Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 15-04-14, 08:24   #1
νέος με 15lt
Replay
Junior Member
Εγγραφή: 25-08-2013
Περιοχή: Κύπρο
Μηνύματα: 24

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Replay Ο χρήστης Replay δεν είναι συνδεδεμένος 15-04-14, 08:24
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γειά σας
πρόσφατα μου έδωσαν ενα μικρό ενυδρείο 15 λίτρων που περιέχει 4 χρυσόψαρα (μέγα λάθος από ότι διάβασα) και 2 apple snails! το ενυδρείο περιέχει ένα παρδαλό υπόστρωμα (πετρούλες) ένα ψεύτικο φυτό και ένα αληθινό από το ΙΚΕΑ (αγνώστου ταυτότητας) που από ότι διάβασα θα το φάνε λοιπόν τι μου προτείνετε να κάνω? ξέρω πως πρέπει να μετακινήσω τα ψάρια σε πιο μεγάλο ενυδρείο...για το μικρό ενυδρείο τι μπορώ να του βάλω?
Εμφανίσεις: 8347
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-04-14, 08:30
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Το μικρο ενυδρειακι, μονο για κανενα σαλιγκαρι ειναι και αυτα να μην ειναι apple snails, επειδη ειναι ρυπογονα.

Εκει που πρεπει να επικεντρωθεις, ομως, ειναι στα ψαρια που εχεις τωρα, γιατι οσο το αφηνεις, τοσο θα χειροτερεψει η υγεια τους. Αρχισε αμεσα διαβασμα απο τα υπομνηματα των αρχαριων και οτι χρειαστεις, εδω ειμαστε.

Φιλτρο εχεις στο ενυδρειο? Ειναι στρωμενο και με ποιο τροπο?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-04-14, 08:33
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Το πρώτο και άμεσο που πρέπει να κάνεις
είναι να δώσεις(πουλήσεις/χαρίσεις/επιστρέψεις σε μαγαζί) τα άμοιρα χρυσόψαρα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-04-14, 08:45
Replay Ο χρήστης Replay δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2013
Περιοχή: Κύπρο
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μικρο ενυδρειακι, μονο για κανενα σαλιγκαρι ειναι και αυτα να μην ειναι apple snails, επειδη ειναι ρυπογονα.

Εκει που πρεπει να επικεντρωθεις, ομως, ειναι στα ψαρια που εχεις τωρα, γιατι οσο το αφηνεις, τοσο θα χειροτερεψει η υγεια τους. Αρχισε αμεσα διαβασμα απο τα υπομνηματα των αρχαριων και οτι χρειαστεις, εδω ειμαστε.

Φιλτρο εχεις στο ενυδρειο? Ειναι στρωμενο και με ποιο τροπο?
πόσα λίτρα μου προτείνετε να αγοράσω? θελω να στήσω ένα ενυδρείο με αληθινα φυτά και σαλιγκάρια γαριδες καθαριστες και ψαρια( τα οποία να ειναι "συμβατά" με τα χρυσόψαρα μου και χελώνες πανω κατω 4 από κάθε είδος!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-04-14, 09:05
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Replay Εμφάνιση μηνυμάτων
πόσα λίτρα μου προτείνετε να αγοράσω? θελω να στήσω ένα ενυδρείο με αληθινα φυτά και σαλιγκάρια γαριδες καθαριστες και ψαρια
60 τουλαχιστον.
φυτα και σαλιγκαρια η σαλιγκαρι μπαινουνε-αναλογα το ειδος σαλιγκαριου.
γαριδες με ψαρια δεν μπαινουνε.(η γαριδες η ψαρια θα βαλεις)
καθαριστες και ψαρια δεν υπαρχουνε,ειναι ολα ψαρια.
τα χρυσοψαρα πρεπει να τα επιστρεψεις στο μαγαζι οσο πιο συντομα μπορεις.
απτα apple βαζεις μονο το ενα, οταν παρεις μεγαλυτερο ενυδρειο.
το 15λιτρο ειναι πολυ μικρο ακομα και για ενα.

μην βαλεις πλεκοστομο!(πλεκο).

διαβασε τα υπομνηματα στην κατηγορια των αρχαριων εδω.


υ.γ κολλησα "κουσουρια"
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-04-14, 09:10
Το avatar του χρήστη CHRISTOS13
CHRISTOS13 Ο χρήστης CHRISTOS13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2010
Περιοχή: ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Replay Εμφάνιση μηνυμάτων
πόσα λίτρα μου προτείνετε να αγοράσω? θελω να στήσω ένα ενυδρείο με αληθινα φυτά και σαλιγκάρια γαριδες καθαριστες και ψαρια( τα οποία να ειναι "συμβατά" με τα χρυσόψαρα μου και χελώνες πανω κατω 4 από κάθε είδος!
Φίλε μου καλημέρα,
Θα χρειαστείς ένα ενυδρείο για τις γαρίδες, ένα για τα χρυσόψαρα και ένα για τις χελώνες!!!!!

