Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-12-07, 21:46
stratosxios Ο χρήστης stratosxios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: chios
Μηνύματα: 10
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην stratosxios
Προεπιλογή Απορίες αρχάριου

Έχω ένα ενιδρύω 250λ έχω σκοπώ να βάλω φυτά τα ψάρια που έχω είναι επί το πλυστών κιχλίδες για φωτισμό έχω μια κοινή λάμπα φθορίου 40watt που ανάβει περίπου 4 ώρες την μέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν θα έχω κάποιο πρόβλημα με αυτήν την λάμπα και πιο θα είναι αυτό. Ακόμα θα ήθελα να ρωτήσω γιατί τα νιτρώδη μου και τα νιτρικά είναι ανεβασμένα τι πρέπει να κάνω για να τα φέρω σε φυσιολογικά επίπεδα. Και ένα τελευταίο έχω σκοπώ να βάλω σαν θέμα αρχαία Ελλάδα δηλαδή έναν Παρθενώνα κίονες κ.τ.λ που θα μπορούσα να βρω από online κατάστημα γιατί εδώ στην Χίο δεν μπορώ να βρω.

Ευχαριστώ!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-12-07, 08:09
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Αρχικά ..... για την λάμπα έχεις ανοίξει άλλο ποστ που ρωτάς ακριβώς το ίδιο πράγμα .. άρα μάλλον εκεί να περιμένεις απάντηση ...

δεύτερον δεν μας λές αν το ενυδρέιο σου είναι στρωμένο, πόσα ψάρια τώρα έχεις μέσα, αν έχεις μετρήσεις αμμωνίας κτπ ..
Όμως για να έχεις νιτρώδη πρέπει να είσαι σε φάση στρωσήματος ... αλλά γιατί δεν έκανες πρώτα στρώσιμο και μετά να βάλεις ψάρια ?
Κοινώς έχεις ένα άστρωτο ενυδρείο με ψάρια (και μάλιστα κιχλίδες) που βρομίζουν αρκετά ....
Πόσες είναι αυτές και τί κιχλίδες?

Τρίτον, αν βάλεις φυτά με κιχλίδες δεν θα τα χαρείς για πάνω από 1-2 μέρες ... όσα δεν φαγωθούν θα ξηλωθούν !
Μπορείς να βάλεις μόνο μερικά είδη φυτών που και πάλι δεν θα ταιριάζουν στο φυσικό τους περιβάλλον ...

Τέταρτον !!!!! "θέμα Αρχαία Ελλάδα" ... μάλιστα ..
Εγώ ξέρω τόσα χρόνια πως βάζουμε "θέματα" στα κινητά μας τηλέφωνα, στο PC μας, στο PDA μας κτπ ...
Στο ενυδρείο μας πρώτη φορά το ακούω ....
Πέραν την πλάκας, αυτό που θες να κάνεις εκτός από κακόγουστο (μου επιτρέπεις τον όρο) είναι και εντελώς αφύσικο για το ενυδρείο!
Το ενυδρείο μας είναι μια αντιγραφή της φύσης που προσπαθούμε να την κάνουμε όσο πιο πιστά μπορούμε και για τα ματάκια μας αλλά και για να αισθάνονται τα ψάρια κοντά στο φυσικό τους περιβάλλον ..
τώρα αν εσύ βάλεις Παρθενώνες, αγάλματα, Καρυάτιδες, σεντούκια, κάστρα και κανέναν δύτη να κόβει βόλτες καταλαβαίνεις πως το ενυδρείο δεν θα μοιάζει με ενυδρείο αλλά με υποβρύχιο μουσείο !
Θα σε παρότρυνα να ανατρέξεις στην σχετική κατηγορία, να διαβάσεις ΑΡΧΙΚΑ για το στρώσιμο και πως γίνεται, να ισορροπήσει το ενυδρείο σου και έπειτα να δεις φωτογραφίες από ενυδρεία άλλων χρηστών και να πάρεις ιδέες !!
Είμαι σίγουρος πως μπορείς να φτιάξεις ένα ενυδρείο πολύ πιο όμορφο και πολύ πιο φυσικό από αυτό που σκέφτεσαι !!
Καλή επιτυχία !
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-12-07, 13:21
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Συμφωνώ !!!! Καλυτερα να το σκεφτεις λιγο.....
Ειμαι σιγουρος οτι μπορει να φτιαξεις ενα πολυ πιο ωραιο ενυδρειο απο αυτο που φανταζεσαι....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-12-07, 17:33
stratosxios Ο χρήστης stratosxios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: chios
Μηνύματα: 10
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην stratosxios
Προεπιλογή

