Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 06-06-16, 09:50   #1
Βοηθεια για επανεναρξη ενυδρειου
 
Το avatar του χρήστη TheMiltos21
TheMiltos21
Member
Εγγραφή: 06-05-2013
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 47

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
TheMiltos21 Ο χρήστης TheMiltos21 δεν είναι συνδεδεμένος 06-06-16, 09:50
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Μετα απο περιπου 1,5 χρονο που ειχαν πεθανει οτι ψαρακια ειχα και το ενυδρειο καθεται ετσι, με το νερο εκεινο ακομα, αποφασισα να ξανασχοληθω.

Με online calculator, ειναι 40L το ενυδρειο μου.

Να το κανω ομορφο, οπως θελω, με αμμο και ψευτικο ντεκορ απο petshop όπως αυτό ας πούμε https://www.youtube.com/watch?v=53cuTskgnNw αλλα να βαλω και αεραντλια να βγαζει μπουρμπουληθρες και λοιπα αποθημενα

Θελω να πεταξω ο,τι εχει μεσα, πλην λάμπας, θερμοστάτη και φίλτρου που λειτουργούν, να παρω αλλο χαλικι/αμμο και αυτην την φορα να μην μπλεξω ουτε με σαλιγκαρια ουτε με φυτα.

Απλα αυτην την φορα, θελω να κατσω, οσο και αν παρει, και να το στρωσω σωστα με εναν οδηγο απο το φορουμ. Να παρω κιτ μετρησεων κλπ και να το στρωσω σωστα, οσο χρονο και εαν παρει.

Στοχος ειναι να μπουνε καπου στα 6 neon tetra ή cardinal tetra, να μοιαζει λιγο τροπικο το ενυδρειο, μόνα τους. Καλά δεν είναι;

Τα πραγματα που θα κρατησω, οπως φιλτρο κλπ, με τι να τα καθαρισω; Ζεστο νερο; Στο φιλτρο, το σφουγγαρι να το κρατησω ή να αγοράσω άλλο; Θυμάμαι πριν καιρό που ασχολούμουν λίγο, ήταν ένα σακουλάκι που ήταν να μπει στο φίλτρο για ωφελιμα βακτήρια κλπ, θα χρειαστω;

Επισης, να αγορασω υγρο στρωσιματος απο το pet shop ή καλύτερα με τροφή ή κάτι τέτοιο σιγά-σιγά;

Ευχαριστώ
Εμφανίσεις: 3801
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-06-16, 10:06
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Θέλεις να κάνεις το ενυδρείο όπως αυτό του βίντεο; Δηλαδή με ψεύτικα κοράλλια και λοιπά θαλασσινά διακοσμητικά; Κατ' αρχήν το ενυδρείο σου είναι μικρό για καρδινάλιους. Αυτά ειναι κοπαδοψαρα και θέλουν και μεγαλούτσικο ομάδα αλλά και μήκος στο ενυδρείο. Στα 40 λίτρα έχεις πολύ περιορισμένες επιλογές. Θα σου πουν κι άλλα.παιδια τη γνώμη τους αλλά εγώ θα σε προέτρεπα να μην επιχειρήσεις κάτι τέτοιο. Τα ψεύτικα διακοσμητικά μπορεί να σου ξεράσουν στο νερο επικίνδυνες ουσίες είτε από τα υλικά που είναι κατασκευασμενα είτε από τα χρώματα τους. ¶σε που θα σου πιάσουν άλγη και θα παρουσιάζουν με εικόνα άσχημη.; Επιπλεον δε θα ταιριάζει το ντεκόρ με τα ψάρια σου που θα είναι γλυκού νερού. Όσο για το φίλτρο, μπορείς να το καθαρισεις με ζεστό νερό και ξύδι και καλό ξέπλυμα. Χρησιμοποιήσει ένα.καινουριο σφουγγάρι που να μην έχεις χρησιμοποιήσει με απορρυπαντικα κτλ. Αν δεν έχεις τη δυνατότητα να πας σε ένα μεγαλύτερο ενυδρείο, τώρα που είναι αρχή σκέψου το, να ξέρεις ότι αυτά τα λίτρα θα σε περιορίσουν αρκετά. Το φίλτρο σου ποιο είναι; Την αεραντλία τη θέλεις για οξυγόνωση ή για ομορφιά; Οξυγόνωση μπορείς να πετύχεις με την ανατάραξη του νερού από το σπρέι μπαρ του φίλτρου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-06-16, 10:14
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.393
Προεπιλογή

Είναι το ίδιο ενυδρείο? http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80107
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-06-16, 11:25
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλή η ιδέα σου να αρχίσεις από την αρχή, αλλά σε 40 λίτρα έχεις ελάχιστες επιλογές.
Για τα ψεύτικα διακοσμητικά δεν θα το συζητήσω καθόλου, πεταμένα λεφτά και επικίνδυνα. Μόνο φυσικά υλικά όπως πέτρες και ξύλα, να είναι όμως κατάλληλα για ενυδρείο αλλά και για τους κατοίκους, γιατί πχ αν οι πέτρες ή ο βυθός είναι ασβεστολιθικά θα σου ανεβάζουν σκληρότητες που για πολλά ψάρια δεν πρέπει.
Και τα αληθινά φυτά μη τα φοβάσαι, το αντίθετο, να τα επιδιώκεις, μόνο καλό κάνουν.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-06-16, 11:52
Elena Petrou Ο χρήστης Elena Petrou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2016
Περιοχή: Περιστέρι, Αθήνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Μπορεις να βαλεις ενα μονομαχο και να ειναι βασιλιας...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-06-16, 13:40
Το avatar του χρήστη TheMiltos21
TheMiltos21 Ο χρήστης TheMiltos21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2013
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

Ναι, δυστυχως το ιδιο ενυδρειο ειναι, και τοτε ειχα κανει πολλες χαζομαρες, τις οποιες δεν θελω να επαναλαβω.

