Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #151  
Παλιά 30-09-10, 11:10
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Κωστα αυτος που θα αγορασει απο το πετ σοπ το "καθαροαιμο" του , φυσικα και πιθανον να ειναι ενας απο αυτους που σου μελλον θα το παρατησει στο δρομο.. Στατιστικα τα περισσοτερα καθαροαιμα που βρισκονται στο δρομο ειναι με microchip Ουγγαριας απο puppy mills..Αμεσως μετα ακολουθουν οι γεννες των ιδιωτων....
Kαι θα το κανει ξερεις γιατι? Γιατι δεν ειναι συνηδητοποιημενος. Γιατι απλα θελει ενα μικρο χνουδωτο σκυλακι για δωρο στο γιο του, γιατι δεν κουραστηκε να ψαξει, να ενημερωθει για τις φυλες, γιατι δεν κουραστηκε να βρει εναν σωστο υπευθυνο εκτροφεα να το παρει, γιατι δεν πρεπει να πεισει κανεναν για ποιους λογους θελει ενα σκυλο στη ζωη του, γιατι δεν περιμενε μηνες μεχρι να γινει μια γεννα, γιατι το πληρωσε μονο 300 ευρω, γιατι δε τον ενδιαφερει να ασχοληθει με το σκυλο του, να επενδυσει συναισθηματικα, να κανει σπορ, να κανει εξοδα και να κατεβει σε Εκθεσεις μορφολογιας ... γιατι...γιατι... γιατι... Πιο μεγαλη ερευνα θα εκανε αυτος ο ανθρωπος αν αγοραζε παπουτσια!
Εννοειται οτι και αυτος ειναι εξισου ανευθυνος!

Κανεις ποτε δεν ειπε ΠΟΤΕ οτι τα ημιαιμα σκυλακια ή τα σκυλακια που πιθανον κουβαλανε κληρονομικα προβληματα πρεπει να πεταχτουν ή να δηλητηριαστουν... Κακως το σκεφτηκες καν... εχουν ακριβως το ιδιο δικαιωμα να ζουν ευτυχισμενα διπλα στον ανθρωπο σε ολη τους τη ζωη.. το να αναπαραγονται ομως ειναι αλλο θεμα...
Δε μπορω να καταλαβω που ακριβως ειδες στα λογια μου οτι εχω το "ψωνιο" των καθαροιαμων εκθεσιακων εκτροφικων σκυλων και χρησιμοποιεις αυτο το επιχειρημα... ειλικρινα θα ηθελα να μου πεις!

Οσον αφορα στα αδεσποτα, εννοειται οτι σε οποιον επιθυμει σκυλο το πρωτο που του λεω ειναι να παει μια βολτα απο ενα καταφυγιο... Εαν βεβαια επιθυμει καποια συγκεκριμενα χαρακτηριστικα απο το σκυλο του π.χ φυλαξη, agility κλπ δε θα του πω να παει σε καταφυγιο αλλα σε εναν υπευθυνο εκτροφεα.
Απάντηση με παράθεση
  #152  
Παλιά 30-09-10, 11:15
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
βαζεις λογια στο στομα μου
ειπα να ριξουμε φολες ;
Όχι δεν είπες, απλά συνέχισα την σκέψη σου περί χρησιμότητας.

φολες θα φανε τα σκυλια που δεν προσφερουν τιποτα και πεταγονται στον δρομο τα σκυλια που προερχονται απο μια εκτροφη με εναν στοχο συγκεκριμενο σπανια δεν κανουν για τιποτα
Βλέπεις τα σκυλιά σαν αντικείμενα, σαν την καραμπίνα του κυνηγού ή την γκλίτσα του βοσκού, ή τον συναγερμό του σπιτιού.
Δεν υπάρχει σκυλί που να μην προσφέρει τίποτε, όλα τους θα σου προσφέρουν την ψυχή τους ανιδιοτελώς, ειδικά τα αδέσποτα.

αντιθετως τα ημιαιμα που ζευγαρωνει ο καθε σκυλομπαμπας ειναι πολυ πιθανο να βρεθουν στον δρομο απλα και μονο γιατι δεν χρησιμευουν καπου
Και τα μισά είναι κυνηγόσκυλα που δεν έκαναν καλά την δουλειά τους κι ας εκτράφηκαν για να χρησιμεύσουν κάπου.
και αν μου πεις οτι θα πανε σε οικογενειες να τους κρατανε συντροφια , θα σου πω ξανα οτι υπαρχουν ενα εκατομμυριο αδεσποτα στα καταφυγια και στους δρομους
Γιατί οι οικογένειες που θέλουν σκυλί για συντροφιά, διαλέγουν καθαρόαιμο, επηρεαζόμενες από την διαφήμιση που κάνουμε στους εκτροφείς.

αν πραγματικα λοιπον τα νοιαζεσαι θα παρεις απο εκει σκυλο
Από εκεί παίρνω.

και ναι ειμαστε το εξυπνο ειδος
Επίτρεψέ μου να αμφιβάλλω, γιατί δεν είδα ποτέ σκύλο να βασανίζει άνθρωπο, ή να τον σκοτώνει χωρίς λόγο.

τα σκυλια και οι κοτες κλπ ειναι ζωα
Ενώ εμείς δεν είμαστε?

οι αγαπουλες ειναι κολπακια μαρκετινγκ και συμφεροντων και για να το παω και πιο περα σου λεω οτι και οι σταυροφορειες στο ονομα της αγαπης γινανε
Έχεις κάθε δικαίωμα να μην αγαπάς τα σκυλιά, μην μας βάζεις όμως όλους στον ίδιο ντουρβά.
Απάντηση με παράθεση
  #153  
Παλιά 30-09-10, 11:19
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Μαλλον παρεξηγουνται τα γραφομενα, οποιος εχει δει τον Νικο πως ειναι με τον σκυλο του τον Παρη μονο οτι δεν αγαπαει τα σκυλια θα πει.
Απάντηση με παράθεση
  #154  
Παλιά 30-09-10, 11:25
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

για να αγαπας κατι πρεπει να το γνωριζεις πρωτα

οκ θα αφησεις τον σκυλο σου νηστικο 1,5 εβδομαδα θα ερθω να τον ταισω εγω απο το χερι μου και μετα θα εκπλαγεις ποιος θα ειναι αφεντικο μετα

οι σκυλοι δεν δινονται ολοκληρωτικα ειναι ζωα αγελαια και μεσα σε μια αγελη νιωθουν σιγουρια ολα εχουν να κανουν με το συμφερον τους , δεν εχουν συνειδηση και δεν μπορουν καν να αντιληφθουν την ατομικοτητα τους και οπως εχει πει ο Πυθαγορας η δυναμη ειναι αδερφη της αναγκης

μαθαινουν να λειτουργουν σε σειρα Α,Β,Γ,Δ και απο εκει και περα δεν ξερουν που τους πανε τα τεσσερα

οταν μαθεις , αν ποτε θελησεις , τι ειναι ο σκυλος και οι χρυσοσκονες και τα φρου φρου χαθουν και δεις τι ειναι απλα και συνεχισεις να το γουσταρεις τα ξαναλεμε για το ποιος τα αγαπαει ή οχι
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #155  
Παλιά 30-09-10, 11:25
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Γιατί κι εσύ βρε Τόλη αν δεν τον είχες δει και διάβαζες:
"οι αγαπουλες ειναι κολπακια μαρκετινγκ και συμφεροντων..."
"φολες θα φανε τα σκυλια που δεν προσφερουν τιποτα..."
"...γιατι δεν λετε και για τα δικαωματα , της κατσικας , της αγελαδας , της κοτας και των υπολοιπων φαγωσιμων ;"
το ίδιο δεν θα έλεγες?
Απάντηση με παράθεση
  #156  
Παλιά 30-09-10, 11:28
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαλλον παρεξηγουνται τα γραφομενα, οποιος εχει δει τον Νικο πως ειναι με τον σκυλο του τον Παρη μονο οτι δεν αγαπαει τα σκυλια θα πει.
O Νικος εχει ενα τροπο να γραφει.. περιεργο. Η αληθεια ειναι οτι για καποιον που δεν ξερει τι "δουλεια" εχει κανει με το σκυλο του κ ποσο εχει ασχοληθει παρεξηγειται. Παρολαυτα οι θεσεις του κρυβουν μεγαλες αληθειες!
Απάντηση με παράθεση
  #157  
Παλιά 30-09-10, 12:21
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
για να αγαπας κατι πρεπει να το γνωριζεις πρωτα

οκ θα αφησεις τον σκυλο σου νηστικο 1,5 εβδομαδα θα ερθω να τον ταισω εγω απο το χερι μου και μετα θα εκπλαγεις ποιος θα ειναι αφεντικο μετα

οι σκυλοι δεν δινονται ολοκληρωτικα ειναι ζωα αγελαια και μεσα σε μια αγελη νιωθουν σιγουρια ολα εχουν να κανουν με το συμφερον τους , δεν εχουν συνειδηση και δεν μπορουν καν να αντιληφθουν την ατομικοτητα τους και οπως εχει πει ο Πυθαγορας η δυναμη ειναι αδερφη της αναγκης

μαθαινουν να λειτουργουν σε σειρα Α,Β,Γ,Δ και απο εκει και περα δεν ξερουν που τους πανε τα τεσσερα

οταν μαθεις , αν ποτε θελησεις , τι ειναι ο σκυλος και οι χρυσοσκονες και τα φρου φρου χαθουν και δεις τι ειναι απλα και συνεχισεις να το γουσταρεις τα ξαναλεμε για το ποιος τα αγαπαει ή οχι
Νίκο με συγχωρείς, αλλά επιμένω ότι αγαπάς τον σκύλο σου, όπως αγαπάς το αυτοκίνητό σου, με μια εντελώς τεχνοκρατική αντίληψη και με
μόνο γνώμονα αυτά που μπορεί να σου προσφέρει. Αυτό για μένα δεν λέγεται αγάπη, λέγεται χόμπυ, ενασχόληση, μεράκι, πάντως όχι αγάπη.

