Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 15-11-04, 04:40
Το avatar του χρήστη dalex
dalex Ο χρήστης dalex δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή ΑΠΡΟΣΜΕΝΑ ΓΕΝΝΗΤΟΥΡΙΑ

Έχω ένα ενυδρείο GENESIS 80 είναι περίπου 90 λίτρα.
Έχω ένα εσωτερικό φίλτρο και φίλτρο βυθού.
Έχω φωτισμό από δυο λάμπες φθορίου μια μπροστά και μια πίσω (η πίσω έχει μοβ φως )
Έχω τέσσερα Anubias nana που δεν έχουν όμως αναπτυχθεί πολύ και Ceratophyllum demersum.
Έχω ένα κομμάτι ξύλο και μια μικρή σπηλιά.
Έχω 6 Rummy nose tetra, 5 Harlequin Rasbora, 1 Ancistrus, 1 Ancistrus Albino, 1 Albino Cory και ένα τελείως διάφανο ψάρι που είχε μπει κατά λάθος μέσα στη σακούλα σε μια αγορά και δεν ξέρω τι είναι (με την ευκαιρια αν ξερει καποιος ας μου πει τι ψαρι είναι αυτό) ακόμα υπάρχουν μέσα πολλά σαλιγκάρια και μαύρη άλγη που τείνει να καλύψει τα πάντα και που δεν μπορώ να ξεφορτωθώ.
Το ενυδρείο όπως είναι στημένο λειτουργεί περίπου ενάμιση χρόνο.
Μετρήσεις έχω πολύ καιρό να κάνω. Έκανα μόνο τον πρώτο καιρό.


Παιδία καλησπέρα. Μετά από πολύ καιρό επανέρχομαι για να κάνω ερωτήσεις για ένα πολύ ευχάριστο γεγονός. Σήμερα μετά την αλλαγή νερού είδα ξαφνικά μέσα στο ενυδρείο κάποια μικρά ψαράκια. Δεν πίστευα στα μάτια μου γιατί δεν είχα κάνει καμία προσπάθεια για να κάνω κάποια αναπαραγωγή. Κοιτώντας καλύτερα είδα ότι ήταν μικρά Ancistrus. Τότε η έκπληξη ήταν μεγαλύτερη γιατί στο ενυδρείο υπάρχει μόνο ένα από αυτά τα ψάρια. Υπάρχει ακόμα ένα λευκό Ancistrus Albino που πιθανό να είναι ο υπεύθυνος της αναπαραγωγής. Τον τελευταίο καιρό το μαύρο Ancistrus ήταν συνέχεια μέσα σε μια μικρή σπηλιά που έχω στο ενυδρείο και δεν το είχα δει καθόλου έξω. Πίστευα ότι θα έχει κάποιο πρόβλημα και περίμενα ακόμα και να πεθάνει αλλά τελικά δεν ήταν αυτός ο λόγος.


1. Είναι αυτό δυνατό; Να ζευγαρώσουν αυτά τα δυο ψάρια. Και αν ναι είναι συνηθισμένο.
2. Είναι εύκολο να ζήσουν τα ψαράκια, τρώνε άλγη όπως και οι γονείς τους ή πρέπει να τα ταΐζω κάτι συγκεκριμένο;
3. Υπάρχει κίνδυνος να τα φανέ τα άλλα ψάρια;

Περιμένω εναγωνίως απαντήσεις από κάποιον που να γνωρίζει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11675 seconds with 13 queries