Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 29-04-11, 01:05   #1
Αρχάριος - 60Lt ενυδρείο με γλύφτη
GeorgeT
Junior Member
Εγγραφή: 29-04-2011
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 15

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
GeorgeT Ο χρήστης GeorgeT δεν είναι συνδεδεμένος 29-04-11, 01:05
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Πριν 6-7 χρόνια είχα αγοράσει ένα Juwel 60 λίτρων, που λόγω μετακόμισης και μη σοβαρής ενασχόλησης, έφτασε σε ψιλοτραγική κατάσταση, έχοντας πλέον ως μοναδικό κάτοικο ένα γλύφτη.
Πρόσφατα, και αφού πρώτα διάβασα 1-2 βιβλία για αρχάριους, μετέφερα το ενυδρείο στο νέο μου σπίτι, με σκοπό να στήσω ένα σωστό ενυδρείο.
Θέλοντας να φυτέψω αληθινά φυτά, έβαλα στο ενυδρείο υπόστρωμα και άμμο με 3-4 φυτα για αρχή, σε αντίθεση με τις πετρούλες και τα ψεύτικα διακοσμητικά και το χοντρό χαλίκι που υπήρχαν πριν.
Η χαρά κράτησε λίγο, αφού την επόμενη μέρα στο ενυδρείο επικρατούσε ανεμοθύελλα. Ο γλύφτης είχε σκάψει τον βυθό και είχε ξεριζώσει μερικά φυτά.
Τα ξαναφύτεψα και έφτιαξα την άμμο, αλλά την επόμενη μέρα ξανά τα ίδια.
Η συμβουλή του καταστήματος είναι να βάλω χαλίκι πάνω από την άμμο.
Διαβάζοντας το forum είδα πως ο γλύφτης είναι leopard pleco και μεγαλώνει αρκετά.
Στο ενυδρείο θέλω να φυτέψω φυτά και να βάλω ήμερα ψαράκια (δεν έχω αποφασίσει ακόμα ποια), δεν θέλω όμως να κάνω κάποια λάθος κίνηση (ξανά)για αυτό θα ήθελα την συμβουλή σας.
Η ερώτηση είναι το κατά πόσο μπορώ να προσφέρω ένα σωστό περιβάλλον στο γλύφτη, φτιάχνοντας ταυτόχρονα ένα ενυδρείο όπως περιέγραψα.
Ευχαριστώ,

Γιώργος
Εμφανίσεις: 7560
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-04-11, 08:32
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

μεγαλωνει πολυ αυτο το ψαρι για να ζησει μεσα στο 60αρι...θα ελεγα να το δωσεις σε καποιον που εχει μεγαλο ενυδρειο (κανα 300αρι π.χ.) και μετα να ψαχτεις τι σου αρεσει να βαλεις αλλα παντα ψαρια που συνδυαζονται μεταξυ τους και ειναι καταλληλα να ζησουν στα λιγα λιτρα και το μικρο μεγεθος του ενυδρειου σου.
εδω ειναι ενα λινκ για το πλεκο σου:
http://www.aquaticcommunity.com/pleco/sailfin.php

ειδικα αν εχεις σκοπο να χρησιμοποιεις νερο βρυσης χωρις καποια επεξεργασια οι επιλογες ειναι ψιλοκλασσικες νομιζω...
πλατυ, γκαπυ, εντλερς, cpd...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-04-11, 09:39
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Σωστα! Δωσε τον γλυφτη, παρε κατ' εμε μερικους οτοκυκλους (5-6) και βαλε ενα κοπαδακι καρντιναλ που γινονται μεχρι 3-4 ποντους και εχου και ωραια χρωματα! Για την αμμο σωστο ειναι γιατι το χαλικι δεν το πολυανακατευουν οι γλυφτες.
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-04-11, 11:46
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

