Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 21-12-09, 13:08   #1
Κόστος & χρόνος συντήρησης ενυδρείου
rama
Junior Member
Εγγραφή: 21-12-2009
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 3

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
rama Ο χρήστης rama δεν είναι συνδεδεμένος 21-12-09, 13:08
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γειά σας, μόλις έκανα εγγραφή και ζητώ τη βοήθειά σας σχετικά με την εκτίμηση του κόστους συντήρησης ενός ενυδρείου και της συχνότητας με την οποία χρειάζεται φροντίδα. Από συμμετοχή μου σε άλλα fora ξέρω οτι κάνω τις κλασσικές ερωτήσεις των αρχαρίων, αλλά όσο και να έψαξα στο forum δεν βρήκα κάποιες έτοιμες απαντήσεις. Παρα-είμαι αρχάριος ακόμα και στο ψάξιμο!
Λοιπόν τα δεδομένα: Οι δύο κόρες μου και η γυναίκα μου θέλουν να τοποθετήσουμε ένα ενυδρείο στο νέο μας σπίτι. Ειδικά η μία κόρη μου έχει ιδιαίτερη αγάπη για τον υδάτινο κόσμο και τα ψάρια, αλλά όλοι έλκονται από την ομορφιά και τη γαλήνη που μπορεί να προσφέρει ένα σωστό ενυδρείο.
Πρόβλημα χώρου και αρχικού κόστους (μέσα σε λογικά πλαίσια...) δεν υπάρχει. Ο προβληματισμός μου είναι πόσο κοστίζει σε γενικές γραμμές η συντήρηση, πχ μηνιαίως, και πόσο συχνά χρειάζεται φροντίδα. Θα μπορώ να φύγω πχ για 1-2 εβδομάδες και οι αυτοματισμοί να κάνουν τη δουλειά, ή θα πρέπει αναγκαστικά να έρθει κάποιος δικός μου άνθρωπος να κάνει κάποιες μικροεργασίες όσο απουσιάζω? Αν δεν μπορώ να κάνω σωστά τη φροντίδα των κατοίκων του ενυδρείου και να τα ταλαιπωρώ όσο απουσιάζω, προτιμώ να μην το ξεκινήσω καθόλου.
Το ενυδρείο που φαντάζομαι είναι της τάξης των ~250 λίτρων, και δεν έχω ακόμα άποψη ούτε για τα είδη που θα το κατοικήσουν ούτε για τη φύτευση και την αρχιτεκτονική του χώρου.
Σας ευχαριστώ για οποιεσδήποτε συμβουλές, υποδείξεις, ακόμα και αναφορές με links σε άλλα threads που πιθανόν έχουν τις απαντήσεις που ψάχνω αλλά δεν τις εντόπισα.
Αγγελος
Εμφανίσεις: 7694
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-12-09, 13:15
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

φιλε ραμα. καταρχην καλως ηρθες!!
δε βρηκες και δε θα βρεις απαντηση συγκεκριμενη σε οσα ζητας για τον εξης λογο.
εξαρταται τι ενυδρειο θελεις να κανεις.
απο τη μια το κοστος για ενα ενυδρειο 250 λιτρα π.χ. και τη βαση του....το φιλτρο και τον αναλογο θερμοστατη..θα ειναι κοινο για οτι ενυδρειο και να κανεις...
αναλογα ομως πως θα το διαμορφωσεις το κοστος θα παιζει πολυ.
π.χ. μπορεις να κανεις ενα υψηλων απαιτησεων φυτεμενο που θα χρειαστεις ενα δυνατο φωτιστικο για αγορα μιας και σχεδον παντα δεν επαρκει το μαμισιο...θα χρειαστεις εξοπλισμο μπουκαλα-μανομετρα και τα σχετικα για διοξειδιο καθως και πολλα λιπασματα και τεστ. επισης και μηνιαια η δεη θα ειναι ελαφρως τσιμπημενη...
αυτα δενειναι διολου ευκαταφρονητα οικονομικα...
αν θελεις να βαλεις ψαρια μαλακου και οξινου νερου θα πρεπει να επενδυσεις σε μια ΑΟ. αλλο ενα εξοδο.
αν βαλεις π.χ. αφρικανες και μαζεψεις πετρες αποτη φυση δε θα εχεις καθολου εξοδα για ακουασκειπ....
ενα πολυ οικονομικο ενυδρειο σε καταναλωση μπορει να ειναι ενα ενυδρειο κρυου νερου με λιγο φως αν δεν εχει φυτα η αν εχεις πολυ ευκολα...και χωρις θερμοστατη εφοσον θα ειναι μεσα στο σπιτι...ετσι η καταναλωση θα ειναι πολυ μιρκοτερη σε ρευμα....
καπου θα πρεπει να συμβιβασεις ολες τις παραμετρους αυτες και βλεποντας διαφορα ενυδρεια στις παρουσιασεις να δεις τι σου αρεσει τι χρειαζεσαι και που μπορεις να καταληξεις.
αναλογα κυμαινεται και ο χρονος που θα πρεπει να δαπανας στη δεξαμενη σου...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 21-12-09 στις 15:01
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-12-09, 13:23
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Καλως ηρθες και καλη αρχη
Θελεις να μαθεις την ρουτινα δηλαδη του ενυδρειου ; γιατι το κοστος συντηρησης ειναι ελαχιστο το μονο που αγοραζεις ειναι τροφες και αντιχλωριο ενα κοστος 30ε το 5 μηνο πανω κατω...αν βαλεις και την Δεη ανεβαινει λιγο ...

