Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 18-02-09, 01:36   #1
διανυκτερεύω !!!
 
Το avatar του χρήστη duaz
duaz
Member
Εγγραφή: 29-01-2009
Περιοχή: αθηνα - μελισσια
Μηνύματα: 83

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
duaz Ο χρήστης duaz δεν είναι συνδεδεμένος 18-02-09, 01:36
Αξιολόγηση: (0 votes - average)





γεια σας !!!

καταρχήν ξεκινάω ένα ενυδρείο για χρυσόψαρα x 4 ..ναι για 4 χρυσόψαρα
γιατί τους φέρθηκα εντελώς χαζά με την αμάθεια μου και ήρθε η σειρά να τα επιβραβεύσω για όλες τις υπέροχες χαρούμενες μικρές στιγμές που μου έχουν προσφέρει έτσι κατέληξα στις εξής αγορές ...
200 lt περίπου ( το λέω αυτό γιατί βάση μετρήσεων κανονικά είναι 192 για την ακρίβεια ) καινούργιο ενυδρείο τύπου RIO με βάση δικη του
δεν θυμάμαι το φίλτρο αυτή τι στιγμή να σας το πω ...(είναι ακόμα στο μαγαζί σε λίγες μέρες στα στα χερια μου) ..
2 βιβλία ....ένα για χρυσόψαρα k ένα για στήσιμο ενυδρείου
θερμοστάτης τις jager EHIEIM
ψιλή mpez άμμος 15kg
λίπασμα deponitmix classic dennerle
5kg colour quartz gravel πάλι dennerle
2 απίστευτες πέτρες για decor
1 ξύλινη ριζα
θερμόμετρο
test stick
nh4
nh3
test ....

για αρχή

και έχω τις εξής απορίες έως τώρα το ξύλο το έβρασα k το ξέπλυνα k με καυτό νερό στη μπανιέρα μου καθώς k τις πέτρες,τις αφίσα άλλο ένα μισάωρο στο ζεστό νερό όπου k έβγαλαν όλη τι βρωμιά τους ,το θέμα είναι πως βγάζει ακόμα λίγο χρώμα ,,,, 1. τι κάνω για αυτό ???

2..θα μπω στη διαδικασία στησίματος του περιβάλλοντα χώρου...με ένα πλαστικό τύπου παιδικό φτυαράκι δεν νομίζω να έχω θέμα η μήπως έχω ???

3.. γέμισμα νερού το οποιο βρύσης μου είναι πολύ υψηλό nh = 5.0 , gh =17.0 , kh=17.0 , ph =7.2
το 1/5 για να μπορώ να φέρω k τα φυτά μου σωστά ?


4..θα θελα παρα πολύ να βάλω baboo υδρόβιο ξέρετε το κλωναράκι το έχω φανταστεί k θα θελα να m πείτε τι ξέρετε για αυτό ...

5..ξεκινάω στρώσιμο αλλα αυτά τα χαζό sticks μέτρησης δεν μου δείχνουν με ακρίβεια τι άλλο προτείνεται ???

6...θα χρειαστώ συσκευή co2 ???

7.....αν χρειάζεται μπόλι ... λίγο δεν το έχω πιάσει !!! ως πως βοηθάει το όλο θεματάκι ...???

επίσης k κλείνω θεωρώ πως θέλω ένα καλύτερο φίλτρο είναι καλή λύση ένα εξωτερικό φίλτρο κατά προτίμηση eheim 2217 ???

ευχαριστώ προκαταβολικά για όλες τις απορίες που m λύθηκαν εδώ μέσα με πολύ διάβασμα αλλα έχω άλλες τόσες και γουστάρω τρελα να μαθαίνω k αλλα ...
διανυκτερεύω !!!

λοιπόν k διαβάζω με τις ώρες

xxx

σταμάτης

Εμφανίσεις: 2003
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-02-09, 02:54
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από duaz Εμφάνιση μηνυμάτων




και έχω τις εξής απορίες έως τώρα το ξύλο το έβρασα k το ξέπλυνα k με καυτό νερό στη μπανιέρα μου καθώς k τις πέτρες,τις αφίσα άλλο ένα μισάωρο στο ζεστό νερό όπου k έβγαλαν όλη τι βρωμιά τους ,το θέμα είναι πως βγάζει ακόμα λίγο χρώμα ,,,, 1. τι κάνω για αυτό ???τιποτα...συνεχιζεις τη διαδικασια για να φυγει περισσοτερο χρωμα αν δε σου αρεσει......ή το βαζεις στο ενυδρειο και το χρωμα θα φυγει σιγα σιγα με τις αλλαγες του νερου....ή βαζεις ενεργο ανθρακα για να απορροφα τις χρωστικες...

