Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 20-10-10, 23:38   #1
Λιγη βοηθεια για 30L γλυκου νερου.
 
Το avatar του χρήστη pavlos1988
pavlos1988
Member
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: ¶νω Πατήσια-Γαλάτσι
Μηνύματα: 301

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
pavlos1988 Ο χρήστης pavlos1988 δεν είναι συνδεδεμένος 20-10-10, 23:38
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Χαιρετω ολους τους χομπιστες τις ιστοσελιδας,απο τους οποιους θα ηθελα λιγη βοηθεια.Χτες αγορασα ενα 30L ενυδρειακι,με σκοπο να το εχω στο γραφειο μου,εχω διαβασει πως με τα λιτρα αυτα "δεν πας πουθενα" οσον αφορα πληθησμο και ποικιλια ψαριων.Ωστοσο,ο περιορισμενος χωρος με παροτρυνε να παρω αυτο το μικρο και συμπαθες παραλληλογραμμο ενυδρειο..Σκοπευω να βαλω ψαρια γλυκου νερου,τα οποια θεωρητικα ειναι πιο ευκολα,αυτη τη στιγμη το ενυδρειο "τρεχει".Εχω βαλει λιπασμαμ,επειδη θελω ζωντανα φυτα,σκουροχρωμη και λεπτοκοκκη αμμο και τιποτε αλλο.Για φιλτρο,εχω αυτο που εδινε το πακετο(Power clean 150) και για θερμοστατη ενα της Dennerle(50 Watt).Απο εκει ποθ το αγορασα,μου εδωσαν επισης αντιχλωριο και "βακτηρια"..Τα εχω βαλει στις αναλογιες που μου ειπαν και απο εκει και περα,δεν μου ειπαν κατι αλλο!Σε ερωτηση μου,αν χρειαζεται test για αμμωνια,νιτρικα και νιτρωδη,μου ειπαν οχι!!
Πιστευω πως πριν ριξω ο,τι μεσα,πρεπει να γνωριζω τι γινεται με το νερο..Εσεις τι λετε?Να διευκρινησω πως θα ηθελα ενα μικρο κοπαδι neon και 2 φυτα,τιποτε αλλο....Τελος,για να γινει το νερο οξινο για να υποδεχθει τα neon,μου εδωσαν τυρφη,την οποια και εβαλα μεσα σε λιγο τουλι,στο υπαρχον φιλτρο.Σαν πιο εμπειροι,θελω να μου πειτε πως σας φαινεται η αρχη που εκανα..Υ.Γ Σκεφτομαι να παω αυριο στο pet shop να ζητησω λιγο "μπολι".Σας παρακαλω,βοηθηστε με για μια καλη αρχη!Ευχαριστω πολυ..
Εμφανίσεις: 5693
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-10-10, 00:07
manthos333 Ο χρήστης manthos333 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 97
Send a message via Skype™ to manthos333
Προεπιλογή Καλη αρχη

φιλε μου απο οτι εχω καταλαβει τα ζουμια (βακτηρια) που σου δωσαμε δεν κανουν δουλια καλυτερα βρες μπολι απο χομπιστα μπολιασε το φιλτρο σου και ταιζε καθημερινα με αδειο παντα ενυδρειο μεχρη να μετρισεις ΝΗ3,4 ..0
ΝΟ2 ..0 ΝΟ3..γυρω στο 10 αν εχεις και φυτα

υπαρχουν αναλογα ποστ στο φορουμ που ειναι κατατοπιστηκοτατα και θα σου λεισουν καθε απωρια


τα νεον εχω την εντυπωση οτι θελουν μικρο ΡΗ κατω απο 7,5 και πρεπει αν θελεις να τα φιλοξενισεις να βρεις ενα τροπο να το ριξεις

εγω σε 30 λιτρα φυτεμενο θα εβαζα ενα υπεροχο μονομαχο και θα ηταν βασηλιας

πριν στρωσει το φιλτρο δεν βαζουμε ψαρι
__________________
Μάνθος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-10-10, 00:07
Το avatar του χρήστη Stefan0s
Stefan0s Ο χρήστης Stefan0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς , Αττικής
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλώς ήρθες.
Τα τέστ σου δίνουν πολλές πληροφορίες που είναι δύσκολο εώς αδύνατον να τις μάθεις με άλλους τρόπους. Καλό είναι να τα πάρεις ειδάλλως κινδυνεύεις να δώσεις τα λεφτά σε ψάρια αν σε απασχολεί το οικονομικό. Πιστεύω οτι σε βάθος χρόνου είναι αδύνατον να μην τα προμηθευτείς χωρίς ''κόστος''.
Λίπασμα δεν χρειάζεται να προσθέσεις πριν την εισαγωγή φυτών.
Μπορείς να στρώσεις το ενυδρείο σου με μπόλι και αν πιάσει την επόμενη μέρα ρίχνεις ψάρια ( αν περνάς απο Πειραιά απογευματινές ώρες πολύ ευχαρίστως να σου δώσω ) , με τροφή ή αμμωνία που πέρνει περίπου 4-6 βδομάδες ή με βακτήρια σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή. Η χρήση βακτηρίων δεν στρώνει το ενυδρείο πιο γρήγορα απλά σου δίνει τη δυνατότητα να βάλεις ψάρια μέσα νωρίτερα.
Σου προτείνω το μπόλι και αν δεν βολεύεσαι με μένα μπορείς να βάλεις αγγελία.

Υπάρχουν αρκετά υπομνήματα που βοηθούν στην κατηγορία των αρχάριων. Αν έχεις όρεξη τα διαβάζεις και οτι απορίες έχεις εδώ είμαστε να βοηθήσουμε όσο και όπως μπορούμε.

Μπορείς να δείς παρουσιάσεις ενυδρείων μέσα στο forum για να πάρεις μία ιδέα τι ψαράκια σου αρέσουν και μπορείς να βάλεις στο ενυδρείο σου.
Ενδεικτικά και όχι αποκλειστικά να σου προτείνω φυτά με 1)μονομάχο με σαλιγγαράκια ή 2)γαρίδες.
Τα tetra που ανάφερες αισθάνονται άνετα σε περίπου 70 λίτρα ενυδρείο με μαλακό νερό (που σημαίνει οτι χρειάζεται α/ο ή κάποιο υποκατάστατό της).
__________________
Αν δεν βρέξεις κώλο ,ψάρι δεν τρως.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-10-10, 00:10
manthos333 Ο χρήστης manthos333 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 97
Send a message via Skype™ to manthos333
Προεπιλογή

μαζι τα γραφαμε??
__________________
Μάνθος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-10-10, 00:11
Το avatar του χρήστη Stefan0s
Stefan0s Ο χρήστης Stefan0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς , Αττικής
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

__________________
Αν δεν βρέξεις κώλο ,ψάρι δεν τρως.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-10-10, 00:49
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Καλως ηρθες φιλε μου.
Βαλε καλυτερα μπολι ετσι ωστε να μπορεσεις να βαλεις ψαρια κατευθειαν κ να γλιτωσεις το στρωσιμο με αμμωνια που ειναι κ χρονοβορο.
Τα βακτηρια δεν κανουν τιποτα.Καλυτερα μη τα βαλεις.
Με το μπολι θα εισαι οκ.
Τωρα για τα ψαρια ψαξε το λιγο ακομα.
Για νεον οπως σου ειπαν ειναι λιγα τα λιτρα,ενω για μονομαχο τελεια.
Βαλε κ πολλα φυτα κ θα ειναι πολυ ομορφο.
Θα μπορουσες κ γαριδαδικο αλλα πρεπει να εχει στρωσει ο βυθος πρωτα που σημαινει τουλαχιστον 2-3 μηνες να τρεχει το ενυδρειο.
Τα τεστ θα τα χρειαστεις κυριως στην αρχη,να δεις αν εστρωσε το ενυδρειο σου αλλα κ αργοτερα.
Προσεξε με την τυρφη να εχεις σταθερες παραμετρους.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-10-10, 01:54
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες φίλε.
Τα λίτρα σου είναι λίγα για νέον, τα οποία καλό είναι να μπαίνουν σε κοπαδάκι, όχι λιγότερα από 6-8 άτομα.
Αν δεν σου αρέσουν οι μονομάχοι που σου πρότειναν τα παιδιά, μπορείς να βάλεις 2 χαρεμάκια έντλερς.
Έχουν υπέροχα χρώματα, είναι πιο μικρά κι από τα νέον και τρελλαίνονται για φυτεμένα ενυδρεία.
Δες τα εδώ σ' ένα βιντεάκι σε 20λιτρο: http://www.youtube.com/watch?v=pnVZ5...eature=related

