Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-10-10, 21:52
renuida Ο χρήστης renuida δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2010
Περιοχή: ΒΑΡΚΙΖΑ
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!!!!!

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΤΡΕΛΑΘΕΙ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΔΕΙΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 200LT ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ.ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΔΗΛΑΔΗ ΜΟΥ ΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΕΜΜΟΝΗ ΙΔΕΑ.ΕΧΩ ΠΟΡΟΘΕΙ ΠΩΣ ΤΟ ΛΕΝΕ.ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΨΑΞΙΜΟ ΣΕ ΜΑΓΑΖΙΑ PET ΚΑΙ INTERNET.HMOYN ETOIMH NA ΠΑΡΩ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ....ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΟΝ ΤΟΥ ΑΛΜΥΡΟΥ ΝΕΡΟΥ.ΔΕ ΒΙΑΖΟΜΑΙ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΟΤΙ ΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΜΕ ΑΛΜΥΡΟ ΘΑ ΠΤΩΧΕΥΣΩ!ΔΕΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΑ.ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΣΤ ΑΥΓΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΥ ΓΛΥΚΟΥ Η ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΑΛΜΥΡΟ?ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ.ΣΕ ΠΙΟ ΜΑΓΑΖΙ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΑΛΗΘΕΙΕΣ?ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΕΝΑ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΩΤΗΡΙΑ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-10-10, 21:59
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Καλως ορισες.Κατα την γνωμη μου επειδη το θαλασσινο περα απο το οτι ειναι πιο ακριβο σε συντηρηση και εξοπλισμοειναι και λιγο πιο δυσκολο απο του γλυκου,θα σου προτεινα να ξεκινησεις με γλυκο,ετσι ωστε να ξανα εξοικιωθεις με το θεμα ενυδρειο και την διατηρηση της ζωης.Απο κει και περα η επιλογη ειναι δικη σου.Παντως οτι και αν αποφασισεις εδω μεσα θα βρεις οτι βοηθεια χρειαστεις.Και παλι καλως ορισες
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-10-10, 22:03
Το avatar του χρήστη mitsos1975
mitsos1975 Ο χρήστης mitsos1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2010
Περιοχή: Larissa
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Ότι λές το είδα στον εαυτό μου και να φανταστεις ότι έχω ένα 60 resun τροπικό. ειναι πολύ δυσκολο τελικά να φτιάξεις ενυδρειο.
συμερίζομαι την αγωνία σου, δεν μπορώ να σε βοηθήσω!
υπάρχουν οι ειδικοί εδω που θα δώσουν λύση στα προβλήματά σου.
καλό ξεκίνημα στο νέο σου θαλασσινό.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-10-10, 22:59
Το avatar του χρήστη johnbaz
johnbaz Ο χρήστης johnbaz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

Καλως ορισες κ απο μενα.συμφωνω με τον Γιαννη.θελει πρωτα να ξεκινησεις με γλυκο νερο,να αποκτησεις παλι εμπειριες,να διαβασεις κ μετα να το επιχειρησεις το αλμυρο.σιγουρο ειναι παντως οτι εισαι εδω σε καλα χερια κ τα μαγαζια δεν τα χρειαζεσαι για συμβουλες.αυτη παντως ειναι η γνωμη μου κ αυτην ακολουθω μεχρι τωρα.
-------------------------
Επισης αν μπορεις να γραφεις με μικρα γιατι ετσι φαινεται οτι φωναζεις!!!
__________________
ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnbaz : 12-10-10 στις 22:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-10-10, 23:04
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Με 200 λιτρα στα χερια σου και μια επαφη με γλυκου νερου, υπαρχει αλλη μια προταση απο μενα..
Γιατι δεν ξεκινας με υφαλμυρο; ενδιαμεσος κρικος αναμεσα στα 2, που ειναι σαφως πιο ευκολο απο το θαλασσινο, αλλα σε εξοικειωνει με το αλατι, μετρησεις κλπ και αργοτερα πας σε ενα fish only θαλασσινο ή αναλογα με το πορτοφολι σου και την εμπειρια σου σε reef.