Η ρουτινα ομως ειναι πιο συχνη :
1. Αλλαγες καθε βδομαδα / 10 μερες 30-40% τον ογκο του νερου (αναλογα και τι εχεις μεσα ) ,
2. μια φορα τον μηνα πλυσιμο των υλικων του φιλτρου (με νερο ενυδρειου)
3. αλλαγη υαλομβαβακα εαν βρομισει
Αυτα κανω εγω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-12-09, 13:25
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Kαλως ηρθες!!
Το πιο απλο ειναι να βαλεις 1 χρυσοψαρο για καθε 50 λιτρα νερου ... χωρις πολλα εξοδα ... καθε εβδομαδα 30% αλλαγη νερου και εισαι μια χαρα! Μπορεις να βαλεις και ζωοτοκα ... πολυ καλη επιλογη ... δες εδω: http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm στα ζωοτοκα ... μη βιαστεις ομως! Διαβασε τα υπομνηματα ... και οτι απορια εχεις απλα ρωτα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-12-09, 13:27
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Σε γενικές γραμμές για ένα ενυδρείο περί τα 250 λίτρα με εύκολο στήσιμο για ένα αρχάριο κυμαίνεται περί τα 800 με 1000 ευρώ καινούριο. Το μηνιαίο κόστος συντήρησης είναι περίπου στα 10 ευρώ(ουσιαστικά η κατανάλωση ρεύματος) και ο χρόνος ενασχόλησης εκτός της τροφής που πρέπει να ρίχνουμε καθημερινά είναι και η αλλαγή του νερού και καθαρισμός μια φορά την εβδομάδα περίπου μισή με μία ώρα σε χρόνο ενασχόλησης.

Τώρα αν χρειασθεί να φύγουμε, μπορούμε να βάλουμε αυτόματη ταΐστρα και μπορεί να κρατήσει μέχρι και ένα μήνα. Μια ή δύο φορές το χρόνο έτσι και παραλείψουμε τις εβδομαδιαίες αλλαγές νερού δεν θα γίνει και κάτι τραγικό αρκεί όταν επιστρέψουμε να κάνουμε μια καλή συντήρησή.

