Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 09-05-11, 18:39  
Μερικες ερωτησεις για ενυδρειο 30 λιτρων
 
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24
Senior Member
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος 09-05-11, 18:39
Αξιολόγηση: (1 votes - 5,00 average)

Καλησπερα σε ολους. Θα ηθελα να με βοηθησετε σε κατι. Εχω ξεκινησει ενα ενυδρειο εδω και 5 μερες 30 λιτρων. Εχω βαλει απο την πρωτη μερα τα αναλογα ml για τα λιτρα μου αντιχλωριο api strees coat και εχω παρει και βακτηρια microbe-lift για να ξεκινησω το στρωσιμο και σημερα θα ριξω την πρωτη δοση. Συμφωνα με οσα αναγραφει το κουτι του για νεα ενυδρεια, ριχνεις λεει microbe lift μια φορα τη βδομαδα για 3 βδομαδες 1 καπακι (αν ειναι καπακι το tsp. που γραφει) καθε 76 λιτρα, αρα εγω θα πρεπει να ριξω μισο καπακι μιας και τα λιτρα μου ειναι μικτα 33? Το ενυδρειο θα παραμηνει αδειο χωρις ψαρια μεχρι να ολοκληρωθει το στρωσιμο.

Και κατι ακομα θα ηθελα να ρωτησω...πηρα εναν θερμοστατη και επελεξα να παρω εναν 25w της dennerle σκεφτομενος πως θα ειναι καλυτερος και αν οχι καλυτερος πιο αξιοπιστος απο εναν αντιστοιχο κινεζικο (resun) που η διαφορα τους ηταν 8 ευρω. Ελεγε πως ειναι καταλληλος για 10-30 λιτρα. Τον πηρα λοιπον και τον εβαλα στο ενυδρειο και ξεκινησε να δουλευει. Εχω μεσα 2 θερμομετρα το ενα λεει 1 βαθμο ακριβως παραπανω σε σχεση με το αλλο. Ο θερμοστατης εχει ενα κουμπακι ας το πουμε επανω, που το τραβας και βγαινει εξω, τον καλυμπραρεις στην θερμοκρασια που λεει το θερμομετρο και υστερα κατεβαζεις το κουμπακι και εχει ρυθμιστει. Στην συνεχεια επιλεγεις σε τι θερμοκρασια θελεις να σου παει το ενυδρειο και τον λειτουργεις. Τον εχω ρυθμισει και με τα 2 θερμομετρα μια με το ενα και μια με το αλλο, αλλα εκεινος λειτουργει συνεχεια και δεν σβηνει ποτε το ποτοκαλι φως του που διχνει αν δεν κανω λαθος οτι δουλευει. Και εχει τυχει να ξεπερασει και την θερμοκρασια 1-2 φορες αλλα δεν σταματαει. Τι μπορει να ειναι? Ο θερμοστατης ειναι αυτος:

http://www.krueger-aquaristik.de/Tec...25W::1342.html

Να ειστε καλα, περιμενω τις βοηθεια σας.
Εμφανίσεις: 45665
Απάντηση με παράθεση
  #91  
Παλιά 22-05-11, 14:37
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για ευκολα φυτα θα ειναι μια χαρα.
Οποτε τα μετρια φυτα εφυγαν απο την κουβεντα ε?
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 22-05-11, 14:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οποτε τα μετρια εφυγαν απο την κουβεντα ε?
Βαλε και μετρια και βλεπεις αν αντεξουν αντεξαν.
Πιστευω πως καποια που ονομαζονται μετρια ειναι πιο ευκολα απο μετρια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 22-05-11, 15:47
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαλε και μετρια και βλεπεις αν αντεξουν αντεξαν.
Πιστευω πως καποια που ονομαζονται μετρια ειναι πιο ευκολα απο μετρια
Α οκ. Σε ευχαριστω. Τα βλεπουμε ολα αυτα στην πορεια. Το πρωτο φυτακι που θα μπει ειναι μια anubia nana απο ενυδρειο φιλου την οποια θα δεσω πανω στη ριζα. Το οτι δεν εχω φυτα μεσα δυσκολευει το στρωσιμο? Δηλαδη τα φυτα περα απο νιτρικα και νιτρωδη καταπολεμουν και την αμμωνια?