Θα τα δεις να γεννάνε (αντίθετα από τα νέον) και ψάχνε από τώρα που θα χαρίσεις τους απογόνους.
Τα καταφέρνουν μια χαρά σε νερό βρύσης και δεν θα ξαναπαιδευτείς με τύρφη και μετρήσεις σκληρότητας.
Τέλος συμβιώνουν άνετα με γαριδούλες και σαλιγκαράκια που μπορείς να προσθέσεις αργότερα.
Για το μπόλι και τα τεστάκια, σου τα είπαν παραπάνω, από μένα καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-10-10, 09:10
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες φίλε.
Τα λίτρα σου είναι λίγα για νέον, τα οποία καλό είναι να μπαίνουν σε κοπαδάκι, όχι λιγότερα από 6-8 άτομα.
Αν δεν σου αρέσουν οι μονομάχοι που σου πρότειναν τα παιδιά, μπορείς να βάλεις 2 χαρεμάκια έντλερς.
Έχουν υπέροχα χρώματα, είναι πιο μικρά κι από τα νέον και τρελλαίνονται για φυτεμένα ενυδρεία.
Δες τα εδώ σ' ένα βιντεάκι σε 20λιτρο: http://www.youtube.com/watch?v=pnVZ5...eature=related

Θα τα δεις να γεννάνε (αντίθετα από τα νέον) και ψάχνε από τώρα που θα χαρίσεις τους απογόνους.
Τα καταφέρνουν μια χαρά σε νερό βρύσης και δεν θα ξαναπαιδευτείς με τύρφη και μετρήσεις σκληρότητας.
Τέλος συμβιώνουν άνετα με γαριδούλες και σαλιγκαράκια που μπορείς να προσθέσεις αργότερα.
Για το μπόλι και τα τεστάκια, σου τα είπαν παραπάνω, από μένα καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις.

+1000
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-10-10, 09:15
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Καλως ορισες.Ωραια ψαρακια για τα λιτρα σου ειναι τα dario dario.Κανε μια αναζητηση στο google να τα δεις.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-10-10, 09:24
Το avatar του χρήστη Ύδωρ
Ύδωρ Ο χρήστης Ύδωρ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Καλημέρα φίλε & γείτονα.
Τα 50 λτ είναι λίγα, ειδικά για αρχάριο, αφού όσο πιο λίγα λίτρα τόσο δυσκολότερο είναι να διατηρήσεις τις συνθήκες σταθερές. Αφού όμως αυτά έχεις τώρα, μ'αυτά θα προχωρήσεις. Στα λίτρα σου καλύτερη λύση είναι μόνο ο μονομάχος (ένας και μόνος του). Εναλλακτική λύση και πολύ καλή είναι τα ασπόνδυλα (γαρίδες, σαλιγκάρια) που ξεφεύγουν απ' το συνηθισμένο, είναι πανέμορφα και δεν έχουν πολλές απαιτήσεις.
Τι υλικά έχεις μέσα στο φίλτρο σου (μακαρόνια, σφουγγάρια, κλπ); Ευχαρίστως να σου δώσω μπόλι και μούργα από το δικό μου φίλτρο, αλλά σε κάθε περίπτωση θα χρειαστείς ΚΑΙ αμμωνία. Το μπόλι δεν στρώνει από μόνο του το φίλτρο, απλώς επιταχύνει τη διαδικασία. Τα βακτήρια που αναπτύσσονται στο φίλτρο και αυτά από το μπόλι θέλουν τροφή για να αναπτυχθούν, και αυτή η τροφή είναι η αμμωνία. Χωρίς αυτή, και το μπολι θα καταστραφεί. Τα ζουμιά με βακτήρια δεν προσφέρουν ουσιαστικά τίποτα, μόνο στην τσέπη του πετσοπά. Καλό είναι να μην τον συμβουλεύεσαι για ΤΙΠΟΤΑ, φρόντιζε να ξέρεις τι ακριβώς χρειάζεσαι από πριν πας στο μαγαζί. Κι αν δεν έχει αυτό που ΕΣΥ θέλεις, μην δεχτείς αντιπροτάσεις για αντίστοιχα προϊόντα, πήγαινε αλλού.
Φύτεψε το ταχύτερο το ενυδρείο σου (σήμερα κιόλας) με φυτά χαμηλών απαιτήσεων, ώστε όταν θα ολοκληρωθεί το στρώσιμο το ενυδρείο να είναι έτοιμο να δεχθεί το ή τα ζωντανά σου. Λιπάσματα δεν χρειάζεσαι με τέτοια φυτά, σε 1η φάση.
Τεστ μετρήσεων χρειάζεσαι οπωσδήποτε, τουλάχιστον τα εξής:
1)Αμμωνία ΝΗ3/ΝΗ4, 2)Νιτρώδη ΝΟ2, 3)Νιτρικά ΝΟ3, 4)pH, 5)Σκληρότητες νερού GH/ KH. Απέφυγε τα τεστ με στικς, προτίμησε τα υγρά τεστ που είναι πιο αξιόπιστα, ιδίως αυτά της ΑΡΙ.
Μην βάλεις μέσα ψάρια ή άλλα ζωντανά: 1)Αν δεν ολοκληρωθεί το στρώσιμο του φίλτρου (δηλαδή μετράς αμμωνία μηδέν, νιτρώδη μηδέν και πολλά νιτρικά), 2)Αν δεν διαβάσεις ΠΟΛΥ και κατανοήσεις ΑΠΟΛΥΤΑ τις ανάγκες του ψαριού ή του ασπόνδυλου που θα βάλεις, και το πώς θα επιτύχεις τις κατάλληλες συνθήκες νερού για αυτό.
Αν θέλεις βοήθεια, θα την έχεις. Είτε μέσα από τη συζήτηση αυτή, είτε μέσω πμ, είτε και πιο άμεσα (στείλε μου πμ αν θέλεις, να συνεννοηθούμε).

Α, τσέκαρε και τα πμ σου!
__________________
Όσο ζω θα ελπίζω...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-10-10, 09:35
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες φίλε.
Αν δεν σου αρέσουν οι μονομάχοι που σου πρότειναν τα παιδιά, μπορείς να βάλεις 2 χαρεμάκια έντλερς.
Έχουν υπέροχα χρώματα, είναι πιο μικρά κι από τα νέον και τρελλαίνονται για φυτεμένα ενυδρεία.
Δες τα εδώ σ' ένα βιντεάκι σε 20λιτρο: http://www.youtube.com/watch?v=pnVZ5...eature=related

Θα τα δεις να γεννάνε (αντίθετα από τα νέον) και ψάχνε από τώρα που θα χαρίσεις τους απογόνους.
Τα καταφέρνουν μια χαρά σε νερό βρύσης και δεν θα ξαναπαιδευτείς με τύρφη και μετρήσεις σκληρότητας.
Τέλος συμβιώνουν άνετα με γαριδούλες και σαλιγκαράκια που μπορείς να προσθέσεις αργότερα.
Για το μπόλι και τα τεστάκια, σου τα είπαν παραπάνω, από μένα καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις.
Τελικα Κωστα τα εντλερς ειναι ερωτας,μ' εχουν τρελλανει.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-10-10, 09:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλως ηρθες.

Υπαρχει και ευκολος τροπος για να ασχοληθεις.
Στηνεις το ενυδρειακι, εξοπλισμο και διακοσμητικα (ιδεες παιρνεις απο παρουσιασεις παρομοιων ενυδρειων και σχολιασμου τους στο φορουμ), φυτευεις τα φυτα (παλι με ιδιεες απο το φορουμ ή δες κι αυτο το βιντεο), επιλεγεις ευκολα στη διατηρηση φυτα τωρα τουλαχιστον στην αρχη.


Μετα το αφηνεις να "τρεξει" μονο του για ενα-εναμιση μηνα προσθετοντας 1 φυλαρακι τροφη τριμμενο σκονη για παραγωγη ρυπων, ετσι ωστε να στρωσει το ενυδρειακι χωρις την παρουσια ζωντανου και δηλητηριασης αυτου. Αν μπολιασεις βαζεις αμεσως ψαρι.
Αυτο τον καιρο το παρακολουθεις και επεμβαινεις για οποια διορθωση θελεις χωρις να στρεσαρεις καποιο ψαρι και μελετας διαφορα θεματα για το ενυδρειο που ειναι καρφιτσωμενα σε καθε κατηγορια που σε ενδιαφερει και ιδιως αυτης των αρχαριων. Πιστεψε με, μπορεις να στρωσεις 20 ενυδρεια διαβαζωντας


Μπορεις να κανεις μονος μετρησεις στο νερο ή να περιμενεις να περασει ο καιρος του στρωσιματος και να δωσεις λιγο νερο απο το ενυδρειο σου να στο μετρησει καποιο πετσοπ (με υγρα τεστ)
Αν θελεις να μετρας μονος σου (και οχι μονο μια φορα αλλα και στη συνεχεια να παρακολουθεις το ενυδρειο) και δεν θελεις να δωσεις χρηματα για τεστ περισσοτερα κι απο οτι κοστισε το ενυδρειο, μια λυση ειναι kit απο ebay, ή πιο οικονομικα (αλλα λιγα τεστ και οχι τοσο αξιοπιστα) τα τεστακια σε stripes
(λειπει τo σημαντικο τεστ αμμωνιας που διατiθεται παντα ξεχωριστα)
Φυσικα μπορεις να επιλεξεις οποια εταιρεια τεστ επιθυμεις.

