Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-02-11, 00:18
thanosmts Ο χρήστης thanosmts δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή Θαλλασινό 80ltr, προετοιμασία

Γεια σας,
¶ρχισα και εγώ να στήνω ένα νέο ενυδρείο και θα ήθελα αν γίνεται κάποια γνώμη για το εάν το «πηγαίνω» σωστά. Σκοπός μου να βάλω μερικά clowns, κάνα δυο καρδινάλιους και βλέπουμε. Εξοπλισμός λοιπών που αγόρασα:

1. Ενυδρείο 80ltrαπό το Carrefour.
2. 100Wheater (όπως ήταν μέσα στο κουτί)
3. Λάμπα 11W (όπως στο κουτί)
4. FLUVAL 105 φιλτράκι
5. Tropic Eden Aragalive™ 4,54 kg χ 2
6. ChromeRO (Επιλογή Μεμβράνης:50Gpd (190λτ/μέρα), Μονάδα Απιονισμού:με μονάδα Απιονισμού DI (+€20.00), Μανόμετρο:με Μανόμετρο(+€11.00),FlushKit:με FlushKit (+€9.00))
7. Refractometer στυλόαπό ebay
8. RESUN SK-300 Skimmer

Έφτιαξα λοιπών το νερό και έβαλα Αλάτι – Aragaliveκαι το αφήνω για μια εβδομάδα. Θα ήθελα τη γνώμη σας για τα ακόλουθα:

1. Σκeφτομαι να παρήγγειλω ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗΣ SENJVP-101 3000λτρ/ωρα. Συμφωνείτε?
2. Παρατηρώ πως η λάμπα ζεσταίνει το νερό αρκετά. Να την αλαξω?Επισης, τι άλλο φωτισμό θα μπορούσα να δω για να δειξει ποιο ομορφο? μπλε Τ5 για το βράδυ?
3. Zωντανο και νεκρό βράχο, λογικά θα κοιτάζω για 8kg
4. Toενυδρείο είχε μέσα και ένα φιλτρακι με ένα σωληνάκι που έστελνε αέρα στο ενυδρείο σε bubbles. Υποθέτω πως το FLUVALκαλύπτει πλήρως ότι χρειάζομαι, αλλά θα το βάζατε και αυτό διπλό, ποιο πολλυ για τον αερα που βαζει?
5. Το FLUVALεχει μεσα όλα τα φιλτρα και ανθρακα, αλλά μου λειπει κατι?
6. Κάποια άλλη παρατήρηση-συμβουλή σχετικά με τις επιλογές μου και για τα επόμενα βήματα μου?

Συγγνώμη για το χώρο που παίρνω ρωτώντας αλλά θα εκτιμούσα όποια γνώμη.
Σας ευχαριστω

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-02-11, 01:07
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanosmts Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας,
¶ρχισα και εγώ να στήνω ένα νέο ενυδρείο και θα ήθελα αν γίνεται κάποια γνώμη για το εάν το «πηγαίνω» σωστά. Σκοπός μου να βάλω μερικά clowns, κάνα δυο καρδινάλιους και βλέπουμε. Εξοπλισμός λοιπών που αγόρασα:

1. Ενυδρείο 80ltrαπό το Carrefour.
2. 100Wheater (όπως ήταν μέσα στο κουτί)οκ
3. Λάμπα 11W (όπως στο κουτί) αναλογα με το τι ζωντανα θα φιλοξενησεις
4. FLUVAL 105 φιλτράκι φτανει
5. Tropic Eden Aragalive™ 4,54 kg χ 2 οκ
6. ChromeRO (Επιλογή Μεμβράνης:50Gpd (190λτ/μέρα), Μονάδα Απιονισμού:με μονάδα Απιονισμού DI (+€20.00), Μανόμετρο:με Μανόμετρο(+€11.00),FlushKit:με FlushKit (+€9.00))μια χαρα
7. Refractometer στυλόαπό ebay κομπλε
8. RESUN SK-300 Skimmer θα το υποστεις

Έφτιαξα λοιπών το νερό και έβαλα Αλάτι – Aragaliveκαι το αφήνω για μια εβδομάδα. Θα ήθελα τη γνώμη σας για τα ακόλουθα:

