Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-04-11, 00:56
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή ΠΟΙΑ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΣΑΣ ΓΚΑΦΑ ΟΣΟ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΜΕ ΤΟ ΧΟΜΠΥ?

γιατι και απ αυτες μαθαινουμε...

εμενα η πιο χοντρη μου γκαφα ηταν ...το στησιμο aquascape αφου γεμισα με νερο το ενυδρειο(μια μεγαλη αλλαγη βοηθησε)
και ΠΑΡΟΛΟ που ηξερα πως το στησιμο γινεται με ελαχιστο νερο
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-04-11, 00:57
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

λαθος κατηγορια..!! στο παντος επιστητου επρεπε να το βαλεις..

τεσπα.. το μεγαλυτερο δικο μου ειναι οτι γραφτηκα εδω στο γαβ..>>!!! : smt101
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-04-11, 01:04
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Λαζαρε σου ευχομαι στα ενυδρειακα σου χρονια, να αντιμετωπιζεις μονο τετοια προβληματα!!...

Αχιλλεα ξαναδιαβασε τον τιτλο και μετα ξαναδιαβασε τι μπαινει στην κατηγορια επι παντως!


Τι να πρωτοθυμηθω...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-04-11, 01:14
Λάζαρος
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

θα το βαζα στο επι παντος...αλλα απο την αλλη σκεφτηκα πως οταν γραφουμε για τα λαθη μας ειναι σαν να λεμε σε καποιον μην τα κανεις..εχουν συμβουλευτικο χαρακτηρα δηλαδη..οποτε το χωσα στο νημα για τους αρχαριους στα γενικα...ισως λαθος...

αλλο λαθος εβαλα 2 γκαπυ σε κυβο 30λιτρο...σαν να βαζεις τον μπολτον σε φαση σπριντ στην τουαλετα
κι αλλο λαθος εμπιστευτηκα πολυ τα ετοιμα βακτηριδια( τα οποια λογικα βοηθανε)αλλα εχω τις αμφιβολιες μου αν το κανουν στο χρονο που λενε
επομενη γκαφα τοποθετησα φυτα πολλα και γρηγορα...
που εβαλα γρηγορα τα ξυλα και χρωματισα ολο το νερο

ειναι αργα ή μονο εγω κανω γκαφες?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-04-11, 02:19
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Στο πρώτο ενυδρείο που πήρα, ενα 40λιτρο ήταν να βάλω μέσα 2 πανγκάσιους με 3 rainbow sharks ! εννοείτε όλα μαζί εννοείτε την πρώτη μέρα!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-04-11, 02:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

H μεγαλη μου γκαφα ηταν να αποφασισω να εξιχνιάσω γιατι απεδήμησεν εις Κυριον το χρυσοψαρο της γυναικας μου στη γυαλα, ετσι ωστε να μη αποδημησει και το ετερον χρυσοψαρο της.

Εμπλεξα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-04-11, 01:51
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Εγω θυμαμαι τη μανα μου στο δημοτικο να μου λεει:
Πωπω βρωμια που μαζευει αυτο το φιλτρο ... ελα να το καθαρισεις γιατι σιχαινομαι τη λασπη! Χλωρινη εχει κατω στο ντουλαπι!
(Ευτηχως ειχα δυο φιλτρα και δε καθαριζονταν ταυτοχρονα αλλα 1 καθε φορα!)

Το πετσοπα τον "τιμωρουσα" μια που ηταν κατω απο το σπιτι του ελεγα να ανεβει να δει το ψαρακι που μου πουλησε και με διαβεβαιωνε οτι δεν μεγαλωνει και τον αναγκαζα να το παρει πισω και να μου δωσει αλλα ψαρια ... ετσι εχουν παρελασει πολλα απο το πρωτο 50λιτρο!!

