Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-08-12, 14:49
Το avatar του χρήστη giwrgos_1977
giwrgos_1977 Ο χρήστης giwrgos_1977 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή υποστρωμα

πως μπορω να φτιαξω εγω υποστρωμα για ενυδρειο(60 λιτρα).
για να μην αγορασω.θελω να φτιαξω εγω.θελω να το κανω φυτεμενο
αν ξερει κανεις τι υλικα χρειαζομαι
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-08-12, 16:58
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

χαλικι ή αμμο...


Τα "ενεργα υποστρωματα" ειναι μονο προβλημα και τελικα δεν τα χρησιμοποιει κανεις οπως φαινεται (εκτος απο τους αρχαριους που τους τα πασαρουν τα μαγαζια) εκτος την περιπτωση καποιων ειδικων κεραμικων υποστρωματων που αντικαθιστουν το χαλικι οπως το seachem flurite, το οποιο το εχουν βρει καλο οι extreme μποσταναδες.

Γενικα ακομα κι αν βαλεις το λεγομενο "ενεργο υποστρωμα" εκτος οτι θα γεμισεις φωσφωρικα, εκτος οτι παιζει να γεμισεις αλγες, σε ενα χρονο που θα παψει να ειναι ενεργο τι θα το κανεις?

Σε περιπτωση ευκολων φυτων απλα δε θες τιποτα.
Σε περιπτωση μετριας δυσκολιας ενα υγρο λιπασμα γενικης χρησης ή καμια ταμπλετα βυθου ειναι οκ
Σε περιπτωση υψηλης δυσκολιας τα υγρα λιπασματα ειναι μονοδρονος, και το μονο τελικα αποδεκτο υποστρωμα ειναι το flurite (ισως εχουν κι αλλες μαρκες αναλογο) το οποιο ειναι κεραμικο υλικο που κατακρατα τα λιπασματα που ριχνεις κι οχι λιπασμα το ιδιο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-08-12, 17:03
Το avatar του χρήστη giwrgos_1977
giwrgos_1977 Ο χρήστης giwrgos_1977 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή hi!

αμμο θελω να βαλω.
δηλαδη εσυ τι θα μου πρωτεΐνες να κανω?
θελω ενα 60 λιτρο ενυδρειο να το κανω φουλ φυτεμενο με γαριδες
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-08-12, 17:22
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αφου θες να βαλεις αμμο βαλε αμμο... τι να σου προτεινω?

Απο φυτα αν επιλεξεις ευκολα δε θες τιποτα απολυτς εκτος απο φως
αν ανεβαινει ο βαθμος δυσκολιας θα χρειαστει και η καταλληλη λιπανση και ισως και co2
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-08-12, 20:10
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Από κάμποσο διάβασμα που έχω ρίξει, επειδή ετοιμάζω κι εγώ ένα μικρό για γαρίδες, συμφωνώ (σε ΘΕΩΡΗΤΙΚΟ πάντα επίπεδο) με την άποψη του Νίκου. Βέβαια εγώ ψάχνω για μάλλον εύκολα φυτά.
Αυτό που βλέπω όμως για τα νάνο ενυδρεία είναι πως πολλοί προτείνουν (αυτοί που έχουν συμφέρον βέβαια!!!) υπόστρωμα Dennerle flourite και από πάνω το Dennerle shrimp. Εύκολα μπορείς να αποπροσανατολιστείς ψάχνοντας για λύσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-09-12, 12:58
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Εγώ πήγα σε μία μάντρα με οικοδομικά υλικά, και πήρα ποταμίσια άμμο (με 2,5 ¤ γεμίζεις 10 ενυδρεία). Είναι σαν άμμο θαλάσσης σε χρώμα αλλά δεν είναι αλμυρή. Την πλένεις πολύ καλά, έως πάρα πολύ καλά και την βάζεις σαν υπόστρωμα. Φαίνεται υπέροχο σε χρώμα, με μόνο ελάττωμα ότι σηκώνει πολύ σκόνη. Το ph, δεν επηρεάστηκε, είναι ίδιο με το νερό της βρύσης, και τα φυτά μέχρι τώρα μεγαλώνουν χωρίς πρόβλημα. Good luck!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-09-12, 13:13
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
χαλικι ή αμμο...


