Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 14-12-05, 12:10
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας θα δοκιμασω μερικες αλλαγες στο δισκοενυδρειο και θα σας πω τα αποτελεσματα.....οσο αφορα το μικρο ενυδρειο αναγκης αρκει το εσωτερικο φιλτρο μονο (φυσικα με τις προσαρμογες ετσι ωστε να γινει και βιολογικο)?????
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 14-12-05, 12:19
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

πιστευω οτι αρκει...το θεμα ειναι οτι τι βιολογια να εχεις οταν προοριζεται για καραντινα......(μιλαω για σκετο τανκ με νερο χωρις υποστρωμα).....?
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 14-12-05, 12:31
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz
πιστευω οτι αρκει...το θεμα ειναι οτι τι βιολογια να εχεις οταν προοριζεται για καραντινα......(μιλαω για σκετο τανκ με νερο χωρις υποστρωμα).....?

ετσι ακριβως το σκεφτηκα σκετο ενυδρειο με μονο ενα κομματι ξυλο και μεσα ενα μονιμο κατοικο, ισως ενας pleco που ειναι ευκολοπροσαρμοστος,ετσι θα υπαρχει και βιολογια....τι λες εσυ???
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 14-12-05, 13:16
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

οχι,οχι πλεκο....σου υπενθυμιζω οτι βιολογια μονο με νερακι μεσα δεν προκειται να εχεις....αρα τον ζωντανο οργανισμο γιατι να τον βαλεις αδικα και να τον ταλαιπωρησεις αφου η καραντινα,θα δουλευει μονο την περιοδο που θα φιλοξενεις καποιο κατοικο που προοριζεται για το κανονικο σου ενυδρειο..???θεωρω οτι η αποψη μου στεκει.........
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 14-12-05, 13:27
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Aφου ανεφερε οτι θα υπαρχει και εσωτερικο φιλτρο μεσα... διαβαζετε καλά...
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 14-12-05, 13:53
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

αγαπητε τολη,θεωρω(προσωπικη αποψη)οτι παρα το γεγονος οτι θα υπαρχει εσωτ.φιλτρακι,δεν θα εχει κατι το ιδιαιτερο απο αποψη βιολογιας-βακτηριδιων,αφου δεν θα υπαρχει κατι αλλο μεσα εκτος απο νερακι...αυτο τουλαχιστο διαπιστωσα απο προσωπικη μου περιπτωση.....και απο εδω και περα και διαβαζω σωστα,και απαντω πανω σε περιπτωσεις που εχω αντιμετωπισει......
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 14-12-05, 14:14
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Aφου ανεφερε οτι θα υπαρχει και ενας πλεκο μεσα...
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 14-12-05, 14:23
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

ναι σωστα,θα υπαρχει...το θεμα ειναι γιατι να υπαρχει,οταν οι συνθηκες δεν θα ειναι σταθερες παντα,το ενυδρειακι,θα εχει το ρολο καραντινας,με συνεπεια πολλες φορες να υπαρχει και αρκετη χημεια-φαρμακα κλπ ,γιατι απο οτι καταλαβα θα εχει το ρολο καραντινας-νοσοκομειου,οποτε για τι ψαρι μιλαμε να ειναι μονιμα μεσα και να τρωει τσαμπα φαρμακα,και για ποια βιολογια.....?παρακαλω αν κατι δεν καταλαβα καλα ας με διορθωσει ο μικελε...... αυτο που εμαθα οσο βρισκομαι εδω,ειναι οτι για να πετυχεις σωστη βιολογια ,ενας βασικος κανονας ειναι οι σταθερες συνθηκες.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 14-12-05, 17:09
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Φιλέ klaz, εξυπακούεται ότι πλέκο θα βγαίνει όταν είναι να χρησιμοποιηθεί το ενυδρείο σαν καραντίνα ή "νοσοκομείο".
Απλά σε νορμάλ συνθήκες θα είναι μία χαρά για να συντηρεί την βιολογική αποικία του φίλτρου, άσε που τον βλέπω να την περνάει ζάχαρη εκεί μέσα μόνος του
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 14-12-05, 17:15
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

