Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-09-08, 23:10
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή O Heiko Bleher κρατουμενος στη Βραζιλια

Στις 29/08/2008 οι Βραζιλιάνικες αρχές συνέλαβαν τον 'μεγάλο' Heiko Bleher με την δικαιολογία ότι προσπαθούσε να εξάγει ψάρια για έρευνα χωρίς την νόμιμη άδεια από την κυβέρνηση.
Κατασχέθησαν όλα τα πράγματα του καθώς και όλα τα δείγματα που είχε συλλέξει κατά την τελευταία του αποστολή στους Black Water ποταμούς Rio Araca,Rio Jutai, Rio Demini και ο ίδιος μαζί με την σύζυγο του κρατούνται χωρίς δυνατότητα επικοινωνίας περιμένοντας την δίκη η οποία ακόμα δέν έχει ορισθεί.

Η πράξη αυτή της IBAMA και της Βραζιλιάνικης κυβέρνησης είναι καθαρά πολιτική, μιάς και ο Heiko είχε έρθει αντιμέτωπος και ήταν ενάντια στα σχέδια που έχουν για την δημιουργία φραγμάτων και την αποψήλωση των δασών που ολοένα και καταστρέφουν τον μεγαλύτερο βιότοπο του πλανήτη μας.

Η σύλληψη αυτή έρχετε να συμπληρώσει την νέα νομοθεσία της Βραζιλιάνικης κυβέρνησης η οποία πλέον απαγορεύει σε μή-Βραζιλιάνους επιστήμονες να κάνουν έρευνες και να αναγνωρίζουν νέα είδη άν αυτοί δέν "συνεργάζονται" με ντόπιους επιστήμονες, νομοθεσία που ακυρώνει την σημαντική δουλειά που γίνετε στην ταξινόμιση ειδών, χλωρίδας και πανίδας της Βραζιλίας και πάει όχι μόνο το χόμπυ μας αρκετά χρόνια πίσω.

Μιά τελευταία επικοινωνία που είχαμε με Βραζιλιάνους εξαγωγείς φίλους του Heiko πρίν από λίγο ήρθε να επιβεβαιώσει τους φόβους μας.Ο Heiko κρατείτε μαζί με την σύζυγο του χωρίς προσπάθεια επικοινωνίας περιμένοντας την δίκη-'φιάσκο' η οποία ΄δεν έχει ορισθεί ακόμα.

Σάν Ελληνική ενυδρειακή κοινότητα που σέβεται τον Heiko Bleher και το έργο του, δημιουργήσαμε διαμαρτυρία στο ίντερνετ με σκοπό να την στείλουμε στην IBAMA σάν το ελάχιστο που μπορούμε να κάνουμε σάν χομπίστες.

Παρακαλούμε όπως την διαδώστε σε όλα τα φόρουμ και τις ομάδες συζητήσεων καθώς θα πρέπει να στείλουμε το μύνημα ότι ο Heiko ΔΕΝ είναι μόνος!

ΥΠΟΓΡΑΨΤΕ ΟΛΟΙ!!!!!!

http://www.FreeHeiko.com

_________________________________

Το παραπανω κειμενο μολις μου ηρθε και το δημοσιευω ως εχει. Θα παρακαλουσα τους υπευθυνους να δημοσιευσουν οτι λεπτομερειες-νεα εχουν, καθως και να ερθουν σε επαφη με τον ΠΣΦΕ για μια ενδεχομενως πιο επισημη και συνολικη κινηση.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-09-08, 23:22
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