Όλα αυτά τα είδη που αναφέρεις, απαιτούν τελείως διαφορετικές συνθήκες
συντήρησης και παραμέτρους.

Η γνώμη μου είναι ( αφού πρώτα δώσεις όλα τα χρυσόψαρα που έχεις - όπως σου είπαν και οι υπόλοιποι ) ρίξε αρκετό διάβασμα και μετά αποφασίζεις τι είδους ενυδρείο σου αρέσει και μπορείς να στηρίξεις.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-04-14, 10:17
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε replay,
αφου θες να ασχοληθείς με χρυσόψαρα διάβασε πρώτα εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13680
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4358
και εδώ θα βρεις παρουσιάσεις και θέματα που έχουν γράψει πολλά παιδιά γιατα χρυσόψαρα
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24
για να καταλάβεις όμως το τι θα συμβεί αν δεν προσπαθήσεις να κάνεις το καλύτερο για τα ψάρια σου δες εδώ ένα θέμα που έβαλε τώρα τελευταία ένας άλλος φίλος, το θεωρώ σημαντικό να το διαβάσεις και θα καταλάβεις πολλά
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72555

Διάβασε τα όλα προσεκτικά και θα καταλάβεις πολλά για το τι θέλουν τα χρυσόψαρα και πιστεύω να σου λυθούν οι περισσότερες απορίες.
Επίσης να μη δίνεις σημασία αυτά που σου λένε οι πετσοπαδες, αυτοί θέλουν να πουλάνε.
Καλή δύναμη
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Replay Εμφάνιση μηνυμάτων
πόσα λίτρα μου προτείνετε να αγοράσω? θελω να στήσω ένα ενυδρείο με αληθινα φυτά και σαλιγκάρια γαριδες καθαριστες και ψαρια( τα οποία να ειναι "συμβατά" με τα χρυσόψαρα μου και χελώνες πανω κατω 4 από κάθε είδος!
Επίσης φίλε replay, με τα χρυσόψαρα δεν μπορείς να βάλεις και πολλά άλλου είδους μαζί. Τις γαρίδες θα τις κάνουν μεζέ, για χελώνες δεν ξέρω αλλά φοβάμαι πως όταν οι χελώνες μεγαλώσουν μπορεί να γίνουν τα χρυσόψαρα μεζές, σαλιγκάρια μπορείς, πολλά φυτά δεν μπορείς γιατί θα τα φάνε ή θα τα ξεριζώσουν τα χρυσόψαρα, ψάρια καθαριστές δεν υπάρχουν, και αν στο πει κανάς πετσοπας πες του να πάρει σκούπα φαράσι και σφουγκαρίστρα να πάει να καθαρίσει αυτός το ποτάμι ή την λίμνη, αν εννοείς αλγοφάγα(ψάρια που τρώνε τη πρασινάδα "άλγη" που πιάνουν πέτρες και τζάμια) πάλι δεν έχεις και πολλές επιλογές, γιατί αυτά τα ψάρια θέλουν άλλες παραμέτρους στο νερό.
Ρίξε διάβασμα φίλε μου και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 15-04-14 στις 10:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-04-14, 10:57
Replay Ο χρήστης Replay δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2013
Περιοχή: Κύπρο
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Ευχαριστώ παιδιά για τη βοήθεια αν και συγχυστικα κάπως απο τα πολλά υπομνηματα. θα σας γραψω τι θέλω για το ενυδρείο μου:

Σκέφτομαι για ενυδρείο των 200 λιτρων!

μέσα θέλω τουλάχιστον να εχει 4 είδη φυτών τα οποία δεν θα αναπτύσσουν μεγάλο μέγεθος (βρήκα το σχετικό άρθρο και θα το κοιτάξω αφότου αποφασίσω τι ψάρια θα βαλω στο ενυδρειο μου για να ειναι συμβατά

δεν θέλω να έχει αποκλειστικά μόνο χρυσόψαρα, διάβασα για κάτι ψάρια που τρέφονται απο τα υπολείμματα και γενικά από ακαθαρσίες (συγνώμη για την έκφραση "καθαριστες":$) θελω να έχω τουλάχιστον 2 (του ίδιου γένους -1 αρσενικό και 1 θηλυκό-)

εχω και 2 apple snails (αντε αν βρω ακομα 2 διαφορετικού γένους)

μου αρέσουν οι μονομάχοι (θα ήθελα 1 αρσενικό και 2 θηλυκά)

έχω και 4 χρυσόψαρα ( Cοmmon νομίζω είναι, θα δώσω τα 2 και θα ψάξω να βρω 2 Tosakin και 2 Oranda (red cup) αν και νομίζω δεν θα βρω εύκολα. Τέλος πάντων θα μεινω με τα 2)

θα ήθελα να βάλω ακομα 4 ψαράκια μέσα (μικρά πάντα) 2 από διαφορετικά γένη! (τι προτείνετε? )

εννοείται πως θα βαλω και διακοσμητικά μέσα όπως μπαούλο καράβι πέτρες κτλ...

