Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 08-12-09, 19:09   #1
Απορίες για στήσιμο ενυδρείου για κιχλίδες
 
Το avatar του χρήστη Costa
Costa
Junior Member
Εγγραφή: 24-10-2009
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 22

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Costa Ο χρήστης Costa δεν είναι συνδεδεμένος 08-12-09, 19:09
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους σας.

Πρώτα απ' όλα θέλω να ευχαριστήσω τον Kotsos για το ενυδρειάκι του φίλου του και την βοήθεια του για να στηθεί το μικρούλι πρώτο ενυδρείο μου (βλέπετε αυτό που αρχικά είχα αγοράσει κατα το άδειασμα του από το νερό στο καθάρισμα βρέθηκε μέσα στην μπανιέρα θρύψαλα), καθώς και τον Alex_Salonica για το υπέροχο ξύλο του (και το υγρό για τα φυτά μου).
Ο οποίος Alex_Salonica, είναι εν μέρει υπεύθυνος για αυτό το ποστ μου.
Στο προκείμενο τώρα. Έχω ένα καρφουρίσιο ενυδρείο 70*30*40 το οποίο θα το ξεκινούσα στο γραφείο. Δεν άντεξα όμως και θα το βάλω στο σπίτι και για το γραφείο θα πάρω μεγαλύτερο.
Αυτό λοιπόν θέλω να το κάνω κατοικία κιχλίδων. Από τα ελάχιστα που διάβασα και στα σάιτ τα οποία μπήκα, καθώς και από ένα ποστ του Pritanis, προσανατολίζομαι να βάλω firemouth ή/και rainbow κιχλίδες.
Επειδή αυτά είναι (αδόκιμος ο όρος) "βυθόψαρα", θα μπορούσα να βάλω κάποια "συμβατά" ψάρια "επιφανείας" και αν ναι, ποιά?
Μηλοσαλίγκαρα θα μπορέσω να έχω με αυτές τις κιχλίδες ή όχι?
Από κει και πέρα, όσον αφορά τα υλικά που θα χρειαστώ, πέρα από το φελιζόλ (το οποίο θα πρέπει να είναι 5 εκ. και κολλημένο στον πάτο - σε ευχαριστώ Κλεόβουλε), τι άμμο θα πρέπει να πάρω? Τι κοκκομετρία και τι χρώματος?
Από πέτρες, αν είναι ασβεστολιθικές, πειράζει? Έως ποιό ύψος θα πρέπει να μπουν και κατ' εκτίμηση πόσα κιλά πέτρες θα χρειαστώ?
Η σειρά πλήρωσης πως είναι? Άμμος, πετρες, νερό ή κάτι διαφορετικό?

Δεν ξέρω τι άλλο να ρωτήσω σε πρώτη φάση.... Αφήνομαι στα σχόλια και στις παρατηρήσεις σας.

Ευχαριστώ,
Κώστας
Εμφανίσεις: 2875
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-12-09, 21:23
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Κώστα δεν είμαι και απο τους πιο κατάλληλους να απαντήσουν όσον αφορά τα ψαράκια που διάλεξες.
Τα Thorichthys meeki ή "firemouth" θέλουν νερό με ph 7-7,8 και μέτριες σκληρότητες(προέλευση Μεξικό-Γουατεμάλα).
Άμμο βάλε θαλασσινή καλά πλυμένη ή αγοράζεις χαλαζιακή μέτριας κοκκομετρίας(ούτε σαν ζάχαρη άχνη ούτε χαλικάκι).Πέτρες δεν νομίζω ότι χρειάζονται,προτιμότερο ξύλα και αρκετά φυτά για να έχουν κρυψώνες.
Βάζεις την άμμο,πέτρες-ξύλα-φυτά,νεράκι αποχλωριωμένο και αρχίζεις να το στρώνεις.
Περίμενε να πουν περισσότερα και οι "Νοτιοαμερικάνοι"
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-12-09, 23:11
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Η δικιά μου ιστορία με αυτά τα ψαράκια ξεκίνησε από δώ:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32019

Νομίζω πως τα λίτρα είναι λίγα για το εγχείρημα και απ ότι γνωρίζω θέλουν περισσότερο μακρύ παρά ψηλό ενυδρείο. Επίσης δεν είναι απαραίτητο να το κάνεις νταμάρι το ενυδρείο. Δεν είναι σαν τις αφρικανικές κιχλίδες. Συνυπάρχουν με βλάστηση απλά μερικές φορές έχουν "άποψη" στη διακόσμηση.

