Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 11-10-10, 21:10
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω παρει 2 deltec m600 μεταχειρισμενα...κανουν αψογη δουλεια και τα πηρα 100 ευρω το καθενα...απο αγγελια εδω.. εφοσον εχεις χρονο μπροστα σου...κατι θα βρεθει.
Έχω 3 MCE600, 2 στο Viion 450 και 1 στο Rio 180.

Δεν είμαι ικανοποιημένος, στο Rio 180 με χαμηλό "φορίο" όλα καλά, στο Vision 450 έχω κάνει ειδική πατέντα με αυτοματισμό για να μην πλημυρίζω κάθε τρεις και πέντε. Πλημυρίζα συνέχεια με skimate από την τρύπα που έχει το μαύρο καπάκι στο κυπελάκι.

(Η Deltec είχε απαντήσει στο email μου ότι θα στρώσει το νερό και θα στρώσει και το skimmer, αλλά έχουν περάσει 10 μήνες και αν δεν έφτιαχνα την πατέντα θα το είχα σπάσει το μηχάνημα).

Μάλλον έχει να κάνει με το φορτίο, τι να πω..
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 11-10-10, 22:40
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εχεις σηκωσει το κυπελακι στο τερμα του?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 12-10-10, 06:48
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
εχεις σηκωσει το κυπελακι στο τερμα του?
Το είχα κάνει και αυτό.
Έτσι έβγαζε πολύ λίγο skimate αλλά και πάλι πλημύριζα (με συχνότητα 1 φορά το μήνα/ 2 μήνες). Και βέβαια πάντα όταν έλειπα από το σπίτι..
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 15-10-10, 01:20
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Σήμερα (χτες; ) γέμισα με νερό απο Α/Ο (άφησα 4-5 εκατοστά γιατί θα μπει αραγωνίτης και βράχος στη συνέχεια), έβαλα κυκλοφορητές (2x Tunze 6045) και αλατάκι (tropic marin pro reef).
Θα το αφήσω να διαλυθεί όλο το βράδυ. Στο μεταξύ έχω δανειστεί ένα ρεφρακτόμετρο μέχρι να έρθει το δικό μου και θέλω να μου πει κάποιος σας παρακαλώ, ποιός είναι ο σωστός τρόπος για να μετρήσουμε την αλατότητα;
Αυτός που μου το δάνεισε (ιδιοκτήτης πετ) μου είπε να βάζω με το δάχτυλό μου μια μικρή ποσότητα νερού στο ανάλογο σημείο και να κοιτάζω. Εγώ δοκιμάζω και με αυτόν τον τρόπο αλλά και βάζοντας στο ενυδρείο την μύτη του οργάνου. Έτσι κατάφερα να παίρνω 2 διαφορετικές μετρήσεις
Με το δαχτυλάκι παίρνω μέτρηση 1024, "βαπτίζοντας" το όργανο παίρνω μέτρηση 1019...
Ποιος είναι τελικά ο σωστός τρόπος για να μην τα κάνω θάλασσα (με την κακή έννοια ) ;

Ευχαριστώ!
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 15-10-10, 10:55
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ειναι ρεφρακτομετρο τετοιου τυπου? http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...ed=0CDsQ9QEwBg
αν ναι...τοτε με μια πιπετα (σταγονομετρο) ριξε μερικες σταγονες στην επιφανεια μετρησης και κλεισε το καπακι. να μην εχει φυσαλιδα αερα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 15-10-10, 11:29
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Τέτοιο είναι... πιπέτα δεν έχω, όμως έβγαλα το θερμόμετρο και έσταξα πάνω στο ρεφρακτόμετρο το πρωι και πήρα μέτρηση 1019.
Έχω βάλει ήδη 5 κιλά αλάτι (μισό 10κιλο κουβά), άρα θέλει καμπόσο ακόμη.

Ευχαριστώ!
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 15-10-10, 11:57
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 20-10-10, 10:19
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Καλημέρα!