ξέρω πως ρωτάω πολλά άλλα νέος είμαι και εγω σε αυτό
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων

Επίσης φίλε replay, με τα χρυσόψαρα δεν μπορείς να βάλεις και πολλά άλλου είδους μαζί. Τις γαρίδες θα τις κάνουν μεζέ, για χελώνες δεν ξέρω αλλά φοβάμαι πως όταν οι χελώνες μεγαλώσουν μπορεί να γίνουν τα χρυσόψαρα μεζές, σαλιγκάρια μπορείς, πολλά φυτά δεν μπορείς γιατί θα τα φάνε ή θα τα ξεριζώσουν τα χρυσόψαρα, ψάρια καθαριστές δεν υπάρχουν, και αν στο πει κανάς πετσοπας πες του να πάρει σκούπα φαράσι και σφουγκαρίστρα να πάει να καθαρίσει αυτός το ποτάμι ή την λίμνη, αν εννοείς αλγοφάγα(ψάρια που τρώνε τη πρασινάδα "άλγη" που πιάνουν πέτρες και τζάμια) πάλι δεν έχεις και πολλές επιλογές, γιατί αυτά τα ψάρια θέλουν άλλες παραμέτρους στο νερό.
Ρίξε διάβασμα φίλε μου και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε
με λίγα λόγια τα χρυσόψαρα με περιορίζουν πολύ...:/ αν δεν βαλω χρυσόψαρα τοτε?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Replay : 15-04-14 στις 10:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-04-14, 11:40
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πες μας κατά αρχήν τι είδους χρυσόψαρα έχεις,
FUNCY ή COMMON/COMET
γιατί αν είναι και τα 4 COMET δεν χωράνε σε 200 λίτρα.
Οπως σου είπα και πριν, φυτά πολύ λίγα είδη θα αντέξουν στα χρυσόψαρα, μπορείς να βάλεις Anubia , Java Fern (μπορεί να το φάνε), Valisneria Gigantea (και αυτό μπορεί να το φάνε). Οταν έρθει η ώρα μπορούμε να βρούμε λίγα ακόμα.
Μονομάχους τους ξεχνάς. Τα χρυσόψαρα θέλουν σκληρό νερό, ψηλό PH και κρύο νερό, οι μονομάχοι θέλουν μαλακό νερό, όξινο και είναι τροπικά ψάρια και θέλουν ζεστό νερό, το ίδιο συμβάνει και με τα περισσότερα αλγοφάγα, τα μόνα ίσως που να μπορούν να μπουν είναι τα CAE (Chinese Algae Eater) http://www.seriouslyfish.com/species...lus-aymonieri/ αλλά δεν θα πρέπει το νερό να κατέβει κάτω από 23 βαθμούς και επίσης είναι λίγο διαολάκια και θα ενοχλούν τα χρυσόψαρα, θα σου πρότεινα να μη τα βάλεις μαζί. Γενικότερα με τα χρυσόψαρα δεν έχεις επιλογές να βάλεις και άλλα ψάρια μαζί, τα χρυσόψαρα πάνε μόνα τους. Μη ξεχνάς πως υπάρχει μεγάλη ποικιλία από χρυσόψαρα και επομένως δεν χρειάζεσαι και κάτι άλλο μαζί. Τα χρυσόψαρα επίσης έχουν τόση κίνηση που θα σου γεμίσουν το ενυδρείο από μόνα τους, δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο. Σαλιγάρια μπορείς να βάλεις , αλλά μη ξεχνάς πως ένα σαλιγκάρι aple είναι σαν ένα ψάρι, επομενως θες παραπάνω λίτρα. Πες μας τι είδους χρυσόψαρα έχεις για να δουμε πόσα λίτρα ενυδρείο θες, είναι το σημαντικότερο αυτό, αφού έχεις τα ψάρια.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Replay Εμφάνιση μηνυμάτων

εννοείται πως θα βαλω και διακοσμητικά μέσα όπως μπαούλο καράβι πέτρες κτλ...
Εννοείται πως δεν θα βάλεις τίποτα από όλα αυτά, καμιά πέτρα μόνο και και κανα ξύλο. Να αποφεύγεις να βάζεις στο ενυδρείο υλίκά που δεν υπάρχουν στη φύση και είναι αμφιβόλου ποιότητας. Στις λίμνες που ζουν τα χρυσόψαρα αλλά και τα περισσότερα ψάρια δεν υπήρχαν πειρατές και ναυάγια, και αν υπάρχουν μόλυνση έκαναν
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 15-04-14 στις 11:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-04-14, 11:45
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

μην βασανιζεις το μυαλο σου και μην βιαζεσαι και ολα θα πανε καλα αρκει να σεβαστεις τις αναγκες ενος ζωντανου οργανισμου!!

αν λοιπον θελεις να τα κανεις σωστα θα πρεπει να ξεκινησεις με ενα προγραμμα για την τελικη εικονα του ενυδρειου σου..

