Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Greek Aquarist's Boards

Greek Aquarist's Boards Οτι έχει να κάνει με τήν λειτουργία του forum. Προβλήματα, σχόλια, παρατηρήσεις.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 09-04-11, 13:39
Το avatar του χρήστη georod7
georod7 Ο χρήστης georod7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Χανιωτης "σογαμπρος" μενω Κομοτηνη
Μηνύματα: 329
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος Εμφάνιση μηνυμάτων
.............. ε απο την φύση μας δεν περιοριζόμαστε οι Ελληνές πάρτε παράδειγμα τα up.............
εμμμμμμ γι αυτο εγινε κι αυτος ο περιορισμος......για τα UP!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 09-04-11, 13:44
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georod7 Εμφάνιση μηνυμάτων
εμμμμμμ γι αυτο εγινε κι αυτος ο περιορισμος......για τα UP!!!!
δεν νομιζω οτι κοπηκε..
υπαρχουν και αλλοι τροποι up εκτος του κλασσικου ''up'' ειδικα οι Αθηναιοι που ειστε ποιο πολλοι ξερετε πως..
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 09-04-11, 13:52
Το avatar του χρήστη georod7
georod7 Ο χρήστης georod7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Χανιωτης "σογαμπρος" μενω Κομοτηνη
Μηνύματα: 329
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από achisael Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν νομιζω οτι κοπηκε..
υπαρχουν και αλλοι τροποι up εκτος του κλασσικου ''up'' ειδικα οι Αθηναιοι που ειστε ποιο πολλοι ξερετε πως..
ε πως δεν κοπηκε.....αφου αμα δεν μπορει ο καθενας να ποσταρει σε μια μικρη αγγελια,τοτε ουτε ο κολλητος του καθενος δεν θα κανει "up" ,εμμεσως πλην σαφως, οποτε γουσταρει!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 09-04-11, 13:57
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georod7 Εμφάνιση μηνυμάτων
ε πως δεν κοπηκε.....αφου αμα δεν μπορει ο καθενας να ποσταρει σε μια μικρη αγγελια,τοτε ουτε ο κολλητος του καθενος δεν θα κανει "up" ,εμμεσως πλην σαφως, οποτε γουσταρει!!!

το 'πιασες... ναι λεω για παλια.. τωρα ναι..δεν μπορει.
ας κανω ενα UP...!!!!
-------------------------
UP....!!!
__________________
the best...!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη achisael : 09-04-11 στις 13:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 09-04-11, 14:43
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Mα και τώρα μπορεί να κάνει συνέχεια up, απλά θα λέει καθε φορά: "Επειδή πολλοί με ρωτουν με πμ, διευκρινίζω ότι..."
ή "Επειδή πολλοί μου ζητούν φωτό, θα βάλω το βράδυ από το κινητό, αύριο από την κόμπακτ και μεθαύριο από την dslr. Βίντεο από βδομάδα".
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 09-04-11, 14:47
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Mα και τώρα μπορεί να κάνει συνέχεια up, απλά θα λέει καθε φορά: "Επειδή πολλοί με ρωτουν με πμ, διευκρινίζω ότι..."
ή "Επειδή πολλοί μου ζητούν φωτό, θα βάλω το βράδυ από το κινητό, αύριο από την κόμπακτ και μεθαύριο από την dslr. Βίντεο από βδομάδα".

ναι ειναι και αυτο....
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 09-04-11, 15:34
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
οπότε δόθηκε ριζική λύση, που ενσυνείδητα υποβαθμίζει τις αγγελίες.
Ακριβως.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 09-04-11, 19:17
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

πάντα ήμουν την άποψης πως άτομα που κάνουν εγγραφή σε ένα φόρουμ για να κάνουν το πρώτο τους ποστ στις αγγελίες είναι για κλωτσιές....
άρα ένας Minimum αριθμός ποστ πρέπει να υπάρχει για να καταλάβει ο άλλος πως δεν είναι φορουμ "χρυσή ευκαιρία".
αυτό όσο αφορά τα ποστ και τους αλεξιπτωτιστές ...

το κυριότερο πρόβλημα του εν λόγο μέτρου (δεν σχολιάζω αν είναι θετική ή αρνητική η αλλαγή, αυτό το γνωρίζουν δικαιωματικά οι συντονιστές) είναι πως με τα ΠΜ δεν μπορεί να γνωρίζει κανείς από τους ενδιαφερόμενους αν τηρείται η σειρά προτεραιότητας με τα ΠΜ
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 09-04-11, 19:17
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

γεια σου στρατηγε μου! τα σεβη μου!
συμφωνω κι εγω οτι οι μη ενυδρειακες αγγελιες δεν εχουν θεση εδω...αλλα δε θεωρω οτι απο εκει ξεκινα το κακο. νομιζω οτι αντιπροωπευουν πολυ μικρη μεριδα των αγγελιων γενικοτερα.