Παω να κανω τεστ τωρα παλι και ανεβαζω αποτελεσματα.

ΕDIT: Κατι που μολις ειδα ειναι πως το φωτιστικο και ο θερμοστατης που πηρα που ειναι της εταιριας wave και τα 2, μεσα στα μανουαλ τους που εχουν και κανονικα Ελληνικη γλωσσα λενε πως διαθετουν το καθε ενα 24 μηνες εγγυηση. Ο μαγαζατορας μου ειχε πει ενα χρονο αλλα χωρις να ειναι απολυτα σιγουρος.
-------------------------
Tα τεστ εδιξαν:

Αμμωνια: 1mg/l

Νο2: 5 mg/l

No3: 25 mg/l

Ανεβηκαν κι αλλο τα no2...τι κανω?

Μια φωτο απο το ενυδρειο οπως ειναι τωρα με το φως:


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 22-05-11 στις 15:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 23-05-11, 00:00
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Απο περιέργεια (να δω πως θα πάει το στρόσημο) παρακολουθώ και εγώ το θέμα και με παραξενεύει αυτό που παρατήρησε ο delta66.
Δεν θα έπρεπε να έχει μηδενιστεί η αμωνία τώρα πια? Αφού τα nitrosomonas έχουν εμφανιστεί και "δουλεύουν", δεν θα έπρεπε να μηδενίζουν την αμωνία?
Μήπως παίζει κάποιο πρόβλημα? Ξέρω ότι δεν είναι και ότι καλύτερο να σκαλίζεται το φίλτρο κατά το στρώσημό του. Μήπως όλο αυτό το ανακάτεμα που γίνεται στα υλικά, έχει δημιουργήσει πρόβλημα στις αποικίες των βακτηριδίων?
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 23-05-11, 02:42
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kesanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο περιέργεια (να δω πως θα πάει το στρόσημο) παρακολουθώ και εγώ το θέμα και με παραξενεύει αυτό που παρατήρησε ο delta66.
Δεν θα έπρεπε να έχει μηδενιστεί η αμωνία τώρα πια? Αφού τα nitrosomonas έχουν εμφανιστεί και "δουλεύουν", δεν θα έπρεπε να μηδενίζουν την αμωνία?
Μήπως παίζει κάποιο πρόβλημα? Ξέρω ότι δεν είναι και ότι καλύτερο να σκαλίζεται το φίλτρο κατά το στρώσημό του. Μήπως όλο αυτό το ανακάτεμα που γίνεται στα υλικά, έχει δημιουργήσει πρόβλημα στις αποικίες των βακτηριδίων?
Λες να φταιει αυτο το σκαλισμα στο φιλτρο? Δεν ξερω πραγματικα το τι μπορει να συμβαινει. Τα πολλα χερια μεσα στο ενυδρειο μπορει να παιζουν ρολο?

Ειμαι και εγω αρχαριος και δεν μπορω να καταλαβω...
-------------------------
Δεν εχω και κανενα φυτο ακομα μεσα που απο οτι ξερω ριχνουν την αμμωνια και βοηθανε γενικα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 23-05-11 στις 02:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 23-05-11, 08:31
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