Τα "ενεργα υποστρωματα" ειναι μονο προβλημα και τελικα δεν τα χρησιμοποιει κανεις οπως φαινεται (εκτος απο τους αρχαριους που τους τα πασαρουν τα μαγαζια) εκτος την περιπτωση καποιων ειδικων κεραμικων υποστρωματων που αντικαθιστουν το χαλικι οπως το seachem flurite, το οποιο το εχουν βρει καλο οι extreme μποσταναδες.

Γενικα ακομα κι αν βαλεις το λεγομενο "ενεργο υποστρωμα" εκτος οτι θα γεμισεις φωσφωρικα, εκτος οτι παιζει να γεμισεις αλγες, σε ενα χρονο που θα παψει να ειναι ενεργο τι θα το κανεις?

Σε περιπτωση ευκολων φυτων απλα δε θες τιποτα.
Σε περιπτωση μετριας δυσκολιας ενα υγρο λιπασμα γενικης χρησης ή καμια ταμπλετα βυθου ειναι οκ
Σε περιπτωση υψηλης δυσκολιας τα υγρα λιπασματα ειναι μονοδρονος, και το μονο τελικα αποδεκτο υποστρωμα ειναι το flurite (ισως εχουν κι αλλες μαρκες αναλογο) το οποιο ειναι κεραμικο υλικο που κατακρατα τα λιπασματα που ριχνεις κι οχι λιπασμα το ιδιο

Νικο μην εισαι απολυτος σε αυτα που λες για τα υποστρωματα.Καταρχην δεν ειναι καθολου προβλημα και επισης τα χρησιμοποιουν αρκετοι(εγω ξερω αρκετους).Το flourite ισως να ειναι και καλο(δεν το εχω δοκιμασει,αλλωστε δεν αρεσει σε ολους η οψη του χαλικιου),ομως δεν ειναι το μοναδικο υποστρωμα.Μιλας για φωσφορικα.Σε πληροφορω πως στο δικο μου ενυδρειο ριχνω φωσφορικο καλιο 2 φορες την εβδομαδα(που ειναι τα φωσφορικα.Αναρωτιεσαι τι θα κανεις το υποστρωμα μετα απο ενα χρονο που θα εχει χασει τις ιδιοτητες του.Φιλε μου σε ενα χρονο το ενυδρειο θα εχει γινει ζουγκλα και δεν θα εχει αναγκη το υποστρωμα(αλλωστε και υποστρωμα να εχουμε,λιπαινουμε τα στοιχεια που δεν δινει το υποστρωμα).Το υποστρωμα το βαζουμε για να παρουν τα φυτα αμεσα τα πανω τους,σε συνδυασμο με λιπανση,φωτισμο,co2.Φυσικα αναφερομαι σε ενυδρεια φουλ φυτεμενα και οχι σε ενυδρεια με μια ανουμπια,εναν εχινοδορο και μια βαλισνερια.Αν βαλεις υποστρωμα και 5 ευκολα φυτα χωρις τιποτα αλλο,η αλγη ειναι δεδομενη.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-09-12, 13:18
Το avatar του χρήστη Blokatos
Blokatos Ο χρήστης Blokatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πήγα σε μία μάντρα με οικοδομικά υλικά, και πήρα ποταμίσια άμμο (με 2,5 ¤ γεμίζεις 10 ενυδρεία). Είναι σαν άμμο θαλάσσης σε χρώμα αλλά δεν είναι αλμυρή. Την πλένεις πολύ καλά, έως πάρα πολύ καλά και την βάζεις σαν υπόστρωμα. Φαίνεται υπέροχο σε χρώμα, με μόνο ελάττωμα ότι σηκώνει πολύ σκόνη. Το ph, δεν επηρεάστηκε, είναι ίδιο με το νερό της βρύσης, και τα φυτά μέχρι τώρα μεγαλώνουν χωρίς πρόβλημα. Good luck!!!
Αν σηκώνει πολλή σκόνη, δεν την έπλυνες καλά. Έχω βάλει ποταμίσια και δεν έχω πρόβλημα με σκόνη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-09-12, 13:20
Το avatar του χρήστη Anna10
Anna10 Ο χρήστης Anna10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2012
Περιοχή: Aru Islands
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Παιδιά καλά όλα αυτά για φούλ φυτεμένα αλλά εδώ ρωτάει για γαριδάδικο.Μπορεί να λιπαίνει με αυτά το γαριδάδικο, γιατί από ότι ξέρω είναι ευαίσθητες.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-09-12, 13:23
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

