Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-09-07, 11:13
Το avatar του χρήστη Filotas
Filotas Ο χρήστης Filotas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Περιοχή: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 825
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filotas Send a message via Skype™ to Filotas
Προεπιλογή Πρώτα ψάρια στο ενυδρείο.

Καλημέρα, μετά απο πολύ καιρό έφτασε η στιγμή να βάλω τα πρώτα μου ψάρια στο ενυδρείο.
Πήρα ένα ζευγάρι guppiew ένα αρσενικό και ένα θυλικό και αργότερα θα βάλω και άλλα δεν ξερω ακόμη τί ίδος.
Εδώ και λίγες ώρες που έβαλα τα ψαράκια μέσα τα παρακολουθώ και βλέπω οτι κολυμπάν πολύ κοντά στην επιφάνεια του νερού κυρίως το αρσενικό δεν έχει κατέβει καθόλου προς τα πίο "βαθιά" ενώ το θυλικό κάνει και καμία βόλτα. Η ερώτηση είναι αν είναι φυσιολογικό αυτό ή αν θα πρέπει να ανησυχώ γιαυτό.
Ευχαρηστώ για την βοήθεια.

Υ.Γ. Το ενυδρείο είναι φυτεμένο 50λιτρα μικτά με pH 6,8 - 7,0, KH 6, GH 10, NO2 0,3, NH3 0 και ΝΟ3 25
__________________
www.kastoriacity.gr
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-09-07, 11:18
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

με τι τεστ μετρας.....?'
κατι μου φαινεται περιεργο....
στα γκαπακια,καλο ειναι το 1/3,οπου 3 ειναι τα θυληκα....
αρεσκονται στο να ειναι σχετικα κοντα στην επιφανεια,αλλα χρειαζονται σαν ζωοτοκα σχετικα σκληρο νερακι και με πεχα αρκετα υψηλοτερο απο αυτο που λες......
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-09-07, 11:26
Το avatar του χρήστη Filotas
Filotas Ο χρήστης Filotas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Περιοχή: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 825
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filotas Send a message via Skype™ to Filotas
Προεπιλογή

Μετράω με τα χαρτάκια της Tetra. Το ξέρω οτι δεν είναι σωστό αλλά μόλις προχθές παρείγγηλα τα υγρά τεστ απο το πετ σοπ και θα είναι εδώ απο βδομάδα. Εκ παραδρομής έγραψα ΝΗ3 0 κατι που δεν αληθευει γιατί τα χαρτάκια δεν την μετράν οπότε δεν ξέρω τις τιμές τις. με το pH είναι εύκολο να το ανεβάσω αρκεί να κάνω μία αλλαγή και να μην βάλω απιονισμένο νερό όπως είχα κάνει. Προτείνεις δηλαδή να πάρω άλλες 2 θυλικές; Αλήθεια τί θερμοκρασία προτιμούν τα guppies;
__________________
www.kastoriacity.gr
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-09-07, 11:33
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Filotas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετράω με τα χαρτάκια της Tetra. Το ξέρω οτι δεν είναι σωστό αλλά μόλις προχθές παρείγγηλα τα υγρά τεστ απο το πετ σοπ και θα είναι εδώ απο βδομάδα. Εκ παραδρομής έγραψα ΝΗ3 0 κατι που δεν αληθευει γιατί τα χαρτάκια δεν την μετράν οπότε δεν ξέρω τις τιμές τις. με το pH είναι εύκολο να το ανεβάσω αρκεί να κάνω μία αλλαγή και να μην βάλω απιονισμένο νερό όπως είχα κάνει. Προτείνεις δηλαδή να πάρω άλλες 2 θυλικές; Αλήθεια τί θερμοκρασία προτιμούν τα guppies;
κατ'αρχας ΠΟΙΟΣ σου ειπε να βαλεις απιονισμενο νερο σε γκαπις..????δεν εχεις δισκους..!!! εχεις ζωοτοκα και χρειαζεσαι σκληρο νερακι βρυσης μαζι με προσθηκη που και που, αλατιου για ενυδρειακη χρηση σε γλυκο νερο.......στους 25-26 θα ειναι μια χαρα...
εισαι σιγουρος οτι το ενυδρειο σου εχει στρωσει...???αμμωνια εχεις μετρησει..??
ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου..?το ανεβασμα του πεχα πρεπει να ανεβει σιγα-σιγα και οχι αποτομα.υπαρχει σοβαρος κινδυνος για τα ψαρακια σου....!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-09-07, 11:41
Το avatar του χρήστη Filotas
Filotas Ο χρήστης Filotas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Περιοχή: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 825
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filotas Send a message via Skype™ to Filotas
Προεπιλογή

Το ενυδρείο τρέχει εδώ και έναν μήνα μόνο με φυτά. Σήμερα πήρα και έβαλα τα πρώτα ψαράκια. Όσο για το απιονισμένο νερό μου το είπαν στο πετσοπ για να ρίξω λίγω το πεχα που στην αρχή ήταν στο 7,8 με το νερό της βρύσης.
Παράθεση:
το ανεβασμα του πεχα πρεπει να ανεβει σιγα-σιγα και οχι αποτομα.υπαρχει σοβαρος κινδυνος για τα ψαρακια σου....!!
Δεν καταλαβένω τί ενοείς απότομα άν κάνω μία αλλαγή με νερό βρύσης απο περίπου 7 που είναι τώρα θα πάει στο 7,4 αυτό είναι απότομο;
__________________
www.kastoriacity.gr
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-09-07, 13:03
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Κανε καθε μερα μια μικρη αλλαγη 10% για μερικες μερες.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-09-07, 21:35
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Πάντα με προσθήκη αντιχλωρίου
__________________




Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αταίριαστα ψάρια στο ενυδρείο. lucy Αρχάριοι γλυκού νερού 5 08-06-07 23:27
Ταιριάζουν τα ψάρια που έχω βάλει στο ενυδρείο μου? Vangelis77 Αρχάριοι γλυκού νερού 8 23-02-07 15:47
Μην φέρνετε ψάρια στο Σύλλογο πριν συνεννοηθείτε Tolis Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 0 26-06-06 14:16
Μπορώ με τα ψάρια που έχω να βάλω φυτά στο ενυδρείο μου; SaKreK Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 29-09-04 08:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03680 seconds with 13 queries