Αγάπη σημαίνει να προτιμάς έναν τέτοιο σκύλο, που όπως τον περιέγραψες, δεν θα σου προσφέρει τίποτε χειροπιαστό, δεν θα φέρνει την πάπια,
δεν θα φυλάει το σπίτι, δεν θα κερδίζει βραβεία σε εκθέσεις. Γιατί αν τα κάνει όλα αυτά, τότε πολύ απλά, η κατοχή αυτού του σκύλου δικαιολογείται
από το συμφέρον και τα ανταλλάγματα που προσπορίζεσαι από τις ικανότητές του και ουσιαστικά ζητάς να "αποζημιωθείς" για τον χρόνο και τον
κόπο που έκανες για να τον εκπαιδεύσεις. Νομίζω ότι υποτιμάς γενικά τα σκυλιά και αυτά που απλόχερα προσφέρουν οι σκύλοι "συντροφιάς".

Βεβαίως είναι αγελαία ζώα, αλλά για το αν έχουν συνείδηση κι αν μπορούν ν' αντιληφθούν την ατομικότητά τους, επίτρεψέ μου να διαφωνήσω.
Και σε καμμία περίπτωση δεν δέχομαι ότι δεν πρέπει να τους αναγνωρίζονται δικαιώματα, ή να τους υποβιβάζουμε στο επίπεδο της κότας.

Όταν λοιπόν μάθω, όπως λες, τι είναι ο σκύλος και αν ποτέ φτάσω να τον αντιμετωπίζω τόσο ψυχρά και υπολογιστικά και να εξαρτώ την αγάπη μου
προς αυτόν από το αν μου προσφέρει κάτι χειροπιαστό, τότε δεν θα έχω λόγο να τον θεωρώ φίλο μου και θα τον αλλάξω με κάτι πιο "χρήσιμο".

Τα λέω όλα αυτά εντελώς φιλικά και χωρίς ίχνος παρεξήγησης ή διάθεση προσβολής, απλά επειδή έχω διαφορετική άποψη και οι κοσμοθεωρίες μας
διαφέρουν σαν τη μέρα με τη νύχτα, αν όμως αισθάνεσαι θιγμένος, σου ζητώ συγνώμη Νίκο και σταματάω αμέσως την αντιπαράθεση.
Απάντηση με παράθεση
  #158  
Παλιά 30-09-10, 12:31
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

αντιλαμβανομαι την φυση του σκυλου και τον σεβομαι για αυτο που ειναι και οι σκυλοι μου ειναι χαρουμενοι

δεν υποτιμω κανενα σκυλο συντροφιας , αλλα , δεν συμφωνω με τις αποψεις που θελουν τον σκυλο λουτρινο

αντιλαμβανομαι οτι ολες οι θεσεις μπορουν να παρεξηγηθουν

καποτε ενας ανθρωπος λιγες ωρες πριν ξεψυχησει ειπε οτι " τελικα αυτο που εμαθα ειναι οτι ο εαυτος μου ειναι οτι πιο σημαντικο εχω " , αυτος ο ανθρωπος ηταν ο Βουδας ενας απο τους μεγαλυτερους ανθρωπιστες που εζησαν ποτε
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #159  
Παλιά 30-09-10, 12:58
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amalia Εμφάνιση μηνυμάτων
.....
Δε μπορω να καταλαβω που ακριβως ειδες στα λογια μου οτι εχω το "ψωνιο" των καθαροιαμων εκθεσιακων εκτροφικων σκυλων και χρησιμοποιεις αυτο το επιχειρημα... ειλικρινα θα ηθελα να μου πεις!
Στα παρακάτω λόγια σου το είδα Αμαλία:
...γιατι δεν κουραστηκε να ψαξει, να ενημερωθει για τις φυλες, γιατι δεν κουραστηκε να βρει εναν σωστο υπευθυνο εκτροφεα να το παρει, ..., γιατι δεν περιμενε μηνες μεχρι να γινει μια γεννα, ...γιατι δε τον ενδιαφερει ... να κανει εξοδα και να κατεβει σε Εκθεσεις μορφολογιας .....
Και εξηγούμαι: Όλα αυτά που προβάλεις σαν υπεύθυνη στάση (και βεβαίως είναι, σε σχέση με την αγορά από πετσόπ), για μένα φαντάζουν εντελώς
περιττά και ανεύθυνα, όταν γύρω μας υπάρχουν χιλιάδες αδέσποτα που έχουν την ανάγκη μας. Και όσο ένοχος είναι αυτός που τα πέταξε στο δρόμο,
άλλο τόσο ένοχος είναι στα δικά μου μάτια κι αυτός που όταν θελήσει να αποκτήσει έναν σκύλο κι ενώ έχει την ευκαιρία να σώσει μια αθώα ψυχή,
προτιμάει να ενημερώνεται για τις φυλές, να ψάχνει τον σωστό εκτροφέα, να περιμένει μήνες τη γέννα, για να κατεβαίνει σε εκθέσεις μορφολογίας.
Απάντηση με παράθεση
  #160  
Παλιά 30-09-10, 13:04
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εξηγούμαι: Όλα αυτά που προβάλεις σαν υπεύθυνη στάση (και βεβαίως είναι, σε σχέση με την αγορά από πετσόπ), για μένα φαντάζουν εντελώς
περιττά και ανεύθυνα, όταν γύρω μας υπάρχουν χιλιάδες αδέσποτα που έχουν την ανάγκη μας. Και όσο ένοχος είναι αυτός που τα πέταξε στο δρόμο,
άλλο τόσο ένοχος είναι στα δικά μου μάτια κι αυτός που όταν θελήσει να αποκτήσει έναν σκύλο κι ενώ έχει την ευκαιρία να σώσει μια αθώα ψυχή,
προτιμάει να ενημερώνεται για τις φυλές, να ψάχνει τον σωστό εκτροφέα, να περιμένει μήνες τη γέννα, για να κατεβαίνει σε εκθέσεις μορφολογίας.
Συμφωνω οσο δεν παει

η λογικη ειμαι καλο αφεντικο λογο του οτι τα εχωσα και περιμενα ειναι οτι νανε
Απάντηση με παράθεση
  #161  
Παλιά 30-09-10, 13:23
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εξηγούμαι: Όλα αυτά που προβάλεις σαν υπεύθυνη στάση (και βεβαίως είναι, σε σχέση με την αγορά από πετσόπ), για μένα φαντάζουν εντελώς
περιττά και ανεύθυνα, όταν γύρω μας υπάρχουν χιλιάδες αδέσποτα που έχουν την ανάγκη μας. Και όσο ένοχος είναι αυτός που τα πέταξε στο δρόμο,
άλλο τόσο ένοχος είναι στα δικά μου μάτια κι αυτός που όταν θελήσει να αποκτήσει έναν σκύλο κι ενώ έχει την ευκαιρία να σώσει μια αθώα ψυχή,
προτιμάει να ενημερώνεται για τις φυλές, να ψάχνει τον σωστό εκτροφέα, να περιμένει μήνες τη γέννα, για να κατεβαίνει σε εκθέσεις μορφολογίας.
Μιλαω γι' αυτον που θελει καθαροαιμο βρε παιδια!!!! Εγω θα τον κρινω και θα τον υποχρεωσω να παρει αδεσποτο?
Απάντηση με παράθεση
  #162  
Παλιά 30-09-10, 13:25
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Ταημ - ουτ
-----------
Αυτο πες το σε αυτους http://www.dbg.gr/
διαβαστε και αυτο http://en.wikipedia.org/wiki/Kennel_club ψαχτητε και εδω μεσα http://katoikidia.the-petz.com/ειδικα εκει που λεει "χαρακτηρας" .
Και μετα πειτε σε ολους αυτους οτι η εκτροφη σκυλων , ειναι ματαιη , οτι το να κρατας καποια χαρακτηριστικα σε μια ρατσα αναλλιοτα στον χρονο ειναι ανοφελα , και οτι οποιοδηποτε ημιαιμο και να παρεις θα το κανεις πρωταθλητη , οχι εσυ προσωπικα.

Παιδια μην μηδενιζετε για χαρη της αντιπαραθεσης σας δουλειες ατομων για χρονια !
--------------------------------------------------------------------------------
Συνεχιστε !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #163  
Παλιά 30-09-10, 13:30
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ως τωρα δε θελησα να συμμετεχω αλλα δε μου αρεσει κατι στην κουβεντα.
καλως η κακως ο ανθρωπος δημιουργησε τις διαφορες φυλες.
καλως η κακως εχουν καποια χαρακτηριστικα συμπεριφορας η καθε φυλη και διαφορετικη εμφανιση.
εγω π.χ. θελω να παρω εναν γερμανικο ποιμενικο γιατι ενημερωθηκα για τα χαρακτηριστικα της φυλης και μου αρεσει και οπτικα η μορφολογια του σκυλου.
θα ειμαι λιγοτερο φιλοζωος επειδη προτιμω μια συγκεκριμενη φυλη και επειδη θελω να το αποκτησω απο κουταβι για να του δωσω τη σωστη εκπαιδευση...κι επειδη δε διαλεξα ενα αδεσποτο του δρομου??
και να πω και το αλλο...επειδη καποιοι ασχετοι ζευγαρωνουν τους σκυλους τους χωρις συναισθηση της πραξης τους και δινουν τα κουταβια δεξια κι αριστερα (ποσα πια ατομα υπευθυνα θα βρεις που θα σε πεισσουν οτι θα κρατησουν το σκυλο μεχρι το τελος της ζωης του??) εγω θα πρεπει να μαζευω τα αδεσποτα του δρομου...ωστε αυτοι να συνεχισουν να τα ζευγαρωνουν χωρις σκεψη??
δε διορθωνουμε δηλαδη μιας απο τις αιτιες του προβληματος (αλογιστη αναπαραγωγη) αλλα τρεχουμε να περιορισουμε τις συνεπειες (υιοθετωντας αδεσποτα).

συμφωνω οτι εφοσον υπαρχει ενα προβλημα ΔΕΔΟΜΕΝΟ (των αδεσποτων) ναι πρεπει η αναπαραγωγη να ειναι ελεγχομενη και οχι "θελω ο σκυλος μου να πηδ***ξει-του κανει καλο".
δηλαδη θα σταματησουμε να κατηγορουμε αυτους που δημιουργουν το προβλημα (αϊντε ζευγαρωστε κι εχει ο θεος για τα κουταβια) και να αρχισουμε να κατηγορουμε αυτους που δεν υιοθετουν αδεσποτα??
ειναι επιλογη του καθενος να θελει ενα γλυκυτατο και πανεξυπνο μπασταρδακι του δρομου ή ενα αντιστοιχο σκυλο συγκεκριμενης φυλης.
αλλα καποτε πρεπει να μπει χαρατσι και σε οσους αφηνουν τα σκυλια να γενοβολλανε ανεξελεγκτα.

