Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-01-10, 23:00
Το avatar του χρήστη giotiss
giotiss Ο χρήστης giotiss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2010
Περιοχή: Veroia
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή πληροφορίες για ενυδρείο χελώνας

κατ αρχήν καλησπέρα σας ! Είμαι νεος στο φόρουμ και η αφορμή για να γραφτώ ήταν η χελωνήτσα που εκανα δώρο στην κοπέλα μου, ο νεοκλής όπως τον ονομάσαμε (το βαφτήσαμε αρσενικό αν και δε γνωρίζουμε ακόμη το φίλο του!). Πριν μια βδομάδα λοιπόν αποφασήσαμε και πήραμε τη χελωνίτσα μετα απο συζήτηση που κάναμε και αφού είχαμε πάει στο κατάστημα οπου η κοπέλα μου τις είδε και ξετρελάθηκε. Πήραμε λοιπόν το νεοκλή μας και ο καταστηματάρχης μας πρότεινε να πάρουμε τη χελωνίερα σε σχήμα φασολιού η οποία δε μας άρεσε και έτσι αποφασίσαμε να πάρουμε ένα μίνι ενυδρείο πολύ μίνι όμως με διαστάσεις μ 30 χ υ 21 χ π 15. βάλαμε και μια ειδική πέτρα απο το ίδιο κατάστημα και μόλις εχθές αγοράσαμε και μερικές διακοσμητικές πέτρες απο τα jumbo 100% γυαλί οι οποίες μάλιστα μπορούν να μπούν σε γυάλα για ψάρι απ οτι έγραφε στη συσκευασία τους. Έχω σκοπό να κατασκευάσω ένα ενυδρείο μόνος μου και έτσι όπως μας βολέυει αλλά μέχρι να γίνει αυτο θα ήθελα αν γίνετε να βάλω ένα φίλτρο στο μίνι ενυδρείο που έχω ήδη αλλα με δυνατότητα να μπορεί να τοποθετηθεί και να είναι επαρκές και σε ένα μεγαλύτερο αργότερα αν γίνετε. Επίσης ξέρω οτι η λάμπα είναι απαραίτητη και ότι το νερό θα πρέπει να μένει σε σταθερή θερμοκρασία. Θέλω λοιπόν να ξεκινήσω με τα βασικά δλδ το φίλτρο και να δώ αν μπορώ να προσαρμώσω και μία λάμπα στο μίνι ενυδρειάκι που έχω αυτή τη στιγμή. Εδώ ξεκινάει το μπέρδεμα και ζητώ τη βοήθεια σας. Θα μπορούσατε να μου αναφέρετε κάποια μοντέλα απο φίλτρα και λάμπες τα οποία θα μπορούσα να βάλω και αν φυσικά αυτό είναι εφικτό στις διαστάσεις του ενυδρείου αυτού! ευχαριστώ..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-01-10, 02:32
Το avatar του χρήστη Liz@
Liz@ Ο χρήστης Liz@ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 331
Προεπιλογή

γεια σου!!
εχουμε και εμεις ενα ενυδρειο, με χελωνιτσες (2) το οποιο δεν ειναι και εμας πολυ μεγαλο, αλλα μεγαλυτερο απο το δικο σου...
χρειαζεται σιγουρα φιλτρο γιατι οι χελωνες λερωνουν πολυ και καλο φιλτρο...και σιγουρα ειδικη λαμπα UVB,
εμεις εχουμε βαλει εσωτερικο φιλτρο eheim το οποιο ειναι μονο με σφουγγαρακι και δε θα ελεγα πως ειναι και φοβερο...καθε εβδομαδα αλλαζουμε το νερο, αν το αφησουμε λιγο παραπανω το τζαμι πιανει αλγες, προτεινω να βαλεις καποιο εξωτερικο "δυνατο" και ας ειναι για περισσοτερα λιτρα απο οτι ειναι το ενυδρειο σου..

