Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Φωτισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-02-07, 21:13
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή φωτισμος

ψαχνω για φωτιστικο να αντικαταστησω αυτο που εχω στο reef μου και δεν με ικανοποιει...... Εχω 1 μετρο μηκος και 160 λιτρα..... Σκεφτομαι 4*39 Τ5 ή metal halide στα 150 τι εχετε να προτεινετε σε οικονομικη λυση...... επειδη ειμαι και λιγο γυφτος σκεφτομαι και κινεζικο προβολεα ΜΗ 150 βαττ με 50¤ να κολλησω προστασια για UV και να αγορασω μονο τη λαμπα απο νετ......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-02-07, 00:30
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Δεν είναι θέμα γυφτιάς, αλλά εξυπνάδας.... Γιατί να δίνουμε τα χρήματά μας τσάμπα?
Εν πάση περιπτώση ο Βασίλης έχει κάνει πατέντα με το δικό του φωτιστικό και θα σε κατατοπίσει.

Εγώ προτείνω πάντως MH. Μόνο και μόνο το εφέ που κάνει στο νερό, δεν θες τπτ άλλο... .
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-02-07, 01:33
enzo Ο χρήστης enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

δυσκολη αποφαση
ο MH σιγουρα θα σου δωσει πιο ενταση,ειδικα για τα sps,θα βγαλει ομως αρκετη θερμοκρασια...
επισης δεν θες και μια λαμπα για αναμα πριν και μετα,ανατολη δυση?
μην τρωνε τα ζωντανα τον MH κατευθειαν στην μουρη...
τωρα οι τ5 εχουν το μειονεκτημα οτι θα πεσουν πιο γρηγορα απο τον MH,σιγουρα ομως θα σου δωσουν την δυνατοτητα να παιξεις πιο πολυ με το φασμα φωτος...
its your choice........
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-02-07, 12:20
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

παρακαλειται ο Βασιλης με την πατεντα να μας κατατοπισει....... Οσο για πριν και μετα θα χρησιμοποιησω μια ακτινικη Τ5 μια ακτινικη Τ8 και μια λευκη Τ8
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-02-07, 10:34
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Φιλε Pritani , εγω αφοτου πηγα σε MH , δεν ξαναγυρναω σε αλλη λαμπα ακομα και για FO ... οι ΜΗ ειναι ξεκαθαρα το μελλον του ενυδρειακου φωτισμου

Να πω οτι ειμαι και ευχαριστημενος απο τις συγκεκριμμενες 150 watt 14Κ ΑΙHUA . Μου κοστισαν γυρω στα 16 ευρω εκαστη και αγορασα 4 τεμαχια να εχω καβα. Υπολογιζω , αν πανε ολα καλα, να τις αλλαζω καθε 8-9 μηνες (εφοσον εχω και ηλεκτρονικο Ballast πλεον που τις προστατευει)

Στο θεμα του φωτιστικου τωρα .Καταρχην ριξε μια ματια στο ποστ μου εδω : http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14330

Για να μπει ο προβολεας στον τοιχο οπως τον εβαλα εγω , προυποθετει οτι θα υπαρχει κενο απο την πλατη του ενυδρειου μεχρι τον τοιχο που θα βιδωθει.Το κενο ειναι γυρω στους 15-80 ποντους που εμενα με βολεψε γιατι τοση περιπου ειναι η πλατη-φιλτρο.Επισης , το ενυδρειο μου ειναι κυβος και το φως διαχεεται φοβερα.

Για να σου δωσω να καταλαβεις τα οικονομοτεχνικα :
  • Ενας προβολεας σαν αυτον με το Γερμανικο μαγνητικο Ballast που περιλαμβανει + μια λαμπα Κινεζικη στα 150 βατ = 50 ευρω . Με λαμπα sylvania Aqua-arc 10k ή coral-arc 20K υπολογισε γυρω στα 70-75 ευρω . Με αλλες ενυδρειακες πχ BLV στα 90-100 ευρω
  • Ενας προβολεας σαν αυτον με ηλεκτρονικο ballast Osram υπολογισε το γυρω στα 75-80 ευρω + την οποια λαμπα απο τις παραπανω.
  • Δες και την περιπτωση αυτου του φωτιστικου: http://www.e-lighthouse.gr/gr/index.php?prodid=238 , συνδιασμενο με ηλεκτρονικο ballast (80 ευρω τιμη συνθεσης + την λαμπα). Θα πρεπει να φτιαξεις μια κασα απο γυψοσανιδα για να μπει χωνευτο μεσα και να σκεφτεις ενα συστημα αναρτησης πανω απο το ενυδρειο. Αυτος εχει UV φιλτρο.
Στη δικη σου περιπτωση τωρα:

Με προβληματιζει λιγο το μηκος του ενυδρειο ... δεν ξερω αν μια MH 150 βατ τοποθετημενη στο κεντρο , θα καλυπτει τις ακρες του ενυδρειου σου απο πλευρας κοραλιων.Ο συγκεκριμμενος προβολεας δεν εχει σοβαρο ανακλαστηρα και στελνει το φως εστιασμενα , που στην δικη μου περιπτωση ηταν και το επιθυμητο αφου το ενυδρειο ειναι 45χ45χ45 και δεν ηθελα να ''βγαινει'' το φως εξω. Θα πρεπει να το δουμε λιγο αυτο ...Ποιες ειναι οι ακριβεις διαστασεις του ενυδρειου σου ? Με τι κοραλια ''παιζεις'' ή θελεις να ''παιξεις'' ?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-02-07, 02:35
enzo Ο χρήστης enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

νομιζω και εγω οτι ο MH δεν θα καλυψει τις ακρες του ενυδρειου...
οποτε αναγκαστικα,στην συγκεκριμενη θεση,θα μπουν κοραλια οχι απαιτητικα σε φωτισμο.
επισης ισως θα πρεπει να γινει και λιγο πειραματισμος με το υψος που θα τοποθετηθει ο MH....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φωτισμος epistimon Γλυκό νερό - Γενικά 4 23-12-05 19:57
φωτισμος. kpanos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 14-06-05 15:16
ΦΩΤΙΣΜΟΣ Vasilis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 10-09-04 14:23
ΦΩΤΙΣΜΟΣ giannak Φωτισμός 3 28-07-04 15:14
Συνδεσμολογια φωτισμου griffin_23 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 05-04-04 23:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04097 seconds with 13 queries