Μετα το στρωσιμο προτεινω να επιλεξεις αναμεσα σε φυτεμενο με γαριδες red cherry και 2-3 zebra nerite snail. (γκουκλαρισε τα για να τα δεις)
Ή σε ενα Betta Sp με τα παραπανω αλλα με μεγαλη πιθανοτητα να σου τρωει γαριδες, οποτε περιοριζεσαι μονο στα zebra.
Ή 4-5 Galaxy rasbora (CPD) με γαριδες και zebra.
Ή 5-6 Endlers, αλλα μονο αρσενικα γιατι γεννανε πολυ και δεν θα εχεις που να βαλεις τα νεα ψαρια. (μαζι με γαριδες και zebra)

Καλη συνεχεια και καλη τυχη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-10-10, 11:27
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικα Κωστα τα εντλερς ειναι ερωτας,μ' εχουν τρελλανει.
Nαι όντως είναι Σταύρο, χαίρομαι που σου άρεσαν.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλως ηρθες.

Υπαρχει και ευκολος τροπος για να ασχοληθεις.
Στηνεις το ενυδρειακι, ......
Μπράβο Σπύρο, πολύ αναλυτικό και κατατοπιστικό.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-10-10, 02:08
Το avatar του χρήστη pavlos1988
pavlos1988 Ο χρήστης pavlos1988 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: ¶νω Πατήσια-Γαλάτσι
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή

Παιδια,σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες και για την προθυμια σας..Θα διαβασω και ο,τι χρειαστω θα ενοχλησω ξανα.
-------------------------
Υστερα απο παροτρυνση και βοηθεια απο συναδελφο χομπιστα και υστερα απο διαβασμα,αποφασισα να δημιουργησω αποικια βακτηριδιων με προσθηκη καθαρης αμμωνιας και λιγο μπολι..Συμφωνειτε?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pavlos1988 : 22-10-10 στις 02:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-10-10, 02:12
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Aν βάλεις μπόλι, κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεσαι την καθαρή αμμωνία.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-10-10, 02:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Aν βάλεις μπόλι, κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεσαι την καθαρή αμμωνία.
+1
Γενικα εγω δεν προτεινω το στρωσιμο με καθαρη αμμωνια και το στρωσιμο με ψαρι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-10-10, 10:10
Το avatar του χρήστη Ύδωρ
Ύδωρ Ο χρήστης Ύδωρ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Για σταθείτε ρε παιδιά!
Πιστεύω πως όλοι συμφωνούμε ότι δεν βάζουμε ψάρια μέχρι να ολοκληρωθεί το στρώσιμο, άσχετα από το αν στρώνουμε με αμμωνία ή με τροφές. Το θέμα είναι να στρωθεί το φίλτρο για να είναι το ενυδρείο ασφαλές για τα ψάρια που ΘΑ μπουν, ε;
Πώς όμως ελέγχουμε αντικειμενικά και αξιόπιστα ότι το φίλτρο στρώθηκε; Ο μόνος τρόπος είναι α)να βεβαιωθούμε ότι το νερό έχει αμμωνία (γιατί πώς θα ελέγξουμε αν τη μεταβολίζουν τα βακτήρια, αν δεν μετρήσουμε αρχικά μία μετρήσιμη τιμή αμμωνίας γύρω στα 2-5 ppm β)Την άλλη μέρα ξαναμετράμε και θα πρέπει να βρούμε ΝΗ3 0, ΝΟ2 0 και ανεβασμένα νιτρικά. Τότε ξέρουμε πως η βιολογία μας δουλεύει. Αν δεν μετρήσουμε πόση αμμωνία έχουμε πριν την μεταβολίσουν τα μικρόβια ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΕΥΧΗ θα ξέρουμε αν όντως υπάρχει μεταβολισμός; Αν δεν ξέρεις πόσα μήλα είχες εξαρχής στον πάγκο, πώς μπορείς να λογαριάσεις πόσα πούλησες; ¶ρα, τουλάχιστον για λόγους μετρήσεων, αμμωνία πρέπει να μπαίνει, άσχετα αν θα ρίχνουμε και λίγη τροφή.
Το μπόλι ΔΕΝ είναι στρώσιμο. Στρώσιμο σημαίνει ανάπτυξη επαρκούς βιολογίας (αποικιών βακτηρίων) στα υλικά του φίλτρου ώστε να αποικοδομεί την αμμωνία και να την μετατρέπει σε νιτρικά ιόντα. Το μπόλι επιταχύνει σημαντικά αυτήν τη διαδικασία πολλαπλασιασμού των αποικιών, αφού προσφέρει στο φίλτρο μας ζωντανά βακτήρια, έτοιμα προς πολλαπλασιασμό. Για να εγκατασταθούν όμως αυτά τα βακτήρια στα σφουγγάρια του φίλτρου μας και για να πολλαπλασιαστούν δημιουργώντας αποικίες χρειάζεται κάποιος χρόνος. Και στο χρόνο αυτό το ενυδρείο μας ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΩΜΕΝΟ. Και στο χρόνο αυτό τα βακτήρια χρειάζονται σταθερή και επαρκή ποσότητα θρεπτικού υλικού, ώστε και να επιζήσουν αλλά και να πολλαπλασιαστούν. Η τροφή τους είναι η αμμωνία. Είτε αυτή προέρχεται από το σάπισμα ψαροτροφής, είτε σε καθαρή μορφή από το φαρμακείο. Γιαυτό και εμείς πρέπει να μετράμε πόση αμμωνία μπαίνει στο ενυδρείο, για να είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε πόση από αυτή μεταβολίζεται και με τι ταχύτητα. Η μόνη μετρήσιμη μορφή αμμωνίας είναι η φαρμακευτική. Με την ψαροτροφή δεν μπορείς να υπολογίσεις το income της αμμωνίας, και επομένως δεν μπορείς να αξιολογήσεις το αν, πόσο και με τι ρυθμό την μετατρέπει το φίλτρο σου. Με λίγα λόγια δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το αν και πότε είσαι έτοιμος να βάλεις μέσα ψάρια.
__________________
Όσο ζω θα ελπίζω...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-10-10, 11:49
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ύδωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
Για σταθείτε ρε παιδιά!
Πιστεύω πως όλοι συμφωνούμε ότι δεν βάζουμε ψάρια μέχρι να ολοκληρωθεί το στρώσιμο, Φυσικα


άσχετα από το αν στρώνουμε με αμμωνία ή με τροφές. Το θέμα είναι να στρωθεί το φίλτρο για να είναι το ενυδρείο ασφαλές για τα ψάρια που ΘΑ μπουν, ε; Σωστα


Πώς όμως ελέγχουμε αντικειμενικά και αξιόπιστα ότι το φίλτρο στρώθηκε;
Με μετρησεις

Ο μόνος τρόπος είνα
ι α)να βεβαιωθούμε ότι το νερό έχει αμμωνία (γιατί πώς θα ελέγξουμε αν τη μεταβολίζουν τα βακτήρια, αν δεν μετρήσουμε αρχικά μία μετρήσιμη τιμή αμμωνίας γύρω στα 2-5 ppm.
Κατα την γνωμη μου Λαθος. Εαν δεν ειχες αμμνωνια δεν θα δημιουργουσες στο φιλτρο σου βακτηριδια που θα την εκαναν νιτρωδη (Νο2) οποτε εαν βλεπεις ΝΗ3/ΝΗ4 0 Νο2 0 Νο3 μετρησιμα παει να πει οτι ειχες αμμωνια που εγινε αμμωνιο που εγινε νιτρικα


β)Την άλλη μέρα ξαναμετράμε και θα πρέπει να βρούμε ΝΗ3 0, ΝΟ2 0 και ανεβασμένα νιτρικά. Τότε ξέρουμε πως η βιολογία μας δουλεύει. Αν δεν μετρήσουμε πόση αμμωνία έχουμε πριν την μεταβολίσουν τα μικρόβια ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΕΥΧΗ θα ξέρουμε αν όντως υπάρχει μεταβολισμός;
Εαν δεν υπηρχε δεν θα ειχες ποτε Νο3


