Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-05-13, 15:01
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή Συμβουλές για νέο ενυδρείο δίσκων

Καλησπέρα!Εδώ και αρκετό καιρό είμαι μέλος της παρέας σας,αλλά εχω περιοριστεί στο να διαβάζω μόνο,όμωσ νομίζω πως ήρθε η ώρα να ζητήσω μερικές συμβουλές!Σε μερικούν μήνες(περιπου τον ¶υγουστο) τελειώνω το καινούργιο σπίτι μου,το οποίο είναι στον 3όροφο πάνω απο μία αρκετά παλαιά θεμέλια.Σκέφτομαι να κάνω δώρο στον εαυτό μου ένα μεγάλο ενυδρείο για το καλό,και θα ήθελα να βάλω μέσα δισκάκια,μερικούσ κοκκινομουριδες και μερικά cory.Το θέλω και φυτεμένο φυσικα αν γίνεται,χωρις συστηματα co2.Σκέφτομαι λοιπόν να πάρω το Rio 300 η το Rio 400(θα προτιμούσα το 300 λόγω βάρους και κόστους).Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν πόσα ψαρακια από το κάθε είδος μπορώ να βαλω σε 350Λ και αν άνα φίλτρο FLUVAL 306 που έχω σε συνδιασμό με το εσωτερικό του ενυδρείου,είναι οκ!
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Θανασης!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-05-13, 15:57
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

φτιαξε το ενυδρειο που θελεις αλλα μην ασχοληθεις απο την αρχη με δισκους.
εκτος που τα λιτρα ειναι λιγα, ειναι ψαρια με απαιτησεις και θελουν επεξεργασμενο νερο και συχνες αλλαγες.
ξεκινα με ευκολα ψαρια που θελουν νερο βρυσης.
μπορεις να το κανεις και φουλ φυτεμενο με ευκολα φυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-05-13, 16:07
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Δεν είναι η πρωτη μου επαφή με τα ψαράκια,εχω εδω και έξι χρόνια rummy και cardinal αλλα είχα μία ατυχία πρίν ένα μηνα μου εσπασε το ενυδρείο,και καταφερα να τα σώσω!θα έφτιαχνα ουτωσ η άλλως ένα μεγαλο!Με λίγα λόγια δεν ξεκινάω πρώτη επαφή με δίσκους!ξέρω τι χρειάζονται απο θέμα επεξεργασίας νερού,και δεν θα έχω προβλημα με αυτο,απλά έχω απορρία για το φίλτρο και το πλήθος των ατόμων!και δν θαήθελα co2 λόγω κόστους!ΔΕΝ θέλω να ταλαιπορήσω τα ψαράκια για να κάνω το κέφι μου,θέλω να τα φροντήσω!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-05-13, 16:38
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

To 306 θα σε καλυψει ανετα μαζι με το δικο του φιλτρο.
Νομίζω οτι 10 δισκακια στα 300 λιτρα εισαι οκ για αρχη,,,αμα μεγαλοσουν βγαζεις 3,4 που δεν σου αρεσουν και μενεις με τα υπολοιπα .
Απο φυτα μπορεις να το γεμισεις με ανουμπιες και βαλισνεριες που δεν εχουν και απαιτησεις.
Πρεπει ομως να εχεις ΑΟ για να κρατας το ph χαμηλα σε συνδυασμό μαζι με ριζες ,και να βαζεις και treis [ αν το εγραψα καλα.]
Εχω φιλους που εχουν δισκους σε αυτα τα λιτρα και κανουν αυτο που σου εγραψα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-05-13, 17:29
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

A/O έχω ρε παιδιά,αλλα αυτό που αναρωτιέμαι,είναι πωσ επειδή θέλω το δυνατόν καλύτερο για τα παιδια μου,αν πάρω τελικά το 450Λ το εσωτερικό με το 306 θα με καλύψει?γτ δν θέλω να δώσω 250ε να πάρω καινούριο φίλτρο,και άν δν με καλύπτει,αν βάλω μια hydor nano 900,θα βοηθούσε?και με τα φυτά δν εχω εμπειρία καθόλου,αλλα εχω υπομονή και εχω διαβάσει πολυ!Μαζεύω πληροφορίες γτ προσπαθώ να κάνω ένα κοστολόγιο!rummy και cory πόσα μπορώ να βαλώ?θα μπορώ να βάλω και red cherries και σαλιγκαράκια?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-05-13, 18:40
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

φιλε μου νομιζω οτι δεν εισαι ετοιμος να φιλοξενισεις δισκους ακομα ειναι πολλα αυτα που δεν εχεις κατανοηση ακομα. φτιαξε κατι διαφορετικο προς το παρων και αργοτερα το βλεπεις παλι για δισκους( στο λεω εντελως φιλικα μη με παρεξηγησεις)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-05-13, 01:45
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