επισης οι χελωνες τσακιζουν τα παντα αν σκεφτεις να βαλεις φυτα πχ καλυτερα να το ξεχασεις...μονο πλαστικα!!
Επισης πρεπει να εχουν ενα σημειο να βγαινουν εξω απο το νερο στο ενυδρειο..διαβασε και εδω
http://www.reptilesalonica.com/care-red_ear_slider.html

εχει πολλες πληροφοριες..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-01-10, 14:26
Το avatar του χρήστη giotiss
giotiss Ο χρήστης giotiss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2010
Περιοχή: Veroia
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Μπορείς να μου αναφέρεις και αν μπορείς να μου δώσεις κάποια λινκ απο ελληνικά e-shop με δικές σου προτάσεις για εσωτερικά φίλτρα και λάμπες? Θέλω να ξεκινήσω απο αυτά τα δύο αλλα δε θέλω να πάρω εξωτερικό φίλτρο και δε θα ήθελα τελικά να είναι κάποιο πιο μεγάλο με σκοπό να το κρατήσω σε μελλοντικό μεγαλύτερο ενυδρείο αφενός για να μη καταλαμβάνει πολύ χώρο στο μικρό ενυδρείο που έχω τώρα και αφετέρου γτ αργότερα μπορεί το λίγο μεγαλύτερο να μου είναι τελικά μικρό! έτσι τελικά λέω να πάρω ένα εσωτερικό για το πολύ 40-50 λίτρα και μια λάμπα για την οποία πάλι έχω μπερδευτεί αρκετά!! περιμένω λοιπόν βοήθεια με προτάσεις απο λινκ και κάτι τελευταίο σχετικά με την τροφή. Διαβάζω οτι καλό ειναι να δίνουμε νωπό κοτόπουλο και άλλα κρέατα γενικότερα αλλά πόσο άφοβα και με ποιά συχνότητα μπορώ να ταίαζω με νωπά κρέατα?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-01-10, 22:21
Το avatar του χρήστη water_turtle_lover
water_turtle_lover Ο χρήστης water_turtle_lover δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2010
Περιοχή: Χολαργός /Αθηνα
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

Εγώ πάντως έχω μια μικρή χελωνίτσα και το ενυδρείο μου είναι πλαστικό,περίπου 40 μήκος και 28 πλάτος.Δεν έχω βάλει μέσα φίλτρο,μόνο θερμοστάτη.Γι αυτό αλλάζω το νερό μια φορά την μέρα και βάζω και κάτι μπλέ σταγόνες για το νερό σε κάθε αλλαγή.Όσο για την 'ηλιοθεραπεία' του,έχω πάρει μια λάμπα με μεγάλη θερμότητα και οταν του την ανάβω βγαίνει στο κομμάτι ξηράς της χελωνιέρας και τεντώνει τα ποδαράκια του σαν κουπια...είναι πολύ γλυκούλι!!!Στο θέμα μας όμως.Όσο αφορά την τροφή τους,οι χελώνες σε αυτή την ηλικία είναι περισσότερο σαρκοφάγες,παρά χορτοφάγες.Γι αυτό, επειδή τώρα τελευταία το ψάχνω κι εγώ,έχει στο εμπόρειο γαριδούλες και γρύλους σε τυποποιημένη μορφή κ.α. Ακόμη μπορείς να τους δίνεις μερικά σβολάκια ωμό κιμά,αφού όμως τα έχεις ξεπαγώσει καλά.Μπορείς να τους δίνεις κοτοπουλάκι ή γαλοπούλα(ωμά πάντα).Πάντως μην τους τα δίνεις αρκετά συχνά,γιατί έχω διαβάσει ότι δεν κάνει. Απο λαχανικά μπορείς να τους δώσεις μαρουλάκι,αν και σε αυτήν την ηλικία δεν πολυενδιαφέρονται...Ελπίζω να σε βοήθησα αρκετά.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-02-10, 17:32
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από water_turtle_lover Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάντως έχω μια μικρή χελωνίτσα και το ενυδρείο μου είναι πλαστικό,περίπου 40 μήκος και 28 πλάτος.Δεν έχω βάλει μέσα φίλτρο,μόνο θερμοστάτη.Γι αυτό αλλάζω το νερό μια φορά την μέρα και βάζω και κάτι μπλέ σταγόνες για το νερό σε κάθε αλλαγή.Όσο για την 'ηλιοθεραπεία' του,έχω πάρει μια λάμπα με μεγάλη θερμότητα και οταν του την ανάβω βγαίνει στο κομμάτι ξηράς της χελωνιέρας και τεντώνει τα ποδαράκια του σαν κουπια...είναι πολύ γλυκούλι!!!Στο θέμα μας όμως.Όσο αφορά την τροφή τους,οι χελώνες σε αυτή την ηλικία είναι περισσότερο σαρκοφάγες,παρά χορτοφάγες.Γι αυτό, επειδή τώρα τελευταία το ψάχνω κι εγώ,έχει στο εμπόρειο γαριδούλες και γρύλους σε τυποποιημένη μορφή κ.α. Ακόμη μπορείς να τους δίνεις μερικά σβολάκια ωμό κιμά,αφού όμως τα έχεις ξεπαγώσει καλά.Μπορείς να τους δίνεις κοτοπουλάκι ή γαλοπούλα(ωμά πάντα).Πάντως μην τους τα δίνεις αρκετά συχνά,γιατί έχω διαβάσει ότι δεν κάνει. Απο λαχανικά μπορείς να τους δώσεις μαρουλάκι,αν και σε αυτήν την ηλικία δεν πολυενδιαφέρονται...Ελπίζω να σε βοήθησα αρκετά.

