Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Greek Aquarist's Boards

Greek Aquarist's Boards Οτι έχει να κάνει με τήν λειτουργία του forum. Προβλήματα, σχόλια, παρατηρήσεις.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-04-11, 04:31
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή Συμπεριφορές μελών, Netiquette, ευγένειες και αγένειες...

καλημέρα σε όλες/όλους...

παρ' όλο που ήδη υπάρχει υπόμνημα... θα ήθελα να καταθέσω κάποιους προβληματισμούς μου...

στο φόρουμ, με αυτό το account, είμαι εδώ και ένα 6μηνο-7μηνο και συνολικά ενάμισυ περίπου χρόνο....

αυτό που μου είχε κάνει απίστευτη εντύπωση είναι στα θέματα τα οποία αφορούν τους δίσκους...

οι συμπεριφορές είναι το λιγότερο επιθετικές και αρκετές φορές προσβλητικές...

η άποψη κάποιου μπορεί να κατατεθεί ευγενικά, συμβουλευτικά (θεωρώ πως αυτή θα πρέπει να είναι η έννοια του οποιουδήποτε φόρουμ), χωρίς ακρότητες, περίεργους χαρακτηρισμούς, και χωρίς να υπάρχει η αίσθηση του "ότι μόνο εγώ ξέρω και αν δεν είναι έτσι όπως το λέω, δεν αξίζεις να έχεις ενυδρείο, είσαι εγκληματίας, κλπ κλπ κλπ"....

κανείς δεν είναι γκουρού σε κάτι και κανείς δεν κατέχει την απόλυτη σοφία.... και η όποια εμπειρία δεν είναι δυνατόν να αποτελέσει άλλοθι για το οτιδήποτε... συνήθως οι πραγματικά έμπειροι άνθρωποι είναι και ευγενικοί στις συμπεριφορές τους, μιας και η γνώση και η εμπειρία, θεωρητικά, θα πρέπει να μοιράζεται με τον σωστό τρόπο...

οι δίσκοι μπορεί μεν να θεωρούνται για αρκετούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου, αλλά οι λάτρεις τους κάθε άλλο παρά "βασιλική" συμπεριφορά επιδεικνύουν...

στο κάτω κάτω της γραφής δεν είναι και τα μοναδικά ψάρια στον κόσμο, ούτε τα μόνα πιο ακριβά, ούτε το κόστος συντήρησης είναι τόσο μεγάλο που κάτω από προϋποθέσεις θα δικαιολογούσε μια τέτοια συμπεριφορά, και στο κάτω κάτω της γραφής υπεύθυνος για το οτιδήποτε είναι μόνο ο κάτοχος του ενυδρείου...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-04-11, 05:31
Το avatar του χρήστη Giannis_4
Giannis_4 Ο χρήστης Giannis_4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Nα αγιάσει το στοματάκι σου!!!
__________________
Σταματήστε την ΓΗ να κατέβω...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-04-11, 08:31
Το avatar του χρήστη ippomas
ippomas Ο χρήστης ippomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Περιοχή: kαβαλα -Ξανθη
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή

Βρισκω σωστες τις παρατηρησεις σου Πλαν αν και πιστευω οτι το χομπυ βγαζει τον χαρακτηρα του καθ ενος. Μιλαω για τα χομπυ γενικα για να μην παρεξηγηθω γιατι συμβαινη και αυτο τακτικα.
__________________
www.ippocampos.com.gr
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-04-11, 08:34
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ippomas Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρισκω σωστες τις παρατηρησεις σου Πλαν αν και πιστευω οτι το χομπυ βγαζει τον χαρακτηρα του καθ ενος. Μιλαω για τα χομπυ γενικα για να μην παρεξηγηθω γιατι συμβαινη και αυτο τακτικα.
ελα μωρε ενταξει δεν ειναι να τα παιρνουμε και ολα στα σοβαρα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-04-11, 08:36
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Νομίζω ότι προσωπικά, το έχω πει αρκετές φορές..............

