Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 23-08-09, 10:07  
Ερωτήσεις Αρχάριου
 
Το avatar του χρήστη persival
persival
Senior Member
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος 23-08-09, 10:07
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα σας και συγχαρητήρια για τη δουλειά που κάνετε εδώ, βλέπω πολύ μεράκι απο πολλά παιδιά και ήδη ζηλεύω! Ήθελα να ασχοληθώ εδώ και καιρό με το αντικείμενο αλλά λόγω του οτι δεν είναι φθηνό χόμπι δίσταζα. Φτάνουμε λοιπόν στο σημείο όπου (εντελώς άσχετος) πήγα στο Petshop για να πάρω τροφές για το χάμστερ και κολλάω ξανά στα ενυδρεία... αποκαρδιοτικές οι τιμές, ρωτάω τον petshopa και με οδήγησε στο να πάρω ένα μικρό για να ξεκινήσω, όπως και έκανα. Το ενυδρειάκι είναι μόλις 20lt και το μόνο που έχει μέσα είναι 6 guppy (απο μωρά μέχρι 4-5 εβδομάδων) και 3 σαλιγκάρια που μου έδωσε μια φίλη. Όμως, διαβάζοντας απο χτες το φόρουμ, κατέληξα στο οτι είναι υπερβολικά μικρό, ίσως ακόμη και γι αυτόν τον αριθμό ψαριών, πόσο μάλλον όταν θέλω να ασχοληθώ και να το κάνω "εντυπωσιακό". Έτσι, ρώτησα ένα γνωστό όπου είχε μεγαλούτσικο ενυδρείο αν ασχολείται ακόμη και αν έχει να μου δώσει κανένα, μου είπε οτι σταμάτησε να ασχολείται και πουλάει το δικό του (μέγεθος περίπου 150lt, μόλις το πάρω θα δω πόσο ακριβώς είναι). Να μην πολυλογώ, με όλο τον εξοπλισμό (λείπουν μόνο θερμοστάτης και ψάρια) μου το δίνει 300 ευρώ. Πριν καν το πάρω στα χέρια μου λοιπόν, θέλω να μου πείτε ο καθένας τη γνώμη του για το πως να το φροντίσω και τι είδη ψαριών να βάλω, έχοντας κατά νου οτι θα ήθελα να βάλω και φυτά.

Το αποτέλεσμα θα ήθελα να είναι κατά κάποιο τρόπο "εξωτικό". Δηλαδή πολλά χρώματα (τα ψαράκια, διαβάζοντας κατάλαβα οτι τα φυτά δεν είναι καλό να έχουν έντονο χρώμα).

Αντιλαμβάνομαι οτι είναι πολύ σχετικό το ερώτημα, όμως ενώ διάβασα αρκετά, τα περισσότερα μου είναι ακαταλαβίστικα, θα ήθελα εάν γίνεται βέβαια, να μου πείτε μερικά είδη ψαριών που είναι συμβατά και δεν δημιουργούν πρόβλημα το ένα στο άλλο.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
Εμφανίσεις: 10959
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 27-08-09, 12:32
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Θα προσπαθήσω να βγάλω φώτο αλλά χρώμα βγάζουν όταν είναι αναμμένες και δεν ξέρω αν η κάμερα είναι τόσο καλή... ναι είναι ενυδρειακές οι λάμπες.
Όσο για το διοξείδιο είναι αρκετά προχωρημένο για μένα, θα ήθελα να το αποφύγω

Το ναυάγιο δεν το αγόρασα (είναι και πανάκριβα, καινούριο το petshop το πουλάει γύρω στα 180,00 € ) Όταν ανεβάσω φωτογραφίες να μου πείτε ξανά τη γνώμη σας. Αν μεγαλώσουν τα φυτά και δεν ταιριάζει, θα το βγάλω, σιγά να μην σκάσω κιόλας!
Βλέπω τις παρουσιάσεις άλλων ενυδρείων αλλά θα χρειαστώ μερικά "έτη φωτός" για να τους μοιάσω λιγάκι

Αν μπορεί ας μου πει κάποιος αν είναι σωστό να μεταφέρω τα γκάπις στο μεγάλο ενυδρείο.