Αδελφέ κοιτά να δεις πώς έχουν τα πραγματα. ειπα με τον κολητο μου να κανουμε το κεφι μας φτιαχνοντας ένα ενυδρειο οπος το θελαμε . λοιπόν , επειδή ΄΄ρωντοντας πας στην πόλη αρχίσαμε με τον τύπο στο pet shop ο όποιος ότι ήξερε μας είπε[όχι πολλά πράγματα].Στην συνεχεία μην ξέροντας τι και που συνεχίσαμε την αναζήτηση στο διαδίκτυο και τυχαία βρήκαμε το site αυτό το όποιο φάνηκε κάπως κατατοπιστικό .Όσον αναφορά το θέμα του ΄΄θεματος΄΄ πιστεύω πώς είναι καθαρά προσωπικό .Είναι θέμα γούστου το όποιο ο καθένας μπορεί να έχει την δική του καλοδεχούμενη άποψη. Τέλος εγώ δεν πήρα ακόμα απάντηση στα ερωτήματα μου . Αναλυτικότερα ΕΧΩ» 3 παπαγαλοψαρα-10 πιγκουηνους-4 αγγελοψαρα-3 σαλιγγαρια-4 φαντασματα-1 τεξανο-5 ζεμπρες – 2 πλακοστομους-4 δολάρια – 1 οσκαρ – 1 καρχαριοειδές και 1 γατόψαρο .Από φυτά έχω 2 φυσικά το οποία τα έβαλα σήμερα όλα αυτά είναι σε 250 lit νερού με λάμπα απλή 40watt. PH κανονικό ,ανεβασμένα τα νιτρώδη και τα νιτρικά λίγο ,και η γενική σκληρότητα ανεβασμένη, την αμμωνία δεν ξέρω να την μετρώ. Η μετρήσεις έγιναν με aqua-quick-test[στικ].παρακαλώ αν μπορεί κάποιος να μου δώσει τα ΄΄φωτα΄΄ σοβαρά και χωρίς εμπαιγμούς θα μας βοηθούσε πραγματικά .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-12-07, 18:05
Το avatar του χρήστη Ryu
Ryu Ο χρήστης Ryu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Περιοχή: Megara
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

τα ψαρακια σου εχουν διαφορετικες απαιτησης και νομιζω οτι ειναι και πολλα!για αρχη βγαλε τα δολλαρια που ειναι καπως νευρικα και στρεσαροντε ευκολα και θα σου στρεσαρουν και τα αλλα ψαρια και θα σου φανε και τα φυτα,αν δεν το εχουν κανει.βασικα εχεις πολυ μεγαλα ψαρια και λιγα λιτρα,περιμενε και τους ποιο εμπειρους....τωρα αν τα ψαρια σου θελεις να κολυμπανε αναμεσα σε κολονες και κιονες δικο σου θεμα(αληθεια γιατι δεν πουλας το ενυδρειο να παρεις μια αφησα τις ακροπολης?)πλακα κανω...!
__________________

http://stoppuppymills.org/
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-12-07, 18:27
stratosxios Ο χρήστης stratosxios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: chios
Μηνύματα: 10
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην stratosxios
Προεπιλογή

Μια ιδεα απο το ενυδρειο μας!!!!!
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: doc EIKONES.doc (1,40 MB, 374 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-12-07, 19:19
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Αν δεν μας κάνεις πλάκα....θέλεις διάβασμα....πολύ διάβασμα.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-12-07, 20:30
Το avatar του χρήστη Z_X
Z_X Ο χρήστης Z_X δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-11-2006
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 950
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Z_X
Προεπιλογή

Φιλε Στράτο αυτό δεν ειναι ενυδρείο.
Δεν τηρείς καμία αρχή,οτι βρήκες το έβαλες...