Αν δεν ξέρεις πόσα μήλα είχες εξαρχής στον πάγκο, πώς μπορείς να λογαριάσεις πόσα πούλησες; Δεν σε νοιαζει ποσα ειχες αλλα ποσα εχεις και πρεπει να εχεις ΝΗ3/ΝΗ4 0 Νο2 0 Νο3 μετρησιμα

¶ρα, τουλάχιστον για λόγους μετρήσεων, αμμωνία πρέπει να μπαίνει, άσχετα αν θα ρίχνουμε και λίγη τροφή.
Αμμωνια βγαζουν και τα ψαρια και οι σαπιλες και του φαρμακειου


Το μπόλι ΔΕΝ είναι στρώσιμο. Στρώσιμο σημαίνει ανάπτυξη επαρκούς βιολογίας (αποικιών βακτηρίων) στα υλικά του φίλτρου ώστε να αποικοδομεί την αμμωνία και να την μετατρέπει σε νιτρικά ιόντα. Το μπόλι επιταχύνει σημαντικά αυτήν τη διαδικασία πολλαπλασιασμού των αποικιών, αφού προσφέρει στο φίλτρο μας ζωντανά βακτήρια, έτοιμα προς πολλαπλασιασμό. Για να εγκατασταθούν όμως αυτά τα βακτήρια στα σφουγγάρια του φίλτρου μας και για να πολλαπλασιαστούν δημιουργώντας αποικίες χρειάζεται κάποιος χρόνος. Και στο χρόνο αυτό το ενυδρείο μας ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΩΜΕΝΟ. Και στο χρόνο αυτό τα βακτήρια χρειάζονται σταθερή και επαρκή ποσότητα θρεπτικού υλικού, ώστε και να επιζήσουν αλλά και να πολλαπλασιαστούν. Η τροφή τους είναι η αμμωνία. Είτε αυτή προέρχεται από το σάπισμα ψαροτροφής, είτε σε καθαρή μορφή από το φαρμακείο. Γιαυτό και εμείς πρέπει να μετράμε πόση αμμωνία μπαίνει στο ενυδρείο, για να είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε πόση από αυτή μεταβολίζεται και με τι ταχύτητα. Η μόνη μετρήσιμη μορφή αμμωνίας είναι η φαρμακευτική. Με την ψαροτροφή δεν μπορείς να υπολογίσεις το income της αμμωνίας, και επομένως δεν μπορείς να αξιολογήσεις το αν, πόσο και με τι ρυθμό την μετατρέπει το φίλτρο σου. Με λίγα λόγια δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το αν και πότε είσαι έτοιμος να βάλεις μέσα ψάρια.
Κατα την γνωμη μου λαθος. Το μπολι ειναι η πιο καλη μεθοδος στρωσιματος και μπορεις να βαλεις ψαρακι το οποιο θα παραγει αμμωνια για να ''ταιζει το φιλτρο την ιδια μερα απλα θα πρεπει να μετρας και να βαζεις ψαρακια σιγα σιγα για να προλαβει το φιλτρο (τα βακτηριδια) να προσαρμοστουν αν σε καποια φαση μετρα αμμωνια σημενει οτι εβαλες πολλα ψαρακια και δεν προλαβενει το φιλτρο να διασπαει την αμμωνια που παραγουν οι κατοικοι σου

....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 26-10-10 στις 14:06
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-10-10, 12:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

- Και για να χρησιμοποιησω και εγω ενα λογοπαιγνιο για το θεμα της απολυτοτητας στη μετρηση αμμωνιας, "δεν χρειαζεται να σκοτωσουμε καποιον, για να αποδειξουμε οτι δεν ειναι ζωντανος".

- Αν υπαρχουν ρυποι (ειτε με τροφη, ειτε απο τα ψαρια, ειτε με καθαρη αμμωνια) και δεν μετρας αμμωνια και νιτρωδη παρα μονο νιτρικα, τοτε το φιλτρο εχει στρωσει.
Απλα με τους "φυσικους" τροπους (αντιθετα απο τους "φαρμακευτικους"), θα αργησει να φανει στις μετρησεις, γιατι η εκλυση αμμωνιας γινεται πιο αργα απο οτι με την απευθειας εισαγωγη της.
Δεν χρειαζεται να ειμαστε και με το μικροσκοπιο, να μετραμε αριθμο βακτηριων για να βγαλουμε το συμπερασμα οτι μας καλυπτουν την ιχθυοφορτωση.
Ουτε ειναι απαραιτητο να βρουμε στις μετρησεις αμμωνια, για να ειμαστε βεβαιοι οτι δεσμευεται. Το στρωσιμο μπορει να γινει τοσο "σιωπηλα", που μπορει να μην την ανιχνευσουμε ποτε με τα τεστ.
Η μονη αποδειξη στρωμενου φιλτρου ειναι να εχουμε ΝΗ3 μηδεν, ΝΟ2 μηδεν και ΝΟ3 πανω απο μηδεν.

Μη ξεχναμε ομως οτι για να θεωρηθει "ετοιμο" ενα ενυδρειο
, δεν αρκει μονο ο κυκλος του αζωτου που διεξαγουμε με το στρωσιμο μεσω καθαρης αμμωνιας,.
Πχ ο κυκλος του φωσφορου δεν συντελειται με το στρωσιμο με αμμωνια αλλα με τους φυσικους τροπους στρωσιματος.
Οποιος θελει μπορει να διαβασει εδω περισσοτερα απο το πανεπιστημιο αθηνων, τμημα χημειας.
Ιδιως σελιδα 18 και μετα
http://www.chem.uoa.gr/courses/organ...iktxk2_K08.pdf


- Το μπολι δεν ειναι τιποτα αλλο απο ιζημα με ζωντανα βακτηρια αλλα και στρωμενα υλικα που κατοικουνται ηδη απο ζωντανα βακτηρια.
Δεν περιμενουμε απαραιτητα να αναπαραχθουν ωστε να μας καλυψουν, γιατι αναλογα με το μπολιασμα που θα γινει (ισχυρο και καλη ποσοτητα οπως και μεταφορα μερους στρωμενων υλικων) μπορει να εχουμε αμεσο στρωσιμο στο φιλτρο (εντος ωρων) και φυσικα οχι απαραιτητα για την τελικη ιχθυοφορτωση του ενυδρειου.
Η μονη μικροκαθυστερηση που μπορει να γινει (χωρις να επηρεασει σοβαρα τη διαδικασια αν ακολουθησουμε συνετη εισαγωγη ζωντανων και οχι αμεση) ειναι ο χρονος μεχρι να καλυφθουν τα βιολογικα υλικα με μια ουσια που "κολλανε" πανω τους τα νεα βακτηρια.
(Σαν αυτο που προσπαθει να δημιουργησει το tetra bactozym που προτεινεται μαζι με το safestart)

Σε οσα ενυδρεια εχω στρωσει με μπολιασμα εχω τελεια αποτελεσματα απο την πρωτη μερα. Σε καποια μαλιστα λογω αναγκης εχω βαλει μεχρι και την μιση ιχθυοφοτρωση απο την πρωτη μερα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-10-10, 12:59
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

παντως αν χρειαζεσαι μπολι , εχω κρατησει τοσο αποθεμα που δεν ξερω τι να το κανω.... κανω αναπαραγωγη μπολιου :P αν και πευτω λιγο μακρια αλλα αν κατεβαινεις προς γλυφαδα μπορω να σου δοσω , διαφορετικα αν βαλεις μια αγγελια εδω θα βρεις ισως και απο καπου πιο κοντα σε εσενα.
εγω οταν χρειαστηκα εβαλα αγγελια εδω και προθημοποιηθηκαν αμεσως να μου δωσουν
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-10-10, 18:02
Το avatar του χρήστη Ύδωρ
Ύδωρ Ο χρήστης Ύδωρ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Δεν είπα να μην μπει τροφή! Είπα ότι η μόνη ελεγχόμενη μορφή αμμωνίας (ειδικά για έναν αρχάριο) που μπορούμε να ρίξουμε είναι η υγρή. Και σίγουρα η βιομηχανικά επεξεργασμένη ψαροτροφή ΔΕΝ είναι "φυσικός τρόπος" προσθήκης αζώτου όπως αναφέρθηκε πιο πάνω. Φυσικός τρόπος είναι μόνο οι εκκρίσεις και τα πτώματα των οργανισμών, αλλά έχουμε (ελπίζω) αποδεχτεί ότι κάτι τέτοιο το θεωρούμε απάνθρωπο σαν μέθοδο στρωσίματος του ενυδρείου.