2..θα μπω στη διαδικασία στησίματος του περιβάλλοντα χώρου...με ένα πλαστικό τύπου παιδικό φτυαράκι δεν νομίζω να έχω θέμα η μήπως έχω ???και το χερι σου μια χαρα δουλεια κανει...

3.. γέμισμα νερού το οποιο βρύσης μου είναι πολύ υψηλό nh = 5.0 , gh =17.0 , kh=17.0 , ph =7.2 τι ειναι το "nh=5.0"???....για τοσο υψηλες σκληροτητες δε μου καθεται το πεχα..με τι μετρας??
το 1/5 για να μπορώ να φέρω k τα φυτά μου σωστά ?


4..θα θελα παρα πολύ να βάλω baboo υδρόβιο ξέρετε το κλωναράκι το έχω φανταστεί k θα θελα να m πείτε τι ξέρετε για αυτό ...δεν ειναι υδροβιο αλλα υδροφιλο....δηλαδη το μεγαλυτερο μερος πρεπει να ειναι εκτος νερου.....δεν εχω ασχοληθει ομως και ψαξε λιγο στο νετ μηπως βγαζει τιποτα περιεργο......ή περιμενε να σου πει καποιος αν το δοκιμασε....δεδομενου παντως πως το μπαμπου ειναι τροφη για καποια ζωα μαλλον για ασφαλες μου φαινεται.....

5..ξεκινάω στρώσιμο αλλα αυτά τα χαζό sticks μέτρησης δεν μου δείχνουν με ακρίβεια τι άλλο προτείνεται ???
πηρα την απαντηση μου...μετρας με στικς....γυρνα το στα υγρα τεστ...
6...θα χρειαστώ συσκευή co2 ???
αναλογα αν θελεις φυτεμενο υψηλων απαιτησεων η χαμηλων απαιτησεων...

7.....αν χρειάζεται μπόλι ... λίγο δεν το έχω πιάσει !!! ως πως βοηθάει το όλο θεματάκι ...???το μπολι δηλαδη η βρωμια απο στρωμενο φιλτρο επιταχυνει το στρωσιμο....στην ουσια ετοιμαζει το ενυδρειο να δεχτει ηδη τα πρωτα 1-2 ψαρακια.....τα υπολοιπα θα τα προσθεσεις σταδιακα..

επίσης k κλείνω θεωρώ πως θέλω ένα καλύτερο φίλτρο είναι καλή λύση ένα εξωτερικό φίλτρο κατά προτίμηση eheim 2217 ??? νομιζω πως το 2215 θα σου κανει μια χαρα δουλεια.....αλλα εμπειροτεροι σε φιλτρα και μαλιστα σε χρυσοψαρα ας απαντησουν πιο υπευθυνα...

ευχαριστώ προκαταβολικά για όλες τις απορίες που m λύθηκαν εδώ μέσα με πολύ διάβασμα αλλα έχω άλλες τόσες και γουστάρω τρελα να μαθαίνω k αλλα ...
διανυκτερεύω !!!

λοιπόν k διαβάζω με τις ώρες

xxx

σταμάτης

καλο διαβασμα....www.tsamisaquarium.gr και εδω μεσα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-02-09, 04:05
Το avatar του χρήστη duaz
duaz Ο χρήστης duaz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2009
Περιοχή: αθηνα - μελισσια
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

τα μπαμπού τα έχω δει σε ενυδρεία τα βάζουν πολλοί οι ιάπωνες k οι ασιάτες αλλα δεν έχω ktalavei πως καταφέρνουν okay τα στηρίζουν όρθια (χωρίς να πέφτουν) και το ωραίο είναι πως βγάζουν φυλα τα οποια όντως ξεκινάνε από εκεί που είναι έχω από το νερό okay πέφτουν απαλά ξανά μέσα sximtizontas μια νοητή μικρή ομπρέλα ... σε αυτό το σημείο οι λάμπες μου είναι T5 ...
όσο για το φτυαράκι θέλω να κάνω ένα πιο τρισδιάστατο βάθος πεδίου okay θα με βοηθήσει πολύ στο στήσιμο !!! έχω κάτι πολύ καλο κατά νου !!! επίσης θα θελα να μάθω τι test να πάρω πραγματικά αυτά δεν βοηθάνε απορώ γιατί τα πουλάνε κιόλας .... να πάρω τις API ???