1.κοιταζουμε που φτανει η τσεπη μας.οσο ποιο πολλα λιτρα τοσο μεγαλυτερες επιλογες και τοσο καλυτερες συνθηκες(σε πλαισια παντα)

2.ζηταμε γνωμες για τον εξοπλισμο που θα χρειαστει το ενυδρειο που τελικα διαλεξαμε..

3.διαβαζουμε πολυ προσεκτικα τις συνθηκες που ζει το καθε ψαρι και βλεπουμε ποσο εφικτο ειναι να του τις προσφερουμε..

4.φτιαχνουμε τον διακοσμο του ενυδρειου βιοτοπικο και οχι με καραβια-αεροπλανα-δυτες-σεντουκια-νεκροκεφαλες και πολλα αλλα που θα δεις στα πετ σοπ.

5.στρωνουμε το ενυδρειο και βαζουμε τα ψαρακια που εχουμε επιλεξει..τοτε κι αυτα θα σε αποζημιωσουν με την αψογη συμπεριφορα-χρωματα-ζευγαρωμα..

γι αυτο λοιπον απο εμενα ξεκινα να διαβασεις ολο το φορουμ.θα βρεις απιστευτα πραγματα που θα σε βοηθησουν να ξεκαθαρισεις την εικονα που εχεις τωρα..και φυσικα κανε οσες ερωτησεις θελεις.τα παιδια εδω εχουν παντα ορεξη να βοηθησουν..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-04-14, 14:41
Replay Ο χρήστης Replay δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2013
Περιοχή: Κύπρο
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Λοιπόν αποφάσισα (και μετα από λίγη έρευνα που έκανα) οτι δεν θα ασχοληθώ με χρυσόψαρα λογο του γεγονότος ότι εδω στη Κυπρο είναι περιορισμένα τα είδη καθώς επίσης για τους περιορισμούς που μου επιβάλλουν. τα 4 common που εχω θα τα χαρίσω μιας και για να τα κρατήσω θα χρειαστώ πολύ μεγάλο ενυδρείο κάτι που δεν με παίρνει οικονομικά αλλά και λόγο περιορισμένου χώρου στο σπίτι.

υπάρχει κάποιο υπόμνημα με πληροφορίες για clown fishes, μονομάχους,?

σκέφτηκα για ενα ενυδρείο με διαφορά ειδη ψαριών και φυτών (συμβατά μεταξύ τους φυσικά)είναι δυνατόν να δημιουργηθεί τέτοιο ενυδρείο?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-04-14, 15:13
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καταρχην,παρε το ενυδρειο και τα απαραιτητα υγρα τεστ νερου.
οταν παρεις το ενυδρειο(οσο πιο μεγαλο μπορεις)με βαση τα οικονομικα και το χωρο σου,τοτε θα μετρησεις με τα τεστ το νερο σου και θα ακουσεις προτασεις για το τι μπορεις να βαλεις.
τα clown loaches ξεχασε τα,γινονται πολυ μεγαλα.
ειναι πολυ νωρις για να σου πουμε ψαρια.
παρε πρωτα το ενυδρειο και τα τεστ,
και τοτε εδω θαμαστε να το συζητησουμε

μεχρι τοτε,διαβασμα στα υπομνηματα και στις κατηγοριες του φορουμ για να δεις λαθη και να παρεις ιδεες
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-04-14, 15:40
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχην,παρε το ενυδρειο και τα απαραιτητα υγρα τεστ νερου.
οταν παρεις το ενυδρειο(οσο πιο μεγαλο μπορεις)με βαση τα οικονομικα και το χωρο σου,τοτε θα μετρησεις με τα τεστ το νερο σου και θα ακουσεις προτασεις για το τι μπορεις να βαλεις.
τα clown loaches ξεχασε τα,γινονται πολυ μεγαλα.
ειναι πολυ νωρις για να σου πουμε ψαρια.
παρε πρωτα το ενυδρειο και τα τεστ,
και τοτε εδω θαμαστε να το συζητησουμε

μεχρι τοτε,διαβασμα στα υπομνηματα και στις κατηγοριες του φορουμ για να δεις λαθη και να παρεις ιδεες

Και επειδή βλέπω πως λες συνέχεια για μονομάχους, να υπολογίσεις πως αν βάλεις μονομάχο θα πρέπει να δεις τι θα είναι τα υπόλοιπα ψάρια για να μπορούν να συμβιώσουν, παρόλο απο τα λίγα που ξέρω για τους μονομάχους έχω καταλάβει πως είναι καλύτερα να είναι μόνοι τους, αλλά αυτά θα στα πούν και άλλα παιδιά που έχουν μεγαλύτεροι εμπειρία στους μονομάχους. Από φυτά, αφου θα πας σε τροπικό, οι επιλογές είναι ατελείωτες. Προετοίμασε τον εξοπλισμό όπως σου είπε πιο πάνω ο Γιώργος (kgf12345), να έχεις οπωσδήποτε τα απαραίτητα τεστ (NH3/NH4 , NO2, NO3, PH, KH,GH) και να προτιμήσεις τα υγρα τεστ, γιατί χωρίς τεστ είναι σαν
"Να οδηγάς νύχτα με σβηστά τα φώτα"
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-04-14, 19:30
Replay Ο χρήστης Replay δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2013
Περιοχή: Κύπρο
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