όχι δεν θα επρεπε να μηδενίσει η αμμωνία ακόμα. Είναι λογικη η υπαρξη της. Το φίλτρο με αυτό τον τρόπο στρωσίματος περνει παραπάνω απο 30 ημέρες για να μηδενίσουν οι τιμές αμμωνίας και Νο2.
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 23-05-11, 08:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsagos Εμφάνιση μηνυμάτων
όχι δεν θα επρεπε να μηδενίσει η αμμωνία ακόμα. Είναι λογικη η υπαρξη της. Το φίλτρο με αυτό τον τρόπο στρωσίματος περνει παραπάνω απο 30 ημέρες για να μηδενίσουν οι τιμές αμμωνίας και Νο2.
Η αναπτυξη του πλυθησμου της πρωτης ομαδας βακτηριων (νιτρωδοποιητικων) που μεταβολιζει αμμωνια σε νιτρωδη, γινεται πολυ γρηγορα συγκριτικα με την αναπτυξη της δευτερης ομαδας βακτηριων (νιτρικοποιητικων) που μεταβολιζουν νιτρωδη σε νιτρικα.

Ετσι εαν υπθεσουμε οτι το στρωσιμο διαρκει 30 μερες, οι πρωτες 7-10 φτανουν για να αναπτυχθει η πρωτη ομαδα και να μετραμε μηδεν αμμωνια.
Για τη δευτερη ομαδα θα χρειαστουν 25-30 μερες.
(στο περιπου ολα αυτα και εξαρτηση και απο αλλους παραγοντες οπως θερμοκρασια, πεχα κλπ)

Εδω ειναι ενας σχετικος πινακας



__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 23-05-11, 09:08
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

αυτό ισχύει με κανονικό ταισμα καθημερινά ;
Εγω το παραεκανα με το τάισμα του ενυδρείου με flakes, ισως γιαυτό και να είχα ψηλές τιμές ΝΗ3/4
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 23-05-11, 10:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsagos Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτό ισχύει με κανονικό ταισμα καθημερινά ;
Εγω το παραεκανα με το τάισμα του ενυδρείου με flakes, ισως γιαυτό και να είχα ψηλές τιμές ΝΗ3/4
Αυτο ισχυει με σωστη διαδικασια στρωσιματος.

Και με καθημερινο (και ετσι πρεπει αφου τα βακτηρια θελουν καθημερινα "τροφη") ταισμα σε σωστες ποσοτητες δεν πρεπει να εμφανιζεται αμμωνια. Αυτο ειναι ο σκοπος αλλωστε, να μπορουμε να ταιζουμε καθημερινα και οταν στρωσει.

Αν σου επεσε παραπανω τροφη δικαιολογειται η εμφανιση αμμωνιας, αλλα δεν ειναι και το σωστο αφου ακομα και οταν στρωσει δεν ειναι σωστο να παραταιζουμε (ή μαλλον να το πω πιο σωστα να αλλαζουμε αποτομα την ποσοτητα ταισματος).

Η "φιλοσοφια" ειναι απλη.
Οσους ρυπους εχουμε, τοσα βακτηρια υπαρχουν για να τους δεσμευουν (με την προυποθεση οτι υπαρχει ο χωρος φιλοξενιας τους, δλδ διαθεσιμη ποσοτητα βιολογικων υλικων στο φιλτρο για εποικηση των βακτηριων και σωστες συνθηκες, πεχα, θερμοκρασια, οξυγονωση κλπ)

Οταν μειωνουμε τους ρυπους (την τροφη τους δλδ), μειωνεται σταδιακα και ο πλυθησμος τους.
Οταν αυξανουμε τους ρυπους αυξανεται σταδιακα και ο πληθυσμος τους.