Η μεγαλυτερη γκαφα ηταν οταν αφησα την αδερφη μου να βρει λυση για το πακου που ειχε μεγαλωσει τοσο πολυ που ουτε το ενυδρειο μπορουσες να πλησιασεις (ουτε ο πετσοπας το επαιρνε ...)! Οταν ελειπα εριξε ολα τα καθαριστικα που μπορουσε να βρει και οταν γυρισα μου ειπε: οριστε τωρα μπορεις να το πιασεις!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-04-11, 07:24
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Εγώ το 1990 όταν πρωτοξεκίνησα το χόμπι στο εξηντάρι μου, έβαλα μέσα (παραδείσια, γκάπυ, γκουράμι, τιγράκια, λαμπέο, σίλβερ, τέτρα, χήρες, μονομάχους) και είχε γίνει το ενυδρείο ρινγκ με φυσικά πολλές απώλειες από την μη συμβατότητα και βιολογία “πλύσιμο σφουγγαριού με νερό βρύσης”.
Το αποκορύφωμα ήταν τότε από την Καρδίτσα να βρεθώ στη Αθήνα ώστε να βρω μια λάμπα (την Flora) που δεν υπήρχε στην Καρδίτσα, και που είχα ακούσει ότι ήταν καλή για το ενυδρείο, τελικά την βρήκα και την αγόρασα για να κάνει τελικά όπως αποδείχτηκε φωτοσύνθεση στα πλαστικά φυτά μου... γιατί μόνο τέτοια φυτά είχα… .
Έμαθα εκ' των υστέρων ότι η συγκεκριμένη λάμπα είναι για φωτοσύνθεση, "άδικος κόπος και έξοδα για το τίποτα".
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-04-11, 07:34
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

απο που να αρχησω

Πρωτα απο ολα να πω οτι το εχω ενυδρειο απο 15ετων οταν πουλησα 3 κουτες παιδικα περιοδικα και αμεσως μετα μπηκα στον αμμαζωνιο και πηρα εξοπλισμο (ενυδρειο υπηρχε στο υπογειο)

απο τοτε μονο γκαφες κανω πχ

α) ειχα δει κατι ομορφα φυτα σε ενα ενυδρειο σαν γρασιδι και ειχα την φανταστηκη ιδεα να το κανω και εγω οποτε με το φτωχο μου το μυαλο πηγα και πηρα 1κιλο τροφη για πουλακια εβαλα υποστρωμμα-τροφη-υποστρωμμα γεμισα με νερο και περιμενα να γινει το χαλακι ΦΥΣΙΚΑ ηρθε το χαος με μια θολουρα νεκρα ψαρια και μια βρωμα τρελη σαν αυγο

β) Μεγα γκαφα Νο2 οταν ειχα βαλει σε ενα μπολ ενα χρυσοψαρο (για να κανω αλλαγη νερου αλλα ειχε πολυ νερο και ειπα να ριξω λιγο απο το μπαλκονι μαζι με το νερο εριξα και το χρυσοψαρα απο τον 3το οροφο

γ) Ειχα εναν ιπποκαμπο στο ενυδρειο καμια 2-3 εβδομαδες ολα καλα ηταν μαζι με τους 2 κλοουν και λεω δεν ανακατευω τον βυθο να παρει το φιλτρο ολη την βρωμα και αρχιζω με το χερι να φερνω τα πανω κατω στην αμμο ΠΟΤΕ δεν βρηκα τον ιπποκαμπο

δ) Πηγα να μετρησω την ροη του Sun- Sun οποτε το βγαζω απο την πριζα βαζω την εξοδο σε ενα μπουκαλι coca colas και μετα το βαζω στην πριζα να δω ποσο χρονο θελει να γεμισει αποτελεσμα φευγει το λαστιχο την ωρα που λειτουργει το φιλτρο στο κεφαλι της γυναικας μου που κανει νανι στον καναπε και απο εκει πισω απο το ενυδρειο και αδειαζει το νερο (μεχρι να μου κοψει να κλεισω την ball valve)

ε)

ζ)

η)

