Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 09-05-11, 18:39  
Μερικες ερωτησεις για ενυδρειο 30 λιτρων
 
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24
Senior Member
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος 09-05-11, 18:39
Αξιολόγηση: (1 votes - 5,00 average)

Καλησπερα σε ολους. Θα ηθελα να με βοηθησετε σε κατι. Εχω ξεκινησει ενα ενυδρειο εδω και 5 μερες 30 λιτρων. Εχω βαλει απο την πρωτη μερα τα αναλογα ml για τα λιτρα μου αντιχλωριο api strees coat και εχω παρει και βακτηρια microbe-lift για να ξεκινησω το στρωσιμο και σημερα θα ριξω την πρωτη δοση. Συμφωνα με οσα αναγραφει το κουτι του για νεα ενυδρεια, ριχνεις λεει microbe lift μια φορα τη βδομαδα για 3 βδομαδες 1 καπακι (αν ειναι καπακι το tsp. που γραφει) καθε 76 λιτρα, αρα εγω θα πρεπει να ριξω μισο καπακι μιας και τα λιτρα μου ειναι μικτα 33? Το ενυδρειο θα παραμηνει αδειο χωρις ψαρια μεχρι να ολοκληρωθει το στρωσιμο.

Και κατι ακομα θα ηθελα να ρωτησω...πηρα εναν θερμοστατη και επελεξα να παρω εναν 25w της dennerle σκεφτομενος πως θα ειναι καλυτερος και αν οχι καλυτερος πιο αξιοπιστος απο εναν αντιστοιχο κινεζικο (resun) που η διαφορα τους ηταν 8 ευρω. Ελεγε πως ειναι καταλληλος για 10-30 λιτρα. Τον πηρα λοιπον και τον εβαλα στο ενυδρειο και ξεκινησε να δουλευει. Εχω μεσα 2 θερμομετρα το ενα λεει 1 βαθμο ακριβως παραπανω σε σχεση με το αλλο. Ο θερμοστατης εχει ενα κουμπακι ας το πουμε επανω, που το τραβας και βγαινει εξω, τον καλυμπραρεις στην θερμοκρασια που λεει το θερμομετρο και υστερα κατεβαζεις το κουμπακι και εχει ρυθμιστει. Στην συνεχεια επιλεγεις σε τι θερμοκρασια θελεις να σου παει το ενυδρειο και τον λειτουργεις. Τον εχω ρυθμισει και με τα 2 θερμομετρα μια με το ενα και μια με το αλλο, αλλα εκεινος λειτουργει συνεχεια και δεν σβηνει ποτε το ποτοκαλι φως του που διχνει αν δεν κανω λαθος οτι δουλευει. Και εχει τυχει να ξεπερασει και την θερμοκρασια 1-2 φορες αλλα δεν σταματαει. Τι μπορει να ειναι? Ο θερμοστατης ειναι αυτος:

http://www.krueger-aquaristik.de/Tec...25W::1342.html

Να ειστε καλα, περιμενω τις βοηθεια σας.
Εμφανίσεις: 45657
Απάντηση με παράθεση
  #151  
Παλιά 01-06-11, 01:00
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Koninos Εμφάνιση μηνυμάτων
προφανως παιζει ρολο αφου αραιωνεται ξανα το διαλυμα αλλα δεν ξερω αν οφειλεται σε αυτο τοσο μεγαλη πτωση τησ συγκεντρωσης. παντως δεν ειναι κακο να πεσουν τα νιτρικα αφου ετσι κι αλλιως ειναι ακομα αρκετα παραπανω απο την επιθυμητη συγκεντρωση.
Και εγω ετσι λεω....

