Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Ενυδρεία με χρυσόψαρα

Ενυδρεία με χρυσόψαρα Συστήσετε μας τα χρυσόψαρά σας ή και τον χώρο που τα φιλοξενείτε.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 09-11-12, 18:40
SOCRA Ο χρήστης SOCRA δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-07-2006
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή Από τα Τροπικά στα πιο δροσερά -Ryukin

Καλησπέρα σε όλους ,μετά από αρκετό καιρό παραμονής μου με το μεγάλο μου ενυδρείο ( RIO 400 ) στην Αφρική αποφάσισα να μετακομίσω και για αρκετό διάστημα θέλω να ελπίζω εδώ στις πιο δροσερές θερμοκρασίες.Το σύστημα φιλοξενεί 7 Ryukin και υποστήριζεται μηχανικά- βιολογικά από ενα 2028 eheim και φωτίζεται από δύο λάμπες Τ8 ,daylight - seraplant.
Η θερμοκρασία που μπήκαν χθες τα ψάρια ήταν στους 23 βαθμούς περίπου ,το aquascaping δεν έχει ολοκηρωθεί ακόμα και φαντάζομαι οτι σε ενα μήνα περίπου θα έχει ολοκληρωθεί , τα φυτά ακόμα βρίσκονται στα γλαστράκια τους και θα τακτοποιηθούν όταν ολοκληρωθεί το στήσιμο και θα μπούν μάλλον ακόμα λίγα.
Προς το παρόν κράτησα την άμμο αφου καθαρίστηκε όσον ήταν δυνατό.
Τροφές άρχισα με μια HIKARI pellets και σύντομα θα έχω και sticks για χρυσόψαρα της TROPICAL ,επίσης θα παραγγείλω κάποιες συγκεκριμένες τροφές HIKARI που θέλω.

Στη διατροφή θα μπεί και σπιρουλίνα 1 ίσως 2 φορές την εβδομάδα και προχωρώντας θα δούμε τι άλλο θα προσφέρω για φαγητό ,μην ξεχνάμε είμαι και αρχάριος στο νέο θεματικό και διαβάζω.

Με την κρίση λοιπόν σκέφτηκα τι θα μπορούσα να κάνω ώστε να διατηρήσω το μεγάλο μου ενυδρείο αλλά με λιγότερη ενέργεια και βέβαια να φιλοξενήσω ψάρια τα οποία και αυτά να νιοώθουν άνετα και έτσι κατέληξα στα χρυσόψαρα που ομολογώ οτι για τις λίγες αυτές ώρες που τα φιλοξενώ είμαι εξαιρετικά ευχαριστημένος ,οπότε σκεφτομαι και λέω πότε μην λες ποτέ .

Δείτε ενα πρώτο βίντεο 2 ώρες μετά την είσοδο τους στο ενυδρείο

http://www.youtube.com/watch?v=Jq5D4qrRIR0

Ευπρόσδεκτες όλες οι παρατηρήσεις

Σωκράτης
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
PANDA RYUKIN CHRISTOS13 Χρυσόψαρα 7 17-10-11 08:34
ryukin sakura-chan Χρυσόψαρα 31 05-12-10 22:21
Χρυσόψαρα σε τροπικό? Filippos Χρυσόψαρα 7 07-06-04 13:14
Νέο τροπικό ενυδρείο Vlachos Stamatis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 10-03-04 09:03
Χρυσόψαρα με τροπικά; giannis1976 Χρυσόψαρα 1 24-01-04 00:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05072 seconds with 14 queries