Καλή αρχή σου εύχομαι
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-12-09, 13:28
rama Ο χρήστης rama δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2009
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Τη ρουτίνα μου την έδωσαν γραπτώς σε ένα μεγάλο κατάστημα που επισκέφτηκα χτές (στη Νέα Κηφισιά), και ομολογουμένως με τρόμαξε με τα πολλά βήματα που χρειάζονται σε εβομαδιαία βάση.
Δεν ήξερα το κόστος της όμως, γιατί δεν έχω ιδέα από τα υλικά, τις ποσότητες κλπ, και τρόμαξα από τα διάφορα χημικά κλπ που είδα να αναφέρονται.
Αν μιλάμε για νούμερα της τάξης των μερικών ευρώ το μήνα, φυσικά δεν είναι πρόβλημα!
Αγγελος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-12-09, 13:31
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rama Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Τη ρουτίνα μου την έδωσαν γραπτώς σε ένα μεγάλο κατάστημα που επισκέφτηκα χτές (στη Νέα Κηφισιά), και ομολογουμένως με τρόμαξε με τα πολλά βήματα που χρειάζονται σε εβομαδιαία βάση.
Δεν ήξερα το κόστος της όμως, γιατί δεν έχω ιδέα από τα υλικά, τις ποσότητες κλπ, και τρόμαξα από τα διάφορα χημικά κλπ που είδα να αναφέρονται.
Αν μιλάμε για νούμερα της τάξης των μερικών ευρώ το μήνα, φυσικά δεν είναι πρόβλημα!
Αγγελος
το μονο που χρειαζεσαι ειναι αντι-χλωριο για να κανεις αλλαγες νερου ... τιποτα αλλο!! Ολα τα "ζουμια" δεν προσφερουν κατι παραπανω ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-12-09, 13:32
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Πολλα βαζεις στο ενυδρειο ... εγω πηρα το Rio240 με βαση στα 650 και ξερω οτι με εκλεψαν εδω κατω...
Αντε με αμμο και ψαρια απο πετ να σου ανεβει κανενα 100αρι

Τι ρουτινα σου ειπαν;;;;
Εισαι απο Αθηνα σωστα; καλυτερα βρες καποιον να σου δωσει μπολι.
Ρε παιδες ...τα τεστακια δεν ειπαμε του ανθρωπου ! Τεστ για ph,gh,kh,no2,no3 nh3/nh4 , χρειαζεσαι για να ξερεις τι σου γινεται με την χημεια του νερου σου ... στο εμποριο εχει πολλες επιλογες και τιμες με τα καλυτερα να θεωρουνται τις ΑΡΙ . κοστος δεν ξερω, αλλα ειναι σιγουρα για πολλα τεστ..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-12-09, 13:36
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή ¶γγελε καλημέρα και καλώς ήρθες

Στην ερώτηση που θέτεις σίγουρα δε μπορεί κάποιος να σου απαντήσει με ακρίβεια γιατί εξαρτάται από το είδος του ενυδρείου. Αν ξεκινήσεις με φυτεμένο χαμηλών απαιτήσεων που έτσι κι αλλιώς ενδύκνειται μέχρι να αποκτήσεις και την ανάλογη εμπειρία για κάτι πιο απαιτητικό, τότε το κόστος είναι ασήμαντο. Το ίδιο και οι ανάγκες συντήρησης και φροντίδας. Είσαι όμως πολύ τυχερός και προνοητικός γιατί φρόντισες να ενημερωθείς πρώτα και μετά να προχωρήσεις στην αγορά εξοπλισμού και ζωντανών οπότε σίγουρα θα γλιτώσεις τα λάθη που συνήθως σημαίνουν χρηματικό κόστος και απογοήτευση. Τα φόρουμ είναι πολύ χρήσιμα εργαλεία για το χομπίστα γιατί όχι μόνο περιλαμβάνουν όλη την τεχνογνωσία που χρειάζεσαι αλλά αποτελούν και μια δικτύωση συγχομπιστών που θα σε γλιτώσει από πολλά άσκοπα έξοδα. Καλό , πολύ υπομονή (βασικό προσόν στο χόμπυ) και πολύ σύντομα θα απολαμβάνεις στο σπίτι σου ένα όμορφο υδροβιότοπο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-12-09, 13:36
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roussaks Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλα βαζεις στο ενυδρειο ... εγω πηρα το Rio240 με βαση στα 650 και ξερω οτι με εκλεψαν εδω κατω...
Αντε με αμμο και ψαρια απο πετ να σου ανεβει κανενα 100αρι
Βάλε και κανένα φυτό, βάλε και κανένα διακοσμητικό(προς Θεού όχι ναυάγιο) βάλε και τα αναλώσιμα στην αρχή άντε και κανένα εξωτερικό φίλτρο που χρειασθεί να προσθέσουμε.... ας μη γελιόμαστε το χιλιάρικο θα το πιάσουμε...
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-12-09, 14:01
rama Ο χρήστης rama δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2009
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Τώρα θα το κάνω λίγο σούπα το θέμα, αλλά με αυτά που διαβάζω μου προέκυψε το εξής:
αν έχω στο σαλόνι το ενυδρείο, πώς κάνω τις αλλαγές νερού? με "κουβαδάκι" κλπ, πέρα από τον πολύ χρόνο που απαιτείται είναι δεδομένο οτι θα γίνει ζημιά και θα χυθούν νερά στο ξύλινο πάτωμα.
Υπάρχει μήπως κάποιο έτοιμο προϊόν με σωλήνα και αντλία που απλώνει μέχρι κάποιο μπάνιο/κουζίνα για να γίνει η ανταλλαγή των υδάτων? Αλλιώς δεν είναι πρόβλημα να φτιάξω κάτι τέτοιο.
Αγγελος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-12-09, 14:04
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Αδειασμα : Λαστιχο βρυσης ----> αποχετευση
Γεμισμα : Βρυση ----λαστιχο-----ενυδρειο
Στο αδειασμα βαζεις το λαστιχο στην εξοδο του φιλτρου και κανει αναροφηση μονο του.
Το ξυλινο πατωμα ειναι καλης καταστευης;
σε ρωταω γιατι και εγω εχω στο σπιτι και δεν θα εβαζα πανω του ενυδρειο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-12-09, 14:08
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ιπερισσοτερι με λαστιχο κανουμε την αλλαγη....αν ειναι μακρυ και καταληγει σε μια αποχετευση ακομη πιο ευκολο...
μπορεις φυσικα να συνδεσεις και μια αντλια για να κανει τη δουλεια με το λαστιχο...οπως ειπες δεν ειναι κατι δυσκολο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-12-09, 14:10
nikosm1 Ο χρήστης nikosm1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-06-2008
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 579
Προεπιλογή

