Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-12-10, 01:41
ribas Ο χρήστης ribas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2010
Περιοχή: Εύοσμος
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή Θαλλασινό ενυδρείο BOYU TL 550

Καλησπέρα σε όλους .

Στις 23 Σεπτέμβριου του 2010 αγόρασα από Waterinn (Αθήνα) to BOYU TL-550.

Πιστεύω ότι είναι τέλεια αγορα με στόχο την υλοποίηση της αγάπης του γιου μου για την ταινία finding nemo .

Στην waterinn με τη αγορά του ενυδρείου (350¤) είχα έκπτωση σε δωροεπιταγή το 50% της αξίας (175¤) για αγορά αλατιού της coral marine για reef , αλατόμετρου , ζωντανού βράχου , αντιφωσφόρου της elimi phos και άνθρακα matrix carbon . Συμπληρώσα βράχο να είναι γύρω στα 15 κιλά βάζεις και αραγωνίτη 20 κιλά και ξεκινισει το ΤΑΞΙΔΙ !!! .

Έχω βάλει και ψαράκια . Στις 15 Οκτωβρίου 2010 αγόρασα 1 occelaris clown , 1 salaria , 1 pseudochromis Με 12 ώρες φως ανά μέρα (δυναμικό ξεκίνημα) θα έχει λίγη άλγη αλλά θα χαρείς γιατί θα αγοράσεις καμιά γαριδούλα , κανά καβουράκι και σαλιγκάρια ....

Να μην ξεχάσω εγώ έχω βάλει και 2 coralia3 κυκλοφοριτές στα 150¤ που τους αγόρασα από τον Αμαζόνιο στη θεσσαλονίκη και επιπλέον 1 occelaris clown .

Το κόστος πάντως σε ότι αφορά θαλασσινό ενυδρείο μαζί με τεστ για ph , no2 μέχρι εκείνη τη στιγμή ταβάνι ~ 850 ¤ .

Αυτά για το ξεκίνημα ...

και τώρα η περιπέτεια και η βοήθεια που θέλω από τους έμπειρους πλέον .

Παραγγέλνω από waterin τέλος Οκτωβρίου 1 lysmata amboinesis , 2 turbo snails, 1 paracanthurus hepatus τα οποία όμως φτάνουν στην θεσσαλονίκη (με ΚΤΕΛ) και με φρίκη ανακαλύπτω το paracanthurus hepatus νεκρό !!!

Σε τηλεφωνική επικοινωνία μου το ξαναστέλνουν αλλά και πάλι είναι dead !!!

Αποφασίζω τα ψάρια πλέον να τα πάρω από θεσσαλονίκη .

Εδώ νομίζω ότι εξελίσεται ένα δράμα .......

Αγοράζω το paracanthurus hepatus από Αμαζόνιο μαζί με 1 Bicolor Chrysiptera Parasema και 1 Dascyllus Aruanus ( μιλώντας με το υπέυθυνο μου είπε ότι τα ψάρια είναι σημβατά μέταξύ τους ) .

Εμένα μου λές όλα στρεσαρίστηκαν και έβγαλε το paracanthurus hepatus κάτι στίγματα σαν ikk .

Πήγα πίσω στον Αμαζόνιο και μου είπαν να ελαττώσω την αλατότητα σε 1019 - 1020 και όχι όπως μου είχε πει η waterinn 1024-1026 για reef .

To pseudochromis εντωμεταξύ πέθανε .

Φέρνει ο Αμαζόνιος νέα παραλαβή και αποφασίζω να αγοράσώ 1 Heniochus Acuminatus το οποίο όμως δεν ζει περισσότερο από 2 μέρες .

Πάω στο φίλο στον Αμαζόνιο και μου λέει πάλι για την αλατότητα και εγώ σε 1 βδομάδα το κατεβάζω στο 1022 κάπου δηλαδή στη μέση με βάση αυτό που μου λεει ο Αμαζόνιος και η Waterinn . Ξεκινάω και μια θεραπεία για το ikk που μου δίνει ο Αμαζόνιος για 1 βδομάδα .

