Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-08-12, 23:17
Το avatar του χρήστη greeknick
greeknick Ο χρήστης greeknick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή Βασάλτης για χαλίκι ενυδρείου;

Καλησπέρα. Βρήκα μια μάντρα με υλικά στην Θεσσαλονίκη και πήγα σήμερα και πήρα χαλίκι εν ονόματι Βασάλτης χρώματος μαύρου το οποίο μου διαβεβαίωσε και η κυρία εκεί οτι πέραν του χαλαζία είναι και αυτό ουδέτερο. Όμως εκτός από το μαύρο είχε και μερικά χαλικάκια σκούρου κόκκινου χρώματος καθώς και λευκού. Έτσι λοιπόν είπα καλού κακού να κάνω έναν έλεγχο. Το ξεπλένω λοιπόν, το αφήνω να στεγνώσει, παίρνω μια χούφτα και της ρίχνω ακουαφόρτε. Περίπου 5 μικρά πετραδάκια χρώματος λευκού άρχισαν να καίγονται (άφριζαν). Το ερώτημα είναι αν επηρεάζει αυτή η μικρή αναλογία το νερό μου;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-08-12, 23:53
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Talking

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από greeknick Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα. Βρήκα μια μάντρα με υλικά στην Θεσσαλονίκη και πήγα σήμερα και πήρα χαλίκι εν ονόματι Βασάλτης χρώματος μαύρου το οποίο μου διαβεβαίωσε και η κυρία εκεί οτι πέραν του χαλαζία είναι και αυτό ουδέτερο. Όμως εκτός από το μαύρο είχε και μερικά χαλικάκια σκούρου κόκκινου χρώματος καθώς και λευκού. Έτσι λοιπόν είπα καλού κακού να κάνω έναν έλεγχο. Το ξεπλένω λοιπόν, το αφήνω να στεγνώσει, παίρνω μια χούφτα και της ρίχνω ακουαφόρτε. Περίπου 5 μικρά πετραδάκια χρώματος λευκού άρχισαν να καίγονται (άφριζαν). Το ερώτημα είναι αν επηρεάζει αυτή η μικρή αναλογία το νερό μου;
Αν η αναλογία των λευκών χαλικιών είναι κάτω του 5%-10% δεν νομίζω πως θα σου δημιουργήσει ιδιαίτερο πρόβλημα. Βέβαια ας σου απαντήσει κάποιος πιο έμπειρος. Εγώ να σου πω την αλήθεια δεν θα το έβαζα, λόγο απειρίας φοβάμαι να πάρω τέτοιες αποφάσεις αλλά κατά βάθος πιστεύω πώς μια τόσο ελάχιστη ποσότητα όσο λες δεν νομίζω να σου ανεβάσει σκληρότητες. Ας περιμένουμε κάποιο έμπυρο λοιπόν...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-08-12, 23:58
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

τι ψαρια θα βαλεις?
Αν πας για μαλακο οξινο το ξεχνας.
Αν πας για σκληρο αλκαλλικο δεν υπαρχει ποφανες προβλημα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-09-12, 00:12
Το avatar του χρήστη greeknick
greeknick Ο χρήστης greeknick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

Μονομάχο => μαλακό => το ξεχνάω... Θα τους πάρω τηλ να τους το πω πάντως γιατί μου είπαν ότι ΔΕΝ επηρεάζει το νερό όπως ακριβώς και ο χαλαζίας και ελπίζω τουλάχιστον να μου το αλλάξουν με χαλαζία...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-09-12, 00:47
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ε ναι το ξεχνας... Το ασφαλεστερο ειναι το χαλαζιακο που ειναι ουδετερο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-09-12, 00:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....854#post660854
http://www.greekdiscus.com/test2000/...EF%E3%DF%E1%F2
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-09-12, 23:24
Το avatar του χρήστη greeknick
greeknick Ο χρήστης greeknick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας! Λοιπόν το επέστρεψα το σακί και πήρα χαλαζία σε άμμο*. Έκανα επίσης το τεστ και σε μία χούφτα την οποία έπνιξα στην κυριολεξία στο ακουαφόρτε βρήκα γύρω στους 3 κόκκους άμμου να βγάζουν φυσαλίδες... Τι συμβουλεύεται να κάνω; Να πάρω τεστ για ph και να μετρήσω το νερό σκέτο και μετά να βάλω την άμμο και να ξαναμετρήσω να δω τι παίζει;

