Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 16-10-12, 15:02   #1
Αρχάρια!!!!
Eveline S.
Junior Member
Εγγραφή: 12-10-2012
Περιοχή: χανια κρητης
Μηνύματα: 8

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Eveline S. Ο χρήστης Eveline S. δεν είναι συνδεδεμένος 16-10-12, 15:02
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας ...είμαι καινούρια στο φορουμ και στο χόμπυ γενικώς.Αφορμή είναι ένας κόκκινος μονομάχος(αλλά φαντάζομαι κάτι τέτοιο θα το έχετε ακούσει άπειρες φορές).Μου τον έδωσαν κλασσικά απο πετ σοπ για ψάρι στη γυάλα.Διαβαζοντας λοιπόν θέματα που αφορούσαν την ομαλή διαβίωση του καινούριου μου συγκάτοικου είδα οτι κάθε άλλο παρά ψαράκι για τη γυάλα δεν ειναι και σίγουρα δεν θέλω στα δικα μου χέρια ,για όσο καιρό,είναι να μην ζει όπως πρέπει.Για αρχή του έβαλα μια ανούμπια μέσα στη γυάλα για να καλυτερέψει η ποιότητα του νερού(δεν ξέρω αν έκανα καλά),μέχρι να βρω ένα ενυδρείο κατάλληλο για το ψαράκι μου.Είμαι εντελώς αρχάρια και ξεκινάω από το μηδέν...πάσα συμβούλη δεχτή.
εύχαριστω!!!
Εμφανίσεις: 7352
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-10-12, 15:07
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλωσηρθες!καλα εκανες και εβαλες την ανουμπια και καλα εκανες και μπηκες εδω να διαβασεις
αν δεν τα εχεις διαβασει ακομα,ξεκινα να διαβαζεις τα υπομνηματα στους αρχαριους.θα τα βρεις ολα μαζεμενα εδω.σωστα καταλαβες οτι το ψαρι θελει κανονικο ενυδρειο και οχι γυαλα.μολις διαβασεις τα υπομνηματα θα καταλαβεις και το γιατι.οτι δεν καταλαβαινεις ρωτα

αν θες να κοιταξεις και για ενυδρειο απο τωρα,μια πολυ καλη περιπτωση μου φαινεται αυτη.(για το (α) μιλαω)μεταχειρισμενο αλλα η τιμη και η κατασταση του μου φαινεται σουπερ.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-10-12, 15:14
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

καλως ηρθες, καλο θα ηταν απο τωρα που ειναι αρχη να παρεις πιο μεγαλο ενυδρειακι να το χαρεις κιολλας......
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-10-12, 15:53
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaspiou Εμφάνιση μηνυμάτων
καλως ηρθες, καλο θα ηταν απο τωρα που ειναι αρχη να παρεις πιο μεγαλο ενυδρειακι να το χαρεις κιολλας......
Η αλήθεια είναι ότι όσο πιο μεγάλο, τόσο πιο εύκολο!!! και πιο όμορφο φυσικα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-10-12, 16:04
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλως ηρθες!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-10-12, 16:12
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

καλως ηρθες ..καλο διαβασμα..
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-10-12, 16:38
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Καλως ήρθες δεν ξέρω αν σκέφτεσαι να αγοράσεις καινούργιο ενυδρείο και ποσο θα το βρείς εδώ στα χανιά , οι τζαμάδες πάντως κολλάνε
σχεδόν όλοι ενυδρεία για κατασκευή DIY .
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-10-12, 16:56
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

καλώς όρισες
και προσοχή γιατί εκεί στα Χανιά γιατί οι πετσοπαδες είναι πολύ επικίνδυνοι
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-10-12, 17:11
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Καλως ηρθες και απο μενα!
Διαβασε, ακου, ρωτα!!
__________________



Η γρια η Κοντακ εχει το ζουμ ιν!


Δημητρης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-10-12, 18:23
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

Για τον μονομαχο χρειαζεσαι 50 λιτρα ενυδρειο.
Απ, οτι βλεπω εχεις ενυδρειο 60 λιτρα αρα πιστευω οτι εχεις μια πρωτη ιδεα περι ενυδρειων.
Ο μονομαχος εκτος απο ενυδρειο θελει μαλακο και οξινο νερο.
βρες ενα ενυδρειο παρε βιολογια (μπολι) απο το φιλτρο του αλλου ενυδρειου,κανε μετρησεις στο νερο της βρυσης γιατι πιθανοτατα θα χρειαστει να κατεβαζεις το ph με τυρφη (ποτε με ζουμια του εμποριου).
μεχρι να γινουν αυτα βασικο ειναι να κανεις συχνες αλλαγες νερου στο ζωντανο παντα με αντιχλωριο.
Υπομονη ολοι την εχουμε πατησει καποια στιγμη .
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-10-12, 19:09
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

καλως ηρθες!!