Μετά την παρέκευση της εβδομάδας κάνω αλλαγή νερού 25 λίτρα , αλλάζω τον ανθρακα της matrix carbon , αλλάζω και τον αντιφώσφωρo της elimi phos και ξανάπαω και αγοράζω άλλον 1 Heniochus Acuminatus και 1 pseudochromis εμένα μου λές ....

Τα ψαράκια με το όνομα 1 Bicolor Chrysiptera Parasema και 1 Dascyllus Aruanus (που μου είπαν από τον Αμαζόνιο ότι είναι συμβατά) αλλάνιασαν μέχρι θανάτου τα 1 Heniochus Acuminatus και 1 pseudochromis και μέσα σε 1 μέρα τα έχασα !!!.

Πάω στο φίλο από τον Αμαζόνιο και του περιγράφω τα γεγονότα και μου λέει ότι κάτι φταίει στο ενυδρείο . Για να μην κλαίει ο γιός μου αγοράζω 1 ερημίτη και 1 κίτρινο γοβιό .

Την επόμένη του τηλεφωνό και αφού του επιμένω και ψιλιασμένος πλέον από τα διάφορα forum μου λέει να γυρισω πίσω τα 1 Bicolor Chrysiptera Parasema και 1 Dascyllus Aruanus και μου δίνει με αντίτιμο την διαφορά 1 yellow tank ... !!! Περιττό να σας αναφέρω ότι για να βγάλω αυτά τα 2 ψαράκια έκανα άνω κάτω το ενυδρείο αφού χρειάστηκε να βγάλω όλο τον βράχο έξω για να καταφέρω να τα πιάσω !!!

Εγώ νοιώθω ως μ....ς έχασα 250 ευρώ τζάμπα και βερεσέ (κακή - περιτή επιλογή ψαριών με λάθος συμβατότητες ) ... και τα τελικά αυτό που έχω είναι 2 occelaris clown , 1 paracanthurus hepatus , 1 yellow tank , 1 salarias fasciatus , 1 lysmata amboinesis , 1 coral banded shrimp , 1 ερημίτη και πιθανώς 1 κίτρινο γοβιό ( μετά την σύραξη των ψαριών δεν τον ξαναείδα , περίπου 3 μέρες )

Σήμερα στις 17 Δεκεμβρίου 2010 ρωτάω πότε θα μπορέσω να βάλω λίγα κοράλια και τελικά ποια αλλατότητα θεωρείται ότι είναι η σωστή δεδομένο ότι ο φίλος από τον Αμαζόνιο τώρα μου λεέι να αυξήσω την αλλάτότητα αφού θέλω κοράλια !!!

Είμαι σε πλήρη αποδιοργάνωση … και στην τελική και μόνο αυτά τα ψάρια να μου μέινουν είμαι ικανοποιημένος αλλά ας μου πεί κάποιος τα επόμενα βήματα ....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00162.jpg
Εμφανίσεις:  985
Μέγεθος:  37,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-12-10, 01:53
Το avatar του χρήστη Dimitris_Batman
Dimitris_Batman Ο χρήστης Dimitris_Batman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2010
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 235
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Dimitris_Batman
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες στον κόσμο του "διάβασε και ρώτα τους χομπίστες να σου πουν που ξέρουν".
Δεν ήξερες δεν ρώταγες!!!!
Τώρα που την πάτησες με το τι θέλει να πουλήσει ο καθένας ελπίζω να σου πάνε όπως θέλεις τα πράγματα.
Περιμένουμε φωτό της κακαβιάς σου
__________________
Εν τούτο Tangaνίκα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-12-10, 02:14
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ribas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους .καλως τον!

Στις 23 Σεπτέμβριου του 2010 αγόρασα από waterinn toBOYUTL-550.

