Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 15-12-11, 01:53   #1
γεννα ξιφοφορου
aivas80
Member
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 49

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
aivas80 Ο χρήστης aivas80 δεν είναι συνδεδεμένος 15-12-11, 01:53
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Εχω ενα μικρο ενυδρειο 23λτ με 3 μικρους ξιφοφορους, 2 κορυς, 1 γλυφτη. Ολα ειναι αρκετα μικρα γιατι γνωριζω πως το ενυδρειο ειναι πολυ μικρο, καθως το πρωτο μου. Εχει ομως στηθει με προσοχη, εχει δυνατο φιλτρο και αρκετα φυτα κερατοφυλλο κ πλατυφυλλο. Το ερωτημα ειναι πως η μια θυληκη ξιφοφορος ειναι εγγυος (προφανως ηταν απ οταν την αγορασα εδω κ 3 εβδομαδες, μιας κ το αρσενικο δε δειχνει αρκετα "δραστηριο" ισως και λογω του οτι ειναι μικρο ακομα) και εχω διλλημα...να βαλω γεννηστρα, να βαλω τη θυληκη σε ενα μικρο ενυδρειακι μεταφορας περιπου 2 lt (και πως θα καταλαβω το ποτε να τη βαλω) ή να την αφησω στο βασικο ενυδρειο. Εχουν πιθανοτητες τα μικρα να επιβιωσουν σε τοσο μικρο ενυδρειο, παροτι υπαρχουν θεωρητικα κρυψωνες...φοβαμαι πως ειτε θα φαγωθουν ή θα απορροφηθουν απ το φιλτρο. Αν επιβιωσουν θα ειναι αφορμη για αγορα ενος μεγαλυτερου ενυδρειου 60-90 lt πιστευω. Ευχαριστώ.
Εμφανίσεις: 3269
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-12-11, 14:46
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Μπορείς να βάλεις γενήστρα(αλλά θές σίγουρα πάρα πολύ καλή οξυγόνοση) στο ενυδρείο ή μπορείς να το αφήσεις να γεννήσει στο ενυδρείο μιας και έχεις και κερατόφυλλο όπου θα μπορούν να κρύβονται. Το να το βάλεις σε μικρότερο ΟΎΤΕ ΚΑΤΆ ΔΙΆΝΟΙΑ.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-12-11, 14:59
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

γνώμη μου είναι αν σε παίρνει να πάρεις από τώρα το μεγαλύτερο ενυδρείο. Μιας και είναι ήδη πολλά τα ψάρια σου. Στη γεννήστρα μη τη βάλεις τσάμπα θα τη στρεσάρεις παραπάνω.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς να βάλεις γενήστρα(αλλά θές σίγουρα πάρα πολύ καλή οξυγόνοση) στο ενυδρείο ή μπορείς να το αφήσεις να γεννήσει στο ενυδρείο μιας και έχεις και κερατόφυλλο όπου θα μπορούν να κρύβονται. Το να το βάλεις σε μικρότερο ΟΎΤΕ ΚΑΤΆ ΔΙΆΝΟΙΑ.
η γεννήστρα που του προτείνεις είναι σίγουρα μικρότερη από 2 λίτρα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beeromixalhs : 15-12-11 στις 14:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-12-11, 15:30
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beeromixalhs Εμφάνιση μηνυμάτων
η γεννήστρα που του προτείνεις είναι σίγουρα μικρότερη από 2 λίτρα
Το ξέρω. Ούτως ή άλλος και 100 λίτρα ενυδρείο αν είχα με ξιφο, γενήστρα δεν θα έβαζα. Καλύτερα είναι αν δεν μπορεί να τα βάλει σε μεγαλύτερο, να το αφήσει να γεννήσει εκεί, μιας και έχει και κερατόφυλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-12-11, 15:44
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλύτερα είναι αν δεν μπορεί να τα βάλει σε μεγαλύτερο, να το αφήσει να γεννήσει εκεί, μιας και έχει και κερατόφυλλο.
ακριβώς
πάντως οπωσδήποτε κάτι πρέπει να κάνει με την ιχθυοφόρτηση. Τώρα είναι πολλά τα ψάρια που να πλακώσουν και οι γέννες
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-12-11, 15:49
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beeromixalhs Εμφάνιση μηνυμάτων
ακριβώς
πάντως οπωσδήποτε κάτι πρέπει να κάνει με την ιχθυοφόρτηση. Τώρα είναι πολλά τα ψάρια που να πλακώσουν και οι γέννες
Συμφωνώ. Και μπορεί να αντιμετωπίσει πρόβλημα με τα μικρά εφόσον έχει μέσα 2 κόρυ και ένα γλύφτη. Τα 2 αυτά είδη δεν είναι επιθετικά προς τον γόνο, αλλά σε τόσο λίγα λίτρα ποτέ δεν έχεις εμπιστοσύνη.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-12-11, 15:52
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ. Και μπορεί να αντιμετωπίσει πρόβλημα με τα μικρά εφόσον έχει μέσα 2 κόρυ και ένα γλύφτη. Τα 2 αυτά είδη δεν είναι επιθετικά προς τον γόνο, αλλά σε τόσο λίγα λίτρα ποτέ δεν έχεις εμπιστοσύνη.
πιο πολλά μικρά θα φάνε οι ξιφοφόροι
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-12-11, 20:03
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