Οι διαφορετικές απόψεις, δεν με ενοχλούν καθόλου............ η απολυτότητά τους με ενοχλεί.........

¶λλωστε σε αυτές τις γραμμές σκέψης, άνοιξα και το θέμα περί απόψεων που είναι σαν το τέλος του εντέρου μας........... όλοι έχουμε και από μία.......
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-04-11, 08:48
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή

Παιδια ο γραπτος λογος παρεξηγητε.
Μην το ξεχνατε ποτε αυτο.........
Σιγουρα υπαρχουν μελοι (οχι μονο για τους δισκους) τα οποια εχουν μαθει καποια συγκεκριμενα πραγματα και υποστηριζουν αυτα.παει και τελος.
το θεμα ειναι το πως το μεταφερεις στον αλλο.
Η με ηρεμο τροπο η με αυστηρο η βαζοντας γραματοσειρα 7
η χρωματιζοντας τα παντα.
πολλες φορες το υφος του καθενος παρεξηγητε με τον τροπο που γραφει.
υπαρχει μελλος συγκεκριμενο ο οποιος προσπαθει να βοηθησει με τις γνωσεις του ολα αυτα τα χρονια αλλα εχει αποτομο τροπο.Δεν ειναι κακος ουτε κακοπροαιρετος.απλα ετσι ειναι το υφος του.τι να κανουμε τωρα να τον σκοτωσουμε?
Θεωρω πιο κακο να δινει καποιος λαθος πληροφοριες οι οποιες με τα γινονται ΥΠΟΜΝΗΜΑ ΛΑΘΟΥΣ
απο το να εχει καποιος λιγο πιο αυστηρο υφος καθοτι την εχει πατηση και ο ιδιος και προσπαθει να προφυλαξη αλλους.......

Φιλικα παντα
__________________

Malawi biotope.....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-04-11, 09:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από octania246 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια ο γραπτος λογος παρεξηγητε.
Μην το ξεχνατε ποτε αυτο.........
Σιγουρα υπαρχουν μελοι (οχι μονο για τους δισκους) τα οποια εχουν μαθει καποια συγκεκριμενα πραγματα και υποστηριζουν αυτα.παει και τελος.
το θεμα ειναι το πως το μεταφερεις στον αλλο.
Η με ηρεμο τροπο η με αυστηρο η βαζοντας γραματοσειρα 7
η χρωματιζοντας τα παντα.
πολλες φορες το υφος του καθενος παρεξηγητε με τον τροπο που γραφει.
υπαρχει μελλος συγκεκριμενο ο οποιος προσπαθει να βοηθησει με τις γνωσεις του ολα αυτα τα χρονια αλλα εχει αποτομο τροπο.Δεν ειναι κακος ουτε κακοπροαιρετος.απλα ετσι ειναι το υφος του.τι να κανουμε τωρα να τον σκοτωσουμε?
Θεωρω πιο κακο να δινει καποιος λαθος πληροφοριες οι οποιες με τα γινονται ΥΠΟΜΝΗΜΑ ΛΑΘΟΥΣ
απο το να εχει καποιος λιγο πιο αυστηρο υφος καθοτι την εχει πατηση και ο ιδιος και προσπαθει να προφυλαξη αλλους.......

Φιλικα παντα


Συμφωνω.
Κανεις δεν ειναι τελειος, ουδεν καλον αμειγες κακου κλπ.

Εγω προσωπικα απο καποιο ατομο θα ανεχομουν την "απολυτη συμπεριφορα" του, γνωριζωντας ποσο με βοηθαει στην πραγματικοτητα.
Για αλλους ειναι δυσκολο και το καταλαβαινω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-04-11, 09:14
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

Σπύρο,
θα συμφωνούσα και εγώ στην περίπτωση όπου η όποια απόλυτη άποψη συνοδευόταν από κάποια στοιχειώδη εξήγηση και όχι από το "έτσι είναι επειδή το λέω εγώ, επειδή εγώ το ένα και επειδή εγώ το άλλο"...

