Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 23-08-12, 15:13
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

οταν λεει φωτογραφια απο πανω εννοει ακριβως απο πανω
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 23-08-12, 15:18
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Επειδη αυτο καθεται στον πατο, αν την βγαλω απο πανω δεν θα φαινεται τπτ. Τεσπα, οπως και να χει, ξεκινησα με αλατι. Εξαλλου δεν μπορω να κανω και πολλα. Τα...λαθη εχουν γινει προ πολλου, τωρα απλα φαινονται σιγα-σιγα οι...συνεπειες τους
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 23-08-12, 15:22
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

ρε συ παληκαρι, ουτε ο πρωτος εισαι ουτε ο τελευταιος που βγαζει φωτογραφια απο πανω. θες η οχι να τον βοηθησεις?

εχω χασει (δεν ξερω ακομα απο τι) 10 χρυσοψαρα και μεχρι σημερα λεω "να ειχα κανει εγω μαλακια αλλα οχι ετσι". τα μισα προλαβα να τα βοηθησω αλλα τελικα τα εχασα κι αυτα. Ολα ομως το ηξερα οτι θα πεθαινανε πριν πεθανουν απλα δεν μπορεσα να κανω κατι παραπανω.

Οποτε καλως η κακως οταν βλεπω ενα χρυσοωαρο υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να μπορω να καταλαβω ποσο καλα ειναι.

οταν λες καθεται κατω, ειναι αυτες οι φωτο που μας εδειξες, η καθονται και με αλλον τροπο (γιατι υπαρχουν τουλαχιστον 2 τροποι απο τους οποιους ο ενας ανησυχητικος)
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 23-08-12, 15:33
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Προσπαθησα να βγαλω απο πανω αλλα δεν εστιαζει και βγαινει θολη. Οταν λεω οτι καθεται στον πατο, το εννοω ακριβως οπως φαινεται στις φωτο, ειναι σαν να κοιμαται, αλλα μαλλον παει και καθεται εκει που συνηθως κοιμαται, για να αποφυγει ετσι το αλλο, που διαρκως το 'πειραζει' οταν προσπαθει να κανει καμια βολτα
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 23-08-12, 15:37
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

αν εχεις αεραντλιες κτλ τις κλεινεις και βγαλει την φωτογραφια.... αν δε φαινεται δε φαινεται αλλα ασε εμας να το κρινουμε αυτο.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 23-08-12, 15:51
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Οριστε απο πανω αν και δεν διακρινονται και πολλα...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2177.jpg
Εμφανίσεις:  703
Μέγεθος:  16,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2178.jpg
Εμφανίσεις:  726
Μέγεθος:  18,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 23-08-12, 15:53
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

ειδες? ποιος το λεει οτι δε διακρινονται πολλα. ΔΕΝ εχει ανοιχτα λεπια. χωρις να παιρνω ορκο βεβαια. αυτο που εχεις να κανεις εσυ ειναι να το βλεπεις απο πανω και να δεις αν εξεχουν εστω και λιγο τα λεπια. για να βλεπεις αν ειναι ανησυχητικα χοντρο θα το κοιτας απο τη μου και αν βλεπεις την κοιλια του αριστερα και δεξια απο τα ματια τα πραγματα δεν ειναι καλα.

το ανησυχητικο ξαπλωμα στον πατο ειναι οταν ολα τα πτερυγια και ουρες του ειναι κρεμασμενα κατω. εμενα 2 μου το κανανε αυτο και τα δυο πεθαναν λιγο αργοτερα
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 23-08-12, 16:01
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Το 'ενθαρρυντικο' ειναι οτι τα πτερυγια του δεν τα εχει μαζεμενα. Σημερα ειναι η 6η μερα που ειναι σε αυτη την κατασταση, ισως αυτο να ναι θετικο με την εννοια οτι ακομα δεν εχει ...αποδημησει. Εσενα οσο ψοφησαν, τα ειχαν μαζεμενα;
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 23-08-12, 16:05
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