μην αγχωνεσαι!

παρ'τα με την σειρα,διαβαζοντας τα υπομνηματα στο σαιτ!

οτι δεν καταλαβαινεις,εδω ειμαστε!

για την ωρα,αν εχεις καποιον γνωστο (οχι πετσοπ φυσικα) εκει κοντα,με καποια εμπειρια,μπορεις να του εμπιστευθεις το ψαρακι,μεχρι να στρωσεις το φιλτρο κλπ!

καλη αρχη!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-10-12, 10:02
Eveline S. Ο χρήστης Eveline S. δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2012
Περιοχή: χανια κρητης
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leandros69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τον μονομαχο χρειαζεσαι 50 λιτρα ενυδρειο.
Απ, οτι βλεπω εχεις ενυδρειο 60 λιτρα αρα πιστευω οτι εχεις μια πρωτη ιδεα περι ενυδρειων.
Ο μονομαχος εκτος απο ενυδρειο θελει μαλακο και οξινο νερο.
βρες ενα ενυδρειο παρε βιολογια (μπολι) απο το φιλτρο του αλλου ενυδρειου,κανε μετρησεις στο νερο της βρυσης γιατι πιθανοτατα θα χρειαστει να κατεβαζεις το ph με τυρφη (ποτε με ζουμια του εμποριου).
μεχρι να γινουν αυτα βασικο ειναι να κανεις συχνες αλλαγες νερου στο ζωντανο παντα με αντιχλωριο.
Υπομονη ολοι την εχουμε πατησει καποια στιγμη .
Καλημερα!Ευχαριστω πολυ για τις πρωτες πληροφοριες(γιατι σιγουρα,ορεξη να υπαρχει,θα χρειαστω κι αλλες...)Αρχικα να διευκρινισω οτι δεν εχω ενυδρειο ακομα και μαλιστα ειμαι στο ψαξιμο...Για το νερακι που ανεφερες με τις αλλαγες ειναι μια πρωτη απορια.Ποσο συχνα πρεπει να αλλαζεται το νερο μεχρι να βαλω το ψαρακι σε ενυδρειο?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλως ήρθες δεν ξέρω αν σκέφτεσαι να αγοράσεις καινούργιο ενυδρείο και ποσο θα το βρείς εδώ στα χανιά , οι τζαμάδες πάντως κολλάνε
σχεδόν όλοι ενυδρεία για κατασκευή DIY .

Καλως σας βρηκα.Κατ αρχας να ρωτησω αν το λινκ που εχεις βαλει ειναι δικο σου ενυδρειο με θαλασσινο???
Αν ναι,ειναι πολυ εντυπωσιακο με το χταποδι!
Κατα δευτερον να σου πω οτι ξεκινησα με το σκεπτικο να φτιαξουμε το ενυδρειο μαζι με τον πατερα μου ο οποιος ασχολουταν στο παρελθον και εχει ξαναφτιαξει μονος του αλλα καταληξαμε στο συμπερασμα οτι ισως μασ κοστισει λιγο παραπανω απο οτι θα κοστιζε ενα μεταχειρησμενο και σε ευκαιρια ισως.
Εχω ηδη δει για ενα 60 λιτρων σε καλή τιμουλα.
Ο ιδιος πουλαει κι ενα 98 λιτρων αλλα το θεωρω υπερβολη ισως για ενα μονομαχο μονο???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Eveline S. : 17-10-12 στις 10:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-10-12, 10:06
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Πριν βάλεις ψαράκι εξαρτάται από το πώς έστρωσες το φίλτρο ή γενικά τη διαδικασία που ακολούθησες στο στήσιμο. Μετά την εισαγωγή ψαριού είναι που θα πρέπει να κρατήσεις μια ρουτίνα που συνθήθως είναι κάθε βδομάδα 30%.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-10-12, 10:17
Eveline S. Ο χρήστης Eveline S. δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2012
Περιοχή: χανια κρητης
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή Ενυδρειο...