Θα σε παρκαλουσα ομως να μην γραφεις με κεφαλαια γιατι στην γλωσσα του internet ειναι σαν να φωναζεις.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-10-10, 23:23
symbil Ο χρήστης symbil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Θα σου προτεινα να το τολμήσεις. Απλα θελει αργα και σταθερά βηματα και για να μην σου στοιχησει απειρα χρηματα προσεκτικη επιλογή εξοπλισμού.

Καταρχην οι διαφορές του θαλασσινου με το γλυκό ειναι συγκεκριμενες και δεν ειναι τελειως διαφορετικός κόσμος.

Στο θαλασσινό πρεπει να εχουμε πολυ καθαρό νερό. Οχι μονο επειδή οι οργανισμοί της θαλασσας δεν επιζουν σε λιγοτερο καθαρό νερο αλλά και επειδή οι άλγες της θαλασσας ειναι πολύ πιο "επιθετικές" οταν εχουν τροφή και ειναι ικανές να μετατρεψουν το τελικό αποτέλεσμα σε κατι πραγματικά ασχημο. Λεγοντας καθαρό νερό στο θαλλασινο μιλάμε για 0 Αμμωνία, 0 νιτρώδη, οσον το δυνατόν λιγότερα νιτρικά καθώς και οσον το δυνατόν λιγότερα φωσφορικά.

Η θερμοκρασία ειναι παρομοια με του γλυκού νέρου με το θαλλασινό να μην συγχωρεί πολυ μεγάλες θερμοκρασίες(πάνω από 30) ειδικά οταν εχουμε ασπόνδυλα-κοράλια.

Το θαλλασινό θέλει το δικό του φωτισμό. Σε γενικές γραμμές 50% λάμπες ακτινικές ή με μπλε φως(20000Κ και πάνω) και 50% λαμπες με λευκό φως ειδικές για θαλασσινό(10000Κ-15000Κ).
Η ενταση εχει να κανει με τα ζωντανα που σκοπευεις να φιλοξενήσεις.
Για ψαρια και ζωντανό βραχο 2 Χ Τ5 ή 2 Χ Τ8 ειναι το μινιμουμ
Για ευκολα φωτοσυνθετικα 2-4 Χ Τ5
Για απαιτητικά φωτοσυνθετικά(SPS, Ανεμώνες, Clams) 4-8 ΧΤ5

Κυκλοφορία νερου. Ειναι μεγάλο θεμα αλλά το θεωρω critical για ενα υγιες θαλασσινό ενυδρείο σε αντιθεση με το γλυκό. Υπάρχουν ειδικές συσκευες για την κυκλοφορία του νερού στο θαλασσινό. (πχ. http://hydorkoralia.com/ - http://www.saltycritter.com/pumps/tunze_nano_stream.htm - κινεζικές http://www.boyuaquarium.com/en_small...EC%C0%CB%B1%C3)

Η αλλαγές νερου γίνονται με καπως διαφορετικό τρόπο καθώς απαιτηται η δημιουργία τεχνητου θαλλασινου νερου το οποιο συνηθως θελει καποιο χρονο για να ετοιμαστεί.

Στο θαλλασινο τσεκαρουμε τα επιπεδα ασβεστίου, μαγνησιου κατι το οποιο δεν ειναι τοσο critical αν κανουμε συχνες αλλαγές νερού και τατοχρονα δεν εχουμε κοραλια που καταναλωνουν μεγαλες ποσοτητες απο τα αυτά.

Εγω αν ξεκιναγα σημερα και με δεδομενο οτι εχεις 200 λιτρα ενυδρείο θα εκανα τα εξής:

Θα πεταγα το υπαρχον καπακι ενυδρείου(αν υπαρχει).

Θα αγοραζα το ειδικό αλατακι.

Θα αγοραζα skimmer. Εδω θελει προσοχή. Πρεπει να ειναι κρεμαστό, καλό, και για αρκετα παραπανω λιτρα απο αυτά που αναγραφει ο κατασκευαστης. Να υπολογιζεις οτι για το ενυδρειο σου θελεις ενα skimmer για ενυδρεια 400-1000 λιτρα.

Θα αγοραζα συσκευή αντιστρωφης οσμωσης(RO) τουλαχιστον 4ων σταδίων.