Αν γινει αποτομα αυτη η αλλαγη στην αυξηση της ποσοτητας ρυπων δεν προλαβαινει να αναπτυχθει ο αναλογος πληθυσμος νιτροποιητικων βακτηριων για να τους δεσμευσει, τα οποια αυτοτροφα νιτροποιητικα βακτηρια αργουν πολυ στην αναπτυξη τους σε σχεση με αλλα βακτηρια που αναπαραγωνται καθε 20 λεπτα.
Ο διπλασιασμος του πληθυσμου των nitrosomonas πχ, χρειαζεται 15-24 ωρες για να διπλασιαστει σε ρεαλιστικες συνθηκες.
Η παροχη ρυπων πρεπει να γινεται συνεχως με μεγιστο οριο διαλειματος ας πουμε τις 24 ωρες, μετα αρχιζει η διακριτή πτωση του πληθυσμου τους.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 23-05-11, 12:50
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Εγω δεν ταιζω κιολας. Αλλα αμμωνια εχω. Αφου εχω αμμωνια δεν θα ειναι ενταξει τα βακτηρια απο θεμα τροφης? Οτι εχουν δηλαδη να τραφουν και να πολλαπλασιαστουν? Θα δουμε. Θα ξανακανω μετρησεις αργοτερα να δουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 23-05-11, 13:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω δεν ταιζω κιολας. Αλλα αμμωνια εχω. Αφου εχω αμμωνια δεν θα ειναι ενταξει τα βακτηρια απο θεμα τροφης? Οτι εχουν δηλαδη να τραφουν και να πολλαπλασιαστουν? Θα δουμε. Θα ξανακανω μετρησεις αργοτερα να δουμε.
Ναι αν οι μετρησεις οπως ειπαμε ειναι σωστες και υπαρχει οντως αμμωνια, τα βακτηρια θα ζουν και θα πολλαπλασιαζονται.

Το προβλημα ειναι οτι χωρις να ταιζεις υπαρχουν ρυποι.
Οταν θα μπουν λοιπον ψαρια και ταιζεις θα υπαρχουν οι ρυποι απο το ταισμα αλλα και απο μια ανωφελη και ανεξηγητη πηγη ρυπων (αυτη που εχεις τωρα).
Τι θα γινεται λοιπον?
Και δεν ειναι να πεις οτι εχω φουλ βιολογια και την μηδενιζω ευκολα. Η αμμωνια αυτη θα μετατρεπεται σε νιτρωδη και στη συνεχεια σε νιτρικα, απο τα οποια θα εισαι φουλ αφου απονιτροποιηση στο ενυδρειο δεν γινεται ευκολα με φυσικο τροπο (οπως αντιθετα η νιτροποιηση) και σε ικανοποιητικο βαθμο.
Πρεπει να βρεις την αιτια των "ανεξηγητων" ρυπων και να την εξαλειψεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 23-05-11, 13:08
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Mηπως αυτοι οι ρυποι προερχονται απο το οτι βαζουμε συχνα χερια μεσα στο ενυδρειο? Αν βαλω κανα φυτο θα κανω τη ζωη μου πιο ευκολη?
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 23-05-11, 13:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Mηπως αυτοι οι ρυποι προερχονται απο το οτι βαζουμε συχνα χερια μεσα στο ενυδρειο?
Αν βαλω κανα φυτο θα κανω τη ζωη μου πιο ευκολη?
1. Δυσκολο, εκτος κι αν δουλευεις σουβλατζιδικο και δεν πλενεις τα χερια σου
2. Θα την κανεις πιο ευκολη αλλα οχι σιγουρα, αφου δεν ξερεις τι αλλο μπορει να "βγαζει" εκτος απο αμμωνια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 23-05-11, 13:13
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
αφου δεν ξερεις τι αλλο μπορει να "βγαζει" εκτος απο αμμωνια.
Δηλαδη?
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 23-05-11, 13:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη?
Απο οργανικα μεχρι μπογια, βαρεα μεταλλα, χημικα κλπ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 24-05-11, 12:29
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο οργανικα μεχρι μπογια, βαρεα μεταλλα, χημικα κλπ
Τι να πω...λες να φταιει η πετρα? Λες τα σκευασματα των βακτηριων? Το υποστρωμα και η ριζα δεν νομιζω να βγαζουν κατι.