η κατανομη τους σε κατηγοριες μου ακουγεται καλη... αλλα επισης το ιδιο και η αδυναμια απαντησης. εφοσον ο πωλητης μπορει να γραψει ξανα....μπορει να προσθεσει πραγματα που ισως ξεχασε να αναφερει και του ερωτηθηκαν με πμ.
με το νεο συστημα και τα ups αποφευγονται που πολλοι ΔΕΝ συμμορφωθηκαν να τηρουν το μηνιαιο χρονικο περιθωριο και το παιζαμε κλεφτες και αστυνομοι..αλλα και πολλα ασχετα, χιουμοριστικα ακομη και κακοβουλα ποστ αποφευγονται.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyio Εμφάνιση μηνυμάτων
το κυριότερο πρόβλημα του εν λόγο μέτρου (δεν σχολιάζω αν είναι θετική ή αρνητική η αλλαγή, αυτό το γνωρίζουν δικαιωματικά οι συντονιστές) είναι πως με τα ΠΜ δεν μπορεί να γνωρίζει κανείς από τους ενδιαφερόμενους αν τηρείται η σειρά προτεραιότητας με τα ΠΜ
φιλε ιωσα...ποιος ειπε οτι παλια τηρουνταν σειρα προτεραιοτοτητας?? σε μια αγγελια που δινω ενα ψαρι πχ μπορει να απαντησουν 5. δε θα το δωσω στον πρωτο...αλλα σε αυτον που κρινω οτι εχει το καλυτερο περιβαλλον να το φιλοξενησει.
ακομη και για κατι αψυχο αν δω οτι ενδιαφερεται ενας αγνωστος κι ενας φιλος μπορει να προτιμησω να το δωσω στο γνωστο μου που δεν ηξερα οτι εψαχνε αυτο που πουλαω-χαριζω.
οποιος θελει να κρατα σειρα προτεραιοτητας το γραφει στην αγγελια...και επισης το κανει ακομη και με πμ.
αλλα νομιζω οτι οι περισσοτερες αγγελιες ΔΕΝ κρατουσαν σειρα προτεραιοτητας. μπορει πρωτος να απαντησει καποιος απο επαρχια και δευτερος απο αθηνα για μια αθηναικη αγγελια..και ο πωλητης να επιλεξει να το δωσει στον 2ο και οχι στον πρωτο για λιγοτερη ταλαιπωρια. μου ετυχε ΑΜΕΤΡΗΤΕΣ φορες σαν επαρχιωτης και αν και δε μου αρεσε το δεχομαι αγογγυστα γιατι ειναι δικαιωμα του καθενος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 09-04-11, 19:21
Το avatar του χρήστη jiraiya
jiraiya Ο χρήστης jiraiya δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-03-2010
Περιοχή: Καλαμαρια/Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

δεν ξερω τι λετεε γενικα αλλα ηδη φαινετε η διαφορα!!!!!
__________________
C:\Users\jiraiya\Downloads\jiraiya33.gif
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 10-04-11, 08:27
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jiraiya Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ξερω τι λετεε γενικα αλλα ηδη φαινετε η διαφορα!!!!!

Τι εννοείς; Ξεμπλόκαρε το σύστημα και γίνονται οι συνεννοήσεις αμεσότερα και όλα είναι καλύτερα τώρα πλέον στην ενότητα αυτή, ή η διαφορά που επισημαίνεις ότι υπάρχει είναι προς το χειρότερο; Γιατί αν συμβαίνει το δεύτερο λογικά θα πρέπει να βρεθεί μία άλλη λύση ή να επανέλθει το παλιό καθεστώς.

Προσωπικά έχω ωφεληθεί ελάχιστα από ενυδρειακές αγγελίες που βρίσκει κάποιος στα διάφορα φορουμ. Αυτό βέβαια είναι ένα τυχαίο γεγονός αλλά και επακόλουθο της μη πίστης μου προς αυτές. Όχι άδικα πιστεύω αφού στις περισσότερες ενυδρειακές αγγελίες βλέπεις να προσπαθούν να πουλήσουν «φύκια για μεταξωτές κορδέλες».