Θα αγοραζα ενα μαραφετι να μετραει την αλατοτητα του νερου. Τα φτηνα ειναι αναξιοπιστα. Θα πηγαινα κατευθειαν λοιπον σε ρεφρακτομετρο.

Θα αγοραζα ενα δοχειο για να φταχνω το νερο. Με 30-50 λιτρα δοχειο νομιζω κανεις δουλεια.

Θα αγοραζα 20 κιλα λεπτη λευκή άμμο αραγωνίτη. Προσοχή στο να ειναι αραγωνίτης και οχι αλλη αμμος για ενυδρεια γλυκου νερού.
Επισης να ειναι λευκη γιατι ειναι ομορφη και δυσκολα την αλλαζεις αν δεν σου αρεσει και να ειναι λεπτη γιατι πανω σε αυτο θα στηριξεις ενα μεγαλο μερος της βιολογιας του ενυδρειου σου
Αν το αντεχε η τσεπη μου θα αντικαθιστουσα τα 10 απο τα 20 κιλα με ζωντανη αμμο, αν και δεν ειναι απαραιτητο.

Θα αγοραζα ενα φωτιστικο με 4 λαμπες Τ5. Εχε υποψη σου οτι αυτα τα φωτιστικα ειτε τα κρεμας απο το ταβανι ειτε τα ακουμπας στο τζαμι του ενυδρειου αν το υποστηριζουν.

Θα αγοραζα 2 κυκλοφορητες 3-5000 λιτρα/ωρα.

ΔΕΝ ΘΑ ΑΓΟΡΑΖΑ εξωτερικά φιλτρα, UV λαμπες και διαφορα αλλα συμπραγκαλα που πιθανως θα σου προτεινουν καποια καταστηματα.

Σε τιποτα απο τα παραπανω δεν θα εκανα σκοντο. Τα θεωρω απαραιτητα για ενα υγιες νεο ενυδρειο το οποιο εχει τα φοντα να φιλοξενησει απαιτητικους οργανισμους στο μελλον χωρις να αλλάζει συνεχώς εξοπλισμό.

ΥΣ1. Θελει ψαξιμο ειδικά για skimmer, Φωτιστικό, λαμπες φωτιστικού, κυκλοφορητες. Αν θες σου προτεινω.

ΥΣ2. Ξεχασα αλλη μια διαφορα με το γλυκό νερό. Στο θαλασσινό ακόμα και αν αρωστησουν τα ψαρια ΔΕΝ ριχνουμε φαρμακα. Ειδικά φαρμακα που εχουν χαλκο ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ. Αρα δεν πρεπει να αρωστενουν τα ψαρακια μας και ο καλυτερος τροπος να το πετυχουμε αυτό ειναι με τις καλυτερες δυνατες συνθηκες για αυτά. Αν λαβεις υποψη οτι καποια απο αυτα ειναι ακριβουτσικα τοτε καλυτερα να ξοδεψεις σε καλο αρχικό εξοπλισμό παρα να τα σκας για να αγοραζεις συνεχεια ψαρακια-κοραλακια.

Καλή τύχη.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-10-10, 23:54
renuida Ο χρήστης renuida δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2010
Περιοχή: ΒΑΡΚΙΖΑ
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

συγνωμη για τα κεφαλαια,ξεχαστικα απ τη φουρια μου να σας μιλησω.ειναι η πρωτη φορα που γραφομαι σε φορουμ και πραγματικα δε περιμενα απαντηση τοσο αμεσα.νιωθω κιολας οτι ολα θα πανε καλα οτι κ να αποφασισω.γινεται μια εκθεση 15-17 οκτωβριου στη μεταμορφωση.θα εχουν κ ενυδρεια.λεω να παω.αν και νομιζω οτι εχετε δικιο.μαλλον καλυτερα θα ηταν να ξαναξεκινησω με γλυκο ενυδρειο να μαθω κ να διαβασω περισσοτερο.σοφο.τι λετε λοιπον για φιλτρο 2217 eheim?το χω βρει 125e στο ιντερνετ.λεω να ξεκινησω με κοπαδακια.χρειαζομαι κ εσωτερικο μηχανικο φιλτρο η χωρανε ολα μεσα στο 2217?αν εχετε κ καμια ιδεα για συνδιασμους με γκαμπι που μου αρεσουν πολυ,θα το ηθελα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-10-10, 00:20
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες! ετοιμαζομουν να σου γραψω οτι με διαβασμα και χωρις βιασυνες ολα γινονται. ακομη και να ξεκινησεις με reef...και ο,τι θελεις καλυτερα να συμβουλευεσαι συγχομπιστες με εμπειρια στα θαλασσινα παρα τους μαγαζατορες...
αλλα βλεπω οτι μαλλον κατασταλαξες στο γλυκο...
καλη επιτυχια στο χομπυ!
για τις αποριες σου ανοιξε θεματα στις αντιστοιχες κατηγοριες.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 16-10-10 στις 15:13
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-10-10, 03:45
renuida Ο χρήστης renuida δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2010
Περιοχή: ΒΑΡΚΙΖΑ
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

