Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-01-11, 10:45
lizaki Ο χρήστης lizaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή παιδια τα φωτα σας,θελω συμβουλες...

Καλησπέρα σας.ειμαι καινούρια στο φορουμ καθώς και αρχάρια σχετικα με τα ψαράκια και το ενυδρείο.
Αποφάσησα να αγοράσω ενα μικρό ενυδρείο για τα παιδιά μου.Πήγα στο petshop της γειτονιάς μου και αγόρασα ενα ενυδρείο μικρό 35 χ 20 ,οχι γυάλινο.Αγόρασα και δυο χρυσοψαρα.Τους ρωτησα τη αλλο χρειαζετε το ενυδρείο και μου ειπαν ενα μικρο μηχανισμο που φιλτραρει το νερο.Το αγορασα και αυτο και μου εδωσαν και τροφη σε νιφαδες και ενα μπουκαλακι μικρο για να ριχνω 5 σταγονες σε καθε αλλαγη νερου.Τωρα οι οδηγίες που μου έδωσαν ειναι:
Να ταιζω τα ψάρια μερα παρα μέρα απο μια νυφάδα το καθε ψάρι.
Να αλλαζω το νέρο κάθε 15 μέρες και σε καθε αλλαγη 5 σταγόνες απο το μπουκαλακι που μου εδωσαν.
Σε κάθε αλλαγή νερου να αφαιρω το 20% του νερού και να βάζω καινουριο.

Τωρα αυτο που θέλω να ρωτήσω ειναι αν ειναι σωστές οι οδηγίες που μου έδωσαν.Δεν μου φαινετε λογικο να ταιζω τα ψάρια μερα παρα μερα.
Τους είπα ποτε πρέπει να αλλαξω ολο το νερο ,και μου ειπαν μόνο οταν ειναι πολυ βρωμικο.
Ειναι καινουριο το petshop στη γειτονια μας και αποτι καταλαβα δεν ειχαν και πολλες γνωσεις στα ψαρια γιατι τους ρωταγα καποια πράγματα και αλλα μου ελεγε ο ενας και αλλα ο αλλος.
Επισης να πω οτι πολυ χλωμο το βλέπω αν θα ξαναπάω απο το μαγαζί τους γιατι εχτες που πέρασα να παρω τροφη για τα καναρίνια μου,ειχε ενα ψωφιο χρυσοψαρο μεσα σε ενα ενυδρειο το οποιο πηγαιναν τα αλλα τα ψαρακια και δαγκώναν το ψόφιο.Οταν τους ειπα οτι ενα ψαρακι ψωφισε,μου ειπε οτι τιποτα δεν παει χαμένο εδω και βγαζει το ψαρακι το ψωφιο και το δινει σε ενα κροκοδειλακι που ειχε σε ενα ενυδρειο.
Σιχάθηκα τελείως....
Αν μπορει καποιος να μου δώσει οδηγίες θα σας ημουν πολυ ευγνομων.
Θελω να μου πειτε καθε ποτε να ταιζω τα ψαρια και σχετικα με την αλλαγη νερου και οτιδηποτε που δεν γνωρίζω..
Σας ευχαρηστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-01-11, 10:51
SlimData Ο χρήστης SlimData δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Ως αρχάριος κι εγώ θα σου πω ότι η καλύτερη λύση είναι αν ενδιαφέρεσαι πραγματικά να κρατήσεις τα ψαράκια και δεν τα θέλεις μόνο προσωρινά, να ξεκινήσεις να διαβάζεις και τα θέματα για τους αρχάριους αλλά και τα περισσότερα θέματα περί χρυσόψαρων.

Εγώ αυτό έκανα και μέσα σε λίγο καιρό οι γνώσεις μου αν και παραμένουν μικρές ακόμα, έχουν πολλαπλασιαστεί.

Τώρα στο θέμα σου, καλό θα ήταν τα ψαράκια να τα πας πίσω άμεσα. Με τις οδηγίες που σου έδωσαν και τον χώρο που βρίσκονται, δε νομίζω να ζήσουν παρά λίγες μέρες στη γυάλα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-01-11, 11:02
lizaki Ο χρήστης lizaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SlimData Εμφάνιση μηνυμάτων
Ως αρχάριος κι εγώ θα σου πω ότι η καλύτερη λύση είναι αν ενδιαφέρεσαι πραγματικά να κρατήσεις τα ψαράκια και δεν τα θέλεις μόνο προσωρινά, να ξεκινήσεις να διαβάζεις και τα θέματα για τους αρχάριους αλλά και τα περισσότερα θέματα περί χρυσόψαρων.

Εγώ αυτό έκανα και μέσα σε λίγο καιρό οι γνώσεις μου αν και παραμένουν μικρές ακόμα, έχουν πολλαπλασιαστεί.