Αντε να μηδενισει το ΝΟ2 να δουμε τι ψαρια πιανουμε....
Απάντηση με παράθεση
  #152  
Παλιά 01-06-11, 01:01
Το avatar του χρήστη Koninos
Koninos Ο χρήστης Koninos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

παντως χαρα στο κουραγιο σου που ακολουθησες αυτον τον τροπο στρωσιματος

εγω δεν θα αντεχα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #153  
Παλιά 01-06-11, 01:08
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Koninos Εμφάνιση μηνυμάτων
παντως χαρα στο κουραγιο σου που ακολουθησες αυτον τον τροπο στρωσιματος

εγω δεν θα αντεχα
τι να κανουμε....δεν πηρα μπολι να τελειωνω μια ωρα νωριτερα, αλλα δεν με πειραζει...με τοσα που εκανα με το ενυδρειο με τα φυτα να βρω φωτιστικο κλπ, δεν καταλαβα τοσο τον καιρο που περασε...
Απάντηση με παράθεση
  #154  
Παλιά 01-06-11, 01:28
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

σωστος
Απάντηση με παράθεση
  #155  
Παλιά 01-06-11, 01:37
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κοιταξε το σωστο ειναι αυτο που εκανες εσυ.τωρα οι περισσοτεροι που λενε η που δεν λενε αλλα το σκεφτονται το "χαρα στο κουραγιο σου" ειναι αυτοι που δεν κανανε το σωστο και βιαστηκανε και ξεκινησανε λανθασμενα και τρεχανε.κιεγω μεσα σε αυτους ειμαιοχι οτι η μεθοδος του μπολιασματος δεν ειναι σωστη,το λεω απλα απτην αποψη οτι με την διαδικασια που ακολουθησες εσυ μαθαινεις περισοτερα για το ενυδρειο σου.ετσι νομιζω εγω τουλαχιστον.
Απάντηση με παράθεση
  #156  
Παλιά 01-06-11, 01:41
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Και το μπολιασμα κρυβει κινδυνους. Π.χ αρρωστιες παλιές στο ενυδρείο που περνουμε το μπόλι.... Την εχω πάθει ετσι και έμαθα

Ο καλυτερος τροπος ειναι αυτος του στρατηγου ! Υπομονή ...
Απάντηση με παράθεση
  #157  
Παλιά 01-06-11, 01:43
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Χαιρομαι που ακουω αυτα, γιατι τουλαχιστον αν και αρχαριος προσπαθησα να κανω κατι σωστα και φαινεται να πηγαινει καλα...θα το δειξει ομως ο χρονος καλυτερα...

Χωρις τις βοηθειες σας παντως, δεν θα ειχαν γινει τα πραγματα τοσο ευκολα και γι'αυτο σας ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #158  
Παλιά 01-06-11, 02:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μπορει να διαρκει συγκριτικα πολυ η δημιουργια του τελικου πληθυσμου βακτηριων για την οξειδωση των νιτρωδων, αλλα οταν δημιουργηθει και αρχισουν να πεφτουν τα νιτρωδη, πεφτουν γρηγορα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
τοτε?

Το οτι εχθες συμπληρωσα 3 λιτρα νερο γιατι ειχε πεσει λιγο η σταθμη του ενυδρειου λογω εξατμισης πεζει ρολο?
Δεν παιζει κανενα ρολο, αφου το νερο που εξατμιζεται ειναι σκετο H20. Δεν "παιρνει" μαζι του τιποτα απο το νερο, πχ μεταλικα αλατα και φυσικα ουτε αμμωνια, νιτρωδη κλπ

Συμπερασματικα απο τα πιο πανω, η αναπληρωση του εξατμιζομενου με νερο που περιεχει μεταλικα αλατα (πχ βρυσης), θα εχει αποτελεσμα (σε ευλογο χρονικο διαστημα) την παρατηρηση ανοδου των τιμων σκληροτητας του νερου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #159  
Παλιά 01-06-11, 02:30
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορει να διαρκει συγκριτικα πολυ η δημιουργια του τελικου πληθυσμου βακτηριων για την οξειδωση των νιτρωδων, αλλα οταν δημιουργηθει και αρχισουν να πεφτουν τα νιτρωδη, πεφτουν γρηγορα.