για να αφησεις το σκυλο σου να αναπαραχθει θα πρεπει πριν το επιτρεψεις να κανεις μεγαλο αγωνα για να βρεις αναδοχες οικογενειες που θα σε ΠΕΙΣΟΥΝ οτι θα φροντισουν το σκυλι που θα τους δωσεις μεχρι τα βαθια γεραματα και αυτο ειναι πολυ δυσκολο.
οποιος το κανει μονο αυτος για μενα εχει το δικαιωμα να επιτρεψει το σκυλο του να αναπαραχθει.

θα σε προλαβω πριν μου πεις "θεος εισαι εσυ και θα αποφασισεις αν το επιτρεψεις ή οχι και αν δημιουργησεις προβλημα στο σκυλο?" και θα απαντησω
"εσυ εισαι Θεος που συμβαλλεις με την αναπαραγωγη του σκυλου σου στο προβλημα και δημιουργεις προβλημα σε μια ολοκληρη κοινωνια?"

καταληγω σε ενα και μονο....δεν εχει σημασια αν το σκυλι ειναι καθαροαιμο ή οχι...δεν εχει σημασια αν το στειρωσεις ή οχι.....αλλα εχει σημασια να γινουμε ΕΜΕΙΣ πιο υπευθυνοι. κι εφοσον ειμαστε υπευθυνοι για ενα ζωο..ειμαστε και στο κομματι της αναπαραγωγης του και της πορειας των απογονων του.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #164  
Παλιά 30-09-10, 13:37
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

amalia απο οτι εχω διαβασει καταλαβα οτι λες πως πρεπει να αγοραζουμε σκυλια και τα μπασταρδα να τα στειρωνουμε για να μην εχουμε αδεσποτα.

Αν καταλαβα σωστα αυτο που λες ειναι τελειος ακυρο κατα την γνωμη μου γιατι για μενα τον ημιαιμο σκυλο μου δεν τον αλλαζω ουτε με 10 καθαροαιμα.

Επισης τα πιο πολλα απο τα αδεσποτα πρωτης γενιας (πρωτης γενιας θελω να πω οτι αυτα τα σκυλια ειχαν πριν αφεντικο που τα παρατησε) ηταν σκυλια καθαροαιμα που δεν πληρουσαν τις προηποθεσεις που ο αλλος ειχε πληρωσει. Ειναι αδικο απο ενα ζωο να ζητας να σου δωσει κατι επειδη το πληρωσες πχ με την κτηνιατρο μου που κανουμε συζητησεις μου λεει οτι τα χειροτερα αφεντικα ειναι οι κυνηγοι μερικοι μαλιστα τα σκοτονουν οταν γερασουν ή εαν αρχησουν να τρωνε τα θυραματα ή αν φοβουντε τα οπλα.

Αυτος που πηρε ενα αδεσποτο το εκανε με την καρδια του χωρις να περιμενει να ειναι απαρετητα: ομορφο, με ορθια αυτια, οχι πανω απο 3 κιλα και οχι κατω απο 2,9κιλα, να εχει ομορφο λευκο χρωμα να κυνηγαειν να ειναι φυλακας κλπ κλπ κλπ.


Το να κανεις στειρωση ενα ζωο για καποιους λογους ειναι σωστο κατα την γνωμη μου καθως απο συζητησεις που εκανα με εκπαιδευτη και κτηνιατρο καταλαβα οτι:
α) δεινεις χρονια ζωης στο σκυλο
β) Ο σκυλος δεν εχει το σεκ για διασκεδαση αλλα για αναπαραγωγη εαν δεν εχει τα οργανα που παραγουν αυτες τις ορμονες δεν του λειπει
γ) ηρεμει το ζωο
δ) ειχα προβλημα υγεια ο σκυλος εκλεγε οταν ουρουσε
ε) εαν ειναι θυλικο δεν εχεις ανεπηθημητες εγκυμοσηνες και γλυτονεις πυομητρες κλπ κλπ
ζ) εαν ειναι αρσενικος μειωνει κατα πολυ το κατουρημα για να αφησει την μηρωδια του (τις πιτσιλιες)

Το κακο ειναι οτι πρεπει να προσεχεις την διατροφη για να μην γινουν χοντρα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
καταληγω σε ενα και μονο....δεν εχει σημασια αν το σκυλι ειναι καθαροαιμο ή οχι...δεν εχει σημασια αν το στειρωσεις ή οχι.....αλλα εχει σημασια να γινουμε ΕΜΕΙΣ πιο υπευθυνοι. κι εφοσον ειμαστε υπευθυνοι για ενα ζωο..ειμαστε και στο κομματι της αναπαραγωγης του και της πορειας των απογονων του.


δεν λεω να παρεις ενα απο τον δρομο ντε και καλα αλλα οχι και να μην ζευγαρωνουν τα σκυλια γιατι δεν ειναι καθαροαιμα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kingrim : 30-09-10 στις 13:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #165  
Παλιά 30-09-10, 13:44
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
Το να κανεις στειρωση ενα ζωο για καποιους λογους ειναι σωστο κατα την γνωμη μου καθως απο συζητησεις που εκανα με εκπαιδευτη και κτηνιατρο καταλαβα οτι:
α) δεινεις χρονια ζωης στο σκυλο Πως ;;;
β) Ο σκυλος δεν εχει το σεκ για διασκεδαση αλλα για αναπαραγωγη εαν δεν εχει τα οργανα που παραγουν αυτες τις ορμονες δεν του λειπει Σωστο μονο εμεις , τα δελφινια και τα σαλιγκαρια σου
γ) ηρεμει το ζωο Σωστο οταν ειναι ανηλικο , μετα δεν αλλαζει
δ) ειχα προβλημα υγεια ο σκυλος εκλεγε οταν ουρουσε Δεν γνωριζω
ε) εαν ειναι θυλικο δεν εχεις ανεπηθημητες εγκυμοσηνες και γλυτονεις πυομητρες κλπ κλπ Δεν εχεις ανεπηθυμητες εγκυμοσηνες ΝΑΙ , πυομητριες ομως εχει παρατηρηθει πως δεν εχει να κανει απολυτα με την στειρωση ή μη !
ζ) εαν ειναι αρσενικος μειωνει κατα πολυ το κατουρημα για να αφησει την μηρωδια του (τις πιτσιλιες). Οσο μυριζει , αλλους σκυλους θα σηκωνει ποδι και ας μην πιτσιλαει

Το κακο ειναι οτι πρεπει να προσεχεις την διατροφη για να μην γινουν χοντρα....ουτοσι αλλος
Οσα σου εγραψα αναφερονται σε γραφομενα κτηνιατρου εδω... εκτος απο το ποδι ..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #166  
Παλιά 30-09-10, 13:49
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν λεω να παρεις ενα απο τον δρομο ντε και καλα αλλα οχι και να μην ζευγαρωνουν τα σκυλια γιατι δεν ειναι καθαροαιμα
νομιζω κανεις δεν ειπε κατι τετοιο...οτι τα καθαροαιμα εχουν δικαιωμα στην αναπαραγωγη και τα ημιαιμα οχι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #167  
Παλιά 30-09-10, 13:50
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

και εγω με την κτηνιατρο μου τα εχω συζητησει τωρα τι να σου εαν διαφωνουν οι επιστημονες τι να λεμε εμεις

α)πως??
λογο μειωσης τον πιθανων καρκινων

β) ναι τα σαλιγγαρια μου ολη μερα .....

γ) σωστα τα λες

δ) λογο του οτι ο κουμπαρος μου και η αδερφη της γυναικας μου ειχαν θυλικα και αυτος ολο μυριζε αλλα ΔΕΝ φικι φικι ετσι πριζοταν απο κατω και οταν ουρουσε πονουσε

ε) ναι αλλα μειωνεις τις πιθανοτητες ΠΑΡΑ πολυ

ζ) αμα δεν πιτσιλαει δεν με πειραζει ας περπαταει και στα 3 ποδια ολη μερα αμα του αρεσει :ρ
Απάντηση με παράθεση
  #168  
Παλιά 30-09-10, 13:51
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Kingrim δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να τον αναγαγουμε σε μαχη καθαροαιμων- ημιαιμων! Μην διαστρευλωνεις τα λογια μου σε παρακαλω!
Επρεπε να εχεις ηδη διαβασει οτι εχω μια σκυλα πρωην αδεσποτη, μετα σε καταφυγιο, μετα σε φιλοξενια, μετα σε υιοθεσια, μετα την παρατησαν, μετα ξανα στο καταφυγιο και ΜΕΤΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ σε μενα...

Να μη ζευγαρωνουμε τα σκυλια αν δεν εχουμε κανει ολα εκεινα που θα μας μειωσουν στο ελαχιστο τις πιθανοτητες να εμφανισουν προβληματα υγειας, προβληματα συμπεριφορας και να βρεθουν ξανα στο δρομο!

Βασικα ο Panos με βρίσκει απολυτα σύμφωνη με τη στάση του.
Απάντηση με παράθεση
  #169  
Παλιά 30-09-10, 13:59
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
νομιζω κανεις δεν ειπε κατι τετοιο...οτι τα καθαροαιμα εχουν δικαιωμα στην αναπαραγωγη και τα ημιαιμα οχι.

αυτο καταλαβα εγω εαν εκανα λαθος σορρυ
Απάντηση με παράθεση
  #170  
Παλιά 30-09-10, 14:07
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Το να κανεις στειρωση ενα ζωο για καποιους λογους ειναι σωστο κατα την γνωμη μου καθως απο συζητησεις που εκανα με εκπαιδευτη και κτηνιατρο καταλαβα οτι:
α) δεινεις χρονια ζωης στο σκυλο Πως ; προλαμβανεις παθησεις του προστατη, νοσηματα που μεταδιδονται απο σκυλο σε σκυλο κατα τη συνουσια, μειωνεις τις εντασεις-καυγαδες με αλλους σκυλους και τις τασεις φυγης προκειμενουν να ζευγαρωσει. αν παλι τον περιορισεις και δε του επιτρεψεις να ζευγαρωσει...τον κανεις νευρικο.
στα θηλυκα αποτρεπεις την πιθανοτητα καρκινου μητρας και ωοθηκων που δεν ειναι κατι σπανιο.
επισης εξουδετερωνεις πιθανες επιπλοκες κυησης και τοκετου. ολα αυτα συνολικα και ισως και αλλα που ξεχνω ανεβαζουν το μεσο ορο ζωης συνολικα στα στειρωμενα.
!
ζ) εαν ειναι αρσενικος μειωνει κατα πολυ το κατουρημα για να αφησει την μηρωδια του (τις πιτσιλιες). Οσο μυριζει , αλλους σκυλους θα σηκωνει ποδι και ας μην πιτσιλαει στο 50% των περιπτωσεσων σταματα η οριοθετηση της περιοχης με τη στειρωση.