Αφού φτιάξαμε αλατότητα, το στήσιμο συνεχίζεται, αργά αλλά σταθερά. Σήμερα πρωι πρωι παρέλαβα τα πρώτα κομμάτια ζωντανού βράχου και ίσα που πρόλαβα να τα βάλω στο ενυδρείο, χωρίς να κάνω στήσιμο... Μέσα, όπως συνηθίζεται σε αυτές τις περιπτώσεις, βρήκα κι εγώ το καβουράκι μου



Είναι ασφαλές να το βάλω στο ενυδρείο; Το λυπάμαι το καημένο...
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 20-10-10, 10:53
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Αλευρωμα και τιγανι ... και μια ρακουλα και θα εισαι οκ !!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 20-10-10, 11:19
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Είσαι πολύ κακός! Άσε που είναι πολύ μικρό, 3-4 εκατοστά... Αλλά μάλλον για "κακό" το κόβω...
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 20-10-10, 11:26
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

9 στα 10 καβούρια είναι "κακά".
Μην το παίξεις, στείλτο.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 20-10-10, 11:43
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Κρίμα... θα ήταν πολύ κακό να το πετάξω στη θάλασσα;
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 20-10-10, 13:52
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Η ζωή είναι σκληρή..
Κράτα το μόνο του κάπου αν θες (αν καταφέρω να πιάσω το δικό μου, θα το κρατήσω σε δοχειάκι μόνο του).
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 20-10-10, 14:18
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Θα ξεφύγω λίγο του θέματος αλλά τι δοχείο μπορώ να του φτιάξω;
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 20-10-10, 16:02
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οπως σου ειπε και ο φιλος παραπανω..σχεοδν ολα τα καβουρια ειναι κακα...αμφιβαλλω αν υπαρχει απολυτως reef-safe καβουρι..με εξαιρεση ισως τον porcelain anemone crab. ακομη και για τον emerald mythrax και τον arrow crab εχω διαβασει οτι εστω και πολυ σπανια ετυχε να πειραξει κατι.
ενα γνωρισμα που σε βοηθα να αποφασισεις ειναι και το μεγεθος των δαγκανων. σκεψου αυτο το καβουρι 10-20 φορες μεγαλυτερο και αναλογισου τι θα μπορει να πιασει με εκεινες τις δαγκανες... (οι δαγκανες ειναι ηδη μεγαλυτερες απο το σωμα του )
ενα ενυδρειακι με ενα υποτυπωδες φιλτρο εφοσον εχεις μονο αυτον ειναι ευκολο να στησεις...με λιγο βιολογικο υλικο και νερο απο την κυριως δεξαμενη σου. ειναι πολυ ανθεκτικα ειδη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 20-10-10, 16:05
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Ωχ, μεγαλώνει κιόλας; Παναγία μου... Αν τον βάλω σε κάποιο δοχείο ανοιχτό, υπάρχει περίπτωση να την κοπανήσει; Μήπως να τον αφήσω στην παραλία;
Εσύ Πάνο που είχες βρει καβούρι στο ξεκίνημα σου τι το έκανες; Ρε τι κόλλημα τραβάω να τα λυπάμαι...
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 20-10-10, 16:09
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από persival Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσύ Πάνο που είχες βρει καβούρι στο ξεκίνημα σου τι το έκανες; Ρε τι κόλλημα τραβάω να τα λυπάμαι...
επειδη ειναι γνωστο τοις πασι οτι δεν ειμαι φιλοζωος.....να ειναι καλα το καζανακι...το πιο πιθανο ειναι να μην αντεξει στις χαμηλες θερμοκρασιες της θαλασσας μας αλλα και το βασικοτερο...ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να ριχνουμε στα μεσογειακα νερα ειδη απο τροπικες θαλασσες...θα μου πεις ενα καβουρακι θα αναπαραχθει μονο του?? οχι...αλλα ολοι οι οργανισμοι ειναι ξενιστες και δε ξερεις τι μπορει να κουβαλαει...
μπορει να ακουγεται σκληρο...αλλα οταν βλεπεις και τα ψαρακια με κομμενες ουρες...ή -αν εχεις μεγαλο καβουρι- να εξαφανιζονται κιολας...τα σκεφτεσαι διαφορετικα...