ναι καθονταν κατω με τα παντα πεσμενα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 23-08-12, 18:07
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Αλλαγες καθημερινές μικρές, και να παρακολουθείς την αμμωνία σου..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 23-08-12, 22:05
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Μου φαινεται λιγακι περιεργο να εχω ανεβασμενη αμμωνια, γιατι και τις αλλαγες κανω τακτικα, και μετρησεις κανω και δεν ειδα κατι τετοιο. Εξαλλου απο την στιγμη που εχω νιτρικα και μαλιστα μαλλον ανεβασμενα, αυτο δεν εξασφαλιζει οτι και η αμμωνια θα ειναι σε χαμηλα επιπεδα; Μηπως ειναι αυτα υπευθυνα;
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 23-08-12, 22:15
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

αφού έχεις νιτρικά, σημαίνει οτι έχει γίνει ο κύκλος... δε σημαίνει όμως οτι έχεις και όσα βακτηριδα χρειάζονται για να μετατρέψουν όλη την αμμωνία άμεσα..
άμα ριξω μισό κουτι τροφή μέσα, θα ανεβάσει αμμωνία, κι ας έχω στωμένο φίλτρο..
Αυτό που λέω είναι οτι μπορεί το φίλτρο σου να είναι ήδη ίσα ίσα, και όταν το καθαρίζεις κι όλας να μην επαρκέι..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 23-08-12, 22:27
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Ο κυκλος εχει γινει σιγουρα και μαλιστα με παιδεψε πολυ, ειμαι και τελειως απειρος...Οταν λες βακτηριδια, εννοεις τα νιτρωδη; Γιατι αυτα τον τελευταιο καιρο νομιζω ειναι ανεβασμενα και κακως τα αμελησα.
Βεβεια τις μετρησεις τις κανω πριν καθαρισω το φιλτρο και οχι λιγο πιο μετα. Ηλπιζα οτι εστω κι αυτο το φιλτρακι θα μπορουσε να αντεξει αυτη την ιχθυοφορτωση
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 23-08-12, 22:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα νιτρωδη ειναι κι αυτα ακρως τοξικα οπως (και η αμμωνια) και πρεπει να ειναι παντα μηδεν.

Το οτι δεν ειναι μηδεν σημαινει οτι κατι δεν παει καλα με τη βιολογια του φιλτρου και το φιλτρο δεν ειναι στρωμενο.

Βακτηρια, εννοει τα νιτροποιητικα βακτηρια που μεταβολιζουν την αμμωνια σε νιτρωδη και τα νιτρωδη σε νιτρικα.
Πρεπει να μελετησεις τον κυκλο του αζωτου. Ειναι πολυ απλος,
-------------------------
Το ψαρι εχει τα συμπτωματα της δηλητηριασης απο νιτρωδη?

Παράθεση:
"Μερικές πληροφορίες για τα Νιτρώδη άλατα ΝΟ2, επίσης δολοφόνους για τα ψάρια μας.

Δράση των Νιτρωδών αλάτων (ΝΟ2):
Το ΝΟ2 αντικαθιστά το οξυγόνο (Ο2) της αιμοσφαιρίνης στο αίμα των ψαριών και αυτά πεθαίνουν από ασφυξία.
Ενδεικτικά αναφέρεται ότι η ΝΗ3 είναι 10 φορές περίπου πιο τοξική από τα ΝΟ2.

Συμπτώματα ύπαρξης Νιτρωδών αλάτων (ΝΟ2) μπορούν να θεωρηθούν:
- Σε χαμηλά επίπεδα ΝΟ2, τα ψάρια μπορεί να τρίβονται σε αντικείμενα ή/και να κάνουν απότομα τινάγματα, ή/και να χάνουν το χρώμα τους.
- Καθώς τα επίπεδα ΝΟ2 αυξάνονται, το ψάρι θα γίνει ληθαργικό, αλλά παρόλα αυτά θα μπορεί να κολυμπάει μέχρι την τροφή.
- Αν το ψάρι έχει προσβληθεί με δηλητηρίαση από τα νιτρώδη, τα βράγχια θα πάρουν ένα χλωμό μαύρισμα έως σκούρο καφέ χρώμα και τα ψάρια μπορεί να εμφανίσουν σημάδια αναπνευστικής δυσχέρειας, δηλαδή να λαχανιάζουν στην επιφάνεια του νερού (αν δεν πρόκειται για λαβυρινθόψαρα που το συνηθίζουν και υπό κανονικές συνθήκες) ή να κολυμπάνε συνεχώς, κάτω από την έξοδο του φίλτρου που γίνεται πιο έντονη ανατάραξη το νερού.