Το παρον φιλτρο ειναι ενα Hydor το οποιο στην συσκευασια του ελεγε οτι κανει για 30L. Το είχα από παλιά, και το χρησιμοποιύσα σε ένα πολύ μικρό ενυδρείο, κάπου στα 8L το υπολογιζω. ¶μα το καθαρίσω καλά με τον τρόπο που ανέφερε ο φίλος πιο πάνω και αγοράσω ένα νέο σφουγγαράκι, άρχοντας ή το φίλτρο μου δεν κάνει; Αν αγοράσω κάτι τέτοιο, που βλέπω έχει και ένα άλλο υλικό, άρχοντας;



Την αεραντλία την ήθελα για ομορφιά, μ'αρέσει πολύ.Απ'αυτά που μου λέτε αποφάσισα να μην βάλω ψεύτικα διακοσμητικά, αλλά κάτι στυλ Πέτρα, με φυτά γύρω γύρω ή κάτι τέτοιο. Βρήκα ένα διακοσμητικό που μ'άρεσε (πέτρα, αληθινή) και έβγαλα φώτο και τα είδη φυτών που έχουν αυτήν την στιγμή στο PetShop. Τα φυτά τα φοβάμαι λόγω σαλιγκαριών βασικά, δεν τα πάω καθόλου θέλω να ξεμπλεξω. Ρίξτε μια ματιά και πείτε μου ποια θα ήταν καλά για το ενυδρείο







Επίσης, μερικά φυτά έχουν γύρω-γύρω κατι κλωστουλες (αλγη ειναι?) ρωτησα τον ιδιοκτητη του μαγαζιου γι'αυτο, και μου εδειξε μια γαριδουλα που λεει οτι κανει πολυ καλη δουλεια και οτι τα καθαριζει, νομιζω ηταν η Caridina Japonica δεν ειμαι σιγουρος. Κανει να μπει σε τοσο μικρο ενυδρειο ή οχι;

Ακόμη, αυτά τα τεστάκια κάνουν κοντά στο 20ρικο, αουτς, αλλα ειναι καλα;




Για μονομάχο το σκέφτηκα κι εγώ αλλά δεν ξέρω, είχα και παλιά και πολύ μοναχικός, ήθελα κάτι πιο στυλ κοπαδάκι. Γενικα πείτε μου δοκιμασμένους/εύκολους συνδιασμούς για το ενυδρειάκι μου εκτός αν η ιδέα μου για 5-6 τετρα νεον ειναι μια χαρα

Όσον αφορά το χαλίκι/άμμο, εγώ αρχικά σκεφτόμουν για άμμο αλλά ο ιδιοκτήτης είπε ότι δεν θα αναπνέουν τα φυτά και μου πρότεινε ένα χαλίκι-λίπασμα, που ψιλοκοκκίνιζε. Καλό θα'ναι;


Για καινουργιο ενυδρειο βασικα δεν το σκεφτομαι, γιατι εκτος του οτι θελει σχετικα αρκετα χρηματα για να αγορασω καινουργιο, εχω ενα τραπεζακι του ικεα που εδω και χρονια εχω πανω το ενυδρειο και οι διαστασεις ειναι τσιμα-τσιμα. Αμα παρω μεγαλυτερο θα χρειαστω και επιπλο και μετα το κοστος ανεβαινει κι'αλλο.


Οσον αφορα για το στρωσιμο, αμα παρω Sera Filter Biostart ή Bio Nitrivec, δεν θυμαμαι πιο ηταν, και ακολουθησω πιστα τις οδηγιες κλπ, θα ειμαι μια χαρα; Υπαρχει καποιος οδηγος που αφορα μονο τα ειδικα σκευασματα οπως αυτα;


Ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σας, εαν μπορειτε απαντηστε σε οσα περισσοτερα απο τα ερωτηματα μου γινεται, ωστε το απογευμα που εχω ελευθερο χρονο να αγοραζω οτι χρειαζεται και να ξεκινησω δουλεια!


-------------------------
Α και κάτι που ξέχασα, ο ιδιοκτήτης μου πρότεινε να μην πάρω αεραντλία και αερόπετρα σε συνδιασμό με τα φυτά, γιατί τα φυτά ενοχλούνται. Ισχύει;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TheMiltos21 : 06-06-16 στις 13:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βοηθεια για νεα αγορα ενυδρειου kokalo Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 10 14-12-12 23:26
βοηθεια για κατασκευη ενυδρειου nxr26 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 21 07-11-12 22:32
Βοηθεια σε αγορα ενυδρειου Roussaks Αρχάριοι γλυκού νερού 7 20-10-08 22:38
ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΉ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ Stathis Θαλασσινό νερό - Γενικά 7 21-03-04 04:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06720 seconds with 13 queries