υ.γ. αν εχεις σαμπ μπορεις να τον κρατησεις εκει ...
-----------------------------------------------------
κανοντας μια αναζητηση....βρηκα αυτο http://www.mariculturetechnology.com/Livestock.htm (6η φωτο) και μοιαζει αρκετα...γενικοτερα εχει το σουλουπι των Porcelain...δεν ειναι ομως ο porcelain anemone crab http://www.liveaquaria.com/product/p...629&pcatid=629.
αν η κατηγορια των πορσελανινων θεωρειται εξολοκληρου reef safe..τοτε μαλλον ειναι ακακος....
αν τον βαλεις θελω να παρατηρησεις αν εχει "βενταλιες" φιλτραρισματος...και αν συμβιωνει με καποιο κοραλι (αν εχεις κοραλια ή ανεμωνη)
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 20-10-10 στις 16:51
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 20-10-10, 17:33
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Καταρχάς να σε ευχαριστήσω για τις πληροφορίες.
Δυστυχώς δεν έχω ούτε σαμπ, ούτε κοράλια και ανεμώνες, στο στήσιμο είμαι και μόλις σήμερα μπήκαν 13 κιλά ΖΒ που παρέλαβα το πρωι.
Ο καβουράκος μας εδώ και ένα τέταρτο έχει μπει στο ενυδρείο. Αν βεντάλιες εννοείς αυτό το σχήμα που κάνει στις άκρες των ποδιών όταν τα ανοιγοκλείνει, τότε ναι, τις έχει, το έκανε 5 λεπτά αφού μπήκε στο νερό.
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 20-10-10, 17:50
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από persival Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν βεντάλιες εννοείς αυτό το σχήμα που κάνει στις άκρες των ποδιών όταν τα ανοιγοκλείνει, τότε ναι, τις έχει, το έκανε 5 λεπτά αφού μπήκε στο νερό.
ναι..εχει και κατι "τριχιδια" και δημιουργει βενταλια οπως οι bambοo shrimp του γλυκου. ωραια λοιπον!! τοτε προκειται κατα πασα πιθανοτητα για Porcelain...
τρεφεται και με αυτο τον τροπο (φιλτραροντας) αλλα και με κανονικη τροφη. οταν ταιζω τις ανεμωνες δινω παντα λιγη γαριδα και στον καβουρακο...τρωει οσο θελει και με το υπολοιπο ταιζει κι αυτος την ανεμωνη του...
η γοητεια αυτων των καβουριων ειναι η συμβιωτικη τους σχεση με καποιον οργανισμο...δε ξερω ομως για το συγκεκριμενο ειδος που ανηκει ο δικος σου.
ενημερωνε μας για τις παρατηρησεις σου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 21-10-10, 21:38
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Να 'μαι πάλι. Ο καβουράκος μας κινείται ελάχιστα, συνήθως είναι αραχτός κάτω απο κάποιον βράχο και "φιλτράρει" ακούραστα.
Και σήμερα, παρατηρώντας το ενυδρείο, αντιλήφθηκα την παρουσία κάποιου άλλου (σίγουρα) ζωντανού οργανισμού. Είναι μια 10αριά σαν κομματάκια κλωστής να τα πω, τριχίδια να τα πω, μέσα θα πέσω, όπου βρίσκονται σε κάποιο σημείο σε ένα κομμάτι βράχου, σαν χωνί. Στη βάση στενό, ανοίγει και πάει προς τα πάνω. Το μήκος πρέπει να είναι γύρω στα 2 εκατοστά, πολύ μικρό. Όταν δε "επιστρέφει" στο βράχο, μαζεύεται δηλαδή, το κάνει αστραπιαία. Μια φορά το είδα και πρέπει να πήρε μερικά κλάσματα του δευτερολέπτου για να εξαφανιστεί! Μάλιστα πρέπει να υπάρχει και ένα δεύτερο κάπου δίπλα του αλλά το είδα μόνο μια φορά. Βάζω και ένα κακής ποιότητας βιντεάκι μήπως και καταλάβει κανείς τι είναι, οι φωτογραφίες απλά δεν βλέπονται...