Αντιμετώπιση:
Το καθαρό νερό μέσω ποσοστιαίας αλλαγής με αποχλωριωμένο νερό και σε σωστή θερμοκρασία, μια δυνατή αεραντλία και κάποια θεραπεία ή πρόληψη για δευτερογενείς παθήσεις, θα αντιστρέψει μερικές φορές την κατάσταση της υγείας τους."
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 23-08-12 στις 22:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 23-08-12, 22:46
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Σορρυ βρε Σπυρο, για τα νιτρικα ηθελα να πω οχι τα νιτρωδη! Τα νιτρωδη μου ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ 0, εκτος και αν το τεστ λεει...αρλουμπες. Τα νιτρικα μου εμφανιζονται ανεβασμενα, αλλα δεν μπορω με σιγουρια να πω ποσο μπορει να εχουν φτασει, καθως το τεστ της api που εχω, απο το 20 και πανω, εχει κατι αμυδρες παραλλαγες του κοκκινου χρωματος που ειναι σχεδον αδυνατο να πεις με σιγουρια αν ειναι 20 ή 40 ή 80... Ξερουμε μηπως τι επιπτωσεις μπορει να εχουν τα ανεβασμενα νιτρικα;
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 23-08-12, 23:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι, ασχημες. Tα επιπλεον νιτρικα ειναι αιτια καρκινωματων, σε ψηλες συγκεντρωσεις τα συμπτωματα ειναι πιο αμεσα ορατα.....

SYMPTOMS
Fish with nitrate poisoning will often appear very sluggish. Their gills will be opening and closing rapidly and they will often be found swimming at the surface of the tank ΅gaspingΆ for air. Occasionally you will be able to notice brown or yellowish discolorations of the gills.
.Higher or prolonged exposure to high levels of nitrate will show signs of loss of appetite, fish resting on the bottom, a bent or curled positioning of the body, crooked spine, uncontrolled swimming or swimming in circles, spasms or twitching. Usually at this point the fish is unlikely to survive!

Read more: http://gardenofeaden.blogspot.com/20...#ixzz24PPkuZUx
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 24-08-12, 00:12
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Χμμμ νομιζω οτι κι εμενα αυτα τα συμπτωματα εχει. Ειναι ληθαργικο (μου θυμιζει την 2η φωτο που εχει το λινκ που εβαλες που καθεται στην γωνια σχεδον διπλωμενο), καθεται συνεχεια στον πατο, παρατηρησα και οτι ανοιγοκλεινει το στομα του, οχι ομως οπως συνηθως κανουνε, αλλα σαν να σου...στελνει φιλια. Κι οταν προσπαθει να κολυμπησει, κι ενω ηδη εχει αρχισει και το κυνηγαει το αλλο, παρατηρω οτι σαν να γερνει αριστερα-δεξια το σωμα του, δεν εχει δηλ. σωστη πλευση. Ισως να τα ταιζα υπερβολικα, και σιγουρα δεν φροντισα να αλλαζω πιο συχνα το νερο, αφου ειχα δει οτι τα νιτρικα ειναι υψηλα (αν και επαναλαμβανω το τεστ της api σε μπερδευει με τα χρωματα του)
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 24-08-12, 00:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν νομιζω να ειναι παραταισμενο το ψαρι απο τις φωτο που ειδα.
Μαλλον το αντιθετο.
Εκτος κι αν αδυνατισε τοσο απο τοτε που εκοψε το φαι.


