Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-10-11, 15:35
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Βασίλη την βλέπω την δουλειά πως πάει...
Κοστολόγια για μπετό και συγκρίνουμε με Liner
Το epdm που προτείνεις , υπάρχει πουθενά εδώ στην Ελλάδα?
To fireπετρα το εχω βρει μονο εξω, εδώ μεχρι 0.5 βρίσκω.

Μπορεις να με βοηθήσεις λίγο όσο αφορά τα παρτέρια και τα βάθη?
εχω λα΄βει πολλές πληροφορίες και έχω ζαλιστει, το βασικό μέλημα είναι τα λουλούδια.
Η μάνα μου στην ουσία αυτό θέλει, μια γούρνα με λουλούδια.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-10-11, 15:49
Nikos-gus
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Αυτες ειναι μανες, οχι σαν την δικη μου που εφερε με την συνταξη της σκαφτικα μηχανηματα να ανοιξουν τρυπα για τα κοι, που με βαζει να τις εκτυπωνω κουβεντουλες απο εδω, που σας εχει μαθει και σας αναφερει με το nickname, που μου στρογυλοεκατσε πισω μου στη μηχανη τον αυγουστο και φτασαμε μεχρι Τσεχια να δει Valentino Rossi στο moto gp 64 χρονων γυναικα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-10-11, 15:49
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntomad Εμφάνιση μηνυμάτων
...το βασικό μέλημα είναι τα λουλούδια.
Η μάνα μου στην ουσία αυτό θέλει, μια γούρνα με λουλούδια.
Αφού αυτό είναι το μέλημά σου, τότε απέφυγε την αγορά της γούρνας. Εϊναι εξαιρετικά μικρή και θα σου επιτρέψει μόνο για ελάχιστα. Όταν κατασκευάσεις εσύ τη λιμνούλα σου, τότε μπορείς κατά τον σχεδιασμό να αφιερώσεις αρκετό χώρο για φυτά. Να υπολογίσεις μόνο ότι ένα νούφαρο (θα το ακούσεις πολλές φορές νυμφαία εδώ μέσα) μπορεί και καλύπτει σχεδόν 1 τετραγωνικό μέτρο φύλλωμα, άρα?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntomad Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη την βλέπω την δουλειά πως πάει...
Κοστολόγια για μπετό και συγκρίνουμε με Liner
Το epdm που προτείνεις , υπάρχει πουθενά εδώ στην Ελλάδα?
To fireπετρα το εχω βρει μονο εξω, εδώ μεχρι 0.5 βρίσκω.
Αν μπορείς να δώσεις το ονοματάκι σου θα ήταν πιο καλά στο διάλογο.
Το firestone όπως το ανέφερες, είναι ένα από τα πλέον ιδανικά λάινερς που υπάρχουν σήμερα. Είμαι απόλυτα σίγουρος ότι για να υπάρχουν στην Κύπρο, σίγουρα υπάρχουν και στην Ελλάδα. Υπάρχουν βέβαια αρκετά ονόματα στο χώρο, αλλά για να ξέρεις, μόνο οι σοβαρότερες και οι πιο αξιόπιστες εταιρείες έχουν παράξει λάινερ EPDM.

Θα σε συμβούλευα να επισκεφτείς το θέμα του Yiannis59 όπου η λίμνη του είναι κατασκευασμένη εξολοκλήρου με λάινερ. Μπορείς να τον ρωτήσεις κιόλας για τις εντυπώσεις του...

__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-10-11, 16:04
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Θα κοιτάξω να ενημερωθώ για τα φυτά, για τις λίμνες εχω διαβάσει πολλά τόπικ.
Αυτο του Yiannis59, όταν το είδα με προβλημάτισε πιο πολυ.
Γιατί είδα που έστρωσε λάσπη πάνω σε σύρμα και μετα πετροβάμβακα, διάβασα και τα τρυπάει χαλάει κολλάμε κλπ κλπ και λέω εδώ είμαστε, παμε για μπετο.

Δημήτρης είναι το όνομα μου, θα αρχίσω πάλι αναζήτηση για Liner, μέχρι στιγμής έχω βρει μόνο αυτό και όχι από κοντά.
http://www.gardena.com/gr/water-management/garden-pond/
πήρα χτες τηλ και μου είπαν οτι το πρακτικερ έχει αυτα, αλλά τζιφος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-10-11, 16:41
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Δημήτρη, απέφυγε να επενδύσεις σε PVC Liner. Το EPDM είναι πολύ πιο ανθεκτικό και ευκολοδούλευτο.
Για να σε βοηθήσω λιγάκι, δεν είναι λίγοι εκείνοι που έχουν αγοράσει λάινερ από το διαδίκτυο. Στο ebay υπάρχουν αρκετές επιλογές και ένα που βρήκα πρόχειρο-πρόχειρο είναι ένα κομμάτι epdm liner της little giant, μιας αρκετά καλής εταιρείας στο χώρο. Με τις διαστάσεις αυτές, μπορείς να φτιάξεις μια λιμνούλα περίπου 2,500 λίτρων.

Μπορείς να το ψάξεις εξαρχής με το όνομά του π.χ. firestone. Από την στιγμή που υπάρχουν προδιαγραφές και εγγύηση στις πληροφορίες και πληρωμή με paypal από την άλλη δεν υπάρχει πρόβλημα, γιατί προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει τον συγκεκριμένο χώρο πάμπολλες φορές. Ένα παράδειγμα firestone.

Κλείνοντας σαν συμβουλή... πριν αποφασίσεις στην αγορά αποιουδήποτε υλικού, μίλησε πρώτα με την εταιρεία και ζήτησε ότι περεταίρω πληροφορία θέλεις, όπως τον τρόπο πληρωμής, χρόνος αποστολής, ποσό αποστολής.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάρια & πολλές ερωτήσεις maffalda Αρχάριοι γλυκού νερού 1 21-03-11 13:24
Απορίες, απορίες, απορίες και άλλα πολλά QS-Plan Αρχάριοι γλυκού νερού 3 16-12-10 16:33
Χελώνες Νερού (Red Ear Sliders): Πολλές απορίες ενός αρχάριου exelix ¶λλα ζώα 6 20-12-09 17:16
Αγορά αντίστροφης όσμωσης ...πολλές απορίες alexinio Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 12-08-08 09:52
Απορίες, πολλές απορίες... oikonm Αρχάριοι γλυκού νερού 9 25-06-07 22:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04320 seconds with 15 queries