οι οτοκυκλοι μπορουν να ζησουν σε νερο βρυσης (οσον αφορα σκληροτητες, ph) αλλα ειναι ευαισθητοι στις αποτομες αλλαγες και θελουν πολυ καλη προσαρμογη στο ενυδρειο οταν τους βαλουμε. Τα καρντιναλ θελουν μαλακο νερο και οξινο ph.επισης ειναι κοπαδοψαρα και πρεπει να ειναι τουλαχιστον 6 οπως και οι οτοκυκλοι που δεν ειναι κοπαδοψαρα με την αυστηρη εννοια αλλα ζουν σε ομαδες και αλληλοεξαρτωνται.
τα καρντιναλ επισης θελουν χαμηλο φωτισμο και ισως καποια επιπλεοντα φυτα και φυτα για να κρυβονται οπως echinodorus tenellus.και τα οτο επισης θελουν φυτεμενα ενυδρεια.
κατα την προσωπικη μου αποψη και το 6 σαν νουμερο και για τα 2 ειδη ειναι λιγο αλλα και τα λιτρα του ενυδρειου ειναι λιγα...οποτε...
το ιδιο ενυδρειο εχω κι εγω και εχω μεσα 8 black phantom tetra και 8 οτο...ειναι πολλα για αυτα τα λιτρα βεβαια...αλλα θα παω σε κατι μεγαλυτερο συντομα.ελπίζω...
επισης τα οτο θελουν και κανα ξυλο μεσα να εχει το ενυδρειο και οσον αφορα την διατροφη τους, δεν καλυπτεται απο τις αλγες που τεινουν να τρωνε αλλα πρεπει να τους δινουμε ταμπλετες για γατοψαρα και λαχανικα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-04-11, 18:28
GeorgeT Ο χρήστης GeorgeT δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-04-2011
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Πάνο ο γλύφτης είναι περίπου 12 εκατοστά που απο ό,τι διάβασα στο link που μου έστειλες είναι το όριο για να μπει σε μεγαλύτερο ενυδρείο (300 λίτρα όπως έγραψες).
Σκόπευα να τον κρατησώ γιατί δεν μου κάνει καρδιά να τον δώσω αλλά ένα τόσο μεγάλο ενυδρείο δεν είναι να στα άμεσα σχέδια μου.
Ο γλύφτης συνεχίζει το redecoration και με έχει προβληματίσει αρκετά, δυστυχώς δεν με ενημέρωσαν αναλόγως κατα την αγορά.
Ξύλο έχω πάρει μια ρίζα που την έχω για μερικές μέρες σε μια λεκάνη με νερό πριν να την βάλω σε ενυδρείο.
¶ρη πετραδάκια έχω αλλά το αν θα τα βάλω εξαρτάται από το αν θα παραμείνει ο γλύφτης, διαφορετικά προτιμώ την άμμο.
Θα δοκιμάσω μια αγγελία και θα σας ενημερώσω για την συνέχεια
Ευχαριστώ,

Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-04-11, 20:16
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

ναι τα 12cm ειναι το οριο.μολις τα ξεπερασει παει για μεγαλυτερο ενυδρειο.αλλα και πριν φτασει τα 12, το ενυδρειο που τον φιλοξενει πρεπει να εχει 90cm μηκος...οποτε δεν κανει ετσι κι αλλιως το 60αρι μας.κι εγω θα σπαζομουνα να τον δωσω αλλα θα ειναι καλυτερα για το ψαρι και για σενα για να φτιαξεις ενα σωστο και υγιες ενυδρειο.
το ξυλο θα μπορουσες να το βρασεις κιολας για αποστειρωση αλλα και για να βγαλει λιγο χρωμα και να το γλιτωσεις απ΄το ενυδρειο μετα...
οσον αφορα την ενημερωση κατα την αγορα για διαφορα θεματα, οπως εχω ανακαλυψει, στην καλυτερη περιπτωση μπορει να ειναι απλα ελλιπης και μετρια...δεν εμπιστευομαι κανεναν στα σχετικα μαγαζια πλεον...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-04-11, 21:05
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Αν η ρίζα είναι mopani μην κάνεις το λάθος και την βράσεις γιατί θα την 'σκοτώσεις'..και να ξέρεις πριν την βάλεις οτι θα σου κάνει καφέ το νερό πάντα(black water)!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-04-11, 22:24
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