να είστε καλά!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 04-09-09, 13:32
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Η επιστροφή του αρχάριου

Λοιπόν, αφού δεν πήρα απάντηση μέχρι τώρα για να μεταφέρω τα ψαράκια, το έκανα αφού πήρα πρώτα τις μετρήσεις του νερού.

Έχουμε και λέμε:

Λίτρα: 270 (καθαρά περίπου 230-240, μέχρι να βγάλω και το εσωτερικό φίλτρο)
Κάτοικοι: 11 guppies (4m - 7f), 3 molly (2 black 1 white, 1m - 2f), 2 platys (1m, το άλλο είναι ακόμα μωρό), 3 γατόψαρα (δεν γνωρίζω λεπτομέρειες, μου τα έφεραν... περισσότερο μου κάνουν για corydoras trilineatus) και ένα apple snail.
Φυτά: "Cryptocoryne beckettii viridifolia", "Rotala rotundifolia" & "Cladophora aegagrophila" και μια Αρτέμια.

Νερό: (μετρήσεις απο το υγρό σετ της Sera)

Kh: 13
Gh: 15
Ph: 7.5 - 8.0
No2: 0.0 - 0.5

(οι αποκλίσεις αφορούν απο την προτελευταία στην τελευταία μέτρηση)

Πέραν των γενικών σχολίων που είναι ευπρόσδεκτα, κάποιες ακόμη ερωτήσεις...

1. Στο video αυτό έχω τραβήξει την γκαπίνα που θεωρώ οτι είναι έγγυος, μπορείτε να μου το επαληθεύσετε / αμφισβητήσετε;
http://www.youtube.com/v/z8fyCBgskuw&hl=en&fs=1

2. Στις παρακάτω φωτογραφίες είναι η μεγάλη πέτρα όπου πήρα απο τον προκάτοχο. Έχει επάνω κάτι το οποίο σύμφωνα με όσα έχω δει, μοιάζει με άλγη. Έβγαλα την πέτρα και την "έβρασα" αλλά δεν νομίζω οτι άλλαξε κάτι. Τα γατόψαρα όλο εκεί πάνε και "βεντουζάρουν" ...

3. Για τα φυτά, θα πρέπει να πάρω κάποιο λίπασμα ή κάτι τέτοιο; Έχω κάτι ταμπλέτες Co2 και ένα πλαστικό που έχει 2 βεντούζες (προφανώς μπαίνει μέσα στο ενυδρείο) αλλά δεν ξέρω ούτε τι κάνει, ούτε πως το χρησιμοποιώ...

4. Μιας και μου "ξέμεινε" το 20αρι ενυδρείο, λέω να βάλω μέσα ένα μονομάχο... ποιές είναι οι "ιδανικές" συνθήκες; Εννοώ θέλει ειδικό υπόστρωμα ή φυτά;

Για μια ακόμη φορά, ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 04-09-09, 18:01
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από persival Εμφάνιση μηνυμάτων
Η , μέχρι να βγάλω και το εσωτερικό φίλτρο)
Κάτοικοι: 11 guppies (4m - 7f), 3 molly (2 black 1 white, 1m - 2f), 2 platys (1m, το άλλο είναι ακόμα μωρό), 3 γατόψαρα (δεν γνωρίζω λεπτομέρειες, μου τα έφεραν... περισσότερο μου κάνουν για corydoras trilineatus) και ένα apple snail. στη φωτο βλεπω πλεκο ..ειτε αυτα ειναι τα γατοψαρα..ειτε τα κορυ που λες..δε νιωθουν καλα στο σκληρο νερο που εχεις και πρεπει να φυγουν..τα υπολοιπα ειναι μια χαρα...
Φυτά: "Cryptocoryne beckettii viridifolia", "Rotala rotundifolia" & "Cladophora aegagrophila" και μια Αρτέμια.
τι ειναι η "αρτεμια" εγω τις ξερω για καρκινοειδη...