Το κακο ειναι οτι πρεπει να προσεχεις την διατροφη για να μην γινουν χοντρα....ουτοσι αλλος αν ο στειρωμενος σκυλος παχυνει δε φταιει η στειρωση αλλα το αφεντικο που προσφερει απλοχερα τροφη και καθολου ασκηση.

υ.γ. δε γραφω τα παραπανω για να προτρεψω κοσμο να στειρωσει τα ζωα του...μη παρεξηγηθω. ο καθενας ας κανει την επιλογη του. τα δεδομενα ομως ειναι δεδομενα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #171  
Παλιά 30-09-10, 14:08
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Kingrim δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να τον αναγαγουμε σε μαχη καθαροαιμων- ημιαιμων! Μην διαστρευλωνεις τα λογια μου σε παρακαλω!

λογο της τροπης που εχει παρει η συζητηση προσεχα πολυ τι εγραφα και πως το εγραφα και δεν νομιζω οτι διαστρεβλωσα τα λογια σου

Επρεπε να εχεις ηδη διαβασει οτι εχω μια σκυλα πρωην αδεσποτη, μετα σε καταφυγιο, μετα σε φιλοξενια, μετα σε υιοθεσια, μετα την παρατησαν, μετα ξανα στο καταφυγιο και ΜΕΤΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ σε μενα...

Οκ και πολυ καλα εκανες και δεν νομιζω να μετανιωσες. Γραφω οτι η αποψη σου απο οτι καταλαβα ειναι οτι τα αδεσποτα πρεπει να στειρωθουν για να μην εχουν την ιδια τυχη και τα παιδια τους

Να μη ζευγαρωνουμε τα σκυλια αν δεν εχουμε κανει ολα εκεινα που θα μας μειωσουν στο ελαχιστο τις πιθανοτητες να εμφανισουν προβληματα υγειας, προβληματα συμπεριφορας και να βρεθουν ξανα στο δρομο!\

για τα προβληματα υγειας και συμπεριφορας δεν μπορει
ς να ξερεις αν και κατα την γνωμη η συμπεριφορα η προβληματικη εχει να κανει με τον ανθρωπο που το εχει και οχι με τον σκυλο. Για να μην βρεθουν Σκυλια στον δρομο υπαρχουν οι εξης λυσεις:

α) Τσιπακια σε ολα τα σκυλια αλλιως δεν θα ειναι δεκτα σε κανεναν κτηνιατρο.

β) Οταν αγοραζεις σκυλο να πρεπει να δινεις τα στοιχεια σου και του σκυλου

γ) Οταν περνεις σκυλο απο τον δρομο να πρεπει να δινεις τα στοιχεια σου και του σκυλου

δ) Στειρωση σε ολα τα αδεσποτα δωρεαν απο τον δημο.


Βασικα ο Panos με βρίσκει απολυτα σύμφωνη με τη στάση του.
αυτα
Απάντηση με παράθεση
  #172  
Παλιά 30-09-10, 14:12
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
θα ειμαι λιγοτερο φιλοζωος επειδη προτιμω μια συγκεκριμενη φυλη και επειδη θελω να το αποκτησω απο κουταβι για να του δωσω τη σωστη εκπαιδευση...κι επειδη δε διαλεξα ενα αδεσποτο του δρομου??
Αν θέλεις την γνώμη μου Πάνο, δεν θα είσαι καθόλου φιλόζωος, όπως δεν είμαι κι εγώ, ο πραγματικός φιλόζωος είναι αυτός που στον ελεύθερο
χρόνο του, βγαίνει και ταΐζει και ποτίζει τα αδέσποτα, όχι αυτός που παίρνει ένα σκυλί σπίτι του γιατί το γουστάρει, αυτός είναι χομπίστας.
και να πω και το αλλο...επειδη καποιοι ασχετοι ζευγαρωνουν τους σκυλους τους χωρις συναισθηση της πραξης τους και δινουν τα κουταβια δεξια κι αριστερα (ποσα πια ατομα υπευθυνα θα βρεις που θα σε πεισσουν οτι θα κρατησουν το σκυλο μεχρι το τελος της ζωης του??) εγω θα πρεπει να μαζευω τα αδεσποτα του δρομου...ωστε αυτοι να συνεχισουν να τα ζευγαρωνουν χωρις σκεψη??
δε διορθωνουμε δηλαδη μιας απο τις αιτιες του προβληματος (αλογιστη αναπαραγωγη) αλλα τρεχουμε να περιορισουμε τις συνεπειες (υιοθετωντας αδεσποτα).
Αν μια από τις αιτίες του προβλήματος είναι η αλόγιστη αναπαραγωγή, μια πολύ μεγαλύτερη αιτία του προβλήματος είναι η άρνηση να δεις το μέγεθος
του προβλήματος, επειδή εσύ θέλεις Γερμανικό ποιμενικό κι αυτό δεν σου επιτρέπει να συμβάλεις στον περιορισμό των συνεπειών.

συμφωνω οτι εφοσον υπαρχει ενα προβλημα ΔΕΔΟΜΕΝΟ (των αδεσποτων) ναι πρεπει η αναπαραγωγη να ειναι ελεγχομενη και οχι "θελω ο σκυλος μου να πηδ***ξει-του κανει καλο".
δηλαδη θα σταματησουμε να κατηγορουμε αυτους που δημιουργουν το προβλημα (αϊντε ζευγαρωστε κι εχει ο θεος για τα κουταβια) και να αρχισουμε να κατηγορουμε αυτους που δεν υιοθετουν αδεσποτα??
ειναι επιλογη του καθενος να θελει ενα γλυκυτατο και πανεξυπνο μπασταρδακι του δρομου ή ενα αντιστοιχο σκυλο συγκεκριμενης φυλης.
Φυσικά είναι επιλογή του, αλλά υπάρχουν επιλογές που συμβάλλουν στην μείωση του προβλήματος κι επιλογές που δείχνουν την αδιαφορία μας.
αλλα καποτε πρεπει να μπει χαρατσι και σε οσους αφηνουν τα σκυλια να γενοβολλανε ανεξελεγκτα.
Το ίδιο καλό αποτέλεσμα και με πιο ανθρωπιστική χροιά, θα είχε η απαγόρευση εισαγωγής καθαρόαιμων για 10-15 χρόνια.

για να αφησεις το σκυλο σου να αναπαραχθει θα πρεπει πριν το επιτρεψεις να κανεις μεγαλο αγωνα για να βρεις αναδοχες οικογενειες που θα σε ΠΕΙΣΟΥΝ οτι θα φροντισουν το σκυλι που θα τους δωσεις μεχρι τα βαθια γεραματα και αυτο ειναι πολυ δυσκολο.
οποιος το κανει μονο αυτος για μενα εχει το δικαιωμα να επιτρεψει το σκυλο του να αναπαραχθει.
Θα συμφωνούσα, αν το ίδιο απαιτούσες κι από τους εκτροφείς και τα πετσοπ.

θα σε προλαβω πριν μου πεις "θεος εισαι εσυ και θα αποφασισεις αν το επιτρεψεις ή οχι και αν δημιουργησεις προβλημα στο σκυλο?" και θα απαντησω
"εσυ εισαι Θεος που συμβαλλεις με την αναπαραγωγη του σκυλου σου στο προβλημα και δημιουργεις προβλημα σε μια ολοκληρη κοινωνια?"
Το να παρεμβαίνεις στην φύση απαιτεί θεϊκές ιδιότητες και δικαιώματα, το να την αφήνεις ήσυχη θα έπρεπε να είναι αυτονόητη υποχρέωση.

καταληγω σε ενα και μονο....δεν εχει σημασια αν το σκυλι ειναι καθαροαιμο ή οχι...δεν εχει σημασια αν το στειρωσεις ή οχι.....αλλα εχει σημασια να γινουμε ΕΜΕΙΣ πιο υπευθυνοι. κι εφοσον ειμαστε υπευθυνοι για ενα ζωο..ειμαστε και στο κομματι της αναπαραγωγης του και της πορειας των απογονων του.
Η πορεία των απογόνων του θα ήταν εξασφαλισμένη, αν εσύ (όλοι μας) δεν απέστρεφες το βλέμμα σου από την δυστυχία τους, απλά και μόνον επειδή θέλεις Γερμανικό ποιμενικό.
.......
Απάντηση με παράθεση
  #173  
Παλιά 30-09-10, 14:28
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Aς αφησουμε τη φυση λοιπον να κανει τη δουλεια της... ας αφηνουμε τα σκυλια μας να ζευγαρωνουν. Μην ξεχναμε ομως οτι τον "σκυλο" δε τον δημιουργησε η φυση... αλλα ο ανθρωπος.

Οι φωτογραφιες ειναι απο σκυλια που πριν λιγο καιρο ζουσαν στο δρομο... οπως θα δειτε προκειται για καθαροαιμα σκυλια που πιθανοτατα ή τα κουταβια τους ξεμειναν ή απλα τα βαρεθηκαν ή αρρωστησαν και πηραν δρομο...