Δε νομίζω πως υπάρχει σοβαρός χομπίστας που δεν θέλει ελεγχόμενες συνθήκες στο ενυδρείο του, και δεν μετρά και υπολογιζει Ο,ΤΙΔΗΠΟΤΕ μπαίνει σε αυτό! Τουλάχιστον ό,τι μπορεί! Η ψαροτροφή δεν έχει πάντα ίδια ποσότητα αζώτου για να πεις πως έστω κι έμμεσα ελέγχω την ποσότητα αμμωνίας που βάζω στο ενυδρείο. Οι πρωτεϊνούχες τροφές πχ έχουν πολύ περισσότερο άζωτο από τις φυτικές. Η δε βιολογία θέλει σταθερή παροχή αμμωνίας για να αναπτυχθεί σωστά. Το ένα φυλλαράκι ψαροτροφής μπορεί να μην αποδώσει την αναγκαία ποσότητα αμμωνίας για την εξέλιξη του κύκλου του αζώτου. Ή, αν βάζουμε παραπάνω (ένας αρχάριος είναι μάλλον σίγουρο ότι δεν μπορεί να ελέγξει τη σωστή ποσότητα ψαροτροφής) υπάρχει κίνδυνος σε λίγο καιρό να έχουμε μπλεξίματα με παράσιτα, λόγω των υπολειμάτων της ψαροτροφής.

Και ναι, ορισμένες φορές ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να είμαστε ακριβείς. Ακόμα και το μικροσκόπιο βοηθάει έναν σοβαρό χομπίστα, όχι όμως και για το στρώσιμο ! Δεν είναι όμως φοβερό ή δύσκολο να μετρήσουμε με μία σύριγγα x ml αμμωνίας. ¶λλωστε το κάνουμε καθημερινά όσοι χρησιμοποιούμε υγρά λιπάσματα στα φυτεμένα μας! (παρένθεση: όσοι "φοβούνται" την "φαρμακευτική" αμμωνία, δεν φοβούνται τα λιπάσματα των χημικών βιομηχανιών; ) Τη δόση μπορούμε να την υπολογίσουμε μόνοι μας με ένα μολύβι και χαρτί, ή όποιος δεν μπορεί ούτε κι αυτό υπάρχει πάντα το διαδίκτυο:
http://www.stanlee.plus.com/AmmoniaCalc.htm
Αυτός ο υπολογιστής μπορεί έτσι κι αλλιώς να χρησιμοποιηθεί για τον υπολογισμό οποιουδήποτε υγρού, πχ κάποιο λίπασμα ή φάρμακο. Για το ενυδρείο δε του Παύλου 1 cc αμμωνίας 10% είναι ιδανικό για να πετύχει σταθερή συγκέντρωση γύρω στα 4 ppm.

Ναι έχετε δίκιο, το στρώσιμο ΜΟΝΟ με αμμωνία δεν συμβάλλει στην ανάπτυξη της λειτουργίας του κύκλου του φωσφόρου. Όμως ο κύκλος του φωσφόρου δεν έχει να κάνει με την ασφάλεια των ψαριών! Εδώ συζητούμε για το πότε και πώς θα πετύχουμε ΑΣΦΑΛΕΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ. Αυτός είναι και ο σκοπός για το στρώσιμο του φίλτρου! Και στο κάτω κάτω, αν θες βάζε κι ένα φυλλαράκι τροφής ανά 2 μέρες, αλλά όχι να βασιστείς μόνο σε αυτό! Περισσότερες πληροφορίες για τον κύκλο του φωσφόρου θα βρείτε εδώ:
http://en.wikipedia.org/wiki/Phosphorus_cycle
και εδώ:
http://en.wikipedia.org/wiki/Detritus
Και τα δύο άρθρα παραθέτουν και βιβλιογραφία για όποιον έχει όρεξη για περισσότερο ψάξιμο!

ΥΓ.: Εξηγούμαι: Δεν τα γράφω αυτά με κανένα πνεύμα αντιπαράθεσης. Αυτό μας έλλειπε τώρα! ¶λλωστε, χωρίς σημείο διαφωνίας δεν υπάρχει διάλογος και πρόοδος της γνώσης. Γράφω αυτό που θεωρώ σωστό για να βοηθήσω τον Παύλο στο ξεκίνημά του αφενός (με βάση τις γνώσεις μου λόγω σπουδών, λόγω περεταίρω ψαξίματος και λόγω κάποιας προσωπικής εμπειρίας), και γιατί στο κάτω-κάτω μέσα από μία τέτοια συζήτηση πάντα βγαίνει κάτι θετικό για όλους. Είτε με μπόλι είτε χωρίς, και είτε με αμμωνία, με ψαροτροφή ή με συνδυασμό τους, το φίλτρο θα στρωθεί, αν ο Παύλος τηρήσει τα πρωτόκολλα. Το ζητούμενο είναι τι είναι πιο σωστό και πιο ασφαλές για να προτείνεις σε έναν αρχάριο, καθώς και να γνωρίζουμε όχι μόνο το know how αλλά και το know why.
__________________
Όσο ζω θα ελπίζω...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-10-10, 06:59
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Φυσικά μπορεί να στρωθεί κι έτσι όπως λες Ύδωρ. Εγώ πάντως προτείνω πάντοτε στρώσιμο με μπόλι, καθαρά για τους εξής πρακτικούς λόγους:

1. Γιατί είναι πιο γρήγορο (κι ως γνωστόν ο αρχάριος δεν κρατιέται), αφού σε μερικές ώρες μπορεί να βάλει το πρώτο ψάρι.
2. Γιατί είναι πιο εύκολο, αφού δεν χρειάζεται να υπολογίσει τίποτε και να σπαζοκεφαλιάσει με σύριγγες, ml, cc, ppm, συγκεντρώσεις κλπ.
3. Γιατί είναι ασφαλέστερο (αν είναι υγιές), αφού αν βάλει 5πλάσιο μπόλι, τόσο το καλύτερο, πράγμα που δεν ισχύει με την αμμωνία.
4. Γιατί φαίνεται στα μάτια του αρχάριου λιγότερο πολύπλοκο κι "επιστημονικό" και άρα τον πείθεις ευκολότερα να μην το παραλείψει στο στήσιμο.
5. Για προσωπικούς λόγους, γιατί έχω μπολιάσει γύρω στα 50 φίλτρα με επιτυχία 95% (δεν λέω ότι με αμμωνία θα είχα μικρότερη επιτυχία) και
6. Γιατί είναι ωραίο να γνωριζόμαστε κι από κοντά (ειδικά με τις συνχομπίστριες), αντί να τις στέλνουμε στον πρώτο τυχόντα φαρμακοποιό.

Και φυσικά δεν υπάρχει πνεύμα αντιπαράθεσης, αλλά αν θέλεις αντιπαράθεση, σε προκαλώ να μου καταρρίψεις το ακλόνητο επιχείρημα Νο6.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-10-10, 08:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
6. Γιατί είναι ωραίο να γνωριζόμαστε κι από κοντά (ειδικά με τις συνχομπίστριες), αντί να τις στέλνουμε στον πρώτο τυχόντα φαρμακοποιό.

Και φυσικά δεν υπάρχει πνεύμα αντιπαράθεσης, αλλά αν θέλεις αντιπαράθεση, σε προκαλώ να μου καταρρίψεις το ακλόνητο επιχείρημα Νο6.
Τωρα που το λες, μαλλον θα αρχισω να στρωνω με αμμωνια.
Εχουμε στη γειτονια μια φαρμακοποιο μουρλια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 26-10-10, 09:34
Το avatar του χρήστη Ύδωρ
Ύδωρ Ο χρήστης Ύδωρ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικά μπορεί να στρωθεί κι έτσι όπως λες Ύδωρ. Εγώ πάντως προτείνω πάντοτε στρώσιμο με μπόλι, καθαρά για τους εξής πρακτικούς λόγους:

1. Γιατί είναι πιο γρήγορο (κι ως γνωστόν ο αρχάριος δεν κρατιέται), αφού σε μερικές ώρες μπορεί να βάλει το πρώτο ψάρι.
Ως αρχάριος (ο κάθε αρχάριος εννοώ) πρέπει να μάθει από ΠΡΙΝ ακόμα αρχίσει να ασχολείται, πως το χόμπυ του ενυδρείου απαιτεί ΤΕΡΑΣΤΙΑ υπομονή. Αν δεν τη διαθέτει, καλύτερα να ασχοληθεί με το lifestyle.
2. Γιατί είναι πιο εύκολο, αφού δεν χρειάζεται να υπολογίσει τίποτε και να σπαζοκεφαλιάσει με σύριγγες, ml, cc, ppm, συγκεντρώσεις κλπ.
Οι ακριβείς μετρήσεις είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ στο χόμπυ μας και καλό είναι να εξοικειωθεί ευθύς εξαρχής. Ειδικά οι συγχομπίτισσες είναι ήδη εξοικειωμένες με τις μετρήσεις λόγω ...κουζίνας και αν δεν είναι, προσφερόμαστε να βάλουμε ένα χεράκι (βοήθειας εννοώ! )
3. Γιατί είναι ασφαλέστερο (αν είναι υγιές), αφού αν βάλει 5πλάσιο μπόλι, τόσο το καλύτερο, πράγμα που δεν ισχύει με την αμμωνία.
Δεν υπάρχει πιο ασφαλής τρόπος από το στρώσιμο με αμμωνία. Ακόμα και αν βάλεις μπόλι ΠΑΛΙ θα χρειαστεί να δίνεις αμμωνία μέχρι να έχεις τα επιθυμητά αποτελέσματα στις μετρήσεις και μέχρι να μπουν τα ψάρια. Χώρια που ποτέ δεν ξέρω αν θα μπορέσει να βρει κανείς τόσο πολύ μπόλι που να είναι από μόνο του ικανό να υποστηρίξει αμέσως έστω και περιορισμένη ιχθυοφόρτιση.
4. Γιατί φαίνεται στα μάτια του αρχάριου λιγότερο πολύπλοκο κι "επιστημονικό" και άρα τον πείθεις ευκολότερα να μην το παραλείψει στο στήσιμο.
Να μάθουμε να μη φοβόμαστε τις λέξεις και να μην βάζουμε ταμπελάκια. Τι θα πει επιστημονικό; Όποια μέθοδο κι αν διαλέξει θα πρέπει να ακολουθήσει πιστά κάποιο πρωτόκολλο, που για τον αρχάριο θα πρέπει να είναι τυφλοσούρτης. Η διατήρηση ενός ενυδρείου είναι άλλωστε (για όποιον είναι σοβαρός) χόμπυ που μπαίνει στα νερά πολλών επιστημών, όπως οικολογία, χημεία, βιοχημεία, βιολογία, φυσική, ακόμη και βασικά μαθηματικά. Αυτό πρέπει να το γνωρίζει όποιος θέλει να ξεκινήσει να ασχολείται. Αν κρίνει ότι δεν μπορεί, ας μην ασχοληθεί εξαρχής, θα είναι καλύτερο και για τον ίδιο, και για τα ψάρια του και για το πορτοφόλι του.
5. Για προσωπικούς λόγους, γιατί έχω μπολιάσει γύρω στα 50 φίλτρα με επιτυχία 95% (δεν λέω ότι με αμμωνία θα είχα μικρότερη επιτυχία)
Όλοι έχουν τη δική τους εμπειρία και είναι φυσικό να μιλούν με βάση αυτήν. Κι εγώ πχ. έχω στρώσει μεταξύ άλλων ενυδρείο ΜΟΝΟ με αμμωνία, χωρίς ούτε μπόλι ούτε τροφή. Ξέρω όμως πως αν είχα και μπόλι θα ήταν πολύ ταχύτερο. Η τροφή δεν προσφέρει ουσιαστικά πολλά, πέραν της αμμωνίας που κι αυτή παράγει σε τελικό βαθμό, εκτός από ότι βοηθάμε και άλλα βακτήρια πχ του κύκλου του φωσφόρου) που όμως δεν είναι η πρώτη προτεραιότητα σε ένα νέο ενυδρείο. Αυτά αναπτύσσονται ούτως ή άλλως με τον καιρό, καθώς ωριμάζει και το σύστημά μας.
6. Γιατί είναι ωραίο να γνωριζόμαστε κι από κοντά (ειδικά με τις συνχομπίστριες), αντί να τις στέλνουμε στον πρώτο τυχόντα φαρμακοποιό.
Αυτό, συμφωνώ. Με τον Παύλο έχουμε πει ήδη να συναντηθούμε για να πάρει μπόλι, αν και κανένας από τους δυο μας δεν είναι "συγχομπίστρια"

Και φυσικά δεν υπάρχει πνεύμα αντιπαράθεσης, αλλά αν θέλεις αντιπαράθεση, σε προκαλώ να μου καταρρίψεις το ακλόνητο επιχείρημα Νο6.
Δυστυχώς. Πολύ θα το ήθελα, αλλά με πρόλαβε ο φίλος delta66 .
__________________
Όσο ζω θα ελπίζω...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-10-10, 10:36
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ύδωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαφωνώ μαζί σου, όχι σε αυτά που λες, αλλά στο ότι υποστηρίζεις ότι δεν υπάρχουν εναλλακτικοί τρόποι και τεχνικές για να φτάσεις στο ίδιο αποτέλεσμα. Και αυτή την θέση σου την έχω δεί και σε άλλα ποστ σου.

Κανένας αρχάριος δεν μπορεί να μάθει "ΠΡΙΝ ακόμα αρχίσει να ασχολείται, πως το χόμπυ του ενυδρείου απαιτεί ΤΕΡΑΣΤΙΑ υπομονή" γιατί απλά δεν θα ήταν αρχάριος.

"Οι ακριβείς μετρήσεις είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ στο χόμπυ μας": Καλό είναι να γίνονται περιοδικά, αλλά δεν είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ. Πόσοι από εμάς (και εγώ προσωπικά) δεν έχουν παραλήψει μετρήσεις γιατί έλειπαν, γιατί δεν είχαν χρόνο, ή γιατί απλά βαρέθηκαν? Αν το ενυδρείο έχει στρώσει καλά και κάνεις τις αλαγγές σου όπως πρέπει δεν υπάρχουν πολλοί λόγοι που μπορούν να διαταράξουν την ισορροπία τού ενυδρείου, για να είσαι αναγκασμένος να κάνεις ακριβείς μετρήσεις συνέχεια. Και όταν λες ακριβείς, πόσο ακριβείς εννοείς?

Αυτό που θέλω να πω γενικά είναι ότι υπάρχουν και άλλοι τρόποι να καταλήξει κανείς στην Ιθάκη, χωρίς να είναι απαραίτητο να είναι τόσο απόλυτος!!!
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-10-10, 13:41
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Φίλε μου Ύδωρ ήμουν κάποτε της ίδιας φιλοσοφίας με σένα, προσπαθούσα να βάλω φίλους στο σωστό δρόμο με αναλύσεις, μετρήσεις και μαθηματικούς πίνακες.
Σε διαβεβαιώ ότι έδιωξα πολύ κόσμο από το χόμπυ, τρομαγμένους αρχάριους που δεν ήθελαν να κάνουν το σαλόνι τους χημείο και δεν είχαν διάθεση να τα
μάθουν όλα από την αρχή, απλά έψαχναν τον πιο ανώδυνο τρόπο για να στήσουν ένα ενυδρειάκι, χωρίς να βάλουν υποψηφιότητα για το Νόμελ χημείας.

Όταν το συνειδητοποίησα, άρχισα να μοιράζω σακκουλάκια με μπόλι και οι συμβουλές μου να περιορίζονται στα απολύτως απαραίτητα για μια σωστή αρχή
και διαπίστωσα ότι ο νεοεισερχόμενος στο χόμπυ θέλει τον χρόνο του, δεν συμφέρει να τον τρομάξεις και να τον φορτώσεις με πολύπλοκες έννοιες, αρκεί
να τον βάλεις στον χορό κι από κει και μετά, αν όντως ενδιαφερθεί για το αντικείμενο, θα ψάξει, θα ρωτήσει και θα τα βρει όλα σιγά-σιγά και χαλαρά.