Πιστεύω ότι είναι τέλεια αγορα με στόχο την υλοποίηση της αγάπης του γιου μου για την ταινία finding nemo . ας ξεκινησω απο εδω. δε θα κρινω για το αν η αγαπη ενος παιδιου για εναν φανταστικο χαρακτηρα το νεμο "ψα'ακι...ψα'ακι!!!" ειναι καλο κινητρο για αποκτηση ενυδρειου.....θα σταθω ομως στο γεγονος πως ακομη και με αυτο το κινητρο...το θεμα πρεπει να το αντιμετωπιζουμε σφαιρικα. θελω να πω...ξεκινησες ενα ακριβο και που απαιτει μελετη χομπυ. που εχει να κανει με ζωντανα και οχι με αψυχα αντικειμενα και ταινιες..το εψαξες καλα?? αν ναι θα ειχες διαβασει πως ενα tang (η Ντορυ ) δε μπορει να μπει σε τοσο μικρο ενυδρειο.
αναφερεις παρακατω πως "το μαγαζι σου ειπε"...οπως ομως οταν αγοραζεις τηλεοραση αυτοκινητο κ.τ.λ.και δεν ακους μονο τον πωλητη αλλα το ψαχνεις και μονος σου, ετσι και στο χομπυ μας απαιτειται να ξερουμε τι θελουμε να αγορασουμε και γιατι. και επισης αν ειναι σωστο να το αγορασουμε αλλα και πως να το συντηρησουμε.
αντιλαμβανομαι λοιπον την ευθυνη του μαγαζιου που τα εχουμε κατακεραυνωσει πολλες φορες στο φορουμ...αλλα δε πρεπει και να ξεχναμε και τη δικη μας ευθυνη.

Στην waterinn με τη αγορά του ενυδρείου (350) έχεις έκπτωση σε δωροεπιταγή το 50% της αξίας (175) για αγορά αλατιού της coral marine για reef , αλατόμετρου , ζωντανού βράχου , αντιφωσφόρου και άνθρακα . Συμπληρώνεις βράχο να είναι γύρω στα 15 κιλά βάζεις και αραγωνίτη 20 κιλά και ξεκινάς . πως ξεκινας?? ποια βηματα ακολουθησες κια για ποσο καιρο πριν βαλεις τα πρωτα ψαρια?? οι μετρησεις σου ποιες ηταν?
Έχω βάλει και ψαράκια . Στις 15 Οκτωβρίου 2010 αγόρασα 1 occelaris clown , 1 salaria , 1 pseudochromis Με 12 ώρες φως ανά μέρα (δυναμικό ξεκίνημα) θα έχει λίγη άλγη αλλά θα χαρείς γιατί θα αγοράσεις καμιά γαριδούλα , κανά καβουράκι και σαλιγκάρια ....
Να μην ξεχάσω εγώ έχω βάλει και 2 coralia3 κυκλοφοριτές στα 150 που τους αγόρασα από τον Αμαζόνιο στη θεσσαλονίκη και επιπλέον 1 occelaris clown .
Το κόστος πάντως σε ότι αφορά θαλασσινό ενυδρείο μαζί με τεστ για ph , no2 μέχρι εκείνη τη στιγμή ταβάνι ~ 850  .
Αυτά για το ξεκίνημα ...
και τώρα η περιπέτεια και η βοήθεια που θέλω από τους έμπειρους πλέον .

Παραγγέλνω από waterin τέλος Οκτωβρίου 1 lysmata amboinesis , 2 turbo snails, 1 paracanthurus hepatus τα οποία όμως φτάνουν στην θεσσαλονίκη και με φρίκη ανακαλύπτω το paracanthurus hepatus νεκρό !!!
Σε τηλεφωνική επικοινωνία μου το ξαναστέλνουν αλλά και πάλι είναι dead !!!