Οι πραγματικές ευκαιρίες (λόγω τιμής και σπανιότητας του αντικειμένου) είναι ελάχιστες, όπως και οι δωρεές επίσης.
Όλες οι υπόλοιπες είναι μη συμφέρουσες για τον αγοραστή. Ο πωλητής φαίνεται να μη γνωρίζει την τρέχουσα τιμή του προϊόντος στην αγορά ή επιθυμεί εμφανώς να κοροϊδέψει τον υποψήφιο αγοραστή που σχεδόν πάντα είναι κάποιος νέος χομπίστας.

Θα μου πει κάποιος ότι όλοι την έχουμε πατήσει κάποτε και έχουμε αγοράσει κάτι ακριβό ή ελαττωματικό. Μα ακριβώς γιαυτό θα πρέπει να προστατέψουμε τον νέο ακουαρίστα και να μην εκμεταλλευτούμε την εμπιστοσύνη που δείχνει προς το φόρουμ ( GAB).

Πιστεύω ότι, η εφαρμογή του μέτρου της μη ανάρτησης στις αγγελίες σχόλιων και ερωτήσεων, από τους ενδιαφερόμενους αγοραστές, ήταν βιαστική! Δεν βοηθά στην διαφάνεια που πρέπει να έχει η ενότητα αυτή των αγγελιών, σε ένα πρωτοποριακό και σοβαρό φόρουμ όπως είναι το GAB.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 10-04-11, 09:24
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

φιλε nikman, το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι δεν ηταν καθολου βιαστικη αποφαση. λαθος μπορει να τη βλεπεις ..βιαστικη σιγουρα οχι. εδω και πολυ καιρο ταλανιζει το θεμα το διαχειριστη και τη συντονιστικη ομαδα.

απο εκει και περα οσον αφορα τη χρησιμοτητα τους η οχι..θα μιλησω για μενα μιας και τις χρησιμοποιω πολυ.

α) μεσα απο αγγελια μπορεσα να βρω σπανια ειδη που δεν εβρισκα σε μαγαζια. ή κλαδεματα και φραγκς που τα μαγαζια δεν παρεχουν. επισης εξαπλωνονται πιο γρηγορα. απο δικη μου εμπειρια και μονο θα αναφερθω στα σταπερσι και την μπλυξα...που εφτασαν μεσω αγγελιων σε ολη την ελλαδα. και θα ακολουθησουν και αλλα ειδη...
β) μονο μεσα απο αγγελιες βρισκω ψαρια και ασπονδυλα απο χομπιστες που ειναι υγιεστατα και προσπαθω πλεον οσο γινεται να περιορισω τις αγορες ζωντανων απο τα καταστηματα εφοσον μπορω να εχω απογονους καποιου φιλου απο εδω.
γ) τα βρηκα σε πολυ καλες τιμες. ακομη και ζωντανο βραζο πηρα με 5 ευρω το κιλο καθαρο και γεματο κοραλινη οταν ο γεματο απταισιες και καβουρια στα μαγαζια εχει 12-15 το κιλο.για εξοπλισμο δε το συζητω. τα παντα ειναι μεταχειρισμενα σχεδον στα ενυδρεια μου. αλλιως το κοστος ειδικα για το θαλασσινο θα ηταν δυσβασταχτο.
δ). μου δινουν τη δυνατοτητα να ειμαι πιο ευελικτος. π.χ. εχω ενα μεγαλο μαλαουι με πολλα ψαρια...και θελω να ξεκινησω ενα νεο εγχειρημα για κατι που δεν περιμενα να βρω...και το ξεστηνω. αν δεν υπηρχαν αγγελιες να δωσω τα ψαρια μου σε φιλους εδω, δε θα τα εδινα ευκολα σε πετ που ξερω οτι μαλλον θα "κακοπεσουν" αλλα και δε ξερω ΑΝ θα τα επαιρνε. ετσι δε θα μπορουσα να κανω τις αλλαγες οσο ευκολα ηθελα.
ε) οι αγγελιες με εκαναν να γνωρισω πολλα ατομα που διαφορετικα δε θα γνωριζα. οχι οτι δε συμβαινει αυτο και απο το συνολο του φορουμ αλλα ομολογω οτι χαρη σε αυτες γνωρισα ακομη περισσοτερα.
στ) σε πολλα παιδια στην επαρχια (απο γιαννενα μεχρι σαμο και ακομη παραπερα) μεσω αγγελιων μου εστειλα ζωντανα που δεν μπορουσαν να βρουν αλλου και τα μαγαζια δεν ειναι παντα προθυμα να στειλουν...ειδικα μικρες ποσοτητες. μου εκανε εντυπωση πως καποιοι φιλοι ψαχνανε τοοοσον καιρο ειδη που απλα πηγα και τους τα εστειλα....