Τώρα στο θέμα σου, καλό θα ήταν τα ψαράκια να τα πας πίσω άμεσα. Με τις οδηγίες που σου έδωσαν και τον χώρο που βρίσκονται, δε νομίζω να ζήσουν παρά λίγες μέρες στη γυάλα.
σε ευχαρηστω για την αμεση απαντηση σου.θελω πραγματικα να κρατησω τα ψαρακια.δεν ειχα χρηματα για να αγορασω μεγαλο ενυδρειο.δεν τα εχω σε γυαλια.ειναι σε ενα ορθωγονιο ενυδρειο αλλα οχι γυαλινο.
λες οτι δεν δεν θα ζησουν και πολυ σε αυτο το ενυδρειο?
αποτι διαβαζω και εδω στο φορουμ θελουν καθημερινο ταισμα?θα κοιταξω να διαβασω αυτο που μου ειπες για τους αρχαριους.σε ευχαρηστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-01-11, 11:23
SlimData Ο χρήστης SlimData δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Τι διαστάσεις ακριβώς είναι το ενυδρείο?
Είπες 35*20. Ύψος?
Αν υποθέσω ότι το ύψος είναι μάξιμουμ 30 πόντους μιλάμε για 20 λιτρα, ίσως και λιγότερα. Μόνο του το κάθε ψάρι θέλει μινιμουμ 30 λίτρα. Επίσης απ'ότι καταλαβαίνω μέσα έχει μόνο νερό, φίλτρο και τα δυο ψαράκια. Ούτε άμμο, ούτε φυτά, ούτε κρυψώνες. Πράγματα που είναι εντελώς απαραίτητα.

Φαγητό το συνηθισμένο είναι 2 φορές τη μέρα και ποσότητα όση μπορούνε να καταναλώσουνε σε 2 λεπτά, όχι περισσότερο.

Εκ πρώτης όψεως και με τις λίγες γνώσεις μου νομίζω ότι επιβάλλεται να φύγουν από αυτό το ενυδρείο. Κατανοώ ότι είναι δύσκολο γιατί βρέθηκα κι εγώ στην ίδια θέση με εσένα λόγω κάποιων άθλιων σε pet-shop. Βασικά βρέθηκα με δυο χρυσόψαρα σε 10 λίτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-01-11, 11:36
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!!

Το ενυδρειάκι σου είναι πολύ μικρό ακόμη και για ένα χρυσόψαρο, τα οποία μεγαλώνουν αρκετά. Θα πρέπει να αλλάξεις ή το ενυδρέιο σου με ένα γύρω στα 100-120 λίτρα για δύο χρυσόψαρα ή τα ψαράκια σου με ένα μονομάχο ο οποίος είναι μοναχικό ψαράκι, τα 20 λίτρα του αρκούν και είναι αρκετά εντυπωσιακό με έντονα χρώματα, ότι πρέπει για παιδάκια!!! Σε 20 λίτρα (αν είναι και 20) δύσκολα να κρατήσεις άλλο ψαράκι!!!

Ότι και αν αποφασίσεις να κάνεις θα βρείς πολύτιμη βοήθεια στο φόρουμ. Μπορεί στην αρχή να σου φάινονται βουνό αλλά με λίγο διάβασμα όλα ξεκαθαρίζουν σιγά-σιγά!!!!
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-01-11, 11:50
lizaki Ο χρήστης lizaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SlimData Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι διαστάσεις ακριβώς είναι το ενυδρείο?
Είπες 35*20. Ύψος?
Αν υποθέσω ότι το ύψος είναι μάξιμουμ 30 πόντους μιλάμε για 20 λιτρα, ίσως και λιγότερα. Μόνο του το κάθε ψάρι θέλει μινιμουμ 30 λίτρα. Επίσης απ'ότι καταλαβαίνω μέσα έχει μόνο νερό, φίλτρο και τα δυο ψαράκια. Ούτε άμμο, ούτε φυτά, ούτε κρυψώνες. Πράγματα που είναι εντελώς απαραίτητα.

Φαγητό το συνηθισμένο είναι 2 φορές τη μέρα και ποσότητα όση μπορούνε να καταναλώσουνε σε 2 λεπτά, όχι περισσότερο.

Εκ πρώτης όψεως και με τις λίγες γνώσεις μου νομίζω ότι επιβάλλεται να φύγουν από αυτό το ενυδρείο. Κατανοώ ότι είναι δύσκολο γιατί βρέθηκα κι εγώ στην ίδια θέση με εσένα λόγω κάποιων άθλιων σε pet-shop. Βασικά βρέθηκα με δυο χρυσόψαρα σε 10 λίτρα.
το ενυδρειο ειναι 35χ20 .το υψος ειναι 20 ποντους.ναι εχει μονο νερο,φιλτρο και τα ψαρακια.ενα βραχο μικρο με λουλουδακι {ψευτικο δηλαδη}και διαφορα πετραδακια χρωματιστα.
Αδυνατό να αγορασω αλλο ενυδρειο γιατι αποτι βλεπω ειναι λιγο τσιμπιμενες οι τιμες και ειδικα οταν δουλευει ενα ατομο με δυο μικρα παιδια ειναι ακομα πιο δυσκολο.
Μακάρι να μην παθουν τιποτα τα ψαρακια γιατι θα στεναχωρηθουν και τα παιδια μου.
σε ευχαρηστω πολυ παντως..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-01-11, 11:51
Το avatar του χρήστη zapatas
zapatas Ο χρήστης zapatas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 662
Send a message via Skype™ to zapatas
Προεπιλογή