τολη με προλαβες

οντως ειναι φιασκο
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-09-08, 00:51
Το avatar του χρήστη nashty11
nashty11 Ο χρήστης nashty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Πέραμα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Τί? Ψέμα η όλη κατάσταση??? Πόσο χαζός είμαι... δεν κοίταξα τα παρακάτω ποστ και με το που το είδα το υπέγραψα... Τί συμβαίνει σε αυτη την περίπτωση???
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-09-08, 01:05
Το avatar του χρήστη NIDAL
NIDAL Ο χρήστης NIDAL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: NIKAIA
Μηνύματα: 154
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην NIDAL Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην NIDAL
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nashty11 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τί? Ψέμα η όλη κατάσταση??? Πόσο χαζός είμαι... δεν κοίταξα τα παρακάτω ποστ και με το που το είδα το υπέγραψα... Τί συμβαίνει σε αυτη την περίπτωση???
Φιασκο μαλλον εννοει το τι παιζει στη Βραζιλια!!!
Καθως εγω ημουν αυτος που επικοινωνησε με καποιο φιλο του Bleher στο Μαναους μπορω να σου επιβεβαιωσω οτι ειναι ακομα στη φυλακη!
Κατ'εμε λοιπον καλως εκανες και υπεγραψες..............
__________________
Αυταααααααααα........

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-09-08, 01:43
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

φιασκο για τους βραζιλιανους

δυστηχως δεν ειναι ψεμματα
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-09-08, 11:13
Το avatar του χρήστη Teo
Teo Ο χρήστης Teo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-07-2008
Περιοχή: Πολύκαστρο,Κιλκίς
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Κριμα για τον bleher και την γυναικα του ...Υπογραψτε παιδες!!!
__________________
Φιλικά,
Θοδωρής


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-09-08, 11:17
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Στις 29/08/2008 οι Βραζιλιάνικες αρχές συνέλαβαν τον 'μεγάλο' Heiko Bleher με την δικαιολογία ότι προσπαθούσε να εξάγει ψάρια για έρευνα χωρίς την νόμιμη άδεια από την κυβέρνηση.
Ας έβγαζε μια άδεια κι αυτός....όπως τόσοι άλλοι
__________________





Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george : 02-09-08 στις 12:27
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-09-08, 12:12
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

εαν δεν ειχε αδεια...ολοι αυτοι δυτικοι επιστημονες που εχουν παει στον αμαζονιο, στην αφρικη κ.α και τα οικονομουσαν χρονια καταδυναστευοντας τον φυσικο πλουτο αυτων των χωρων, ε λοιπον ξυπνησαν οι χωρες αυτες.
Φυσικα μιλω γενικα και οχι ειδικα για αυτην την περιπτωση , που δεν ξερουμε πραγματικα τι συμβαινει. Δεν μπορουμε απλα να βαζουμε μια υπογραφη σε ενα κειμενο λες και ολοκληρη Βραζιλια ειναι ουγκαντα...μην δημιουργησουμε και διπλωματικο επεισοδιο
__________________
http://www.kanarini.net/
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-09-08, 14:19
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Καλησπέρα και από μένα και καλό χειμώνα σε όλους!

Είμαι νέος στο "σπορ" των ενυδρείων, δεν ξέρω και τόσα για τον Bleher, από τα λίγα όμως που διαβάζω, φαίνεται πως είναι σημαντικότατη η προσφορά του και αυτό είναι ευρέως γνωστό και αναγνωρισμένο..

Από κει και πέρα, είναι απ'ότι φαίνεται σαφές ότι η κατηγορία για εξαγωγή βιολογικού υλικού (ψαριών & ιστών) χωρίς τη σχετική άδεια είναι ευσταθής..

Νομίζω ότι είναι λάθος να συνδέουμε τη σύλληψη με θέματα "δημιουργίας φραγμάτων" και "αποψήλωσης δασών", γιατί όσο πιο ακραία γίνεται η στάση μας, τόσο λιγότερη απήχηση μπορεί να έχει.. Και μου φαίνονται ακραίες και φράσεις του τύπου "δίκη-φιάσκο".. Όπως επίσης τα "Heiko is the greatest explorer of the century" και "ridiculous arrest"..

Πρέπει να βλέπουμε μπροστά.. Είναι σαφώς οπισθοδρομικό μέτρο η απαγόρευση της έρευνας σε επιστήμονες χωρίς "affiliation" με Βραζιλιάνικο πανεπιστημιακό ίδρυμα, και ίσως η διαμαρτυρία θα πρέπει να κινηθεί προς αυτήν την κατεύθυνση.. Είναι όμως λάθος και να προχωράμε σε βιαστικές κινήσεις, χωρίς καν να έχουμε πλήρη ενημέρωση για τη Βραζιλιάνικη νομοθεσία, τη Βραζιλιάνικη δικαιοσύνη και το συμβάν αυτό καθ'εαυτό..
(επί τη ευκαιρία, αν υπάρχουν περισσότερες πληροφορίες για το θέμα, θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να τις ακούσουμε..)