σαφως και δεν ειναι οι αγγελιες πρωταρχικος στοχος του γκαμπ -ισα ισα ειναι υποδιεστερη ενοτητα....αλλα η υπαρξη τους και μονο...σε οποια μορφη και να υποστηριχθουν ειναι σημαντικη ωστε να εξασφαλιζει τα παραπανω και αρκετα ακομη που ειναι πρωι και χωρις καφε δε μπορω να σκεφτω...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 10-04-11, 09:56
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Και εγω πιστευω οτι οι αγγελιες μπορουν να λειτουργησουν με πμ.Εχω αγορασει απο φιλτρα,μεχρι ενυδρειο μονο με πμ.Ειναι η ακριβως η ιδια διαδικασια......
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 10-04-11, 09:58
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε nikman, το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι δεν ηταν καθολου βιαστικη αποφαση. λαθος μπορει να τη βλεπεις ..βιαστικη σιγουρα οχι. εδω και πολυ καιρο ταλανιζει το θεμα το διαχειριστη και τη συντονιστικη ομαδα.

απο εκει και περα οσον αφορα τη χρησιμοτητα τους η οχι..θα μιλησω για μενα μιας και τις χρησιμοποιω πολυ.

α) μεσα απο αγγελια μπορεσα να βρω σπανια ειδη που δεν εβρισκα σε μαγαζια. ή κλαδεματα και φραγκς που τα μαγαζια δεν παρεχουν. επισης εξαπλωνονται πιο γρηγορα. απο δικη μου εμπειρια και μονο θα αναφερθω στα σταπερσι και την μπλυξα...που εφτασαν μεσω αγγελιων σε ολη την ελλαδα. και θα ακολουθησουν και αλλα ειδη...
β) μονο μεσα απο αγγελιες βρισκω ψαρια και ασπονδυλα απο χομπιστες που ειναι υγιεστατα και προσπαθω πλεον οσο γινεται να περιορισω τις αγορες ζωντανων απο τα καταστηματα εφοσον μπορω να εχω απογονους καποιου φιλου απο εδω.
γ) τα βρηκα σε πολυ καλες τιμες. ακομη και ζωντανο βραζο πηρα με 5 ευρω το κιλο καθαρο και γεματο κοραλινη οταν ο γεματο απταισιες και καβουρια στα μαγαζια εχει 12-15 το κιλο.για εξοπλισμο δε το συζητω. τα παντα ειναι μεταχειρισμενα σχεδον στα ενυδρεια μου. αλλιως το κοστος ειδικα για το θαλασσινο θα ηταν δυσβασταχτο.
δ). μου δινουν τη δυνατοτητα να ειμαι πιο ευελικτος. π.χ. εχω ενα μεγαλο μαλαουι με πολλα ψαρια...και θελω να ξεκινησω ενα νεο εγχειρημα για κατι που δεν περιμενα να βρω...και το ξεστηνω. αν δεν υπηρχαν αγγελιες να δωσω τα ψαρια μου σε φιλους εδω, δε θα τα εδινα ευκολα σε πετ που ξερω οτι μαλλον θα "κακοπεσουν" αλλα και δε ξερω ΑΝ θα τα επαιρνε. ετσι δε θα μπορουσα να κανω τις αλλαγες οσο ευκολα ηθελα.
ε) οι αγγελιες με εκαναν να γνωρισω πολλα ατομα που διαφορετικα δε θα γνωριζα. οχι οτι δε συμβαινει αυτο και απο το συνολο του φορουμ αλλα ομολογω οτι χαρη σε αυτες γνωρισα ακομη περισσοτερα.
στ) σε πολλα παιδια στην επαρχια (απο γιαννενα μεχρι σαμο και ακομη παραπερα) μεσω αγγελιων μου εστειλα ζωντανα που δεν μπορουσαν να βρουν αλλου και τα μαγαζια δεν ειναι παντα προθυμα να στειλουν...ειδικα μικρες ποσοτητες. μου εκανε εντυπωση πως καποιοι φιλοι ψαχνανε τοοοσον καιρο ειδη που απλα πηγα και τους τα εστειλα....

