από 0,1%.
Και πάλι ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις σου Σπύρο !
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-12-13, 00:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι για πολυυυ περισσοτερο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-04-14, 23:05
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή Γιατί δεν διαλύεται όλο;

Προμηθεύτηκα το ektozon και είπα να το χορηγήσω προληπτικά στην αλλαγή του νερού. Επιχείρησα να το διαλύσω πρώτα σε ένα ποτήρι νερό αποχλωριωμένο με φίλτρο άνθρακα αλλά παρατήρησα ότι δεν διαλύεται όλο όσο και να προσπαθώ.
Συγκεκριμένα μένει αδιάλυτος ένας πολύ μικρός αριθμός από κόκκους (καμιά 50αριά, ίσως, στα δύο κουταλάκια).
Προσπάθησα πολύ να τους διαλύσω:
Χρησιμοποίησα ηλεκτρικό χτυπητήρι του καφέ για αρκετή ώρα.
Έχυσα το περισσότερο νερό από το ποτήρι στο ενυδρείο κρατώντας τους αδιάλυτους κόκκους και πρόσθεσα νέο, μην τυχόν και έχει κορεστεί το διάλυμα.
Ζέστανα το νερό στους 40°C περίπου μήπως διαλύονται καλύτερα εκεί.
Δεν τα κατάφερα, δεν μπόρεσα να το διαλύσω εντελώς. Είναι φυσιολογικό αυτό για το ektozon; Πράγματι δεν διαλύεται όλο; Μήπως έπεσα σε χαλασμένη παρτίδα;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-04-14, 14:53
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

To ektozon (όπως και το αλάτι ή ζάχαρη κλπ.) διαλύονται ανάλογα με την ποσότητα του νερού... που τα έχεις ρίξει να διαλυθούν (φαντάζομαι... τα μαθαίνουν ακόμα στα σχολεία αυτά).-

ΥΓ. Αυτό το προληπτικά... εγώ ΔΕΝ το καταλαβαίνω. Είδες ότι είχαν κάτι τα ψάρια σου... πάνω στο σώμα τους;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-04-14, 16:20
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
To ektozon (όπως και το αλάτι ή ζάχαρη κλπ.) διαλύονται ανάλογα με την ποσότητα του νερού... που τα έχεις ρίξει να διαλυθούν (φαντάζομαι... τα μαθαίνουν ακόμα στα σχολεία αυτά).-

ΥΓ. Αυτό το προληπτικά... εγώ ΔΕΝ το καταλαβαίνω. Είδες ότι είχαν κάτι τα ψάρια σου... πάνω στο σώμα τους;
Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά όπως ήδη έγραψα για να αποκλείσω την πιθανότητα να έχει κορεστεί το διάλυμα (οπότε να μην μπορεί να διαλυθεί άλλο ektozon στο νερό) έκανα το εξής:
έχυσα όλο το νερό από το ποτήρι στο ενυδρείο κρατώντας μόνο τους αδιάλυτους κόκκους στον πάτο με ελάχιστη ποσότητα νερού. Ξαναέβαλα νερό στο ποτήρι από τη βρύση και προσπάθησα πάλι να διαλύσω αυτούς τους λίγους πεισματάρηδες κόκκους αλλά μάταια.
Επαναλαμβάνω ότι χρησιμοποίησα μοτεράκι για νες αρκετή ώρα (μέχρι που φοβήθηκα ότι θα το κάψω στο τέλος).

Απ' ότι καταλαβαίνω, εσύ χρησιμοποιείς συχνά ektozon και, προφανώς, δεν παρατηρείς να μην διαλύεται όλο, σωστά;