εχω πολλα ακομα θα πεσει ο server αμα τα γραψω ολα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-04-11, 07:52
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Πρωτοξεκίνησα πέρνοντας 8 χρυσόψαρα από ένα φίλο. Το τραγικό είναι ότι δεν είχα κάν ενυδρείο

Τα έβαλα σε 3 γυάλες μικρές (3-3-2) για να είναι ΑΝΕΤΑ!
Για αλλαγές νερού, κάθε καμιά εβδομάδα τα έπιανα ένα ένα με το χέρι, τα έριχνα σε ένα παγούρι του νερού, άδειαζα τελείως το νερό από τις γυάλες, τις έπλενα καλά και έβαζα καινούριο νερό!!!
....Για φίλτρα και αντιχλώρια εννοείται ΟΥΤΕ ΛΟΓΟΣ!

....Σήμερα, 5 χρόνια μετά, υπάρχει ακόμα 1 από αυτά τα 8 χρυσόψαρα και μένει με ένα (νέο) φίλο του σε ένα 60ρι ενυδρείο.
Το αξιοσημείοτο, είναι ότι 5 από τα 8 χρυσόψαρα τα έχασα (από ατυχία, ένα ψαράκι μπήκε και ψόφισε μέσα στο φίλτρο) αφού έφυγαν από τις γυάλες και πήγαν στο ενυδρείο!....Στις γυάλες είχα μόλις δύο απόλειες στους 3-4 μήνες που ήταν εκεί!!!!

....Ο λόγος που άντεξαν υπολογίζω ότι οφείλεται στο γεγονός ότι ήταν 8 άγρια χρυσόψαρα από φράκτη και όχι αγοραστά από πετ σιοπ. Τα ντελικάτα που πουλούν στα μαγαζια....δεν θα άντεχαν ούτε εβδομάδα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-04-11, 08:52
Το avatar του χρήστη andreas213
andreas213 Ο χρήστης andreas213 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: 'Αρτα
Μηνύματα: 391
Προεπιλογή

α) ειχα δει κατι ομορφα φυτα σε ενα ενυδρειο σαν γρασιδι και ειχα την φανταστηκη ιδεα να το κανω και εγω οποτε με το φτωχο μου το μυαλο πηγα και πηρα 1κιλο τροφη για πουλακια εβαλα υποστρωμμα-τροφη-υποστρωμμα γεμισα με νερο και περιμενα να γινει το χαλακι ΦΥΣΙΚΑ ηρθε το χαος με μια θολουρα νεκρα ψαρια και μια βρωμα τρελη σαν αυγο

αυτο παλι τι σου ηρθε ρε γιαννη;;;;;
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-04-11, 09:11
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

ειχε πεσει καναβουρι απο το καναρινι στο ενυδρειο και ειχε βγαλει ενα φυτο σαν τις φακες που βαζαμε στα γιαουρτια απο εκει μου ηρθε η ιδεα

(εεεε βαλε και την ηλικια μεσα :Ρ αλλα απο τοτε μποστανας :Ρ)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-04-11, 10:30
Το avatar του χρήστη paliosdimitris
paliosdimitris Ο χρήστης paliosdimitris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2010
Περιοχή: πτολεμαιδα
Μηνύματα: 180
Προεπιλογή

Nα πάρω ψάρια απο συγχομπίστα που δεν είχα δεί φωτογραφίες νορίτερα
__________________
MALAWI FOR EVER
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μεγαλυτερη λαμπα tass Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 28-10-09 00:03
ποια ειναι αρσενικα και ποια θυληκα labidochromis sp yellow? gramm.n Αρχάριοι γλυκού νερού 7 28-05-09 13:14
μπορω να βαλω μεγαλυτερη UV ? grigoris Δίσκοι 2 09-04-08 22:23
Ποια ψαρια θελουν μαλακο και ποια σκληρο νερο? dr_yianni Γλυκό νερό - Γενικά 8 07-09-06 15:04
Ποιος την εχει μεγαλυτερη ...? (δεξαμενη εννοω) Tricky Γλυκό νερό - Γενικά 6 05-03-05 02:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05835 seconds with 13 queries