Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-06-11, 22:44
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή αξιζει το 30 λιτρο dennerle για θαλασσινο?

Γεια και στα παιδια του θαλλασινου !! εχω στην κατοχη μου ενα 60 λιτρο τροπικο..και σκεφτομουν να πάρω και ενα 30 λιτρο στην αρχη για γαριδοενυδρειο αλλα στην συνεχεια μου εχει μπει το μικροβιο για θαλασσινο.. ειδα κατι ωραια ενυδρεια dennerle 30 λιτρα και καλα για θαλασσινο με πληρες kit...λετε να αξιζει τον κοπο και αν ναι ποσα ψαρια μπορω να βαλω? και γενικα και ανεμονες η κοραλια η ζωντανους βραχους? κατατοπιστε με λιγο εσεις που ξερετε και πειτε μου αν ειναι να το κανω καλυτερα γαριδαδικο και να αφησω για πιο μετα το θαλασσινο σε ποιο μεγαλο ενυδρειο ? ευχαριστωω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-06-11, 23:12
Το avatar του χρήστη giwrgos_1977
giwrgos_1977 Ο χρήστης giwrgos_1977 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή hi!

καλησπερα φιλε!
καποια στιγμη ηθελα κ εγω ενα 30 λιτρα να το κανω θαλασσινο.
εψαξα και μου έβγαινε περιπου 200 ευρω(δ μπορεις να βαλεις πολλα πραματα μεσα 2 ψαρια το πολη)ετσει το εκανα γαριδαδικο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-06-11, 23:26
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

καλησπερα!ναι το ξερω για την τιμη..και δεν ηθελα παραπανω ψαρια απλως θα μου αρεσε ι ιδεα να εχω δυο clown fish και μια ανεμονη η κοραλι αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα αρεσε στα ψαρια αυτο.. παντως μου εχουν δειξει 60 λιτρα και ειναι τα καλυτερα ενυδρεια που εχω δει..μαλλον και εγω θα παω στην ασφαλεια του γαριδαδικου και μετα οταν παρω μεγαλυτερο θα παμε και στο θαλασσινο !
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-06-11, 12:04
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

μπορεις να στησεις ενα απλο θαλασσινο σε 60 λιτρα, μην περημενεις βεβαια οτι θα βαλεις παπαδες μεσα, λιγο βραχο - 2 κλουνακια - καμια γαριδουλα - αντε και μια μικρη ανεμωνη ...... ως εκει... !!
και γω ειχα γλυκο 5 χρονια και πριν κανα χρονο εφτιαξα θαλασσινο 210 λιτρα, οσα περισσότερα λιτρα τοσο καλύτερα ως προς τις παραμετρους νερου να ναι πιο σταθερες , να βαλεις και περισσοτερα ψαρια , κοραλακια κ.α.
Βεβαιως θα χρειαστης αρκετα χρηματα παραπανω αλλα να ξερεις οτι θα σε ανταμηψει και με το παραπανω , θα χαίρεσαι ενυδρειο ..... δεν εχει καμια σχεση με το γλυκο , εχει αλλη γοητεία και χάρη , το διαπιστωσα και γω οταν το αλλαξα απο 5 χρονια γλυκο.
και αν το στησεις σωστα ειναι και πιο ευκολο στην συντηρηση απο το γλυκο , π.χ. εγω το μονο που κανω ειναι να αλαζω νερο μια φορα το 2μηνο και να μετραω την αλατοτητα , τιποτε αλλο !!! Βεβαια υπαρχει και σκιμερ που κανει φοβερη δουλεια και μενουν τα ΝΟ3 παντα 0 με μπολικα ψαρια !!!
Αντε με το καλο !!!
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-06-11, 16:36
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