Εγω λοιπον που ειμαι και χομπιστρια αλλα και φιλοζωη επωμιζομαι καθημερινα ψυχικο βαρος, χρονο και χρημα για να μαζευω τα σκυλια καποιων ΑΝΕΥΘΥΝΩΝ.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  47796_430441879340_192357654340_4741847_2101138_n.jpg
Εμφανίσεις:  343
Μέγεθος:  35,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  57940_466421203477_565533477_6569236_3228682_n.jpg
Εμφανίσεις:  387
Μέγεθος:  30,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  61737_442346347449_582377449_5017509_766470_n.jpg
Εμφανίσεις:  351
Μέγεθος:  65,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  58781_442908532341_188250767341_5065231_2900288_n.jpg
Εμφανίσεις:  344
Μέγεθος:  72,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #174  
Παλιά 30-09-10, 14:34
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Kingrim δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να τον αναγαγουμε σε μαχη καθαροαιμων- ημιαιμων!
Δεν πρόκειται για μάχη καθαροαιμων-ημιαιμων, αλλά για επιλογή ανάμεσα σε ένα ζώο που έχει την ανάγκη μας (αδέσποτο) και σε ένα άλλο που δεν
έχει πρόβλημα τροφής και στέγης, αλλά το προτιμούμε γιατί μας αρέσουν τα όρθια αυτιά, η χρησιμότητα και η αριστοκρατική καταγωγή του.
Απάντηση με παράθεση
  #175  
Παλιά 30-09-10, 14:35
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis
θα ειμαι λιγοτερο φιλοζωος επειδη προτιμω μια συγκεκριμενη φυλη και επειδη θελω να το αποκτησω απο κουταβι για να του δωσω τη σωστη εκπαιδευση...κι επειδη δε διαλεξα ενα αδεσποτο του δρομου??
Αν θέλεις την γνώμη μου Πάνο, δεν θα είσαι καθόλου φιλόζωος, όπως δεν είμαι κι εγώ, ο πραγματικός φιλόζωος είναι αυτός που στον ελεύθερο
χρόνο του, βγαίνει και ταΐζει και ποτίζει τα αδέσποτα, όχι αυτός που παίρνει ένα σκυλί σπίτι του γιατί το γουστάρει, αυτός είναι χομπίστας.ενταξει αντικατεστησε τη φραση "λιγοτερο φιλοζωος" με τη λεξη "απερισκεπτος". θα ειμαι λοιπον εγω απερισκεπτος επειδη επιλεγω μια ά φυλη? δεν εχω το δικαιωμα??
και να πω και το αλλο...επειδη καποιοι ασχετοι ζευγαρωνουν τους σκυλους τους χωρις συναισθηση της πραξης τους και δινουν τα κουταβια δεξια κι αριστερα (ποσα πια ατομα υπευθυνα θα βρεις που θα σε πεισσουν οτι θα κρατησουν το σκυλο μεχρι το τελος της ζωης του??) εγω θα πρεπει να μαζευω τα αδεσποτα του δρομου...ωστε αυτοι να συνεχισουν να τα ζευγαρωνουν χωρις σκεψη??
δε διορθωνουμε δηλαδη μιας απο τις αιτιες του προβληματος (αλογιστη αναπαραγωγη) αλλα τρεχουμε να περιορισουμε τις συνεπειες (υιοθετωντας αδεσποτα).
Αν μια από τις αιτίες του προβλήματος είναι η αλόγιστη αναπαραγωγή, μια πολύ μεγαλύτερη αιτία του προβλήματος είναι η άρνηση να δεις το μέγεθος
του προβλήματος, επειδή εσύ θέλεις Γερμανικό ποιμενικό κι αυτό δεν σου επιτρέπει να συμβάλεις στον περιορισμό των συνεπειών. ξαναλεω τοτε..οτι επειδη μερικοι αναπαραγουν αλογιστα τα σκυλια τους χανω εγω το δικαιωμα να επιλεξω μια φυλη που μου αρεσει και να φροντισω να μη δημιουργησω απογονους....
εγω λοιπον που δεν λυνω αλλα και δεν ενισχυω το προβλημα..ειμαι μεγαλυτερη αιτια του προβληματος απο την αλογιστη αναπαραγωγη που κανουν αυτοι που θελουν ο σκυλος τους να πηδ**ξει??
νομιζω καταλαβαινεις κωστα κι εσυ οτι αυτο δε στεκει.

συμφωνω οτι εφοσον υπαρχει ενα προβλημα ΔΕΔΟΜΕΝΟ (των αδεσποτων) ναι πρεπει η αναπαραγωγη να ειναι ελεγχομενη και οχι "θελω ο σκυλος μου να πηδ***ξει-του κανει καλο".
δηλαδη θα σταματησουμε να κατηγορουμε αυτους που δημιουργουν το προβλημα (αϊντε ζευγαρωστε κι εχει ο θεος για τα κουταβια) και να αρχισουμε να κατηγορουμε αυτους που δεν υιοθετουν αδεσποτα??
ειναι επιλογη του καθενος να θελει ενα γλυκυτατο και πανεξυπνο μπασταρδακι του δρομου ή ενα αντιστοιχο σκυλο συγκεκριμενης φυλης.
Φυσικά είναι επιλογή του, αλλά υπάρχουν επιλογές που συμβάλλουν στην μείωση του προβλήματος κι επιλογές που δείχνουν την αδιαφορία μας.για τριτη φορα λεω οτι το γεγονος οτι δε λυνω το προβλημα υιοθετωντας αδεσποτο δε με κανει απερισκεπτο οταν υπαρχουν αλλοι ανευθυνοι που δημιουργουν το προβλημα ζευγαρωνοντας τα ζωα τους. ς μη ξεχναμε οτι
"Στα πρώτα έξι χρόνια ενός θηλυκού σκύλου θα έχουν γεννηθεί από αυτόν και τους απογόνους του 67.000 κουτάβια"
αλλα καποτε πρεπει να μπει χαρατσι και σε οσους αφηνουν τα σκυλια να γενοβολλανε ανεξελεγκτα.
Το ίδιο καλό αποτέλεσμα και με πιο ανθρωπιστική χροιά, θα είχε η απαγόρευση εισαγωγής καθαρόαιμων για 10-15 χρόνια.
δε νομιζω κωστα. δε μπορεις να αναγκασεις τον κοσμο να κανει αυτο εκανες εσυ..να παρει ενα μπασταρδακι...ειναι επιλογη του καθενα. το να τσιπαρονται ολα τα σκυλια και να διδοντια στοιχεια οπως ειπε ο kingrim και να υπαρχει ελεγχος ΚΑΙ στις αναπαραγωγες εχειπολυ πιο ανθρωπιστικη χροια.
εξαλλου αυτο που προτεινεις δεν εχει νοημα στη λυση του προβληματος καθως και μονο ημιαιμα να κυκλοφορουν στην ελλαδα...αν τα ζευγαρωνουν αθροα παλι και ασχετοι θα τα παιρνουν και θα τα παρατανε....και θα τα ζευγαρωνουν και το προβλημα θα εντεινεται.
για να αφησεις το σκυλο σου να αναπαραχθει θα πρεπει πριν το επιτρεψεις να κανεις μεγαλο αγωνα για να βρεις αναδοχες οικογενειες που θα σε ΠΕΙΣΟΥΝ οτι θα φροντισουν το σκυλι που θα τους δωσεις μεχρι τα βαθια γεραματα και αυτο ειναι πολυ δυσκολο.
οποιος το κανει μονο αυτος για μενα εχει το δικαιωμα να επιτρεψει το σκυλο του να αναπαραχθει.
Θα συμφωνούσα, αν το ίδιο απαιτούσες κι από τους εκτροφείς και τα πετσοπ.το ιδιο απαιτω!

θα σε προλαβω πριν μου πεις "θεος εισαι εσυ και θα αποφασισεις αν το επιτρεψεις ή οχι και αν δημιουργησεις προβλημα στο σκυλο?" και θα απαντησω
"εσυ εισαι Θεος που συμβαλλεις με την αναπαραγωγη του σκυλου σου στο προβλημα και δημιουργεις προβλημα σε μια ολοκληρη κοινωνια?"
Το να παρεμβαίνεις στην φύση απαιτεί θεϊκές ιδιότητες και δικαιώματα, το να την αφήνεις ήσυχη θα έπρεπε να είναι αυτονόητη υποχρέωση. δε μπορω να συμφωνησω...η φυση φορντιζει να "καταστρεφει" τα περιττα και τα αδυναμα....πολλα σκυλια που εχουμε ζουνε χαρη σε μας. στη φυση δε θα επιβιωναν. εχουμε επεμβει ηδη κωστα δε μπορουμε να το αντιστρεψουμε. μπορουμε ομως να λιγοστεψουμε τις ασχημες συνεπειες που επιφερουμε.
καταληγω σε ενα και μονο....δεν εχει σημασια αν το σκυλι ειναι καθαροαιμο ή οχι...δεν εχει σημασια αν το στειρωσεις ή οχι.....αλλα εχει σημασια να γινουμε ΕΜΕΙΣ πιο υπευθυνοι. κι εφοσον ειμαστε υπευθυνοι για ενα ζωο..ειμαστε και στο κομματι της αναπαραγωγης του και της πορειας των απογονων του.

Η πορεία των απογόνων του θα ήταν εξασφαλισμένη, αν εσύ (όλοι μας) δεν απέστρεφες το βλέμμα σου από την δυστυχία τους, απλά και μόνον επειδή θέλεις Γερμανικό ποιμενικό
το να μην ειμαι μερος της λυσης του προβληματος (υιοθετωντας αδεσποτα) δε σημαινει οτι εντεινω το προβλημα. ζητωντας ελεγχο στις αναπαραγωγες (και του δικου μου σκυλου) νομιζω οτι συμβαλω στη λυση του.
εσυ διορθωνεις συμπτωματα....(αμφιβολο κι αυτο γιατι λες οτι πρεπει να αφηνουμε τη "φυση" ησυχη..δηλαδη να ζευγαρωνουν τα σκυλια οπως τους ερθει) εγω θελω προληψη. εσυ παιρνεις φαρμακα δηλαδη (υιοθετεις αδεσποτα) ενω εγω φροντιζω να μην αρρωστησω (να μην υπαρχουν αλογιστες αναπαραγωγες).
ειναι σωστο να κλεινεις τον κλεφτη φυλακη..αλλα ακομη πιο σωστο αν με σωστη παιδεια φροντισεις να μη γινει κλεφτης.