εγω τα δικα μου μοπανι τα εβρασα και δεν εχουν κανενα προβλημα.το βρασιμο σκοτωνει και τυχον μυκητες και μικροβια.τωρα αν εννοεις οτι θα το καταπονησει η υψηλη θερμοκρασια και ισως με τα χρονια κρατησει λιγοτερο απ'οτι θα κραταγε τοτε ναι αυτο θεωρητικα παιζει.
οσο για τις τανινες που βγαζουν και καφετιζουν το νερο μπορει να μην αρεσει σε ολους το εφε...
οταν λεμε βρασιμο δεν χρειαζεται να το μαγειρεψεις στην κατσαρολα.ριξε λιγο καυτο νερο και ασ΄το για λιγο να απολυμανθει κλπ.
επισης θελει μουλιασμα καποιες μερες για να βγαλει τανινες και παλι αλλα και να βυθιζεται μετα στο ενυδρειο κι οχι να επιπλεει.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-04-11, 22:39
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Aυτό που βγάζουν και χρωματίζετε το νερό είναι χρήσιμο για τα ψάρια και ειδικά για το χρώμα τους...με το βράσιμο αχρηστεύεις το ξύλο και την ουσία του mopani!αν δεν σου αρέσει το black water παίρνεις απλά άλλο είδος ρίζας...όσο και να την βράσεις πάντα θα καφετίζει το νερό..πάντα!!!ένα ξέπλυμα με νερό χρειάζεται μόνο και τίποτα άλλο!με το βράσιμο την 'σκοτώνεις' και μπορεί να βγάλει βακτήρια μετά τοξικά για τα ψάρια...

Πάντα φιλικά...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-04-11, 23:04
GeorgeT Ο χρήστης GeorgeT δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-04-2011
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Οι οδηγίες πριν την εγκατάσταση ήταν να το έχω σε μια λεκάνη με καυτό νερό για 5-6 μέρες ώστε να μου μαυρίσει το νερό όσο το δυνατόν λιγότερο.
Η αλήθεια είναι πως είμαι στην 4η μέρα, βάζω καυτό νερό 2-3 φορές την ημέρα και η αλήθεια είναι πως η λεκανίτσα μαυρίζει ακόμα.
Έπειτα από αρκετή σκέψη αποφάσισα να δώσω τον Pleco σε κάποιον με κατάλληλο ενυδρείο για την σωστή διαβίωση του, αρκετοί έδειξαν ενδιαφέρον από την παρέα σας, οπότε φαντάζομαι πως ο Pleco σύντομα θα βρεί το νέο του σπίτι.
Είμαι στην φάση που όσο περισσότερο διαβάζω για τον κόσμο του ενυδρείου τόσες περισσότερες ερωτήσεις έχω, οπότε σύντομα θα σας "ξαναενοχλήσω"
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και την πολύτιμη βοήθεια,

Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-04-11, 14:23
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

να'σαι καλα φιλε.καλη συνεχεια.
-------------------------
για το μοπανι εγω δεν το ξερω αυτο που λες φιλε μου...
αν εισαι σιγουρος τοτε παω πασο...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panos_auk : 30-04-11 στις 14:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-04-11, 16:41
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Καλή συνέχεια και από εμένα φίλε μου!!

Πάνο,σίγουροι δεν είμαστε για τίποτα..εμένα μου το έχει πει άτομο με πολλά χρόνια εμπειρία στο χόμπι και έχω υιοθετήσει αυτή την άποψη..
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-05-11, 09:31
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