ναι κατάλαβα... υπερενθουσιαστικά με την ιδέα και καταλάβατε
οκαυ! μεχρι την επόμενη βδομάδα θα έχω το ενυδρείο και τα τεστς έτοιμα ευχαριστώ πολύ και πάλι; )
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-04-14, 19:34
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλώς ήρθες

Εγω θα σου προτεινα, μολις πάρεις το ενυδρειο, να ξεκινησεις διάβασμα για τα είδη που σε ενδιαφέρουν και μονος σου θα καταλαβεις ποιο ειδος ταιριαζει στα λιτρα σου και ποια ειδη ειναι απαγορευτικα τόσο για λιτρα όσο και για συγκατοικηση με άλλα ειδη

Κιβωτο του Νωε (μέρες που ειναι) δεν μπορείς να κάνεις κανένα ενυδρείο...

Τα βιαστικά βήματα, 99% οδηγουν σε προβλήματα, κάποια προβλήματα λυνονται, κάποια λυνονται με επιπτώσεις, κάποια δεν λύνονται

Καλό διάβασμα και πάλι καλώς ήρθες
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-04-14, 19:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
60 τουλαχιστον.
Για 4 χρυσοψαρα?
-------------------------
Πρωτη δουλεια ειναι να δωσεις (Χθες) τα χρυσοψαρα πισω και μετα βλεπεις. Οσο ειναι στη γυαλα πεθαινουν βασανιστικα. Θελουν καθε μερα μεγαλη αλλαγη νερου με ιδιας θερμοκρασιας νερο και αντιχλωριο seachem prime και ζεολιθο, να μαζεψει λιγη αμμωνια απο το νερο.
(αν και δεν εχουν ελπιδα ουτε στο πετσοπ - η μονη τους ελπιδα ειναι να τα παρει καποιος με λιμνη ή σωστο ενυδρειο).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 15-04-14 στις 19:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-04-14, 19:53
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

χαχα!
φυσικα και οχι.γιαυτο γραφω παρακατω οτι πρεπει να επιστραφουνε στο μαγαζι το συντομοτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-04-14, 21:12
Replay Ο χρήστης Replay δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2013
Περιοχή: Κύπρο
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

βρήκα ένα έτοιμο "στημένο" ενυδρείο με τα ακόλουθα:
Aquarium is like new,no scratches,Plastic corners.Black background.
Size 80x40x35.
Light unit 1x18w.
Internal filter verry powerfull 700l/h.Verry good for filtration and for oxygenation.
Special sand for cichlids.
Special rocks for malawy cichlids 3 bigger size and.
Fish:
- 5 young melanochromis auratus
- 5 yound labidochromis caeruleus electric yelow
I want to sell complet,eactly how is in photos.
Price for everything is 120euro.
Normal price if you buy pieces by pieces is 275e:
-aquarium 90e
-light 30e
-filter 35e
-all rocks 30euro
-sand 20euro
-fish 50euro
-plants 20e

και ακόμα ένα με διαμέτρους 1 μετρο μηκος και 50 ύψος ( δυστυχώς δεν έλεγε το πλάτος) τι λέτε παιδιά?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-04-14, 21:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω λεω να παρεις ενα καινουριο 120 εκ και πανω μηκος, και ενα μεγαλο εξωτερικο φιλτρο, και να βαλεις τα χρυσοψαρα να σωθουν και ειναι υπεροχα και απροβληματιστα ψαρια, γεμιζουν μονα τους το ενυδρειο με κινηση και χρωμα, και μαθαινουν μεχρι να τρωνε κι απο το χερι σου σαν πετ.
Μαζι τους μονο γαριδες amano για ... καθαριστες (αν και δεν χρειαζονται καθαριστες τα χρυσοψαρα, δεν μενει τιποτα) και ευκολα φυτα πχ ανουμπιες φτερη.
Βυθο σκουροχρωμο (πχ μαυρο) χαλαζιακο αμμοχαλικο (1-2mm διαμετρο κοκκου), 2-3 πετρες, 1-2 ριζες ξυλου (να δεθουν πανω του τα παραπανω φυτα)
Θερμανση δεν θελει (που ειναι και το μεγαλυτερο εξοδο ενος ενυδρειου).
Θελει ψυξη (ανεμιστηρακια PC με controller stc 1000 να τα ανοιγοκλεινει),
Ενα δοχειο προετοιμασιας νερου για αλλαγη και μια αντλια για να μη δυσκολευσαι στις αλλαγες νερου και εισαι κομπλε.
Εχει για ολα κατατοπιστικες οδηγιες στο φορουμ