Διάβασε για να μάθεις...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-12-07, 20:55
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

www.tsamiasaquarium.gr Ξεκίνα με τα βασικά και φρόντισε άμεσα τη σύνθεση των ψαριών σου!!!!
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-12-07, 21:58
andreas K
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Ποσον καιρο τρεχει το ενυδρειο σας;Μεχρι τωρα δεν ειχατε προβληματα-θανατους ψαριων;Διακοσμητικα σε πλουσια ποικιλια θα βρεις σε ολα τα μεγαλα καταστηματα του χωρου στην Αθηνα.Καποια στελνουν (ταχυδρομικα αν τους παραγγειλεις.Κρατησε μας ενημερους για τη συνεχεια και λαβε υπ οψιν σου τις καλοπροαιρετες παρατηρησεις των υπολοιπων.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-12-07, 08:44
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Το βασικο για μενα δεν ειναι η διακοσμηση (ειναι θεμα προσωπικου γουστου),αλλα οτι εχεις πολλα ψαρια για τα λιτρα σου και μη συμβατα μεταξυ τους.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-12-07, 11:49
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

¶ν και είμαι τελείως αντίθετος με διακοσμητικά στοιχεία τύπου ακρόπολης,ναυαγίου,(μέχρι και τασάκια έχω δεί σε ενυδρείο), στην φωτό φαίνεται η βάση του ενυδρείου η οποία φέρνει σε ακρόπολη και αρχιτεκτονική τέτοιου είδους οπότε στο μάτι ίσως να ταιριάζει και αφού ο φίλος Στράτος προτιμάει τέτοιου είδους διακόσμιση μεγειά του με χαρά του,αυτό είναι προσωπική υπόθεση του καθενός,την κριτική τη χώρτασε.Για τα ψάρια όμως πρέπει να το κοιτάξεις το θέμα για να μήν έχεις προβλήματα στο μέλλον.Τεσπα,κοίτα στην κατηγορία επαγγελματίες,εκεί θα βρείς αρκετούς και άνοιξε κάποιο θέμα ή στείλε τους π.μ. για να σου πούν τί έχουν πόσο το έχουν,άν στο στέλνουν και πόσο θα σου κοστίσει η όλη υπόθεση.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  clip_image002.jpg
Εμφανίσεις:  257
Μέγεθος:  24,5 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-12-07, 15:14
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή

γεια σου φιλε μου.Προσωπικά δεν μου αρεσουν τα μνημεια και οι κιονες στα ενυδρεια αλλα αν σου αρεσει εσενα εμενα μου περισσευει...δικο σου ειναι το ενυδρειο και βαζεις οτι γουσταρεις.Το ωραιο ειναι υποκειμενικο έξαλλου....Η μονη παρατηρηση μου ειναι στο θεμα των ψαριων σου.Αν δεν σου εχει ψοφήσει κανενα μεχρι τωρα ειναι καθαρα θεμα τυχης η οποια δεν θα κρατησει για πολυ ομως....Ειναι κριμα και για τα ψαρακια σου και για την τσεπη σου(δες το και ετσι..).Διαβασε ή μαλλον ξεκοκαλισε το link που σου εδωσε παραπανω ο MiziGr και θα καταλαβεις τι εννοω.
Οσο για φυτα με την συνθεση σου απλα δεν...τσαμπα κοπος και χρημα.
Ολα αυτα στα λεω φιλικα για να αποφυγεις την ταλαιπωρία.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-12-07, 21:32
stratosxios Ο χρήστης stratosxios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: chios
Μηνύματα: 10
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην stratosxios
Προεπιλογή