μετα απο σκεψη αποφασισα να ξεκινησω ενα f/o ενυδρειο.ψαχνω να βρω ενα καλο skimmer.το ενυδρειο που εχω ειναι 200lt τετραγωνο περιπου 60χ60.
ειμαι αναμεσα στα εξης:deltec mce 600 αν βρω μεταχειρισμενο,aqua c remora pro hang on,η tunze 9002 που θελω να αποφυγω γιατι μου φαινεται μικρο.σκεφτομαι να παρω κ ενα eheim 2217 με substrat pro,activated ανθρακα και αντιφωσφορο με σιδηρο.2 κυκλοφορητες 3000lt/h ο καθενας,θερμοστατη jager 200,
20 κιλα ζωντανο αραγωνιτη sugar size,10 kιλα ZB κ 10 αλλα 10 οχι ζωντανο.το αλατακι κ σιγα σιγα θα ξεκινησω.
πως σας φαινεται?
το προβλημα μου ειναι ποιο skimmer να παρω κ απο που?
θα χρειαστω κ καποιον να με βοηθησει στο στησιμο.να ρωτησω αν αναλαμβανουν απο καποιο pet shop.περιμενω τις συμβουλες σας!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-10-10, 15:16
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εχω 2 deltec mc600 που τα πηρα μεταχειρισμενα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. βιολογικο υλικο δε χρειαζεται να βαλεις..θα ξεκινησεις με λιγα ψαρακια σαν να εχεις 10 κιλα μονο βραχο και θα αυξησεις αργοτερα την ιχθυοφορτωση σου οταν "ζωντανεψει" και ο νεκρος.
καλυτερα να ζητησεις βοηθεια συγχομπιστων εκτος και αν σου συστησουν καποιο "σωστο" καταστημα, αλλα δε βρισκω το λογο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-10-10, 18:18
renuida Ο χρήστης renuida δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2010
Περιοχή: ΒΑΡΚΙΖΑ
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

θα βαλω αγγελια εδω μπας κ υπαρχει κ για μενα ενα.δεν χρειαζομαι εξωτερικο ε?ωραια.δεν εχω ομως sub και που θα βαλω τον ανθρακα κ το αντιφωσφορο?μπορω μεσα στο φιλτρο η δεν χρειαζονται καθολου λες?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-10-10, 23:49
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μπορεις και σε ενα μικρο hang on φιλτρο ή εσωτερικο να βαλεις ανθρακα και αντιφωσφορο. αν θελεις να παρεις εξωτερικο οκ...ομως βιολογικο υλικο μη βαλεις γιατι θα ανεβαινεις γρηγοροτερα σε νιτρικα αλλα και δε θα επιτρεπει στο βραχο σου να αναπτυξει στο φουλ βιολογια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τι να κανω. Ninos Malawi 8 22-08-10 11:23
τι α να κανω; λατσε τζενη Αρχάριοι γλυκού νερού 17 11-01-10 21:51
ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!!! john922 Ζωοτόκα 5 04-03-09 16:13
ΛΕΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ!!!! KARAGIANNISV Fish Only 24 20-07-08 22:21
τι να κανω?τι να κανω? dinos99 Γλυκό νερό - Γενικά 6 30-10-07 12:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05936 seconds with 15 queries