Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Greek Aquarist's Boards

Greek Aquarist's Boards Οτι έχει να κάνει με τήν λειτουργία του forum. Προβλήματα, σχόλια, παρατηρήσεις.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 22-09-11, 22:57
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ παλιότερα χάριζα σχεδόν τα πάντα, αλλά ακριβώς επειδή ερχόταν ο κάθε άσχετος και δεν εκτιμούσε αυτό που έπαιρνε πλέον χαρίζω μόνο σε φίλους και σε άτομα που γνωρίζω ότι αυτό που θα του δώσω θα "πιάσει" τόπο.

Ακόμα και όταν πουλώ πλέον κάτι όπως ανέφερε και ο Κλεόβουλος ο αγοραστής θα πρέπει να περάσει τις "εξετάσεις"

Πάντως αν κάτι δεν μου χρειάζεται(όχι ζωντανά) και δεν ενδιαφεται κάποιος γνωστός προτιμώ να τα χαρίσω σε οποιονδήποτε παρά να τα πετάξω όπως άκουσα απο μερικούς.


Αλέξανδρε πολύ καλά το τοποθέτησες το θέμα! Πρέπει επομένως εμείς που θέλουμε να χαρίσουμε, να δανείσουμε, να πουλήσουμε το οτιδήποτε να ξεκαθαρίσουμε με τον εαυτό μας πρώτα, τι ζητάμε από τον άλλο και γιατί το κάνουμε.
Για παράδειγμα εσύ δεν έχεις πρόβλημα να χαρίζεις και έχεις χαρίσει πολλά, όπως λες. Το πιστεύω, αν κρίνω από το προφίλ σου… ένα γαριδοενυδρείο σου έμεινε μόνο ρε μπαγάσα; Θέτεις όμως ένα όρο, αυτό που χαρίζεις ή πουλάς, να χαίρει εκτίμησης και καλοτυχίας από τον καινούργιο του ιδιοκτήτη. Σωστό είναι αυτό, δείχνει ότι φροντίζεις και προσέχεις τα πράγματά σου. Φυσικά όταν φεύγει κάτι από τα χέρια μας είναι δύσκολο να προβλέψουμε και να ελέγξουμε την τύχη του.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 22-09-11, 23:22
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

εγω ειμαι σχετικα νεος εδω στο συστημα σας και οντως ειναι ασχημο να κανεις καλο και καλο να μην βλεπεις.. δυστυχως ειναι στον χαρακτηρα των ανθρωπων και δεν αλλαζει. παντως αυτο με τις "εξετασεις" ακουγεται λογικο..ο καθενας μπορει να το εφαρμοσει με τον τροπο του. πιστευω για μενα πως αν κανω καλο σε 10 ατομα.. εστω ενας να μου το αναγνωρισει και να νιωσει υποχρεωση μου "φτανει"
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.Ά Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 24-09-11, 13:43
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Αν και η ιδεα ηταν το κλειδωμενο Thread του φιλου Vaspiou κι εγω απλα συμφωνησα με αυτο, βλεπω οτι τελικα καποιες "πληγες" ανοιξαν! εχετε ολοι δικιο! καποτε ηθελα να χαρισω ενα σκυλακι και καποιος μου ειπε πως αν το χαρισω απλα, τοτε εχει περισσοτερες πιθανοτητες να βρεθει αδεσποτο στο δρομο, μιας και ο ιδιοκτητης του, στη πρωτη δυσκολια δε θα το πολυσκεφτει να το διωξει,αφου δεν του κοστισε τιποτα! αν ομως ειχε δωσει εστω και 50 ευρω, τοτε θα ελεγε..:50 ευρω το αγορασα,δε πεταω 50 ευρω ετσι(προσεξτε το μυαλο στο χρημα και οχι στο ζωντανο!), οποτε ή θα το ξαναπουλησω ή θα το δωσω πισω ή θα το χαρισω!
το ιδιο συμβαινει και με τα ψαρια! το ενυδρειο, εχει γινει ενα κλειστου τυπου "ελιτιστικο" χομπι και φταινε και οι αδιαφοροι, οι εκμεταλευτες, κτλ. αν ομως απομακρυθουν οι περαστικοι και οι Σκρουτζ, τοτε μονο κατι καλο μπορει να μεινει! ας αναφερεται λοιπον καπου,οταν καποιος χαριζει κατι σε καποιον, ωστε ν'αποφευχθει η γυφτια του: μου χαριζουν και μετα πουλαω και ειμαι/νιωθω "εξυπνος"(πονηρος)! Μιας και δεν ειναι κακο το να χαριζεις σε αλλους σαν κι εσενα που πονουν με το ν'αγοραζουν καρδιναλιους 4 ευρω τον ενα ή 6-7 ευρω μια valisneria!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 26-09-11, 03:37
kostas/poseidonas Ο χρήστης kostas/poseidonas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-10-2010
Περιοχή: καρδιτσα-θεσ/νικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