Με δυο λόγια, επειδή μιλάμε για το στρώσιμο, δηλαδή για τα πρώτα βήματα του μέχρι τότε άσχετου με το θέμα, βρίσκω την μέθοδό σου ...αντιπαιδαγωγική.
Τον ρίχνεις κατευθείαν στα πολύ βαθιά κι από εκεί λίγοι θα κολυμπήσουν, οι περισσότεροι θα πνιχτούν σ' αυτό που εσένα σου μοιάζει με μια κουταλιά νερό.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-10-10, 14:22
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

δεν ειναι ωραιο που υπαρχει επιλογη...και ο καθενας μπορει να ακολουθησει τον τροπο που του ταιριαζει??
π.χ. καποιος πορωμενος με τη χημεια...σιγουρα θα ειχε επιλεξει αμμωνια και θα ζητουσε απο το φαρμακοποιο να του υπολογισει ποσα μορια αμμωνιας αλλα και διαλυτη θα ειχε το μπουκαλακι συνυπολογιζοντας οτι σε καθε ανοιγμα του καπακιου θα ειχε και χ% εξατμιση...(η οποια εξατμιση θα υπολογιζονταν βασει της υγρασιας του μαγαζιου και του ποσες φορες ανοιξε η πορτα και τι ταχυτητα ειχε το ρευμα αερα κ.ο.κ.)
καποιος της ευκολης λυσης θα επαιρνε ενα γερο μπολι και θα εβαζε ενα ψαρακι και θα προχωρουσε με σταδιακη αυξηση της ιχυοφορτωσης...
και οι 2 θα εκαναν την ιδια δουλεια... θα κατεληγαν στο ιδιο πραγμα...αλλα με εναν τροπο που θα τους γοητευε ή εστω δε θα τους εκανε να δυασανασχετησουν.
φυσικα ακομη καλυτερα θα μπορουσε να γινει συνδυασμος των μεθοδων για καποιον που δεν ανηκει ουτε στη μια ουτε στην αλλη κατηγορια αλλα καπου ενδιαμεσα...
ετσι θα γνωρισει και τη συγχομπιστρια-δοτρια αλλα και την ομορφη φαρμακοποιο της γειτονιας του σπυρου...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-10-10, 17:50
Το avatar του χρήστη Ύδωρ
Ύδωρ Ο χρήστης Ύδωρ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasisg Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανένας αρχάριος δεν μπορεί να μάθει "ΠΡΙΝ ακόμα αρχίσει να ασχολείται, πως το χόμπυ του ενυδρείου απαιτεί ΤΕΡΑΣΤΙΑ υπομονή" γιατί απλά δεν θα ήταν αρχάριος.
Γι'αυτό μπαίνει στο φόρουμ, για να μάθει αυτά που δεν ξέρει. Και θεωρώ ανευθυνότητα εκ μέρους μου να μην πληροφορήσω έναν καινούριο φίλο για το πού μπαίνει. Σε ένα χόμπυ που έχει απαιτήσεις. Που θέλει υπευθυνότητα, υπομονή, όρεξη για μάθηση, και για διάβασμα ακόμη ακόμη. Και βέβαια, που έχει να του προσφέρει πολλά, πάρα πολλά.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasisg Εμφάνιση μηνυμάτων
"Οι ακριβείς μετρήσεις είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ στο χόμπυ μας": Καλό είναι να γίνονται περιοδικά, αλλά δεν είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ. Πόσοι από εμάς (και εγώ προσωπικά) δεν έχουν παραλήψει μετρήσεις γιατί έλειπαν, γιατί δεν είχαν χρόνο, ή γιατί απλά βαρέθηκαν? Αν το ενυδρείο έχει στρώσει καλά και κάνεις τις αλαγγές σου όπως πρέπει δεν υπάρχουν πολλοί λόγοι που μπορούν να διαταράξουν την ισορροπία τού ενυδρείου, για να είσαι αναγκασμένος να κάνεις ακριβείς μετρήσεις συνέχεια. Και όταν λες ακριβείς, πόσο ακριβείς εννοείς?
Ποιος σε αυτό το φόρουμ μπορεί να ισχυριστεί πως οι μετρήσεις δεν είναι απαραίτητες; Όλοι μετράμε. Και αλοίμονο αν δεν το κάναμε! Μετράμε σταγόνες τις βιταμίνες, ml τα υγρά λιπάσματα, τα φάρμακα. Μετράμε τις παραμέτρους του νερού, βάζουμε θερμόμετρα, pΗμετρα, ρεφρακτόμετρα, TDS. Μετράμε, μετράμε, μετράμε. Μπορεί το pH και τις σκληρότητες, ή τα άζωτα να μην τα μετράμε κάθε μέρα ή κάθε εβδομάδα, και αυτό όμως γίνεται, ανάλογα με την εμπειρία του καθενός. Ο αρχάριος δεν έχει κριτήριο και πείρα να κρίνει κάθε πότε μπορεί με ασφάλεια να παραλείψει μια μέτρηση. Ακολουθεί έναν τυφλοσούρτη, που του λέμε πχ. κάθε εβδομάδα θα κάνεις 30% αλλαγή αφού πρώτα κάνεις μετρήσεις στο νερό" Εγώ κι εσύ μπορούμε να βγούμε λίγο απ' την ευθεία γραμμή, αυτός όμως λόγω απειρίας όχι. ¶σχετα όμως αν χαλαρώνουμε λίγο, ο κανόνας δεν παύει να ισχύει για όλους! Ειδικά σε ένα άστρωτο και μη ισορροπημένο ενυδρείο αν δεν τηρούνται οι ρουτίνες ο έλεγχος μπορεί να χαθεί από έναν έμπειρο, πόσο μάλλον από έναν αρχάριο. Και τι ερώτημα είναι πάλι αυτό; Μετράμε με όση ακρίβεια μας επιτρέπουν τα μέσα μας. Τα τεστ, τα θερμόμετρα, τα δοσίμετρα, κλπ. Υπάρχει κάποιος που κάνει κάτι διαφορετικό;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasisg Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που θέλω να πω γενικά είναι ότι υπάρχουν και άλλοι τρόποι να καταλήξει κανείς στην Ιθάκη, χωρίς να είναι απαραίτητο να είναι τόσο απόλυτος!!!
Που είναι ο απόλυτος;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ύδωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
Είτε με μπόλι είτε χωρίς, και είτε με αμμωνία, με ψαροτροφή ή με συνδυασμό τους, το φίλτρο θα στρωθεί, αν ο Παύλος τηρήσει τα πρωτόκολλα. Το ζητούμενο είναι τι είναι πιο σωστό και πιο ασφαλές

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
...δεν είχαν διάθεση να τα
μάθουν όλα από την αρχή, απλά έψαχναν τον πιο ανώδυνο τρόπο για να στήσουν ένα ενυδρειάκι, χωρίς να βάλουν υποψηφιότητα για το Νόμελ χημείας.
Το τι διαθέσεις έχει ο κάθε καινούριος που μπαίνει στο χόμπυ δεν μπορούμε να τις ξέρουμε, ούτε ευθυνόμαστε γι'αυτές. Και σίγουρα ο ρόλος μας δεν είναι να του χαϊδέψουμε τ' αυτιά, ούτε να του δώσουμε πλασματική εικόνα. Είναι να τον ενημερώσουμε όσο πιο σωστά και ειλικρινά μπορεί ο καθένας μας. Κανείς άλλωστε δεν παίρνει νόμπελ χημείας ασχολούμενος με το ενυδρείο. Σίγουρα όμως όλοι σας έχετε εξοικειωθεί με όρους όπως νιτρώδη, φωσφορικά, pH, αλατότητα, συγκέντρωση, κλπ. Και όλα αυτά βρίσκονται στα άρθρα για ρους αρχάριους, ή κάνω λάθος; Κάποια βασικά πράγματα πρέπει να τα ξέρουμε, έτσι δεν είναι;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
...επειδή μιλάμε για το στρώσιμο, δηλαδή για τα πρώτα βήματα του μέχρι τότε άσχετου με το θέμα, βρίσκω την μέθοδό σου ...αντιπαιδαγωγική.
Το φόρουμ αυτό απευθύνεται σε ανθρώπους με κρίση και όχι σε νήπια που φοβούμαστε μην κλάψουν την πρώτη μέρα στο νηπιαγωγείο! Ειδικά στα πρώτα βήματα κάποιου δεν τον αφήνεις χαλαρά. Τον παρακολουθείς από κοντά, δεν τον αφήνεις να παραστρατήσει και προσπαθείς να μάθει τις διαδικασίες σωστά και με ακρίβεια. Όταν αργότερα το βήμα του γίνει σταθερό, τότε μπορεί να να τον αφήσεις να βρει το δικό του ρυθμό!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Τον ρίχνεις κατευθείαν στα πολύ βαθιά κι από εκεί λίγοι θα κολυμπήσουν, οι περισσότεροι θα πνιχτούν σ' αυτό που εσένα σου μοιάζει με μια κουταλιά νερό.
Δεν ρίχνω κανέναν στα βαθιά. Αλλά αν δεν μπει στο νερό δεν θα μάθει να κολυμπάει ποτέ! Κάποιος πρέπει να του τα δείξει σωστά, κι αυτός μετά έχει κρίση να πορευτεί όπως νομίζει!
__________________
Όσο ζω θα ελπίζω...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-10-10, 09:38
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ύδωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
Γι'αυτό μπαίνει στο φόρουμ, για να μάθει αυτά που δεν ξέρει. Και θεωρώ ανευθυνότητα εκ μέρους μου να μην πληροφορήσω έναν καινούριο φίλο για το πού μπαίνει. Σε ένα χόμπυ που έχει απαιτήσεις. Που θέλει υπευθυνότητα, υπομονή, όρεξη για μάθηση, και για διάβασμα ακόμη ακόμη. Και βέβαια, που έχει να του προσφέρει πολλά, πάρα πολλά.
Ποιος σε αυτό το φόρουμ μπορεί να ισχυριστεί πως οι μετρήσεις δεν είναι απαραίτητες; Όλοι μετράμε. Και αλοίμονο αν δεν το κάναμε! Μετράμε σταγόνες τις βιταμίνες, ml τα υγρά λιπάσματα, τα φάρμακα. Μετράμε τις παραμέτρους του νερού, βάζουμε θερμόμετρα, pΗμετρα, ρεφρακτόμετρα, TDS. Μετράμε, μετράμε, μετράμε. Μπορεί το pH και τις σκληρότητες, ή τα άζωτα να μην τα μετράμε κάθε μέρα ή κάθε εβδομάδα, και αυτό όμως γίνεται, ανάλογα με την εμπειρία του καθενός. Ο αρχάριος δεν έχει κριτήριο και πείρα να κρίνει κάθε πότε μπορεί με ασφάλεια να παραλείψει μια μέτρηση. Ακολουθεί έναν τυφλοσούρτη, που του λέμε πχ. κάθε εβδομάδα θα κάνεις 30% αλλαγή αφού πρώτα κάνεις μετρήσεις στο νερό" Εγώ κι εσύ μπορούμε να βγούμε λίγο απ' την ευθεία γραμμή, αυτός όμως λόγω απειρίας όχι. ¶σχετα όμως αν χαλαρώνουμε λίγο, ο κανόνας δεν παύει να ισχύει για όλους! Ειδικά σε ένα άστρωτο και μη ισορροπημένο ενυδρείο αν δεν τηρούνται οι ρουτίνες ο έλεγχος μπορεί να χαθεί από έναν έμπειρο, πόσο μάλλον από έναν αρχάριο. Και τι ερώτημα είναι πάλι αυτό; Μετράμε με όση ακρίβεια μας επιτρέπουν τα μέσα μας. Τα τεστ, τα θερμόμετρα, τα δοσίμετρα, κλπ. Υπάρχει κάποιος που κάνει κάτι διαφορετικό;
Που είναι ο απόλυτος;