σωστος...σιγουροι δεν ειμαστε για τιποτα...
οπως το λες ειναι...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-05-11, 15:42
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από \/ag Εμφάνιση μηνυμάτων
Aυτό που βγάζουν και χρωματίζετε το νερό είναι χρήσιμο για τα ψάρια και ειδικά για το χρώμα τους...με το βράσιμο αχρηστεύεις το ξύλο και την ουσία του mopani!αν δεν σου αρέσει το black water παίρνεις απλά άλλο είδος ρίζας...όσο και να την βράσεις πάντα θα καφετίζει το νερό..πάντα!!!ένα ξέπλυμα με νερό χρειάζεται μόνο και τίποτα άλλο!με το βράσιμο την 'σκοτώνεις' και μπορεί να βγάλει βακτήρια μετά τοξικά για τα ψάρια......
το αν καποιες ουσιες καλες με το βρασιμο μπορει να αχρηστευονται δε μπορω να το ξερω.
αυτο που ξερω σιγουρα ομως εχοντας περασει απιστευτες ποσοτητες μοπανι απο τα χερια μου εδω και πολλα χρονια...ειναι οτι με τον καιρο βγαζουν λιγοτερο χρωμα και σιγουρα μετα απο βρασιμο δεν ελευθερωνουν τοξικα βακτηρια...και γενικοτερα τιποτα τοξικο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-05-11, 14:31
GeorgeT Ο χρήστης GeorgeT δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-04-2011
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Η ρίζα τοποθετήθηκε στο ενυδρείο μαζί με κάποια φυτά ακόμα, ο pleco βρίσκεται ήδη στο νεό του σπίτι και σε καμια εβδομάδα θα μπουν και οι νέοι κάτοικοι.
Στο petshop η συμβούλη ήταν πως δεν χρειάζεται να κάνω μετρήσεις αφού το ενυδρείο είναι στρωμένο λόγω pleco. Στο forum διαβάζω συνεχώς για την αναγκαιότητα των μετρήσεων και σκέφτομαι να κάνω ούτως ή άλλως.
Το ξέρω πως απαντήσεις για το θέμα έχουν δοθεί άπειρες φορές στο forum, θα ήθελα όμως την άποψη σας, περισσότερο για να δω γιατί μου δόθηκε τέτοια απάντηση από το petshop.
Ψαράκια σκέφτομαι να βάλω λίγα για αρχή (3-4), αργά βήματα και σταθερά φαντάζομαι πως είναι το καλύτερο.
Θα ήθελα να βάλω και μια γαριδούλα οπότε ψάχνω για καλούς γείτονες.
Πάνο, πλάτυ και γκάπυ που προτείνεις διαβάζω πως είναι πολύ δραστήρια, μήπως μου το κάνουν μαιευτήριο το ενυδρείο;


Ευχαριστώ,

Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-05-11, 18:49
GeorgeT Ο χρήστης GeorgeT δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-04-2011
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Καμιά ιδέα από κάποιον πιο έμπειρο;;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-05-11, 19:27
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeT Εμφάνιση μηνυμάτων
Καμιά ιδέα από κάποιον πιο έμπειρο;;
εμπειροσ δεν ειμαι την γνωμη μου θα σου πω...
γκαπομολυεντλεροειδη μην βαλεις...
εκανα το λαθος και εβαλα εντλερ...ακομα δινω...
ασε που δεν μπορω να τα βγαλω δεν πιανονται

γαριδουλα για να βαλεις πρεπει να εχεις στρωμενο βυθο δηλαδη να λειτουργει το ενυδρειο σου με στρωμενο φιλτρο κανενα διμηνο και...
απο την στιγμη που δεν εισαι σιγουρος αν ειναι στρωμενο το φιλτρο μην βαλεις γαριδουλες γιατι ειναι πιθανον να τις χασεις...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-05-11, 19:47
GeorgeT Ο χρήστης GeorgeT δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-04-2011
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Κάθε γνώμη δεκτή.
Το ενυδρείο λειτουργεί παραπάνω από 2 μήνες (με έναν pleco που τώρα δεν υπάρχει αν διαβάσεις και παραπάνω) απλώς δεν έχω κάνει ποτέ μετρήσεις.
Ρωτάω για ιδέες γιατί οι περισσότεροι προτείνουν γκαπομολυεντλεροειδη, όπως λες, σε αρχάριους με τα δικά μου λίτρα.
Η αναπαραγωγή ακούγεται πολύ ελκυστική ομολογώ αλλά τουλάχιστον να ξέρω τι να περιμένω.
Έχω περάσει πολλές ώρες διαβάζοντας τα θέματα στο πολύ διαφωτιστικό ομολογουμένως forum, απλώς πριν την αγορά θεώρησα λογικό να ρωτήσω για γνώμες από άτομα που ήταν κάποτε στην θέση μου για να μην επαναλάβω λάθη.
Ευχαριστώ,

Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-05-11, 19:54
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeT Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάθε γνώμη δεκτή.
Το ενυδρείο λειτουργεί παραπάνω από 2 μήνες (με έναν pleco που τώρα δεν υπάρχει αν διαβάσεις και παραπάνω) απλώς δεν έχω κάνει ποτέ μετρήσεις.
Ρωτάω για ιδέες γιατί οι περισσότεροι προτείνουν γκαπομολυεντλεροειδη, όπως λες, σε αρχάριους με τα δικά μου λίτρα.
Η αναπαραγωγή ακούγεται πολύ ελκυστική ομολογώ αλλά τουλάχιστον να ξέρω τι να περιμένω.
Έχω περάσει πολλές ώρες διαβάζοντας τα θέματα στο πολύ διαφωτιστικό ομολογουμένως forum, απλώς πριν την αγορά θεώρησα λογικό να ρωτήσω για γνώμες από άτομα που ήταν κάποτε στην θέση μου για να μην επαναλάβω λάθη.
Ευχαριστώ,

Γιώργος
η αναπαραγωγη θα ειναι ελκυστικη για τους δυο τρεις πρωτους μηνες...
μετα χανει το ενδιαφερον του.ψαξε για αλλα ψαρακια σε αυτα τα λιτρα υπαρχουν κι αλλα
αν δεν κανεις μετρησεις δεν μπορεις να καταλαβεις αν ειναι στρωμενο...μπορει να τρεχει και 2 χρονια το ενυδρειο και να μην ειναι στρωμενο
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-05-11, 20:04
GeorgeT Ο χρήστης GeorgeT δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-04-2011
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeT Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο petshop η συμβούλη ήταν πως δεν χρειάζεται να κάνω μετρήσεις αφού το ενυδρείο είναι στρωμένο λόγω pleco
Η αλήθεια είναι πως και εγώ ήθελα να κάνω μετρήσεις ο λόγος που ρώτησα είναι για να δω κατά πόσο ισχύει αυτό που μου είπαν στο pet shop.
Αύριο μετρήσεις λοιπόν και η συνέχεια επί της οθόνης.
Οποιαδήποτε άλλη συμβουλή δεκτή.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον,

Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 10-05-11, 20:10
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeT Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αλήθεια είναι πως και εγώ ήθελα να κάνω μετρήσεις ο λόγος που ρώτησα είναι για να δω κατά πόσο ισχύει αυτό που μου είπαν στο pet shop.
Αύριο μετρήσεις λοιπόν και η συνέχεια επί της οθόνης.
Οποιαδήποτε άλλη συμβουλή δεκτή.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον,