ή αν τίθεται από τον όποιο γκουρού θέμα χρόνου ή βαρεμάρας, ας μπει ένα παραπεμπτικό λινκ όπου ο άλλος θα καταλάβει το γιατί αυτό ή το άλλο...

δηλαδή, εσύ που κάθεσαι και γράφεις σεντόνια ώστε να εξηγήσεις και την παραμικρή λεπτομέρεια στον οποιοδήποτε, χωρίς οποιαδήποτε υποτιμητική κριτική, είσαι χαζός???

στο κάτω κάτω της γραφής, αν δεν συνειδητοποιήσει κάποιος το τι να αποφεύγει και πάνω απ' όλα το γιατί να το αποφεύγει, όσα και να του λέει ο οποιοσδήποτε πάλι τα ίδια λάθη θα γίνονται....

το θέμα είναι να μάθουμε και να ξέρουμε το γιατί κάνουμε το οτιδήποτε και όχι απλά να το κάνουμε όπως το κάνει και κάποιος άλλος γιατί στο τέλος δεν κάνουμε τίποτε...

η παπαγαλία ποτέ δεν πάει μπροστά κάποιον, η κριτική σκέψη ναι....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-04-11, 09:24
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

γιατι ανοιγονται τετοια θεματα?μονο προβληματα για αλλη μια φορα θα φερουν....
ειναι τοσο απλο οταν δεν μας αρεσει ο γραπτος λογος καποιου,
δεν δινουμε ποτε σημασια στα μηνυματα του....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-04-11, 09:57
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

σωστος!!!!!!!
αν και δεν το καταφερνεις παντα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-04-11, 10:23
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

βάλτε χιούμορ στην ζωή σας και μην είστε τόσο ευθικτοι
ο καθένας με τον τρόπο του και το στύλ του

να επισημάνω ότι δεχόμαστε καθημερινά αισχρές προσβολές της νοημοσύνης μας και της αξιοπρέπειάς μας είτε απο νόμους είτε απο φορείς του κράτους κλπ κλπ κλπ και κάνουμε μόκο

στον συνφορουμίτη που ασχολείται με το θέμα μας ,έστω κι αν δεν έχει το απαραίτητο τακτ και σαβουράρ βίβρ ξεσπαθώνουμε?

και
τα ψάρια είναι ζωντανοί οργανισμοί και θεωρώ λογικό κάποιος που γνωρίζει ότι βασανίζονται να ενίσταται εντόνως -
και
"και στο κάτω κάτω της γραφής υπεύθυνος για το οτιδήποτε είναι μόνο ο κάτοχος του ενυδρείου..." εμένα με δεν με βρίσκει σύμφωνο....

(ορμώμενος απο θέματα με σκύλους μιλάω κυρίως )
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-04-11, 10:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από QS-Plan Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπύρο,
θα συμφωνούσα και εγώ στην περίπτωση όπου η όποια απόλυτη άποψη συνοδευόταν από κάποια στοιχειώδη εξήγηση και όχι από το "έτσι είναι επειδή το λέω εγώ, επειδή εγώ το ένα και επειδή εγώ το άλλο"...

ή αν τίθεται από τον όποιο γκουρού θέμα χρόνου ή βαρεμάρας, ας μπει ένα παραπεμπτικό λινκ όπου ο άλλος θα καταλάβει το γιατί αυτό ή το άλλο...
Εχεις δικιο. αλλα ... τι να κανουμε.
Παντως χρησιμευουν και τα "αδικαιολογητα" ποστ οταν ειναι σωστα.
Αυτοι που θελουν το ψαχνουν και το δικαιολογουν μονοι τους.
Πχ αν δω ποστ απο το ατομο που λες, θα το ψαξω μονος μου και θα μαθω κατι ακομα παραπανω.
Μετα σας το δικαιολογω εγω με σεντονι αφου το θελεις ετσι