Θα χαιρόμουν πάντως να μπορέσεις τελικά να μπείς στις κιχλίδες κεντρικής Αμερικής.
Μη κοπανιέμαι μόνος.....
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-12-09, 00:59
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους σας. Πρώτα απ' όλα θέλω να ευχαριστήσω τον Kotsos για το ενυδρειάκι του φίλου του και την βοήθεια του για να στηθεί το μικρούλι πρώτο ενυδρείο μου (βλέπετε αυτό που αρχικά είχα αγοράσει κατα το άδειασμα του από το νερό στο καθάρισμα βρέθηκε μέσα στην μπανιέρα θρύψαλα), καθώς και τον Alex_Salonica για το υπέροχο ξύλο του (και το υγρό για τα φυτά μου). Ο οποίος Alex_Salonica, είναι εν μέρει υπεύθυνος για αυτό το ποστ μου. ( Χε χε …. )

Στο προκείμενο τώρα. Έχω ένα καρφουρίσιο ενυδρείο 70*30*40 το οποίο θα το ξεκινούσα στο γραφείο. Δεν άντεξα όμως και θα το βάλω στο σπίτι και για το γραφείο θα πάρω μεγαλύτερο. Αυτό λοιπόν θέλω να το κάνω κατοικία κιχλίδων. Από τα ελάχιστα που διάβασα και στα σάιτ τα οποία μπήκα, καθώς και από ένα ποστ του Pritanis, προσανατολίζομαι να βάλω firemouth ή/και rainbow κιχλίδες.
(Έχε υπόψη σου ότι αυτές οι κιχλίδες απαιτούν αρκετά λίτρα Ένα 200άρι είναι καλή επιλογή αλλά αν μπορείς και μεγαλύτερο ακόμα καλύτερα.)

Επειδή αυτά είναι (αδόκιμος ο όρος) "βυθόψαρα", θα μπορούσα να βάλω κάποια "συμβατά" ψάρια "επιφανείας" και αν ναι, ποιά?
(Αν στο επιτρέπουν τα λίτρα σου ναι, οι ξιφοφόροι είναι μια καλή επιλογή)

Μηλοσαλίγκαρα θα μπορέσω να έχω με αυτές τις κιχλίδες ή όχι?
(Ανάλογα τη κιχλίδα και το χαρακτήρα της Δεν θα στο πρότεινα )

Από κει και πέρα, όσον αφορά τα υλικά που θα χρειαστώ, πέρα από το φελιζόλ (το οποίο θα πρέπει να είναι 5 εκ. και κολλημένο στον πάτο - σε ευχαριστώ Κλεόβουλε), τι άμμο θα πρέπει να πάρω? Τι κοκκομετρία και τι χρώματος?
(Και λεπτότερο φελιζόλ να πάρεις τη κάνει την δουλειά του, με 5άρι θα έχει φοβερή άνωση και θέλει καλό κόλλημα ή πολλές πέτρες από πάνω για να σταθεί. Λεπτή μπεζ άμμος στις περισσότερες περιπτώσεις)

Από πέτρες, αν είναι ασβεστολιθικές, πειράζει? Έως ποιό ύψος θα πρέπει να μπουν και κατ' εκτίμηση πόσα κιλά πέτρες θα χρειαστώ?
(Ανάλογα τις κιχλίδες, όσο για την ποσότητα και εξαρτάται από το πόσο μεγάλο είναι το ενυδρείο, πόσα ψάρια θα έχουμε μέσα ώστε να ορισθούν περιοχές και …από το γούστο σου.)