δε μπορω να δεχθω κωστα οτι ενας που υιοθετησε αδεσποτο εχει φερθει ποιο σωστα απο μενα που θελω καθαροαιμο οταν εγω ΔΕΝ αναπαραγω ανεξελεγκτα το σκυλο μου και αυτος το κανει. (υιοθετει ΕΝΑ και παραγει ΔΕΚΑΔΕΣ αλλα)

υ.γ. σε βαθος χρονου αν παρω γερμανικο ποιμενικο και δεν τον αναπαραγω νομιζω θα εχω βοηθησει πιο πολυ Κωστα απο εσενα που μπορει να υιοθετησες τον μπουφυ αλλα τον αφησες να γεμισει τη θεσσαλονικη "μπουφακια".
υποθετικα μιλαω..ουτε θα παρω γερμανικο....κι εσυ φανταζομαι δε θα εκανες μια τετοια απερισκεψια.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 30-09-10 στις 15:46
Απάντηση με παράθεση
  #176  
Παλιά 30-09-10, 15:46
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

κανενας σκυλος δεν εχει δικαιωμα να αναπαραχθει ουτε καθαροαιμος ειτε ημιαιμος οπως τον "φτιαξαμε"
καποτε γιατι μας εκανε αν μας κανει ακομα θα αναπαραχθει
δικαιωματα του ειναι να μην κακοποιειται , να μην πειναει και να ειναι μελος μιας αγελης τιποτα αλλο δεν ειναι αυτονοητο για τον σκυλο

εγω που ασχολουμαι με ενα κυναθλημα και θελω εναν σκυλο χωρις φοβιες με γερα νευρα , ταχυτητα , ενταση και μαχητικοτητα , πηρα ενα κουταβι του οποιου ο πατερας προερχεται απο παλιες γραμμες γαλλικου και βελγικου ρινγκ και η μητερα απο γραμμες του εκτροφειου boscaille δεν επρεπε να το κανω δηλαδη ;

θα ξεγραψουμε δηλαδη την χρηστηκοτητα του σκυλου που τον εκανε αγαπητο στον ανθρωπο τα τελευταια 10.000 χρονια επειδη πρεπει να φορτωθω τα σκατα των σκυλογονιων ;

οχι , να σταματησει ο καθε ασχετος να βαζει σκυλους να πηδηχτουν και εγω απλα δεν θα ενισχυω το προβλημα ... και αν εχω χωρο και χρονο θα εχω και ενα πρωην αδεσποτο να προσεχω
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #177  
Παλιά 30-09-10, 16:20
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis
θα ειμαι λιγοτερο φιλοζωος επειδη προτιμω μια συγκεκριμενη φυλη και επειδη θελω να το αποκτησω απο κουταβι για να του δωσω τη σωστη εκπαιδευση...κι επειδη δε διαλεξα ενα αδεσποτο του δρομου??
Αν θέλεις την γνώμη μου Πάνο, δεν θα είσαι καθόλου φιλόζωος, όπως δεν είμαι κι εγώ, ο πραγματικός φιλόζωος είναι αυτός που στον ελεύθερο
χρόνο του, βγαίνει και ταΐζει και ποτίζει τα αδέσποτα, όχι αυτός που παίρνει ένα σκυλί σπίτι του γιατί το γουστάρει, αυτός είναι χομπίστας.ενταξει αντικατεστησε τη φραση "λιγοτερο φιλοζωος" με τη λεξη "απερισκεπτος". θα ειμαι λοιπον εγω απερισκεπτος επειδη επιλεγω μια ά φυλη? δεν εχω το δικαιωμα??
Δεν επιλέγεις φυλή, επιλέγεις να πάρεις ένα σκυλί που δεν έχει την ανάγκη σου, από ένα άλλο που την έχει και υπ' αυτή την έννοια, ναι είσαι απερίσκεπτος.
και να πω και το αλλο...επειδη καποιοι ασχετοι ζευγαρωνουν τους σκυλους τους χωρις συναισθηση της πραξης τους και δινουν τα κουταβια δεξια κι αριστερα (ποσα πια ατομα υπευθυνα θα βρεις που θα σε πεισσουν οτι θα κρατησουν το σκυλο μεχρι το τελος της ζωης του??) εγω θα πρεπει να μαζευω τα αδεσποτα του δρομου...ωστε αυτοι να συνεχισουν να τα ζευγαρωνουν χωρις σκεψη??
δε διορθωνουμε δηλαδη μιας απο τις αιτιες του προβληματος (αλογιστη αναπαραγωγη) αλλα τρεχουμε να περιορισουμε τις συνεπειες (υιοθετωντας αδεσποτα).
Αν μια από τις αιτίες του προβλήματος είναι η αλόγιστη αναπαραγωγή, μια πολύ μεγαλύτερη αιτία του προβλήματος είναι η άρνηση να δεις το μέγεθος
του προβλήματος, επειδή εσύ θέλεις Γερμανικό ποιμενικό κι αυτό δεν σου επιτρέπει να συμβάλεις στον περιορισμό των συνεπειών. ξαναλεω τοτε..οτι επειδη μερικοι αναπαραγουν αλογιστα τα σκυλια τους χανω εγω το δικαιωμα να επιλεξω μια φυλη που μου αρεσει και να φροντισω να μη δημιουργησω απογονους....
εγω λοιπον που δεν λυνω αλλα και δεν ενισχυω το προβλημα..ειμαι μεγαλυτερη αιτια του προβληματος απο την αλογιστη αναπαραγωγη που κανουν αυτοι που θελουν ο σκυλος τους να πηδ**ξει??
νομιζω καταλαβαινεις κωστα κι εσυ οτι αυτο δε στεκει.
Μα δημιουργείς απογόνους, το κουτάβι που θα πάρεις από τον εκτροφέα, θα πρέπει να αντικατασταθεί από ένα άλλο, αφήνοντας άλλο ένα αδέσποτο στον δρόμο.
Κι αν σε ικανοποιεί να δεχθώ ότι είσαι λιγότερο απερίσκεπτος από τον άλλον, ΟΚ να το δεχθώ, πάντως απερίσκεπτος είσαι και αδιαφορείς για το πρόβλημα.

συμφωνω οτι εφοσον υπαρχει ενα προβλημα ΔΕΔΟΜΕΝΟ (των αδεσποτων) ναι πρεπει η αναπαραγωγη να ειναι ελεγχομενη και οχι "θελω ο σκυλος μου να πηδ***ξει-του κανει καλο".
δηλαδη θα σταματησουμε να κατηγορουμε αυτους που δημιουργουν το προβλημα (αϊντε ζευγαρωστε κι εχει ο θεος για τα κουταβια) και να αρχισουμε να κατηγορουμε αυτους που δεν υιοθετουν αδεσποτα??
ειναι επιλογη του καθενος να θελει ενα γλυκυτατο και πανεξυπνο μπασταρδακι του δρομου ή ενα αντιστοιχο σκυλο συγκεκριμενης φυλης.
Φυσικά είναι επιλογή του, αλλά υπάρχουν επιλογές που συμβάλλουν στην μείωση του προβλήματος κι επιλογές που δείχνουν την αδιαφορία μας.για τριτη φορα λεω οτι το γεγονος οτι δε λυνω το προβλημα υιοθετωντας αδεσποτο δε με κανει απερισκεπτο οταν υπαρχουν αλλοι ανευθυνοι που δημιουργουν το προβλημα ζευγαρωνοντας τα ζωα τους. ς μη ξεχναμε οτι
"Στα πρώτα έξι χρόνια ενός θηλυκού σκύλου θα έχουν γεννηθεί από αυτόν και τους απογόνους του 67.000 κουτάβια"
Ο αριθμός αυτός είναι πολύ μακριά από τα 6-7 κουταβάκια που συνήθως κάνει το αδέσποτο που μαζέψαμε, αλλά πολύ κοντά στον αριθμό των κουταβιών που
προσπαθεί να πετύχει ο εκτροφέας, κι αν αυτός μπορεί να δικαιολογηθεί γιατί προσπαθεί να ζήσει από αυτό, εσείς που θα τα πάρετε, αφήνετε ισάριθμα αδέσποτα στον δρόμο.
αλλα καποτε πρεπει να μπει χαρατσι και σε οσους αφηνουν τα σκυλια να γενοβολλανε ανεξελεγκτα.
Το ίδιο καλό αποτέλεσμα και με πιο ανθρωπιστική χροιά, θα είχε η απαγόρευση εισαγωγής καθαρόαιμων για 10-15 χρόνια.
δε νομιζω κωστα. δε μπορεις να αναγκασεις τον κοσμο να κανει αυτο εκανες εσυ..να παρει ενα μπασταρδακι...ειναι επιλογη του καθενα. το να τσιπαρονται ολα τα σκυλια και να διδοντια στοιχεια οπως ειπε ο kingrim και να υπαρχει ελεγχος ΚΑΙ στις αναπαραγωγες εχειπολυ πιο ανθρωπιστικη χροια.
Φυσικά δεν μπορώ, είναι επιλογή του καθένα να βοηθήσει ή να κάνει το γούστο του και να νομίζει ότι είναι φιλόζωος ή έστω ότι δεν είναι απερίσκεπτος.
για να αφησεις το σκυλο σου να αναπαραχθει θα πρεπει πριν το επιτρεψεις να κανεις μεγαλο αγωνα για να βρεις αναδοχες οικογενειες που θα σε ΠΕΙΣΟΥΝ οτι θα φροντισουν το σκυλι που θα τους δωσεις μεχρι τα βαθια γεραματα και αυτο ειναι πολυ δυσκολο.
οποιος το κανει μονο αυτος για μενα εχει το δικαιωμα να επιτρεψει το σκυλο του να αναπαραχθει.
Θα συμφωνούσα, αν το ίδιο απαιτούσες κι από τους εκτροφείς και τα πετσοπ.το ιδιο απαιτω!
Δηλαδή θέλεις να πεις ότι οι εκτροφείς το κάνουν αυτό? Τα δίνουν μόνο σε υπεύθυνα άτομα? Γιατί αν δεν συμβαίνει, γιατί δεν ζητάς να τα στειρώσουν κι αυτοί?