Kh: 13
Gh: 15
Ph: 7.5 - 8.0
No2: 0.0 - 0.5

αν χρειαστει διασταυρωσε και με το τεστ καποιου φιλου τα νιτρωδη (ΝΟ2)...πρεπει να ειναι 0

1. Στο video αυτό έχω τραβήξει την γκαπίνα που θεωρώ οτι είναι έγγυος, μπορείτε να μου το επαληθεύσετε / αμφισβητήσετε;
http://www.youtube.com/v/z8fyCBgskuw&hl=en&fs=1
εγκυος ειναι ναι...βεβαια οι γκαπινες ειναι σχεδον μονιμως εγκυες...

2. Στις παρακάτω φωτογραφίες είναι η μεγάλη πέτρα όπου πήρα απο τον προκάτοχο. Έχει επάνω κάτι το οποίο σύμφωνα με όσα έχω δει, μοιάζει με άλγη. Έβγαλα την πέτρα και την "έβρασα" αλλά δεν νομίζω οτι άλλαξε κάτι. Τα γατόψαρα όλο εκεί πάνε και "βεντουζάρουν" ...μη σε ανησυχει τιποτα αφου την εβρασες...

3. Για τα φυτά, θα πρέπει να πάρω κάποιο λίπασμα ή κάτι τέτοιο; Έχω κάτι ταμπλέτες Co2 και ένα πλαστικό που έχει 2 βεντούζες (προφανώς μπαίνει μέσα στο ενυδρείο) αλλά δεν ξέρω ούτε τι κάνει, ούτε πως το χρησιμοποιώ...διαβασε τα υπομνηματα στα φυτεμενα...1002 χρειαζονται..αλλα μπορει και τιποτα..αναλογα με την πορεια τους...και το τι ενυδρειο εχεις βατ...κ.τ.λ. διαβασμα..διαβασμα...διαβασμα...
αυτο που εχεις ειναι το συστημα διοξειδιου της σερα....κανει διαφορα μονο σε μικρα ενυδρεια..και ανεβαζει σκληροτητες..καθολου κακο για τα ζωοτοκα βεβαια...

4. Μιας και μου "ξέμεινε" το 20αρι ενυδρείο, λέω να βάλω μέσα ένα μονομάχο... ποιές είναι οι "ιδανικές" συνθήκες; Εννοώ θέλει ειδικό υπόστρωμα ή φυτά;φιλτρο θελει θερμανση..μαλακο νερο....οχι υπερβολικο ταισμα...του αρεσουν πυκνοφυτεμενα ενυδρεια και ιδιαιτερα με επιπλεοντα φυτα... http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/betta.htm

Για μια ακόμη φορά, ευχαριστώ!
....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 04-09-09, 18:06
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από persival Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο φως θεωρώ οτι είμαι οκ, το ενυδρείο έχει 2 λάμπες, η μια βγάζει πράσινο φως και η άλλη ροζ...
τώρα απο οξυγόνο... δεν έχω και να πω και την αλήθεια δεν σκοπεύω να πάρω. οπότε να το βγάλω η να το αφήσω και το πολύ πολύ να μην "πιάσει"?

και πάλι ευχαριστώ!

ντισκο ενυδρειο!!!!! η μια βγάζει πράσινο φως και η άλλη ροζ...

αντε καλη αρχη φιλε......
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 05-09-09, 08:09
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Καλημέρα!

Συγνώμη για το Αρτέμια, λόγω κεκτημένης ταχύτητας (βλέπετε γράφω απο τη δουλειά και το κάνω στη "ζούλα") το μπέρδεψα με την τροφή που αγόρασα... Ανούμπια εννοούσα...

Για τα betta διάβασα και το συγκεκριμένο άρθρο αλλά και εδώ οτι βρήκα. Για αρχή κρατάω οτι 20lt είναι μια χαρά για 1, η απορία που μάλλον ο μόνος τρόπος να λυθεί είναι η δοκιμή, είναι αν μπορώ & πρέπει να του βάλω και μια θυληκιά...

Όσο για τις λάμπες, για του λόγου του αληθές:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG00120.jpg
Εμφανίσεις:  196
Μέγεθος:  33,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG00121.jpg
Εμφανίσεις:  196
Μέγεθος:  22,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG00122.jpg
Εμφανίσεις:  207
Μέγεθος:  24,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 05-09-09, 11:17
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από persival Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα!