jimmy πολυ σωστα ολα αυτα που ειπες..και τελικα αποφασισα να κανω το 30 λιτρο γαριδαδικο που θα ειναι παραδεισος παρα ενα 30 λιτρο με δυο κλοουνακια και μια ανεμονι-κοραλλι..παντως θα παρω σιγουρα μεγαλυτερο 240 και θα τα ξαναπουμε εκει για θαλασσινο που θα ειναι πιο πολλα τα λιτρα και θα εχω παραπανω δυνατοτητες..εξηγησε μου λιγο για τα χρηματα γιατι μου το εχουν πει και αλλοι ότι κοστιζει παραπανω το θαλασσινο..αλλα στην ουσια απο τι μου ειπαν πρεπει να δωσει καποια λεφτα ντουκου σε αντιθεση με το τροπικο που μπορεις να τα δινεις και σιγα σιγα..ποσο πανω κατω στοιχιζουν καποια πραγματα και τι ειναι τοσο ακριβο ??
-------------------------
Υ.Γ πολύ ωραίο το ενυδρειο σου φιλε! ειναι απιστευτα αυτα τα ψαρια !! και αυτο το μπλε με μαυρο το εχω δει σε τερας(τιο) μεγεθος!!μετα όταν μεγαλωσει τοσο θα ειναι ανετα στο ενυδρειο η θα το δωσεις?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη faceck : 23-06-11 στις 16:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-06-11, 17:27
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

καλητερα ετσι , θα ταλαιπωρηθεις για να χαρεις ενα 30 λιτρα
240 ειναι καλα , εμενα μεχρι να το στοισω ολο οπως ειναι σημερα με τα ψαρια που εχω (2 κλοουν - 1 foxface - 1 blue tang - 1 doctor - 5 chromis - 3 cleaner shrimp - 2 pepermint shrimp - 1 coral shrimp - 10 σαλιγγαρια - 1 αστεριας)
επεισης 30 κιλα Ζ βραχος + 25 κιλα Ζ αραγωνιτης + ρεφρακτρομετρο + σκιμερ + 2 κυκλοφοριτες + αλατι + Α/Ο )
ΟΛΑ αυτα μου εχουν φτασει καπου στα 500 με 550 ευρω (με τα ψαρια)
Ολα τα πηρα απο συνχομπιστες σε αγγελιες σε πολυ χαμηλες τιμες καθος δεν συμφερει να ψωνησεις σχεδον τιποτα απο pet για θαλασσινο.
Μονο ο βραχος ας πουμε εχει 12 με 15 ευρω το κιλο και για τα 30 κιλα που πηρα θα ηθελα καπου στα 350 ευρω και βρηκα απο αγγελια δυαλιση θαλασσινου 35 κιλα βραχο super στρωμενο + 30 κιλα Ζ αραγωνιτη με 160 ευρω ολα.
Γιαυτο οτι περνεις κοιτα να το βρης σε αγγελιες με χαμηλη τιμη , ακομη και εξοπλισμο , πχ σκιμερ...... τι καινουργιο να το παρεις με 300 ας πουμε τι μεταχηρισμενο με 100 μια χαρα θα ειναι ..... η βραχο γιατι να δηνεις 15 ευρω το κιλο σε Pet ενω ιδιωτες βαζουν με 6 και 7 ευρω και πιο στρωμενο και ζωντανο απο των pet που ναι ταλαιπωρημενος απο τα ταξιδια που τον φερνουν .
Αντε με το καλο να δουμε το 240 αρι γεματο καπια στιγμη.
------------
ευχαριστω, ναι τα θαλσσινα δεν εχουν καμια σχεση με του γλυκου και υπαρχουν ψαρια πολυ πιο ομορφα απο αυτα που εχω http://www.liveaquaria.com/product/a...plies.cfm?c=15

Το blue tang ναι μεγαλωνει αλλα στα λιτρα μου δεν γηνεται και τερας ... τωρα αν μεγαλωσει πολυ ισως το δωσω
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
co2..?αξιζει? aquahobby Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 06-04-11 14:25
Θερμοστατης αξιζει? irongud Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 25-01-11 16:44
Ενα λιτρο καθαρο-μισο λιτρο βρωμικο Yiannis59 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 20-09-09 23:43
Αξιζει αραγε? Panagosr Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 08-03-09 20:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04022 seconds with 13 queries