θα σε προλαβω πριν μου πεις "θεος εισαι εσυ και θα αποφασισεις αν το επιτρεψεις ή οχι και αν δημιουργησεις προβλημα στο σκυλο?" και θα απαντησω
"εσυ εισαι Θεος που συμβαλλεις με την αναπαραγωγη του σκυλου σου στο προβλημα και δημιουργεις προβλημα σε μια ολοκληρη κοινωνια?"
Το να παρεμβαίνεις στην φύση απαιτεί θεϊκές ιδιότητες και δικαιώματα, το να την αφήνεις ήσυχη θα έπρεπε να είναι αυτονόητη υποχρέωση. δε μπορω να συμφωνησω...η φυση φορντιζει να "καταστρεφει" τα περιττα και τα αδυναμα....πολλα σκυλια που εχουμε ζουνε χαρη σε μας. στη φυση δε θα επιβιωναν. εχουμε επεμβει ηδη κωστα δε μπορουμε να το αντιστρεψουμε. μπορουμε ομως να λιγοστεψουμε τις ασχημες συνεπειες που επιφερουμε.
Όχι ενισχύοντας από τη μια τους εκτροφείς που μόνο σκοπό έχουν το κέρδος και από την άλλη επεμβαίνοντας στην αναπαραγωγική διαδικασία
πλασμάτων που έχουν
την ανάγκη μας, αλλά κανείς δεν μας έδωσε το δικαίωμα να τα μεταχειριζόμαστε σαν άψυχα αντικείμενα και να αποφασίζουμε εμείς αντίθετα από τις φυσικές επιλογές.
Και με ποιό δικαίωμα θα επιτρέψεις την διαιώνιση του καθαρόαιμου του εκτροφέα και όχι του αδέσποτου, επειδή το ένα το γουστάρεις και το άλλο σε ενοχλεί?
καταληγω σε ενα και μονο....δεν εχει σημασια αν το σκυλι ειναι καθαροαιμο ή οχι...δεν εχει σημασια αν το στειρωσεις ή οχι.....αλλα εχει σημασια να γινουμε ΕΜΕΙΣ πιο υπευθυνοι. κι εφοσον ειμαστε υπευθυνοι για ενα ζωο..ειμαστε και στο κομματι της αναπαραγωγης του και της πορειας των απογονων του.

Η πορεία των απογόνων του θα ήταν εξασφαλισμένη, αν εσύ (όλοι μας) δεν απέστρεφες το βλέμμα σου από την δυστυχία τους, απλά και μόνον επειδή θέλεις Γερμανικό ποιμενικό
το να μην ειμαι μερος της λυσης του προβληματος (υιοθετωντας αδεσποτα) δε σημαινει οτι εντεινω το προβλημα. ζητωντας ελεγχο στις αναπαραγωγες (και του δικου μου σκυλου) νομιζω οτι συμβαλω στη λυση του.
Η λύση που προτείνεις είναι τεχνητή και απάνθρωπη. Η ανθρωπιστική λύση είναι να σταματήσουν οι εισαγωγές καθαρόαιμων και οι εντατικές εκτροφές, μέχρι να υιοθετηθούν
όλα τα αδέσποτα, ακόμη κι αν αυτό στενοχωρήσει πολλούς απερίσκεπτους που δεν θα βρίσκουν Γερμανικό ποιμενικό με πεντιγκρί και θα αναγκασθούν να πάρουν ένα αδεσποτάκι.
Και τότε, αφού θα έχουν μαζευτεί όλα τα αδέσποτα σε σπίτια και θα έχουμε λύσει το βασικό πρόβλημα, τότε μπορούμε να συζητήσουμε για τις λεπτομέρειες.
εσυ διορθωνεις συμπτωματα....(αμφιβολο κι αυτο γιατι λες οτι πρεπει να αφηνουμε τη "φυση" ησυχη..δηλαδη να ζευγαρωνουν τα σκυλια οπως τους ερθει) εγω θελω προληψη. εσυ παιρνεις φαρμακα δηλαδη (υιοθετεις αδεσποτα) ενω εγω φροντιζω να μην αρρωστησω (να μηνυπαρχουν αλογιστες αναπαραγωγες).
ειναι σωστο να κλιενεις τον κλεφτη φυλακη..αλλα ακομη πιο σωστο αν με καλη παιδεια φροντισεις να μη γινει κλεφτης.
Αυτά μου ακούγονται σαν το άλλοθι που ψάχνετε όσοι δεν θέλετε να συμβάλλετε στην λύση του προβλήματος, γιατί για σας, σκυλί είναι μόνο το ράτσας.
Λέτε δηλαδή και πείθετε τον εαυτό σας ότι δεν φταίτε εσείς που προτιμάτε το καθαρόαιμο, αλλά οι άλλοι που πέταξαν αδέσποτα και άρα εσείς είστε ΟΚ.
Φταίτε όμως και οι δύο και η γνώμη μου είναι ότι εσείς περισσότερο, γιατί επιλέγετε ψυχρά και απάνθρωπα να προσφέρετε στέγη σε έναν σκύλο που δεν την χρειάζεται.

δε μπορω να δεχθω κωστα οτι ενας που υιοθετησε αδεσποτο εχει φερθει ποιο σωστα απο μενα που θελω καθαροαιμο οταν εγω ΔΕΝ αναπαραγω ανεξελεγκτα το σκυλο μου και αυτος το κανει.
Αυτός ο τελευταίος, με την ανεξέλεγκτη αναπαραγωγή, μπορεί να καταφέρει να μην δημιουργήσει ούτε ένα αδέσποτο κι έσωσε ήδη το αρχικό.
Εσύ παίρνοντας το καθαρόαιμο από τον εκτροφέα, έχεις ήδη αφήσει ένα αδέσποτο στον δρόμο, συν ότι είναι πολύ πιθανότερο να παρασυρθείς σε ανεξέλεγκτη
αναπαραγωγή, λόγω του οικονομικού οφέλους που θα έχεις, πουλώντας καθαρόαιμα κουταβάκια, άρα για μένα ναι, ο πρώτος έχει φερθεί πιο σωστά.

υ.γ. σε βαθος χρονου αν παρω γερμανικο ποιμενικο και δεν τον αναπαραγω νομιζω θα εχω βοηθησει πιο πολυ Κωστα απο εσενα που μπορει να υιοθετησες τον μπουφυ αλλα τον αφησες να γεμισει τη θεσσαλονικη "μπουφακια".
υποθετικα μιλαω..ουτε θα παρω γερμανικο....κι εσυ φανταζομαι δε θα εκανες μια τετοια απερισκεψια.
Μπα, είναι το άλλοθι που σου έλεγα παραπάνω, γιατί βαθιά μέσα σου το χρειάζεσαι, για να δικαιολογήσεις στον εαυτό σου, μια πράξη καθαρά εγωιστική.
Αν τον πάρεις και δεν τον αναπαραγάγεις, θα έπρεπε να κάνεις την σύγκριση με κάποιον που υιοθετεί αδέσποτο και δεν το αναπαράγει.
Αν κάνεις σωστά τις συγκρίσεις (1 με 1 ή πολλά με πολλά), θα δεις και μόνος σου ότι ο άλλος βοήθησε περισσότερο από εσένα, απερίσκεπτε.
.......
Να δω τώρα με τι χρώμα θ' απαντήσεις κι αν κανένας θα μπορέσει να βγάλει άκρη από αυτό το ποστ.
Απάντηση με παράθεση
  #178  
Παλιά 30-09-10, 16:29
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Να δω τώρα με τι χρώμα θ' απαντήσεις κι αν κανένας θα μπορέσει να βγάλει άκρη από αυτό το ποστ.
ελα θα το στρωσω...θα αντιγραψω μονο τα πρασινα σου...

Δεν επιλέγεις φυλή, επιλέγεις να πάρεις ένα σκυλί που δεν έχει την ανάγκη σου, από ένα άλλο που την έχει και υπ' αυτή την έννοια, ναι είσαι απερίσκεπτος
οχι δε μπορω να δεχθω οτι ειμαι απερισκεπτος οταν ξερω τι θελω -δεσμευομαι για μια ζωη υπευθυνα- αλλα και δεν επιθυμω τα "μουλικα" που ανευθυνα εσπειρε ο καθενας (ο σκυλος του..αλλα αυτος δε φταιει)
να ζητησεις ευθυνη απο αυτους που τα παρατησαν στο δρομο.

Μα δημιουργείς απογόνους, το κουτάβι που θα πάρεις από τον εκτροφέα, θα πρέπει να αντικατασταθεί από ένα άλλο, αφήνοντας άλλο ένα αδέσποτο στον δρόμο.
Κι αν σε ικανοποιεί να δεχθώ ότι είσαι λιγότερο απερίσκεπτος από τον άλλον, ΟΚ να το δεχθώ, πάντως απερίσκεπτος είσαι και αδιαφορείς για το πρόβλημα.
λυση δεν ειναι να καταργηθουν οι φυλες και να υπαρχουν μονο ημιαιμα στον κοσμο. αν ολοι οι εκτροφεις δινουν τα κουταβια τους τσιπαρισμενα και δηλωνονται τα στιχεια στις αρχες και υπαρχει νομοθεσια που προβλεπει και μεριμνει....δεν αφηνω κανενα αδεσποτο στο δρομο. αλλοι τα αφησαν.

Ο αριθμός αυτός είναι πολύ μακριά από τα 6-7 κουταβάκια που συνήθως κάνει το αδέσποτο που μαζέψαμε, αλλά πολύ κοντά στον αριθμό των κουταβιών που
προσπαθεί να πετύχει ο εκτροφέας, κι αν αυτός μπορεί να δικαιολογηθεί γιατί προσπαθεί να ζήσει από αυτό, εσείς που θα τα πάρετε, αφήνετε ισάριθμα αδέσποτα στον δρόμο
εε οχι 6-7. 6-7 θα κανει το δικο σου....σε ενα χρονο. τον αλλο χρονο?? και τα 6-7 αυτα με τη σειρα τους??
αφηνω εγω τα ηδη αδεσποτα στη μοιρα τους οκ...κι εσυ που παραγεις αλλα 6-7 τα οποια κατα πλειοψηφια εκει θα καταληξουν τι κανεις στην ουσια??

Δηλαδή θέλεις να πεις ότι οι εκτροφείς το κάνουν αυτό? Τα δίνουν μόνο σε υπεύθυνα άτομα? Γιατί αν δεν συμβαίνει, γιατί δεν ζητάς να τα στειρώσουν κι αυτοί?
δεν εχει νοημα. απο τους εκτροφεις ζηταω να ελεγχουν τις αναπαραγωγες τους (οχι αθροες) και να δινουν μονο υπο ορους τα κουταβια (τσιπαρισμενα-δηλωση στοιχειων κ.τ.λ.)

