Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-05-13, 13:14
leonidastria Ο χρήστης leonidastria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2011
Περιοχή: Τhessaloniki
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή Ξεκιναει η προσπαθεια ...

Γεια σας ,σας ευχαριστω κατ΄αρχην για την υπομονη σας μιας που σας εχω απασχολησει πολλες φορες.Ενυδρειο λοιπον με διαστασεις καθαρες 83χ37χ50 και στοχο να βαλω LPS κοραλια και 5 ψαρια : 2 Ocellaris Clownfish 1 Firefish ,1 Bicolor Dottyback και 1 Six Line Wrasse και κανεναν εριμητη για συνεργειο καθαρισμου.Αυτες ειναι οι διαστασεις που χωρανε προς το παρον στο σπιτι μου.Ξεκιναμε λοιπον με προμηθεια κατοπιν πολυ διαβασματος με σκιμερ
1.Aqua Medic Turboflotor Blue 1000
2.και δυο κυκολφορητες ,εναν Hydor Koralia Evolution 2800 και εναν Aquamasters WP-40 13000 lt/h wavemaker(http://www.aquamasters.gr/index.php?...=11&Itemid=284 )
3.δυο κρεμαστα φιλτρα Eheim Liberty 2042 ενα κι ενα για ανθρακα & αντιφοσφωρο
4.ρεφρακτομετρο διαθλασης
5.αντιστροφη οσμωση χωρις DI
6.θερμοστατες για ενυδρειο και βαρελακι με κυκλοφορητη.
7.ζωντανο αραγωνιτη Caribsea Ocean Oolite (http://www.aquamasters.gr/index.php?...category_id=12)
8. Ζωντανο βραχο 12-14 κιλα.
9.εξεδρα για τον βραχο (σκεφτωμαι πως θα το φτιαξω απο αυτα που διαβασα)
10.φωτισμος αυτο 60W CREE CLASSIC LED MARINE AQUARIUM LIGHT WITH DIMMERS .Μηπως ειναι λιγο ? ή πολυ?(http://www.allpondsolutions.co.uk/aq...h-dimmers.html)
11. τεστακια υγρα συμπηρωμα εκτος αυτων που ηδη εχω της Tetra
12.αυτοματη αναπληρωση
13.προμηθεια ηλ. πεχαμετρου.Αυτο μπορει να ειναι μονιμα σε λειτουργρια?
Αρχιζουμε λοιπον ,παρακαλω να με διορθωσετε στις κινησεις μου.
Τοποθετησση αραγωνιτη ,νερου ( αφου φτιαχτει με 1025 και 26 βαθμους),βραχου και υπομονης κανα 2 μηνες μεχρι να στρωσουν οι παραμετροι να και επειδη ο βραχος θα ειναι ζωντανος πιστευω πιο νωρις θα ειμαι ενταξει.
Α.Ο ζ. βραχος που θα αγοραστει απο μαγαζι μηπως να τον κανω καμια εμβαπτιση σε καποια ετοιμα παρασκευασματα που ειδα για να πεσουν διαφορα ανεπυθημητα πλασματα?
Β.Ριχνω τροφη ολο αυτο το διαστημα? ή παρακολουθω απλα τις παραμετρους.
Γ..Καθε 15 αλλαζω 10-15% το νερο ? και φυσικα συμπηρωνω.
Δ.Φωτιζω για αρχη απο μια ωρα και ανεβαινω σταδιακα ?
Ε.Αφου ερθει ο φωτισμος στην σωστη του διαρκεια αρχιζω και βαζω κανα φραγκακι με ζωανθο και κανα μαλακο κοραλακι
Ζ.Αφου ειναι ολα ενταξει ,βαζω τα δυο κλοουν για αρχη και παρακολουθω μετα απο κανα μηνα βαζω κι αλλο κατοικο και παει λεγοντας.
Η.Παρακαλω συμπηρωστε μου καποια διαδικασια μονολεκτικα γιατι θα καταλαβω τι λεμε ,απλα θα ακολουθησω ακριβως τον μπουσουλα που σας λεω να μου επιβεβαιωσετε.
Σας ευχαριστω πολυ και ευχηθειτε μου καλη επιτυχια !
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
προσπαθεια για paladarium johnb Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 8 12-01-12 19:47
προσπαθεια βιοτοπικου Νο2 takis21 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας 6 05-06-11 18:20
προσπαθεια βιοτοπικου takis21 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας 5 29-01-11 16:33
νεα προσπαθεια!! debbie Αρχάριοι γλυκού νερού 24 05-02-10 14:08
κ τωρα ξεκιναει η ευθυνη...(φωτογραφιες) Vasilis Θαλασσινό νερό - Γενικά 30 19-09-04 01:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,02862 seconds with 15 queries