Αρχαριος και μεταχειρισμενο, δυσκολη υποθεση.
Δεν μπορει να διακρινει τα προβληματα που μπορει να εχει. Και ηδη το ενυδρειο που πωλειται οπως ειναι και με τα ψαρια... εχει.
Εδω (ιδιως στο Aquarium Size και Behaviour and Compatibility) φαινονται τα προβληματα που εχει
http://www.seriouslyfish.com/species...romis-auratus/
http://www.seriouslyfish.com/species...mis-caeruleus/
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-04-14, 21:33
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Replay Εμφάνιση μηνυμάτων
βρήκα ένα έτοιμο "στημένο" ενυδρείο με τα ακόλουθα:
Aquarium is like new,no scratches,Plastic corners.Black background.
Size 80x40x35.
Light unit 1x18w.
Internal filter verry powerfull 700l/h.Verry good for filtration and for oxygenation.
Special sand for cichlids.
Special rocks for malawy cichlids 3 bigger size and.
Fish:
- 5 young melanochromis auratus
- 5 yound labidochromis caeruleus electric yelow
I want to sell complet,eactly how is in photos.
Price for everything is 120euro.
Normal price if you buy pieces by pieces is 275e:
-aquarium 90e
-light 30e
-filter 35e
-all rocks 30euro
-sand 20euro
-fish 50euro
-plants 20e

και ακόμα ένα με διαμέτρους 1 μετρο μηκος και 50 ύψος ( δυστυχώς δεν έλεγε το πλάτος) τι λέτε παιδιά?
Καλά κάνεις και ρωτάς φίλε replay
Παρόλο που από Αφρική είμαι άσχετος, έριξα μια ματιά εδώ
http://www.seriouslyfish.com/species...romis-auratus/
και εδώ
http://www.seriouslyfish.com/species...mis-caeruleus/
κατα αρχήν το ενυδρείο αυτό σύμφωνα με το seriouslyfish είναι σαν λεκανάκι με νερό για αυτά τα ψάρια
δες τι λεει
για το 1ο
Aquarium Size

48″ x 18″ x 15″ (120cm x 45cm x 37.5cm) – 200 litres absolute minimum due to its highly aggressive nature (see below).


και για το 2ο
Aquarium Size

36″ x 18″ x 15″ (90cm x 45cm x 37.5cm) – 160 litres.

άρα μη το πάρεις, είναι κρίμα. 118 Λίτρα είναι λίγα.
Το άλλο και 30 πλατος να είναι, θα είναι 150 λιτρα τουλάχιστον, που δεν θα είναι, για να είναι 50 ύψος, θα είναι τουλάχιστον 40 πλατος, άρα 200 λίτρα, σίγουρα πολύ καλύτερα, μάθε λεπτομέρειες για αυτό.
Θα σου πουν και οι Αφρικάνοι πως τα παραπάνω 10 ψάρια θα θέλουν πάνω από 400 λίτρα ενυδρείο. Επίσης σε Αφρικάνικο δεν θα έχεις και πολλές επιλογές για φυτά, αυτά είναι συνήθως νταμάρια (είμαι μποστανάς, πως να το κάνουμε).
Επίσης, όταν θες πληροφορίες για ένα ψάρι, η ιστοσελίδα αυτή θα σε βοηθήσει πάρα πολύ να μαθαίνεις λεπτομέρειες http://www.seriouslyfish.com
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω λεω να παρεις ενα καινουριο 120 εκ και πανω μηκος, και ενα μεγαλο εξωτερικο φιλτρο, και να βαλεις τα χρυσοψαρα να σωθουν και ειναι και υπεροχα απροβληματιστα ψαρια γεμιζουν μονα τους το ενυδρειο με κινηση και χρωμα, και μαθαινουν μεχρι να τρωνε κι απο το χερι σου σαν πετ, μαζι τους μονο γαριδες amano για ... καθαριστες (αν και δεν χρειαζονται καθαριστες τα χρυσοψαρα, δεν μενει τιποτα) και ευκολα φυτα πχ ανουμπιες φτερη.
Βυθο σκουροχρωμο (πχ μαυρο) χαλαζιακο αμμοχαλικο (1-2mm διαμετρο κοκκου), 2-3 πετρες, 1-2 ριζες ξυλου (να δεθουν πανω του τα παραπανω φυτα)
Θερμανση δεν θελει. Θελει ψυξη (ανεμιστηρακια PC με controller stc 1000 να τα ανοιγοκλεινει),
Ενα δοχειο προετοιμασιας νερου για αλλαγη και μια αντλια για να μη δυσκολευσαι στις αλλαγες νερου και εισαι κομπλε.
Εχει για ολα κατατοπιστικες οδηγιες στο φορουμ

Αρχαριος και μεταχειρισμενο, δυσκολη υποθεση.
Δεν μπορει να διακρινει τα προβληματα που μπορει να εχει. Και ηδη το ενυδρειο που πωλειται οπως ειναι και μετα ψαρια... εχει.
Εννοείται πως αυτή είναι από τις καλύτερες και ευκολότερες λύσεις.
Τα χρυσόψαρα είναι υπέροχα ψάρια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 15-04-14 στις 21:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-04-14, 21:51
Replay Ο χρήστης Replay δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2013
Περιοχή: Κύπρο
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Ευχαριστώ παιδιά! απλα οπως σας ειπα ΔΕΝ θέλω να ασχοληθώ με χρυσόψαρα λόγο του οτι εδω στη Κύπρο μονο common βρίσκεις και σπάνια κάποιο άλλο είδος και τα common χρειάζονται τεράστια ενυδρεία από ότι κατάλαβα (εχω 4 υπολογίστε)! οποταν με λιγα λόγια μου συνίσταται ενα των 200 λιτρων καινούριο!