Αποφασίζω τα ψάρια πλέον να τα πάρω από θεσσαλονίκη .
Εδώ νομίζω ότι εξελίσεται ένα δράμα .......
Αγοράζω το paracanthurus hepatus από Αμαζόνιο μαζί με 1 Bicolor Chrysiptera Parasema και 1 Dascyllus Aruanus ( μιλώντας με το υπέυθυνο μου είπε ότι τα ψάρια είναι σημβατά μέταξύ τους ) .ειχες ηδη 1 occelaris clown , 1 salaria , 1 pseudochromis και εβαλες και τα παραπανω που λες σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα. το dascyllus ειναι πολυ νευρικο ψαρι που καταδιωκει τα πιο ησυχα.
Εμένα μου λές όλα στρεσαρίστηκαν και έβγαλε το paracanthurus hepatus κάτι στίγματα σαν ikk .λογικο
Πήγα πίσω στον Αμαζόνιο και μου είπαν να ελαττώσω την αλατότητα σε 1019 - 1020 και όχι όπως μου είχε πει η waterinn 1024-1026 για reef .η υποαλατοτητα ειναι μετρο που εφαρμοζουν τα καταστηματα για να μην εχουν εξαρσεις ασθενειων. δεν ανεβοκατεβαζουμε ομως την αλατοτητα στο συστημα μας με την ιδια λογικη.
To pseudochromis εντωμεταξύ πέθανε . επισης δε μου προκαλει εκπληξη...

Φέρνει ο Αμαζόνιος νέα παραλαβή και αποφασίζω να αγοράσώ 1 Heniochus Acuminatus το οποίο όμως δεν ζει περισσότερο από 2 μέρες . μπορει να αποδειχθει πραγματικη προκληση το να το κανεις να φαει τυποποιημενη τροφη. επισης δεν ειναι reef safe εφοσον λογαριαζες κοραλια αργοτερα αλλα και φυσικα δεν ειναι ψαρι για το μεγεθος του ενυδρειου που εχεις.
Πάω στο φίλο στον Αμαζόνιο και μου λέει πάλι για την αλατότητα και εγώ σε 1 βδομάδα το κατεβάζω στο 1022 κάπου δηλαδή στη μέση με βάση αυτό που μου λεει ο Αμαζόνιος και η Waterinn . Ξεκινάω και μια θεραπεία που μου δίνει ο Αμαζόνιος για 1 βδομάδα .θεραπεια για να αντιμετωπισει τι?? τα μπουκαλια δεν περιεχουν ψυχολογικη στηριξη για στρεσσαρισμενα ψαρια που στριμωχνονται σε μικρο χωρο και δε τα πανε καλα μεταξυ τους.
επισης αναλογα τα συστατικα τους μπορει να σου φερουν τουμπα το ενυδρειο.

Κάνω αλλαγή νερού 25 λίτρα και ξανάπαω και αγοράζω άλλον 1 Heniochus Acuminatus και 1 pseudochromis εμένα μου λές ....ιδιες συνθηκες λογικο να εχεις την ιδια καταληξη...

Τα ψαράκια με το όνομα 1 Bicolor Chrysiptera Parasema και 1 Dascyllus Aruanus (που μου είπαν από τον Αμαζόνιο ότι είναι συμβατά) αλλάνιασαν μέχρι θανάτου τα 1 Heniochus Acuminatus και 1 pseudochromis και μέσα σε 1 μέρα τα έχασα. λογικοτατο.