Χωρίς να θέλω να δημιουργήσω εστία αντιπαραθέσεων (εξ'ού και τα πολλά "νομίζω, φαίνεται, ίσως", κ.τ.λ.) σε ένα τόσο σημαντικό θέμα για το χώρο μας, και πάντα με φιλική διάθεση..

Χαίρομαι πάντως που ανοίγονται τέτοια ουσιαστικά θέματα προς συζήτηση και προβληματισμό, είναι θέματα που θα πρέπει να μας απασχολούν και θα ήταν και πολύ ευχάριστο να πάρει και ο ΠΣΦΕ επισήμως μία θέση, ή να κάνει μία σχετική ανακοίνωση..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-09-08, 14:42
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Με πρόλαβες..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-09-08, 16:11
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

εγω δεν καταλαβα πως - κ α τ α δ υ ν α σ τ ε υ ε τ α ι - ο φυσικος πλουτος απο την συλλογη ψαριων για ερευνα ή για εκτροφη και δεν καταδυναστευεται απο φραγματα αποψηλωση και πυρκαγιες

για εξηγησε το λιγο

και τι σε κανει να πιστευεις οτι η βραζιλια δεν ειναι ουγκαντα ;
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-09-08, 16:13
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

ρε το μπλεχερ τι επαθε......
παλι καλα που προλαβαμε και πηγαμε στο σεμιναριο......
__________________
Elta Reef Andros
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-09-08, 16:20
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Νικο δεν εκανε μονο ερευνα
__________________
http://www.kanarini.net/
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-09-08, 16:33
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω δεν καταλαβα πως - κ α τ α δ υ ν α σ τ ε υ ε τ α ι - ο φυσικος πλουτος απο την συλλογη ψαριων για ερευνα ή για εκτροφη και δεν καταδυναστευεται απο φραγματα αποψηλωση και πυρκαγιες
Νίκο, με φιλική πάντα διάθεση, κάποια στιγμή πρέπει σε αυτά τα θέματα να ρίχνουμε τους τόνους γιατί με τις αντιπαραθέσεις δεν οδηγούμαστε πουθενά.. Όσο μπλέκουμε θέματα έρευνας - τεχνικών έργων - περιβαλλοντικών καταστροφών, κάθε προσπάθεια αντίδρασης & διαμαρτυρίας θα πέφτει στο κενό!

Εγώ έχω περιέργεια (δυστυχώς βέβαια δεν έχω χρόνο για να ψάξω..) να μάθω τι καθεστώς υπάρχει με τις μελέτες των βιοτόπων της Βραζιλίας.. Αν κατάλαβα καλά, οι τύποι έχουν απίστευτο φυσικό πλούτο, και θέλουν να ενισχύσουν την έρευνα που διεξάγουν οι ίδιοι, μπλοκάροντας τους ερευνητές από το εξωτερικό.. Προφανως αυτό αν ισχύει είναι οπισθοδρομικό, και προφανώς θα πρέπει να υπάρχει αντίδραση.. Το να μπλέκεις όμως σε ένα ψήφισμα κριτική για το Βραζιλιάνικο σύστημα δικαιοσύνης, ή τις προθέσεις των τοπικών κυβερνήσεων, απλά καταδικάζει από μόνο του την ίδια τη διαμαρτυρία!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-09-08, 16:51
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

εγω δεν σηκωσα κανεναν τονο

οταν η ιδια η βραζιλια καταστρεφει το φυσικο πλουτο και η ΙΒΑΜΑ επιτρεπει να καουν τεραστιες εκτασεις γιατι ειναι "αχρηστες" επετρεψε μου να βγαλω το συμπερασμα οτι οι κινησεις ειναι υποκριτικες και να το καταγγειλω αφου αυτη την περιπτωση συζητουμε