ξέρετε μεχρι που κυμαίνονται οι τιμές; ( μαζί με βάση παντα)
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-04-14, 22:04
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Replay Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ παιδιά! απλα οπως σας ειπα ΔΕΝ θέλω να ασχοληθώ με χρυσόψαρα λόγο του οτι εδω στη Κύπρο μονο common βρίσκεις και σπάνια κάποιο άλλο είδος και τα common χρειάζονται τεράστια ενυδρεία από ότι κατάλαβα (εχω 4 υπολογίστε)! οποταν με λιγα λόγια μου συνίσταται ενα των 200 λιτρων καινούριο!

ξέρετε μεχρι που κυμαίνονται οι τιμές; ( μαζί με βάση παντα)
Ρίξε μια ματιά εδώ, δεν ξέρω βέβαια πως είναι οι τιμές στη Κύπρο
http://www.petsupermarket.gr/6909/%C...E%BF-282l.html
http://www.petsupermarket.gr/6915/%C...hrx-1000h.html
http://www.petsupermarket.gr/6910/%C...E%BF-338l.html
http://www.petsupermarket.gr/6916/%C...hrx-1200h.html
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-04-14, 10:45
Replay Ο χρήστης Replay δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2013
Περιοχή: Κύπρο
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Λοιπόν βρήκα καινούριο ενυδρείο και σε πολύ καλή τιμή 150x55x45 με 2 λάμπες, αεραντλία και εσωτερικό φίλτρο! 350 λίτρα. τι λέτε?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 16-04-14, 10:53
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μια χαρα εισαι.αν ειναι σε καλη κατασταση(κυριως οι σιλικονες του)και ειναι κ σε καλη τιμη οπως λες,χτυπα το.κανεις παπαδες σε 350 λιτρα,αρκει να μη βαλεις "τερατα" και δισκους
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-04-14, 11:03
Replay Ο χρήστης Replay δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2013
Περιοχή: Κύπρο
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
μια χαρα εισαι.αν ειναι σε καλη κατασταση(κυριως οι σιλικονες του)και ειναι κ σε καλη τιμη οπως λες,χτυπα το.κανεις παπαδες σε 350 λιτρα,αρκει να μη βαλεις "τερατα" και δισκους
ωραια όταν λεμε δίσκους τι εννοούμε ακριβως? :$ το επόμενο βήμα είναι να δω το "θέμα " του ενυδρείου για να δω με τη υλικά θα το γεμίσω? υπόστρωμα κτλ
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 16-04-14, 12:01
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Replay Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν βρήκα καινούριο ενυδρείο και σε πολύ καλή τιμή 150x55x45 με 2 λάμπες, αεραντλία και εσωτερικό φίλτρο! 350 λίτρα. τι λέτε?
Τα λίτρα είναι μια χαρά, το εσωτερικό φίλτρο με χαλάει λίγο, συνήθως τα εργοστασιακά εσωτερικά φίλτρα σε τέτοια ενυδρεία δεν είναι και τόσο της προκοπής, μήπως είναι DIY το ενυδρείο με εσωτερικό DIY σαμπ φίλτρο ;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Replay Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραια όταν λεμε δίσκους τι εννοούμε ακριβως? :$ το επόμενο βήμα είναι να δω το "θέμα " του ενυδρείου για να δω με τη υλικά θα το γεμίσω? υπόστρωμα κτλ
Δίσκους λέμε αυτά τα ψάρια


για υπόστρωμα κοίταξε να βρεις χαλαζιακή άμμο ή χαλαζιακό χαλίκι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 16-04-14 στις 12:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 16-04-14, 14:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Replay Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν βρήκα καινούριο ενυδρείο και σε πολύ καλή τιμή 150x55x45 με 2 λάμπες, αεραντλία και εσωτερικό φίλτρο! 350 λίτρα. τι λέτε?
Mια χαρα ειναι και για τα χρυσοψαρα.
Φιλτρο εξωτερικο μονο θα παρεις ετσι κι αλλιως.
Τετοια λιτρα με εσωτερικο φιλτρο ... δυσκολο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 16-04-14, 15:18
Replay Ο χρήστης Replay δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2013
Περιοχή: Κύπρο
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα λίτρα είναι μια χαρά, το εσωτερικό φίλτρο με χαλάει λίγο, συνήθως τα εργοστασιακά εσωτερικά φίλτρα σε τέτοια ενυδρεία δεν είναι και τόσο της προκοπής, μήπως είναι DIY το ενυδρείο με εσωτερικό DIY σαμπ φίλτρο ;
-------------------------