η ποταμισια αμμος ειναι ασβεστολιθικη και δεν αφηνει το πεχα να πεσει με τιποτα, ανεβαζει και τις σκληροτητες. ειχα δοκιμασει την κοκκινη ποταμισια αμμο (φοβερο οπτικο αποτελεσμα) και την πατησα στην αρχη.
προσεχε αν θελεις να βαλεις ψαρια μαλακου και οξινου νερου.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-09-12, 13:25
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Anna10 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά καλά όλα αυτά για φούλ φυτεμένα αλλά εδώ ρωτάει για γαριδάδικο.Μπορεί να λιπαίνει με αυτά το γαριδάδικο, γιατί από ότι ξέρω είναι ευαίσθητες.
Λεει επισης οτι θελει φουλ φυτεμενο.Επισης και εγω εχω γαριδες στο ενυδρειο στο οποιο λιπαινω με ei χωρις κανενα προβλημα.Το μυστικο ειναι να εχεις στρωμενο βυθο(για τις γαριδες)και αλλαγες νερου καθε εβδομαδα της ταξεως 50-60% προκειμενου να μηδενισουν οι μετρησεις(απο τα λιπασματα).
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-09-12, 14:01
Το avatar του χρήστη Blokatos
Blokatos Ο χρήστης Blokatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
η ποταμισια αμμος ειναι ασβεστολιθικη και δεν αφηνει το πεχα να πεσει με τιποτα, ανεβαζει και τις σκληροτητες. ειχα δοκιμασει την κοκκινη ποταμισια αμμο (φοβερο οπτικο αποτελεσμα) και την πατησα στην αρχη.
προσεχε αν θελεις να βαλεις ψαρια μαλακου και οξινου νερου.
Δεν είναι όλες οι ποταμίσιες ασβεστολιθικές. Κόκκινη ποταμίσια έχω βάλει κι εγώ και δεν έχω ούτε πρόβλημα pH, ούτε σκληρότητας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-09-12, 17:02
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Νικο μην εισαι απολυτος σε αυτα που λες για τα υποστρωματα.Καταρχην δεν ειναι καθολουπροβλημα και επισης τα χρησιμοποιουν αρκετοι(εγω ξερω αρκετους)
Οκ, δε θελω να ειμαι απολυτος μια και τελευταια μαθαινω και ψιλοπειραματιζομαι με mts, αλλα το diy υποστρωμα που χρησιμοποιουν εκει δεν εχει σχεση με αυτα που εχω δει στο εμποριο που βασιζονται στην πολυ τυρφη, τουλαχιστο αυτο που ειχα χρησιμοποιησει εγω (νομιζω της Cera ηταν).


Παράθεση:
Το flourite ισως να ειναι και καλο(δεν το εχω δοκιμασει,αλλωστε δεν αρεσει σε ολους η οψη του χαλικιου),ομως δεν ειναι το μοναδικο υποστρωμα.
οχι, εχει κι αλλα αυτου του ειδους απλα αυτο ειναι το πιο γνωστο (οπως πχ επικρατησε αντι να πουμε βιολογικο υλικο να λεμε siporax, παροτι εχουν βγει και καλυτερα )
Τωρα αν αρεσει η οχι... γουστα ειναι αυτα, προσωπικα μου αρεσει κι απ οσο ξερω αρεσει και σε πολλους (αλλα σιγουρα οχι σε ολους)

Παράθεση:
Μιλας για φωσφορικα.Σε πληροφορω πως στο δικο μου ενυδρειο ριχνω φωσφορικο καλιο 2 φορες την εβδομαδα(που ειναι τα φωσφορικα
.

οκ ξερεις ποσο χρειαζεσαι και ριχνεις ακριβως τοσο. Το εχεις μελετησει, εχεις κανει τις δοκιμες σου και ξερεις ποσο να ριξεις.
Απο κει και περα τα φωσφορικα που θα βγουν απο το υποστρωμα ειναι ανεξελενκτα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
υποστρωμα ilias13 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 04-09-10 15:52
υποστρωμα diy kanarini Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 08-08-08 20:51
Χωμα-υποστρωμα Nikolas Αρχάριοι γλυκού νερού 26 13-06-07 12:06
Υποστρωμα thanosatha Γλυκό νερό - Γενικά 35 15-01-07 12:29
Ψαχνω Υποστρωμα Gorgi Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 45 08-12-04 00:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06661 seconds with 13 queries