Η πηγη των προβληματων αυτων, προερχονται απο τον μικρο διαθεσιμο χωρο και την ελλειπη συντηρηση.
Ο συνδυασμος και των δυο, ειναι γρηγορα θανασιμος.

Απο την αλλη, ενα ψαρι δεν θα το αφηνουμε υποσιτισμενο, για να μην αναγκαζομαστε να κανουμε συχνα αλλαγες ή γιατι εχουμε μικρο ενυδρειο γιαυτο το ψαρι.
Πρεπει να βρισκουμε λυσεις.

Στην μειωση των νιτρικων μπορει να βοηθησουν και τα γρηγορης αναπτυξης φυτα. Εχεις δοκιμασει Ποθο? με τις ριζες στο νερο και τα φυαλλα εκτος ενυδρειου?
Εχεις μετρησει το νερο της βρυσης για νιτρικα?

Κανε μικρες απανωτες αλλαγες.
Καθε 3 ωρες 5 % με νερο ιδιας θερμοκρασιας και αντιχλωριο και εχε αεραντλία.

Φυσικα τωρα δεν ταιζεις μεχρι να συνελθει και να το βαλεις στο ενυδρειο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 24-08-12, 00:53
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Το ψαρακι ειναι πιο μικροκαμωμενο τουλαχιστον σε σχεση με το αλλο. Η ορεξη του ποτε δεν κοπηκε, αλλα νομιζω παντα ετρωγε πιο λιγο απο το αλλο.
Ο χωρος σιγουρα ειναι μικρος. Σκεφτομαι να παρω ενα κανονικο ενυδρειο, αλλα οπως βλεπεις ακομα κανω...μαθηματα
Φυτα δεν εχω δοκιμασει οχι, εδω δεν μπορω να συντηρησω τα ψαρακια, τα φυτα μου λειπανε...
Αλλαγες να κανω καθε 3 ωρες; Πως θα γινει αυτο; Πρεπει να μην κοιμαμαι και να μην παω στην δουλεια....
Το ψαρακι το εχω μεσα στο ΄κουτι΄ μαζι με το αλλο. Αν το εβαζα σε καποιον κουβα ας πουμε,θα πρεπε να εχω και σταθερη θερμοκρασια και δεν μπορω αυτο να το κανω, ειδικα με την κωλοζεστη που εχει. Να το ταιζω ή να ταιζω μονο το αλλο; Το αλατι που εβαλα να το αφησω ή σταδιακα να το βγαλω;
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 24-08-12, 06:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Υπαρχουν φυτα που απλα τα βαζεις στο ενυδρειο και δεν θελουν ουτε φυτεμα.
Ο ποθος δεν ειναι καν ενυδρειακο φυτο.
ΕΙναι φυτο εσωτερικου χωρου.
Ξεπλενεις καλα τις ριζες του απο το χωμα και τις βαζεις στο ενυδρειο σαν να ειναι η γλαστρα του το ενυδρειο, και το υπολοιπο φυτο το ακουμπας απο πανω.


Αλλαγες κανε οσο εισαι σπιτι, οχι ολο το 24ωρο.
Απλα οσο πι πολλες τοσο πιο συντομσ θα πεσουν τα νιτρικα/.
Δεν σου εγραψα για πιο μεγαλες για να μη στρεσαρστει περισσοτερο το ψαρι.
Κανε μεχρι 10%, αλλα να εχει ιδια θερμοκρασια το νερο και να το βαζεις παρα πολυ αργα.