Ευτυχώς, τα ψάρια είναι μια χαρά. Είπα να το χρησιμοποιήσω προληπτικά αλλά φαίνεται ότι αυτό δεν θέλει!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-04-14, 20:58
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Όταν το χρησιμοποιώ... το διαλύω σε μπουκάλι νερού (με δυνατό κούνημα) οπότε ΔΕΝ το έχω παρατηρήσει/προσέξει (στο μπουκάλι είναι σαν αφρισμένο)... και το ρίχνω στον κουβά, όπου έχω νεοφερμένα ψάρια για καθαρισμό.
Το ektozon ανεβάζει το redox (οξειδοαναγωγή) και το tds.-
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-04-14, 21:02
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν το χρησιμοποιώ... το διαλύω σε μπουκάλι νερού (με δυνατό κούνημα) οπότε ΔΕΝ το έχω παρατηρήσει/προσέξει (στο μπουκάλι είναι σαν αφρισμένο)... και το ρίχνω στον κουβά, όπου έχω νεοφερμένα ψάρια για καθαρισμό.
Το ektozon ανεβάζει το redox (οξειδοαναγωγή) και το tds.-
Πολύ ωραία ιδεά αυτό Νίκο, για πες επ' ευκαιρία περισσότερες λεπτομέρειες, τι δοσολογία eltozon βάζεις και πόση ώρα αφήνεις τα ψάρια στο κουβά ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-04-14, 21:14
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Για νεοεισερχόμενα ψάρια... σε μισό κουβά (5 λίτρα)... ένα κουταλάκι του γλυκού (γεμάτο)... για 15-30 λεπτά (η εταιρία... προτείνει 30 λεπτά)... με αεραντλία.
Για τα φυτά... προτείνει παραμονή για 2 ώρες (η αεραντλία θεωρώ ότι... είναι περιττή).-
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-04-14, 21:18
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Για νεοεισερχόμενα ψάρια... σε μισό κουβά (5 λίτρα)... ένα κουταλάκι του γλυκού (γεμάτο)... για 15-30 λεπτά (η εταιρία... προτείνει 30 λεπτά)... με αεραντλία.
Για τα φυτά... προτείνει παραμονή για 2 ώρες (η αεραντλία θεωρώ ότι... είναι περιττή).-
Ευχαριστώ Νίκο, να μαθαίνουμε και εμείς οι νεότεροι (στο χόμπι) από εσάς τους αρχαιότερους (στο χόμπι)
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-04-14, 21:23
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Βρήκα και τις οδηγίες στο διαδίκτυο... ορίστε...
http://www.aquaristik.de/shop/downlo...5139251398.pdf
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ Νίκο, να μαθαίνουμε και εμείς οι νεότεροι (στο χόμπι) από εσάς τους αρχαιότερους (στο χόμπι)
Παρακαλώ.-
-------------------------
Αυτό το υλικό το έβγαζε μια εταιρία (Dr. Brustmann) η οποία είχε καταπληκτικά προ'ι'όντα... δυστυχώς αυτό είναι το μόνο που κυκλοφορεί ακόμα (από άλλη εταιρία... πλέον).-

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 22-04-14 στις 21:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-05-14, 10:32
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalmichalis Εμφάνιση μηνυμάτων
η δοση "θεραπειας" ειναι αυτη που αναφερει σαν "as a full bath"?
και η προληπτική δοση ειναι η "as a quarantine bath"
στις δοσολογιες παρατηρω κατι και θα ηθελα να μ πειτε
b) as a full bath: In case of visible infestation with Saprolegnia, Achlya, Chilodonella
and in case of injuries.
Dissolve one heaped teaspoon of EKTOZON® (5-6g) in a full bath aquarium with 3-4
litres of pleasantly warm old water. Bathe the affected fish for 3 hrs. in a darkened
place, providing slight aearation. The full bath should be repeated the next day. A full
bath for 3-5 days results in a clear reduction of protozoan skin cloudiness

δηλαδη αλλαγη νερου δεν κανω??????? ριχνω μονο δυο μερες συνεχομενα την αναλογη ποσοτητα και δεν αλλαζω το νερο? και αν ναι ποσες ημερες πρεπει να μεινει το αλατι? δεν αναφαρει πουθενα ουτε κι εχω δει πουθενα
Όταν λέει bath εννοεί σε δοχείο εκτος κυρίου ενυδρείου. Γι' αυτό λέει "Bathe the affected fish for 3 hrs. in a darkened
place, providing slight aearation. ". Προφανώς, μετά το μπάνιο πετάς το νερό του δοχείου και για την επανάληψη της επόμενης ημέρας ξαναβάζεις καινούργιο.
Η προληπτική δόση χορηγείται σε όλο το ενυδρείο και την αναφέρει σαν 'prophylactic' και είναι ένα κουταλάκι του γλυκού ανά 50λτ νερού ενυδρείου.
Όταν λέει καραντίνα εννοεί όταν προμηθευτείς τα ψάρια, πριν τα πρωτο - βάλεις στο ενυδρείο, τα βάζεις προσωρινά σε άλλο δοχείο και χορηγείς το ektozon με στόχο να τα απολυμάνεις από παράσιτα που είναι πιθανό να κουβαλούν μαζί τους, ακόμα και αν φαίνονται υγιή.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-05-14, 14:32
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

να κανω μια τελευταια ερωτηση ?
για την προληπτική δοση μια φορα στις 15 μερες... ποτε θα πρεπει να αλλαζω το νερο? θα πρεπει να κανω τις ρουτινες μου κανονικα?
σιγουρα επιρρεαζει το tds, μηπως το 25-30% που αλλαζω ανα εβδομαδα ΔΕΝ ειναι αρκετο ωστε να κατεβει το tds? ελπιζω να εγινα κατανοητος τι θελω να πω...
μηπως παω για καλο και δεν το κανω σωστα και εχω αλλο θεμα μετα...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-05-14, 14:50
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Κράτα τις ρουτίνες σου κανονικά, αλλά για τί ψάρια μιλάμε & κάθε πότε κάνεις την αλλαγή; Γιατί φοβάσαι τόσο την αύξηση του TDS;
Δεν έχω κάνει συνεχή προληπτική χρήση, οπότε ίσως είναι καλύτερα να ακούσεις τους πιο έμπειρους. Πάντως δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα. Βέβαια, υπάρχει και η άποψη ότι η συνεχής χρήση ακόμα και ενός δοκιμασμένου προϊόντος όπως αυτό ίσως να μην είναι τόσο καλή ιδέα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-05-14, 15:02
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