Βαρεα μεταλλα?
-------------------------
EDIT: Μολις φυτεψα. Εβαλα μια anubia nana χυμα πανω στη ριζα. Δεν την εχω δεσει ακομα γιατι δεν εχω μπετονια. Εβαλα αλλο ενα φυτο στο πισω μερος του ενυδρειου: cabomba caroliana. Kαι τελος πηρα και μια Cladophora aegagropila. Κατι ακομα, η ριζα εχει βγαλει πανω τις σε πολλα σημεια μια στρωση σαν καφε σκουρα παχνη...τι ειναι?

Οριστε και 2 φωτογραφιες απο το ενυδρειο οπως ειναι τωρα:





Εκανα και μετρησεις αμεσως μετα απο την τοποθετηση των φυτων και ειχαμε εξελιξεις: (Ημερα στρωσιματος 17η)

ΝΟ2: 10 mg/l ανεβηκε κι αλλο.
ΝΟ3: 100 mg/l ανεβηκε.
Αμμωνια: 0,5 mg/l

Πεφτει η αμμωνια λοιπον και συνεχιζει να ανεβαινει NO2 και NO3.
-------------------------
Αν μηδενισει η αμμωνια τις επομενες ημερες αυτο ειναι καλο? Γιατι μετα χωρις αμμωνια τι θα τρωνε τα βακτηρια?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 24-05-11 στις 12:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 24-05-11, 13:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μηδενισει η αμμωνια τις επομενες ημερες αυτο ειναι καλο? Γιατι μετα χωρις αμμωνια τι θα τρωνε τα βακτηρια?
Αν συνεχιζεις να εχεις ενδειξεις νιτρωδων, σημαινει οτι υπαρχουν ρυποι και εχει ηδη εγκατασταθει ικανη αποικια νιτρωδοποιητικων βακτηριων που δεσμευει την αμμωνια και την οξυδωνει σε νιτρωδη.
Υπαρχει δλδ αλλα δεν την μετρας.
Οταν μηδενισουν και τα νιτρωδη και μετρας μονο νιτρικα, σημαινει οτι ειναι ετοιμη και η 2η ομαδα νιτροποιητικων βακτηριων και εχει στρωσει.
Ξαναλεω η ανεξηγητη υπαρξη ρυπων στο νερο χωρις να υπαρχουν ψαρια ή να ριχνεις τροφη εσυ κλπ, θα σου φερει προβληματα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 24-05-11, 14:44
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Αφου ειχα μετρησει το νερο της βρυσης και δεν ειχε ρυπους...απο που να εχω ρε γ@μ$τ@....αργοτερα τι προβληματα μπορει να εχω?
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 24-05-11, 18:25
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
...αργοτερα τι προβληματα μπορει να εχω?
να σου ψοφανε τα ψαρια.
το οτι επεσε η αμμωνια και ανεβηκανε τα NO2 ειναι καλο παντως.κατι φαινεται παει να γινει.συνεχισε να μετρας τακτικα και οταν δεις οτι η αμμωνια σου μηδενισει μαλον θα πρεπει να αρχισεις να ριχνεις και τροφη λιγο λιγο για να τρεφονται τα βακτηρια και να συνεχισουνε να κανουν δουλεια.θα σου πουνε οι αλλοι ποσο θα πρεπει να ριχνεις μη σου πω καμια βλακεια εγω
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 24-05-11, 20:59
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Θα ξαναμετρησω παλι το βραδυ να δουμε....ελπιζω κατι να γινει. Ναι το οτι πεφτει η αμμωνια και ανεβαινει νο2 και νο3 ειναι καλο. Και εγω αυτο νομιζω...
-------------------------
Λοιπον μολις εκανα τεστ παλι και ειμαι στη ευχαριστη θεση να ανακοινωσω:

Αμμωνια: 0

ΝΟ2: 10

ΝΟ3: 100

Τι κανω?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 24-05-11 στις 20:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 24-05-11, 21:41
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αντε!επιτελους!τωρα περιμενεις να αρχισει να πεφτει και το NΟ2 και μολις μηδενισουνε κιαυτα κανεις μια μεγαλη αλλαγη νερου και ριχνεις ψαρια μεσα σιγα σιγα