σαφως και δεν ειναι οι αγγελιες πρωταρχικος στοχος του γκαμπ -ισα ισα ειναι υποδιεστερη ενοτητα....αλλα η υπαρξη τους και μονο...σε οποια μορφη και να υποστηριχθουν ειναι σημαντικη ωστε να εξασφαλιζει τα παραπανω και αρκετα ακομη που ειναι πρωι και χωρις καφε δε μπορω να σκεφτω...
+ ότι κάνω "διακίνηση" μπολιού!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 10-04-11, 10:02
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
+ ότι κάνω "διακίνηση" μπολιού!!
και αν ο καθενας προσθεσει κατι ακομη..θα βγει ενας μακρυς καταλογος με τα θετικα τους.
σαφως ομως υπαρχουν και αρνητικα και εκει πρεπει να δουλεψουμε ολοι και κυριως με τη σταση μας που πρεπει να ειναι καλοπροαιρετη (να μη θελουμε να εξαπατησουμε αλλα ουτε να εχουμε σκοπο το κερδος-δεν ειμαστε επαγγελματιες) ωστε να μειωθουν τα αρνητικα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 10-04-11, 10:10
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Θερμη παρακληση...
Σταυρο φτιαξε το email σου ή αλλαξε τις ρυθμισεις να μην σου στελνει mail καθε φορα που καποιος δημοσιευει κατι στα εγγεγραμενα θεματα.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 10-04-11, 10:23
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Συμφωνώ με όλα όσα ανέφερε ο Πάνος και θέλω να προσθέσω ότι όσο κι αν τις υποτιμήσουμε, οι αγγελίες είναι που (καλώς ή κακώς) τραβούν πάρα πολύ κόσμο στα φόρα.
Και σε μένα συνέβη, με τις αγγελίες ξεκίνησα, σχεδόν όλα τα ενυδρεία, όλος ο εξοπλισμός, τα περισσότερα ζωντανά και όλα τα φυτά μου τα βρήκα στις αγγελίες.
Κι όταν πήγα για πρώτη φορά σε συνάντηση του GAB, ήξερα τα περισσότερα παιδιά, γιατί είχαμε ήδη συναντηθεί χωριστά με τον καθένα, μέσω των αγγελιών.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 10-04-11, 14:31
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ με όλα όσα ανέφερε ο Πάνος και θέλω να προσθέσω ότι όσο κι αν τις υποτιμήσουμε, οι αγγελίες είναι που (καλώς ή κακώς) τραβούν πάρα πολύ κόσμο στα φόρα.
Και σε μένα συνέβη, με τις αγγελίες ξεκίνησα, σχεδόν όλα τα ενυδρεία, όλος ο εξοπλισμός, τα περισσότερα ζωντανά και όλα τα φυτά μου τα βρήκα στις αγγελίες.
Κι όταν πήγα για πρώτη φορά σε συνάντηση του GAB, ήξερα τα περισσότερα παιδιά, γιατί είχαμε ήδη συναντηθεί χωριστά με τον καθένα, μέσω των αγγελιών.

οι αγγελιες μας φερνουν κοντα...
γιατι αλλιως... το ειπες ξεκαθαρα κωστα πως ειχες γνωρισει καποιους απο ποιο πριν..
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 10-04-11, 17:45
Το avatar του χρήστη irongud
irongud Ο χρήστης irongud δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 511
Προεπιλογή

οποτε μηδενιζουμε (και οχι μειωνουμε) το χρονο των πμ και ολα καλα. συμφωνω οτι πρεπει να τελειωσει αυτο το ανοητο "εχεις πμ"
__________________
Ο καθένας μας έχει 3 πρόσωπα.
Αυτό που δείχνει , αυτό που νομίζει ότι είναι , και αυτό που πραγματικά είναι...
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 10-04-11, 18:20
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
και αν ο καθενας προσθεσει κατι ακομη..θα βγει ενας μακρυς καταλογος με τα θετικα τους.
σαφως ομως υπαρχουν και αρνητικα και εκει πρεπει να δουλεψουμε ολοι και κυριως με τη σταση μας που πρεπει να ειναι καλοπροαιρετη (να μη θελουμε να εξαπατησουμε αλλα ουτε να εχουμε σκοπο το κερδος-δεν ειμαστε επαγγελματιες) ωστε να μειωθουν τα αρνητικα.

Με χαροποιεί αυτή η θέση σου γιατί δείχνει ότι κατάλαβες αυτά που είπα. Στα αρνητικά αναφέρομαι που δεν είναι άλλα από την εξαπάτηση εκούσια ή ακούσια, που ενδεχομένως να γίνεται (γνώμη μου είναι ότι γίνεται) και με το μέτρο αυτό της φίμωσης μοιραία θα πολλαπλασιαστεί.