Γιώργος
στα πετ σοπ μπορει να σου πουν τα παντα...
εδω σου εδωσαν αυτα τα ψαρια για 60 λιτρα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-05-11, 22:11
GeorgeT Ο χρήστης GeorgeT δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-04-2011
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Έγιναν και οι πρώτες μετρήσεις.
Χρησιμοποιήσα sticks, έκανα 3 τεστ για να σιγουρευτώ.
Αποτελέσματα:
NO3: 0-10
NO2: 0-0,5
(και στις 2 μετρήσεις είναι σχεδόν άσπρη η ένδειξη)
GK: 7-8
Κh: 6
Ph: 7,2
Cl2: 0
τεστ για αμμωνία δεν είχαν σε stick και τα υγρά τεστ είναι λίγο out of budget,
μου είπαν πως αν οι ενδείξεις NO3 και NO2 είναι μηδέν τότε δεν υπάρχει αμμωνία.
Σύμφωνα το manual όλες οι ενδείξεις είναι σε νορμαλ επίπεδα.
Στρώσαμε ή θα πρέπει να προσέξω κάτι ακόμα;;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-05-11, 20:44
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeT Εμφάνιση μηνυμάτων
μου είπαν πως αν οι ενδείξεις NO3 και NO2 είναι μηδέν τότε δεν υπάρχει αμμωνία.
δε νομιζω πως σου τα ειπανε και πολυ σωστα...ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος,αλλα το οτι εχεις 0 ΝΟ2 και ΝΟ3 δε σημαινει απαραιτητα πως δεν εχεις αμμωνια.τα ΝΟ2-ΝΟ3 ειναι δευτερευοντα παραγωγα της καταναλωσης της αμμωνιας απτη βιολογια του φιλτρου σου.θελω να πω οτι μπορει να μετρας 0 γιατι δεν εχει ξεκινησει καν ο κυκλος,η δεν εχει ολοκληρωθει.βεβαια λες οτι το ενυδρειο λειτουργει πανω απο δυο μηνες και θα σε βοηθησει καποιος πιο εμπειρος καλυτερα απο μενα αλλα η γνωμη μου ειναι να μη βιαστεις ακομα και να κανεις ενα σωστο τεστ αμμωνιας μολις μπορεσεις για να μην πας "μαντευοντας" τις τιμες της.αν καποιος πιο εμπειρος απο μενα σε συμβουλεψει διαφορετικα η λεω κατι λαθος τοτε ακολουθησε τη συμβουλη του πιο εμπειρου φυσικα
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-05-11, 23:26
GeorgeT Ο χρήστης GeorgeT δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-04-2011
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Χημικός δεν είμαι, διαβάζω και ενημερώνομαι όσο μπορώ.
Το "πρόβλημα" είναι πως δεν στήνω τώρα το ενυδρείο για πρώτη φορά για να ακολουθήσω ακριβώς τις οδηγίες που έχει και το forum, το ενυδρείο δούλευε με ένα pleco μέχρι πριν ένα μήνα.
Για αυτό ρωτάω για να μαθαίνω. Το θέμα είναι πως έχω ακούσει πολλές απόψεις:
-δεν χρειάζεται να κάνεις μετρήσεις γιατί το ενυδρείο είναι οκ λόγω pleco
-το ενυδρείο δεν γίνεται να έχει αμμωνίο αφού δεν έχεις μέσα ψάρια
-αν no2, no3 ειναι 0 τότε δεν έχεις αμμωνία

Η αλήθεια είναι πως και τα οικονομικά είναι κάπως περιορισμένα,
αλλά αν χρειάζεται να κάνω και τεστ αμμωνίας να το κάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-05-11, 23:36
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Διάβασε εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655 Για να έχεις στρωμένο ενυδρείο πρεπει να δεις αμμωνία 0 no2 0 και να μετράσ νιτρικα no3, εκτός και άν εχει μέσα φυτατα οποία καταναλώνουν τα νιτρικά.Το καλύτερο είναι να βάλεις μια αγγελια για μπολι..
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-05-11, 01:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeT Εμφάνιση μηνυμάτων
Χημικός δεν είμαι, διαβάζω και ενημερώνομαι όσο μπορώ.
Το "πρόβλημα" είναι πως δεν στήνω τώρα το ενυδρείο για πρώτη φορά για να ακολουθήσω ακριβώς τις οδηγίες που έχει και το forum, το ενυδρείο δούλευε με ένα pleco μέχρι πριν ένα μήνα.
Για αυτό ρωτάω για να μαθαίνω. Το θέμα είναι πως έχω ακούσει πολλές απόψεις:
-δεν χρειάζεται να κάνεις μετρήσεις γιατί το ενυδρείο είναι οκ λόγω pleco Ασχετο. Μπορει να ειναι τα παντα ενα ενυδρειο ειτε εχει ειτε δεν εχει ψαρι. Εχει σωστη φιλτρανση? Βιολογια? Συντηρειται σωστα το φιλτρο? Αλλαγες νερου γινονται?
-το ενυδρείο δεν γίνεται να έχει αμμωνίο αφού δεν έχεις μέσα ψάρια Και ο πλεκο τι ειναι?
-αν no2, no3 ειναι 0 τότε δεν έχεις αμμωνία Λαθος. Οταν ξεκιναει το στρωσιμο ενος ενυδρειου ή δεν εχει σωστη φιλτρανση ή χανει τη βιολογια του κλπ οι τιμες ειναι: μετρησιμη αμμωνια, μηδεν νιτρωδη μηδεν νιτρικα
Η αλήθεια είναι πως και τα οικονομικά είναι κάπως περιορισμένα,
αλλά αν χρειάζεται να κάνω και τεστ αμμωνίας να το κάνω.
Χωρις μετρησεις τιποτα δεν ειναι σιγουρο για καμια τιμη νερου.
Με ρισκο, εμπειρια και υπομονη κατι γινεται και χωρις μετρησεις παρ'αυτα.
-------------------------
Μια ενδειξη (αν τα τεστακια που εκανες υποθεσουμε οτι εδειξαν σωστα), ειναι οτι το ενυδρειο ειναι σχεδον στρωμενο.
Αν μηδενισουν και τα νιτρωδη (ΝΟ2) και εχεις μονο νιτρικα (ΝΟ3), συμπερασματικα και με καποια δοση ρισκου (οτι η αμμωνια παραμενει μηδεν και δεν εχει peak για διαφορους λογους) λεμε οτι εστρωσε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 13-05-11 στις 01:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-05-11, 08:30
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeT Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αλήθεια είναι πως και τα οικονομικά είναι κάπως περιορισμένα,
αλλά αν χρειάζεται να κάνω και τεστ αμμωνίας να το κάνω.
εχεις π.μ
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-05-11, 13:46
GeorgeT Ο χρήστης GeorgeT δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-04-2011
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Έγιναν και οι μετρήσεις αμμωνίας μετά από χορηγία μέλους του forum, σε ευχαριστώ Γιώργο! Ελπίζω να ανταποδώσω και εγώ!