*Η άμμος κάνει για μονομάχο;;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-09-12, 23:30
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

η αμμος αν ειναι χαλαζιακη κανει.
βγαλαν απλα φυσαλιδες η βρασαν?
φυσαλιδες η αμμος μπορει να βγαλει απο παγιδευμενο αερα. Αν ειδες βρασιμο τοτε μιλαμε για ασβεστολιθικη και οχι για χαλαζιακη
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-09-12, 00:20
Το avatar του χρήστη greeknick
greeknick Ο χρήστης greeknick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

Έβαλα την άμμο να κολυμπάει μέσα στο ακουαφόρτε (1 δάχτυλο πιο πάνω απο την άμμο έφτανε το οξύ) και από 3-4 κόκκους άμμου έβγαιναν συνεχώς φυσαλίδες... ¶ρα προφανώς έβραζαν; Αύριο θα κάνω και άλλη μια δοκιμή πάλι και ίσως (αν χρειαστεί) να το βιντεοσκοπήσω για να δείτε καλύτερα (με το πιο έμπειρο μάτι σας) τι ακριβώς εννοώ.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-09-12, 00:22
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ξέπλυνε λίγη και άσ' τη να στεγνώσει γιατί από τη μάντρα θα έχει μέσα ό,τι να' ναι.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-09-12, 10:25
Το avatar του χρήστη greeknick
greeknick Ο χρήστης greeknick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

Έκανα και σήμερα τεστ και το κατέγραψα. Παρατήρησα ότι σε μια χούφτα άμμου μόνο 1 κόκκος άμμου άφρισε και αυτός για λιγότερο από λεπτό και μετά ηρεμία... Κατέγραψα μετά σε βίντεο http://www.youtube.com/watch?v=B0mrbU8bYWw&feature=plcp
Η άμμος είναι χαλαζίας, το μαύρο χαλίκι λίγο από τον βασάλτη που μου έμεινε κολλημένος στον κουβά, οι πέτρες από παραλία Χαλκιδικής (τις οποίες έριξα τυχαία για να αφρίσουν και να έχω μέτρο σύγκρισης αλλά τζίφος) και τελικά πέταξα και ένα κομμάτι από κοχύλι για να συγκρίνω το "βράσιμο". Κάπως έτσι έκανε και ο κόκκος άμμου αλλά εννοείται με πολύ-πολύ λιγότερες φυσαλίδες. Νομίζω ότι είμαι καλά... Λέτε να τεστάρω σε ένα δοχείο αν ανεβάζει το ph πριν την βάλω στο ενυδρείο ή είναι περιττό;

Φίλε Στέλιο όντως αυτό κατάλαβα και εγώ... Και με τον βασάλτη απότι κατάλαβα το πρόβλημα δεν ήταν στον ίδιο τον βασάλτη αλλα στα υπόλοιπα χαλίκια που μπερδεύτηκαν μαζί του... Και σε καμία περίπτωση δεν είναι εύκολο να κάνεις διαλογή ένα-ένα πετραδάκι...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-09-12, 11:06
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ξεπλένεις και στήνεις.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-09-12, 11:46
Το avatar του χρήστη greeknick
greeknick Ο χρήστης greeknick δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

Επιτέλους...! Δεν μπορώ να πω για 1η φορά πλάκα έχει να περνάς από αυτή την διαδικασία αλλά θα πρότεινα τους φίλους που ίσως διαβάσουν μελλοντικά το θέμα αυτό να είναι σίγουροι αν ψωνίζουν από μάντρες, κυρίως για την καθαρότητα των υλικών (μην υπάρχουν και άλλα υλικά σαν λαθρεπιβάτες).
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
χαλίκι κόκκινο. Amras015 Γλυκό νερό - Γενικά 6 18-06-12 01:38
Χαλίκι ή ¶μμο ? Παναγιώτης Κ Γλυκό νερό - Γενικά 11 13-11-11 14:35
Το χαλίκι μάυρισε... lion Αρχάριοι γλυκού νερού 6 11-07-08 12:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04816 seconds with 13 queries