γενικότερα θέλω να κάνω ένα τελείως διφορετικό xrusopsaroenudreio okay το ψάχνω αρκετά προσπαθώ να μην παρασέρνομαι σε βιαστικές κινήσεις και να μην ξεφύγω πολύ από τα αρχικά στάνταρτς τις αρχικής ideas μου ...πράγμα όπως έκανα στην αρχή ....
okay από τα λάθη ένα ακόμα είναι πως m έχει μείνει ένα 60ltr αδούλευτο που σκέφτομαι να "πειραματιστω" με φυτά ...θεωρώ πως είναι τα φυτά του μέλλοντος k σε μερικά χρονια όλοι θα έχουν από ένα σπίτι τους πολύ ευχάριστα okay πολύ ωραία ασχολία ...χαίρομαι πάντως που υπάρχουν σοβαρά forums k εδώ μέσα νομίζω πως είναι ένα από τα πιο καλοστημένα ίσως k το μονο !!!
ξέρω είναι αρχή okay σας πρήζω αλλα είναι χρέος μου να πω μερικά καλά λόγια σε όλους όσους πραγματικά μας ακούτε και μας βοηθάτε αλλα βλέπω πολλούς που το παίζουν ""κεντεριδες"" k το μονο που έχω να πω είναι πως δεν έχει σημασία το τελικό αποτέλεσμα τόσο όσο ο δρόμος για αυτό ( εκεί είναι όλα τα λεφτά να μην τελειώνεις ποτε να βρίσκεις όλο okay καινούργιες αλλαγές που θα βοηθήσουν σε αυτό )

κλείστε τις tv βάλτε καφέ και καθίστε μπροστά από ένα ενυδρείο είναι το καλύτερο επεισόδιο απολαύσhς



Y.Γ
μην μας αγνοείται εμάς τους αρχαριους ειδικά με χρυσόψαρα ...


xxx


σταμάτης
-------------------------
ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΛΑΘΗ είμαι χρηστης mac χωρίς ελληνικά k τα μετατρέπω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη duaz : 18-02-09 στις 04:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-02-09, 09:01
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Να σε πάω αλλού εγώ.
Το υπόστρωμα-λίπασμα δεν σου χρειάζεται.
Ο λόγος είναι ότι ελάχιστα φυτά μπορούν να επιβιώσουν με τα χρυσόψαρα, καθώς τα τρώνε και ότι τα φυτά αυτά είναι συνήθως χαμηλών απαιτήσεων και αρκετά σκληρά.
Ενδεικτικά θα σου πω Anubias & Valisneria.
¶σε που άμα σκάψει κανένα χρυσόψαρο θα βγεί το λίπασμα μέσα στο νερό και θα γίνει χαμός και αισθητικά και μετά από 1-2 εβδομάδες από τις άλγες.
Τελειώνοντας πιστεύω ότι είναι λίγη η άμμος που βάζεις για 200 λίτρα ενυδρείο, αν και παίζουν ρόλο οι διαστάσεις και το επιθυμητό ύψος για να το δούμε καλύτερα.
Στο δικό μου πχ που είναι 110 λίτρα έχω ρίξει 25 κιλά.
Ε οκ έπεσε λίγο παραπάνω αλλά είναι μια χαρά
Καλή τύχη.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-02-09, 09:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κατ'αρχην μπραβο για την αναβαθμιση που κανεις.

Σωστες οι παρατηρησεις του Χαλβα.
Λιπασμα γιοκ, αλλαξε το με περισσοτερη αμμο, αφου θες να κανεις και πιο ψηλα σημεια.
Αν αφησεις το εσωτερικο φιλτρο και προσθεσεις και εξωτερικο, το 2215 ειναι ΟΚ.
Αν το βγαλεις το εσωτερικο, το 2217 ειναι σουπερ.
Αν και εγω ειμαι υπερ των eheim pro II (2026 ή 2028 αναλογα τα λιτρα και τα ψαρια) ως πιο ευχρηστων και ειναι και κομπλε με καλα υλικα κλπ.

