Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων

Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων Υποβρύχιοι κήποι - aquascaping

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-03-16, 13:24
detro2 Ο χρήστης detro2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2014
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 95
Προεπιλογή

Ευχαριστω .. στην αρχη ειχ led και παλι στα led θα το γυρισω οσο για co2 την μπουκαλα την εχω ενα τετραμηνο τωρα τον controler τον ειχα και απλα το μεταφερω σε οποιο ενυδρειο θελω .. ολα εχουν καποιο κοστος δεν γινετε και τζαμπα .. οσο για το hi-tech που λες ειναι αναλογα .. οταν ταιζω πολυ δινουν πολυ τα φυτα αλλιος πανε με φυσιολογικους ρυθμους .. αν αρχισω λιπασματα δεν ξερω τι θα γινει γιατι δεν το εχω δοκιμασει ακομα ..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-03-16, 13:54
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από detro2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω .. στην αρχη ειχ led και παλι στα led θα το γυρισω οσο για co2 την μπουκαλα την εχω ενα τετραμηνο τωρα τον controler τον ειχα και απλα το μεταφερω σε οποιο ενυδρειο θελω .. ολα εχουν καποιο κοστος δεν γινετε και τζαμπα .. οσο για το hi-tech που λες ειναι αναλογα .. οταν ταιζω πολυ δινουν πολυ τα φυτα αλλιος πανε με φυσιολογικους ρυθμους .. αν αρχισω λιπασματα δεν ξερω τι θα γινει γιατι δεν το εχω δοκιμασει ακομα ..
Λίπασμα δεν χρειάζεται να αρχίσεις μιας και καλύπτεις τα πάντα με το υπόστρωμα και το co2...το αποτέλεσμα είναι όπως σου είπα και πιο πάνω απίστευτο μιας και με τόσο φθηνά υλικά κάνεις υπόστρωμα ανάλογο με τα seachem/eco comblete /ada amazonia soil k.t.l που η τιμή τους για ενυδρείο με διαστάσεις 1+μήκος και 50+φάρδος είναι τσουχτερες...
Με τα mh έχεις άλγες???θερμοκρασίες????
Δώσε πληροφορίες ορέ....με το τσιγκέλι θέλεις
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-03-16, 14:13
detro2 Ο χρήστης detro2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2014
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 95
Προεπιλογή

Ρωτατε οτι θελετε βρε ..εγω ππυ το βλεπω καθε μερα ολα φυσιολογικα μου φενονται .. απο αλγες εχω Cladophora αλλα δεν με πειραζει.. οταν κανω αλλαγη νερου βγαζω μπαλιτσες μπαλιτσες .. ειδικα μεσα στην eleocharis βγαινουν πολυ ... οι metal halide βγαζουν θερμοτητα αλλα δεν επιρεαζει το ενυδρειο και πολυ γιατι τις εχω βαλει 30- 35 cm .. αλλα οπως σε ειπα θα τα αλλαξω με led γιατι καταναλωνουν αρκετο ρευμα .. πρωτη φορα και εγω δουλευω metal halide και πιστευω ειναι πολυ καλες .. αμα προσεξεις εχω 60cm καθαρο νερο οποτε χρειαζομαι κατι δυνατο για φωτιζει μεχρι κατω .. απο τροφες ταιζω μονο κατεψηγμενη καθε μερα μια φορα μπολικο πραμα ..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-03-16, 15:38
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ...

Σε ενυδρείο 80εκ ύψος με MH HQI είχα χαλάκι από modecarlo mix cuba...είναι οι καλύτερες...
Αν χρειαστεί να ξεριζώσεις σηκώνετε και το υπόστρωμα?????
Θα το δοκιμάσω το καλοκαιρι σ ενα 180αρι που έχω και θα το φυτέψω φουλ σε μπαλκόνι...
Ευχαριστούμε πολύ!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-03-16, 15:54
detro2 Ο χρήστης detro2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2014
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 95
Προεπιλογή

Οπως καταλαβες δεν κανω σκουπα βυθου τα αφηνω να γινουν ιζιμα ωστε να τρεφονται τα φυτα και για αυτο εβαλα και χοντρο χαλικι για να μπορει να αναπνεει το υποστρωμα και να μην εχω αναερωβιες περιωχες .. επισης το χοντρο χαλικι επιτρεπει ολο αυτο το ιζιμα να παει βαθυτερα και μην μενει πανω πανω .. συνεχεια κανω αλλαγες στα φυτα και δεν εχω καποιο ιδιετερο προβλημα .. σιγουρα βγαινει σκονη απο τα κατακαθια αλλα τιποτα σπουδαιο .. αντε με το καλο να το κανεις !!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τύρφη ΧρήστοςΠ Γλυκό νερό - Γενικά 27 26-05-12 22:51
Τύρφη kospets Δίσκοι 4 25-01-12 14:57
Τύρφη poliko_selas Γλυκό νερό - Γενικά 4 14-02-09 00:47
Τύρφη anasios Δίσκοι 7 20-09-05 07:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06882 seconds with 15 queries