Δίσκους λέμε αυτά τα ψάρια


για υπόστρωμα κοίταξε να βρεις χαλαζιακή άμμο ή χαλαζιακό χαλίκι
ε τότε θα πρέπει να αγοράσω ενα Φιλτρο νερου 950-1000 λίτρα/ώρα
θερμαντικο σωμα 1000/watts (δεν θα καει υπερβολικό ρεύμα? )
θερμομετρο (υγρής μορφής)
φωτισμο ( τι μου προτείνετε γιατι οπως είπα θα φυτεψω το ενυδρείο μου)
χρονοδιακοπτες για τον φωτισμο

σε εκείνο το υπόστρωμα θα μπορώ να φυτέψω?

ρε Τάκη νε κολάζεις..τι υπέροχα ψάρια είναι αυτά; ♡
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 16-04-14, 15:45
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Replay Εμφάνιση μηνυμάτων
ε τότε θα πρέπει να αγοράσω ενα Φιλτρο νερου 950-1000 λίτρα/ώρα
θερμαντικο σωμα 1000/watts (δεν θα καει υπερβολικό ρεύμα? )
θερμομετρο (υγρής μορφής)
φωτισμο ( τι μου προτείνετε γιατι οπως είπα θα φυτεψω το ενυδρείο μου)
χρονοδιακοπτες για τον φωτισμο

σε εκείνο το υπόστρωμα θα μπορώ να φυτέψω?

ρε Τάκη νε κολάζεις..τι υπέροχα ψάρια είναι αυτά; ♡
Στα φίλτρα δεν θα κοιτάς μόνο την ροή , αλλά και τον όγκο για βιολογικό υλικό, και πάντα σε συνάρτηση με την ιχθυοφόρτιση και το είδος των ψαριών. Για αυτό καλό είναι να αποφασίσεις με τι είδος ψάρια θες να ασχοληθείς, και εννοείται μια λογική ιχθυοφόρτιση για να δεις πιο φίλτρο σου κάνει. Φυσικά υπάρχουν πολά παιδιά με αρκετά μεγάλη εμπειρεία σε φίλτρα εδω μέσα.
Για θερμοστάτη δεν θα πάρεις εναν 1000άρι, είναι υπερβολικά μεγάλος. Θα σου πρότεινα 2 250αριδες, και επίσης καλό είναι να πάρεις και εναν STC-1000 κοντρόλερ, για να έχεις σωστή θερμοκρασία το χειμώνα , και ελεγχόμενη θερμοκρασία το καλοκαίρι και για να βλέπεις τη θερμοκρασία, ίσως μία από τις πιο εξυπηρετικές συσκευές που υπάρχουν, και δεν θα θες και θερμόμετρο.
Σε απλό υπόστρωμα και βέβαια μπορείς να φυτέψεις, με λίγες ταμπλέτες κάνεις άνετα τη δουλειά σου.
Αποφάσισε όμως τι ψάρια θες, για να δεις τι φυτά μπορείς να βάλεις και να πας στον ανάλογο φωτισμό.
Αυτα τα ψάρια έχουν κολάσει πολλούς, αλλά έχουν τις ιδιαιτερότητες τους, θες επεξεργασμένο νερό, όχι πολύ δυνατό φωτισμό, άρα όχι και πολλά φυτά.
Αυτα τα ψάρια είναι οι Βασιλιάδες του γλυκού νερού.
Αλλά σαν τα χρυσόψαρα δεν είναι, τα χρυσόψαρα είναι οι ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΕΣ . (Εχει να πέσει πολύ καραμούζα τώρα )
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 16-04-14, 16:17
Replay Ο χρήστης Replay δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2013
Περιοχή: Κύπρο
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

χαχα! Λοιπόν οπόταν πρέπει να βρω τα ψαρια και μετά ολα τα άλλα! θέλω οπωσδήποτε να υπάρχουν μονομάχοι μέσα! (Veiltale ή Deltatail) σαλιγκάρια και θα ήθελα ακόμα 6 ψάρια (ζευγάρια και νε ωραία χρώματα) αλλων ειδών. α και γαριδουλές ( μπορω να βάλω ή οχι)


ωραία είναι τα χρυσόψαρα αλλά δεν υπάρχει ποικιλία εδω στη Κύπρο. .τουλάχιστον οχι στα πετσοπ της πόλης μου:/
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέος markdoub Μεσογειακό 10 12-01-11 20:25
Νέος giorgosdem Αρχάριοι γλυκού νερού 5 07-12-08 11:18
15Lt για Betta jstiva Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας 12 18-05-07 20:42
Νέος ΓΙΩΡΓΟΣ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 23-04-04 11:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12113 seconds with 13 queries