Συγνώμη για το Αρτέμια, λόγω κεκτημένης ταχύτητας (βλέπετε γράφω απο τη δουλειά και το κάνω στη "ζούλα") το μπέρδεψα με την τροφή που αγόρασα... Ανούμπια εννοούσα...

Για τα betta διάβασα και το συγκεκριμένο άρθρο αλλά και εδώ οτι βρήκα. Για αρχή κρατάω οτι 20lt είναι μια χαρά για 1, η απορία που μάλλον ο μόνος τρόπος να λυθεί είναι η δοκιμή, είναι αν μπορώ & πρέπει να του βάλω και μια θυληκιά...
σε 20 λιτρα ενας μονομαχος ειναι οτι πρεπει....θυλικο μαζι του δεν προκειτε να την αφησει σε υσηχια
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 05-09-09, 11:29
Το avatar του χρήστη marly
marly Ο χρήστης marly δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2009
Περιοχή: Τρίπολη-Αρκαδίας
Μηνύματα: 97
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην marly Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην marly
Προεπιλογή

Το φίλτρο που είχες στο 20λιτρο βαλτό να δουλεύει ταυτόχρονα με το άλλο στο μεγάλο. Ετσι δεν θα χάσει την βιολογία του και δεν θα έχεις πρόβλημα με τον μονομάχο.
__________________
Πάντα Φιλικά
@Μαριάννα@
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 05-09-09, 11:36
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από marly Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φίλτρο που είχες στο 20λιτρο βαλτό να δουλεύει ταυτόχρονα με το άλλο στο μεγάλο. Ετσι δεν θα χάσει την βιολογία του και δεν θα έχεις πρόβλημα με τον μονομάχο.
Συγνώμη, μπερδεύτηκα λίγο... Δηλαδή να αφήσω το 20άρι με τον μονομάχο χωρίς φίλτρο;
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 05-09-09, 11:53
Το avatar του χρήστη marly
marly Ο χρήστης marly δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2009
Περιοχή: Τρίπολη-Αρκαδίας
Μηνύματα: 97
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην marly Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην marly
Προεπιλογή

Οχι καλέ! Μέχρι να πάρεις τον μονομάχο να λειτουργεί το φίλτρο στο μεγάλο ενυδρείο, και όταν με το καλό πάρεις τον μονομάχο ξαναβάζεις το φίλτο στο 20λιτρο μαζί με ότι άλλο (φυτά ξύλα κλπ..).
__________________
Πάντα Φιλικά
@Μαριάννα@
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 05-09-09, 12:03
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

αααα, τώρα μάλιστα

Στρωμένο είναι το μικρό, μέχρι πριν 2-3 μέρες είχε ψαράκια αλλά το είχα μπολιάσει κιόλας, οπότε είμαστε οκ
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 05-09-09, 20:07
Το avatar του χρήστη Roi
Roi Ο χρήστης Roi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

αυτό που εννοεί η marly είναι οτι αν αφήσεις το μικρό χωρίς ψάρια θα χάσεις την βιολογία σου (τα βακτίρια θα πεθάνουν από την πείνα), γιαυτό βάλε το μικρό φίλτρο να δουλεύει στο μεγάλο ενυδρείο μέχρι να πάρεις τον μονομάχο, αλλιώς θα χριεαστεί να το ξαναμπολιάσεις !!!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 06-09-09, 01:15
Το avatar του χρήστη marly
marly Ο χρήστης marly δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2009
Περιοχή: Τρίπολη-Αρκαδίας
Μηνύματα: 97
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην marly Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην marly
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roi Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτό που εννοεί η marly είναι οτι αν αφήσεις το μικρό χωρίς ψάρια θα χάσεις την βιολογία σου (τα βακτίρια θα πεθάνουν από την πείνα), γιαυτό βάλε το μικρό φίλτρο να δουλεύει στο μεγάλο ενυδρείο μέχρι να πάρεις τον μονομάχο, αλλιώς θα χριεαστεί να το ξαναμπολιάσεις !!!!!!!!!!!!!