τωρα αν η ΙΒΑΜΑ διαβασει το GAB και πεσει εξω η προσπαθεια θα πρεπει ο μπλεχερ να ειναι πολυ ατυχος

εγω επιμενω οτι η συλλογη ψαριων για το χομπυ δεν εξαφανιζει ειδη

φιλικα τα παραπανω
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-09-08, 17:20
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

δεν ειναι τοσο υποκριτες, δεν ειναι τυχαιο το ενδιαφερον τους, ολοι στο οφελος και στο χρημα βασιζονται ειδαν το χρημα και ενδιαφερθηκαν, ξυπνησαν. Οχι οτι αγαπησαν την χλωριδα και την πανιδα τους απλα για να βγαλουν αυτοι το χρημα και οχι οι ξενοι.
Που φυσικα οπως και να εχει ειναι και πιο σωστο
__________________
http://www.kanarini.net/
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-09-08, 18:37
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

αρα εγω ειμαι λαθος;

ας τον κατστρεψουν ολο λοιπον αφου τους ανηκει
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-09-08, 18:45
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

μα δεν ειπα εγω πιο ειναι σωστο πιο λαθος, αλλα αλλο θεμα το ενα αλλο το αλλο μακαρι και εδω στην χωρα μας να αγαπουσαμε την φυση και να την προστατευαμε
__________________
http://www.kanarini.net/
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 02-09-08, 21:10
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Αυτο εχει ξαναγινει αρκετες φορες τα τελευταια χρονια και στη βραζιλια και σε αλλες χωρες - αναφερω μονο το παραδειγμα του Horst Linke (ως πιο επωνυμου) το 99 παλι απο την IBAMA. Δεν ειναι τυχαιο που δεκαετιες τωρα, οσοι πανε σε τροπικες χωρες για να φερουν ψαρια, ειτε ειναι επιστημονες, ειτε προεδροι-μελη συλλογων, ειτε απλοι χομπιστες, εφοδιαζονται παντα με τα απαραιτητα εγγραφα, χωρις να συναντησουν ποτε αρνηση (με τα καταλληλα ισως λαδωματα αρκετες φορες). Ο Heiko Bleher (που παρεπιπτοντως χαιρει ακραιων εκτιμησεων - ειτε θετικων, ειτε αρνητικων στην διεθνη ενυδρειακη κοινοτητα - θυμαστε τι ειχε κανει εδω με το θεμα των αλλαγων νερου, παρομοια εχει κανει κι αλλου οπως φαινεται, ο Συλλογος των Γαλλων δεν θελει ουτε ζωγραφιστο να τον βλεπει) το κανει αυτο χρονια, και σιγουρα ηξερε τι χρειαζεται. Θεωρητικα εκανε παρανομια και πρεπει να πληρωσει. Απο την αλλη, οπως και ολοι οι παραπανω, δεν κανει ζημια στο βιοσυστημα, αντιθετα οπως και ολοι οι παραπανω περα απο τη προσφορα στο χομπυ μας, κανει και καλο διαφημιζοντας την χωρα και φερνοντας κι αλλους τουριστες-ενυδρειοφιλους εκει, και στην επιστημη ανακαλυπτοντας καινουργια ειδη. Σε αυτη τη βαση, ας ελπισουμε σε μια γρηγορη δικη και σε ενα ελαφρυ προστιμο.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 02-09-08, 21:13
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

OΧέικο Βλέχερ, ο παγκοσμίου φήμης ιχθυολόγος ερευνητής, συνελήφθη στη Βραζιλία για απόπειρα εξαγωγής ψαριών από τη χώρα χωρίς ειδική άδεια.

Ο Βλέχερ, ιδιοκτήτης της εκδοτικής εταιρίας Aquapress και συγγραφέας της σειράς Bleher's Biotopes (Βιότοποι του Βλέχερ) που δημοσιεύεται στο περιοδικό PracticalFishkeeping συνελήφθη την Παρασκευή στο αεροδρόμιο Εντουάρντο Γκόμες στη Μανάου του Αμαζονίου.


