Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-04-13, 13:12
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Δύο μέρες σκάψιμο και ιδού το αποτέλεσμα. Είμαι χοντρικά στους 40 πόντους βάθος. Έχω μέλλον αλλά είμαι παντού πιασμένος.

Τελικά τα χώματα είναι περισσότερα από ότι τα υπολόγιζα. Τα alpha block που θα φτιάξουν τον καταρράκτη δεν θα χωρέσουν τόσο χώμα. Αγόρασα μπλε σακούλες για μπάζα και μαύρες γερές. Εκεί τοποθετώ τα χώματα. Μέχρι τώρα τα πράγματα ήταν εύκολα στο σκάψιμο. Το χώμα πλέον αρχίζει και γίνεται ποιο σκληρό και περιέχει και μπάζα…

Την γούρνα που έχω τα ψάρια ακόμα δεν την έχω πειράξει. Θα είναι το τελευταίο μέρος που θα σκάψω, Σκέφτομαι να τα τοποθετήσω στο ένα μπλε βαρέλι (150lt) μέχρι να ολοκληρωθεί η λίμνη αλλά φοβάμαι μην στρεσαριστουν και μου πάθουν τπτ. Τα 2 ΚΟΙ φτάνουν σχεδόν τα ~25cm το καθένα. Ελπίζω η μετάβαση τους από την γούρνα στην λίμνη να είναι γρήγορη.






-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπαρχει λογος να το φοβασαι! Ετσι κι'αλιως στο σημειο που θα μπει το drain θα φτιαξεις λιγο μπετον για να το χωσεις μεσα μαζι με τον σωληνα που θα πηγαινει προς το φιλτρο....και απο πανω θα βαλεις το λαινερ (υπαρχει τροπος) πολυ ευκολα...

Ειναι κριμα να μην το βαλεις μιας και αρχιζεις μια νεα κατασκευη και ποσο μαλλον οταν σε αυτην θα εχεις κοι.
Επειδή η λίμνη μου θα είναι με σκαλοπάτια, έχω την εντύπωση ότι το drain δεν θα αποδώσει σωστά.

Έτσι από περιέργεια κοίταξα λίγο για Bottom Drain 110mm με Air ring. O κυκλοφοριτής 6.000lt/h και η αεραντλία 400lt/h που έχω μήπως πέφτουν λίγα για ένα τέτοιο drain? Να ψάξω για μικρότερο? ( η λίμνη μου θα είναι ~3 κυβικά).

Αν κάνω κάτι τέτοιο θα πρέπει να αναθεωρήσω το φίλτρο μου (το οποίο δεν είναι ακόμα έτοιμο).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aliens- : 03-04-13 στις 13:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-04-13, 13:52
Το avatar του χρήστη NikosGus
NikosGus Ο χρήστης NikosGus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-11-2010
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
θα πρέπει να αναθεωρήσω το φίλτρο μου (το οποίο δεν είναι ακόμα έτοιμο).
συνηθησε το, ηδη αναθεωρεις ολη τη λιμνη. οπως οι περισσοτεροι και πρωτος εγω. τα σταδια (σκαλοπατια) που φτιαχνεις δεν δυσκολευουν το drain, αντιθετως πιστευω θα το βοηθησουν.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-04-13, 22:37
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Εχουν πλεον αναθεωρηθει πολλα πραγματα σχετικα με τις λιμνες κοι...
Τα σκαλοπατια για να κατσουν πανω γλαστρες δεν υφιστανται πλεον για πολλους λογους αλλα αμα θες καντα...

Μια λιμνη κοι που δεν εχει φυτα μεσα δεν σημαινει οτι χανει απο το φυσικο! Αυτο εξαρταται με ποιον τροπο θα στηθει και με ποια υλικα. Υπαρχει ετσι μια γενικη εντυπωση οτι μια λιμνη χωρις φυτα μεσα δεν παραπεμπει στο φυσικο περιβαλλον μιας λιμνης κι'αυτο ειναι λαθος.
Μεγαλο ρολο για να εχει η λιμνη μια ομορφη εικονα παιζει και ο περιβαλλων χωρος που με λιγη φαντασια μπορεις να κανεις πολλα πραγματα ειδικα με φυτα..

Τωρα, οσον αφορα το drain επειδη τα λιτρα σου ειναι λιγα δεν χρειαζεται να βαλεις 110χιλ. Προσωπικα σε 7000 λιτρα εβαλα 63χιλ. και ειναι μια χαρα.
Αν πχ βαλεις 63αρη και δεις οτι η ροη ειναι πολυ μεγαλη μεσα στο φιλτρο και η αντλια σου δεν προλαβαινει μπορεις να ρυθμισεις την ροη απο την βανα που θα πρεπει απαρετητα να εχει ο σωληνας του drain αλλα καλο θα ειναι η βανα να ειναι παντα ανοιχτη μεχρι τερμα για την καλυτερη κυκλοφορια του νερου.

Με 6000 λιτρα την ωρα που τρεχει η αντλια σου ενδεχομενος με ενα 63αρη να τα βγαζει περα, αλλα αν βαλεις και skimmer και το νερο το στελλεις επισης στο φιλτρο δεν θα τα καταφερει...
Η αεραντλια σου ακομα και για ενα 63αρη bottom aeration drain ειναι απελπιστικα μικρη...οποταν οταν αποφασισεις τι τελικα θελεις να κανεις εμεις εδω θα ειμαστε για να ανταλλαξουμε αποψεις....
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andros : 03-04-13 στις 22:56
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-04-13, 15:04
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράλληλα με το σκάψιμο, κοίταξα και για bottom air drain. Βρήκα ένα 50χιλ. Πρέπει να ανακατασκευάσω το φίλτρο που έχω στο μυαλό μου και να ρίξω επιπλέον σκιάξιμο για να πάει το φίλτρο στα επίπεδα του νερού της λίμνης. Ακόμα δεν έχω καταλήξει αν θα το κάνω. Φοβάμαι μην κάνω πάλι καμιά χαζομάρα και αδειάσω όλη την λίμνη χωρίς να το θέλω.