Ακριβώς αυτό!
Εξάλλου θα βοηθήσει και τα ψαράκια σου στο μεγάλο ενυδρείο μέχρι να στρωθεί και το άλλο φίλτρο!

Κάνε μετρήσεις κάθε 2 μέρες για ΝΟ2,ΝΟ3 και ΝΗ3/ΝΗ4 (νιτρώδη,νιτρικά,αμμώνιο/αμμωνία) ετσι ώστε να κρατάς τις τιμές όσο γίνετε πιο χαμηλά (κυρίως ΝΟ2 και ΝΗ3/ΝΗ4) εώς και μηδέν.(Φυσικά κάνοντας τις κατάλληλες αλλαγές νερού)

Και προσοχή στο τάισμα(όσο λιγότερο τόσο καλύτερο στη φάση του στρωσίματος)

Πρέπει να πάρεις και τέστ για νιτρικά και αμμώνιο/αμμωνία(ΝΟ3,ΝΗ3/ΝΗ4)
__________________
Πάντα Φιλικά
@Μαριάννα@
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 17-09-09, 11:16
Μάριος Ο χρήστης Μάριος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2006
Περιοχή: Κύπρος, Λεμεσός
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από persival Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για τις λάμπες, για του λόγου του αληθές:
Η κόκκινη μάλον είναι Philips Gro-Lux η οποία είναι μια χαρά για φυτά, η πράσινη όμως αν και δε διακρίνω πρέπει να είναι τύπου "beauty light" η οποίες πωλούνται επειδή κάνουν πιό έντονα τα χρώματα των ψαριών και το φάσμα τους δεν βοηθά φωτοσυνθετικούς οργανισμούς.



Θα σου πρότεινα ή να βάλεις άλλη μία gro-lux ή αν δε σ'αρέσει η κοκκινίλα να την αλλάξεις με μία daylight (άσπρη έως αχνή γαλάζια)
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 25-09-09, 13:22
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή Η επιστροφή του αρχάριου :)

Γεια σας και πάλι και ευχαριστώ όσους έχουν μπει στον κόπο να απαντάνε και να μου δίνουν συμβουλές, οι οποίες τηρούνται στον μεγαλύτερο βαθμο, θα έκανα τα πάντα αλλά δυστυχώς εκτός απο την τρέλλα που με έπιασε τελευταία με τα ενυδρεία, υπάρχει και η οικονομική κρίση που κακά τα ψέμματα, μας κάνει τη ζωή δυσκολότερη... Ας πάμε όμως στο "ζουμί"

Έχοντας περάσει περισσότερο απο ένας μήνας, όλα (φτου φτου) βαίνουν καλώς στο ενυδρείο. Μερικά στοιχεία (που θα φανούν χρήσιμα παρακάτω στις ερωτήσεις)
PH: 7,5
GH: 22
KH: 10
No2: 0
Όλα τα νούμερα προκύπτουν απο το υγρό σετ της Sera, μια μέρα μετά την αλλαγή 40% νερού. Ψαροσύνθεση:
11 guppies (4m/7f και καμμιά 10αριά νεογέννητα), 4 molly (1m/3f) 3 platy (2m/1f) και 3 Pleco που ξέρω, πρέπει και θα φύγουν μόλις βρω να τα δώσω, τα λυπάμαι να τα επιστρέψω στο pet shop.
Θερμοκρασία 28 - 29c (εννοείται δεν έχω ενεργοποιήσει ακόμη θερμοστάτη)

Σήμερα το πρωί, πήρα το ενυδρείο ενός φίλου που ήταν ενεργό μεν, αφημένο στη μοίρα του δε... είναι το "Aquatlantis Aquadream 80". Ερωτήσεις τώρα (Καλό κουράγιο σε όσους απαντήσουν!)

1. Υπάρχει κάτι άλλο εκτός απο νεράκι του Θεού, το οποίο μπορώ να χρησιμοποιήσω για καθάρισμα? Κάτι έχει πάρει το μάτι μου για ξύδι, αληθεύει; Έχει πολύ βρωμιά...