δισκους
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-05-14, 15:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalmichalis Εμφάνιση μηνυμάτων
να κανω μια τελευταια ερωτηση ?
για την προληπτική δοση μια φορα στις 15 μερες... ποτε θα πρεπει να αλλαζω το νερο? θα πρεπει να κανω τις ρουτινες μου κανονικα?
σιγουρα επιρρεαζει το tds, μηπως το 25-30% που αλλαζω ανα εβδομαδα ΔΕΝ ειναι αρκετο ωστε να κατεβει το tds? ελπιζω να εγινα κατανοητος τι θελω να πω...
μηπως παω για καλο και δεν το κανω σωστα και εχω αλλο θεμα μετα...
Αν θελεις "προληψη" (και οχι μονο) σε δισκους, καλυτερα αλλαζε πιο συχνα και σε μεγαλυτερη ποσοτητα το νερο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-05-14, 16:02
Το avatar του χρήστη kalmichalis
kalmichalis Ο χρήστης kalmichalis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2011
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

ναι συμφωνω με τις αλλαγες νερου...
απλα μιλησα με κανενα δυο παιδια σε ενα καταστημα και μου ειπαν οτι δεν πειραζει μια φορα στο 15ημερα να κανω προληπτικη χρηση του εκτοζον, αλλωστε ειναι αλατι οχι φαρμακο, για την προστασια των δισκων μου...
απλα επιδη ειναι αλατι γιαυτο μου γεννήθηκε η απορια για το tds
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-05-14, 16:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αλλοι βαζουν και χοντρο αλατι στους δισκους τους.
Παιζει ομως ρολο και το ειδος του δισκου, πως ειναι μαθημενος κλπ
Το ektozon εχει αλατι, αλλα η δοσολογια του ιδιου του ektozon οπως εγραψα, ειναι μηδαμινη.

Αν κανεις αλλαγες μειωνεις την διαλυση του ektozon.
Σε 15 μερες, τι θα εχει μεινει απο ektozon?
Τιποτα.

Οταν κανουμε αγωγη γενικοτερα με καποιο προσθετο και παραλληλα γινεται αλλαγη νερου, προσθετουμε στο νερο της αλλαγης της αναλογη δοση του σκευασματος για τα λιτρα αυτα, ετσι ωστε να κρατησουμε το ποσοστο διαλυσης μεσα στο ενυδρειο, στο ιδιο επιπεδο και μετα την αλλαγη.
Εκτος αν οι οδηγιες λενε κατι αλλο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 02-06-14, 19:44
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalmichalis Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι συμφωνω με τις αλλαγες νερου...
απλα μιλησα με κανενα δυο παιδια σε ενα καταστημα και μου ειπαν οτι δεν πειραζει μια φορα στο 15ημερα να κανω προληπτικη χρηση του εκτοζον, αλλωστε ειναι αλατι οχι φαρμακο, για την προστασια των δισκων μου...
απλα επιδη ειναι αλατι γιαυτο μου γεννήθηκε η απορια για το tds
Και σε μένα γεννήθηκαν μερικές απορίες...
1. Αυτό θα αποφύγω να το σχολιάσω... αφού ΔΕΝ γνωρίζω τι ακριβώς ειπώθηκε συζήτηση... και κάτω από πιο πρίσμα λέχθηκαν... αυτά που περιγράφεις.
2. Προληπτική χρήση... για να κάνει τι;
3. Αλάτι είναι (σε πολύ μεγάλο ποσοστό... όμως όχι μόνο αλάτι)... αλλά θα πρέπει να υπάρχει και κάποιος λόγος για την χρήση του. Εσύ έχεις κάποιον;
4. Προστασία των δίσκων σου... από τι;
5. ΑΝ εσύ έχεις πονόκοιλο... θα ρίξεις ωτικές σταγόνες... για να σου περάσει;
6. Για όλα τα προβλήματα... υπάρχουν συγκεκριμένες αιτίες... και λύσεις.-
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ektozon για FinRot? chasoulasj Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 12-02-08 14:45
Νεός στο Hobby inca1099 Αρχάριοι γλυκού νερού 23 01-07-07 22:01
BIO-BALLS της HOBBY maikl Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 14-04-07 15:21
Προτάσεις σε αρχάριο στο hobby elf Γλυκό νερό - Γενικά 5 01-06-04 16:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08672 seconds with 13 queries