Σας ευχαριστω πολυ ολους για την υποδοχη.
Το σιγουρο ειναι οτι πασα πληροφορια δεχτη και σιγουρα θα εχω για αρχη πολλες αποριες.
Εχω ηδη δει για ενα μεταχειρισμενο ενυδρειο και σε καλη τιμουλα απλα φοβαμαι γιατι ειναι κομματακι μακρια απο τα Χανια και η μεταφορα ισως ειναι δυσκολη.
το ενυδρειο ειναι 60 λιτρων,υπαρχει και ενα 98 λιτρων.Οσο πιο μεγαλο τοσο πιο καλο?
Οσο για το θερμοστατη και το φιλτρο που εχει το 60αρι φανταζομαι οτι ειναι καλο γιατι το μεγαλο δεν εχει,ειναι μονο η γυαλα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν βάλεις ψαράκι εξαρτάται από το πώς έστρωσες το φίλτρο ή γενικά τη διαδικασία που ακολούθησες στο στήσιμο. Μετά την εισαγωγή ψαριού είναι που θα πρέπει να κρατήσεις μια ρουτίνα που συνθήθως είναι κάθε βδομάδα 30%.


Τωρα το ψαρακι ειναι στη γυαλα και σε αυτο αναφερομαι στην αλλαγη του νερου.
Καθε ποτε πρεπει να το αλλαζω για τωρα στη γυαλα.Εχω και μια ανουμπια μεσα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Eveline S. : 17-10-12 στις 10:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-10-12, 10:26
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

ο μονομαχος μεσα στη γυαλα πνιγεται στην αμμωνια.
αν ειχες τεστ μετρησεων θα το εβλεπες θελει αλλαγες καθημερινες ισως και 2 φορες τη μερα αναλογα τις μετρησεις.και το νερο αποχλωριομενο με αντιχλωριο.
μεχρι να βρεις ενυδρειο το πιο βολικο ειναι να παρεις ενα μεγαλο ταπερ 20-30 λιτρα και να τον βαλεις εκει.
επισης προσανατολισου σε τετραγωνο ενυδρειο.θελει χωρο να κολυμπαει οχι βαθος απαραιτητα 40Χ40Χ35 ειναι μια καλη λυση και απο κει και υστερα κενο απο πανω και χαμηλη ροη αντλιας.
Γιατι ειναι λαβυρινθοψαρο και εχει τρυπα στο κεφαλι με την οποια ανεβαινει στην επιφανεια και αναπναιει οξυγονο.
η δυνατη ροη τον παρασερνει.
επεισης θελει μαλακο και οξυνο νερο αρα θα πρεπει να μετρησεις το νερο της βρυση σου ph,gh,kh και πριν τις αλλαγες να κανεις την καταληλη πρετοιμασια με τυρφη.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-10-12, 11:16
Eveline S. Ο χρήστης Eveline S. δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2012
Περιοχή: χανια κρητης
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Ειναι καλυτερο να παρω ηλεκτρονικα μεσα μετρησης (και μακροπροθεσμα οικονομικοτερο?)και ποσα μεσα και ποια ειναι αυτα που χρειαζομαι?
Σας ζαλισα ηδη...συγνωμη!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-10-12, 11:26
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Ναι ο χταποδις ήταν φοβερός !!! επέστρεψε όμως στο φυσικό του περιβάλλον όταν μετακόμισα για Χανιά τον είχα κρατήσει για 6 μήνες ~ ,

αυτό που χρειάζεσαι είναι το test kit από την api και ξεμπέρδεψες
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2086

P.s για το νερό σίγουρα θες τύρφη η όσμωση γιατί εδώ στα χανιά το ph και σκληρότητες είναι ανεβασμένα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-10-12, 11:29
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

δεν εχω ασχοληθει με ηλεκτρονικα μεσα μετρησης.
οποτε γνωριζω ποσο ευκολο ειναι το καλιμπραρισμα τους και σε ποσο καιρο θα εχεις κανει αποσβεση.
το πιο αμεσο παντως και σιγουρο ειναι τα υγρα τεστ.
ουτε σου μιλαω σαν σουπερ ειδικος.
αλλα επειδη πολλοι με μονομαχους την εχουμε πατησει πανω κατω με τον ιδιο τροπο,πριν προχωρησεις να πετας χρηματα και ισως χωρις αποτελεσμα κατσε διαβασε πρωτα http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E4%F1%E5%E9%EF