Έχω πουλήσει τρία αυτοκίνητα και ένα σπίτι. Όλα είχαν μπει σε αγγελίες εφημερίδων (με μεγάλη ζήτηση). Κανένα δεν πουλήθηκε μέσω αυτών. Παρόλο που είχα λάβει πάρα πολλά τηλεφωνήματα κανένα δεν κατέληξε σε συμφωνία. Το σπίτι πουλήθηκε από μεσίτη, τα αυτοκίνητα πουλήθηκαν: ένα από την αντιπροσωπία που το είχα πάρει, ένα από μία μάντρα και το τρίτο από φίλο φανοποιό.
Τι θέλω να πω με αυτό, ότι ο υποψήφιος αγοραστής είναι και πρέπει να είναι καχύποπτος όταν αγοράζει κάτι. Όταν όμως παρεμβαίνει ένας μεσάζοντας, ένας προξενητής που τον εμπιστεύεται τότε όλα μπορούν να αλλάξουν και η πώληση να γίνεται γεγονός.

Οι φίλοι χομπίστες που μπαίνουν διαβάζουν και μαθαίνουν από το GAB το εμπιστεύονται. Έχω διαπιστώσει λοιπόν (μπορεί να κάνω και λάθος) συχνά κάποιους νέους, αλλά και παλιούς συνχομπίτες, μέλη του gab να προσπαθούν μέσω των αγγελιών και εκμεταλλευόμενοι αυτό το ωραίο κλίμα που έχει δημιουργηθεί από όλους (συντονιστές, μέλη, κλπ), να ξεπουλήσουν τη σαβούρα τους, ή να πουλήσουν υπερτιμημένα ενυδρειακό εξοπλισμό.
Με λυπεί αυτό το γεγονός, γιατί συμβαίνει, αλλά και γιατί δεν «κουνιέται φύλο» από την μεριά των συντονιστών.
Πάνο είσαι ο πρώτος που εμμέσως πλην σαφώς το παραδέχεσαι ότι υπάρχει αυτό το θέμα και με την προσπάθεια όλων θα πρέπει να σταματήσει.

Πάνο το τμήμα των αγγελιών έχει αδιαμφισβήτητα μεγάλη προσέλευση από τους χρήστες του φόρουμ. Το έχω διαπιστώσει κι εγώ αυτό και από σένα μαθαίνω ότι είναι και μία πολύ χρήσιμη και αναγκαία ενότητα. Πολλοί έσπευσαν μαζί με σένα να παραδεχτούν ότι έχουν ωφεληθεί από τις αγγελίες. Εγώ μάλλον είμαι μικρή εξαίρεση. Επομένως δεν μπορεί να μην σας ενδιαφέρει πως δουλεύει αυτή η ενότητα και ότι τάχα είναι δευτερεύουσα. Προσωπική συμφωνώ (ότι είναι δευτερεύουσα) αλλά δες τι γράψανε πολλοί φίλοι μετά από σένα. Ούτε λίγο ούτε πολύ αγγελίες και ξερό ψωμί.

Τέλος πάντων φίλε Πάνο ξέρεις ότι σε συμπαθώ αλλά μιάς και «μου την είπες» με την παρακάτω φράση σου: «δεν ηταν καθολου βιαστικη αποφαση. λαθος μπορει να τη βλεπεις ..βιαστικη σιγουρα όχι» Σε βάζω ένα στοιχηματάκι: ότι θα το μαζέψετε αργά ή γρήγορα και καλά θα κάνετε γιατί βρε φίλε το θέμα των αγγελιών είναι λεπτό, αυτό που προέχει είναι η διαφάνεια κάτι που δεν μπορεί να γίνει φιμωμένα και μυστικά μόνο με πμ. Τι με αυτό το μέτρο γίναν τα πμ πιο γρήγορα Ελάσσονος σημασίας imo.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 10-04-11, 18:50
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι θέλω να πω με αυτό, ότι ο υποψήφιος αγοραστής είναι και πρέπει να είναι καχύποπτος όταν αγοράζει κάτι. υποτιθεται οτι εδω επειδη μας ενωνει κατι κοινο -η αγαπη μας για το χομπυ αυτο- θα πρεπει να ειμαστε καλοπροαιρετοι σε αυτο το θεμα των αγοραπωλησιων. δε θελω να δεχτω οτι ειναι κατι σαν μεσιτικο γραφειο η οτι υπαρχει υστεροβουλια μεγαλη..