ρε παιδια αυτο το ριο300 ποσα λιτρα ειναι? 5000?

ladams καλως ηρθες.
κανε μας μια παρουσιαση του ενυδρειου σου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-05-13, 15:29
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Χεχε Σπυρος ειναι αυτος
Ο καθενας μπορει να λεει την αποψη/εμπερια του αλλα ολα ειναι μια συναρτηση που ο ενας παραγοντας επηρεαζει τον αλλον ... Πχ πολλα ψαρια σε μικρο σχετικα ενυδρειο σημαινει παρα πολλες αλλαγες νερου αλλα και ακομα πιο πολλα μελλοντικα προβληματα ... Διαβασε προσεχτικα αυτο: http://www.greekdiscus.com/test2000/...-%26%238221%3B
Πολλοι εχουν διαφωνησει εντονα ... Χτυπιουνται στα καγκελα .... Αλλα ειναι προφητικο καθως αν τους εχεις οπως πρεπει ειναι η φυσικη εξελιξη των πραγματων!!
Μην απογοητευεσαι ... Τα παντα γινονται αρκει να εχεις προετοιμαστει καταλληλα για τα παντα! Φυσικα ολα ειναι επισης συναρτηση του ποσο χρονο - χρημα εισαι διατεθιμενος να διαθεσεις!

Δικη μου συμβουλη .... Παρε μια ενυδρειαρα απο την αρχη να ξεμπερδευεις και εχεις κανει το μισο βημα .... Τα υπολοιπα με αρκετη μελετη θα τα βρεις ...
Μη βιαζεσαι μονο .... Μελετησε, συζητησε, αποφασισε, πραξε ....
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-05-13, 15:43
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Το εχω διαβασει εδώ και πάρα πολύ καιρό το συγκεκριμένο!Δυστυχώς τεράστιο ενυδρείο δν μπορω να πάρω και απο πλευράς κοστους κ κυρίως χώρου!Πιστέυω πως το 450,είναι μία καλή επιλογή,για να βάλω μόνο 8 δισκάκια μέσα,κ μερικά φυτάκια(αν και δν ξέρω ουτε πώς τα φυτέυω,θα μάθω όμως).Από κει κ πέρα χρήμα ατελείωτο δεν διαθέτω,θα μπορύσα να πώ πως διαθέτω νορμάλ χωρις υπερβολές,χρόνο,εφόσον έχω την υγεία μου,εχω αρκετό,υπομονή γαιδουρίσια,οπότε πιστευώ πως θα τα καταφέρω!θέλω να μπαίνω σπίτι να βλέπω τα ψαράκια να χαίρονται,και να τα χαίρομαι και εγώ!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-05-13, 15:55
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Απο φυτα οσα και να εχω προσπαθησει στο δισκοενυδρειο να κρατησω δε τα καταφερα .... Μονο ποθο και φυλλοδεντρο
Καλη επιλογη το 450αρι ...
Μελετησε τα καλα απο την αρχη καθως ετσι θα γλυτωσεις πολλα αδικα εξοδα που στην αρχη φαινονται πως ειναι καλα αλλα μετα μενουν στο ντουλαπι ...
Κοιτα στις αγγελιες για ενυδρειο και εξοπλισμο εχει πολυ καλες τιμες
Μη φοβασαι να ρωτησεις οτιδηποτε απλα κανε μια αναζητηση πριν ... Θα βρεις πολλα και ενδιαφεροντα ....
Κατα τη γνωμη μου χρειαζεσαι και μια οσμωση .... Αλλα αυτο ειναι μια αλλη συζητηση το Νο2 θεμα για να ξεπουπουλιαστουμε δισκαδες και μη ... Μετα απο τα λιτρα
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-05-13, 16:18
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Α/Ο έχω!!και υπερβολές με έξοδα δν κάνω!ότι χρειάζεται μόνο!Εσύ έχεις όμως άγριους δίσκους(αν θυμαμαι καλά από το τί εχω διαβάσει),ίσως οι εκτρωφής να έχουν καλύτερη συμπεριφορά προς τα φυτά!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συμβουλές για γρατζουνισμένο ενυδρείο. Mikevet1984 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 22 16-11-12 17:23
Ενυδρείο απο την αρχή απορίες-συμβουλές manosxe Αρχάριοι γλυκού νερού 14 04-06-11 17:42
DIY Ενυδρείο συμβουλές κατασκευής nitrox DIY . Φτιάχτο μόνος σου 38 22-02-11 03:01
40L Ενυδρείο Συμβουλές lion Αρχάριοι γλυκού νερού 44 18-03-08 14:22
Συμβουλές για ενυδρείο-εξοπλισμό. Αλεξης Δίσκοι 18 16-02-06 21:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05708 seconds with 13 queries