Που τα εχεις τα ψαρια? Καραντινα? κυριως ενυδρειο? (οτι κι αν ειναι αυτο) Εχεις αλλο χωρο αν χρειαστει?
Φιλτρο εχει? ποιιο φιλτρο ειναι και τι υλικα εχε μεσα?
Βαλε μια πανοραμικη φωτο του ενυδρειου-κουτιου
Το νερο τους ειναι διαυγες?
Ποσο γραμ. αλατι ανα λιτρο εχεις βαλει?
Αν ταιζεις πρεπει να κανεις αλλαγες συνεχεια στην κατασταση που ειναι το νερο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 24-08-12, 12:27
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Τα ψαρακια τα εχω σε ενα κουτι 50 λιτρο. Ισως θυμηθεις το αναλογα θεμα που ειχα ανοιξει πριν κανα 6 μηνο και μου ειχες δωσει και εσυ και τα αλλα παιδια αρκετες συμβουλες για το τι να κανω. Eκει εχω αναφερει βημα-βημα τι εχω κανει ως τωρα και εχω βαλει ενα σωρο φωτος
Φιλτρακι εχω αυτο: http://petcumulus.com/index.asp?page=product&pid=2573 στο οποιο ομως εχουν γινει καποιες τροποποιησεις: μεσα ειχε σφουγγαρι και ανθρακα. Ο ανθρακας εφυγε, το σφουγγαρι μειωθηκε περιπου κατα το 1/5 και μπηκε μια καλτσα με substrat
Αλατι εβαλα χτες 3γρ ανα λιτρο
Το νερο τους διαυγες ειναι
Αλλο χωρο δεν εχω, με την εννοια οτι και κουβα να βαλω, ουτε 2ο φιλτρο εχω και θα ναι και καπως δυσκολο να κρατησω εκει σταθερη θερμοκρασια.
Τα νιτρικα τωρα τα μετρησα, πρεπει να ναι γυρω στο 15
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 24-08-12, 14:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τοτε περιμενε μηπως και ισιωσει το ψαρι.
Κρατα χαμηλα τα ΝΟ3.
Αν ειχε φαει στην αρχη αμμωνια νιτρωδη, μπορει να βγαινουν τωρα τα προβληματα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 25-08-12, 12:27
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Οκ θα τα κανω αυτα.
Σιγουρα στις αρχες την αμμωνια του την ειχε φαει...
Μια ευλογη απορια μου ομως ειναι, πως καποια κατορθωνουν και ζουνε για αρκετο σχετικα διαστημα μεσα σε γυαλες, σε συνθηκες επιεικως απαραδεκτες, ενω τα δικα μου, παρ' ολη την...ερασιτεχνικη προσπαθεια που κανω, δεν φαινεται να την παλευουν... Βεβαια θα μου πεις οτι καθε οργανισμος εχει τις δικες του αντοχες, οκ. Το λεω με την εννοια οτι γενικα τα χρυσοψαρα, θεωρουνται ανθεκτικα ψαρια
-------------------------
Το ψαρακι, οπως ηταν αναμενομενο, δεν τα καταφερε...
Διαφορες σκεψεις περνουν απο το μυαλο μου...Τι εφταιξε τελικα περισσοτερο; Ή ισως αρχικη του μεταχειρηση μεχρι να ερθει σε μενα; Οι πρωτες 5 μερες που εζησε σε εκεινο το τρισαθλιο κουτακι; Ή η συνολικη απειρια μου;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lionor : 25-08-12 στις 12:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 25-08-12, 12:35
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