BORKED
(για κάποιο λόγο δεν εμφανίζει το βίντεο, είναι εδώ http://www.youtube.com/watch?v=6owJQ1VAjKw )

Τελικά άλλη φάση το αλμυρό...
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 21-10-10, 22:50
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

δικιο εχεις αλλη φαση! εχεις ηδη κατοικους !δεν χρειαζεσαι και ψαρακια! μια χαρα μαθε και θα ερχομαστε τον χειμωνα για σεμιναρια...χικ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 21-10-10, 23:12
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Μαθαίνω... αργά αλλά σταθερά

Η απάντηση μάλλον βρέθηκε και ακούει στο όνομα Feather Duster (http://liveaquaria.com/product/prod_...539&pcatid=539 )... Τώρα αν θα αντέξει, θα δείξει!
Κάποια στιγμή θα βάλω το επόμενο ερώτημα γιατί μου φαίνεται οτι ξεπετάγεται και ένα μανιταράκι, είδωμεν!
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 23-10-10, 07:04
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

πολλα θα ξεπεταχτουν εφοσον εχεις ζωντανο βραχο... κατσε και παρακολουθα...
ναι feather duster ειναι και θα ανακαλυψεις κι αλλα με παρατηρηση...
στην ουσια προκειται για σκουληκια που στο ενα ακρο τους εχουν αυτη τη "βενταλια" για να συλαμβανουν την τροφη τους απο τη στηλη νερου...
αυτα τα μικρα ερχονται μαζι με το βραχο...υπαρχουν και μεγαλυτερα που αγοραζεις απο πετσοπ...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 23-10-10, 20:07
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Πολύ ωραία το οτι είναι σκουλήκια προφανώς επαληθεύεται απο το γεγονός οτι δεν τα βλέπω ποτέ στο ίδιο σημείο (πολλές φορές ούτε και σε διαφορετικό). Σήμερα είδα 2 ακόμη μικρότερα.
Το "κόκκινο" που αναφέρω πιο πριν πρέπει να είναι όντως μανιτάρι αλλά είναι πολύ μικρό και δεν μπορώ να το φωτογραφίσω.
Η σημερινή "ανακάλυψη" είναι εντελώς διαφορετικού τύπου. Μόλις επέστρεψα απο τη δουλειά και άναψα για λίγο το φως, είδα ένα λευκό αντικείμενο που έμοιαζει (μπορώ να πω πως ήταν το ίδιο) με έκδυση απο γαρίδα red cherry...
O κλοουνάκος που έχω βάλει το έβαλε στο στόμα και το έφτυσε αμέσως, μετά πήγα να πάρω τη μηχανή να βγάλω φωτογραφία αλλά δεν το ξαναείδα, είτε χώθηκε κάπου στο βράχο, είτε τελικά το έφαγε ο ψάρης, δεν ξέρω... Καμία ιδέα πως μπορεί να βρέθηκε στο ενυδρείο; Όσο κι αν έχω παρατηρήσει δεν έχω δει κάτι άλλο ζωντανό, τουλάχιστον όχι κινούμενο...
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 23-10-10, 20:43
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από persival Εμφάνιση μηνυμάτων
είδα ένα λευκό αντικείμενο που έμοιαζει (μπορώ να πω πως ήταν το ίδιο) με έκδυση απο γαρίδα red cherry....
αμφιποδα
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 23-10-10 στις 21:22
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 23-10-10, 20:52
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Μάλιστα... αμφίποδα, ευχαριστώ
Και λες ήταν ζωντανό και μας άφησε, ή και εκεί παίζει το ίδιο σκηνικό με τις γαρίδες και απλά αλλάζουν εξωσκελετό;
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 23-10-10, 21:24
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

δεν ετυχε να διαβασω κατι.....αλλα εχω βρει κι εγω αμφιποδο-πουκαμισα...
αν ειδες ενα...να ξερεις οτι εχεις πολλαααα!!! θα τα δεις εν καιρω...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ψάρακας αλμυρού νερού Over Tassos1 Θαλασσινό νερό - Γενικά 59 08-03-08 20:43
Σκουλήκι και γαρίδα αλμυρού νερού. Κάνει για τροφή? skourkou Γλυκό νερό - Γενικά 9 24-06-07 14:02
ερωτήσεις... Theokyr Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 18-04-06 13:36
Ερωτήσεις Filippos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 31-01-05 19:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07748 seconds with 13 queries