Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-03-13, 00:03
Το avatar του χρήστη slight
slight Ο χρήστης slight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

Λοιπόν καλωσήλθες, ή τα pleco θα κρατήσεις ή τις χελώνες. Έχεις διαβάσει για το είδος κάποιο care seet;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-03-13, 01:09
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Μαλλον δεν γνωριζετε το τελικο τους μεγεθος αλλιως δε θα παιρνατε 4! Οι χελωνες ζουν πολλα χρονια αν εχουν σωστες συνθηκες και αποτελουν δεσμευση.

__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-03-13, 10:35
venetsianos3 Ο χρήστης venetsianos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2013
Περιοχή: Paphos, Cyprus
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Για το φύλο των πλεκό δεν γνωρίζω. Είναι πολύ μικροί ακόμα. Η στεριά είναι κεκλειμένη πιστεύω πως μπορούν να ανέβουν. Αυτό νομίζω είναι θέμα προσαρμοστικότητας αφού ακόμα επεξεργάζονται διάφορα αντικείμενα που υπάρχουν στο ενυδρείο. Ήδη τώρα παρατηρώ ότι η μια κάνει προσπάθεια να εγκηλαμιστεί στην στεριά αλλά πάντα πηγαίνει από την λάθος μεριά που είναι πιο δύσκολη η ανάβαση αλλά βλέπω πως είναι διατεθειμένη να το κάνει.

Όσον αφορά το μέγεθος δεν με πειράζει. Σίγουρα όταν μεγαλώσουν θα μεγαλώσει και το ενυδρείο.

Τώρα ήθελα να ρωτήσω για το πότε να τα ταίζω. Πριν από λίγο τα τάισα. Θα πρέπει να τα ταίσω ξανά απόψε?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-03-13, 10:41
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Οι χελωνες θα ζητανε φαγητο συνεχεια. Απο το πολυ φαγητο δε θα παθουν τιποτα αλλα καλο ειναι να τρωνε μια φορα τη μερα και μαλιστα να ταιζονται σε χωριστο δοχειακι γιατι λερωνουν αμεσως μετα το φαγητο. Προσοχη στη διατροφη. Να περιεχει και λαχανικα εκτος απο πρωτεινη γιατι αν τρωνε πολυ πρωτεινη μεγαλωνει το σωμα δυσαναλογα με το καβουκι και εχουν προβλημα.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-03-13, 11:25
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι χελωνες θα ζητανε φαγητο συνεχεια. Απο το πολυ φαγητο δε θα παθουν τιποτα αλλα καλο ειναι να τρωνε μια φορα τη μερα και μαλιστα να ταιζονται σε χωριστο δοχειακι γιατι λερωνουν αμεσως μετα το φαγητο. Προσοχη στη διατροφη. Να περιεχει και λαχανικα εκτος απο πρωτεινη γιατι αν τρωνε πολυ πρωτεινη μεγαλωνει το σωμα δυσαναλογα με το καβουκι και εχουν προβλημα.
το χω διαβάσει κι εγώ για τάισμα σε ξεχωριστό δοχείο. το θέμα είναι οτι δεν τρώνε ποτέ εκτός νερού, οπότε είναι δύσκολο να διατηρείς δεύτερο δοχείο με ίδιο νερό για το φαγητό. κάνουν πολλά κακά αλλά γι αυτό πρέπει να έχουμε καλό φίλτρο.
την δική μου όλα τα χρόνια την ταίζω στο ενυδρείο της.
-------------------------
για τους πλέκο.
ο slight σωστά επεσήμανε το πρόβλημα στην συγκατοίκηση. εγώ δεν στο επεσήμανα γιατί, είδα τους πλέκο, είναι αυτοί που γίνονται περίπου 30εκ. μεγαλώνουν μαζί και θα φτάσουν σ αυτό το μέγεθος πριν τις χελώνες και τέλος έχω διαβάσει στο αμερικάνικο, ειδικό για τις χελώνες αυτές φόρουμ πολλές φορές πολυετή συγκατοίκηση πλέκο με χελώνες.
επειδή όμως αυτές οι χελώνες είναι σαρκοφάγες όταν με το καλό πάρεις το μεγάλο ενυδρείο, αν αποφασίσεις να τους κρατήσεις, πρέπει να τους εξασφαλίσεις κρυψώνες και πάντα τις χελώνες χορτάτες.
επίσης πρέπει να ταίζεις τους πλέκο, στο ξαναέγραψα, με ειδικές ταμπλέττες.
οι πλέκο αν τρώνε κάτι είναι άλγη, όχι υπολείματα.
τις χελώνες τις ταίζω 2 φορές την ημέρα, φροντίζοντας να καταναλώνουν όλη την τροφή να μην μένει στο ενυδρείο και γίνεται βρωμιά. καλύτερα λίγη δύο φορές παρά να μπουκώνονται 1φορά την ημέρα. αν κάθεσαι αρκετή ώρα μαζί τους την ώρα του φαγητού αυτό θα συμβάλλει στην καλύτερη επικοινωνία σας και να γίνουν πιο ήμερες.
όταν ανέβει η πρώτη στην στεγνή περιοχή, σιγά σιγά θα ξεθαρρέψουν και οι υπόλοιπες. έτσι γίνεται με όλα τα πλάσματα. είναι νωρίς ακόμα.
για τα λαχανικά, λίγο και με προσοχή. τώρα που είναι μικρές απλά να τις μάθεις να τα τρώνε (ποτέ σπανάκι) κυρίως μαρούλι δίνε τους. στην ηλικία τους το 90% πρέπει να είναι πρωτείνες. μετά τα 6-8χρόνια τους, μειώνεις τις πρωτείνες και προσθέτεις λαχανικά. θα ψάξω για την διατροφή κυρίως τα απαγορευμένα να σου πω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria p : 17-03-13 στις 11:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-03-13, 19:43
venetsianos3 Ο χρήστης venetsianos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2013
Περιοχή: Paphos, Cyprus
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Εντομεταξύ ας επανέλθουμε στην θολούρα. Το συγκεκριμένο σκεύασμα που έχω στην κατοχή μου (το αντιχλώριο) βασικά γράφει πάνω 'removes chlorine chloramine & ammonia from all freshwater marine fish and reef aquaria' άρα με αυτό μπορώ να εξαλείψω τυχόν προβλήματα με αμμωνία.