φιλε μου επειδη ειχα ξιφοφορους και γενοβολανε συνεχεια σου προτηνω να παρεις ενα 100αρι αμεσα και στο μικρο ασε την θυληκια να γενναει.επισης να εισαι προετιμασμενος τι θα κανεις τα μικρα και να ξερεις οτι οι ξιφοφοροι τα τρωνε οποτε αν τα αφησεις μαζι με τα αλλα δεν θα μεινη τπτ απο τα κορρυ και τον πλεκο δεν εχεις κανενα προβλημα αλλα εχεις μικρο ενυδριο και οπωε και να ναι η ποιοτητα του νερου σου σιγουρα δεν θα ειναι η καλητερη ο πλεκο γιναιτε συνηθως μεχρι και 10 εκατοστα εγω στο 170 και δεν τον εβαζε ο τοπος..αυτα φιλικα και κατι αλλο η σωστη αναλογια στα ξιφο ειναι 1αρσενικο 4 θυληκα.καλα γενητουργια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-12-11, 01:03
aivas80 Ο χρήστης aivas80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Εχετε δικιο, ειναι μικρο το ενυδρειο, οποτε στην παρουσα φαση ακομα κ να βαλω γεννηστρα και σωθουν τα περισσοτερα, δε θα μπορεσω να τα κρατησω κ θα τα χαρισω . Οποτε σκεφτομαι ν αφησω τη φυση να αναλαβει κι ενδεχομενως να επιβιωσουν οσα το ενυδρειο μπορει να αντεξει (φοβαμαι κανενα ).
Απλα επειδη βλεπω να "μαλωνετε" πολλους νεους απ οτι διαβαζω εδω, να απολογηθω λεγοντας πως μου εφεραν ενα ξιφοφορο στο μικρο ενυδρειο μεταφορας 2lt και επρεπε να κανω κατι γρηγορα. Διαβασα forums, πηρα ενα ενυδρειο μικρο μεταχειρισμενο, για να αρχισω να μαθαινω, ενα καλο φιλτρο, εβαλα διακοσμητικα και φυτα το εστρωσα...εβαλα το ξιφοφορο.. Αργοτερα πηρα θερμοστατη και 2 θυληκα για παρεα...ε κι οπως ολοι οι νεοι εβαλα και κατι παραπανω απο ψαρακια, το ξερω! Θα επρεπε αρχικα να εχω παρει τουλαχιστον ενα 50-60lt αλλα βιαστηκα γιατι σκεφτομουν πως δε θα περιμενε ο ξιφοφορος μεχρι να αποφασισω... Συμβουλες εκτος forum ακουω μονο απο ενα γνωστο ενυδρειακο καταστημα στην 3ης Σεπτεβριου στο κεντρο της Αθηνας, οπου πηγαινω και νερο απ το ενυδρειο για να μου κανει τα τεστ...το νερο μου το εχει βρει μια χαρα.
Για να επανελθω στο θεμα της γεννας, δε νομιζω να προλαβαινω για μεγαλυτερο ενυδρειο, να βρω σε καλη τιμη και να το στρωσω. Και απ το να παρω τωρα ενα 60 lt, καλυτερα νομιζω να το ψαξω λιγο για 80-100lt, δυστυχως δεν εχω χωρο για μεγαλυτερο. Πιστευω πως ως το Πασχα θα ειμαι ετοιμος. Θελω να ρωτησω λοιπον, αν γεννησει η θυληκια εντος ενυδρειου, ειναι απιθανο να επιβιωσει καποιο σε τοσο μικρο χωρο? Τα ψαρια αυτην τη στιγμη ειναι μικρα, φανταστειτε καμια φορα τους δινω τριμμενο σπανακι η τροφη σε φυλλαρακια κ δε μπορουν να τα βαλουν στο στομα τους αν δεν ειναι πολυ μικρα τα φυλλα...φανταζομαι ομως πως και τα νεογνα θα ειναι αρκετα μικρα δυστυχως. Τελος κατι ακομα, το αρσενικο δε βλεπω να ειναι πολυ δραστηριο σεξουαλικα και το γονοποδιο του δεν εχει αναπτυχθει κ τοσο οπως σε αλλα που ξεπερναει σε μηκος την ουρα , ευθυνεται αραγε πως ειναι ακομα μικρο και θα αλλαξει αυτο αργοτερα?
Συγνωμη αν κουρασα...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-12-11, 18:37
aivas80 Ο χρήστης aivas80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Πηρα μεγαλυτερο ενυδρειο!