Υ.Γ εγω σαν καλο στουρναρι την ειχα πατησει χειροτερα.
οταν πηρα τον δικο μου δεν παρατηρησα τα ασπρα σημαδια στα φτερα του και ακομα χειροτερα οτι του ειχαν κοψει πολλα σαπια σημεια με ψαλιδι.
τον εβαλα και σε 12 λιτρα νερο ηρθε και εδεσε.
οταν αρχισα να διαβαζω εδω μεσα τρελαθηκα. Τωρα τα πτερυγια και η ουρα ειναι σε φαση αναπλασης αλλα δεν μπορω να πω οτι δεν θα υποτροπιασει.
φροντιζω ομως να τον εχω οσο καλυτερα γινεται.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-10-12, 11:40
Eveline S. Ο χρήστης Eveline S. δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2012
Περιοχή: χανια κρητης
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Διαβαζω εκει απο το πρωι.Δεν τα ειχα εντοπισει πριν μεσα στο φορουμ.
Ευχαριστω πολυ και παλι....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-10-12, 11:46
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

εχει πολυ μεγαλη σημασια να καταλαβεις την διαδικασια του κυκλου του αζωτου.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-10-12, 12:39
Eveline S. Ο χρήστης Eveline S. δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2012
Περιοχή: χανια κρητης
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι ο χταποδις ήταν φοβερός !!! επέστρεψε όμως στο φυσικό του περιβάλλον όταν μετακόμισα για Χανιά τον είχα κρατήσει για 6 μήνες ~ ,

αυτό που χρειάζεσαι είναι το test kit από την api και ξεμπέρδεψες
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2086

P.s για το νερό σίγουρα θες τύρφη η όσμωση γιατί εδώ στα χανιά το ph και σκληρότητες είναι ανεβασμένα
Πολυ καλο το site που μου προτεινες.Ευχαριστω πολυ!

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leandros69 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχει πολυ μεγαλη σημασια να καταλαβεις την διαδικασια του κυκλου του αζωτου.

Φαινοντε αρκετα περιπλοκα.Πιστευω οτι στην πραξη με τις μετρησεις θα μπω στο νοημα.Για την ωρα μου φαινοντε λιγο βουνο.
-------------------------
Τωρα που το λες εχει κι εμενα κατι ασπρα σημαδακια στα πτεριγιακια τα δυο κατω στις ακριες...νομιζω οτι εχω αρχησει και αγχωνομαι λιγο για το ψαρι.Νερο δεν ηξερα οτι επρεπε να του αλλαζω τοσο συχνα και εχω να το κανω μια βδομαδα απο αγνοια...εχω βαλει πολυχρωμα πετραδακια στον πατω για να μην αντανακλα η γυαλα αλλα και αυτα πρεπει να τα βγαλω γιατι ειναι χειροτερο τελικα ....επισης του εβαλα ενα βραχο με σπηλιες μικρες για να του αρεσει και μπορει να κανει και αυτο ζημια στο νερο....αχχχ χαλια τα εχω κανει!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Eveline S. : 17-10-12 στις 12:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-10-12, 12:41
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ηρεμία και θα τα βρούμε όλα! Απλά σου φαίνεται βουνό γιατί απλά ξεκινάς από το μηδέν, δε χρειάζεται όμως μέσα σε μια μέρα να τα καταλάβεις όλα. Από τα βασικά ξεκίνα και βήμα βήμα.

Αν μπορείς βάλε μια φωτογραφία για να δούμε τι ακριβώς έχει βγάλει.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-10-12, 13:10
Eveline S. Ο χρήστης Eveline S. δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2012
Περιοχή: χανια κρητης
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Θα βαλω με την πρωτη ευκαιρια.
Με νοιαζει αρχικα μεχρι,να φτασω στο ενυδρειο,να μην τυρανναω το ψαρι και ποσο μαλλον δεν επιθυμω να παθει και τιποτα εξ αιτιας μου!!!
Τεσπα... Ελπιζω οτι θα τα βρω ολα σιγα σιγα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-10-12, 13:45
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

