Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 26-05-14, 19:41   #1
Ancistrus και amano αρχαριος !!!!
 
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86
Member
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος 26-05-14, 19:41
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους!η ερώτηση μου είναι:σήμερα πούλησαν τον πλεκο μου και περιμένω 3 ancistrus,θα κάνουν την ίδια δουλεια με τον πλεκο?αιναι αποτελεσματικοί?τρονε αλγες?καθαριζουν τζαμια?η έκανα βλακεία που τον έδωσα???και η άλλη είναι για της γαρίδες amano πρεπη να υπάρχουν σε ένα κινονικο ενυδρειο?(καλώ κάνουν κακό δεν κάνουν)Ξέρω ότι τρονε αλγες και υπολείμματα τροφον.το ενυδρειο είναι 180L κεινονικο με neon tetra ροδοστομα ramirezi απιστογραμα και τους ancistrus που περιμένω...και σκεφτομε και για της γαρίδες αλλα δεν ξέρω παρακαλω ξεμπερδεψτεμε........(delta66 και nazgul μίν με μαλονετε γιατη νομίζω ότι τα έχουμε ξαναπεί )και κατι άλλο ξέρει κανεις τη λένε η μαγνιτες mag float???
Εμφανίσεις: 2437
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-05-14, 20:05
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για αρχη, τα ψαρια δεν κανουν καμια δουλεια, ουτε ειναι καθαριστριες για να καθαριζουν τα τζαμια. Απλα καποια δειχνουν προτιμηση στις αλγες. Το θεμα ειναι να τους προσφερουμε ενα σωστο περιβαλλον, παντα συμφωνα με τις αναγκες τους, ωστε να ζησουν σωστα.

Οι ancistrus ειναι σιγουρα προτιμοτεροι απο εναν pleco που γινεται τεραστιος, ως ιχθυοσυνθεση. Τις απαιτησεις τους τις ξερεις, ομως? Ριξε μια ματια εδω.

Οι γαριδες για εμενα δεν εχουν καμια θεση σε ενυδρειο με ramirezi, γιατι το μελλον τους το βλεπω δυσκολο. Τα ιδια σου εχω πει σε αλλο σου θεμα, οπως και οτι τις αλγες δεν θα τις καταπολεμησεις ουτε γαριδες, ουτε με ψαρια, αλλα με ισορροπια στο ενυδρειο σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-05-14, 22:21
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

ναι οκ συμφονω με ολλα αυτα που μου γραφης παραπανω.πες οτι εχουμε εν ενυδρειο υγειες χωρεις αλγες θα πρεπη να εχουμε μεσα γαριδες?(περα απ τα ραμιρεζι)και το ποστ για τους αντσιστρους ειναι στα αγγλικα και δεν βγαζω γρι.......κατι στα ελληνικα??????
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-05-14, 23:13
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ichopterus.htm
http://www.istellas.gr/aquarium/my_f...strus_sp3.html

Για να ξεκαθαρισεις καποια πραγματα στο μυαλο σου, υγιες ειναι το ενυδρειο και με αλγες. Να μην πω και περισσοτερο. Απλα στους περισσοτερους δεν αρεσει εμφανισιακα και αναλογα με το ειδος της, πιθανο να μην αφησει καποια φυτα να αναπτυχθουν σωστα.

Συνεχιζοντας, το "πρεπει" να υπαρχει ενα ειδος σε ενυδρειο, δεν υπαρχει ως εννοια. Το θεμα ειναι αν μπορει να φιλοξενησει ενα ενυδρειο καποιο ειδος. Οι γαριδες δεν τρωνε μονο αλγη. Θα τσιμπολογησουν αν υπαρχει, αλλα θελουν και επιπλεον τροφη για σωστη διατροφη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-05-14, 23:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας86 Εμφάνιση μηνυμάτων
...(delta66 και nazgul μίν με μαλονετε γιατη νομίζω ότι τα έχουμε ξαναπεί )και κατι άλλο ξέρει κανεις τη λένε η μαγνιτες mag float???



Ναι τρωνε μπολικες αλγες οι ancistrus και οι amano.
Φυσικα ειναι ζωντανα κι αυτα κι εχουν τις αναγκες τους σε παραμετρους νερου (pH GH θερμοκρασια), καθαριοτητα νερου (NH3 NO2 NO3 PO4) και διατροφη.
Τσεκαρουμε τα προφιλ τους για τις αναγκες τους.

Δεν τα αφηνουμε στην τυχη τους με τι αλγες μονο και τα υπολλειματα τροφων απο τα αλλα ψαρια.
Τσεκαρουμε αν ειναι επαρκης (πχ βλεπουμε στομαχια γεματα) και σωστη η διατροφη τους (πχ οι ancistrus δεν πρεπει να τρωνε τροφη με πρωτεινη, παρα μονο φυτικη. Παθαινει το στομαχι τους και ψοφανε. Οι amano ειναι παμφαγες) και αναλογα συμπληρωνουμε με σωστη τροφη.


Κακης ποιοτητας φτηνομαγνητες καταστρεφουν τα τζαμια με γρατζουνιες.
Ακομα και με καλους μαγνητες, πρεπει να προσεχουμε κι εμεις μη πιασουμε αμμο/χαλικι αναμεσα και το χαραξουμε.
Τηλεκαρτα και σφουγγαρι ειναι καλυτερη ιδεα, ή στους "δυσκολους λεκεδες" ... ξυραφι για τζαμια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-05-14, 02:12
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Οκ το πήρα το μήνυμα!σας ευχαριστω πολυ!!!!!να στε'καλα!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
AMANO george Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 0 19-01-09 22:42
Takashi Amano GhostShip Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 20 16-03-07 21:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03930 seconds with 13 queries