Βασικά μπορείς για αρχή να δίνεις τα κλασικά στικάκια μέχρι κι εσύ ο ίδιος να είσαι πιο σίγουρος για την ποικιλία που τους προσφέρεις για να κρατάς την απαραίτητη ισορροπία στη διατροφή τους. Όχι ότι τα στικάκια έχουν τα πάντα μέσα αλλά είναι μια καλή αρχή.

Αυτό που ήθελα βασικά να πω είναι ότι το κοτόπουλο και τη γαλοπούλα ΒΡΑΣΜΕΝΑ ΟΧΙ ΩΜΑ και εννοείται χωρίς μπαχαρικά.

Άμα έχετε απορίες: http://www.redearslider.com/prey.html
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-02-10, 17:37
Το avatar του χρήστη Liz@
Liz@ Ο χρήστης Liz@ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 331
Προεπιλογή

σχεδον ολες οι πληροφοριες που ζητας ειναι εδω..

http://www.reptilesalonica.com/care-red_ear_slider.html

ειναι πολυ σημαντικες να τις ακολουθησεις για να ειναι καλα το χελωνακι σου!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-02-11, 21:55
Το avatar του χρήστη kaneda
kaneda Ο χρήστης kaneda δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2010
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 12
Send a message via Skype™ to kaneda
Question

Εγώ έχω μια χελωνιέρα πλαστική και έχω μέσα 2 χελωνάκια, έχω θερμοστάτη. Σκέφτομαι να βάλω και λάμπα. Από αυτές που βρήκα στο amazon ποια μου προτείνετε να παραγγείλω; Και βάση που μπορώ να ψάξω γιατί στη χελωνιέρα δεν μπορώ να την στηρίξω. Άρα λέω να τη βάλω σε μια βάση, ώστε να την έχω σε απόσταση 20 με 30 εκατοστά από το μέρος που λιάζονται!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βασικές οδηγίες για τη φροντίδα της νεροχελώνας memy Άλλα ζώα 7 03-02-21 20:17
Καύκαλο χελώνας για διακοσμητικό?! aquaaaa Αρχάριοι γλυκού νερού 13 24-05-09 00:14
Πληροφορίες για RO bella Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 17 30-12-08 08:28
Πληροφορίες για χέλι Kotsos Γλυκό νερό - Γενικά 7 10-06-08 19:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04896 seconds with 13 queries