καλησπερα κ απο εμενα διαβαζω τα παραπανω κ απορω με την σταση καποιων αλλα να σκεφτουμε μηπως αυτο π αντιμετωπιζουμε δν εχει να κανει με το φορουμ αλλα με την κοινωνια ολοκληρη οπου το 'κατοχικο' συνδρομο της προηγουμενης γενιας(παρε κ ας μην σ χρειαζεται,ποτε δν ξερεις) περασε κ στις επομενες...

εγω παιδια λογω οικονομικων αναγκαστικα να κυνηγαω αγγελιες χαριζονται κλπ κ τα παιδια π μ χαρισαν οταν ειδαν οτι το αγαπαω το χομπυ μ χαρισαν τα 10πλασια απο οσα περιμενα...εγω θελω να πω ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε οσους με βοηθησαν...κ να προσθεσω οτι οταν μ δοθηκε η ευκαιρια να χαρισω κατι ψαρια,φυτα κ γαριδουλες ενιωσα πολυ ευχαριστημενος π μπορεσα να βοηθησω εναν συνχομπιστα γτ ειχα ερθει στην ιδια θεση περυσι κ θυμηθηκα την χαρα π πηρα εγω κ ενιωσα περισσοτερη τωρα π μπορουσα να προσφερω..

η δουλεια π γινεται σε ολα τα επιπεδα στο φορουμ ειναι αξια συγχαρητηριων για ολους...οπως λενε κ οι παλιοι απο το καλο μονο καλο θα βγει
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 28-09-11, 17:46
idamanos Ο χρήστης idamanos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Αγ. Στέφανος - Αττικής
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

μήπως θα ηταν καλυτερα ο τίτλος να μην ειναι Χαρίζονται...αλλα πωλουνται στην συμβολικη τιμη των 50 λεπτων ή του 1€....
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 28-09-11, 17:54
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

για να μην το κουράζουμε, η ιδεα που ειχα, ηταν να ανοιχτει μια κατηγορια χαριζονται, για ολα τα μικροπράγματα που εχουν ξεμεινει σπιτι μας(ενυδρειακα για αρχη) που ειναι ντροπη να κατσεις να ανοιξεις αγγελια για αυτα.
πχ μια αποχη,ενα σφουγγαρι,ενα θερμομετρο,ενας κουβας κτλ... Ωστε, αμα ενα μελος που ενδιαφερετε ειναι σε κοντινη περιοχη με το αλλο, να κανονισουν. Δεν θελει ο κοσμος να γινει αυτο, δεκτο. Δεν υπαρχει κατι αλλο πιστευω περαιτερω να πουμε.
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 29-09-11, 21:52
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

