Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Fish Only

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-08-05, 11:15
_jimmakos_ Ο χρήστης _jimmakos_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2004
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 51
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην _jimmakos_
Exclamation 200 lt fish only... lets start!

Θαλλασινο θα το κανω τελικα... ή εστω θα βαλω τα νούμερα κατω κ αν βγαινω το αρχιζω!!

Σκεφτομαι τον παρακατω εξοπλισμο απο το aquaristic:

1) skimmer : ratz Druckskimmer 160
2) RO : reverse osmosis Classic 30
3)filter : Eheim ecco 2234 incl. Ehfisubstrat pro filling

αυτος ειναι απο οτι καταλαβα ο βασικο εξοπλισμος μαλλον καλυτερα ο βαρυς ... για αρχη ετσι? Καποια άλλη προταση? τσιλλερ του χρονο δεν θα το χρειαστω ακομα...
Σας παρακαλω πειτε μου την γνωμη σας αν ειναι καταλληλα τα παραπανω μηχανηματα, οπως θα διαπιστωσεται ειναι τα φθηνοτερα... αλλα πηρα κ αμαξι τωρα κ δεν εχουν μεινει κ πολλα....

Ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σας!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _jimmakos_ : 12-08-05 στις 11:19
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-08-05, 11:25
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Για τα πράγματα που έχεις διαλέξει δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη……γιατί δεν τα γνωρίζω.
Για Skimmer είδες τις τιμές από Deltec? Ακριβούτσικη είναι βέβαια αλλά καλύτερα να επενδύσεις σε ένα τόσο χρήσιμο εργαλείο.
Ζωντανό βράχο τελικά δεν θα βάλεις? Έστω λίγο λίγο?
Θες οπωσδήποτε κάρβουνο και αντιφώσφορο…..

Ρε παιδί μου και συ!!!!…… το αυτοκίνητο το παίρνουν μετά……. (μινιατούρα)!!!
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-08-05, 09:20
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Εμένα η άποψη μου είναι να μη βιαστείς και να πάρεις κάτι καλύτερα από αυτά που έχεις επιλέξει. Δε λέω ότι δε θα κάνεις με αυτά τη δουλειά σου, αλλά ξέρεις τι γίνεται? Θα αρχίσουν τα προβλήματα με αναξιόπιστο εξοπλισμό, θα παιδεύεσαι, θα χάνεις ψάρια, δε θα είσαι ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα και στο τέλος θα απογοητευτείς. Γνώμη μου πάρε ότι καλύτερο μπορείς για να μην έχεις ποτέ προβλήματα! Κυρίως skimmer δλδ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-08-05, 23:20
_jimmakos_ Ο χρήστης _jimmakos_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2004
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 51
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην _jimmakos_
Προεπιλογή

λοιπον ο πρωτες αγορες εγιναν!!!

εχω ενα εσωτερικο φιλτρο με κυκλοφοριτη των 400λτρ/ωρα κ εχει τρεις θηκες για υλικο. πρεπει να βαλω 1)αντιφωσφωρο 2)ενεργο ανθρακα 3)υαλοβαβακα σωστα?

ενα κυκλοφοριτης 1000λτρ/ωρα

ενας θερμοστατης 200watt ( το ενυδρειο στηνεται σε γραφειο εργασιας οπου 09:00 - 15:00 κ 18:00-21:00 η θερμοκρασια ειναι σιγουρα 25C)

Αυτα εχω προς το παρον.......

απο το aquaristic σκεφτομαι να παρω τον εξης εξοπλισμο οποιος εχει χρονο κ μπορει ας μου πει σας παρακαλω την γνωμη του για να τον παραγγειλω

1) skimmer : TUNZE automatic skimmer 210/3
ξερω ειναι ναι μεν για 180λτρ αλλα θα ειναι fish only κ καθαρο νερο θα εχω λιγοτερο απο 180 λτρ με αραγωνιτη πετρες φιλτρο κτλ κτλ , σαφως μπορει να κανω κ λαθος....

2)αλατι : Tropic Marin Pro Reef Seasalt 10 kg bucket
απο τους υπολογισμους που εκανα θα μου χρειαστει περιπου 5 κιλα ... μηπωσ να παρω το 20κιλο να εχω?

3)κανα βραχο για βαση : Marine Reef Rock - per kilo . τωρα εδω δεν καταλαβαινω !!! 4,18 κανει το κιλο ή 4,18 κανουν τα 5 κιλα????