2. Σκεφτομαι να μεταφέρω τα ψαράκια μου σε αυτό όταν είναι έτοιμο (καθαρό, μπολιασμένο, στρωμένο). Είναι ικανοποιητικό το μέγεθός του; (Μεικτά 90 λίτρα, δεν σκοπεύω να βάλω πολλά πράγματα πέρα απο μερικά φυτά για προστασία του γόνου)

3. Εφόσον είναι εφικτό να μεταφέρω εκεί τα ψαράκια, σκέφτομαι το μεγάλο (270lt) να το κάνω τύπου malawi, σύμφωνα με όσες παρουσιάσεις έχω δει είναι απλό για να στηθεί. Σκέφτομαι να πάρω πέτρες (βότσαλα) και άμμο απο την παραλία (Πλάκα Ελούντας, για όσους ξέρουν έχει πολύ πράμα!), και διάβασα οτι κάνουν. Θα συνεχίσω το διάβασμα όμως οποιεσδήποτε προτάσεις είναι πάντα χρήσιμες και θα εκτιμηθούν!

Ευχαριστώ και συγνώμη για το "σεντόνι"... !
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 25-09-09, 18:10
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από persival Εμφάνιση μηνυμάτων
Η επιστροφή του αρχάριου

Λοιπόν, αφού δεν πήρα απάντηση μέχρι τώρα για να μεταφέρω τα ψαράκια, το έκανα αφού πήρα πρώτα τις μετρήσεις του νερού.

Έχουμε και λέμε:

Λίτρα: 270 (καθαρά περίπου 230-240, μέχρι να βγάλω και το εσωτερικό φίλτρο)
Κάτοικοι: 11 guppies (4m - 7f), 3 molly (2 black 1 white, 1m - 2f), 2 platys (1m, το άλλο είναι ακόμα μωρό), 3 γατόψαρα (δεν γνωρίζω λεπτομέρειες, μου τα έφεραν... περισσότερο μου κάνουν για corydoras trilineatus) και ένα apple snail. τα γατοψαρα πρεπει να βγουν θελουν μαλλακο νερο
Φυτά: "Cryptocoryne beckettii viridifolia", "Rotala rotundifolia" & "Cladophora aegagrophila" και μια Αρτέμια.---> αρτεμια ειναι καρκινοιδη σα μικρη γαριδα

Νερό: (μετρήσεις απο το υγρό σετ της Sera)

Kh: 13
Gh: 15
Ph: 7.5 - 8.0
No2: 0.0 - 0.5

(οι αποκλίσεις αφορούν απο την προτελευταία στην τελευταία μέτρηση)

Πέραν των γενικών σχολίων που είναι ευπρόσδεκτα, κάποιες ακόμη ερωτήσεις...

1. Στο video αυτό έχω τραβήξει την γκαπίνα που θεωρώ οτι είναι έγγυος, μπορείτε να μου το επαληθεύσετε / αμφισβητήσετε;
http://www.youtube.com/v/z8fyCBgskuw&hl=en&fs=1 η γκαπινα αν ειναι εγκυοσ εχει φουσκομενη κυλια και πρως τα πισο γινετε μαυρη

2. Στις παρακάτω φωτογραφίες είναι η μεγάλη πέτρα όπου πήρα απο τον προκάτοχο. Έχει επάνω κάτι το οποίο σύμφωνα με όσα έχω δει, μοιάζει με άλγη. Έβγαλα την πέτρα και την "έβρασα" αλλά δεν νομίζω οτι άλλαξε κάτι. Τα γατόψαρα όλο εκεί πάνε και "βεντουζάρουν" ... μαλλον την τρωνε

3. Για τα φυτά, θα πρέπει να πάρω κάποιο λίπασμα ή κάτι τέτοιο; Έχω κάτι ταμπλέτες Co2 και ένα πλαστικό που έχει 2 βεντούζες (προφανώς μπαίνει μέσα στο ενυδρείο) αλλά δεν ξέρω ούτε τι κάνει, ούτε πως το χρησιμοποιώ... αν βαλεισ ευκολα φυτα δε χριαζετε
αυτο το πλαστικο μιαζει με ποτηρι και εχει κια μεμβρανι απο τη μια πλευρα μπορεισ να φτιαξεισ ενα μπουκαλι τησ κοκακολασ ζεχαρι και μαγια και να το σινδεσεισ πανω σε αυτο ετσι εχεισ co2