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisqq Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι ανοιγονται τετοια θεματα?μονο προβληματα για αλλη μια φορα θα φερουν....
ειναι τοσο απλο οταν δεν μας αρεσει ο γραπτος λογος καποιου,
δεν δινουμε ποτε σημασια στα μηνυματα του....
σωστο αλλα δυσκολο αν προσβαλει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-04-11, 10:53
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πχ αν δω ποστ απο το ατομο που λες, θα το ψαξω μονος μου και θα μαθω κατι ακομα παραπανω.
Μετα σας το δικαιολογω εγω με σεντονι αφου το θελεις ετσι
τι καινούργια κιθάρα είπες πως θέλεις δώρο για το Πάσχα???
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-04-11, 11:22
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από QS-Plan Εμφάνιση μηνυμάτων
τι καινούργια κιθάρα είπες πως θέλεις δώρο για το Πάσχα???
μια συλλεκτικη του σαντανα πιστευω να του κανει...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-04-11, 13:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εχω τετοια,
Καμια παλιατζουρα '54 ή '57 strat παιζει?
(σαν αυτη στην υπογραφη μου στη μεση)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-04-11, 13:44
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Ευτυχώς που υπάρχει και η ενότητα «επί παντός επιστητού» σε αυτό το forum. Έτσι μπορεί ο κάθε ένας να αμολάει κι από μια τζούφια για να του φεύγει το πρήξιμο.

Κατά την γνώμη μου στα θέματα της ενότητα επι παντός επιστητού δεν υπάρχει λόγος να μαλώνουμε. Είναι μία απλή κουβεντούλα χαλαρωτική και δεν υπάρχει πίεση για να τεκμηριώσεις αυτό που υποστηρίζεις τόσο καλά και επίμονα, όσο κατά την γνώμη μου θα πρέπει να κάνεις στις υπόλοιπες ενότητες που αφορούν ζωντανά.

Αυτές οι ενότητες, που αφορούν ζωντανά σκοπό έχουν να ενημερώσουν εκατοντάδες άλλους που ψάχνουν να βρουν κάποιες γενικές ή ειδικές πληροφορίες για το χόμπι τους σε ένα αξιόπιστο φόρουμ όπως είναι το GAB!
Δεν έχουν σκοπό να αλλάξουν τα μυαλά και τις όποιες μεθόδους χρησιμοποιούν αυτοί που εμπλέκονται στη συζήτηση.

Η πληροφορία μέσα από το φόρουμ θα πρέπει να είναι ξεκάθαρη γιατί δίνεται με το γραπτό λόγο και είναι δύσκολο εκ των πραγμάτων να υπάρχουν πάρα πολλές επεξηγήσεις. Επίσης απαντήσεις του στιλ έχεις δίκιο αλλά δεν ξέρεις τι λες δεν βοηθούν. Όπως δεν βοηθούν και οι δήθεν παρεξηγήσεις και η μη αναγνώριση λαθών από τους γράφοντες.