Παιδία ευχαριστώ για το ενδιαφέρων και την άμεση ανταπόκριση. Με το θέμα της συμβίωσης παρόλα αυτά δεν έχω κάποιο πρόβλημα. .τα ψάρια είναι φιλικά μεταξύ τους και σας πληροφορώ ότι συνυπάρχουν αρμόνικα μέσα στο ενυδρείο όσο παράξενο και αν ακούγετε . όποτε πιστεύω το θέμα της συμβίωσης τουλάχιστον να το έχω πετυχει. Τώρα για το πολλά ψάρια που αναφέρθηκε το ενυδρείο είπαμε ότι είναι 250lit .έχω 25 ψάρια. Είναι πολλά ???και αν ναι ποσά προβλέπετε για τα λίτρα μου ?
Για το θέμα του στρωσίματος απλά μου είχε πει ο πετσοπας ότι το στήνεις μου έδωσε και κάτι φαρμακακια για την δημιουργία βιότοπου και μετά από 24 ώρες άρχισα να του βάζω ψάρια .Δουλεύει εδώ και ένα μίση μηνά και η απώλειες που είχα ήταν στης 5.
Υπάρχει περίπτωση να μου πει κάποιος τη κάνω και ποιον δρόμο τραβώ??
Παρακαλώ κάποιος να απάντηση και να δώσει τρόπω λύσεις……..
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-12-07, 22:38
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratosxios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα για το πολλά ψάρια που αναφέρθηκε το ενυδρείο είπαμε ότι είναι 250lit .έχω 25 ψάρια. Είναι πολλά ???και αν ναι ποσά προβλέπετε για τα λίτρα μου ?
Εξαρτάται τι ψάρια είναι?Ας πούμε οτι θες γκάπυ,βάλε 50 δε θα έχεις πρόβλημα.Θές δίσκους, μέχρι 4 μπορείς.Θές πάκου,ούτε 1.Ανάλογα με το τελικό μέγεθος του ψαριού,τις απαιτήσεις χώρου και την κινητικότητα κρίνεις το πόσα ψάρια χωράνε μέσα σε ένα ενυδρείο.Δε μπορείς να πείς ότι έχω 400 λίτρα και μπορώ μέσω του κανόνα 10 λίτρα/ψάρι ή
3 λίτρα/εκατοστό ψαριού να βάλω 40 ψάρια ή ψάρια μαζικού μήκους 1,30cm.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratosxios Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το θέμα του στρωσίματος απλά μου είχε πει ο πετσοπας ότι το στήνεις μου έδωσε και κάτι φαρμακακια για την δημιουργία βιότοπου.
Υπάρχει περίπτωση να μου πει κάποιος τη κάνω και ποιον δρόμο τραβώ??
Σε καμμία περίπτωση τα φάρμακα δεν αντικαθιστούν τον φυσικό βιολογικό κύκλο της φύσης,αυτά που λένε τέτοιου είδους επαγγελματίες δέν υφίστανται,θέλουν να σου πουλήσουν κι εσύ που δε ξέρεις λόγω απειρίας το χάβεις.¶κου φάρμακα για τη δημιουργία βιότοπου,απαράδεκτο....Τράβα προς το παρών το δρόμο του στρωσίματος με ψάρια αφού δε μπορείς να κάνεις διαφορετικά αλλά διώξε μερικά γιατί και πολλά είναι και ασύμβατα μεταξύ τους....όχι τίποτ'άλλο αλλά για να μήν έχεις απώλειες,αυτό είναι ντεφάκτο.
Το ενυδρείο σου αυτή τη στιγμή νοσεί,λίγο διάβασμα θέλει και όλα θα πάρουν το δρόμο τους....
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides.../aquastart.htm
Καλή τύχη....
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάριος+Στρώσιμο=Απορίες! LeeHook Αρχάριοι γλυκού νερού 20 01-10-07 12:08
Καραρχάριος. Ερωτήσεις Nightfall Αρχάριοι γλυκού νερού 60 19-09-07 16:01
Απορίες, πολλές απορίες... oikonm Αρχάριοι γλυκού νερού 9 25-06-07 22:35
Μα, εντελώς αρχάριος !!!... alexispi Αρχάριοι γλυκού νερού 13 07-06-07 16:43
ΒΕΤΑρχάριος.... Carebean pirate Bettas 26 30-08-06 18:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08246 seconds with 14 queries