Πάω στο φίλο από τον Αμαζόνιο και του περιγράφω τα γεγονότα και μου λέει ότι κάτι φταίει στο ενυδρείο. http://www.youtube.com/watch?v=DAeRzRTG27k
Για να μην κλαίει ο γιός μου αγοράζω 1 ερημίτη και 1 κίτρινο γοβιό .σε αυτα τα θεματα δε συγκινουμαστε απο το "μπαμπα θελω αυτο"! (συγνωμη αν ακουγομαι καπως αλλα δε βρισκω τροπο να το πω πιο κομψα)

Την επόμένη του τηλεφωνό και αφού του επιμένω και ψιλιασμένος πλέον από τα διάφορα forum μου λέει να γυρισω πίσω τα 1 Bicolor Chrysiptera Parasema και 1 Dascyllus Aruanus και μου δίνει με αντίτιμο 1 yellow tank ... !!! Περιττό να σας ναφέρω ότι για να βγάλω αυτά τα 2 ψαράκια ένα το ενυδρείο ανω κατω αφού χρειάστηκε να βγάλω όλο τον βράχο έξω !!! παντα σχεδον ετσι θα γινεται για να βγαλεις καποιο ψαρι εκτος αν χρησιμοποιησεις παγιδα...

Εγώ νοιώθω ως μ....ς έχασα 250 ευρώ τζάμπα και βερεσέ ... και τα τελικά αυτό που έχω είναι 2 occelaris clown , 1 paracanthurus hepatus , 1 yellow tank , 1 salarias fasciatus , 1 lysmata amboinesis , 1 coral banded shrimp , 1 ερημίτη και πιθανώς 1 κίτρινο γοβιό ( μετά την σύραξη των ψαριών δεν τον ξαναείδα , περίπου 3 μέρες )

Σήμερα στις 17 Δεκεμβρίου 2010 ρωτάω πότε θα μπορέσω να βάλω λίγα κοράλια και τελικά ποια αλλατότητα θεωρείται ότι είναι η σωστή δεδομένο ότι ο φίλος από τον Αμαζόνιο τώρα μου λεέι να αυξήσω την αλλάτότητα αφού θέλω κοράλια !!!

Είμαι σε πλήρη αποδιοργάνωση … και στην τελική και μόνο αυτά τα ψάρια να μου μέινουν είμαι ικανοποιημένος αλλά ας μου πεί κάποιος τα επόμενα βήματα ....
τα ψαρια σου δεν ειναι ολα καταλληλα και ουτε αυτα θα σου μεινουν. χρειαζεσαι μετρησεις να εισαι σιγουρος οτι ολα πανε καλα στο ενυδρειο απο θεμα κυκλου του αζωτου, να φτασεις την αλατοτητα σου στο 1025 να κρατας kh ανω του 8...να δωσεις το μπλε και το κιτρινο τανγκ και να αφησεις το συστημα σου λιγο να αναρρωσει-ισορροπησει. αν ολα ειναι οκ ξεκινα με μερικα μαλακά κοραλια και προσθεσε εν καιρω καποια αλλα μικροψαρα. π.χ. nemateleotris, gramma loreto, 6-line wrasse, blue chromis...(οχι ολα φυσικα ) και στην πορεια υπαρχει χρονος να συζητησουμε πολλα.

το βασικοτερο ομως που θα σου πει ενας αλλος αρχαριος σαν εμενα στο αλατι ειναι οτι πρεπει να διαβασεις πολυ και να εχεις υπομονη αν θελεις να κανεις κατι σωστο.
καλη επιτυχια!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-12-10, 09:25
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Νομίζω ότι βιάστηκες να βάλεις ψάρια 3 εβδομάδες μετά το στήσιμο του ενυδρείου και έβαλες πολλά και μαζεμένα.

Αν βιαστείς να βάλεις και κοράλια (σκληρά) ετοιμάσου να τα χάσεις και αυτά..

Το ενυδρείο σου είναι ιδανικό για τα κλοούν που ήταν ο στόχος σου, αν θες να πας σε Tang πρέπει να ανέβεις σε λίτρα οποσδίποτε.

Η αλατότητα για reef μπορεί να είναι από 1.024-1.026 αλλά έχε υπόψη σου ότι η μέτρηση της αλατότητας εξαρτάται από την θερμοκρασία του νερού (με την ίδια ποσότητα αλάτι, άλλη μέτρηση θα πάρεις σε 25C και άλλη σε 26C).