δεν ξερω φιλε χαλβα.....θα υπαρχει δηλαδη ενας πλεκο πασπαρτου...?οταν θελουμε να χρησιμοποιησουμε το τανκ θα βγαινει...και ου το καθεξης......λιγο κουφο μου φαινεται...ετσι δεν στρεσαρεται το ψαρι στο ονομα της βιολογιας..???? ρωταω γιατι σε τετοιο διλλειμα ειμαι και εγω με την καραντινα μου..οταν δεν την χρησιμοποιω.........για δωσε μου απαντηση αγαπητε χαλβα...
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 14-12-05, 19:13
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Σαν σκέψη είναι καλή.
Το πλεκοστομάκι δεν θα τραβήξει τον αλοίμονο, εκτός αν το κάνεις τράμπα κάθε τρεις και λίγο......χλωμό το κόβω φίλε μου.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 14-12-05, 20:52
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Και μενα η λυση του πλεκο μου φαινεται πολυ καλη.... Ειναι ψαρι που παραγει και μπολικη ακαθαρσια και θα μπορει να συντηρει το φιλτρο επαρκως, επισης ειναι και πολυ ανθεκτικο ψαρι χωρις μεγαλη ευαισθησια σε ασθενειες...... Αν και θα μπορουσαμε εναλλακτικα να κραταμε ενα επιπλεον σφουγγαρι φιλτρο στο ενυδρειο μας που λειτουργει κανονικα και να το χρησιμοποιουμαι οταν χρειαζεται στην καραντινα....Εγω αυτο κανω χρησιμοποιωντας φιλτρο με αεραντλια και σφουγγαρι.....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 14-12-05, 21:08
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

παιδια το ενυδρειο εχει μεσα ενα εσωτερικο φιλτρο στο οποιο εβαλα 100% πορωδες μακαρονι το οποιο ειναι και μακρας διαρκειας γιατι ειναι και βιολογικο σε ανττιθεση με τα απλα, λιγες βιοσφαιρες και μπλε σφουγγαρακι εργοστασιακο..εβαλα ενζυμα βακτυρια και σκεφτομαι να βαλω "μονιμα" το pleco με ενα πυθαρι και ενα καλο ξυλο....τις συνθηκες σκεφτομαι να τις εχω σταθερες και να ειναι ενα ενυδρειο αναγκης με ενα κατοικο μεσα και συνθηκες σταθερες....πιστευω οτι θα ειναι καλυτερα παρα να το εχω ανεξελεχτο....πειτε μου αποψεις απο εμπειριες οσοι ηδη εχετε ή και εκτιμησεις οσοι δεν εχετε....
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 15-12-05, 08:44
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Πρεπει να διαχωρισουμε λιγο τα πραγματα ετσι οπως το πας.
Αλλο πραγμα το ενυδρειο καραντινα (μεγαλης διαρκειας) και αλλο το νοσοκομείο.
Για το νοσοκομειο δεν εχει νοημα η υπαρξη βιολογικού φίλτρου καθοτι η χρηση αντιβιοτικων θα το χαλαει συχνα. Εξαλλου μετα την επιτυχη ή οχι ολοκλήρωση μιας θεραπειας τα ενυδρεια νοσοκομεια πρεπει να απολυμαινονται.
Για την περιπτωση καραντινας, θα επαιζε η λυση του πλεκο για να κραταει την βιολογια ζωντανή. Ομως καθε φορα που ερχονται νεα ψαρια ο πλεκο θα εκτιθεται σε κινδυνους.. Αν ολα πανε καλα κανενα προβλημα.. ΑΝ ομως δεν πανε.. τι φταιει ο πλεκο?
Θα προτεινα την τοποθετηση ενος μικρου εσωτερικου φιλτρου στο κυριως ενυδρειο,(>200λ) (πχ aquaball) το οποιο σιγα σιγα θα στρώσει.
Οταν υπαρξει ανάγκη βγαινει το μικρο φιλτρο και μπαινει στο ενυδρειο καραντινα.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 15-12-05, 14:57
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