Το τι διαθέσεις έχει ο κάθε καινούριος που μπαίνει στο χόμπυ δεν μπορούμε να τις ξέρουμε, ούτε ευθυνόμαστε γι'αυτές. Και σίγουρα ο ρόλος μας δεν είναι να του χαϊδέψουμε τ' αυτιά, ούτε να του δώσουμε πλασματική εικόνα. Είναι να τον ενημερώσουμε όσο πιο σωστά και ειλικρινά μπορεί ο καθένας μας. Κανείς άλλωστε δεν παίρνει νόμπελ χημείας ασχολούμενος με το ενυδρείο. Σίγουρα όμως όλοι σας έχετε εξοικειωθεί με όρους όπως νιτρώδη, φωσφορικά, pH, αλατότητα, συγκέντρωση, κλπ. Και όλα αυτά βρίσκονται στα άρθρα για ρους αρχάριους, ή κάνω λάθος; Κάποια βασικά πράγματα πρέπει να τα ξέρουμε, έτσι δεν είναι;
Το φόρουμ αυτό απευθύνεται σε ανθρώπους με κρίση και όχι σε νήπια που φοβούμαστε μην κλάψουν την πρώτη μέρα στο νηπιαγωγείο! Ειδικά στα πρώτα βήματα κάποιου δεν τον αφήνεις χαλαρά. Τον παρακολουθείς από κοντά, δεν τον αφήνεις να παραστρατήσει και προσπαθείς να μάθει τις διαδικασίες σωστά και με ακρίβεια. Όταν αργότερα το βήμα του γίνει σταθερό, τότε μπορεί να να τον αφήσεις να βρει το δικό του ρυθμό!
Δεν ρίχνω κανέναν στα βαθιά. Αλλά αν δεν μπει στο νερό δεν θα μάθει να κολυμπάει ποτέ! Κάποιος πρέπει να του τα δείξει σωστά, κι αυτός μετά έχει κρίση να πορευτεί όπως νομίζει!
Δεν προσπαθώ να σε πείσω για κάτι και δεν θα μπώ στην λογική να ψάχνω να σου αραδιάσω παραθέματα από ποστ σου για να σου αποδείξω ότι είσαι σε πολλά θέματα απόλυτος (ενδεικτικά και μόνο θυμάμαι ότι πρότεινες σε αρχάριο στρώσιμο μόνο με αμμωνία, και όχι με μπόλι ή τροφή η και γω δεν ξέρω τι άλλο).


Ο αρχάριος, δεν θα χρειαστεί ούτε πεχάμετρα, ουτε ρεφρακτόμετρα, ούτε να μετρήσει TDS, οπότε δεν είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ όλες οι μετρήσεις. Διαφορετικές οι ανάγκες μετρήσεων σε ένα φυτεμένο ενυδρείο 200λτ με γκάπυ (όπου μπορείς με λίγη εμπειρία να παραλήψεις μετρήσεις για πολύ καιρό και να ελέγχεις μόνο την θερμοκρασία) και διαφορετικές οι ανάγκες μετρήσεων σε ένα min reef 40λτ, όπου μπορεί κάτι να αλλάξει από την μια μέρα στην άλλη και να σε στείλει αδιάβαστο!!!

Αν κατακλείδι, και για να μην πλατιάζω (μιας και το κάναμε μπάχαλο το ποστ του φίλου μας), συνεχίζω να πιστεύω ότι σε πολλά θέματα είσαι απόλυτος, κάτι που μπορεί, σε ορισμένες περιπτώσεις, να είναι πολύ χρήσιμο για κάποιν έμπειρο χομπίστα. Σε έναν αρχάριο όμως δεν έχει να προσφέρει τίποτα, εκτός από το να τον τρομάξει και να τον διώξει απο το χόμπυ.

Πάντα φιλικά,
Θανάσης.
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 27-10-10, 12:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasisg Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο αρχάριος, δεν θα χρειαστεί ούτε πεχάμετρα, ουτε ρεφρακτόμετρα, ούτε να μετρήσει TDS, οπότε δεν είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ όλες οι μετρήσεις. Διαφορετικές οι ανάγκες μετρήσεων σε ένα φυτεμένο ενυδρείο 200λτ με γκάπυ (όπου μπορείς με λίγη εμπειρία να παραλήψεις μετρήσεις για πολύ καιρό και να ελέγχεις μόνο την θερμοκρασία) και διαφορετικές οι ανάγκες μετρήσεων σε ένα min reef 40λτ, όπου μπορεί κάτι να αλλάξει από την μια μέρα στην άλλη και να σε στείλει αδιάβαστο!!!

Αν κατακλείδι, και για να μην πλατιάζω (μιας και το κάναμε μπάχαλο το ποστ του φίλου μας), συνεχίζω να πιστεύω ότι σε πολλά θέματα είσαι απόλυτος, κάτι που μπορεί, σε ορισμένες περιπτώσεις, να είναι πολύ χρήσιμο για κάποιν έμπειρο χομπίστα. Σε έναν αρχάριο όμως δεν έχει να προσφέρει τίποτα, εκτός από το να τον τρομάξει και να τον διώξει απο το χόμπυ.

Πάντα φιλικά,
Θανάσης.
Συμφωνω γενικα αλλα με εχω μια μικρη αλλα σοβαρη παρατηρηση.

Ο αρχαριος δεν τα χρειαζεται ολα αυτα, αλλα δεν πρεπει και να ζητα να διατηρησει ενυδρειο που χρειαζονται "ολα αυτα".
Η αναγκαιοτητα για τη λεπτομερεια ερχεται απο το ειδος του ζωντανου που θα διατηρησουμε ή το ειδος του ενυδρειου γενικοτερα και ειναι πιο απαραιτητη σε ενα αρχαριο απο οτι σε εναν εμπειρο.

Λογικες και σοφες κινησεις απο ολους αναλογα την περιπτωση ειναι αυτο χρειαζεται τελικα.
Και για ολα υπαρχουν περισσοτερες απο μια λυσεις και μεθοδους.

Παμε παρακατω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
λιγη βοηθεια! drak7family Γλυκό νερό - Γενικά 3 09-10-10 21:26
λιγη βοηθεια !!!! ilias8573 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 8 02-01-10 23:12
λιγη βοηθεια christine1989 Αρχάριοι γλυκού νερού 2 14-12-08 14:05
λιγη βοηθεια! kourba Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 24 07-05-08 11:18
λιγη βοηθεια harilaos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 05-12-06 17:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,18046 seconds with 13 queries