οι περισσοτεροι θελουν! ας γινει με βαση κανονισμους! Αναφορα avatar name σε οποιον εχει παρει κατι! σαν πινακα ανακοινωσεων ας πουμε!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 29-09-11, 23:40
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michael151 Εμφάνιση μηνυμάτων
οι περισσοτεροι θελουν!
αυτο το συμπερασμα θα ηθελα πραγματικα να μαθω πως το εβγαλες...
(δε το λεω ειρωνικα..πραγματικα ρωταω.)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 30-09-11, 16:20
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Διαβαζοντας ολα τα παραπανω Post!! Δεν ειδες/διαπιστωσες, οτι πολλοι θελουν,αλλα κολανε λογο προηγουμενης.."ταπας"?! Συν του οτι μιλωντας με πολλους συνχομπιστες, οχι και τοσο ενεργους, (δηλαδη δεν γραφουν-απαντουν συχνα,αλλα υπαρχουν και διαβαζουν στο forum), συμφωνουν με την ιδεα "χαριζονται"! Αρα υπαρχουν πολλοι που θελουν,μα καποιοι πρεπει να παρουν τη πρωτοβουλια, ωστε να γινει κατι τετοιο πραγματικοτητα και ν'ακολουθησουν και οι υπολοιποι! ας ξεκινησουμε τη χιονοστιβαδα λοιπον!
Εχει γινει σε τοπικο επιπεδο, ας πουμε σε ενα μερος της Ελλαδας (αντε φιλε sopasi, ας γινει το θελημα σου!), να ανταλλασουμε και να χαριζουμε πραγματακια! γιατι οχι και στο Forum, σε πανελληνιο επιπεδο?! let's rock!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 30-09-11, 16:32
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michael151 Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβαζοντας ολα τα παραπανω Post!! Δεν ειδες/διαπιστωσες, οτι πολλοι θελουν,αλλα κολανε λογο προηγουμενης.."ταπας"?!
οχι δε το ειδα...δυστυχως. κακο προηγουμενο ειδα..και στα τοσα ποστ αντε 4-5 να ηταν αισιοδοξα...
τελος παντων δεν εχει σημασια αυτο.
οι ευχες μου μαζι σας. για ενα τοσο "δειλο" ξεκινημα ομως...δε χρειαζεται να αλλαξει το συστημα.
ας ξεκινησει η "χιονοστοιβαδα"...και τοτε μπορουν πολλα να αλλαξουν..και συστηματα και νοοτροπιες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 30-09-11, 17:10
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι δε το ειδα...δυστυχως. κακο προηγουμενο ειδα..και στα τοσα ποστ αντε 4-5 να ηταν αισιοδοξα...
τελος παντων δεν εχει σημασια αυτο.
οι ευχες μου μαζι σας. για ενα τοσο "δειλο" ξεκινημα ομως...δε χρειαζεται να αλλαξει το συστημα.
ας ξεκινησει η "χιονοστοιβαδα"...και τοτε μπορουν πολλα να αλλαξουν..και συστηματα και νοοτροπιες.
Ενταξει το δεχομαι! κι εγω (και) "προηγουμενο" ειδα.. αλλα ας ξεπερασουμε τη "δειλια" μας και ας προχωρησουμε μπροστα! Αλλιως με τετοια αρνητικη αν μου επιτρεπεις σκεψη, ουτε το forum θα γεννιοταν απο τους υπευθυνους, ουτε το χομπι του ενυδρειου δε θα υπηρχε περιπτωση να διαφημιστει και να παει μπροστα και τεσπα τιποτα δε θα γινοταν!
Το ξεκινημα ας το οργανωσουν οι υπευθυνοι του forum!! Εμεις, δημιουργηκες ιδεες ας δινουμε!!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 01-10-11, 13:10
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michael151 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ξεκινημα ας το οργανωσουν οι υπευθυνοι του forum!! Εμεις, δημιουργηκες ιδεες ας δινουμε!!
"το δις εξαμαρτειν..." ...
η σκυταλη πλεον ειναι ειναι στα δικα σας χερια...οχι των υπευθυνων του φορουμ...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 01-10-11, 18:02
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
"το δις εξαμαρτειν..." ...
η σκυταλη πλεον ειναι ειναι στα δικα σας χερια...οχι των υπευθυνων του φορουμ...
"το δις εξαμαρτειν..." Δηλαδη εχει ξαναγινει και απετυχε?! Αν ναι καλως!
Οσον αφορα τους υπευθυνους, εννοουσα ν'ανοιξουν μια επισημη καινουρια κατηγορια με το ονομα αυτο! Ωστε να υπαρξουν και οι προαναφερομενες "δυκλιδες ασφαλειας" που λεγαμε..!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 02-10-11, 16:02
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Αντι για ''χαριζονται'' καντε το ''ανταλλασονται''.
Πιστευω θα εχει καλυτερα αποτελεσματα και θα βοηθησει παρα πολυ το χομπι μας σε αυτες τις μερες που ζουμε.
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 02-10-11, 18:13
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Οι μικρες αγγελιες ειναι μια παράπλευρη δραστηριοτητα του φορουμ, και μετα απο πολλα χρονια εμπειριας, εχουμε κρινει οτι ο ισχυον τροπος ειναι ο καλυτερος για να αποφευγονται δυσαρεστα και να μην απασχολειται ο (πολύ χρησιμος αλλού) χρονος των συντονιστων.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05852 seconds with 13 queries