Μην βιάζεσαι να βάλεις ψαράκια, ο γιος πρέπει να περιμένει αλλιώς θα βλέπει την ίδια ταινία συνέχεια.. κοίτα εδώ να βλέπεις τις απαιτήσεις των ψαριών, αν είναι ήρεμα κτλ.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-12-10, 11:54
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

καλημερα και καλως ηρθες στο αλατι και στο φορουμ μας ,
2-3 πραγματα που μου εκαναν μπαμ κατευθειαν,η αλατοτητα αστη στο 1025 το οτι την κατευαζεις κανεις μια τρυπα στο νερο,πρεπει να βρεις για ποιο λογο εχεις τοσους θανατους ,τα φωτα αν τα δουλευεις 12 ωρες στους 2 μηνες ετοιμασου να σιγα σιγα να ξεμαλιαζεις το βραχο απο την αλγη αυτο που εκανα εγω και δεν ειχα προβλημα ηταν οτι για καθε μηνα λειτουργιας μια ωρα φωτισμου δηλαδη στους 2 μηνες που εισαι τωρα 2 ωρες φως μεχρι να φτασεις στις 12 ωρες σε ενα χρονο .
σκιμμερ εχει τον ενυδρειο σου και ποιο; αμμωνια μετρησες; (πρεπει να παρεις μετρησεις απο ασβεστιο ,μαγνησιο, kh ,ph, και φωσφορικα ,δωσε μετρησεις) μην βιαζεσαι δεν ειναι ευκολο αλλα δεν ειναι και δυσκολο ,απλα οσο πας να το τρεξεις ποιο γρηγορα θα κανεις λαθη, ο βραχος οταν τον αγοραζουμε απο το πετ εχει αρκετη πολλες φορες νεκρη οργανικη υλη η οποια θα ανεβασει και αμμωνια εγω στην αρχη ειχα 2 μηνες μονο με βραχο το ενυδρειο ο οποιος ηταν και στρωμενος φαντασου ,τωρα για κοραλια εγω θα σου προτεινω να κανεις υπομονη να στρωσει το ενυδρειο σου και πριν βαλεις οποιοδηποτε ζωντανο να κανεις ενα ψαξιμο να δεις τις αναγκες του
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-12-10, 12:12
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Με τι εργαλείο μετράς αλατότητα;

Αν θες να πας για reef ξεχνάς οποιαδήποτε αλατότητα κάτω από 24 με προτιμητέο το 25.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-01-11, 00:50
ribas Ο χρήστης ribas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2010
Περιοχή: Εύοσμος
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Σας ευχαριστ'ω όλους καταρχήν για την βοήθεια .
Σας ε'υχομαι με υγεία το 2011 και συνεχίζω...

PH = 8,4
ALK = HIGH (2.9-3.6)
NO2 - 0,05 ή 0,1
Temp. = 20 c
Αλλατότητα = 1022

Η θερμοκρασία είναι χαμηλή λόγω του ότι λείπαμε για γιορτές στο χωριό .

Το θέμα είναι ότι χάσαμε την έκπτωση της waterinn για κανά κοράλλι εάν φυσικά μας παίρνει ... είχε εως 31/12 50% σε εκπτωση !!!

Σας ακούω με προσοχή
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-01-11, 18:08
Το avatar του χρήστη geso
geso Ο χρήστης geso δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-06-2007
Περιοχή: πετρουπολη
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Θερμοστάτη δεν έχεις???
Ευτυχώς που την έχασες γιατί δεν θα ζούσαν σε αυτές τις συνθήκες...
Για αρχή ανέβασε αλλατότητα και θερμοκρασία,και άσε το ενυδρείο να ηρεμήσει μην προσθέσεις άλλο ζωντανό.
__________________
φιλικά
Γιώργος http://gesoreef.blogspot.com/

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 04-01-11 στις 12:23
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-01-11, 23:04
ribas Ο χρήστης ribas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2010
Περιοχή: Εύοσμος
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Θερμοστάτη είχε αλλά τον αφαίρεσα διότι είχα με θερμοκρασία δωματίου 25 c και τον θεώρησα περιττό . Εξάλλου νομίζω το πρόβλημα θα είναι το καλοκαίρι με την ζέστη και τότε ψάχνω να αγοράσω chiller.