1. Σκeφτομαι να παρήγγειλω ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗΣ SENJVP-101 3000λτρ/ωρα. Συμφωνείτε? καντους 2
2. Παρατηρώ πως η λάμπα ζεσταίνει το νερό αρκετά. Να την αλαξω?Επισης, τι άλλο φωτισμό θα μπορούσα να δω για να δειξει ποιο ομορφο? μπλε Τ5 για το βράδυ? αναλογα τα ζωντανα για fo πχ μια ακτινικη και μια λευκη φτανει
3. Zωντανο και νεκρό βράχο, λογικά θα κοιτάζω για 8kg οκ
4. Toενυδρείο είχε μέσα και ένα φιλτρακι με ένα σωληνάκι που έστελνε αέρα στο ενυδρείο σε bubbles. Υποθέτω πως το FLUVALκαλύπτει πλήρως ότι χρειάζομαι, αλλά θα το βάζατε και αυτό διπλό, ποιο πολλυ για τον αερα που βαζει?το ενα φιλτρο το εξωτερικο αρκει
5. Το FLUVALεχει μεσα όλα τα φιλτρα και ανθρακα, αλλά μου λειπει κατι?στο φιλτρο μονο ανθρακα αντιφωσφορο σιδηρου και βαμβακι αν εισαι διαθετημενος να το αλλαζεις καθε 4-5 μερες
6. Κάποια άλλη παρατήρηση-συμβουλή σχετικά με τις επιλογές μου και για τα επόμενα βήματα μου? πριν βαλεις οποιοδηποτε ζωντανο να διαβασεις για τις αναγκες του,να παρεις τεστ :ca,mg,po4,kh,ph,nh3-nh4,no2-no3, και υπομονη,οταν θα μπορεις δες μηπως θα μπορουσες να αναβαθμησεις το σκιμμερ

Συγγνώμη για το χώρο που παίρνω ρωτώντας αλλά θα εκτιμούσα όποια γνώμη.
Σας ευχαριστω
μην ζητας συγνωμη φιλε για τιποτα εκει που εισαι ημασταν ...
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-02-11, 12:04
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

θανο, καλως ηρθες!
τα υπομνηματα στο θαλασσινο εχουν παααααρα πολλες πληροφοριες. διαβασε τες και θα λυσεις πολλες αποριες. εκει θα αποφασισεις αν θελεις να κανεις ενα ενυδρειο reef η μονο με ψαρια. αν θα στηριξεις τη βιολογια σου σε ΖΒ μονο ή και βιολογικα υλικα.
αυτες οι ερωτησεις πρεπει να απαντηθουν για να παρεις γνωμες. αν δε ξερουμε προς τα που βαδιζεις...δε μπορει καποιος να βοηθησεις...
τωρα οσον αφορα αυτα που ρωτας.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanosmts Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Σκeφτομαι να παρήγγειλω ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗΣ SENJVP-101 3000λτρ/ωρα. Συμφωνείτε? θα προτιμουσα 2 μικροτερους κυκλοφορητες παρα εναν μεγαλο. και σε 2000 ροη να μεινεις συνολικα (τα λιτρα σου χ 20 και με το παραπανω) μια χαρα θα εισαι.
2. Παρατηρώ πως η λάμπα ζεσταίνει το νερό αρκετά. Να την αλαξω?πως το καταλαβες οτι φταιει η λαμπα?? οσο ειναι αναμμενη εχεις αλλη θερμοκρασια και αλλη οσο ειναι σβηστη?? μηπως εχεις το θερμοστατη ρυθμισμενο σε υψηλη θερμοκρασια? ρωτω γιατι μια λαμπα ("οικονομιας" υποθετω) με 11 βατ μου κανει εντυπωσει να ζεσταινει υπερβολικα ενα ενυδρειο 80 λιτρων.Επισης, τι άλλο φωτισμό θα μπορούσα να δω για να δειξει ποιο ομορφο? μπλε Τ5 για το βράδυ?θα βαλεις κοραλια η οχι?
3. Zωντανο και νεκρό βράχο, λογικά θα κοιτάζω για 8kg και λιγο παραπανω καλο θα ηταν. επειδη τα λιτρα ειναι λιγα συνηθως δε κανουμε κρατει στα ψαρια..οποτε λιγο παραπανω βιολογια παντα βοηθα.
4. Toενυδρείο είχε μέσα και ένα φιλτρακι με ένα σωληνάκι που έστελνε αέρα στο ενυδρείο σε bubbles. Υποθέτω πως το FLUVALκαλύπτει πλήρως ότι χρειάζομαι, αλλά θα το βάζατε και αυτό διπλό, ποιο πολλυ για τον αερα που βαζει? ενα καλο σκιμερ θα εξασφαλισει την οξυγονωση που επιθυμεις. βοηθα και η αναταραξη της επιφανειας. το φιλτρακι βοηθα κι αυτο με τον ιδιο τροπο...αλλα οχι ιδιαιτερα.
5. Το FLUVALεχει μεσα όλα τα φιλτρα και ανθρακα, αλλά μου λειπει κατι? αν στηριξεις βιολογια μονο στο βραχο..βγαλε σφουγγαρια και οτι αλλο βιολογικο υλικο...και βαλε μονο ανθρακα αντιφωσφορο.
6. Κάποια άλλη παρατήρηση-συμβουλή σχετικά με τις επιλογές μου και για τα επόμενα βήματα μου?