συμφωνω απολυτα με τον νετ.....
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 15-12-05, 15:15
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Δεν ξέρω τι νόημα έχει να υπάρχει μόνιμα ένα ενυδρείο καραντίνα σε λειτουργία.
Πόσα ψάρια και πόσες φορές θα χρειαστούν για να γεμίσει ένα ενυδρείο;
Θεωρώ δεδομένο ότι σε ένα ενυδρείο θα βάλουμε κάποια ψάρια και τέρμα με τις αγορές νέων ψαριών. Εκτός και είμαστε της λογικής ότι η διασκέδαση μας με το ενυδρείο μας είναι να βάζουμε και να βγάζουμε κάθε τόσο ψάρια σε αυτό....
Ενα ενυδρείο κενό, που του βάζουμε νερό και ένα φίλτρο μικρό με υλικά από το στρωμένο φίλτρο είναι αρκετό για να το έχουμε σε ώρα ανάγκης μια φορά που θα χρειαστεί να πάρουμε κάποιο νέο ψάρι...
Αν θέλουμε να έχουμε δεύτερο ενυδρείο σε λειτουργία, καλύτερα να είναι ένα ακόμα ενυδρείο με ψαράκια που μας αρέσουν.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 15-12-05, 18:00
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

2ο ενυδρείο και άδειο ? τσ,τσ,τσ
Κούκλα θα είναι με τον πλέκο και το ξυλαράκι.
Φτιάχτο εσύ και μην σώσει και το χρειαστείς ποτέ, σαν καραντίνα κλπ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Για την περιπτωση καραντινας, θα επαιζε η λυση του πλεκο για να κραταει την βιολογια ζωντανή. Ομως καθε φορα που ερχονται νεα ψαρια ο πλεκο θα εκτιθεται σε κινδυνους.. Αν ολα πανε καλα κανενα προβλημα.. ΑΝ ομως δεν πανε.. τι φταιει ο πλεκο?
Τι λέτε ρε ξεφύγατε ?
Όπως και να έχει το ζήτημα σιγά μην αφήνει τον πλέκο μέσα κάθε φορά που το χρειάζεται.
Συμφωνεί και ο klaz με τον Νετ που δεν συμφωνεί 100% ο Takis μαζί τους, αλλα συμφωνεί μαζι του ο Johnny35137*2,6+6773,8=98130.....το ξέρω, αλλά γιατί εγώ συμφωνώ με όλους ? χε,χε
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 15-12-05, 18:46
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis
Δεν ξέρω τι νόημα έχει να υπάρχει μόνιμα ένα ενυδρείο καραντίνα σε λειτουργία.
Πόσα ψάρια και πόσες φορές θα χρειαστούν για να γεμίσει ένα ενυδρείο;
Θεωρώ δεδομένο ότι σε ένα ενυδρείο θα βάλουμε κάποια ψάρια και τέρμα με τις αγορές νέων ψαριών. Εκτός και είμαστε της λογικής ότι η διασκέδαση μας με το ενυδρείο μας είναι να βάζουμε και να βγάζουμε κάθε τόσο ψάρια σε αυτό....
Ενα ενυδρείο κενό, που του βάζουμε νερό και ένα φίλτρο μικρό με υλικά από το στρωμένο φίλτρο είναι αρκετό για να το έχουμε σε ώρα ανάγκης μια φορά που θα χρειαστεί να πάρουμε κάποιο νέο ψάρι...
Αν θέλουμε να έχουμε δεύτερο ενυδρείο σε λειτουργία, καλύτερα να είναι ένα ακόμα ενυδρείο με ψαράκια που μας αρέσουν.

Συμφωνω απολύτως. Καραντινα σε μονιμη λειτουργια δεν εχει κανενα νοημα.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 15-12-05, 19:10
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

σας ευχαριστω ολους σας για τις αποψεις σας ειναι ολα λογικα και εχουν καποια βαση θα τα λαβω υποψη μου θα δω και γω πως το εχω στο μυαλο μου και θα πραξω αναλογα....τεινω παντως σε μονιμη λειτουργια του μικρου μεχρι του πρωτου περιστατικου που θα συμβει(μακρια απο μας)....αλλα ας ειμαστε παντως ετοιμοι......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
''Δισκοπληξία'' με ασφάλεια ........... Μάγγος Θωμάς Δίσκοι 48 02-02-06 09:22
Φίλτρανση σε δισκοενυδρείο Theokyr Δίσκοι 16 25-08-05 14:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06825 seconds with 16 queries