Τα πράγματα σιγά σιγά βρίσκουνε το δρόμο τους ....

Τί άλλο θέλετε να μετράω ; Ca , Mg ; κάτι άλλο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-01-11, 12:24
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ο θερμοστατης ειναι περιττος μονο αφου πιασουν για τα καλα οι ζεστες...εχουμε πολυ καιρο ακομη μπροστα μας.
αν σε ενδιαφερουν τα σκληρα κοραλια να μετρας και ασβεστιο-μαγνησιο. επισης θα πρεπει να μετρας το kH σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-01-11, 19:57
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

να ρωτησω κατι???
γιατι δεν λετε στον κυριο να ξεκινησει να διαβασει τα βασικα βημα βημα ετσι ωστε να λυνονται οι αποριες απο μονες τους και μετα οτι προβλημα αντιμετωπιζει να το ρωταει ενα ενα εδω περα...
γιατι απο οτι παρατηρω με το φτωχο αεκτζηδικο κιτρινομαυρο μαυρο μιζερο και τρελο μυαλο που εχω στην προσπαθεια σας να τον βοηθησεται μαλλον τον μπερδευεται
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-01-11, 22:50
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

γιατι το καναμε απο την πρωτη απαντηση που πηρε.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris_Batman Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες στον κόσμο του "διάβασε και ρώτα τους χομπίστες να σου πουν που ξέρουν".
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
το βασικοτερο ομως που θα σου πει ενας αλλος αρχαριος σαν εμενα στο αλατι ειναι οτι πρεπει να διαβασεις πολυ και να εχεις υπομονη αν θελεις να κανεις κατι σωστο.
καλη επιτυχια!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 08-01-11 στις 00:54
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-01-11, 23:58
ribas Ο χρήστης ribas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2010
Περιοχή: Εύοσμος
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Πάντως για την ώρα νοιώθω ότι με βοηθάτε και σας ευχαριστώ γι΄αυτό .
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-01-11, 00:56
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

η δυναμη και η γνωση στα φορα....δεν ειναι οτι υπαρχουν καποιοι παντογνωστες που καθοδηγουν τους αλλους...αλλα πως ο καθενας καταγραφει τις εμπειριες του...κι ετσι τα περισσοτερα προβληματα που αντιμετωπιζει καποιος...τα εχουν συναντησει και αλλοι πιο πριν και τα εχουν καταγραψει μαζι με πιθανες-εναλλακτικες λυσεις τους.
ετσι στην ουσια "δανειζεσαι" κατα καποιο τροπο την εμπειρια των αλλων.
γιαυτο και η αναζητηση και το διαβασμα αλλων παρομοιων θεματων ειναι ΠΟΛΥ σημαντικο. για να μη πω το σημαντικοτερο!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 12-01-11 στις 00:54
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-01-11, 01:01
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

καλη χρονια και σε εσενα φιλε μου ,και σε εμενα μου φαινεται οτι θες να μαθεις οποτε μην φοβασαι θα την βρεις την ακρη.Λοιπόν.. πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο;Τι σκίμμερ έχει ; Τι φωτισμό έχει;Που έχεις τοποθετήσει τα χημικά;Αντίστροφη όσμωση πήρες; αν όχι στα άμεσα έξοδα ! Κατα πάσα πιθανότητα θα πρέπει να αποχωριστείς κάποια ψάρια ..αλατότητα θα την σταθεροποιήσεις στο 1025 σιγα σιγά,θα μετρήσεις ασβέστιο και θα το πας σιγά σιγά στο 400-420,το ίδιο για το μαγνήσιο στο 1250-1300,μετράς άμεσα την αμωνία και ΝΟ3,και σε δεύτερο χρόνο τα φωσφορικά και το ΚΗ
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-01-11, 15:04
ribas Ο χρήστης ribas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2010
Περιοχή: Εύοσμος
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