¶γγελε καλώς ήλθες στο χόμπυ και από μένα.
Έχοντας και εγώ ξύλινο πάτωμα και αρκετά ενυδρεία στο σαλόνι, το πρόβλημα το έλυσα με ένα λάστιχο και μία αντλία. Το δε νερό του ενυδρείου μετά την αλλαγή, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για πότισμα. Ανάλογα με τα λίτρα του ενυδρείου σου υπάρχουν αντλίες που μπορούν να αδειάσουν - γεμίσουν το ενυδρείο πολύ γρήγορα. Βέβαια υπάρχουν και πιό προχωρημένοι σχεδιασμοί, στο στάδιο της κατασκευής όμως, όπου προβλέπεις και εγκαθιστάς κανονικό υδραυλικό σύστημα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-12-09, 14:34
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

καλώς ήλθες
αν δοκιμάσεις να φτιάξεις ένα ενυδρείο με εύκολα φυτά το κόστος είναι μικρότερο
εγώ θα πρότεινα ένα βιοτοπικο άσπρη άμμο ξυλα και λίγα εύκολα φυτά για μένα το καλύτερο ούτε λιπάσματα ούτε πολλά φώτα αναμμένα

όσο για το θέμα αλλαγές νερού ταξίδι και τάισμα υπάρχουν πολλές μικρές πατέντες
1 αυτόματη ταΐστρα η διπλή της eheim άψογη
2 αλλαγή νερού χωρίς νερά ( φλοτερακι )
εγώ επειδή έμπλεξα με της καθημερινές αλλαγές σύνδεσα την όσμωση σε φλοτέρ βγάζω ένα μπετονάκι γύρο στα 30 λίτρα και μετά το γέμισμα γίνετε μονο του
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κόστος θαλασσινού ενυδρείου! gfdimopo Θαλασσινό νερό - Γενικά 15 13-07-08 14:55
Χρόνος προσαρμογής σε LPS nikman Κοράλλια 11 11-06-07 16:06
Ενδεικτικό Κόστος Συντήρησης Reef Ενυδρείου george Λοιπός εξοπλισμός 34 31-12-06 19:06
Επιλογή + κόστος ενυδρείου bakogiannisd DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 15-12-05 15:02
Πρώτος χρόνος hejo Γλυκό νερό - Γενικά 12 20-06-05 12:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06373 seconds with 13 queries