Όσο για την αεραντλία, όταν την έβαλα πήραν λίγο τα πάνω τους τα 2 ΚΟΙ. Ασχέτως αν θα βάλω drain ή όχι σκέφτομαι για μεγαλύτερη αεραντλία γιατί μου φαίνεται ότι σύντομα θα έχουν ανάγκη πάλι για οξυγόνο. Τι προτείνεται?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-04-13, 19:06
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Το 50χιλ. ξεχνατο....αν θα βαλεις τελικα drain να πας στα 63χιλ. το πιο λιγο....
οσον αφορα την αεραντλια υπαρχουν πολλες μαρκες και μοντελα.

Αν θελεις την αποψη μου για τα λιτρα σου θα σου προτεινα την RESUN LP 40 η οποια σε σχεση με αλλες μαρκες ειναι πιο φθηνη και αν και κινεζικη ειναι εξισου αξιοπιστη αν οχι και πιο αξιοπιστη απο καποιες αλλες οι οποιες θεωρουνται κορυφη. Βγαζει 50λιτρα το λεπτο... δηλαδη 3000 την ωρα και πιστευω οτι για τα λιτρα σου θα ειναι μια χαρα....

Αν θελεις πιο μεγαλη δες και τα υπολοιπα μοντελα εδω: http://www.aliexpress.com/store/prod...578731786.html
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-04-13, 11:34
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Δυστυχώς ενώ έπρεπε να έχω στα χέρια μου το liner, κάτι έγινε με την παραγγελία. Με τα πολλά θα το έχω μετά τις 21 του μηνός. Για αυτό το λόγω οι εργασίες πάνε με ρυθμούς χελώνας. Τουλάχιστον έχω περισσότερο χρόνο να διαχειριστώ τα χώματα που είναι περισσότερα από ότι υπολόγιζα και να σκεφτώ κάτι λεπτομέρειες.

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-04-13, 11:45
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Ισως το θα σου αργυσει κατι θα σου δωσει τον χρονο να σκεφτεις καλυτερα καποια πραγματα και να τα διαχειριστεις ποιο σωστα!Καλο κουραγιο με ολο αυτο το χωμα!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-09-16, 09:56
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Θέλει χρόνο μια τέτοια κατασκευή. Ευχαριστώ για την συμπαράσταση Αρτεμισία.

Για την επέκταση.... σκέφτομαι να φάω τα σκαλοπάτια εκτός από 2. Το ένα που θα μείνει θα είναι του καταρράκτη και το άλλο αυτό που θα κάθονται οι γλάστρες πάνω. Μου το έλεγε και ο Andros πριν χρόνια, και τελικά τώρα λέω να φάω το μεγαλύτερο μέρος από τα σκαλοπάτια.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros 03-04-2013, 23:37 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχουν πλεον αναθεωρηθει πολλα πραγματα σχετικα με τις λιμνες κοι...
Τα σκαλοπατια για να κατσουν πανω γλαστρες δεν υφιστανται πλεον για πολλους λογους αλλα αμα θες καντα..........

Σκέφτομαι να φάω και κάποια ζικ ζικ που έχω και να γίνει ποιο τετράγωνη η λίμνη. Έτσι θα κερδίσω λίτρα και θα χρησιμοποιήσω το λινερ που είδη έχω.

Δυστυχώς όλα αυτά θέλουν χρόνο. Σήμερα θα κάνω τα μπαλώματα και ένα επιπλέον έλεγχο για διαρροές και θα πρέπει να φύγω για 1 εβδομάδα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-09-16, 10:07
takolas Ο χρήστης takolas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2015
Περιοχή: Μεσσηνια
Μηνύματα: 235
Προεπιλογή

Κρίμα, μεγάλη αναστάτωση, καλή δύναμη!
Ευκαιρία όμως για βελτιώσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-09-16, 11:21
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Παναγιωτη με τιποτε δεν θα ηθελα να μπω στην θεση σου αλλα καθε εμπόδιο για καλο που λενε,
Σκεψου την πιθανότητα να βαλεις κατω απο το Liner πετροβαμβακα να μην εχεις ποτε πρόβλημα θα σου κλεψει λιγα λιτρα λογο παχους αλλα θα σε σωσει απο σκισίματα και τρύπες
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-09-16, 12:28
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ευχαριστώ takolas. Κάνω σχέδια για μεγάλη βελτίωση. Τώρα όμως θα αρκεστώ με μια μικρή βελτίωση με τα υλικά που έχω.

@Yiannis59 Κάτω από το λινερ μόνο γεωύφασμα είχα χωρίς να ρίξω άμμο για να είναι ποιο μαλακά. Έβλεπα κάτι χαλιά, κουρελούδες και χαρτόνια που έχω για πέταμα και σκεφτόμουν αν έχει νόημα να τα βάλω από κάτω. Με βάζεις σε σκέψεις.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η λίμνη μου. yiannossavva Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 21-11-13 16:55
η λίμνη μας!!! tanale Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 6 01-02-13 16:09
φίλτρο για λίμνη xristosss DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 28-05-11 00:06
Λίμνη stavros55 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 08-01-10 19:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07410 seconds with 15 queries