καλημερα και καλως ηρθες!!
αφου το πηρες που το πηρες το ενυδρειακι αυτο, ακου τι πρεπει να κανεις....
1η και πιο σημαντικη κινηση σου... πας πισω τα ψαρακια τωρα κιολας! και τους λες οτι αυτα δεν κανουνε για την γυαλα μου. (δεν θα σου πουνε τιποτα, απλα θα τα παρουνε)
αφου τα πας διαβαζεις ολα τα υπομνηματα εδω: http://www.aquatek.gr/vb/forumdispla...aysprune=&f=34

και μετα βαζεις αγγελεια για μπολι εδω: http://www.aquatek.gr/vb/forumdispla...sprune=-1&f=26

αφου παρεις το μπολι, μπορεις να βαλεις μεσα εναν μπνομαχο, αντε με κανα σαλιγγαρακι....
αλλα πηγαινε τα ψαρακια πισω και διαβασε τα υπομνηματα για τους αρχαριους ωστε να δεις τι παιζει..απο εκει και περα θα μπορεις να κατανοησεις καποια πραγματα απο μονη σου
καλως ηρθες και καλο
__________________
Το ακούω και το ξεχνώ. Το βλέπω και το θυμάμαι. Το κάνω και το καταλαβαίνω.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-01-11, 11:56
lizaki Ο χρήστης lizaki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasisg Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες!!

Το ενυδρειάκι σου είναι πολύ μικρό ακόμη και για ένα χρυσόψαρο, τα οποία μεγαλώνουν αρκετά. Θα πρέπει να αλλάξεις ή το ενυδρέιο σου με ένα γύρω στα 100-120 λίτρα για δύο χρυσόψαρα ή τα ψαράκια σου με ένα μονομάχο ο οποίος είναι μοναχικό ψαράκι, τα 20 λίτρα του αρκούν και είναι αρκετά εντυπωσιακό με έντονα χρώματα, ότι πρέπει για παιδάκια!!! Σε 20 λίτρα (αν είναι και 20) δύσκολα να κρατήσεις άλλο ψαράκι!!!

Ότι και αν αποφασίσεις να κάνεις θα βρείς πολύτιμη βοήθεια στο φόρουμ. Μπορεί στην αρχή να σου φάινονται βουνό αλλά με λίγο διάβασμα όλα ξεκαθαρίζουν σιγά-σιγά!!!!
Μακαρι να μου το ελεγαν και αυτοι στο μαγαζι και τιποτα δεν θα αγοραζα αν ειναι να μου ψωφισουν.και μαλιστα μου ειπαν στο μαγαζι οτι μια χαρα ειναι δυο ψαρακια σε αυτο το ενυδρειο.
αν στην πορεια {χτυπα ξυλο
]συμβει κατι,τοτες θα αγορασω εναν μονομαχο οπως μου ειπες.
σε ευχαρηστω παρα πολυ και ολους φυσικα για την βοηθεια σας.οντως εδω στο φορουμ 5 λεπτα διαβασα και εμαθα μερικα πραγματακια αν και στην αρχη μου φαινοντουσαν ολα βουνο..
ευχαρηστω και παλι..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-01-11, 12:03
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lizaki Εμφάνιση μηνυμάτων
...
αν στην πορεια {χτυπα ξυλο
]συμβει κατι,τοτες θα αγορασω εναν μονομαχο οπως μου ειπες.
...
Καλώς ήρθες! Αυτά που λέει ο zapatas είναι ορθά. Χωρίς στρωμένο φίλτρο και με 2 χρυσόψαρα σε τόσο λίγο νερό, είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα συμβούν δυσάρεστα στην πορεία...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τα φωτα σας παιδια fishme1 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 13-12-10 11:18
θελω να αλλαξω το χαλικι μου ακουω συμβουλες...... douran_p Γλυκό νερό - Γενικά 1 08-03-10 23:00
τα φωτα σας για τα φωτα παιδια...!!! Πάνος Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 12-02-08 18:29
παιδια για δοστε μου τα φωτα σας στο τι επαθε και των εχασα muthos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 02-05-07 17:24
θελω συμβουλες για την κατασκευη ενος ενυδρειου Βασίλης Μαιόπουλος Malawi 12 01-03-07 15:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05118 seconds with 13 queries