4. Μιας και μου "ξέμεινε" το 20αρι ενυδρείο, λέω να βάλω μέσα ένα μονομάχο... ποιές είναι οι "ιδανικές" συνθήκες; Εννοώ θέλει ειδικό υπόστρωμα ή φυτά; για μονομαχο θελεισ πολυ μαλλακο νερο ph 6.5 και σκλιροτητες κατω του 10 υποστρομα χαλαζιακι αμμο η χαλικη χαλαζιακο

Για μια ακόμη φορά, ευχαριστώ!
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 25-09-09, 20:29
Το avatar του χρήστη sifnikos
sifnikos Ο χρήστης sifnikos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2009
Περιοχή: sifnos
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Συχνα έχουμε γέννα απο γκάπυς στο ενυδρειο μας αλλά δεν μεγαλώνουν τι μπορούμε να κάνουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 26-09-09, 07:05
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Συχνα έχουμε γέννα απο γκάπυς στο ενυδρειο μας αλλά δεν μεγαλώνουν τι μπορούμε να κάνουμε.
η θα βαλεισ αρκετα φυτα οστε να κριβοντε και να επιβιονουν μονα τους η παρε μια γενιστρα απο πετ σοπ πιανε τα μικρα και βαλτα μεσα και μολισ μεγαλοσουν αστα μαζι με τα αλλα σε κανα 2 μηνες
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 26-09-09, 09:17
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Υπόμνημα: Μην βάζετε θηλυκές ή μικρά σε γεννήστρες
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 26-09-09, 14:09
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από persival Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας και πάλι και ευχαριστώ όσους έχουν μπει στον κόπο να απαντάνε και να μου δίνουν συμβουλές, οι οποίες τηρούνται στον μεγαλύτερο βαθμο, θα έκανα τα πάντα αλλά δυστυχώς εκτός απο την τρέλλα που με έπιασε τελευταία με τα ενυδρεία, υπάρχει και η οικονομική κρίση που κακά τα ψέμματα, μας κάνει τη ζωή δυσκολότερη... Ας πάμε όμως στο "ζουμί"

Έχοντας περάσει περισσότερο απο ένας μήνας, όλα (φτου φτου) βαίνουν καλώς στο ενυδρείο. Μερικά στοιχεία (που θα φανούν χρήσιμα παρακάτω στις ερωτήσεις)
PH: 7,5
GH: 22
KH: 10
No2: 0
Όλα τα νούμερα προκύπτουν απο το υγρό σετ της Sera, μια μέρα μετά την αλλαγή 40% νερού. Ψαροσύνθεση:
11 guppies (4m/7f και καμμιά 10αριά νεογέννητα), 4 molly (1m/3f) 3 platy (2m/1f) και 3 Pleco που ξέρω, πρέπει και θα φύγουν μόλις βρω να τα δώσω, τα λυπάμαι να τα επιστρέψω στο pet shop.
Θερμοκρασία 28 - 29c (εννοείται δεν έχω ενεργοποιήσει ακόμη θερμοστάτη)

Σήμερα το πρωί, πήρα το ενυδρείο ενός φίλου που ήταν ενεργό μεν, αφημένο στη μοίρα του δε... είναι το "Aquatlantis Aquadream 80". Ερωτήσεις τώρα (Καλό κουράγιο σε όσους απαντήσουν!)

1. Υπάρχει κάτι άλλο εκτός απο νεράκι του Θεού, το οποίο μπορώ να χρησιμοποιήσω για καθάρισμα? Κάτι έχει πάρει το μάτι μου για ξύδι, αληθεύει; Έχει πολύ βρωμιά...