QS-Plan, ippomas, octania246, mikrosaquaristas, delta66, με καλύψατε αρκετά!
Φίλε giannisqq sorry αλλά η θέση σου είναι τελείως λάθος imo.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-04-11, 17:21
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Οι δίσκοι ήταν, είναι και κατά την γνώμη μου θα συνεχίσουν να είναι ... το ψάρι που έχει δημιουργήσει τις μεγαλύτερες διαμάχες μεταξύ αυτών που ασχολούνται με το είδος .... από επιστήμονες μέχρι χομπίστες.-
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-04-11, 13:58
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Κατά την γνώμη μου είναι καλό να ανοίγονται που και που τέτοια threads για να μας θυμίζουν ότι εδώ, πάνω από όλα, είμαστε κάποιοι άνθρωποι που τους ενδιαφέρει αυτό το, χόμπι θέλετε να το πείτε? Ασχολία? Παραξενιά? Αυτή η έννοια που έχουμε για κάποια ζευγάρια μάτια που μας κοιτάνε πίσω από κάποια χιλιοστά γυαλί…
Να ανοίγονται χίλιες φορές τέτοια thread, να μας θυμίζουν ότι κάποια φορά υπάρχει και η ταπεινότητα. Ο άνθρωπος ξέρετε καμιά φορά παρασύρεται, πολλές φορές θέλω να πιστεύω, άθελά του. Δεν μπορεί κάποιος να είναι τέλειος σε όλα και να τα ξέρει όλα. Ακόμη και αυτός που ανατρέφει ή απλώς διατηρεί δίσκους, δεν μπορεί να ξέρει τις ιδιαιτερότητες των γαρίδων, χάριν παραδείγματος.
Αν κάποιος έχει τόσο μεράκι, χρήματα και ελεύθερο χρόνο να ασχοληθεί με τα πάντα, από όστρακα μέχρι δίσκους του βγάζω το καπέλο και τον παραδέχομαι. Μόνο που θα ήθελα αν κάποιος νιώθει τόσο αυθεντία να φτιάξει ένα δικό του site, blog, forum ή ότι άλλο θέλει και να δίνει συμβουλές από ΅κει.
Είμαι μέλος και στο άλλο μεγάλο forum ενυδρείων. Όμως το GAB έχει κάτι σημαντικό: είναι παρέα. Όλοι οι τακτικοί χρήστες, αναγνώστες, και περιοικούντες την Ιερουσαλήμ το καταλαβαίνουν αυτό νομίζω… Είναι αίσθημά μου, και πιστεύω σε πολλούς ότι ακόμη κι αν δεν έχουμε δει στην φυσική του υπόσταση κάποιους από το forum, τους θεωρούμε φίλους μας.
Δύο πράγματα που επίσης νομίζω είναι σπουδαία: Δεν υπάρχει περίπτωση να συνδεθώ και να μην δω ένα μήνυμα «Γειά σας», ας αναλογιστούμε ότι υπάρχουν νέοι φίλοι στο χώρο που ψάχνουν, έστω και μέσα από λάθη, κάποιους να τους νιώσουν, να τους βοηθήσουν, να ακουμπήσουν κάπου. Μην φοράτε το σκληρό προσωπείο. Αν μπορείτε να δείχνετε συμπόνοια στα ψάρια μπορείτε να την δείχνετε και στους ανθρώπους. Και ένα ακόμη, ο νέος δεν ξέρει ποιος είναι ποιος, μπορεί να πιαστεί κι από μια λάθος πληροφορία. Και θα αγαπήσει ή θα μισήσει το forum αναλόγως της πληροφορίας και της αντίδρασης που θα τύχει. Μπορούμε να πούμε "διάβασε αυτό" και να πετάξουμε μια παράθεση, σηκώνοντας το δάχτυλο. Αυτός ο χώρος δεν είναι κάστα, κλειστή ομάδα γκουρού. Ας το νιώσει ο νέος φίλος, κι ας το συνειδητοποιήσει κάθε παλιός…
Το δεύτερο σημαντικό είναι ότι υπάρχουν άνθρωποι μέσα στο forum που αναλίσκονται να είναι η χείρα βοηθείας, καταναλώνοντας σημαντικό χρόνο, πολλές φορές απαντώντας στην ίδια περίπτωση επανειλημμένως. Δεν νομίζω να έχει σχολιαστεί αυτό. Τρέφω απέραντη εκτίμηση απέναντι σε αυτούς τους διαχειριστές και μέλη που το κάνουν αυτό συνέχεια, κάθε μέρα, πολλές φορές τη μέρα, γιατί ξέρω ότι δεν θα μπορούσα να το κάνω.

Ασχοληθήκατε με ένα χόμπι που σας προσφέρει ηρεμία. Αποκτήστε την.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Netiquette, ευγένειες και αγένειες Tolis Greek Aquarist's Boards 1 08-06-04 00:26
Ancistrus: Πρόβλημα συμπεριφοράς Obelix(Reifen) Γατόψαρα Ν. Αμερικής 12 29-01-03 01:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06968 seconds with 13 queries