η πιο κοντινη λυση για την ωρα μεχρι να βρεις ενυδρειο ειναι το ταπερ που προαναφερα.αν εχει ασπρα σημαδακια στα φτερα του παρακολουθα τα και αν δεις να εξελισονται βαλε melafix
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-10-12, 07:55
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το σχεδιαγραμμα σου δειχνει τη διαδικασια του κυκλου του αζωτου.απο πανω(και δεξιοστροφα):
α)το ταισμα και τα αποβλητα των ψαριων δημιουργουνε αμμωνια.
β)τα βακτηρια nitrosomonas που αναπτυσονται στα υλικα του φιλτρου χρησιμοποιωντας οξυγονο που παιρνουν απτο νερο, καταναλωνουν την αμμωνια και δημιουργουνε νιτρωδη ιοντα(NO2).
γ)οταν ξεκινησει η παραγωγη ΝΟ2, αναπτυσονται τα βακτηρια Nitrobacter που τα καταναλωνουνε κιαυτα χρησιμοποιωντας οξυγονο(που το παιρνουνε ομως απο αλλες ενωσεις που το περιεχουν),
δ)και παραγουνε νιτρικα αλατα(ΝΟ3).Μολις ξεκινησει και η παραγωγη NO3,αυτα αφαιρουνται απτο ενυδρειο με τις αλλαγες που κανουμε και απτα ζωντανα φυτα που τα χρησιμοποιουνε σαν τροφη.


αυτα χοντρικα για να καταλαβεις τα απολυτως βασικα,γιατι υπαρχουν αρκετες λεπτομερειες που δεν εγραψα η υπαρξη του καθε σταδιου και στοιχειου(αμωνια,νιτρωδη,νιτρικα)δειχνει οτι το αμεσως προηγουμενο σταδιο λειτουργει οπως πρεπει.αλλιως δεν θα υπηρχε.το καθε στοιχειο το μετραμε με το αναλογο τεστ νερου,και ετσι βλεπουμε τι γινεται στο νερο αλλα και στο φιλτρο.επισης το καθε στοιχειο εχει διαφορετικη τοξικοτητα και αρα επηρεαζει διαφορετικα τα ψαρια,ξεκινωντας με την αμωνια που ειναι η αμεσα τοξικη και θανατηφορα και προχωραμε στα ΝΟ2 και ΝΟ3 που εχουνε πιο περιορισμενη τοξικοτητα.αναλογα με τη συγκεντρωση τους και το χρονο εκθεσης των ψαριων σε αυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-10-12, 02:31
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Eveline S. Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο ιδιος πουλαει κι ενα 98 λιτρων αλλα το θεωρω υπερβολη ισως για ενα μονομαχο μονο???
Υπερβολες προς τα πανω δεν υπαρχουν, υπερβολη θα ηταν να τον στριμωξεις σε 15-20 λιτρα (η στις γυαλες των γιαγιαδων)
Προς τα πανω φτιαξε οτι σου αρεσει (btw βρηκα καποιον πιο πυροβολημενο απο μενα που τον δικο του τον εχει σε 250ρι) ειτε αυτο ειναι 100 ειτε 1000 λιτρα ειτε ενας ορυζωνας (στην τελικη αμα γουσταρεις φτιαχνεις και κανονικο μικρο-βιοτοπο) overdose σε λιτρα υπαρχουν μονο στα κεφαλια μας κι οχι στην πραγματικοτητα, και ειδικα στο σταδιο που βρισκεσαι οσο περισσοτερα λιτρα τοσο πιο πολυ συγχωρουν καποια λαθη (οχι βεβαια τραγικα λαθη οπως λαθος θερμοκρασιες αλλαγων πχ) βεβαια ολα εξαρτωνται απο το budget που θα διαθεσεις.
Αν εχει καποιο περιορισμο διεθεσε το πιο σοφα και παρε το 60ρακι που ειναι σχεδον τελειο γι αυτο το ψαρακι, και δωσε τα υπολοιπα αφου μαθεις τι παιζει για μια αντιστροφη οσμωση η για ενα καλο εξωτερικο φιλτρο και για αλλα πιο χρησιμα πραγματα. Αν παλι ειναι απεριοριστο και δε σε πολυνοιαζει παρε το μεγαλο και κανε μια τροπικη ζουγκλα με φυτα που θα βγαινουν εξω και αλλα τετοια ομορφα...

Προς το παρον ομως το ψαρακι ζει σε μια γυαλα και καιγεται μεσα στην αμμωνια, οποτε ολα αυτα ειναι μαλλον φιλοσοφιες τη στιγμη που υπαρχουν emergency καταστασεις που πρεπει να λυθουν οχι σημερα αλλα χθες.
Μια προχειρη λυση μεχρι να αποφασισεις και μεχρι να στησεις ενα σωστο ενυδρειο ειναι να προμηθευτεις καποιο μεγαλο πλαστικο κουτι (πχ μια καθαρη λεκανη η καποιο μπανακι μωρου ή καποιο κουτι απο αυτα τα τεραστια του ΙΚΕΑ η τεσπα οτι σου ειναι πιο ευκολο) και να μπει σε καπως πιο ανετο χωρο μεχρι να φιλοξεμνηθει στο κανονικο του σπιτι.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-10-12, 13:50
Eveline S. Ο χρήστης Eveline S. δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2012
Περιοχή: χανια κρητης
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή ΤΟ ΠΗΡΑ!!!!