Σύμφωνα με το Ινστιτούτο της Βραζιλίας για το Περιβάλλον και τις Ανανεώσιμες Φυσικής Πηγές ΙΒΑΜΑ, ο Βλέχερ αποπειράθηκε να επιβιβαστεί σε αεροπλάνο συνοδευόμενος και από ένα άλλο άτομο ενώ είχε στις αποσκευές του ιστούς ψαριών σε αλκοόλ και φορμόλη τους οποίους είχε συλλέξει χωρίς ειδική άδεια.

Το
IBAMAισχυρίζεται ότι η σύλληψη του Βλέχερ αποτελεί προϊόν πολυετούς έρευνας που διεξήγαγε το Ινστιτούτο σε συνεργασία με την Ομοσπονδιακή Αστυνομία καθώς υπήρχαν υποψίες ότι ο Βλέχερ εξήγαγε υλικό από τη χώρα χρησιμοποιώντας την προαναφερθείσα μέθοδο.

Ο Βλέχερ και η συνοδός του, η 29-χρονη Νατάσσα Καρντίνα, φέρεται να κρατούνται από την Ομοσπονδιακή αστυνομία στο Μανάου.
[IMG]file:///C:/Users/3DC5~1/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image001.jpg[/IMG]



Συντηρούμενοιιστοίψαριών

Σε δήλωσή του το IBAMAείπε πως γνώριζε τις κινήσεις του Βλέχερ και ότι αυτός επρόκειτο να εγκαταλείψει τη χώρα. Το ΙΒΑΜΑ και η Ομοσπονδιακή Αστυνομία τον περίμεναν στο αεροδρόμιο.
Σύμφωνα με την εφημερίδα JornalDoBrasil, ο Βλέχερ και η Καρντίνα, που κατάγεται από το Ουζμπέκισταν, συνελήφθησαν όταν υπάλληλοι του αεροδρομίου του Μανάνου εντόπισαν στις αποσκευές του το επίμαχο ψάρι μετά από έλεγχο που έγινε με ακτίνες Χ.


Ο Βλέχερ και η Καρντίνα μεταφέρθηκαν στα Κεντρικά Γραφεία της Ομοσπονδιακής Αστυνομίας όπου και έγινε έλεγχος στις αποσκευές τους. Εκεί βρήκαν ιστούς ψαριών, φωτογραφικό εξοπλισμό και εξοπλισμό ψαρέματος.
Κατά την εφημερίδα JornalDoBrasil, οι δύο ερευνητές δεν έφεραν επίσημη ειδική άδεια ανεύρεσης και αιχμαλωσίας ζώων παρά μόνο φωτοτυπία εγγράφου του ΙΒΑΜΑ.
Προειδοποίησηπροςτουςερευνητές

Σύμφωνα με τον ειδικό αναλυτής επί περιβαλλοντικών θεμάτων Τζέιμς Μπέσσα, τα δείγματα που συνελέγησαν απεστάλησαν στον Εθνικό Ινστιτούτο Έρευνας για τον Αμαζόνιο προκειμένου να πιστοποιηθεί η ταυτότητά τους.

Ο Μπέσσα ισχυρίζεται ότι το υλικό που ο Βλέχερ προσπαθούσε να εξάγει από τη χώρα συνελέγη τον ίδιο μήνα στις περιοχές RioAraca, RioDemini, RioJutai, RioNegro καθώς και στις ¶νω Σολιμόες και ότι ορισμένα από τα ψάρια δεν είναι ακόμη γνωστά στους επιστήμονες.

Το ΙΒΑΜΑ αναμένει τα πορίσματα έρευνας σχετικά με την παράνομη εξαγωγή άγριων ζώων και φυτών και την απόπειρα εξόδου από τη χώρα με μη εγκεκριμένο γενετικό υλικό.

Προειδοποιεί τέλος τους ερευνητές ότι, για να εξάγουν υλικό, θα πρέπει πρώτα να φέρουν σχετική άδεια από το Εθνικό Συμβούλιο Έρευνας του Υπουργείου Επιστήμης και Τεχνολογίας.