Δες το ενυδρειο του imaikl να παρεις ιδεες. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29382
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-02-09, 10:17
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Παράθεση:
2 βιβλία ....ένα για χρυσόψαρα k ένα για στήσιμο ενυδρείου

__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-02-09, 10:54
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Κι εγω να σου πω για το lucky Bamboo που θελεις να βαλεις. Στην ουσια δεν ειναι bamboo αλλα ειδος Δρακαινας, και οπως ειπε και ο Πανος ειναι υδροφιλο φυτο και οχι υδροβιο. Το εχω δει κι εγω να χρησιμοποιειται σε ανοιχτα ομως ενυδρεια γιατι θελει χωρο πανω απο την επιφανεια οπου αναπτυσσει το φυλλωμα του.
Παντως ολα τα ειδη Δρακαινας εχουν τοξικα φυλλα και δεδομενου οτι τα χρυσοψαρα τσιμπολογανε πρασιναδες θα ελεγα να το αποφυγεις.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-02-09, 11:09
Το avatar του χρήστη duaz
duaz Ο χρήστης duaz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2009
Περιοχή: αθηνα - μελισσια
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή



οποτε το λίπασμα δεν το βάζω καθόλου .... η να βάλω πίσω πίσω μια στρώσει ώστε να υπάρχει για τα πίσω που θα είναι k τα πιο πολλά ???

σπεύδω για 10 kg ακόμα λοιπόν

ok ok κατάλαβα τα υδρόφιλα αυτά μπαμπού όμως τα γουστάρω τόσο πολύ τι μπορώ να βρω ανάλογο ώστε να μοιάζει ???

διαστάσεις από ενυδρείο είναι 80x60x43 ακριβώς οι εξωτερικές

αλλα με μετρήσεις ακριβειας ωφέλιμο είναι 192 ltr

ας υποθέσουμε πως 15 ltr θα μου τα κλέψουνε οι αρχιτέκτονες

υποθέτω πως δεν έχω πρόβλημα η ακόμα έχω

παίδες μόλις αρχίζω να το στήνω θα ανεβάζω φωτογραφίες ώστε να το πάμε βήμα βήμα και να στήσουμε μαζί σωστά το περιβάλλοντα χώρο άλλωστε δεν βιάζομαι !!!

ούτε θέλω ενυδρείο "κόκκομπλόκο" θέλω να ναι απλά λειτουργικό k βιώσιμο
για τα 4 πριγκιπόπουλα

ευχαριστώ ξανά k ξανά όλους εδώ μέσα

σας πάω όπως έλεγε k ο μεγάλος xaxaxa
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-02-09, 11:23
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Μπορεις να βαλεις αληθινα καλαμια Bamboo νεκρα ομως, οπως εδω..http://showcase.aquatic-gardeners.or...=0&vol=1&id=39
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-02-09, 11:40
Το avatar του χρήστη duaz
duaz Ο χρήστης duaz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2009
Περιοχή: αθηνα - μελισσια
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

οποτε μπορώ να τα παραμυθιάσω μπλέκοντας αληθινά πάνω τους ..γιατί κάπου αλλου διάβαζα πως παίζουν μονο δράκαινες εδώ k δύσκολα lucky bamboo εδώ
άσε που τρίβονται και μυρίζουν αληθεύει ??
επίσης υποθετικά πάμε στα νεκρά πως τα στηρίζω μέσα πρέπει να κάνω κάποια pantenta

πολύ καλή ιδέα m έδωσες όσο για το link πoυ μπήκα μπόου μπορώ να δω k αλλα παρόμοια εννοώντας "ενuδρεια" ετσί με διάδρομο προς τα πίσω δίνοντας τρισδιάστατη μορφή ...

σε ευχαριστώ φιλε άλλωστε δεν βιάζομαι

την κάνω για δουλειά εύχομαι να βρω τόνους από απαντήσεις
ώστε να ψαχτώ

ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05763 seconds with 14 queries