Μολις εχθες απεκτησα τη βιλιτσα του μικρουλη μου!!!
Ενα 60αρι ενυδρειο σε πολυ καλη τιμουλα,με φιλτρο το οποιο ηδη δουλευει σε ηδη φτιαγμενο ενυδρειο,ενος φιλου,και θερμοστατη...εχω παρει και σε φυσικο χρωμα χαλικακι και σημερα θα του κανω ενα καλο πλησιμο με ξυδι και θα το γεμισω νερο.
Την κυριακη θα ερθει και το φιλτρο.
Απο οτι καταλαβαινω μετα μπαινω σε διαδικασια στρωσιματος...σωστα?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-10-12, 14:31
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Eveline S. Εμφάνιση μηνυμάτων
.εχω παρει και σε φυσικο χρωμα χαλικακι και σημερα θα του κανω ενα καλο πλησιμο με ξυδι και θα το γεμισω νερο.
Πρόσεξε το μήπως είναι ασβεστολιθικό , η δοκιμη γίνετε με υδροχλωρικό οξύ , αν έχεις βάλει το φίλτρο να δουλεύει σε ενυδρείο που είναι ήδη σε λειτουργία πρόσθεσε και λίγο από το βιολογικό υλικό που έχει το στρωμένο φίλτρο , το γεμίζεις με νερό και το αδειάζεις 2 φορες , εγώ θα έβαζα και ενεργό άνθρακα , μετά το γέμισμα του ενυδρείου και σταθεροποιηθεί τις θερμοκρασίας μεταφέρεις το φίλτρο στο ενυδρείο και είναι έτοιμο από την στιγμή που έχει πιάσει το μπόλι
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-10-12, 15:47
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Eveline S. Εμφάνιση μηνυμάτων
Μολις εχθες απεκτησα τη βιλιτσα του μικρουλη μου!!!
Ενα 60αρι ενυδρειο σε πολυ καλη τιμουλα,
Καλοριζικο, 60 λιτρα ειναι μια χαρα και θα το εκτιμησει, ειδικα οταν βγει απο το κελι...
Για τις τιμες καλυτερα να ρωτας και να κανεις ερευνες αγορας.


Παράθεση:
Την κυριακη θα ερθει και το φιλτρο.
Απο οτι καταλαβαινω μετα μπαινω σε διαδικασια στρωσιματος...σωστα?
κοιτα, αφου εχεις ηδη το στρωμενο φιλτρο του φιλου σου δε χρειαζεται να κανεις στρωσιμο, απλα κανε μπολιασμα (εκτος απο τη μπιχλα βαλε και λιγο υλικο αν ειναι ευκολο) και μετακομιζεις και το ψαρακι αμεσως χωρις να ταλαιπωρειται περιμενοντας
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-10-12, 17:40
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

τωρα ετοιμασου λοιπον να δεις αλλο ψαρι.
μην ξεχασεις να κανεις μετρησεις και στο νερο της βρυσης σου.
ο μονομαχος ειπαμε θελει μαλακο και οξινο νερακι.αν το ph θελει κατεβασμα μην παρεις κανα ζουμι τυπου ph down το ειχα δοκιμασει και μου ανεβασε αμμωνια.καλυτερα προετοιμασια σε αλλο δοχειο με τυρφη η αντιστροφη οσμωση.
παρε και απο ενα μαγαζι με ενυδρειακα ενα κομματι ξυλο μοπανι.ξεπλυνε το στη βρυση και βαλτο στο ενυδρειο.
μην κανεις τεχνιτη καφετιλα με ζουμι εμποριου τυπου black water.
εγω φτιαχνω τσαϊ απο πλατανοφυλλα και μολις ερθει στη θερμοκρασια του ενυδρειου το βαζω μεσα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάρια με σκαλάρια.. MissDestat ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 13 25-05-12 16:52
Αρχάρια στη malawi evaggelia Malawi 23 17-03-12 14:24
Βοήθεια σε αρχάρια marly Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 22-02-09 18:39
Help-αρχάρια στο χόμπυ olshka Αρχάριοι γλυκού νερού 15 13-02-08 19:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09284 seconds with 13 queries