__________________
http://www.kanarini.net/
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 02-09-08, 23:30
Το avatar του χρήστη nashty11
nashty11 Ο χρήστης nashty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Πέραμα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
- θυμαστε τι ειχε κανει εδω με το θεμα των αλλαγων νερου, παρομοια εχει κανει κι αλλου οπως φαινεται, ο Συλλογος των Γαλλων δεν θελει ουτε ζωγραφιστο να τον βλεπει) το κανει αυτο χρονια, και σιγουρα ηξερε τι χρειαζεται. Θεωρητικα εκανε παρανομια και πρεπει να πληρωσει. Απο την αλλη, οπως και ολοι οι παραπανω, δεν κανει ζημια στο βιοσυστημα,
Τί ακριβώς είχε κάνει για να μάθουμε και εμείς που δεν βρισκόμασταν στο σεμινάριο???
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-09-08, 19:47
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

εχει κονε το αλανι ρε Τολη, τι ανησυχεις
εσενα και εμενα εαν μας πιασουν σε κατι αντοιστοιχο θα λιωσουμε στις φυλακες

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ok τους αφηκανε ελευθερους
http://www.practicalfishkeeping.co.u....php?news=1790
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 03-09-08, 19:54
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Και ο τολης εχει κονε... καλο λιωσιμο.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-09-08, 09:57
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nashty11 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
- θυμαστε τι ειχε κανει εδω με το θεμα των αλλαγων νερου, παρομοια εχει κανει κι αλλου οπως φαινεται, ο Συλλογος των Γαλλων δεν θελει ουτε ζωγραφιστο να τον βλεπει) το κανει αυτο χρονια, και σιγουρα ηξερε τι χρειαζεται. Θεωρητικα εκανε παρανομια και πρεπει να πληρωσει. Απο την αλλη, οπως και ολοι οι παραπανω, δεν κανει ζημια στο βιοσυστημα,

Τί ακριβώς είχε κάνει για να μάθουμε και εμείς που δεν βρισκόμασταν στο σεμινάριο???
Να μαθουμε και εμείς οι πιο νέοι
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-09-08, 12:10
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

εχει διαφορετικες αποψεις απο την επικρατουσα θεωρια του χομπυ, παρε για παραδειγμα τις αλλαγες νερου, ο Μπλεχερ θεωρει οτι δεν ειναι απαραιτητες και οτι ενα ενυδρειο (με φυτα) μπορει να συντηρηθει απο μονο του
η η αποψη του οτι δεν ειναι απαραιτητο το στρωσιμο στο καινουργιο ενυδρειο, απλα να φροντισουμε την θερμοκρασια και την σκληροτητα του νερου και μεσα ψαρια (προσοχη τα παραπανω ειναι περιληπτικα, εαν καποιος θελει να κανουμε αναλυτικη κουβεντα πανω σε αυτα ας το κανουμε)

αυτα και αλλα σοκαραν το ελληνικο κοινο που παρακολουθησε το διημερο σεμιναριο που ειχε κανονισει το 2007 ο Νινταλ



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων
Να μαθουμε και εμείς οι πιο νέοι
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 04-09-08, 12:34
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Γενικά, αυτές οι "ακραίες" θέσεις είναι πολύ ενδιαφέρουσες, και μπορούν να αποτελέσουν τροφή για πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση.. Υποθέτω ότι θα τα είχατε κουβεντιάσει τότε, αναλυτικά, οπότε θα είναι κουραστικό να επαναλαμβάνεται το θέμα.. Αν υπάρχουν πάντως κάποια link, θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να τα δούμε..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 04-09-08, 12:54
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ειπε ομως επισης οτι οτιδηποτε κατω απο 600 λιτρα δεν θεωρειται ενυδρειο.....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ο Heiko Bleher στην Αθηνα!!! NIDAL Δίσκοι 0 15-11-07 20:49
Βιοτοπικά ενυδρεία του Heiko Bleher george Ιστοσελίδες στο Internet 12 14-09-07 14:28
Heiko Bleher Steve Γλυκό νερό - Γενικά 5 24-07-07 15:58
Η επισημη ιστοσελιδα του Heiko Bleher NIDAL Ιστοσελίδες στο Internet 0 07-07-07 01:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09764 seconds with 13 queries