κρίμα...
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 25-08-12, 14:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ψαρακι, οπως ηταν αναμενομενο, δεν τα καταφερε...
Διαφορες σκεψεις περνουν απο το μυαλο μου...Τι εφταιξε τελικα περισσοτερο; Ή ισως αρχικη του μεταχειρηση μεχρι να ερθει σε μενα; Οι πρωτες 5 μερες που εζησε σε εκεινο το τρισαθλιο κουτακι; Ή η συνολικη απειρια μου;
Μαλλον και τα τρια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 25-08-12, 14:29
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ θα τα κανω αυτα.
Το λεω με την εννοια οτι γενικα τα χρυσοψαρα, θεωρουνται ανθεκτικα ψαρια
αυτο ειναι ΟΤΙ χειροτερο κυκλοφορει εκει εξω και για αυτο την παθαινουν τοσα χρυσοψαρα.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 25-08-12, 22:30
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Στεναχωρηθηκα πολυ σημερα με την ασχημη εξελιξη που ειχα.
Λεγοντας οτι ειναι ανθεκτικα, σαφως και δεν εννοω οτι μπορουμε και να τα υποβαλλουμε σε οποιεσδηποτε συνθηκες.
Το 'παραξενο' ειναι οτι ως τωρα, δεν μου χε εμφανισει καποιο ασχημο σημαδι, κι αρχισα να ελπιζω οτι αφου ξεπερασε τις πρωτες δυσκολες μερες επιβιωσης θα ζουσε ικανοποιητικα. Ξαφνικα, πριν μια βδομαδα εκατσε στον πατο, κι εκει...εμεινε.
Αν ειχε καει στις αρχες απο αμμωνια, χρειαστηκε 5-6 μηνες για να εκδηλωσει προβλημα; Αυτα που ζουνε σε γυαλες 1 και 2 χρονια, δεν εχουν ποτε εκτεθει σε αμμωνια; Ή οι συνθηκες που τα κρατουνε εκει ειναι τοσο ιδανικες; Εδω οι περισσοτεροι δεν ξερουν καν οτι πρεπει να βαζουν αντιχλωριο στο νερο...
Το ολο σκεπτικο του ερχεται να συμπληρωσει, περα απο την συναισθηματικη φορτιση που εχω, το εξης ερωτημα: η οσο το δυνατον μακροχρονη επιβιωση τους ειναι τελικα ο κανονας ή η εξαιρεση...;
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 25-08-12, 23:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ειχε καει στις αρχες απο αμμωνια, χρειαστηκε 5-6 μηνες για να εκδηλωσει προβλημα; Αυτα που ζουνε σε γυαλες 1 και 2 χρονια, δεν εχουν ποτε εκτεθει σε αμμωνια; Ή οι συνθηκες που τα κρατουνε εκει ειναι τοσο ιδανικες;
Παιζει ρολο η ποσοτητα αμμωνιας οπως και η διαρκεια εκθεσης σε αυτη.
Αναλογα αυτα λοιπον εχουμε και τα αποτελεσματα, αμεσα ή μακροχρονα.

Παράθεση:
Η δηλητηρίαση από αμμωνία μπορεί να συμβεί ξαφνικά, ή σταδιακά για μία περίοδο ημερών. Αρχικά τα ψάρια φαίνονται να λαχανιάζουν στην επιφάνεια για αέρα. Τα βράγχια αρχίζουν να γίνονται κόκκινα ή μελανά, και μπορεί να φαίνεται ότι αιμορραγούν. Τα ψάρια χάνουν την όρεξή τους και γίνονται όλο και περισσότερο ληθαργικά. Σε μερικές περιπτώσεις τα ψάρια μπορεί να παρατηρηθεί να κάθονται στο βυθό με κλειστά τα πτερύγια. Δεδομένου ότι η ζημία από δηλητηρίαση αμμωνίας συνεχίζεται, οι ιστοί καταστρέφονται με ένδειξη αυτού τις κόκκινες ραβδώσεις ή μικρές πληγές που εμφανίζονται στο σώμα και τα πτερύγια. Η εσωτερική ζημία συνεχίζεται στον εγκέφαλο, τα όργανα, και το κεντρικό νευρικό σύστημα. Το ψάρι αρχίζει να αιμορραγεί εσωτερικά και εξωτερικά, και τελικά πεθαίνει.
ΑΜΜΩΝΙΑ - Τι είναι και πως την αντιμετωπίζω;


Αν επιζησει ενα ψαρι απο εκθεση σε αμμωνια, δεν σημαινει οτι αυτο εγινε χωρις βλαβες.
Μπορει λιγο να πειραχτηκαν τα νεφρα του (ή καποιο αλλο οργανο, ή ολα), οχι σε σημειο ομως που να πεθανει αμεσα, μπορει να εγιναν ομως σαν νεφρα 30 χρονων ψαριου.
Ποσο να αντεξει?