τωρα εδω παιζεται λιγο το θεμα.θα πρεπει να σου απαντησει κανενας εμπειρος γιατι
1)δεν ξερεις απο που προερχοτανε η αμμωνια που μετραγες οποτε δεν ξερω αν ειναι καλυτερα να μην ταισεις ακομα για λιγο ωστε να δεις αν θα ξανανεβει μονη της ή αν πρεπει να ριξεις τροφη ωστε να μη μεινουνε νηστικα τα βακτηρια.
2)δεν ξερω ποσο ειναι το διαστημα (αν υπαρχει τετοιο)που αντεχουνε να μεινουνε νηστικα (χωρις αμμωνια) τα βακτηρια χωρις να αρχισει να πεθαινει η βιολογια.

για να πω την αληθεια εγω θα εριχνα λιγη τροφη για ναμαι σιγουρος.με τη λογικη οτι αφου μηδενισε η αμμωνια μια φορα θα ξαναμηδενισει.περιμενε να σου πουνε ομως να μη σε παρω στο λαιμο μου με τοσο κοπο που εχεις κανει
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 24-05-11, 22:11
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ωραια, περιμενω και απο πιο εμπειρους να μου πουνε τι να κανω.

Να εισαι καλα, χαρηκα που επεσε η αμμωνια αλλα δεν θελω να ψοφισουν τα βακτηρια....
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 24-05-11, 22:42
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

¶ντε ευτυχώς! Δεν σου κρύβω ότι πίστευα ότι δεν θα πάει καλά, αλλά ευτυχώς διαψεύτικα.

Πιστεύω ότι δεν θα αργήσει και η μείωση των νιτροδων. Ήδη τα νιτρικά σου είναι στα ουράνια.

Περίμενε οδηγίες τώρα, αλλά λογικά θα πρέπει να ταϊσεις λίγο τα nitrosomonas, τροφούλα δηλαδή.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 24-05-11, 23:13
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kesanis Εμφάνιση μηνυμάτων
¶ντε ευτυχώς! Δεν σου κρύβω ότι πίστευα ότι δεν θα πάει καλά, αλλά ευτυχώς διαψεύτικα.

Πιστεύω ότι δεν θα αργήσει και η μείωση των νιτροδων. Ήδη τα νιτρικά σου είναι στα ουράνια.

Περίμενε οδηγίες τώρα, αλλά λογικά θα πρέπει να ταϊσεις λίγο τα nitrosomonas, τροφούλα δηλαδή.
Περιμενω οδηγιες λοιπον να δουμε...

Ευτυχως που διαψευτηκες...
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 25-05-11, 00:15
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Σωστά

Ταιζεις τροφούλα 2-3 φυλαρακια μεχρι να πέσουν τα Νο2 στο 0 και μετα ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ βάζουμε τα ψαράκια

Αποφάσισες τι θα βάλεις ;
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 25-05-11, 00:42
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsagos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστά

Ταιζεις τροφούλα 2-3 φυλαρακια μεχρι να πέσουν τα Νο2 στο 0 και μετα ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ βάζουμε τα ψαράκια

Αποφάσισες τι θα βάλεις ;
Οχι δεν εχω αποφασισει ακομα τι ψαρακια θα βαλω...

Συνηθως ποσο καιρο κανει να μηδενιστουν τα ΝΟ2?

Ειναι ωραια ψαρακια τα kribensis αλλα θα τρελαθω στα μωρα αμα τα βαλω...

Μπορω να βαλω κανενα κοπαδακι απο μικρα ψαρακια? Αν και απο το μηκος του ενυδρειου οσο και απο τα λιτρα του ειναι ψιλοαπαγορευτικο...
Παντως μου αρεσουν εδω και πολυ καιρο οι αρλεκινοι, αλλα βλεπω οτι πανε το λιγοτερο σε ομαδα 6-8 ατομων αν δεν κανω λαθος και θελουν μηκος...