4) για τεστ : Seachem MultiTest: Marine Basic

ευχαριστω για τον χρονο σας κ την υπομονη σας προπαντως !!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _jimmakos_ : 23-08-05 στις 23:23
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-08-05, 00:03
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από _jimmakos_
λοιπον ο πρωτες αγορες εγιναν!!!

εχω ενα εσωτερικο φιλτρο με κυκλοφοριτη των 400λτρ/ωρα κ εχει τρεις θηκες για υλικο. πρεπει να βαλω 1)αντιφωσφωρο 2)ενεργο ανθρακα 3)υαλοβαβακα σωστα?

ενα κυκλοφοριτης 1000λτρ/ωρα

ενας θερμοστατης 200watt ( το ενυδρειο στηνεται σε γραφειο εργασιας οπου 09:00 - 15:00 κ 18:00-21:00 η θερμοκρασια ειναι σιγουρα 25C)

Αυτα εχω προς το παρον.......

απο το aquaristic σκεφτομαι να παρω τον εξης εξοπλισμο οποιος εχει χρονο κ μπορει ας μου πει σας παρακαλω την γνωμη του για να τον παραγγειλω

1) skimmer : TUNZE automatic skimmer 210/3
ξερω ειναι ναι μεν για 180λτρ αλλα θα ειναι fish only κ καθαρο νερο θα εχω λιγοτερο απο 180 λτρ με αραγωνιτη πετρες φιλτρο κτλ κτλ , σαφως μπορει να κανω κ λαθος....

2)αλατι : Tropic Marin Pro Reef Seasalt 10 kg bucket
απο τους υπολογισμους που εκανα θα μου χρειαστει περιπου 5 κιλα ... μηπωσ να παρω το 20κιλο να εχω?

3)κανα βραχο για βαση : Marine Reef Rock - per kilo . τωρα εδω δεν καταλαβαινω !!! 4,18 κανει το κιλο ή 4,18 κανουν τα 5 κιλα????

4) για τεστ : Seachem MultiTest: Marine Basic

ευχαριστω για τον χρονο σας κ την υπομονη σας προπαντως !!!
Ο υαλοβάμβακας IMO δεν είναι απαραίτητος, προσωπικά δεν χρησιμοποιώ. Θα βάλεις αντιφόσφωρο, άνθρακα και κάποιο βιολογικό υλικό, πχ siporax. Τον skimmer δεν τον ξέρω και ας πει καλύτερα κάποιος άλλος φίλος τη γνώμη του. Γενικά πάντως ισχύει ο κανόνας ότι από όσα λίτρα σου λένε υπολόγιζε τα μισά. Το αλατάκι που διάλεξες είναι κορυφαίο και δεν τίθεται θέμα για αυτό. Μόνο προώθησε κανένα refractometer ή αν δε θες να δώσεις το 65αρι έναν μετρητή πυκνότητας για να φτιάξεις την αλατότητα που θες. Και θα σου έλεγα να πάρεις τα 20 κιλά, χαμένο δεν πάει και με τις αλλαγές που θα κάνεις... Ο βράχος είναι 4.18 το κιλό με ελάχιστη παραγγελία τα 5 νομίζω ή παραπάνω. Για τον θερμαντήρα είσαι μια χαρά και με πολύ χαμηλότερη θερμοκρασία να έχει ο χώρος σου! Τεστ θα σου έλεγα να πάρεις της salifert, είναι κορυφαία.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-08-05, 00:32
panosb Ο χρήστης panosb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2004
Περιοχή: Κυψέλη - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Γεια σου, Jim!

Γιατί δεν κοιτάς και από www.sewatec.de ? Κι εγώ από εκεί πρόκειται να κάνω τις αγορές μου μέσα στον Σεπτέμβριο, καθώς και από το www.aquaristikshop.com...

Πιστεύω, για τα λίτρα σου μια χαρά θα ήταν το skimmer της DELTEC: MCE600(hang-on) - κι εγώ αυτό έχω αποφασίσει, με σύστημα ~270lt μαζί με το sump- με απίστευτα θετικές κριτικές από forums του εξωτερικού, είναι hang-on, αλλά μπορείς να το κρεμάσεις και στο sump σου και σε τιμή : EUR288,00...Είναι επένδυση και συμφωνώ απόλυτα με τους προλαλήσαντες, οι οποίοι σε παρότρυναν να μην τσιγκουνευτείς λίγα παραπάνω χρήματα, κάτι που πιθανότατα να μετανιώσεις στο μέλλον και ίσως σε διώξει και από το hobby!

Σκέψου και προγραμματίσου!...Και κράτα το board ενήμερο!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09264 seconds with 13 queries