Τα ψαρια που ζουν 1-2 χρονια στις γυαλες αυτο παθαινουν.
Γερνανε πριν την ωρα τους και πεθαινουν μονο 1-2 χρονων.
Αντι 20-30-40, 44 το μεγιστο που εχει καταγραφει.
1-2 χρονων χρυσοψαρο ειναι σαν 3-5 χρονων ανθρωπος
Πολλα ειναι τα ενα δυο χρονια που ζουν στη γυαλα?
Σαν να υιοθετουμε ενα παιδακι και να ζει μεχρι 5 χρονων και να λεμε, μια χαρα εζησε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 26-08-12, 00:16
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλα ειναι τα ενα δυο χρονια που ζουν στη γυαλα?
Σαν να υιοθετουμε ενα παιδακι και να ζει μεχρι 5 χρονων και να λεμε, μια χαρα εζησε.
Γιατι λιγο ειναι να σου ζησει ακομα και 1 χρονο σε μια γυαλα 2-3 λιτρων, με μονη φροντιδα την αλλαγη νερου κατευθειαν απο την βρυση και το φαγητο; Χωρις φιλτρα,μετρησεις νερου,αντιχλωρια,ανεμιστηρες κλπ.
Ενταξει δεν λεω οτι ειναι και 'λογικη' αυτη και ο καθενας νομιζω ειναι πως το 'βλεπει' τελικα.
Σκεφτομαι τωρα τι να κανω με το ενα μικρο που μου απεμεινε. Ακομα εχω συγκεχυμενες σκεψεις. Να το αφησω εκει που ειναι; Να του παρω ενα καλυτερο 'σπιτακι' να μπορω κι εγω να το χαιρομαι πιο πολυ, με το ρισκο ομως να την 'κανει' κι αυτο αργα ή γρηγορα; Να παρω ενα πολυ μεγαλυτερο 'σπιτακι' με το σκεπτικο να βαλω ακομα ενα ή στο μελλον να εβαζα 2 funtail; θα δω...και ισως χρειαστω ξανα την βοηθεια του φορουμ
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 26-08-12, 00:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι λιγο ειναι να σου ζησει ακομα και 1 χρονο σε μια γυαλα 2-3 λιτρων, με μονη φροντιδα την αλλαγη νερου κατευθειαν απο την βρυση και το φαγητο; Χωρις φιλτρα,μετρησεις νερου,αντιχλωρια,ανεμιστηρες κλπ.
Ααα απο αυτην την αποψη το λες.
Ναι ΟΚ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκεφτομαι τωρα τι να κανω με το ενα μικρο που μου απεμεινε. Ακομα εχω συγκεχυμενες σκεψεις. Να το αφησω εκει που ειναι; Να του παρω ενα καλυτερο 'σπιτακι' να μπορω κι εγω να το χαιρομαι πιο πολυ, με το ρισκο ομως να την 'κανει' κι αυτο αργα ή γρηγορα; Να παρω ενα πολυ μεγαλυτερο 'σπιτακι' με το σκεπτικο να βαλω ακομα ενα ή στο μελλον να εβαζα 2 funtail; θα δω...και ισως χρειαστω ξανα την βοηθεια του φορουμ
Το σιγουρο ειναι οτι πρεπει τωρα να κρατας σωστες παραμετρους και καθαρο νερο στο ψαρι που εχεις.
Απο εκει και μετα οτι καλυτερο μπορεις να κανεις καντο.
Σιγουρα το ψαρι θα εκτιμουσε μεγαλυτερο χωρο και μεγαλυτερη ομαδα ψαριων.
Και εσυ θα το ευχαριστιόσουν περισσοτερο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
θηλυκό γκάπυ με παράξενη συμπεριφορά stdev Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 17 19-10-09 17:36
Παράξενη συμπεριφορά clown-βοήθεια sp67 Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 12 25-06-09 17:50
Παράξενη συμπεριφορά Gourami - Αρρώστια???? raklif Αρχάριοι γλυκού νερού 5 03-10-08 17:50
Παράξενη συμπεριφορά.... pani Γλυκό νερό - Γενικά 12 29-09-06 23:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09462 seconds with 14 queries