Υπαρχει και καποιος γλιφτης μικροσωμος για αυτα τα λιτρα? Μηπως και να υπαρχει δεν κανει λογω αιχμηρου υποστρωματος που ισως να τραυματιζει το στομα του?
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 25-05-11, 00:47
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

χμμμ ψαξε λίγο για ottociclus... Δεν θυμαμαι απαιτήσεις.

Για να στρώσει το ενυδρείο είπαμε κοντά στις 30 μέρες. Τίποτα δεν είναι στανταρ !

Κοιτα για τα Danio για ψαράκια, ναι μεν θελουν μηκος αλλά εαν θυμάμε καλά το ενυδρείο δεν είναι εν τέλη 30 λίτρα. 96 είναι είπαμε;
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 25-05-11, 00:53
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsagos Εμφάνιση μηνυμάτων
96 είναι είπαμε;
52 μικτα

Υπολογιζω μιας και εχω υποστρωμα 8 κιλα και πετρα αλλα 3 και ειναι μεσα και η ριζα να εχω καθαρα 40 λιτρα - 40 και κατι..

Οι οτοκυκλοι δεν μαρεσουν τοσο... edit: τους οτοκυκλους μου τους ειπες για τη δουλεια του γλυφτη ή ειναι κανονικα ψαρια για να βαλω?

Τροφη να ριξω απο τωρα? Η αυριο καλυτερα? Βακτηρια να ξαναριξω?

Ειδα πως ειναι αλγοφαγοι οι οτοκυκλοι οποτε καταλαβα γιατι μου τους προτινες...για δουλεια γλυφτη...

EDIT: Εβαλα μεσα στην αποχη 3 φυλλαρακια τροφη και την τοποθετησα στην επιφανεια του ενυδρειου, ωστε η τροφη να βρεχετε, αλλα να μην μπορει να φυγει και να παει να σαπισει στο βυθο....
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 25-05-11, 09:13
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλα εκανες κιεβαλες τροφη,αστη μεσα στο νερο γιατι δε νομιζω οτι θα ητανε καλο να το αφησεις χωρις τροφη για μια μερα.αστη να λιωσει μεσα.βακτηρια ξαναριξε δεν θα κανεις κακο.
απο ψαρια τωρα για "γλυφτη" εγω θα εβαζα ancistrus εχω ενα θυληκο και ειναι ωραιο ψαρακι και κανει και δουλεια.τα ψαρια που εχω επισης ευχαριστηθει ειναι τα kuhli δεν τα βλεπεις πολυ και ειναι κυριως νυχτοβια αλλα εχουνε πολυ πλακα οταν ανεβοκατεβαινουνε στο ενυδρειο.ψαξτο λιγο για τα ψαρια γιατι μπορει το ενυδρειο να ειναι μικρο (σκεψου να ειχες κρατησει το 30αρι!) αλλα εχεις αρκετες επιλογες.οποτε ψαξτο και βαζεις οτι σου αρεσει εσενα περισσοτερο
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 25-05-11, 13:24
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Εριξα βακτηρια παλι λοιπον...

Οσον αφορα τωρα τον ancistrus, ειναι ωραιο ψαρι αλλα δεν νομιζω να κανει για τα λιτρα μου, τελικο μεγεθος εχει 12 εκατοστα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
guppies σε 25 λιτρο, μερικες ερωτησεις. greenjanek Ζωοτόκα 13 08-01-10 15:01
sos μερικες ερωτησεις reselie Αρχάριοι γλυκού νερού 1 24-12-09 09:20
Μερικες φωτο απο το ενυδρειο μου. andreas72 Φωτογραφίες μελών 8 08-04-08 16:56
μερικες φωτο απο το ενυδρειο μου. chriskousis Φωτογραφίες μελών 3 27-11-07 11:04
μερικες ερωτησεις Vasilis Θαλάσσια Βιολογία 13 22-07-05 14:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11279 seconds with 13 queries