Οι φίλοι χομπίστες που μπαίνουν διαβάζουν και μαθαίνουν από το GAB το εμπιστεύονται. Έχω διαπιστώσει λοιπόν (μπορεί να κάνω και λάθος) συχνά κάποιους νέους, αλλά και παλιούς συνχομπίτες, μέλη του gab να προσπαθούν μέσω των αγγελιών και εκμεταλλευόμενοι αυτό το ωραίο κλίμα που έχει δημιουργηθεί από όλους (συντονιστές, μέλη, κλπ), να ξεπουλήσουν τη σαβούρα τους, ή να πουλήσουν υπερτιμημένα ενυδρειακό εξοπλισμό.
Με λυπεί αυτό το γεγονός, γιατί συμβαίνει, αλλά και γιατί δεν «κουνιέται φύλο» από την μεριά των συντονιστών.
Πάνο είσαι ο πρώτος που εμμέσως πλην σαφώς το παραδέχεσαι ότι υπάρχει αυτό το θέμα και με την προσπάθεια όλων θα πρέπει να σταματήσει.
προσωπικα εχω αντιληφθει πολυ λιγες φορες να συμβαινει αυτο. συμβαινει ναι...αλλα μπορω να ανακαλεσω 6-7 περιπτωσεις μονο αναμεσα στις 100αδες αγγελιες που εχω διαβασει...ισως και χιλιαδες τα 5 τελευταια χρονια. και σε τετοιες περιπτωσεις και τα μελη εσπευσαν να "κραξουν" τον υστεροβουλο...και προσωπικα εχω στειλει μερικα πμ σαν συντονιστης. "φυλλα κουνιουνται"...απλα εσυ δε το μαθαινεις παντα...
. Επομένως δεν μπορεί να μην σας ενδιαφέρει πως δουλεύει αυτή η ενότητα και ότι τάχα είναι δευτερεύουσα. Προσωπική συμφωνώ (ότι είναι δευτερεύουσα) αλλά δες τι γράψανε πολλοί φίλοι μετά από σένα. Ούτε λίγο ούτε πολύ αγγελίες και ξερό ψωμί. σαφως και μας ενδιαφερει και αυτη η ενοτητα...γιαυτο εγιναν και γινονται κανονες για την ομαλη λειτουργια της.

Τέλος πάντων φίλε Πάνο ξέρεις ότι σε συμπαθώ αλλά μιάς και «μου την είπες» με την παρακάτω φράση σου: «δεν ηταν καθολου βιαστικη αποφαση. λαθος μπορει να τη βλεπεις ..βιαστικη σιγουρα όχι» Σε βάζω ένα στοιχηματάκι: ότι θα το μαζέψετε αργά ή γρήγορα και καλά θα κάνετε γιατί βρε φίλε το θέμα των αγγελιών είναι λεπτό, αυτό που προέχει είναι η διαφάνεια κάτι που δεν μπορεί να γίνει φιμωμένα και μυστικά μόνο με πμ. Τι με αυτό το μέτρο γίναν τα πμ πιο γρήγορα Ελάσσονος σημασίας imo.
μπορει το μετρο να μην αποδωσει...αλλα θα φανει σε λιγο διαστημα και συζηταμε εκ νεου. οντως εδω και καιρο συζητειται το θεμα και αυτο σου (την) ειπα.
η διαφανεια δεν εξασφαλιζεται με το να αναρτωνται 15 ασχετα μηνυματα σε μια αγγελια αλλα καλη τη πιστει.
αν δεν υπαρχει αυτο καποια προβατα παντα θα τα τρωει ο λυκος....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 10-04-11, 19:23
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Εμενα δε με νοιαζουν οι αγγελιες ... αν αναζητησω κατι θα μπω στις αγγελιες και θα στειλω πμ ... δε βλεπω καποιο προβλημα σε αυτο!

Αυτο που θελω εγω ειναι να μη γεμιζουν σελιδες ολοκληρες στα αδιαβαστα μηνυματα απο αγγελιες! Θα μου πει καποιος ... ρε φιλε πατα το "σημειωσε το φορουμ ως διαβασμενο" και τελειωσε ...
Ετσι ομως θα αφησω τους αλλους μοδερατορες να κανουν ολοι τη δουλεια ... και αυτη δεν ειναι μονο
*να σβησουν οποιες εχουν κλεισει και πιστεψτε με ειναι παρα πολυ δουλεια ... μεχρι να σβησω εγω 2 ο Πανος εχει σβησει 4 ο Κλεοβουλος 7 και μετα ξαναβλεπω και αλλες που θα επρεπε να εχουν σβηστει!
Αλλα και να κανουν
* merge post στα "αδικιολογητα" up που γινονται ...
* να σβησεις "πλαγια" up απο τον ιδιο η απο καποιο φιλο του (ετσι ωστε η αγγελια να εχει τη σειρα που πρεπει - το δικαιο πανω απο ολα!)
* να απαντησεις στο νευριασμενο πμ που θα σου (αν) στειλει που την κλειδωσες η την εσβησες
* να προσεχεις αν ξεφυγει καποια συζητηση απο το ευγενικο (συνηθως αρχιζουν οι παρεξηγησεις με την τιμη)
* να απαντησεις σε πμ που θα λαβεις απο τον δημιουργο της αγγελιας
* να σβησεις (και πολλες φορες να απορεις αν πρεπει η οχι -μη παρεξηγηθει κανενας) τα σπαμ - τη πλακα η και κατι ενδιαφερον να το μεταφερεις σε νεο θεμα ωστε να μη χαθει η αγγελια!
* και αλλα πολλα που αν τα γραψω θα γεμισω ολοκληρη σελιδα!