Δεν παιζει κανενα ρολο, αφου το νερο που εξατμιζεται ειναι σκετο H20. Δεν "παιρνει" μαζι του τιποτα απο το νερο, πχ μεταλικα αλατα και φυσικα ουτε αμμωνια, νιτρωδη κλπ

Συμπερασματικα απο τα πιο πανω, η αναπληρωση του εξατμιζομενου με νερο που περιεχει μεταλικα αλατα (πχ βρυσης), θα εχει αποτελεσμα (σε ευλογο χρονικο διαστημα) την παρατηρηση ανοδου των τιμων σκληροτητας του νερου.
Ωραια.

Τωρα οσον αφορα τα νο3 πως επεσαν απο 100 στο 50 αφου υποτιθεται οτι η δευτερη ομαδα βακτηριων μετατρεπει νο2 σε νο3 και ενω εχθες που επεσαν τα νο2 απο 10 σε 5 ανεβηκαν τα νο3 απο 50 σε 100 και σημερα ενω επεσαν τα νο2 απο 5 σε 2 να επεσαν και τα νο3 σε 50?
Απάντηση με παράθεση
  #160  
Παλιά 01-06-11, 02:33
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

ηλίθια τεστ; Κακη χρηση ;
Απάντηση με παράθεση
  #161  
Παλιά 01-06-11, 02:34
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Τοσο καιρο με αυτα μετραω και σας λεω τα νο2 και νο3 και τοσο καιρο με τον ιδιο τροπο τα κανω...πιστευω πως τα κανω οπως ακριβως λενε οι οδηγιες...

Αλλος παραγοντας που να επεσαν περα απο τη λαθος χρηση των τεστ?

Υπ'οψην οτι κανω 2 και 3 φορες τα τεστ οταν μου δειχνουν μια αλλαγη για σιγουρια.

Σημερα με το που ειδα οτι νο2 επεσαν στο 2 και νο3 επεσαν στο 50 εκανα 3 φορες τεστ για σιγουρια...και εχω 2 κουτακια με χαρτακια τεστ της jbl το ενα 5 in 1 και το αλλο 6 in 1 και κανω και με τα 2 και βγαζουν το ιδιο...
Απάντηση με παράθεση
  #162  
Παλιά 01-06-11, 02:39
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Παιζει ρολο και στο ΠΟΤΕ κοιτας τα αποτελεσματα.... Σου λενε οι οδηγίες Πχ το αποτελεσμα για τα Νο3 ειναι μετα απο 4 λεπτα. Εαν κοιταξεις σε 10 λεπτα θα δεις αλλο αποτελεσμα μεγαλυτερο απο αυτό που έχεις.
Απάντηση με παράθεση
  #163  
Παλιά 01-06-11, 02:42
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ναι, για αντιχλωριο τα χαρτακια λενε οτι το βλεπεις αμεσως αλλα αμα θες να δεις νο2 νο3 kh ph gh περιμενεις 1 λεπτο. Παντα ετσι τα κοιταω...ολα μετα απο ενα λεπτο με το ρολοι....χαχαχα. ΑΓΧΟΣ καταραμενο!

Για την αμμωνια το υγρο πχ λεει μετα απο 5 λεπτα ενω το ph υγρο λεει αμεσως βλεπεις...

Και τοσο καιρο που κανω τα τεστ για νο2, νο3, δεν μου εχει δειξει κατι ακιρο (αν μπορω να το πω ετσι βεβαια) σε σχεση με τη φαση που βρισκομαι στο στρωσιμο την καθε στιγμη κλπ...
Απάντηση με παράθεση
  #164  
Παλιά 01-06-11, 08:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για αρχη πες αν εκανες καμια αλλαγη νερου ή εχεις βαλει φυτα στο ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #165  
Παλιά 01-06-11, 09:14
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, για αντιχλωριο τα χαρτακια λενε οτι το βλεπεις αμεσως αλλα αμα θες να δεις νο2 νο3 kh ph gh περιμενεις 1 λεπτο. Παντα ετσι τα κοιταω...ολα μετα απο ενα λεπτο με το ρολοι....χαχαχα. ΑΓΧΟΣ καταραμενο!