¶ρα θα καθαρίσει σύντομα το νερό και συν τα πρόσθετα βακτήρια που προσθέτω θα δημιουργηθεί η κατάλληλη βιολογία για ένα υγιές ενυδρείο. Από άποψης τροφής τώρα θα προμηθευτώ γαριδάκια και να συνδυάζω την τροφή με πρωινά sticks και απογευματινά γαρίδες και κάπου ενδιάμεσα λίγο μαρούλι και καθαρισμένο αρακά.

Όσον αφορά τις πρωτεΐνες και τα άλλα ιχνοστοιχεία που χρειάζονται μου έχει συστήσει ο πετσοπάς ένα σκεύασμα με το οποίο βρέχω την ξηρή τροφή και μετά την ρίχνω για να την φάνε. Είναι σαν να εμποτίζω την τροφή τους με έξτρα πρωτεΐνες. Τί μου συστήνεται για αυτό? Εγώ μάλλον θα το χρησιμοποιήσω αργότερα ως ενυσχιτικό αν δω ότι έχω πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-03-13, 20:55
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

αν έχεις αμμωνία, χρειάζονται συχνές αλλαγές και μετρήσεις.
τα γαριδάκια να τα δίνεις ένα ένα με το χέρι, μην τα ρίχνεις με το κουτάκι γιατί έχουν πολλά τρίμματα που αν τα ρίξεις λερώνεται το νερό.
τις βιταμίνες τις χρησιμοποιείς όπως είπες, για 2-3μέρες κάθε μήνα, εκτός αν παρατηρήσεις κάποιο πρόβλημα στο καβούκι, οπότε βλέπεις αναλόγως.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-03-13, 10:53
venetsianos3 Ο χρήστης venetsianos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2013
Περιοχή: Paphos, Cyprus
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από slight Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν καλωσήλθες, ή τα pleco θα κρατήσεις ή τις χελώνες. Έχεις διαβάσει για το είδος κάποιο care seet;
Όχι φίλε δεν έχω διαβάσει για care seet. Θα το ψάξω όμως.
-------------------------
Με το θέμα των λαχανικών το γνωρίζω. Προτιμώ όμως να τους ταίζω λίγο καιρό με την συσκευασμένη τροφή και μετά να αρχίσουμε τα λαχανικά.

Κυρίως αρακά ψιλοκομμένο νομίζω.

Αν έχω λάθος διορθώστε με.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venetsianos3 : 17-03-13 στις 10:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-03-13, 10:59
venetsianos3 Ο χρήστης venetsianos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2013
Περιοχή: Paphos, Cyprus
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Ήδη η μια κάνει σοβαρές απόπειρες να ανέβει στην στεριά και μόλις κοιτάξω προς τα πάνω της αυτή φοβάτε και ξαναμπένει στον βυθό. (μέχρι να με συνηθίσει πιστεύω).

Μέχρι στιγμής πιστεύω πως πάμε καλά. Το νερό άρχισε να ξεθολώνει σιγά σιγά. Πιστεύω πως θα καθαρίσει τελείως σε 3-4 μέρες.

Νά 2 φωτογραφίες από την στεριά και την χελωνίτσα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01079.jpg
Εμφανίσεις:  957
Μέγεθος:  45,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01064.jpg
Εμφανίσεις:  968
Μέγεθος:  53,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
νερο silia Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 5 04-09-11 20:09
SOS θολό νερο alovitos Γλυκό νερό - Γενικά 4 07-03-11 00:36
Νεο σπιτι για τις νεροχελώνες μου. Σπύρος Μ ¶λλα ζώα 26 22-10-08 14:37
ΝΕΡΟ ΜΗΤΣΑΡΑΣ Γλυκό νερό - Γενικά 14 02-07-08 20:54
**** Νερο **** caverman Ιστοσελίδες στο Internet 1 10-05-06 09:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04868 seconds with 15 queries