Καλησπερα... Ειδα σημερα στα Carrefour ενυδρειο 80lt 60X30X45 με βαση, με θερμοστατη 100W και φιλτρο 89€..το "τσιμπησα"! Δε ξερω αν εκανα καλα, ποιοτικως δε θα ναι και κατι ιδιαιτερο, αλλα ο χωρος μου δε μου επιτρεπει για μεγαλυτερο κ η τσεπη μου για καλυτερο!
Το μικρο θα το κρατησω για γεννηστρα τελικα...ευχαριστω και παλι για τη βοηθεια κ ζητω λιγο ακομα τα φωτα σας.
Υπαρχει τροπος να στηθει γρηγοροτερα το καινουριο ενυδρειο, αφου το μικροτερο ειναι ηδη στρωμενο? Επισης, επειδη μ αρεσουν τα φυτα, αλλα οταν αγορασα για το μικρο 2-3 νομιζω πως πληρωσα πολλα...εχει καποιος περισσεμα (θα δω και στις αγγελιες) ή μπορει να προτεινει καποια ευκολα φυτα.
Να υποθεσω πως αυτο το ενυδρειο τωρα επαρκει για τα ψαρακια που εχω...3 ξιφοφορους, 1 κορυ (πλεον δυστυχως), 1 γλειφτη? Θα μπορουσα να προσθεσω κατι ακομα που να ταιριαζει, τα κορυς πχ πρεπει να ειναι κοπαδι ή θα μ αρεσε ενα αρσενικο ξιφοφορακι ακομα, αν κ μετα πρεπει ν αυξηθουν κ τα θυληκα... Ξερω πως μ αυτο που θα πω τωρα θα με κυνηγησετε...αλλα για κογκολεζο ή αγγελοψαρο που ειναι η αδυναμια μου..ουτε λογος ειναι αταιριαστα ε?
Βιαζομαι να στησω τωρα χεχε
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-12-11, 18:41
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

βαλε αλλα 2-3 κορρυ και εισαι καλα τπτ αλλο.εκτοσ και αν τα βγαλεις ολα και βαλεις καμια 20ρια εντλερ ή νεον.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
γεννα ξιφοφορου platy Ζωοτόκα 24 16-03-21 13:59
επιθετικη ξιφοφορος manos_samos Ζωοτόκα 7 21-03-11 21:47
αποχρωματισμος ξιφοφορου sos bill21 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 07-03-11 17:42
μαυρισμα ξιφοφορου ???? manos_samos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 05-03-11 16:59
Ξιφοφορος εγγυός; paschalis Ζωοτόκα 6 20-03-07 11:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05560 seconds with 13 queries