Για την αμμωνια το υγρο πχ λεει μετα απο 5 λεπτα ενω το ph υγρο λεει αμεσως βλεπεις...

Και τοσο καιρο που κανω τα τεστ για νο2, νο3, δεν μου εχει δειξει κατι ακιρο (αν μπορω να το πω ετσι βεβαια) σε σχεση με τη φαση που βρισκομαι στο στρωσιμο την καθε στιγμη κλπ...
εχεις πμ(ασχετο)
Απάντηση με παράθεση
  #166  
Παλιά 01-06-11, 12:46
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για αρχη πες αν εκανες καμια αλλαγη νερου ή εχεις βαλει φυτα στο ενυδρειο.
Ναι, εχω πει και πιο πανω οτι εχω βαλει φυτα εδω και μερικες μερες. Οχι αλλαγη δεν εχω κανει καμια, μονο προσθεση νερου εχω κανει 3-4 φορες ολο αυτο το καιρο απο 3-4 λιτρα καθε φορα λογω του οτι εξατμιζεται το νερο και πεφτει η σταθμη.

Απο φυτα εχει: 1) anubia nana, 1) cryptocoryne wendtii, 5) Hygrophila polysperma, 1) cladophora algae, 1) cabomba caroliniana




Σημερα μετρησα παλι και εχω:

ΝΟ2: 0,5
ΝΟ3: 50

Απάντηση με παράθεση
  #167  
Παλιά 01-06-11, 14:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα φυτα την κανανε
Ιδιως hygrophila και cabomba ειναι γρηγορης αναπτυξης φυτα και μασανε νιτρικα. Οπως και η μπαλα αλγης.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #168  
Παλιά 01-06-11, 14:56
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εχω την εντυπωση πως αν συνεχισει ετσι αυριο πας για αλλαγη και εισαι ετοιμος για ψαρια.αποφασισες καθολου τι θα βαλεις?
Απάντηση με παράθεση
  #169  
Παλιά 01-06-11, 18:46
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω την εντυπωση πως αν συνεχισει ετσι αυριο πας για αλλαγη και εισαι ετοιμος για ψαρια.αποφασισες καθολου τι θα βαλεις?
Mακαρι να συνεχισει ετσι και να βαλω αυριο - μεθαυριο ψαρια...δεν εχω καταληξει σε ποια ακομα....θα δουμε!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα φυτα την κανανε
Ιδιως hygrophila και cabomba ειναι γρηγορης αναπτυξης φυτα και μασανε νιτρικα. Οπως και η μπαλα αλγης.
Ειπα και εγω...!
-------------------------
Nα κανω μια ερωτηση ακομα....αν για παραδειγμα επελεγα να βαλω 8-10 cpd θα επρεπε να κανω την ιχθυοφορτηση τμηματικα? Αν ειχα κανει το στρωσιμο με αμμωνια θα ηταν πιο ''δυνατη'' η ομαδα των βακτηριων σε σχεση με την τροφη που το εκανα και θα μπορουσαν να διαχειριστουν περισσοτερη αμμωνια, αρα κατα συνεπεια και κατευθειαν ολη την ιχθυοφορτηση?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 01-06-11 στις 18:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #170  
Παλιά 01-06-11, 19:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Mακαρι να συνεχισει ετσι και να βαλω αυριο - μεθαυριο ψαρια...δεν εχω καταληξει σε ποια ακομα....θα δουμε!
-------------------------