BOYU TL-550
TECHNICAL DATA:
TANK SPEC
SIZE:510Lx570Wx670H(mm)
L: 128L
POWER SAVING LIGHT
VOLT:AC230/115V
FREQ:50/60Hz
POWER:PL-24Wx2
SUBMERSIBLE PUMP
VOLT:AC230/115V
FREQ:50/60Hz
POWER:20W
QMAX: 1400L/h

PROTEIN SKIMMER WG-428
VOLT:AC230/115V
FREQ:50/60Hz
POWER:8W
SIZE:150x160x320mm
FLOW RATE:100-200L

4 θαλάμων εσωτερικό φίλτρο με
α) θαλαμος
protein skimmer
2 σφουγγάρια φίλτρου για μηχανικό καθαρισμό
β) θάλαμος
θερμαντήρας 100W
σακουλάκι Αντιφώσφορος
σακουλάκι ¶νθρακας
γ) θάλαμος
4 σακουλάκια "μακαρόνι" για βιολογικό καθαρισμό
10 βιομπάλες
δ) θάλαμος
κυκλοφορητής
UV αποστείρωση 5 W
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  illu_biotope_130_filter.jpg
Εμφανίσεις:  451
Μέγεθος:  22,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-01-11, 00:04
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

λοιπόν,ξέκινα σταδιακά να αφαιρείς το μακαρόνι τις βιομπάλες και τα σφούγγαρια , θα το κάνεις σιγά όχι όλα μαζί ανά δύο εβδομάδες θα αφαιρείς γιατί αυτά ανεβάζουν τα νιτρικά, κατα πάσα πιθανότητα το σκίμμερ είναι ανεπαρκές,ίσως θα μπορούσες στον χώρο που είναι τα σφουγγαρια ,βιομπάλες και μακαρόνι να το φωτίσεις και να μεγαλώνει κάποια μακροάλγη π.χ. σαετο ..ψαράκια μην βάλεις άλλα αυτή τη στιγμή; πάρε και τις μετρήσεις του νερού που σου είπα να βρεις έναν μπούσουλα,με το φως που έχεις μπορεις να φιλοξενήσεις υπό προύποθεσεις κάποια κοράλια αλλά πρέπει φτιάξεις και να κρατήσεις το νερό σε καλο επίπεδο..αλήθεια τι φάρμακο έριξες για το ick ;
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-02-11, 00:47
ribas Ο χρήστης ribas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2010
Περιοχή: Εύοσμος
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ SKIMMER

Χτές χάλασε το σκιμμερ της BOYU και έβαλα στο ενυδρείο το
TMC - V²Skim 120 Nano Skimmer

τι λέτε ;

Στο Boyu tl-550 το έβαλα στην πρώτη δεξιά θέση στην πλάτη αλλά για να είναι η είσοδος του αέρα έξω από το νερό πρόσθεσα πλαστικό σωληνάκι αλλα ακούω και άλλες ιδέες ....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πλατη σε boyu 240 gleboukas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 29-10-10 00:15
Απορίες για Boyu TL-550 aura Γλυκό νερό - Γενικά 0 24-10-10 08:53
Ενυδρεία BOYU??? arkoujohn Γλυκό νερό - Γενικά 7 18-04-08 21:33
Poecilia Recticulata (Guppy) σε θαλλασινό...!!! Stavros Παραλία - Beach Bar 3 29-04-06 06:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11150 seconds with 14 queries