2. Σκεφτομαι να μεταφέρω τα ψαράκια μου σε αυτό όταν είναι έτοιμο (καθαρό, μπολιασμένο, στρωμένο). Είναι ικανοποιητικό το μέγεθός του; (Μεικτά 90 λίτρα, δεν σκοπεύω να βάλω πολλά πράγματα πέρα απο μερικά φυτά για προστασία του γόνου)

3. Εφόσον είναι εφικτό να μεταφέρω εκεί τα ψαράκια, σκέφτομαι το μεγάλο (270lt) να το κάνω τύπου malawi, σύμφωνα με όσες παρουσιάσεις έχω δει είναι απλό για να στηθεί. Σκέφτομαι να πάρω πέτρες (βότσαλα) και άμμο απο την παραλία (Πλάκα Ελούντας, για όσους ξέρουν έχει πολύ πράμα!), και διάβασα οτι κάνουν. Θα συνεχίσω το διάβασμα όμως οποιεσδήποτε προτάσεις είναι πάντα χρήσιμες και θα εκτιμηθούν!

Ευχαριστώ και συγνώμη για το "σεντόνι"... !
Μάλλον έγινε κάποιο μπέρδεμα και πήρα απάντηση σε παλιότερο post
H γκαπίνα γέννησε επιτυχώς και εννοείται οτι γέννησε εκτος γεννήστρας. Καμμιά 10αριά, επέζησαν και είναι πλέον 2 εβδομάδων
Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στο τελευταίο post θα το εκτιμούσα.
Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 26-09-09, 14:48
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Για τον harris Samos το έγραψα.

Στα δικά σου τώρα

1)Θα καθαρίσεις το ενυδρείο με λίγο νερό-σκέτο και ένα σφουγγάρι μαλακό να φύγουν τα χοντρά.
Προσοχή θα βάλεις καινούργιο σφουγγάρι και θα χρησιμοποιήσεις την μαλακή πλευρά (αν έχει 2 όψεις) και όχι την πράσινη γιατί θα σου θολώσει το τζάμι.
Όταν στεγνώσει θα κάνεις το ίδιο με υδροχλωρικό οξύ (θα ξεφορτωθείς άλατα κλπ).
Καλό θα είναι να έχεις γάντια κουζίνας όταν το κάνεις μην σε τσουτσουρίξει και μετά ένα καλό ξέπλυμα με νερό αρκεί, θα το αδρανοποιήσει.
2) μια χαρά είναι τα 90 λίτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 26-09-09, 15:09
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Ευχαριστώ halvas!

Κάτι τελευταίο για σένα μιας και μάλλον είσαι online
Μετά απο πόσες ώρες / μέρες αφου θα καθαρίσω με το οξύ (φαντάζομαι είναι το κατά τον κόσμο ακουαφόρτε μπορώ να αρχίσω να "γεμίζω" - μπολιάζω το μικρό;

Να 'σαι καλά!
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 26-09-09, 18:05
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Replay
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
ένα καλό ξέπλυμα με νερό αρκεί, θα το αδρανοποιήσει.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 26-09-09, 19:42
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

κοιτα εγω τα μαζευα και τα εβαζα στη γενιστρα γιατι δεν ειχα φυτα μεσα και τα λιπομουνα να τα βλεπω να τα τρωνε ο καθενας απο εκει και περα κανει οτι θελει νομιζω
και κατι αλλο αν η γενιστρα ειναι με τουλι με μεγαλο ματι στο διχτακι και ειναι σχετικα κοντα στην εξοδο του φιλτρου δε νομιζω να υπαρχη προβλημα δε λεω να τα κοπαναει το φιλτρο απλα να υπαρχει ενα μικρο ρευμα νερου
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάριος και πάλι! Vangelis77 Αρχάριοι γλυκού νερού 3 02-04-09 21:09
ερωτήσεις αρχάριου ΓιώργοςΣ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 30-12-08 10:06
Καραρχάριος. Ερωτήσεις Nightfall Αρχάριοι γλυκού νερού 60 19-09-07 16:01
Μα, εντελώς αρχάριος !!!... alexispi Αρχάριοι γλυκού νερού 13 07-06-07 16:43
Φωτισμός...ερωτήσεις ενός αρχάριου Scuba Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 30-06-06 22:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10677 seconds with 16 queries