Ειπα και εγω...!
-------------------------
Nα κανω μια ερωτηση ακομα....αν για παραδειγμα επελεγα να βαλω 8-10 cpd θα επρεπε να κανω την ιχθυοφορτηση τμηματικα? Αν ειχα κανει το στρωσιμο με αμμωνια θα ηταν πιο ''δυνατη'' η ομαδα των βακτηριων σε σχεση με την τροφη που το εκανα και θα μπορουσαν να διαχειριστουν περισσοτερη αμμωνια, αρα κατα συνεπεια και κατευθειαν ολη την ιχθυοφορτηση?
Μπορεις να αυξανεις τους ρυπους σταδιακα για να ειναι ετοιμο να δεχτει μεγαλυτερο αριθμο ψαριων.
πχ ταισε αυξανωντας σταδιακα μεχρι το σημειο σαν να ειχες ολα τα ψαρια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #171  
Παλιά 02-06-11, 15:30
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεις να αυξανεις τους ρυπους σταδιακα για να ειναι ετοιμο να δεχτει μεγαλυτερο αριθμο ψαριων.
πχ ταισε αυξανωντας σταδιακα μεχρι το σημειο σαν να ειχες ολα τα ψαρια
Ωραια, ετσι εχω κανει σχετικα...
-------------------------
Παιδια προχθες ηταν το νο2 οπως ειπαμε 0,5. Εχθες δεν εκανα μετρηση. Θα κανω παλι σημερα. Ελπιζω να εχει μηδενισει και να κανω την μεγαλη αλλαγη ωστε να πεσουν τα νο3 και να βαλω ψαρια. Ποσο νερο να αλλαξω αν οντως εχουν μηδενισει τα νο2?
-------------------------
up!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 02-06-11 στις 15:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #172  
Παλιά 02-06-11, 15:52
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

ξεκίνα με 50% και δες εαν πέσουν τα Νο3 κατω απο 20... Εαν δεν πεσουν κανε κ αλλη αλλαγη!
Απάντηση με παράθεση
  #173  
Παλιά 02-06-11, 15:54
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsagos Εμφάνιση μηνυμάτων
ξεκίνα με 50% και δες εαν πέσουν τα Νο3 κατω απο 20... Εαν δεν πεσουν κανε κ αλλη αλλαγη!
Να μην κανω καλυτερα 70% και πανω μιας και λενε οτι οσο πιο κατω ειναι τα νο3 τοσο το καλυτερο? Λες να μην φτανουν μετα για τα φυτα?
Απάντηση με παράθεση
  #174  
Παλιά 02-06-11, 16:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να μην κανω καλυτερα 70% και πανω μιας και λενε οτι οσο πιο κατω ειναι τα νο3 τοσο το καλυτερο? Λες να μην φτανουν μετα για τα φυτα?
Κανε και 70 και 80 αν θελεις, απλα η θερμοκρασια να ειναι κοντινη.
Για τα φυτα και με 5-10 νιτρικα καλα εισαι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #175  
Παλιά 02-06-11, 17:57
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανε και 70 και 80 αν θελεις, απλα η θερμοκρασια να ειναι κοντινη.
Για τα φυτα και με 5-10 νιτρικα καλα εισαι.
H θερμοκρασια γιατι θα πρεπει να ειναι κοντινη μιας και ακομα δεν εχω ψαρια?
Απάντηση με παράθεση
  #176  
Παλιά 02-06-11, 19:25
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αποτι εχω διαβασει οι μεγαλες διαφορες στην θερμοκρασια νερου μπορει ναχει επιπτωσεις και στη βιολογια του φιλτρου.ποσο μαλλον στα πρωιμα σταδια του στρωσιματος που η βιολογια δεν ειναι ακομα "δυνατη".γενικως πρεπει ειτε εχεις ψαρια ειτε οχι να κρατας ολες τις παραμετρους του ενυδρειου οσο το δυνατο πιο σταθερες.ασχετα απτο ποιες ειναι αυτες,ψηλες η χαμηλες πιο πολυ σημασια εχει η σταθεροτητα νομιζω.
Απάντηση με παράθεση
  #177  
Παλιά 02-06-11, 21:00
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
αποτι εχω διαβασει οι μεγαλες διαφορες στην θερμοκρασια νερου μπορει ναχει επιπτωσεις και στη βιολογια του φιλτρου.ποσο μαλλον στα πρωιμα σταδια του στρωσιματος που η βιολογια δεν ειναι ακομα "δυνατη".γενικως πρεπει ειτε εχεις ψαρια ειτε οχι να κρατας ολες τις παραμετρους του ενυδρειου οσο το δυνατο πιο σταθερες.ασχετα απτο ποιες ειναι αυτες,ψηλες η χαμηλες πιο πολυ σημασια εχει η σταθεροτητα νομιζω.
Μαλλον ετσι ειναι, κατι τετοιο φανταστηκα και εγω...τα βακτηρια ισως...
-------------------------
Λοιπον μολις μετρησα:

ΝΟ2: 0

ΝΟ3: 25

Αμμωνια : 0 ( και εριξε και πολυ τροφη η κοπελα μου εχθες, πανω απο 10 φυλλαρακια μιας και δεν μπορεσα να ειμαι εγω στο ενυδρειο να ταισω...)

Το θεμα το ανοιξα στις 9 του προηγουμενου μηνα και ηδη ετρεχε το ενυδρειο 5 μερες. Αρα το ενυδρειο ξεκινησε 4 του μηνος. Μεχρι σημερα λοιπον που μηδενισαν και τα ΝΟ2 και φαινεται οτι τελειωσε η φαση του στρωσιματος περασαν 29 μερες. Ενημερωτικα το γραφω μιας και αναρωτηθηκα ποσο ακριβως χρονο τρεχει το ενυδρειο απο τη μερα που το γεμισα μεχρι και σημερα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 02-06-11 στις 21:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #178  
Παλιά 02-06-11, 21:22
Το avatar του χρήστη Koninos
Koninos Ο χρήστης Koninos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΝΟ3: 25
με μια μικρη αλλαγη ακομα θα εισαι κομπλε οχι οτι θα εχεις προβλημα ετσι...

αποφασισες τελικα για τα ψαρακια?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #179  
Παλιά 02-06-11, 21:25
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Koninos Εμφάνιση μηνυμάτων
με μια μικρη αλλαγη ακομα θα εισαι κομπλε οχι οτι θα εχεις προβλημα ετσι...

αποφασισες τελικα για τα ψαρακια?
Οχι δεν εχω αποφασισει ακομα...

Αλλαγη δεν εχω κανει καμια γι'αυτο και το () διπλα απο το 25 στο ΝΟ3....

ο delta66 υποστηριζει οτι το 100 που ειχα στα νο3 και πηγε 50 μετα, το εκαναν τα φυτα οποτε πιστευω και το 50 που εγινε 25 παλι τα φυτα ευθυνονται....
Απάντηση με παράθεση
  #180  
Παλιά 02-06-11, 21:36
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

θυμησε μου... εβαζες και βακτήρια του εμπορίου;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
guppies σε 25 λιτρο, μερικες ερωτησεις. greenjanek Ζωοτόκα 13 08-01-10 15:01
sos μερικες ερωτησεις reselie Αρχάριοι γλυκού νερού 1 24-12-09 09:20
Μερικες φωτο απο το ενυδρειο μου. andreas72 Φωτογραφίες μελών 8 08-04-08 16:56
μερικες φωτο απο το ενυδρειο μου. chriskousis Φωτογραφίες μελών 3 27-11-07 11:04
μερικες ερωτησεις Vasilis Θαλάσσια Βιολογία 13 22-07-05 14:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09449 seconds with 13 queries