Συγγνώμη για το χώρο που παίρνω ρωτώντας αλλά θα εκτιμούσα όποια γνώμη.
Σας ευχαριστω
χρειαζομαστε και αλλες πληροφοριες για το σκοπο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-03-11, 21:37
thanosmts Ο χρήστης thanosmts δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Επανέρχομαι με τις εξελίξεις μου...
Τώρα πια έχω το νερό έτοιμο, ο βράχος είναι μέσα καιρό, το "σκιμερρακι" προσπαθώ να το "σεταρω" σωστά και σήμερα μπήκαν και οι πρώτοι δυο κάτοικοι. Απορίες :
1. Ξέρω πως θέλω 2 κυκλοφορητές των 800lt/hr. Δυστυχώς μου έπεσε στα χερια ο εικονιζόμενος των 1600lt και τον έβαλα. Μαζί με το Fluval 105 το νερό έχει κυκλοφορία. Το μονο που φοβάμαι είναι μήπως είναι πολλή "δυνατό" για τα ψαράκια από θέμα ροής.
2. Έως τώρα έλεγχα όλες τις τιμές, salinity, No3, No2, ammmwnia αλλα ποτε δε τσέκαρα Calcium, Magnesium, etc. Τα χρειάζομαι σε αυτό το στάδιο? Ακόμα δε πάω για reef, εκτος από καμια ανεμώνα σε 2-3 μήνες.
3. Ο live βράχος μου ήταν αρκετά "live" με διαφορα ζωύφια...Το μονο που παρατηρώ όμως είναι πως τα " κόκκινα" φύκια του (συγγνώμη που δεν έμαθα ακόμα τα ονόματα τους) δείχνουν να στερεύουν... Μπορώ να κάνω κάτι για να πολλαπλασιαστούν και να τα βοηθήσω να επεκταθούν?
4. Στις φωτός βλέπετε κάτι άλλο, η γενικά καμια άλλη συμβουλή?

Σας ευχαριστώ πολλύ πολλύ
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1030499.JPG
Εμφανίσεις:  344
Μέγεθος:  61,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1030500.JPG
Εμφανίσεις:  361
Μέγεθος:  78,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1030501.JPG
Εμφανίσεις:  313
Μέγεθος:  85,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1030502.JPG
Εμφανίσεις:  316
Μέγεθος:  78,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-03-11, 20:57
thanosmts Ο χρήστης thanosmts δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Σαν επομενα ζωντανα μετα τα κλαουνακια τι θα λεγατε για tectus niloticus και dardanus sp herm_
Μου ειπαν πωs θα καθαρισουν το βραχο και το χωρο και πςs δε μετρανε σαν εξτρα στο ολικο μηκοs και αριθμο των ζωντανων στο ενυδρειο...
Εχουν δικιο? Να τα βαλω?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-03-11, 15:39
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Στα κλοουνάκια δεν αρέσει η έντονη κυκλοφορία. Αλλά πάλι αν υπάρχουν σπηλιές για να προφυλαχτούν θα την παλέψουν.
Φρόντισε μόνο να μη σου ανυψώνει την άμμο η κυκλοφορία γιατί θα σου γεμίσει τα φίλτρα και θα σου θολώνει και το νερό.
Για σκίμμερ ποιο έβαλες;
Για φώτα 2Τ5 24 βάτ θα είσαι καλά για την ανεμώνη και κάποια κοράλλάκια στο μέλλον.
Το μεσαίο κομμάτι του βράχου στη φωτογραφία αν είναι ένα, είναι μεγάλο για το ενυδρείο σου. Καλύτερα να είχες πάρει μικρότερα και περισσότερα κομμάτια.
Έτσι θα μπορείς να «χτίσεις» το βράχο σωστά.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θαλλασινό ενυδρείο BOYU TL 550 ribas Θαλασσινό νερό - Γενικά 17 10-02-11 00:47
προετοιμασία για νέο ένοικο Emaki Αρχάριοι γλυκού νερού 3 18-08-10 00:29
Προετοιμασία ξύλου fighterfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 16-06-07 22:01
Προετοιμασία νερού από Α.Ο. dimitris21 Δίσκοι 25 09-02-07 12:18
Poecilia Recticulata (Guppy) σε θαλλασινό...!!! Stavros Παραλία - Beach Bar 3 29-04-06 06:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06031 seconds with 16 queries