Η σειρά πλήρωσης πως είναι? Άμμος, πετρες, νερό ή κάτι διαφορετικό? (Φελιζόλ, πέτρες, νερό μέχρι τη μέση, άμμος, γέμισμα νερό)

Δεν ξέρω τι άλλο να ρωτήσω σε πρώτη φάση.... Αφήνομαι στα σχόλια και στις παρατηρήσεις σας. Ευχαριστώ, Κώστας
(Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις κιχλίδες ταγκανίκας σε περίπτωση που δεν μπορείς να αποκτήσεις μεγάλο ενυδρείο, αλλά εφόσον σε ενδιαφέρει να έχεις κι άλλα ψαράκια μέσα απ΄ότι κατάλαβα, μήπωε θα έπρεπε να πας σε κοινωνικό και εκεί μπορείς να βάλεις και ένα ζευγάρι νανοκιχλίδες .π.χ κριμπένσις. Σκέψου το. Ελπίζω να βοήθησα και να μην σε μπέρδεψα κι άλλο )
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-12-09, 11:19
Το avatar του χρήστη Costa
Costa Ο χρήστης Costa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2009
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 22
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Costa
Προεπιλογή

Καλημέρα.

Τελικά, έχοντας σαν σκεπτικό να προσαρμόσω το τι μου αρέσει σε αυτό που θα είναι το - κατά δύναμιν - καλύτερο για τα ψάρια μου, προσανατολίζομαι στο να βάλω (όταν όλα θα είναι έτοιμα) κριμπενσις.
Για να μην μπαίνω σε διαδικασία να αγοράζω άχρηστα πράγματα, πήρα την απόφαση να σας ζαλίσω λίγο παραπάνω.
Ψάχνοντας από εδώ και από εκεί, μέσα στο φόρουμ (πιθανή εξήγηση για τους πονοκεφάλους μου), κατ'αρχήν κατέληξα στα εξής φυτά
Valisneria, Blyxa Japonica, Hygrophila siamensis, Mayaca και κερατόφυλλο. Κρυπτοκορίνες, ανούμπιες θα μπορέσουν να μπουν?
Θα πρέπει να πάρω κάποιο υπόστρωμα για αυτά τα φυτά?
Όσον αφορά το χαλίκι, 0.6-1.2 χιλ είναι καλό? Θα πρέπει να ψάξω για απλό, χαλαζιακό, κλπ?
Πέτρες λάβας κάνει? Αλλοιώς οποιαδήποτε μη-ασβεστολιθική θα είναι εντάξει?
Χαλίκι και πέτρες είναι προτιμότερο να αγοραστούν από μαγαζί με ενυδρειακά ή (κατόπιν ελέγχου) και από DIY μαγαζί?
Τέλος, τα κριμπένσις, πιθανολογώ ότι μπορούν να συμβιώσουν με τα cherry barbs...Αν ναι, στα λίτρα μου, και για λενα ζευγάρι κριμπένσις, πόσα cherry barbs θα μπορέσω να έχω?
Τέλος, κάπου είχα διαβάσει ότι μπορώ να έχω και ένα SAE για θέματα άλγης. Να το έχω στα υπ' όψιν μου ή θα είναι ταλαιπωρία για τα (μελλοντικά) ψαράκια μου?

Ευχαριστώ και sorry για το μακροσκελές ποστ.

Κώστας
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-12-09, 13:18
Το avatar του χρήστη Costa
Costa Ο χρήστης Costa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2009
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 22
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Costa
Προεπιλογή

Καλημέρα.
Έχω ψάξει σε όσα προηγούμενα ποστς έχω βρει καθώς και στο σάιτ του Τσάμη, αλλά δεν έχω βρει ξεκάθαρες απαντήσεις, όσον αφορά το αν θα πρέπει να βάλω άμμο ή χαλίκι για τα κριμπένσις καθώς και το είδος και την κοκκομετρία τους, ρωτάω περισσότερο για να μην πάω σε κανένα πετσοπ και μου φορτώσουν ότι βρούνε.

Ευχαριστώ,
Κώστας
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-12-09, 17:07
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μιας και τα κριμπς σκαβουν οταν ειναι να κανουν φωλια συνηθως...θα σου προτεινα αμμο......
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στήσιμο ενυδρείου για κιχλίδες Μαλάουι! Ippokampos Αρχάριοι γλυκού νερού 3 26-11-08 00:22
στήσιμο ενυδρείου JENI Γλυκό νερό - Γενικά 10 14-04-08 01:43
Στήσιμο Ενυδρείου Minakki Αρχάριοι γλυκού νερού 31 03-10-07 10:18
Νέο στήσιμο ενυδρείου CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 32 23-03-06 17:19
Νέος με απορίες για Κιχλίδες! Kostis T. Malawi 4 29-12-04 01:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04723 seconds with 13 queries