Στο θέμα μας τώρα, οι νέοι κάτοικοι είναι 2 glowlight tetra (θα προσθέσω άλλα 3 πολύ σύντομα αφού διάβασα πως το minimum είναι 4-5), 2 neon golden platy θηλυκό-αρσενικό (από ό,τι έψαξα είναι αυτά: http://www.ekkwill.com/suntuxplat.html) και μια γαρίδα αμανο.
Όλα είναι ζωηρά και φαίνονται χαρούμενα με το καινούργιο τους σπίτι!
Σήμερα είδα δέρμα από την γαρίδα και νόμιζα πως την έχασα, αλλά διαβάζοντας στο forum είδα πως είναι κάτι φυσιολογικό, άφησα τον εξωσκελετό μέσα τελικά αφού είδα πως αποτελεί πηγή τροφής. Έφαγα τον τόπο να τον βρω, τελικά ο γαρίδας είναι κρυμμένος στην ρίζα που έχω. Σκέφτομαι να του βάλω ακόμα μια για παρέα.
Καλά δείχνει παιδιά, τα ψάρια μου κολυμπάνε χαρούμενα στο νέο τους σπίτι!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-05-11, 18:23
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

χαιρομαι που πηγαν ολα καλα!θα σου πουνε τα παιδια εδω για συμβατοτητες κλπ αλλα δε νομιζω ναχεις προβλημα.αμα βαλεις και κανα φυτουλι ευκολο θα δειξει πολυ και θα το εκτιμησουν και τα ψαρια νομιζω.να το χαιρεσαι το παλιο/καινουριο σου ενυδρειο αμα τα κανεις κοπαδακι τα νεον θα δειξουνε πολυ ομορφα.κιεγω με τετοια ξεκινησα και τα δωρισα σε φιλο γιατι δεν ταιριαζανε αργοτερα με το περιβαλλον που ηθελα αλλα ειναι ομορφα ψαρακια
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 15-05-11, 20:53
GeorgeT Ο χρήστης GeorgeT δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-04-2011
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Έχω βάλει φυτά εξαρχής, όταν βγάλω και μια φωτογραφία της προκοπής θα ανεβάσω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάριος ενυδρείο 33L geogo Αρχάριοι γλυκού νερού 53 13-09-10 12:40
Ενυδρείο 60lt JUWEL yiannis1980 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 5 13-08-10 18:52
Αρχάριος.. Ενυδρείο 60lt sv2gfx DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 30-10-09 14:02
Προτάσεις για 60lt ενυδρείο Shz Αρχάριοι γλυκού νερού 3 29-06-08 20:52
Εξωτερικό φίλτρο για 60lt ενυδρείο asteris Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 17 18-07-04 16:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,19285 seconds with 15 queries