Όχι ενισχύοντας από τη μια τους εκτροφείς που μόνο σκοπό έχουν το κέρδος και από την άλλη επεμβαίνοντας στην αναπαραγωγική διαδικασία
πλασμάτων που έχουν
την ανάγκη μας, αλλά κανείς δεν μας έδωσε το δικαίωμα να τα μεταχειριζόμαστε σαν άψυχα αντικείμενα και να αποφασίζουμε εμείς αντίθετα από τις φυσικές επιλογές.
Και με ποιό δικαίωμα θα επιτρέψεις την διαιώνιση του καθαρόαιμου του εκτροφέα και όχι του αδέσποτου, επειδή το ένα το γουστάρεις και το άλλο σε ενοχλεί?
οι φυσικες επιλογες δεν υφιστανται πλεον αφου εχουμε αφαιρεσει το ειδος αυτο απο τη φυση. ειναι πλεον στο ανθρωπινο περιβαλλον μονο.
μη βαζεις λογια στο στομα μου. ολες οι αναπαραγωγες να ελεγχονται και των καθαρων και των ημιαιμων. εσυ εφοσον λες να σταματησουν οι εισαγωγες καθαροαιμων για 10-15 χρονια πας στο αντιθετο ακρο να εξαφανισουμε τα καθαροαιμα και να εχουμε μονο ημιαιμα.

Η λύση που προτείνεις είναι τεχνητή και απάνθρωπη. Η ανθρωπιστική λύση είναι να σταματήσουν οι εισαγωγές καθαρόαιμων και οι εντατικές εκτροφές, μέχρι να υιοθετηθούν
όλα τα αδέσποτα, ακόμη κι αν αυτό στενοχωρήσει πολλούς απερίσκεπτους που δεν θα βρίσκουν Γερμανικό ποιμενικό με πεντιγκρί και θα αναγκασθούν να πάρουν ένα αδεσποτάκι.
βρε Κωστα πως το λες αυτο?? τοση αυταπατη?? ΔΕΝ προκειται να υιοθετηθουν ποτε ολα τα αδεσποτα αφου ο καθενας θα παιρνει ενα και θα το αφηνει να πηδ**ξει με αποτελεσμα ενα να σωζει και δεκα να αφηνει εμμεσα στο δρομο.
μονο με την "τεχνητη και απανθρωπη" οπως λες λυση της ελεγχομενης αναπαραγωγης (και οχι "θα κανω το σκυλο μου αντρα σημερα") και σε συνδυασμο με νομοθεσια (να μη τα ξαναλεω τσιπαρισματα μπλα μπλα μπλα)μπορει να εξαλειφθει το προβλημα

Αυτά μου ακούγονται σαν το άλλοθι που ψάχνετε όσοι δεν θέλετε να συμβάλλετε στην λύση του προβλήματος, γιατί για σας, σκυλί είναι μόνο το ράτσας.
Λέτε δηλαδή και πείθετε τον εαυτό σας ότι δεν φταίτε εσείς που προτιμάτε το καθαρόαιμο, αλλά οι άλλοι που πέταξαν αδέσποτα και άρα εσείς είστε ΟΚ.
Φταίτε όμως και οι δύο και η γνώμη μου είναι ότι εσείς περισσότερο, γιατί επιλέγετε ψυχρά και απάνθρωπα να προσφέρετε στέγη σε έναν σκύλο που δεν την χρειάζεται
Και τότε, αφού θα έχουν μαζευτεί όλα τα αδέσποτα σε σπίτια και θα έχουμε λύσει το βασικό πρόβλημα, τότε μπορούμε να συζητήσουμε για τις λεπτομέρειες
Δεν ειναι αλλοθι..το παραδεχομαι δε συμβαλλω στη λυση με τον τροπο που λες. δεν υιοθετω. συμβαλλω με το να ζητω νομοθεσια...ελεγχο στην αναπαραγωγη..υπευθυνη συμπεριφορα απο ολους. παλι βαζεις λογια στο στομα μου-μας (οσων θελουν συγκεκριμενη φυλη)..."για μας το σκυλι ειναι μονο ρατσας"..τι σε εχει πιασει?? μονο ημιαιμα ειχα στη ζωη μου. ποτε καθαροαιμο αλλα αναγνωριζω σε καθεναν το διαιωμα να επιλεγει μια φυλη και οχι να ειναι αναγκασμενος να μαζεψει αυτα που εσυ σκορπισες επειδη ηθελες να ζευγαρωσεις ανευθυνα το σκυλο σου. (οχι εσυ προσωπικα...το 2ο ενικο ειναι "συμβολικο για να δωσω εμφαση")

Αυτός ο τελευταίος, με την ανεξέλεγκτη αναπαραγωγή, μπορεί να καταφέρει να μην δημιουργήσει ούτε ένα αδέσποτο κι έσωσε ήδη το αρχικό.
σε αυτον θα πω μπραβο...τετοιους κυνοφιλους θελω...ειτε εχουνημιαιμο ειτε καθαροαιμο.
Εσύ παίρνοντας το καθαρόαιμο από τον εκτροφέα, έχεις ήδη αφήσει ένα αδέσποτο στον δρόμο, λαθος...δε το αφησα εγω...το αφησε ο μαγκας που ηθελε να πηδαει ο σκυλος του (π.χ. καποιος που ειχε εναν "μπουφυ" οπως εσυ) συν ότι είναι πολύ πιθανότερο να παρασυρθείς σε ανεξέλεγκτη

αναπαραγωγή, λόγω του οικονομικού οφέλους που θα έχεις,πουλώντας καθαρόαιμα κουταβάκια,παλι λαθος....μιλαω για υπευθυνα ατομα άρα για μένα ναι, ο πρώτος έχει φερθεί πιο σωστά.

δε μπορω να το κανω πιο σαφες. ζητω ελεγχο στην αναπαραγωγη. δηλωση στοιχειων, τσιπαρισμα σε ολα τα σκυλια που υπαρχουν. κι εσυ ζητας να υιοθετησουμε ολοι ενα ημιαιμο μεν, αλλα απο την αλλη να αδιαφορησουμε για το αν αυτο αφησει αλλους 10 απογονους και την τυχη αυτων, για να μην χαρακτηριστουμε "τεχνητοι και απανθρωποι".
το θωρω αδιανοητο.

εδω σταματω γιατι δε μπορω να κανω πιο ξεκαθαρες τις αποψεις μου...αλλα και γιατι νοιωθω οτι δεν γινονται κατανοητες...(δε ζητω να γινουν δεκτες..κατανοητες)
μπορω να κατανοησω τη δικη σου θεση οτι το ιδανικο ειναι να υιοθετησουμε αδεσποτο ΟΜΩΣ οχι και την επιθυμια σου να το αναπαραγεις χωρις κανονισμους.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 30-09-10 στις 17:07
Απάντηση με παράθεση
  #179  
Παλιά 30-09-10, 16:58
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
κανενας σκυλος δεν εχει δικαιωμα να αναπαραχθει ουτε καθαροαιμος ειτε ημιαιμος οπως τον "φτιαξαμε"
καποτε γιατι μας εκανε αν μας κανει ακομα θα αναπαραχθει
δικαιωματα του ειναι να μην κακοποιειται , να μην πειναει και να ειναι μελος μιας αγελης τιποτα αλλο δεν ειναι αυτονοητο για τον σκυλο
Για μένα Νίκο είναι πολύ περισσότερα τα αυτονόητα και κυρίως είναι αυτονόητο ότι δεν μπορώ να τον δω σαν εργαλείο.

εγω που ασχολουμαι με ενα κυναθλημα και θελω εναν σκυλο χωρις φοβιες με γερα νευρα , ταχυτητα , ενταση και μαχητικοτητα , πηρα ενα κουταβι του οποιου ο πατερας προερχεται απο παλιες γραμμες γαλλικου και βελγικου ρινγκ και η μητερα απο γραμμες του εκτροφειου boscaille δεν επρεπε να το κανω δηλαδη ;
Κι αν σου έβγαινε φοβιτσιάρης ή αργός ή δειλός ή τέλος πάντων άχρηστος για το κυνάθλημα τι θα τον έκανες? Μ' ενδιαφέρει πολύ η απάντησή σου.

θα ξεγραψουμε δηλαδη την χρηστηκοτητα του σκυλου που τον εκανε αγαπητο στον ανθρωπο τα τελευταια 10.000 χρονια επειδη πρεπει να φορτωθω τα σκατα των σκυλογονιων ;
Η χρηστικότητα του σκύλου, νομίζω θα έπρεπε να είναι η τελευταία λεπτομέρεια όταν επιλέγουμε, προφανώς διαφωνούμε.

οχι , να σταματησει ο καθε ασχετος να βαζει σκυλους να πηδηχτουν και εγω απλα δεν θα ενισχυω το προβλημα ... και αν εχω χωρο και χρονο θα εχω και ενα πρωην αδεσποτο να προσεχω
Αυτός που τους βάζει κάνει λάθος (συνήθως οι εκτροφείς), όπως κι αυτός που τους εμποδίζει.
....
Απάντηση με παράθεση
  #180  
Παλιά 30-09-10, 17:11
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

δε μπορω να διαβαζω αλλο τετεια πραγματικα

για πειτε μου σας παρακαλω ενας που γνωριζει ετσι
ποιος σκυλος ειναι καθαροαιμος ???? και ποιος ημιαιμος ???????


συμφωνο απολυτα με το bokosta σε ολα οσα λεει

fishme1 διαβασα ποιο πανω οτι αμα αφυσω το σκυλο μου νυστηκο θα ερθεις να τον ταισεις και θα γινεις αφεντικο του και απαναταω με την καμια δεν γυνετε αυτο πολυ πολυ να γυνεις εσυ γευμα του γιατι απλα εγω ειμαι το αφεντικο του και ο φιλος του και ειναι θεμα παιδιας του σκυλιου
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
«Τους μονομάχους τους κρατάμε μόνους τους», μύθος? Tolis Bettas 52 20-01-15 00:14
Αναπαραγωγή Bee Τσιόνογλου Σταύρος Γαρίδες του γένους Caridina 5 20-05-10 12:16
Αναπαραγωγή puravlos Bettas 4 18-06-07 15:07
Αναπαραγωγή Ροδόστομων John T Άλλα ψάρια Ν. Αμερικής 9 09-04-05 12:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,18397 seconds with 14 queries