Δεν δεχομαι να ασχολουμαι με τις αγγελιες και να υπαρχει εστω και ενα θεμα για καποιο ψαρακι που εχει προβλημα η για καποιον που ζηταει απεγνωσμενα καποια απαντηση στο θεμα του ... και για μερες ολοκληρες να μην εχει απαντηθει!

Και στην τελικη καθομαι 1-2 ωρες στο gab και θελω να συζηταω για αυτο που μου αρεσει και οχι να καθομαι να χασομεραω με τις αγγελιες! Συνηθως οταν τελειωσουν ολα τα αστερακια η με παιρνει ο υπνος η δεν εχω διαθεση και κουραγιο να κανω κατι αλλο και απομακρυνομαι ... οπως θα το εχετε δει και απο αλλους συντονιστες ... ειμαι και εγω μελος και εχω δικαιωμα να "χαρω" με τις χαρες των φιλων μου και να "λυπηθω" με τις λυπες τους!

Δεν ειναι υπερβολη ολα αυτα ... σας διαβεβαιω ... ειναι κουραση φανταστειτε τον Χαλβα και τον Γιωργο που το κανουν χρονια μονοι τους ...

Ελπιζω να καταλαβαινετε οτι μονο απερισκεπτη και βιαστικη δεν ειναι αυτη η ενεργεια ... κοιταξτε εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40213 ποσες φορες λεγανε το ιδιο πραγμα ...

Αν βαλεις και τα θεματα στο παντως επιστητου που πανω κατω τα ιδια κανεις ... τοτε το gab δεν ειναι πια στα ματια μου ενυδρειακο φορουμ αλλα αγγελιες και ασχετα θεματα περι πολιτικης και οτι μπορει να φανταστει κανεις!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 10-04-11, 19:33
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

γιωργο τα ειπες ολα!!! ν' αγιασει το χερι σου!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 12-04-11, 03:10
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Στα πλαισια τις παραπανω κίνησης, μήπως θα επρεπε να γίνει κάτι και με τα θέματα στο "Καλωσορίσατε"; Δεν γίνεται και τίποτα δραματικό εκεί, αλλα να βλέπεις καλωσορισματα 1-1,5 μηνα μετά... Π.χ. να κλειδώνει το κάθε θεμα στις 2 εβδομάδες (???):
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 23-04-11, 16:07
Το avatar του χρήστη irongud
irongud Ο χρήστης irongud δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 511
Προεπιλογή

αφαιρεστε βρε καλοι μου ανθρωποι το χρονο αναμονης στα πμ...
δεν εχει σταματησει να ειναι ενοχλητικο ουτε συνηθιζεται...
__________________
Ο καθένας μας έχει 3 πρόσωπα.
Αυτό που δείχνει , αυτό που νομίζει ότι είναι , και αυτό που πραγματικά είναι...
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 24-04-11, 09:32
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Up

Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 28-04-11, 20:55
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Το μετρο φενεται να πιανει.
Το φορουμ ειναι πολυ πιο ξεκουραστο και ευαναγνωστο.
Μπραβο!
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 28-04-11, 21:05
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas_original Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μετρο φενεται να πιανει.
Το φορουμ ειναι πολυ πιο ξεκουραστο και ευαναγνωστο.
Μπραβο!
+1
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 29-04-11, 00:12
Το avatar του χρήστη georod7
georod7 Ο χρήστης georod7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Χανιωτης "σογαμπρος" μενω Κομοτηνη
Μηνύματα: 329
Προεπιλογή

-1
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 29-04-11, 12:47
Το avatar του χρήστη kotsokk
kotsokk Ο χρήστης kotsokk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2010
Περιοχή: Πα-ντου :p
Μηνύματα: 134
Thumbs down

-άπειρο!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μήπως θα έπρεπε να γίνουν ακόμα ποιο συγκεκριμένοι οι κανόνες στις αγγελίες ??? Lsourtzo Greek Aquarist's Boards 25 11-07-06 23:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10918 seconds with 14 queries